K VP en PvdA tevreden over verkiezingstijd ORDEVERSTORINGEN IN ADEN Drs. Den Uyl sprak op walk in-talk in VIËT-CONG BESCHOOT .S.-HOOFDKW ARTIER Predikant, die Johnson uitnodigde naar Hanoi te gaan, overleden Ruim drie miljoen astma- patiënten in Nederland Waarom voor Twente en Brabant geen maatregelen Met einde van campagne in zicht Veel provo's in Amsterdamse beurs Atoomvrije zone in Z.-Amerika Vlak na bestand Straks bruid van prins Charles Van Nederlandse afkomst GEKORTWIEKT ONTMOETING eduwe Chamberlain overleden HAPPENING Den Uyl trok 5 weken door Nederland en de kiezers zijn gekomen Moordenaar gepakt in Zweden Een gewaarschuwd mens stemt voor Tal van ontslagen bij strokarton fabrieken Boni ontploft in Brugge Tasmanië Bosbranden (hans onder controle Kamercommissie: Meisje in bad verdronken Tweede slachtoffer van explosie MAANDAG 13 FEBRUARI 19$; (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De twee grootste partijen, de PvdA en de KVP, kyken terug op wat zy noemen een goede verkiezingstijd. Voor de socialisten verklaarde zaterdag lijstaanvoerder Den Uyl: „Het is veruit de beste campagne, die ik me kan herin neren; een campagne niet beheerst door incidenten, maar door hoofdzaken, zoals de keus voor of tegen een rechts kabinet". Bii de KVP was het campagneleider W. Perquin, die meende: „Kwantitatief en kwalitatief Is er een aanzienlijke vooruit gang vergeleken met vier jaar geleden. Er is veel vergaderd, er is veel gediscus sieerd meer dan vroeger maar vooral de gedachten wisselingen, die vaak kritisch waren, stonden op een hoger peil". Beide partijen bieden tegen elkaar op in afgelegde kilometers, uitgedeelde fol ders en gehouden vergaderingen. De laatste twee weken heeft KVP-fractie- voorzitter Schmelzer, een van de vier lijstaanvoerders, blijkens ingediende de claraties vierduizend kilometer afge legd. Een niet vergelijkbare kilometer stand, die van de PvdA-karavaan, kwam op 3500 voor de zes weken, dat de „moederbus" van de socialistische lijstaanvoerder Nederland doorkruiste. Geluidswagens, die daar om heen ge zworven hebben, legden ieder om streeks 5000 km af en verspreidden om even in de cijfers te blijven 10.000 speldjes, 15.000 luciferboekjes en 150.000 pamfletten als propagandamate riaal. In die tijd verorberde de PvdA- staf inclusief de 25-koppige beman ning van de karavaan 6000 broodjes maar zij organiseerde dan ook zeker 700 tot 800 vergaderingen. Bij de KVP kwam men op 400 afde lingsvergaderingen, die voorzien moes ten worden van sprekers op niveau. De opkomst was, zo berichtten de deskun digen van beide partijen, buiten ver wachting. Bijde KVP waren het voor al de grote verkiezingsmanifestaties, zo als het jongerenappèl en de KV-Prom in 's-Hertogenbosch, die tot hoogtepun ten werden van de campagne, ook wat de bezoekersfrequentie betrof. Voor zo ver hierover mededelingen werden ver strekt, is men binnen de begrotingen ge bleven. Voor de PvdA-karavaan was 70.000 tot 100.000 gulden uitgetrokken en ten slotte is 80.000 gulden uitgegeven. De totale KVP-campagne heeft om en na bij de zeven ton gekost, zoals ook was voorzien. Bij de Partij van de Arbeid legt men de nadruk op de ontmoeting met de kie zers, die het gevolg is van de kara vaan-methode. Wat dat betreft, heeft de opzet geheel aan zijn doel beant woord, zo meende drs. Den Uyl, die AMSTERDAM Lijstaanvoerder Den Uyl van de Partij van de Arbeid heeft zaterdagavond in Amsterdam gezegd, dat nu het boren in de Noordzeebodem vlak voor de verkiezingen goedkoper is gemaakt dan op de indertijd onder zijn bewind vastgestelde voorwaarden, dit ons land in totaal anderhalf miljard gul den zal schelen in de komende dertig jaren. De voormalige minister van Economi sche