Een dag met Haya in de verkiezingsstrijd \fieuw lak nu zelf iglo loempia's „Niet vasthouder aan de fietie van het alweter ide Kamerlid" OVER SNEL PIJNSTILLEN Vrij mat tv-debat in „laatste ronde" IIISHIMH Bart-Jeroen begint het nu te merkendat ik steeds weg ben Accordeon-congres in Nederland VOOR VORSTENHUIS EN VADERLAND P.JONGELING Onmenselijk zwaar Agressieve mannen Gejaagd leven Werelddiaconaat: meer giro's - minder in de collectezak Heren politici zijn kennelijk aan het eind.... Voor bejaarden geen lager telefoontarief Vermoedelijke aanrander aangehouden GEKORTWIEKT Ze zijn er! Iglo loempia's. U haalt ze vers uit de diepvries. U bakt ze zelf knappend vers! Ontdek nü hoe lekker loempia's kunnen zijn. Geniet er dit weekend van! 79 CENT PER STUK Vier gewonden Ml gasontploffing GEREFORMEERD POLITIEK VERBOND Morgen gaat U kiezen; kies principieel DINSDAG 14 FEBRUARI 1967 ADVERTENTIE „POLITIEK IS DODELIJK VERMOEIEND" (Van een onzer redacteuren) Tn de .dopende verkiezingsstrijd vecht Haya van Someren-Downer (V.V.D.) met de energie van een vent. In het traditionele tenue licht mantel pakje, rode bloes trekt zij dagelijks langs het front van de liberale afde lingen, met de verbeten wil de gunst van het lang niet gewillige kiezersvolk te winnen. Haya, stevig op de benen en gewapend met een stem, die nauwelijks een microfoon nodig heeft, rekent af met het idee dat er een zwak geslacht bestaat. Wij willen weten hoe ze dat doet en daarom bellen we aan op num mer 52 aan de Somerenweg te Rotterdam. De naamverwantschap is zuiver toeval. Wij worden binnengelaten in het. riante huis door een bejaarde dame. die het huishouden runt, wanneer Haya ergens in den lande een spreekbeurt vervult. De geachte afgevaardigde telefoneert en begroet ons met een joviale armzwaai. Zoon Bart-Jeroen staat kraaiend in de box en geeft daarmee te kennen, dat wij ook door hem geaccepteerd zijn. Na de officiële kennismaking, zegt Haya: Jk wilde om half acht in Hooge veen zijn, dan hebben we nog wel even tijd voor een kop thee. Vindt u het erg als ik intussen mijn correspondentie afwerk?" Veertig brieven moeten van daag de deur uit. Het zijn de belangrijkste van een indrukwekkende stapel, die nog even moet wachten. „Ik dicteer mijn brieven aan mijn secretaresse en die zorgt dat ze de volgende dag klaar liggen om getekend te worden". In de gewone spreektaal legt re dezelfde accenten als tijdens de debatten in de Kamer of voor de televisie. Haar taalgebruik is studentiekoos en gekruld met understatements. Soms doet re haar ogen dicht of trekt haar mond ln een scheve glimlach. Ondanks haar zelfbewuste manier van optreden, is ze onmiskenbaar charmant. Als ze spreekt over haar man of haar zoon kr\jgt haar gezicht iets te ders. „Als wQ straks de deur uitgaan, moet dat wel ongemerkt gebeuren, want Bart-Jeroen begint nu te merken, dat ik steeds weg ben". Op schoenen met platte hakken draaft ze even later naar de brievenbus op de hoek van de straat. In de auto: „Wat is uw top?". „Honderdtien, honderdtwintig". „Ah, u heeft een kaart. Laat eens even kijken; we moeten zorgen, dat we niet door Amersfoort komen, maar er omheen. Nou dat stuk van Zwolle naar Meppel gaat heel snel. We halen het wel. Ik wil namelijk nog eten en een borrel". Er is geen gebrek aan gesprekstof. Spelen met prognoses voor de verkiezin