Henny de Ruyter stootte Dogger van driebanden- troon Voetbal in het buitenland Mantanq Mantano, spaar veilig Postspaarbank Geesink's judoteam won nationale titel voor clubs Nederlandse meisjes wonnen finale Sittardia verloor ook returnwedstrijd Belg Ward Seis won eerste etappe Clay beschikt over hypnotische gaven HIJS Hokij verloor van Luik: 2-8 Competitieuitslagen in voileybaltop Twee overwinningen voor Renato Longo Om nationale titel Tom Okker door Ashe uitgeschakeld Sercu Europees omnium-kampioen Arbiter overleed tijdens wedstrijd \AMMuyt $i^an£t VtnfrtouustïCe, s... Zand-sportvelden zijn zeer geschikt Dukla versloeg Nimes: 2-1 Matson superieur in het kogelstoten Tennis Europa Cup zaalhandbal Verrassend Engeland Duitsland Italië Spanje Portugal België Spaar bij de Postspaarbank- de veilige manier van sparen. Uw spaarbankboekje staat op naam: zonder uw handteke ning kan niemand aan uw geld komen. Uw spaargeld is veilig, zelfs bij diefstal of verlies van het boekje. Meer dan 2200 vestigingen in Nederland staan voor u klaar: het post kantoor is altijd in de buurt. Bij de Postspaarbank kunt u de voor u meest geschikte spaarvorm kiezen met een rente variërend van 3,48% tot 5%. En heeft u een girorekening? u zelfs thuis sparen. Kies de veilige ma- sparen! Dan kunt nier van Ronde van Andalusië SPORT van hier en daar MAANDAG 13 FEBRUARI 1967 GOIRLK In triomf stak Henny de Ruyter beide armen in de lucht toen hy, na een van zyn kant uitstekend ge speelde finale tegen Herman Popeyus, opnieuw de driebandentroon had beste gen. Dat gebaar tekende de vreugde van de schrale 87-jarige Waalwykse hotel houder, die drie jaar geleden eraan was moeten gaan wennen, dat voor de kam pioenstitels in dit spectaculaire spelletje een nieuwe gegadigde was gekomen in de persoon van Jan Doggen. Tweemaal achtereen moest De Ruyter genoegen nemen met een plaats in de schaduw van dit Iaat opgekomen talent. Het vorig Jaar won De Ruyter evenals Doggen res partyen, maar hy eindigde lager in moyenne. Nu echter waren die rollen omgekeerd. Opnieuw kwamen beiden zesmaal tot een zege, maar ditmaal stak WELLINGTON Lidy Jansen Ven- neboer en Betty Stöve hebben zondag in Wellington de finale dames-dubbelspel van een internationaal tennistoernooi gewonnen. De Nederlandse meisjes ver sloegen in de finale de Franse combina tie Frangoise Durr/Evelyne Terras met 7—5, 6—8, 64. Tevoren had Frangoise Durr het da mes-enkelspel gewonnen door een zege op de Amerikaanse Rosemary Casals: 6—3, 6—2. Het heren-enkelspel was voor de Nieuwzeelander Brian Fairley, die zijn landgenoot Onny Perun in twee sets versloeg 63, 64. PENNSYLVANIA De Nederlander Tom Okker is zaterdag in de kwartfinale van het heren-enkelspel by het interna tionale tennistoernooi van Philadelphia door de Amerikaan Arthur Ashe uitge schakeld. Ashe won in twee sets met 63 en 108. Tot tweemaal toe had Okker byna de tweede set gewonnen, maar verloor beide keren het laatste punt dat hij nodig had door een back hand drive uit te slaan. SITTARD De Nederlandse kam pioen zaalhandbal Sittardia heeft zater dag de returnwedstrijd voor de tweede ronde van de Europese beker tegen de Duitse kampioen Gummersbach met 20-29 verloren. De eerste wedstrijd, die enige tijd geleden in Duitsland werd ge speeld, was door de Duitsers met 3010 gewonnen. Dezen hebben zich dus ruim schoots geplaatst voor de