Zaken hield een rede tijdens een zogenaamde walk in-talk in van de So cialistische Beweging, die werd gehou den in de Beurs op het Damrak. Enke le uren tevoren was de PvdA-verkie- zingskaravaan gearriveerd in de hoofd stad, na een tournee van vijf weken door Nederland. De stoet was de laat ste uren van deze reis zo aangegroeid, dat bij het binnentrekken van de stad een geweldige verkeersopstopping ont stond. Drs. Den Uyl leek oververmoeid toen hij zaterdagavond het podium opklom, vanwaar hij het uit bijna tweeduizend jongeren bestaande publiek in de Beurs ging toespreken. Hij danste niettemin als vanouds achter zijn katheder tijdens de redevoering, waarin door hem onder meer nog werd gesteld, dat op den duur zelfs 2 procent van het nationale inko men voor ontwikkelingshulp te laag zal zijn „Wij moeten uiteindelijk dan ook naar 3 procent toe'. De journalist Joop van Tijn stelde hierna deze lijstaanvoerder een aantal vragen. Om te beginnen: „Wat zou u ervan denken als Amsterdam een socia listische burgemeester kreeg?" Donde rend applaus. Antwoord van drs. Den Uyl: „U moet zorgen, dat wij een stel sel krijgen, waarbij een socialistische burgemeester kan worden gekozen, als MEXICO In Mexico hebben zondag 21 Latijns-Amerikaanse en Caraïbische landen officieel een verdrag goedge keurd dat ten doel heeft een atoomvrije zone te scheppen in het zuiden van het westelijk halfrond. Het zal de grootste atoomvrije zone tot dusverre worden en de eerste in een bevolkt gebied. LONDEN In Londen is na een kor te ziekte overleden de weduwe van Ne ville Chamberlain, voormalig Brits pre mier. Zij is 84 jaar oud geworden. Haar echtgenoot is van 1937 tot 1940 eerste-minister geweest. Hij is vooral bekend geworden door het Akkoord van München'met Hitier. Hij overleed in het jaar van zijn aftreden op 71-jarige leeftijd. Het echtpaar Chamberlain was in 1911 getrouwd, toen hij 42 en zij 28 was. de huidige u niet bevalt". Boe-geroep. Joop van Tijn: „yoorzichtig mensen, Van Hall is nog steeds burgemeester en hij kan van alles op u afsturen... Vervolgens: „Er bestaat gevaar, dat u minister-president wordt van het volgen de kabinet. De socialistische fractie blijft dan weer onverzorgd achter wat vindt u daar wel van?" Drs..Den Uyl bleek van mening, dat er de laatste tijd ge noeg jongeren zich kandidaat hadden gesteld om dergelijke problemen op te vangen. Tenslotte wilde Joop van Tijn weten, of drs. Den Uyl, net als dr. Vondeling, zou weigeren te discussiëren met com- dat zelf moet weten". Het antwoord: munisten „en zegt u nu niet, dat hij „Ik respecteer zijn mening, maar ben het daar niet mee eens. Volgens mij moet men elke gelegenheid te baat ne men om te tonen hoe fundamenteel de verschillen zijn tussen socialisten en communisten". Ook uit de zaal kwamen nog vragen, o.a. over het kiezen van een minister president. Drs. Den Uyl: „Wij achten een dergelijke gaullistische figuur een gevaar voor de democratie." Er waren heel wat provo's in de beurs. Zij wachtten op een soortgelijke ondervraging van hun favoriet Egas. Deze vroegere staatssecretaris gaf te kennen er niets voor te voelen presi dent te worden „Lijkt me zo moei lijk om bij te happenen". Vraag: „Ben je als Vorstin dan beter af?" Egas: „Koningshuizen zijn uit de tijd". Vraag: „Waarom kwam de Pv.d.A.