gen, afwegen wat het beste strijdmiddel is om het Nederlandse volk te bereiken en natuurlijk het proces tegen boer Koekoek. Haya: „Mijn man vond het wel ple zierig, dat we samen gaan, want hij verwacht, dat er veel boeren zitten in de zaal vanavond. Ik geloof niet, dat ze er zijn. Ze gaan met een wijde boog om me heen. Ze weten wel, dat als ze me dwars zitten, dan krijgen ze de wind van voren". Met een duidelijke droefheid in haar stem: „Waarom zou hij mij hebben uit gekozen, dat begrijp ik niet. We hebben nooit iets met elkaar gehad. Hij heeft mij nog gefeliciteerd met mijn zoon". Grimmig lachend: „Ja, nu kijk ik hem niet meer aan natuurlijk... Haya van Someren wrijft in haar ogen. Zij is doodmoe van het reizen, het vervullen van spreekbeurten, de in terviews, het beantwoorden van vragen, de correspondentie. Maar geladen voegt ze er aan toe, dat ze het iedere avond wil blijven opbrengen. „Om de avond heb ik een verre spreekbeurt. Drie weken lang sta ik nu al avond aan avond op het toneel. De campagne zelf loopt natuurlijk al lan ger. Ik heb enkele spreekbeurten moe ten afzeggen, vanwege de Mammoetwet en de Omroepwet. Daar moest ik bij zijn Ik zeg altijd, -wij zijn de pro deo- advocaat van het hele Nederlandse volk. Een gewone advocaat en een ge wone dokter kunnen zeggen: „Ik zit vol". Dat kunnen wij niet. Als je tegen iemand zegt: Mevrouw ik kan niet bij u komen voor een spreekbeurt, dan zijn ze kwaad. Dan wordt er gezegd: Ze wil wel centen verdienen, maar er niets voor doen. Dan hebben ze het over die f 20.000,-. Een schijntje, als u beseft wat we er allemaal voor moeten doen. Deze verkiezingsstrijd is onmenselijk zwaar. Het publiek is een veelkoppig monster, dat een beroep op je doet. Maar de koppen weten van elkaar niet, dht ze het doen. Mijn grote angst is, dat ik het op een gegeven moment niet meer vol kan houden. Men gaat steeds meer van me vragen. Als u eens wist wat je moet studeren om van alle vraagstukken op de hoogte te blijven. Toen ik mijn zoon nog niet had, ging dat allemaal wel. Ik ben namelijk geen figuur, die bevrediging vindt in het huis houden. Dat zou ik heel naar vinden. Maar je ziet het bij veel vrouwen, die getrouwd zijn. Ze weten nergens anders meer over te praten dan over het huis houden. Dat is afschuwelijk. Maar zo als het nu is, dat houd je niet vol. Voor dat u kwam heb ik een uur met mijn zoon gewandeld. Ik probeer ook zoveel mogelijk met hem te spelen, ik douche hem 's morgens, kortom ik doe mijn best om het allemaal bij te houden. U heeft gezien wat voor correspon dentie ik had. Ik heb veel hulp van mijn secretaresse, ze stenografeert als een heldin. De meeste mensen denken, de energie van dat mens is onuitputte lijk. Dat is een heel lastig imago om dat mooie woord maar weer eens te ge bruiken. Weet u wat zo gek is Ik krijg tegen woordig allemaal vragen op het vlak van Defensie te beantwoorden. Nou, wat weet ik nou van Defensie? Ik geef dit psychologen ter overweging. Een tijd lang heb ik huizen gehad, maar hoe kan ik iemand aan een huis hel pen? Mijn man heeft een half jaar ge- forenst, voordat wij een huis hadden in Rotterdam. U weet, dat ik Amsterdamse ben, dat ben ik zelf. Er gaat voor mij geen stad boven Amsterdam. Als ik in Amster dam ben, dan ben ik thuis. Maar om even terug te komen op die vragen, de meeste mensen