Veenendaals dagblad Nachtelijk bezoek van Wilson aan Kosygin Buiten Verkerk op hoogste trede catastrofale brand in tehuis bij brussel Vele bejaarden stierven in vuurzee Twee jongens op bromfiets verongelukt Rovers kwamen in militair uniform nu al méér dan bond-genoter Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Raffinaderij op bom? Dagenlang I koud weer STRIJD IN VIETNAM HERVAT, BOMBARDEMENTEN NIET MAAR WEINIG INTERESSE... i m Toch pessimisme In Londen Malinofsky is ernstig ziek Brutale nachtelijke overval Kleuter in vijver verdronken Mens en aap Meisje onder trein voor de ogen van haar verloofde PESSIMISTISCH MARX Twee vrouwen in keuken gestikt MINDER- VALIDE Vijfling stierf kort na geboorte NVV POSTBUS 8110-AMSTERDAM 6ur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adnv). 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opge richt in 1926 Uitg Wegener's Couranten Concern n.v Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1.5C. ieder woord meer 15 cent MAANDAG 13 FEBRUARI I967 4le JAARGANG WEERT Zondagmiddag omstreeks vier uur is in Weert de anderhaifjarige Anja Wolter spelenderwijs bij een vij ver te water geraakt en verdronken. Het kind was met enkele zusjes en buurkindertjes aan het spelen en is in een onbewaakt ogenblik te water ge raakt. Toen de vader het kind miste, is hij naar buiten gegaan en zag hij het mid den in de vijver drijven. Hij heeft het kind zelf uit het water gehaald. Er is mond-op-mondbeademing toegepast, maar de levensgeesten waren reeds ge weken. 0 De 39-jarige J. J. R. Vermeegen, classificeerder uit Rotterdam, is zaterdagavond vroeg in de Rotte ver dronken. Koning Hassan II van Marokko heeft naar Washington waar hij bespre kingen over Noordafrikaanse proble men voert met hoge Amerikaanse autoriteiten zijn kinderen prinses Lalia Meriem en kroonprinses Sadi Mohamed meegenomen. Terwijl vader confereerde vermaakten de kinderen zich in de dierentuin in Washington. Tenminste, prinses Lalia keek vol be wondering naar een giraffe, maar prins Sadi scheen het maar matig te interesseren. A l zullen maar heel weinig lezers van mijn rubriekje ooit in het zwarte werelddeel de hete jungle van het ge bied der Viroengavulkanen tussen de Kongo, Oeganda en Roeanda doorkrui sen en er zeker niet het leven der go rilla's in de schier ontoegankelijke oerwouden tientallen weken gaan bestuderen, toch is het zeer boeiend te lezen hoe een moedige vakman zoöloog dit met groot succes presteer de. De Amerikaan George B. Schalier heeft de gewoonten van deze grote apen een jaar nagegaan en ongewa pend de gevaren en eenzaamheid ge trotseerd in het gezelschap van zijn evenmin voor een kleintje vervaarde jonge vrouw. In het boek „Gorrilla's, zoals ze werkelijk leven in het oer woud" (Wereldvenster Baarn f 17,50, geill.) krijgen we een getrouw beeld van deze bijzondere en hoog-ontwik- kelde diersoort, die eeuwenlang vol geheimen is gebleven en het onder werp was van sensationele avonturen verhalen en griezelfilms, doch die we tenschappelijk nog lang niet voldoende was onderzocht. Schalier woonde mid den tussen deze vervaarlijke dieren, tekende en fotografeerde hen en wist zijn bevindingen, ook voor ons leken, in een prettige, populaire vorm te gie ten. De ongewoon mooie foto's onder strepen de waarheid van zijn ver haal, dat uitstekend door Han Rensen- brink van „Artis" in het Nederlands werd overgezet en bewerkt. Op het kompas dezer twee vaklui vaart ge een veilige koers. 