volgende ron de. Sittardia bood in deze tweede ontmoe ting aanzienlijk beter tegenstand, vooral na rust, toen de Nederlanders enigszins vat begonnen te krijgen op het harde Duitse spel. Bij rust hadden de Duitsers een voorsprong van 17-8. Nadien scoor den beide teams elk twaalf maal. Aan vankelijk had Sittardia niet veel in te brengen. De technisch superieure Duit sers demonstreerden een grote schot vaardigheid en waren veel harder, hoe wel niet onsportief. Toch werden in deze periode vier Sittardia-spelers gebles seerd. Na rust was er sprake van een gelijk opgaande strijd. het moyenne van De Ruyter hoog uit boven dat van Doggen: 1.0000.853. Doggen was zelfs niet meer de groot ste concurrent in de slotfase van dit te leurstellende toernooi. Die eer kwam toe aan Popeyus, omdat Doggen's moyenne zaterdag door een grote nederlaag tegen De Ruyter (6041 in 59 beurten) te ver was gezakt. Ook Popeyus (tegen Dog gen) en De Ruyter (tegen Brosens) sneuvelden eenmaal, maar hun gemiddel den waren voor Doggen vrywel onbereik baar geworden. De theoretische kans voor de titelverdediger was zondag slechts gebaseerd op een remise in de slotparty tussen De Ruyter en Popeyus, maar daaraan geloofde niemand. Neen, van de grote drie van dit kam pioenschap zou De Ruyter of Popeyus de titel behalen. Voordat de finale begon stonden de papieren van Popeyus niet ongunstig. Want De Ruyter koestert nog steeds een heilig ontzag voor de kundig heden van Popeyus en die waren zo bleek uit het voortvarende optreden op de eerste dagen van deze rondborstige import-Bra bander in een uitermate Berieuze voorbereidingsperiode nog wat glanzender geworden. Popeyus speelde niet meer zo robuust als vroeger zijn stootbeelden waren fijner en doordachter geworden en daarom voelde De Ruyter zich helemaal niet zeker van zijn zaak. Henny de Ruyter. GENT De 22-jarige Belg Patrick Sercu is zaterdagavond in het sportpa leis van Gent officieus Europees om nium kampioen bij de profs geworden. De Belg verzamelde tien punten. Hij ze gevierde bij de afvalwedstrijd, de pun- tenrace en de tijdrit over 1000 meter. Peter Post legde met 1% punt beslag op de tweede plaats, terwijl de Engels man Tom Simpson als derde eindigde. BERG AMBACHT De Rijswijkse scheidsrechter de heer N. Buys is zon dagmiddag tqdens de derde-klassewed- stryd Berg AmbachtVOC aan een hartaanval overleden. De heer Buijs, die 42 jaar is geworden, zakte negen minu ten na de rust in elkaar. Een arts kon slechts de dood constateren. Byzonder waardevol was daarom de verrassende start van De Ruyter, die met een serie van zes in zijn tweede beurt het vertrouwen kreeg en de uiter lijk onberoerde Popeyus toch duidelyk schokte. Die zes werd de basis waarop De Ruyter voortbouwde. Na dertien beurten was zyn voorsprong gegroeid tot 154. Voor de Waalwyker was dit een goed ruggesteuntje toen de onvermijdelijke opmars van de in de aanval gedreven Popeyus begon. Maar steeds wanneer Popeyus heiemaai naast De Ruyter dreigde te komen (2118 in 27 beurten en 3128 m 35 beurten; demarreerde De Ruyter met een klein serietje. En zo vocht Popeyus tegen een ongrijpbare tegenstander. De beslissing viel tenslotte nog snel. Want zowel in zijn 47ste als in zijn 50ste beurt, proauceerde De Ruyter niet zonder enig geluk series van acht, waarmee zijn zege een feit werd. Popeyus had toen door een remise nog Jan