weten te weinig wat de Tweede Kamer betekent. Als iemand een proces heeft verloren, dan zoekt-ie contact met een Tweede- Kamerlid. Hij denkt, dat de Tweede Kamer een hogere beroepsinstantie is. Daarom zal er op het gebied van de staatsinrichting meer door het onder wijs moeten worden gedaan. Want wat leren wij op school nou van staatsin richtingWij in de Tweede Kamer zijn geen hogere beroepsinstantie, maar de mensen zetten je op dat voetstuk. Maar ze moeten niet denken, dat ik een pseudo-onze-lieve-Heer ben". Haya kijkt op haar horloge. We babbelen over auto's. Haya schudt 'n aantal tchnische termen uit haar mouw die de bestuurder in verlegen heid brengen. „Ik heb, samen met mijn man, een cursus gevolgd. Geweldig leuk. Op die cursus zaten ook chauffeurs, die op gro te vrachtwagens rijden. Man, wat heb ben wij daar een plezier gehad! Ik doe zelf de reparaties aan mijn auto. Ik kan een versnellingsbak uit elkaar ha len en in elkaar zetten". De vallende avond heeft een mistroos tig gezicht. Uit loodkleurige wolken valt een dichte regen Langs bochtige wegen vinden we hotel Homan in Hoogeveen. Haya verwisselt snel van schoeisel. Met een ferm gebaar grijpt ze de diploma- tentas van de achterbank, loopt voort varend het hotel binnen en zoekt naar het tollet. „Even mijn neus poederen, zoals dat heet", zegt ze glimlachend. Wij nodigen haar uit iets meer te eten dan de ge haktbal, waar ze in de auto over sprak. De ober brengt een borreltje. „Misschien vindt u het gek, maar graag een ouwe klare". De mensen rondom ons herkennen Haya. „Die herkenning is beklemmend. Overal waar je komt, als ik met mijn man ergens ga eten, dan beginnen ze te kijken en te fluisteren. Je kunt nooit meer iets geks doen, want dan zeggen de mensen er wat van". Hoe benadert Haya van Someren de mensen? „In het zuiden en in Amsterdam moet je het met een grapje doen. Er zijn na tuurlijk onderwerpen, waar ik niets van af weet. Maar dan zeg ik het ook. Dan zeg ik: Lieve mensen, denk niet dat ik overal verstand van heb. In Zierikzee vraagt iemand bijvoorbeeld iets over de mosselcultuur. Kijk, daar kan ik na tuurlijk wel aanwijzende taal over uit slaan, ik kan een kranteverhaaltje door de microfoon staan blazen, maar daar heeft niemand iets aan. Ik houd me niet vast aan de fictie van het alwe tende Kamerlid, dat is niet waar en niet eerlijk". „Hoe gedraagt het publiek zich?". „Je wordt wel eens aangesproken op de manier van je bent een schoft, maar bij een vrouw gebeurt dat niet vaak. De agressieve vragen komen van de mannen. Vrouwen zijn huiverig om met mannen in discussie te treden, maar niet met vrouwen. Overigens zijn de vragen, afkomstig van vrouwen, meer to the point. Zij hebben minder be hoefte hun kennis te etaleren. Mannen houden hele redevoeringen. Dan zit er vaak niet eens een vraag in. Soms hebben ze een verhaaltje thuis opgeschreven. Dat geeft niet hoor, want daaruit blijkt, dat de vent belangstelling toont. Zelf heb ik een aantal punten op papier geschreven. Als ik alles op pa pier zou zetten, zou ik me zelf niet meer kunnen horen. Ik zou om me zelf lachen. Daarom is iedere avond anders. Je kijkt de zaal aan. Ik vraag me al tijd af: Hoe benader ik het publiek? Tussen haakjes, weet u waarom ik hier ben? Vorige keer, toen ik hier sprak, was ik vijf maanden heen. Maar niemand merkte het. In