13-2-'67 A. B. WIGMAN ANTWERPEN Een boer uit Lillo bij Antwerpen heeft enig opzien gebaard met een verklaring, dat op een terrein waar de Albatros-oliemaatschappij bezig is een raffinaderij te bouwen, een zware onontplofte bom uit het laatste oorlogs jaar in de grond zit. De boer, wiens land aan de rechter- Scheldeoever ten noorden van Antwerpen ten behoeve van de raffinaderij is ont eigend, zegt dat de zware bom daar in 1944 door een Britse piloot in nood was neergeworpen doch niet ontploft. Hij had het gat van drie meter, dat in zijn land was geslagen, toen maar stilletjes dicht gestopt om te voorkomen dat de Duitse opruimingsdienst zijn gehele terrein overhoop zou halen. Aangezien de bom nogal diep zat en hij toch niet zo diep ploegde, had hij zich verder geen zor gen gemaakt. Toen hij echter bemerkte dat de Albatros na de onteigening hei palen van vijftien meter diep de grond liet indrijven, begon zijn geweten te spreken en meldde hij zich bij de rijks wacht, aldus het verhaal. Een woordvoerder van de Albatros verklaarde maandagochtend desge vraagd, dat men het verhaal met een korreltje zout neemt. De Belgische mijn- opruimingsdienst heeft niets verdachts kunnen ontdekken en we bouwen rustig verder, aldus het commentaar. ZEIST De 18-jarige mej. Fossen uit Zwolle is zaterdagavond omstreeks half acht, voor de ogen van haar ver loofde, bij het oversteken van de spoor wegovergang op het station van Den Dolder door de trein van Utrecht naar Amersfoort gegerepen. Zy werd ruim tien meter weggeslingerd en moest met ernstige verwondingen in het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht worden op genomen. De jongedame stak de spoorbaan over, toen de automatische halve over wegbomen al waren gesloten. Haar ver loofde bevond zich reeds op het perron. LONDEN De Briste premier Ha rold Wilson heeft de wereld vannacht verrast met een totaal onverwacht laatste bezoek aan zijn Russische col lega Kosygin. Lang nadat de formele besprekingen zonder duidelijk resul taat ten aanzien van Vietnam waren afgesloten begaf Wilson zich na mid dernacht naar het Claridge's hotel. Kosygin had zich na zijn bezoek van een week aan Engeland terugge trokken in zijn kamers, toen Wilson arriveerde. Sommige waarnemers op perden, dat Wilson zijn ongebruikelij ke initiatief nam, na president Johnson telefonisch te hebben ingelicht over de besprekingen van vijf uur die hij op het landgoed Chequers met Kosygin voerde. Na afloop van die conferentie ondertekenden beide staatslieden een communiqué. Volgens zegslieden werd toen geen overeenstemming bereikt over een gezamenlijke poging vredes besprekingen in Vietnam op gang te brengen. Kosygin reist heden terug naar Moskou. Woordvoerders van de Amerikaan se regering heben te kennen gegeven, dat er nog enige tijd zal worden ge wacht met het hervatten van de lucht aanvallen op Noord-Viëtnam. Het ge sprek Wilson-Johnson-Kosygin, staat hiermee wellicht in verband. Het vierdaagse „tet"-bestand is zon dag geëindigd met het verstrekken van een opdracht aan de Zuidvictnamese troepen om de gevechtsoperaties te hervaten. De Russische en de Britse premiers hebben vanmiddag bekendgemaakt, dat zij er niet In geslaagd zyn een gezamen lijk vredesprogramma voor Vietnam op te stellen, maar beloofd door te werken om een einde aan de oorlog te maken Wilson zelf maakte niemand iets wijzer over zijn laatste gesprek met de Russische premier. Toen hij na ruim een uur, om 2 uur vanmorgen aan zijn pijp trekkend naar buiten kwam, ver klaarde hij onbewogen tegen de pers: „De heer Kosygin had een doosje luci fers op Chequers laten liggen. Dat bracht ik alleen maar even terug". Zo wel Wilson als minister Brown, die de premier vergezelde, zag er vermoeid en weggetrokken uit. „Geen commen taar", zei Brown kortaf. Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, dat Wilson en Kosygin op Che quers overeenkwamen, nauw te blijven samenwerken in het streven naar vre desbesprekingen. De stemming in diplomatiek Londen blijft over het algemeen pessimistisch. In het hotel kan weinig meer bereikt zijn dan een formule om het gezicht te redden, door geen duidelijke misluk king van de besprekingen, te hoeven toegeven, zo menen vele waarnemers. Wilson schijnt uit te gaan van de ge dachte, dat de Verenigde Staten de bombardementen op Noord-Viëtnam niet langer dan een dag of twee willen sta ken tenzij Hanoi duidelijk blijk geeft van het verlangen de oorldg te beperken. Voor de besprekingen op Chequers sprak Kosygin van een „historisch ogenblik" voor beide betrokken landen. Als radio-Moskou zijn gedachten juist weergeeft, doelde hij wellicht slechts op het voorgestelde niet-aanvalsverdrag tussen Engeland en de Sovjet-Unie. De radio verklaarde vanmorgen, dat „de belangstelling van het Britse pu bliek voornamelijk gericht is op het verdrag" een voorstel waar Britse functionarissen sceptisch tegenover staan. Kosygin heeft zondag een enorme krans gelegd aan de voet van de graf tombe van Karl Marx op een kerkhof in het noorden van Londen. De Russische premier werd streng bewaakt. Politiemannen hielden buiten het kerkhof pro-Chinese Britse commu nisten in toom, die anti-Russische leu zen schreeuwden en borden bij zich hadden waarop onder meer stond „Ko sygin doodt Marx, Mao doet hem her rijzen" en „Kosygin wil het kapitalis me weer in de Sovjet-Unie invoeren." Kosygin heeft zaterdag in de Schotse plaats Kilmarnock een voetbalwedstrijd tussen de gelijknamige thuisclub en de Glasgow Rangers bijgewoond. De pre mier toonde zich duidelijk verheugd bij het zingen van „De rode vlag" en het scanderen van „Kosygin, Kosygin", door de 30.000 bezoekers. De wedstrijd werd met 21 door de Rangers gewon nen en de Russische premier bracht voor alle drie doelpunten de handen op elkaar. Joodse studenten hebben zondag in Londen een stille mars naar de Russi sche ambassade gehouden uit protest tegen de behandeling van de Joden in de Sovjet-Unie. BRUSSEL Circa twintig bejaarden zijn zondagavond om het leven ge komen bij een hevige brand in een oud kasteel te Itterbeek (aan de westkant van Brussel) dat als bejaardentehuis was ingericht. Naar schatting een zestig tal bejaarden is min of meer ernstig gewond. OSLO De Nederlandse schaatsers en schaatsliefhebbers hebben gisteren weer een gloriedag beleefd. Onze land genoot Kees Verkerk veroverde in Oslo het wereldkampioenschap schaatsen na twee weken geleden reeds de Europese titel te hebben gegrepen. Hij zorgde daarmee voor een zg. „dubbel", het geen sinds 1958, toen de Rus Gontsja- renko wereld- en Europees kampioen werd, niet meer is voorgekomen. En daarmee was de koek nfrg ttJet up. „Keessie" verbeterde bovendien nog het wereldrecord over vier afstanden met een puntentotaal van 178.058, waar mee hij de Noor Fred Anton Maier ont troonde. Als klap op de vuurpijl eindigde Ard Schenk op de tweede plaats, waarmee Nederland zijn hegemonie op schaats- gebied wel bijzonder duidelijk demon streerde. ROTTERDAM