- karavaan eigenlijk niet met het open baar vervoer de hoofdstad binnen?" Egas: „Ik had ze liever op witte fietsen gezien..." Verder pleitte de heer Egas nog voor het in leven houden van de hart en der oude steden: „Ze moeten blijven klop pen; verstik ze niet!" Tenslotte liet de kandidaat weten er voorstander van te zijn, dat de kiesgerechtigde leeftijd wordt verlaagd tot achttien jaar. Laat ste vraag: „Wilt u vanavond meedoen aan een happening bij het Lieverdje?" Antwoord: „Ja, als er tenminste echt iets te happenen valt'.' Tegen middernacht verzamelden zich voor het eerst sinds lange tijd dus weer een menigte jongelui rondom het beeldje op het Spui, maar de heer Egas liet zich er niet zien. Na enig ge joel kreeg het Lieverdje enkele verkie zingsplakkaten te torsen, waarna aan de voet een vuur werd gestookt op de laadbak van een vreemd voertuig, voornamelijk opgetrokken uit vier wit te fietsen. De politie greep al gauw in. Er werd niet geslagen. De mobiele eenheid be perkte zich ertoe de omgeving herme tisch af te sluiten. Slechts enkele pro vo's werden opgepakt en meegenomen naar het hoofdbureau vanwaar ze al gauw weer werden "rijgelaten. Op het Leidseplein bleef het ook daarna enige tijd onrustig. ADVERTENTIE 5 weken is onze karavaan nu door Nederland getrokken Overal zijn de kiezers gekomen, bij duizenden, met hun vragen, wensen en adviezen. Ongetwijfeld is er een groeiend ver trouwen in de Partij van de Arbeid, want velen beseffen dat het er nu op aan komt Dat het nu gaat om een politiek, die 1. waar maakt dat iedereen recht op werk heeft. 2. ernst maakt met de rechten van de werknemers in de bedrijven. 3. de mensen meer vrijheid geeft door te streven naar gelijke rech ten en kleinere inkomensver schillen. Daar gaat het om in de nek-aan-nek race tussen de PvdA en de KVP. De kiezers zélf bepalen op bruari wie zal winnen. Den Uyl, een man om mee te werken. aankondigde niet te willen wachten tot over vier jaar om opnieuw op deze wij ze het contact kiezer/partij te verste vigen. In de boezem van de PvdA zou men zich hierover nader beraden. De ondervonden kritiek op theorie en praktijk van het socialistische beleid, die drs. Den Uyl het meest ter harte gegaan was betrof: de voorgestelde na tionalisatie van het verzekeringswezen, de ontwikkelingshulp, die volgens de PvdA in 1970 2 procent van het natio nale inkomen zou moeten bedragen, de te geringe aandacht voor de midden stand en tenslotte de door WD-lijstaan- voerder Toxopeus geuitte bewering, dat de socialisten verantwoordelijk geacht moeten worden voor de toegenomen werkloosheid in ons land. Voor het ove rige meende de PvdA-leider, dat de door zijn partij naar voren gebrachte stellingen het verkiezingsdebat hadden gedomineerd. In de KVP heerst de overtuiging, als gevolg van de gevoerde campagne van de laatste weken, dat deze partij er aanmerkelijk beter voor staat dan eni ge tijd geleden. Het voornaamste vraag punt in de discussies betrof de finan- cieel-economische politiek van de KVP, met name het beleid inzake de jongste kabinetscrisis. De feitelijke toestand, zo als deze zich sinds de crisisnacht had ontwikkeld, had de KVP in het gelijk gesteld, aldus de heer Perquin, en ve len achteraf de overtuiging gegeven, dat de KVP-leiding juist gehandeld had. Of de Partij van de Arbeid meer con tact met de kiezers had gekregen dank zij de verkiezingskaravaan, dan de KVP, betwijfelde de heer Perquin. Hij wees er op, dat de KVP permanent 400 werkgroepen in het land heeft, die geconsulteerd worden. „De karavaan was een lint door het land; wij hadden gelijktijdige explosies in alle hoeken". STOCKHOLM De dader van de moord die 9 januari werd gepleegd op twee Stockholmse politiemannen en een nachtwaker is zaterdag door de Zweed se politie gearresteerd. De moordenaar (29) zelf ex-nachtwaker werd en kele uren na de arrestatie van zijn twee medeplichtigen en vier vrouwen aangehouden. De moord had 9 januari in de han delswijk Handen plaats, toen de politie mannen en de waker zich verdekt had den opgesteld om de daders van een diefstal te kunnen arresteren, die hun gehele buit niet hadden kunnen vervoe