de zes de maand heb ik het pas bekend ge maakt. Toen de afdeling Hoogeveen Aioorde van de geboorte, stuurde ze een driewieler. Daar kom ik nu voor bedanken". De avond verloopt zoals alle andere spreekbeurten. In het noorden geen hef tige tonelen, geen opgeheven vuisten en geen geschreeuw. Het blijft een waar dige vertoning. Haya achter de kathe der de benen even van elkaar, han den op de rug soms, dan weer priemend met een wijsvinger de zaal in. De obers 1 gaan rond met glaasjes, een hinderlijke gewoonte. Haya beantwoordt de vragen met gro te directheid. Als het over omroepza- ken gaat, bedient ze zich van haar stop woord. Haya spreekt niet over omroep bestel maar clubbestel. Er staat iemand op met de stem en de intonatie van Koekoek. Hij brengt de landbouwpolitiek ter sprake en noemt ook even de naam van de boerenleider. Haya reageert als een furie, krijgt ap plaus van de zaal. Haar wangen zijn rood geworden. 's Nachts in de auto: „Politiek is do delijk vermoeiend; een hard bedrijf. Er was even een moment, dat ik mij moest vasthouden aan de katheder. Tox had dat gisteravond ook, ik zag het aan hem". We rijden terug naar Rotterdam. Er wordt weinig gesproken, maar soms barst ze weer los met grote felheid. Dan is ze er weer helemaal, dan leunt ze voorover om haar woorden kracht bij te zetten- „Komt u maandagavond in Amster dam, daar gaat het fel toe. Dat is de heerlijkste avond". WIJK BIJ DUURSTEDE By een gasontploffing in het Plantsoen in Wijk by Duurstede, zjjn maandagmorgen vier werknemers van een sloperij gewond geraakt. De gebroeders G. en H. de Rooy en J. van Leeuwen, allen nit Wijk by Duurstede, zyn met ernstige snij- en brandwonden naar het Academisch Zie kenhuis in Utrecht overgebracht. Licht gewond werd de heer L. Barten uit Wijk by Duurstede, die eveneens in het Utrechtse ziekenhuis ia opgenomen. De vier mannen, werkzaam bij de Fa. M. de Rooy uit Wijk by Duurstede, wa ren bezig een dubbele U-balk van een perceel aan het Plantsoen door te bran den. Een in de buurt staande fles met propaangas werd hierdoor verwarmd en ontplofte. Het pand kreeg lichte schade, maar een vrachtauto werd flink bescha digd. De rijkspolitie en de arbeidsinspec tie stellen ter plaatse een onderzoek in. BERN Zwitserland heeft maandag de V.N. laten weten dat het neutraal biyft en dus geen economische sancties tegen Rhodesië zal toepassen, zoals in december door de Veiligheidsraad was bepaald. UTRECHT Uit de gegevens, die het algemeen diakonaal bureau van de Gereformeerde Kerken in Utrecht tot dusver ter beschikking staan, kan de voorlopige conclusie getrokken worden, dat de opbrengst van de 5 februari gehouden kerkcollecte ten bate van het Werelddiakonaat weliswaar ho ger zal zijn dan in 1965, maar lager dan verleden jaar. Hier staat tegenover, dat aan recht streeks naar het algemeen diakonaal bureau overgemaakte giften reeds een bedrag is binnengekomen, dat byna tweemaal zo hoog is als het bedrag, dat men in 1966 op hetzelfde tydstip aan giften ontvangen had. Er is een dulde- ïyke tendens in de richting van „meer giro's minder in de collectezak". Van de 280 kerken dat is ongeveer eenderde van alle Gereformeerde Kerken is de totaalopbrengst bekend. Zij brachten 470.697,05 bijeen, tegen 668.056,83 verleden jaar. Hierby dient AMSTERDAM Het 8e congres van de Internationale