Doggen, die moeilijk van Brosens won, op de troon kunnen nelpen. Maar daarvoor moest Papeyus negentien caramboles in de nastoot maken en zelfs de acquitstoot was voor hem onder deze omstandigheden teveel. Naast net slotmoyenne van De Ruyter hy zal ons land vertegenwoordigen in de Europese titelstrijd in Angoulème van 30 maart tot en met 2 april was het debuut van de jonge Rini van Bracht het enige lichtpunt in dit toernooi. Deze talentvolle plaatsgenoot van Henny de Ruyter won zyn laatste drie partyen te gen Soeterboek, Oosterhout en Lorist in goede stijl en steeg daardoor naar een verdienstelijke vierde plaats tussen al deze routiniers. Die brachten 't er overi gens niet zo best van af. De gemiddel- aen van Brosens en Soeterboek waren niet opvallend, die van Oosterhout en Lorist nepaald slecht. Alleen door in zijn laatste party met een gemiddelde van 1.000 te spelen kon fabrikant Van Oos- ternout zich nog juist van de smadelijke degradatie reduen en dat tekende de situatie ten volle. Eindstand (pnt. - car. - beurt - h. serie - alg. gemidd.) 1. De Ruyter 12 413 413 10 1.000 2. Doggen 12 401 470 6 0.853 3. Popeyus 10 393 426 7 0.922 4. Van Bracht 8 370 455 6 0.813 5. Brosens 6 388 487 12 0.796 6. Soeterboek 4 361 477 6 0.756 7. Oosterhout 4 359 505 6 0.710 8. Lorist 0 320 447 8 0.715 LONDEN Liverpool en Manehes- ter United hebben hun leidende positie in het Britse voetbal dit weekeinde ver stevigd met kleine maar bijzonder nut tige overwinningen. Liverpool versloeg Aston Villa met 10. Dit duel zal vol gende week worden herhaald en geldt dan voor de F.A. Cup. Manchester Uni ted won met dezelfde cijfers van het als derde geplaatste Nottingham Forest. Daar nummer vier, Stoke City, met 30 in Leeds werd geklopt, gaapt er thans een verschil van drie punten tus sen Manchester United dat tweede staat en Nottingham Forest, dat de derde plaats bezet. Liverpool heeft weer een punt meer dan Manchester United. Door het doel punt, dat Gordon Milne na 29 minuten scoorde, bleef Liverpool voor de 22e achtereenvolgende maal op eigen veld ongeslagen. Villa beschikte over een goede verdediging, maar de aanval was zwak. Manchester United heeft even eens een imposant thuisrecord. Evenals Liverpool zijn de Mancunians dit sei zoen op eigen terrein nog ongeslagen. Een menigte van 52.000 toeschouwers was er getuige van dat Nottingham Fo rest de eerste nederlaag leed sinds 13 league-wedstrijden. Denis Law scoorde het enige doelpunt in de tweede helft. Bij de Londense derby Tottenham - Fulham werden Terry Venables (Spurs) en Fred Callaghan (Fulham) van het veld gestuurd, nadat zij in handgemeen waren geraakt. Tottenham won met 4—2. Blackpool - Burnley 02; Chelsea - Manchester City 00; Leeds United - Stoke City 30; Leicester City - Arse nal 2—1; Liverpool - Aston Villa 1—0; Manchester United - Nottingham Forest 10; Newcastle United - Everton 03; Sheffield Wednesday - Southampton 41; Tottenham Hotspur - Fulham 4—2; West Bromwich Albion - Sheffield United 12; West Ham United - Sun derland 22. De Duitse lijstaanvoerder Eintracht Braunschweig benutte zaterdag in een uitverkocht eigen stadion de kans alleen de leiding te nemen. Eintracht Frankfurt, dat tot dusverre in punten gelijk stond, werd met 30 verslagen. De club van Elek Schwartz was bepaald niet op dreef. Ulsass, de international van Brunswijk, werd nau welijks bewaakt. Hij