Team van De Ederhorst een eigen wereld voor geesteszwakke kinderen Observatiepost in een land van schaduwen E n voor de specialisten van de Ederhorst is het evenzeer belangrijk, dat zij steeds meer vaste grond onder de voeten krijgen. Daarom zal niet alleen aan het observeren en onderzoek van het kind, maar ook aan het wetenschappe lijk onderzoek veel aandacht worden besteed. Het research- werk, de laatste jaren al aardig op gang gekomen bij het werk voor de gehandicapte kinderen, vormt een belangrijk pro grammapunt. Daarom zal bijvoorbeeld ook een biochemicus aan het team worden verbonden. De biochemie stofwis- selingsleer heeft de laatste tijd interessante gegevens opgele verd over sommige mogelijke oorzaken van zwakzinnigheid. Op de oorzaken in het algemeen zal het wetenschappelijk onderzoek worden gericht, want wie voorkomen wil, zal de oorzaken moeten weten. En het nut van het vinden van oor zaken is niet alleen dat te eniger tijd een aantal vormen kan worden voorkomen. Het betekent ook, dat geargumen teerd kan worden gesproken met ouders, die. vaak schuldge voelens hebben. Dat is; geen geringe zaak. Naast de emoties die het hebben van een zwakzinnig kind al met zich mee N A H et verhaal van de nieuwe observatiekliniek begint thuis, waar de ouders nu weten, dat hun kindje voor het leven gehandicapt zal zijn. Een trektocht langs specialisten begint. Die trektocht zou eigenlijk een vast patroon moeten hebben. De psychiater onderzoekt en geeft een advies. De psycholoog probeert meer contact tot stand te brengen tussen ouders en kind. De logopedist luistert naar de vage klanken van het kind en zoekt naar mogelijkheden om het beter te leren praten. De pedagoog bespreekt opvoedingsproblemen. Maar hoe moeten de ouders, alles wat zij voor hun kind geleerd hebben, in de praktijk brengen? In De Ederhorst nu zullen al die spe cialisten samen een team vormen, dat het kind observeert en dat dan een advies kan uitbrengen. Alle stukjes van de legkaart voorzover de kaart te leggen is liggen hier dus bij elkaar, de ouders hoeven die stukjes niet meer bij elkaar te gaan zoeken in door het hele land verspreide spreekkamers. Na drie of vier maanden observatie, misschien wat langer, mis schien wat korter, ga. de kinderen terug naar huis. Het team is dan in staat, de ouders een duidelijk inzicht te geven in de mogelijkheden en de onmogelijkheden van het kind. Het is ook in staat, duidelijke adviezen over behandeling en opvoe M W H 3 oms heeft de dokter het direct al gezien, in andere gevallen kan het wat langer duren voordat de ouders weten: het kindje dat wij nu hebben gekregen, is niet goed. Voor dat „niet goed zijn" hebben we dan allerlei aanduidingen, de ene wat minder cru dan de andere zwakzinnig, geesteszwak, geestelijk gehandicapt en dan nog de Latijnse namen die de wetenschap ervoor kent. Maar met welke naam de ouders de handicap ook aarzelend aanduiden tegenover familie en vrien den, er is iets onherstelbaars gebeurd. Een hersenbeschadiging is jammer genoeg niet te genezen, zoals een beschadiging van de huid na een ongeluk. Geprobeerd kan worden, de functies van het beschadigde hersengedeelte te laten overnemen door andere hersengedeelten. Een onderneming, waarvan de artsen en hun helpers zeggen, dat zij al blij zijn met elk heel klein gunstig resultaat. Ook de meest begaafde specialist beweegt zich hierbij op een terein met nog heel veel donkere plekken en met ravijnen, waarvan hij de bodem niet kan zien. Hij moet zich laten vergezellen door deskundigen op andere dan me dische gebieden, zoals opvoedkundigen en maatschappelijk