ren en van wie verwacht werd dat zij terug zouden komen. Toen het drietal op heterdaad werd betrapt, had de ex- nachtwaker de politiemannen en de wa ker met een machinepistool neergescho ten. Op de plaats van het misdrijf wer den later 48 patroonhulzen teruggevon den. De vrouwen waren bij de diefstal betrokken. SAIGON Ruim een etmaal na het aflopen van het bestand ter gelegen heid van het boeddhistische nieuwjaar, hebben leden van de Viët-Cong ge poogd, liet Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon met mortiergranaten te be schieten. Hoewel geen van de 81-mm-granaten het hoofdkwartier van generaal West- moreland trof, kwamen twee granaten terecht op een konvooi van Zuidviët- namese parachutisten, van wie er ne gen werden gedood en negen gewond. Kort na de aanval, die van binnen de stad werd uitgevoerd, ontplofte op 800 meter van het Amerikaanse hoofd kwartier een voorraad mortiergrana ten in een huis, dat geheel werd ver woest. Hierbij liepen 23 mensen ver wondingen op. De politie neemt aan. dat deze explosie teweeg werd ge bracht door de Viët-Cong, die vanuit dit huis de beschieting had uitgevoerd en geen kans zag de nog niet gebruikte granaten mee te nemen. De Zuidviëtnamese militaire politie heeft meegedeeld, dat de sluipschut ters in een leegstaand huis verscho len zaten op ongeveer zevenhonderd meter van het Amerikaanse hoofd kwartier. Een aantal huizen in de buurt van het Amerikaanse hoofdkwar tier is omstreeks acht uur plaatselijke Joan Dillon, die in het huwelijk zal treden met prins Charles van Luxemburg zo als we al schre ven is een dochter van de Amerikaanse am bassadeur in Frankrijk. De 31- jarige Joan woont in Parijs. Zij heeft een dochter uit een eerder huwelijk. Ambassadeur Dil lon is vroeger minister van bui tenlandse zaken van de Verenigde Staten geweest. Prins Charles is een jongere broer van hertog Jan van Luxemburg. tijd door mortiergranaten getroffen. Er werd met een 81 mm mortier uit een der vensters geschoten. Het Ameri kaanse hoofdkwartier werd zelf niet ge raakt. Aanvankelijk heerste er enige ver warring, omdat men geen verband legde tussen het ontploffen van een vrachtauto bij het Amerikaanse hoofd kwartier en een huis op enige afstand. Pas toen men meldingen begon te krij gen van het beschieten van huizen met mortiergranaten begon men verband te leggen tussen de twee zaken. STADSKANAAL De samenvoeging van de strokartonfabrieken „Reiderland" te Winschoten en „De Toekomst" in Midwolda heeft ertoe geleid, dat een groot aantal produktiearbeiders er is sprake van 100 man op zeer korte termyn zal moeten afvloeien. Voor deze arbeiders, van wie velen meer dan 30 of 25 jaar in het bedryf werkzaam zyn, is geen plaats. Er is overleg gepleegd met het gewestelijk arbeidsbureau en de vakbonden. By de strokartonfabriek „De Toekomst" worden twee banen stil gelegd. De strokartonfabriek „Union" in Oude Pekela zal in de komende week onge veer 25 arbeiders moeten ontslaan. Als gevolg van het overgaan op het ver werken van oud papier in plaats van stro tot karton, werd een aantal arbei ders overbodig. Een poging de vrijge komen arbeiders elders onder te bren gen is niet gelukt. Voor enkele oudere werknemers zal de directie trachten een vervroegd pensioen in te voeren. Volgende week zal een vergadering met de vakbonden plaats hebben. De N.V. Veevoeder-Grondstoffenhan- del „Midden-Brabant" te Sprang-Capelle heeft aan 15 werknemers, onder wie acht chauffeurs, ontslag aangezegd. Acht personeelsleden (drie kantoorbedienden en vijf chauffeurs) blijven in dienst van het bedrijf. BRUSSEL In Brugge is zondag nacht een bom ontploft bij de ingang van het Paleis van Justitie. De ingang van het paleis werd vernield. De