benutte deze vrij heid uitstekend en had een aandeel in alle doelpunten: het eerste werd door Moll gescoord uit een hoekschop, het tweede kwam op naam van Grzyb en het derde werd gescoord door Maas. Frankfurts tweede plaats bleef be houden, omdat Hamburger SV (zonder Uwe Seeler) tegen Rot Weiss Essen niet verder kwam dan een gelijk spel (11). De Hamburgers staan thans 3e op één punt achter Eintracht Frank furt. Onbeslist speelde verder FC Köln bij VFB Stuttgart. Werder Bremen klom enkele plaatsen door een 10 ze ge op het thuis altijd sterke Schalke. De negen ontmoetingen van zaterdag werden bijgewoond door in totaal 215.000 toeschouwers. Slechts driemaal zegevierden de thuisclubs, tweemaal wonnen de gasten en vier ontmoetingen eindigden onbeslist. De produktie bleef beperkt tot slechts 25 doelpunten. MSV Duisburg - TSV 1860 München 12; Bayern München - Karlsruher SC 22; Schalke 04 - Werder Bremen 01; Hamburger SV - Rot-Weiss Essen 1—1; l.FC Kaiserslautern - l.FC Nürn- berg 11; Borussia Dortmund - Bor- russia Mönchen Gladbach 32; VFB Stuttgart - l.FC Köln 22; Fortuna Düsseldorf - Hannover 96 10; Ein tracht Braunschweig - Eintracht Frank furt 3—0. Bologna - Cagliari 11; Brescia - Spal 00; Foggia - Lanerossi Vicenza 22; Juventus - Fiorentina 41; Lazio - Lecco 20; Mantua - AC Milaan 10; Napels - Rome 20; Venetië - Torino 11; Internationale - Atalanta 20. Stand na 20 wedstrijden: 1. Interna- zionale 32; 2. Juventus 30; 3. Napels 27 punten. FC Granada - Hercules Alicante 21; FC Elche - La Coruna 13; Espanol Barcelona - Atletico Bilbao 21; FC Sabadell - FC Valencia 30; Real Za- ragoza - Real Madrid 21. Sporting - FC Porto 22; Braga - Atletico 10; Leixoes - Benfica 12; Beiramar - Belenenses 10; Academi ca - C.U.F. 20; Varzim - Sanjoanense 10; Guimares - Setubal 11; Na 15 wedstrijden luidt de stand: 1. Benfica en Academica 25 punten; 3. FC Porto 20; 4. Braga 19; 5. Leixoes 16 punten. ADVERTENTIE Mogelijk door dc meest moderne verwerking van rijpe tabakken volgens het A.C. natuurproces Tilleur - Daring 22; Racing White - Standard 00; Beerschot - FC Luik 14; St.-Truiden - FC Brugge 22; Waregem - FC Mechelen 21; Ander- lecht - Antwerp 00; Gantoise - Sp. Charleroi 10; Beeringen - Lierse 04; De stand luidt na 20 wedstrijden: 1. Anderlecht 31 punten; 2. FC Brugge 29 pnt.; 3. Standard 26 pnt. ADVERTENTIE MALAGA De Belg Ward Seis heeft zondag de eerste etappe van de 14e ronde van Andalusië gewonnen. Op een circuit bij Malaga legde hij de 55 km af in 1 uur 19 min. 16 sec. In een massa sprint toonde de Belg zich de snelste. De uitslag luidde: 1. Seis (Belg.) 1.19.16; 2. Sivilotti (Arg.); 3. Verheyden (Belg.); 4. Morata (Sp.); 5. Cifuentes (Sp.). Vervolgens kwam het grote pelo ton in dezelfde tijd als de winnaar. De tweede etappe is 91 km lang en voert van Malaga naar Nerja. UTRECHT Voor de zevende maal in successie is de Kodokan Dojo, het team van wereldkampioen Anton Gees- sink, erin geslaagd het Nederlandse kampioenschap voor clubs te behalen. In de met ruim 1000 toeschouwers gevulde Beatrixhal in Utrecht ver sloeg Geesink's formatie, die het zonder der Ernst Eugster en Peter Snijders die in Japan verblijven meost stel len, maar in o.a. de Japanner Hiroshi Minatoya, tweede tijdens de wereld kampioenschappen in Rio de Janeiro een kracht van betekenis had, de Leid- se judo-school Luiten met 5-0. Het