werkers. In dit onderzoekingsgebied nu wordt een observatiepost ingericht, zoals er nog maar enkele zijn in ons land. Deze post, de observatiekliniek De Ederhorst in Ede, wordt de derde. Het werk is aangevat door de Vereniging tot Opvoeding en Ver pleging van Geesteszwakke Kinderen, die zeven inrichtingen heeft met in totaal ca. vierduizend verpleegden. Voor De Eder horst heeft men de beschikking gekregen over het voormalige HORA-complex,dat nu wordt verbouwd. In september, oktober wil men de eerste te observeren kinderen in huis hebben: twintig, daarna zestig, daarna honderd. ding te geven. Voor kinderen uit inrichtingen, die hier ook zullen komen, geldt hetzelfde, maar op de „kinderen van thuis" zal het accent liggen in De Ederhorst. H et is niet alleen verantwoord, hiervoor een aparte kliniek met een uitgebreide staf van specialisten en verple gend personeel (dit laatste in de verhouding 1 op 1) in te richten, er zullen zelfs in de toekomst veel meer van die klinie ken moeten komen. Dit zegt de toekomstige directeur van De Ederhorst, psychiater-neuroloog G. Kuipers, die ook directeur zal worden van de tegelijkertijd te bouwen inrichting De Hartenberg, eveneens in Ede. Het is voor de ouders alle maal gemakkelijker te aanvaarden wanneer ze zekerheid hebben, wanneer ze weten hóe erg het is met hun kind of hoeveel minder erg dan ze hadden gedacht. Het wordt ook allemaal zoveel lichter te dragen, wanneer de ouders weten hoe zij het kind nu moeten aanpakken, zodat het niet wordt over belast, maar vooral ook niet onderbelast. Heel erg is het wan neer een geestelijk gehandicapt kind minder te doen krijgt dan het zou kunnen doen. De hand, die het team van De Ederhorst de ouders straks kan toesteken, geeft de hand van die ouders weer de juiste richting om het kind te leiden naar ja, het blijft een wat duistere toekomst, maar er is al zoveel gewonnen wanneer het kind wat vaste grond onder de voeten krijgt. brengt, lijden onnoemelijk veel ouders aan de volkomen mis plaatste gedachte, dat zij de schuldigen zijn. Wetenschap, verkregen door researchwerk, kan hun leren dat het anders is. Dokter Kuipers noemt het befaamde voorbeeld van de rode hond, die o.a. hersenletsel kan veroorzaken bij een kind, wan neer de moeder in de eerste drie maanden van de zwanger schap aan die ziekte lijdt. Is de moeder dan schuldig? Zo moeten er nog veel meer oorzaken te vinden zijn. Wat men vindt bij het wetenschappelijk onderzoek wordt doorgegeven aan de artsen en aan allerlei helpers van de mens in de maat schappij, die iets met die wetenschap kunnen doen. Het kan ook van groot belang zijn voor de ontwikkeling van het ge neeskundig onderzoek voor het huwelijk. Het is denkbaar, dat een dergelijk onderzoek een heel wat meer gewone zaak wordt dan het nu is. aar vandaag nog worden van elke honderd kinderen drie zwakzinnig geboren. Rondom de meesten van hen groeit een gezins- of sociaal probleem. Wat zijn de gevolgen voor het huwelijk? Hoe reageren de andere kinderen? Hoe vindt de moeder, die dagelijks met het kind bezig is, het evenwicht tussen hetgeen zij moet doen en laten en hoe lang duurt het, voordat zij er geen gat meer in ziet? Er zijn de doorwaakte nachten, waarin de ouders overleggen wat het beste is voor het kind, voor het gezin en voor het huwelijk. Er is het wezenloze gezichtje, dat geen antwoord heeft op de groet in de ochtend en het toedekken bij het slapen gaan. Het kind, dat met een riem moet worden vastgelegd en het kind, dat al drie jaar lang nauwelijks heeft bewogen. De moeder die er onderdoor gaat, zodat 't kind naar 'n inrichting