ontploffing richtte voorts grote schade aan in de omgeving. Eeuwen oude glas-in-lood ramen van de Heilig Bloedkapel, evenals de gevel van het stadhuis, werden ernstig beschadigd. Van de daders ontbreekt elk spoor en men tast vooralsnog ook volledig in het duister over de motieven van de aanslag. HOBART De brandweer van Tas manië heeft vandaag de laatste van de bosbranden waardoor het eiland sedert vorige week werd geteisterd, onder con trole gekregen. De branden hebben aan 52 mensen het leven gekost. NEW York Ds. A. J. Muste, se dert vijftig jaar leider van de pacifis tische beweging in de Verenigde Sta ten, is zaterdagavond op 8'2-jarige leef tijd in New Tork overleden aan een hartaanval. De predikant, die als de Amerikaanse Gandhi werd be schouwd, organiseerde in de afgelopen jaren talrijke betogingen tegen de oor log In Viëtnam en bracht kortgeleden nog een bezoek aan Noord-Viëtnam, te zamen met ds. Niemöller en een rab bijn. Op 24 januari verklaarde hij op een persconferentie in Parijs, dat pre sident Ho Tsji Minh van Noord-Viët- een persconferentie in Parijs, dat pre sident Johnson had uitgenodigd, voor een bezoek aan Hanoi. Dit werd later van Noordviëtnamese zijde bevestigd. Ds. Muste. op acht januari 1885 ln Nederland geboren, kwam op zesjarige leeftijd naar de V.S., waar zijn ouders, hoewel arm, hem lieten studeren. Na zijn doctoraat in de godgeleerd heid te hebben behaald, werd hij pre- dikant van de Nederlandse Hervormde kerk. Sedert 1948 weigerde hij belasting te betalen. In plaats van geld stuurde hij de belastingdienst regelmatig een Bij bel, een uittreksel van de werken van Henry Thoreau, getiteld „Burgerlijke ongehoorzaamheid", en een brief waar in hij uiteenzette, waarom hij geen bijdrage wilde leveren tot de wapen- produktie. In de vijftig jaar waarin hij voor de vrede ijverde, was hij op de meest uit eenlopende plaatsen waar betoogd werd te vinden: op het Rode Plein in Mos kou, bij de V.N. in New York, op de grasvelden van het Witte Huis en op Times Square in New York. Zijn pacifistische protesten waren gericht tegen de bewapeningswedloop, de kernproeven, de oorlog in Viëtnam en andere uitingen van geweld. In de jaren van de grote crisis sprak hij met de Amerikaanse trotzkisten en socialisten, maar hij sloot zich nooit aan bij een politieke partij. Ds. Muste was onder meer voorzitter van een comité voor geweldloze actie. Ondanks zijn hoge leeftijd was hij nog uitzonderlijk actief en levendig van geest. Vlak voor zijn overlijden was Muste bezig met het organiseren van een nieuwe campagne uit protest tegen de oorlog in Viëtnam. Hij was bezig met het coördineren van ongeveer 150 ver schillende vredesorganisaties in de V.S. Op 15 april zouden er in de grote Amerikaanse steden anti-oorlogs de monstraties worden gehouden. Hij zou heden in het openbaar in New York op een vergadering verslag hebben uit gebracht over zijn recente reis naar Noord-Viëtnam. ADEN Een Arabische politieman is gedood en vijf anderen zijn gewond geraakt bij ordeverstoringen zondag in Aden. De slachtoffers vielen bij een aanval met handgranaten en een vuurgevecht tussen terroristen en de politie. Vijf an dere mensen raakten gewond bij een gevecht in het Sjeik Othman-district. Britse militairen controleerden Arabie ren op het bezit van wapens. Foto: Een Britse militair licht de tulband van het hoofd van een Arabische wielrij der, op zoek naar verborgen handgra naten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Tal van leden van de vaste Kamercommissie voor Economi sche Zaken hebben de regering gevraagd waarom de nieuwe maatregelen ter sti mulering van de economische ontwikke ling in het Noorden, in Zuid-Limburg en in andere stimuleringsgebieden