publiek, geïmponeerd door het vertoon van kracht en souplesse, bracht na afloop de winnaars een ovatie. Ge ïmponeerd, omdat deze finale met vijf partijen niet langer dan twaalf minu ten duurde. Niemand had overigens an ders verwacht, want met wereld- en Olympisch kampioen Anton Geesink, zijn broer Gerard, de zilveren medail le-winnaar Hiroshi Minatoya en de Ne derlandse titelhouders Theo Klein en Jan Snijders, waren alle anderen vol maakt kansloos. In die finale won lichtgewicht Theo Klein door tweemaal waza - ari van Henk Rijven, liet lichtmiddengewlcht Hiroshi Minatoya zijn tegenstander Vajda na 55 seconden met een flitsen de uchi-mata de tatami's in vogel vlucht zien, zegevierde Jan Snijders met een tai-o-toshi over Adri van Pola- nen, won Gerard Geesink tegen de oud-kampioen van Nederland Joop Wolfs door klein technisch voordeel op beslissing en maakte Anton Geesink het vijfde punt voor zijn team door na zes seconden zijn „rivaal" Theo van de Weershof met een tiende heupworp uit te schakelen. In de eerste royde won sportschool Bünting uit Amstelveen met 4-1 van sportschool Wolfs en bezorgde sport school Luiten Go Da-Ya een 5-0 ne derlaag. De eerste halve finale tussen Kodokan Dojo en sportschool Hel mond was een formaliteit» voor de Utrechters, die alle partijen op Ippon wonnen (5-0), terwijl sportschool Lui ten de finale binnendrong èmdat de laatste partij door Theo van de Weerd- hof op beslissing van Oosterbaan (Bünting) werd gewonnen. LONDEN Volgens dr. Peter Tar- nesby, een 46-jarige Britse arts, beschikt Cassius Clay, die afgelopen maandag in Houston met succes zyn wereldtitel in het zwaargewicht verdedigde tegen Ernie Terrell, over hypnotische gaven. Volgens dr. Tarnesby, die Clay nog nooit ontmoet heeft, was Terrell, toen hij in de ring kwam, duidelijk onder hypnotische invloed. „Wellicht is Clay zich van deze gaven niet bewust, maar hy brengt zijn tegenstander al onder hypnose bij de weging voor het gevecht. Ik ben tot deze conclusie gekomen nadat ik de film van het tweede gevecht tegen Sonny Liston had gezien", aldus dr. Tarnesby, die in zijn mening versterkt was nadat hy ook opnamen van het laatste titelgevecht had gezien. DELFT „De experimenten met 'n zandsportveld zijn bijzonder gunstig." Dat is de conclusie van een werkgroep die een door de Nederlandse Sport Fe deratie en Kon. Ned. Voetbal Bond ge financierd onderzoek heeft afgesloten om te komen tot sportvelden waarop geen sprietje gras groeit. In 1963 is men begonnen met een ter rein van 24x50 meter op het Delftse sportcomplex aan de Brasserskade; men is nu zover een veld van normale afme tingen aan te kunnen leggen, waarop al le takken van sport kunnen worden be oefend. In het rapport van de werkgroep staat dat deze zandsportvelden zeer geschikt zijn, aangezien in tegenstelling tot half- verharde velden, er bij valpartijen geen verwondingen optreden. De nieuwe velden vertonen veel over eenkomst met de zogenaamde eb-lijn aan het strand en het onderhoud van dit harde stuifvrije oppervlak wordt mogelijk gemaakt door een zogenaamd infiltratie-drainage-systeem, dat de grond een bepaalde vochtigheidsgraad doet behouden. Het is eenvoudig, niet kostbaar, mits juiste methode en zand- soort wordt gehanteerd. Blijft de vraag of de uitvoering van dit soort velden zich zal beperken tot trainingsplaatsen of dat in de toekomst ook de