In Rotterdam zijn zondagmorgen twee jongens op een bromfiets tegen een rechtsafslaande vrachtwagen gebotst en kort na het on geluk overleden. Het waren de 15-jarige leerling-loodgieter Z. Bach en de 14- jarige scholier J. E. Talie. De chauf feur, de 35-jarige melkrijder C. van de B., die, komende van de Oostsidelinge, een bocht naar rechts wilde maken om de Zestienhovensekade op te rijden, merkte dat er iemand tegen de zijkant van zijn vrachtwagen botste en vond de jongens ernstig gewond op het weg dek. Een van hen overleed ter plaatse, de ander in het Dijkzigtziekenhuis. 0 Op de Zeelandsedijk in de gemeen te Zeeland (N.-Br.) is zaterdag avond om kwart voor acht het 12-jarige meisje A. M. S. van der Loop uit die plaats door een auto aangereden. Zij werd zo ernstig gewond dat zij op weg naar het ziekenhuis is overleden. Het meisje liep rechts van de weg. Zondagochtend om tien uur is op de Rijswijkseweg in Den Haag de 8- jarige D. J. van der Gouw uit Den Haag omgekomen bij een verkeersonge luk. Het jongetje liep met zijn twee lingzusje de weg over, vermoedelijk naast een voetgangersoversteekplaats, en werd toen gegrepen door een auto, die bestuurd werd door de 58-jarige Belg A. B. uit Antwerpen. 0 In het ziekenhuis Westeinde in Den Haag is overleden de 70-jarige heer G. J. van Dam uit Monster die vorige week maandag in zijn woonplaats met zijn bromfiets bij een voorrangskruising geen voorrang verleende aan een per sonenauto. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij zaterdag overleed. 9 In de Ursula-kliniek in Wassenaar overleed zaterdagmiddag de 68-jari- ge heer P. C. Lammers van Bueren uit Den Haag, die vrijdagavond tegen zes uur met zijn auto door onbekende oor zaak tegen een geparkeerd staande MOSKOU I)e Sovjet russische mi nister van Defensie, maarschalk Rodion Malinofsky, is ernstig ziek, zo is uit welingelichte bron in Moskou vernomen. H\j zou al drie maanden in het zieken huis liggen. De 68-jarige maarschalk is reeds tien jaar minister van Defensie, nadat hij als zodanig maarschalk Zjoekof was opge volgd. Op 7 november 1966, bij een mili tair défilé op het Rode Plein, verscheen hij voor het laatst in het openbaar. NEIVA Het dodental als gevolg van de aardbeving die donderdag Co lumbia heeft getroffen, is tot 97 geste gen. Dit aantal kan nog verder stijgen, doordat de verbindingen gestoord zijn. Er zijn honderden gewonden. De schade wordt geraamd op 20 tot 24 miljoen gulden. De autoriteiten vrezen dat er een tyfusepidemie zal uitbreken als ge- jVolg van een tekort aan drinkwater. Het kasteel ligt wat afgelegen in een park, waardoor de brand pas werd op gemerkt toen zondagavond omstreeks tien uur de vlammen reeds naar buiten sloegen. De brandweer van verscheide ne steden der Brusselse agglomeratie en een onmiddellijk gealarmeerde hulp colonne van het Rode Kruis waren spoe dig ter plaatse, doch stonden voor een hopeloze taak. Toen men vannacht te gen twee uur de brand meester was, was het bovenste deel van het kasteel dat op drie verdiepingen een hon derdtal bejaarden huisvestte volledig verwoest en was het dak ingestort. Ziekenauto's hebben urenlang af en aan gereden om de gewonden naar zie kenhuizen in Schaarbeek en Anderlecht over te brengen. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door kortsluiting. Omwonenden en passerende automo bilisten waren de eersten die hulp ver leenden toen de brand werd ontdekt. Automobilisten vormden een levende ketting om zo snel mogelijk de bejaar den die men toen nog kon bereiken, weg te dragen. Een man slaagde er verscheidene ma len in het gebouw binnen te dringen en enkele min of meer valide bejaarden te redden. Zij zaten rustig op de trappen op redding te wachten, zo vertelde hij later. Vooral op de bovenverdiepingen van het gebouw zijn vele bejaarden door het vuur verrast. Door het geloei van de vlammen heen hoorden de machteloze redders buiten meermalen het gehuil van de slachtof fers die geen uitweg konden vinden. Machteloos ook moest men toezien, hoe een invalide probeerde op een raamko zijn te klimmen en naar beneden te springen, doch op het laatste ogenblik door de vlammen werd achterhaald. VENLO In de nacht van zaterdag op zondag, even na het middernachte lijk uur, is een roofoverval gepleegd op de familie W. Maarschalk, wonende aan de Heide te Heijthuijsen. Aan de woning belden drie mannen aan, die in militair uniform waren gekleed en ver telden, dat ze in de omgeving op oefe ning waren. Hierbij was een ongeluk gebeurd en of ze nu even mochten op bellen. Toen het drietal binnen was en in het telefoonboek naar een nummer zocht, haalde een hunner plotseling van onder zijn jas een stengun tevoorschijn,,waar mee hij het echtpaar, dochter en schoonzoon, bedreigde. Na allen onder bedreiging op de wc te hebben opgesloten, hebben de overval lers geruime tijd de hele woning door- NIJMEGEN In de keuken van een woning aan de Cypresstraat te Nij megen zijn zaterdagmiddag de stoffe lijke overschotten aangetroffen van twee bejaarde vrouwen: de 72-jarige uit Indonesië afkomstige mevrouw Waal-Dimoet en een loge, haar 76-jari- ge nicht, mevrouw Broekman uit Oos terbeek. Bij onderzoek is vastgesteld, dat bet tweetal waarschijnlijk vrijdagavond door verslikking om 't leven is gekomen, bij het bakken van Indische gerechten. Het ventilatiegat in de keuken was, kennelijk in verband met de koude, dichtgemaakt en ook alle kieren van deuren en ramen waren terdege afge schermd. Er is geen sprake van misdrijf. Bei de dames werden aangetroffen door een buurvrouw, die er ongerust over was, dat de overgordijnen zo lang gesloten bleven. zocht en alles overhoop gehaald. Met een bedrag aan geld en sieraden, ter waarde van een paar duizend gulden, zijn de overvallers vertrokken, na de telefoon en de auto van de familie on klaar te hebben gemaakt. Nadat de opgeslotenen zich geruime tijd later hadden bevrijd en in staat waren de politie te waarschuwen, wa ren de overvallers al lang verdwenen. De rijkspolitie stelt een diepgaand on derzoek in. Tot dusver heeft dat nog niet tot enig resultaat geleid. Een minder valide winkelier is zater dagavond in een stille bevoorradings straat in het centrum van Hengelo over vallen en van ongeveer f 1800,- en een aantal verzekeringspapieren beroofd. De winkelier, wiens bril vernield werd, waardoor hij nagenoeg niets meer kon zien, was niet in staat de politie een be schrijving van de overvaller te geven. Iedere avond gaat de 56-jarige R. J. Tempelman, eigenaar van een kleine si garenwinkel in de Nieuwstraat te Hen gelo, met zijn geld en papieren naar zijn woning, die weliswaar boven de winkel is gevestigd, maar slechts be reikbaar is via een zijstraatje. De af stand van de winkel naar de deur van het woonhuis bedraagt nauwelijks 100 meter. De laatste 20 meter gaat de heer T. door een stille achterstraat. Daar werd hij zaterdagavond overval len. De heer T., die ook met bril zeer slecht ziet, stond volkomen