ook niet van toepassing worden verklaard voor Twente en West-Brabtn, waar eveneens een structurele werkloosheid heerst. Dit blijkt uit het verslag van een mondeling overleg, dat 26 januari jl. plaats had tussen de vaste commissie en de minister en staatssecretarissen van Economische Zaken over de nieuwe maatregelen. Staatssecretaris Van Son heeft hierop, volgens het verslag, geantwoord, dat het uitbreiden van het aantal kernen in die gebieden in strijd zou zijn met het be leid, zoals dat door de Kamer destijds is goedgekeurd. De toestanden in Zuid- Limburg en het Noorden worden voor het ogenblik als het meest ernstig be oordeeld. Daarom is aan deze gebieden prioriteit verleend. SCHIPLUIDEN De 18*-jarige mej. Nel van Dijk te Schipluiden is tijdens het baden in de ouderlijke woning onwel geworden en in het bad verdronken. 0 Veel vooraanstaande KVP'ers waren zaterdagmiddag naar de Bossche Veemarkthallen getogen voor het pro. menadeconcert door het Brabants Or. kest, onder leiding van Hein Jordan| en voor de laatste nationale KVP-mani» festatie voor de verkiezingen van woens. dag a.s. Behalve een zevental minister! en enkele staatssecretarissen uit hel zittende kabinet, waren aanwezig prof, Romme, oud-premier Marijnen en de gewestelijke lijsttrekkers. 0 De landelijk voorzitter van de Chris telijk Historische Jongerenorganisa tie, de heer Huijsen, heeft zich op hett provinciaal appèl van de Christelijk His torische Unie in Hoofddorp uitgespro ken voor het instellen van een christe lijk historisch schaduwkabinet, indien de Unie weer in de oppositie zou gaan. 0 Tot de zaken, die in de verkiezings strijd van het ogenblik kennelijk een punt uitmaken, behoort ook de wens van een vervroegd A.O.W.-pensioen voor vrouwelijke arbeidskrachten, voor wer kende ongehuwden en gescheiden vrou wen. Dit bleek uit een demonstratie, die zaterdag in Amsterdam is gehouden on der auspiciën van een Amsterdams ac tiecomité van vrouwen. Dit weekeinde is in Amsterdam de vijftigste verjaardag van het Am sterdams Lyceum gevierd. Met het Ne derlands Lyceum in Den Haag en het Baarns Lyceum, dat later gesticht werd vormde deze schepping van dr. C. P. Gunning de introductie van een nieuw type middelbaar onderwijs, dat later veel navolging vond. 0 Na ongeveer zes weken van inten sief zoeken waarbij het slechte weer zeer ongunstig werkte is het de Mijnendienst van de Koninklijke Ma rine gelukt 80 mijl ten noordwesten van Den Helder op 45 meter diepte het wrak van de sinds begin december spoorloze Scheveningse Logger SCHE 225 als zodanig te identificeren. 9 De collecte voor het Prot. Interker kelijk Thuisfront vertoont de laat ste jaren een sterke stijging en is in de afgelopen vier jaar met f. 110.000 gestegen. De opbrengst van de jongste collecte is f 560.000 geworden vertoont een stijging van f. 38.000 in vergelijking met de vorige. 0 Het Landelijk Centraal Gerefor meerd Jeugdwerk, het overkc lend orgaan van de geref. jeugdbewe ging, gaat samen met de Stichting Evangelisch Herstel en Opbouw en de Ned. Geref. Jeugdraad een nieuw ge bouw in Driebergen betrekken, waartoe men een buitenplaats met omliggende terreinen heeft aangekocht. 0 De centrale commissie van advies van het directoriaat-generaal voor de arbeidsvoorziening zal in een op don derdag in Den Haag te houden vergade ring de werkgelegenheidssituatie en de daarmee samenhangende problemen be spreken. Deze commissie bestaat uit vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. Het N.V.V. (Nederlands Verhond van Vakverenigingen) heeft in 1966 de grootste ledenwinst geboekt sinds ja ren. Met een aanwinst van meer dan 20.000 leden werd het startcijfer van 1 januari 1966 van 535.000 in het begin van dit jaar gebracht op ruim 555.000. Twee Rotterdamse politieagenten wa ren in de nacht van vrijdag op za terdag op de Westkruiskade bezig een verkeersovertreding van een man te corrigeren, toen de 32-jarige W. R. voorbijkwam en zich met de zaak be gon te bemoeien. Hij haalde een ket ting uit zijn zak en verwondde daarmee een der agenten. De man werd meege nomen naar het bureau. 