moet, terwijl de vader er op staat, dat het thuis blijft. En omgekeerd. Deze en andere dingen gebeuren dagelijks, in iedere stad en ieder dorp. Ook op deze problemen zal het onderzoek in De Ederhorst zijn gericht. aarom in al die jaren van zorg voor zwakzinnige kinderen niet eerder is gedacht aan zo'n observatiepost, waarin specialisten van allerlei wetenschappelijke pluimage samen diagnoses stellen en adviezen uitbrengen? Er is wel degelijk eerder aan gedacht, maar de wetenschap zelf was nog niet zo ver. Daarbij komt, dat de wereld waarin het zwakzinnige kind vroeger terecht kwam niet half zo ingewik keld was als de onze. Waar versnelde vooruitgang is, zoals de laatste jaren in onze maatschappij, is het achteruitgesteld zijn een dubbel zware handicap. Het zwakzinnige kind heeft het dus in de wereld van nu moeilijker dan in die van vroeger. Een normaal toegerust mens heeft vaak al moeite om zich in de maatschappij van heden te handhaven, hoe zal een geestelijk gehandicapt kind het moeten doen? oe het kind dat moet doen het is de vraag waarom zo veel gaat draaien, straks in De Ederhorst. Dokter Kuipers, na zijn eerste artsstudie, negen jaar ervaring in Groot Schuylenburg te Apeldoorn, daarna specialisatie als psychiater- neuroloog, nu bijzonder blij met zijn directeursbenoeming in dit belangrijke centrum: „Zij moeten vóór alles een wereld hebben, die hen niet beangstigt. Wij kunnen hun daar iets van geven door een zo stabiel mogelijke wereld voor hen te scheppen. Let wel, we leven allemaal met een zekere dosis angst, die een belangrijk bestanddeel van ons hele levens patroon vormt, dat kan ik u als psychiater wel zeggen. Maar wij zijn tenminste in staat, zelf wat stabiliteit in ons wereldje te brengen, wij kunnen ons enigszins tegen de gevaren wa penen. Dat een gehandicapt kind dit niet kan, maakt het zo weerloos. Wij kunnen, werkend op de manier zoals we dat in De Ederhorst gaan doen, de kinderen een wereld aanbieden waarin zij maximale kansen hebben om zich thuis te voelen. Dat zal een wereld moeten zijn, waarin zij zich kunnen aan passen. Dit is het hele punt. waarom het gaat". og even over De Hartenberg, de inrichting van dezelfde vereniging, die enkele kilometers verderop wordt gebouwd. Voor 't oog van het publiek is dat het grote Edese project van de Vereniging tot Opvoeding en Verpleging van Geesteszwakke Kinderen. Het wordt een inrichting met aan vankelijk 300 en in de laatste fase wellicht 800 plaatsen, de nieuwste inzichten worden er straks toegepast, zeer hoog zijn de verwachtingen, die men er van heeft. Maar in feite wordt De Hartenberg niets anders dan een nieuwe inrichting, waarin vanzelfsprekend nieuwe inzichten toepassing zullen vinden. „Bij de tegenwoordige stand van zaken zou iedere directeur zijn oude, bestaande inrichting wel willen afbreken om hele maal opnieuw te kunnen beginnen", zegt dokter Kuipers. „In De Hartenberg krijgen we daarvoor de gelegenheid, omdat het nu eenmaal een nieuw gebouw is. Dat is het enige, waar in De Hartenberg zich zal onderscheiden van de andere inrich tingen in het land, die onze vereniging heeft". Is een soort dorp zullen straks de gebouwen van De Hartenberg daar staan. Wie er langs komt, weet in grote lijnen waaraan men werkt in dat complex. Maar intussen wordt in De Ederhorst, diep in de bossen langs de Horalaan, de basis van het werk aanzienlijk verbreed, langzaam aan, met de voorzichtig tastende hand van wetenschappelijke onder zoekers. Zo tastend, vaak door zwarte en onbegrijpelijke schaduwen, zal die hand veel vinden om te doen.

De Vallei | 1967 | | pagina 4