hulpeloos, toen zijn bril van het hoofd werd gesla gen. Hij riep vergeefs om hulp, toen de onbekende man zijn tas uit handen ruk te. De heer T. hoorde nog hoe de man in een auto stapte, waarschijnlijk een Volkswagen, en ijlings wegreed. Vol gens een passerende jongen, was de auto onverlicht geweest. Toen het gebouw begon in te storten raakten drie brandweerlieden gewond, van wie twee ernstig. Het drie verdiepingen hoge particulie re gebouw was 100 jaar oud, en van bin nen geheel van hout. Er was maar één trap. Die heeft bij de brand als „trek gat" gefunctioneerd. De gangen waren nauw. „We hebben acht mensen via de lad ders gered." vertelde brandweerman Deweert, „maar we moesten ze met ge weld meenemen. Ze gilden en klampten zich aan de ladder vast". Het witte stenen gebouw in het park ziet er bijna ongeschonden uit. Op d»- gevel zijn geen rookvlekken, maar het dak en de derde verdieping zijn ingc stort. Ook een deel van de tweede ve- dieping is ingestort. Het tehuis heet „Chateau du va' vert". Een deel ervan werd bewoonr' door slecht bedeelde bejaarden. De g* meente droeg bij in de exploitatiekc - ten. Itterbeek ligt ongeveer 11 km buiter het centrum van Brussel, en maakt deel uit van de gemeente Groot-Brussel. In een vraaggesprek voor de radio verklaarde een brandweerman dat de voorschriften ten aanzien van bejaar dentehuizen herziening behoeven: „Voordat zulke tehuizen geopend mo gen worden, zou onderzocht moeten worden of het gebouw geschikt is". Bij het aanbreken van de dag werden de lichamen van zes slachtoffers uit de verkoole resten gehaald. Een onbekend aantal lichamen ligt nog onder het puin. Een parlementslid op wiens initiatief vorig jaar juli een wet tot stand kwam voor toezicht op de bejaardentehuizen, de heer R. Gillet, heeft onmiddellijk een interpellatie van de minister van gezondheid aangevraagd. Die wet is Wel aangenomen, doch de uitvoeringsbeslui ten laten nog op zich wachten. SALT LAKE CITY (Utah) Een 25-jarige vrouw, mevrouw Allen Brad ley, heeft zaterdag in Salt Lake City een vijfling ter wereld gebracht. De vijfling drie meisjes en twee jongens werden drie maanden te vroeg geboren. Drie baby's stierven kort na de ge boorte, de vierde stierf in de loop van zaterdag en de vjjfde ls zondag over leden. De moeder van de vijfling maakt het goed. Zij had voor haar zwangerschap geneesmiddelen gebruikt om de vrucht baarheid te bevorderen. Een echtpaar in Provo, Utah, heeft een Siamese tweeling gekregen. Het zijn meisjes. Eén ervan is zeer zwak. Het afgelopen weekeinde heeft zich de opbouw voltrokken van een krach tig hogedrukgebied boven Centraal- Europa en Zuid-Scandinavië. Het centrum ervan (1041 millibar) lag vanmorgen by Warschau en ver plaatste zich in ongebruikelijke rich ting van oost naar west. De hoge- drukgebieden versterken zich nog steeds, wat betekent, dat de huidige toestand met koud, maar droog weer aanhoudt. In ieder geval het grootste deel van de week zal het 's nachts vriezen zolang er wolkenvelden zijn licht en na opklaringen, tegen het midden van de we?k, wellicht matig. Ook overdag zal het kwik vandaag vermoedelijk onder nul blij ven; dat wordt dan de eerste ysdag sinds 9 januari. Vannacht vroor het in onze omgeving ongeveer 2 graden en in de nacht van zaterdag op zon dag, toen er vrywel geen bewolking was, 4 graden. Gistermiddag steeg het kwik nog tot +5 graden. Beriyn las vanmorgen 5 af, Praag 9 en Warschau 12. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 1