0 In een telegram aan de Spaanse am bassade, hebben vertegenwoordigers van de afdeling Leiden van de Socialis tische Jeugd van Nederland, van Poli- teia. de Studenten-vakbeweging en So crates namens „Leidse arbeiders en stu denten" uiting gegeven aan hun veront waardiging over „gerechtelijke en poli tiële intimidatiepolitiek tegen Spaan.' burgers, die vrije vakverenigingen wer ADVERTENTI UTRECHT Ons land telt 3.375.000 lichte en ernstige astmapatiënten. Er zijn 250.000 ernstige gevallen, 625.000 Nederlanders hebben een acute behan deling nodig, terwijl 2.500.000 mensen regelmatig zorg nodig hebben. Ons land bezit vijf kindercentra voor de opneming van astmapatiënten, niet een gezamen lijke capaciteit van ongeveer 500 leden, hetgeen betekent, dat van de drie mil joen Nederlandse kinderen er twee op de 10,000 kunnen worden opgenomen. Als men er van uitgaat, dat een pro cent van het totaal aantal Nederlandse kinderen moet worden behandeld tegen deze volksziekte, dan kunnen slechts twee op de honderd kinderen in deze kin dercentra een behandeling ondergaan. Dit zei zaterdag prof. dr. N. G. M. Orie, voorzitter van de medische raad van het Nederlands Astma Fonds (N.A.F-), op een in Utrecht gehouden werkvergadering van de Vereniging tot Steun aan het Nederlands Astma Fonds, die dit jaar haar eerste lustrum viert. De voorzitter van het N.A.F., mr. J. L. Janssen van Raay, zei, dat het fonds vorig jaar 400.000 gulden ter beschik king van de astmabestrijding heeft kun nen stellen. De jaarlijkse collecte van het N.A.F. in november en december van 1966, die aanvankelijk een mislukking scheen te zullen worden door het lang durige slechte weer, heeft veel geld op gebracht. De collectes in 40 Nederland se steden hebben ongeveer een half mil joen gulden opgeleverd. In 1965 kwam er 232.000 gulden binnen; er werd toen in 170 steden gecollecteerd. Prof. Orie zei, dat een gemeenschap pelijk speurwerk bij de bestrijding van astma doorgang zal moeten vinden. Er mag daarbij geen tijd worden verspild, omdat nog lang niet alle oorzaken en de bestrijding van deze volksziekte bekend zijn. De ziekte zelf uit zich in aanvallen van benauwdheid, regelmatig hoesten en versleten longen. Ongeveer 25 pro cent van de Nederlandse kinderen, 30 procent van de Nederlandse mannelijke bevolking tussen de 15 en 40 jaar en 30 procent van de mannelijke bevolking bo ven de 40 jaar behoren tot de lichte ast mapatiënten. Een afdoende bestrijding van astma is vooral noodzakelijk, aldus prof. Orie, om het hierdoor ontstane school- en werkverzuim en in sommige gevallen de invaliditeit te verminderen. Ook in andere landen is de invloed van astma groot. In Amerika is, volgens recente statistieken, 40 procent van het school verzuim het gevolg van deze ziekte; in Duitsland 13 procent van de invaliditeit en in Engeland 20 procent van het ziek teverzuim. AMSTERDAM In het Wilhelmina- Gasthuis in Amsterdam is zaterdag avond de 17-jarige G. de Vries uit de hoofdstad overleden. Het meisje werd vrijdag j.l zeer ern stig gewond bij een explosie in het labo ratorium van de Koninklijke Shell in Amsterdam-Noord, waar zij laborato rium-assistente was. Zoals bericht, kwam bij de explosie een jongeman om het leven, terwijl twee meisjes ernstig werden gewond- Een van hen is thans aan haar verwondingen overleden.

De Vallei | 1967 | | pagina 4