wedstrijdsport hiervan zal profi teren. NIMES Dukla Praag heeft zater dag een oefenwedstrijd tegen de Franse eerste divisieclub Nimes met 21 ge wonnen. Bij de rust hadden de Fransen nog met 10 de leiding. De Tsjechische doelpunten kwamen op naam van Nedo- rost (59e minuut) en Roder (75e mi nuut). LUIK Het Haagse HIJS-Hokij heeft zaterdagavond in Luik de ijshockeywed- strijd tegen de ploeg van die stad met 82 verloren. De tussenstanden waren 5—1, 1—1, 2—0. DEN HAAG De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de competitie van de NeVoBo luidden: Heren: SOS—Blokkeer 0—15, 6—15, 12—15; AMVJ—Libanon 15—9, 14—16, 15—12, 15—9; Hevok—Valboval 2—15, 15—10, 13—15, 15—17; Cito—Aluas 5—15, 15—13, 15—1, 15—8; Olhaco— Oranje Nassau 158, 157, 159. Dames: AchillesCelebes 1511, 4—15, 15—9, 15—17, 8—15; Kweek school—Rapid 7—15, 11—15, 7—15; BoemerangSOS 154, 158, 159; Armada—HML 12—15, 15—3, 15—10, 15—4. LUXEMBURG De Italiaanse oud wereldkampioen Renato Longo heeft in Esch sur Alzette een internationale cy- clo-cross gewonnen. De Duitser Rolf Wolfshohl kwam met bijna een minuut achterstand op de tweede plaats. Onze landgenoot Huub Harings moest zich, met meer dan twee minuten verlies, met de vijfde plaats tevreden stellen. Longo heeft met deze overwinning dui delijk zijn kandidatuur gesteld voor de wereldtitel, die komende zondag in Zü- rich betwist wordt. De uitslag: 1. Longo (Ital.) de 15 km in 46.58; 2. Wolfshohl (Did.) op 53 sec.; 3. Frisch- knecht (Zwits.) op 1.45; 4. Pelchat (Fr.) op 2,-; 5. Harings (Ned.) op 2.13. Renato Longo heeft in het weekend nog een overwinning behaald. Hij zege vierde ook tijdens een internationale cy- clo-cross in Genève. DALLAS Randy Matson de reus uit Texas en wereldrecordhouder kogel stoten moet het een doom in het oog zijn geweest, dat de 22-jarige Neal Steinhauer, die in lichamelijk opzicht met een lengte van 1.95 en een gewicht van 120 kg voor Matson geen stap opzij doet, het officieuze indoorwereldrecord kogelstoten van 20.17 meter op 20.67 meter had gebracht. Matson besloot hieraan iets te doen, toog naar Dallas, nam de 7 1/4 kg we gende ijzeren bal in zijn hand en stoot te 21.06 meter. Een dag later in Fort Worth stapte hij opnieuw in de ring, spuugde in zijn hand en deponeerde het ronde ding 21.52 meter ver en ging naar huis. Later hoorde hij dat het geen nieuw indoorrecord was, omdat hij de gewone kogel had gebruikt en niet de met leer beklede indoorkogel. Het doet niets af aan het feit dat hij zaterdag en zondag het bewijs leverde nog steeds de beste te zijn. De rest kan hem weinig schelen. Heel wat meer inspanning moest de 23-jarige Fransman Pierre Toussaint leveren om het wereldindoorrecord over 1000 meter op zijn naam te schrijven. Op het 166,66 meter lange houten baan tje in Lyon noteerde hij een tijd van 2 min 21.2 sec. en dat was 0.4 sec. snel ler dan zijn beroemde voorganger Michel Jazy in 1962 deed. In Cosford liepen Rosemary Stirling en Diane Elliot zich in de publiciteit met 56.3 sec. over 440 yards, hetgeen nieuwe Europese indoorprestaties bete kenen, overigens op een nauwelijks gelo pen afstand. In Los Angeles was Ron Clarke weer op tournee ongenaakbaar in een race over twee mijl in 8 min. 41.8 sec., waarmee hij de Nieuwzeelander Bill Baillie, die 8 min. 48.2 sec. liet af drukken, met 30 meter verschil ver sloeg.

De Vallei | 1967 | | pagina 9