Organisatie van Accordeonspelers dat in Wenen is ge houden heeft besloten dat het congres van 1967 van 14 tot 17 oktober in Leiden zal worden gehouden. Accordeonnisten uit alle landen van West- en Oost-Europa, waaronder de Sovjet-Unie, en uit de Ver. Staten zullen dan naar de Sleutelstad komen om er te praten en te spelen. ADVERTENTIE Het is kwart voor zeven. Haya eet gejaagd, zoals alles in haar leven het kenmerk van een hoog tempo heeft. De plaatselijke fotograaf komt een plaatje sehieten. Er ontwikkelt zich een tech nisch gesprek over cameras, belichten, indirect flitsen en papiergebruik. Haya onthult, dat zij een fervent fotografe Is, dat zij een donkere kamer heeft op zol der, dat zij zelfs kleurenfilms ontwik kelt. Een dame van de plaatselijke af deling komt vertellen, dat er iemand zal komen, die wel lid wil worden van de VVD, maar dan moet hij bevredi gend antwoord krijgen op zijn vragen Haya: „Ik hoop, dat het lukt. Ik zal mijn best doen". Hoe denkt de geachte afgevaardigde over de belangstelling van het publiek en het peil van de vragen? „Het peil is goed, de kennis neemt toe. Dat is plezierig, want je praat veel gemakkelijker met mensen, die iets we ten. Er is niets zo vermoeiend als iemand, die zegt: En toch heb ik ge- ïyk". ADVERTENTIE Pijnstillen dient niet alleen grondig maar ook snel te geschieden. Reuma tische pijnen, spit, griep, hoofdpijn, menstruatiepijnen verdwijnen snel met Togal. Neem ze in huis. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8J& AMSTERDAM Het verkiezingsde bat, dat maandagavond vanuit Studio Bellevue te Amsterdam door AVRO'» Televizier op het scherm werd ge bracht, kenmerkte zich door gebrek aan geestdrift. Het was de heren poli tici aan te zien, dat ze door de weken lange verkiezingsstrijd aan het eind van hun krachten waren gekomen. Het debat leefde alleen wat op, toen de he ren Schmelzer en Den Uyl elkaar fi guurlijk te lijf gingen over het beleid van de kabinetten Cals en Zijlstra. De heer Schmelzer kwam met de ook al bekende argumenten, dat de be groting van het kabinet-Cals onvoldoen de was en dat door de maatregelen van het kabinet-Zijlstra het vertrouwen was hersteld. Op zijn beurt hield drs. Den Uyl vol, dat het beleid van het kabi net-Cals gericht was op ontspanning in de economie, zonder stagnatie van de groei; doeleinden die waren bereikt. De heer H. C. Faas, de parlemen taire redacteur van „De Volkskrant", vroeg drs. Schmelzer waarom hij in deze verkiezingsstrijd altijd zo klaagt over het grote optimisme, waarvan de socialistische ministers Den Uyl en Vondeling blijk hadden gegeven en niet over de KVP- en AR-ministers, toch ook „zware jongens" in het kabi net-Cals. Drs. Schmelzer reageerde hierop met de uitspraak, dat de ministers van Financiën en van Economische Zaken het financieel-economisch geweten zijn van een kabinet. De heer Faas vroeg toen of de heer Schmelzer de heren Den Uyl en Von deling zou hebben geprezen, als het nu eens „allemaal fantastisch" was ge gaan. Het antwoord van drs. Schmel zer op deze vraag was niet hélemaal bevredigend. Dan zou ik eerst de cijfers hebben moeten zien, zei drs. Schmel zer, die het overigens heel normaal vond, dat in de verkiezingsstrijd het eerst gekeken wordt naar wat eigen ministers hebben gedaan. De uitzending was in drie fasen ver deeld- Eerst mochten de lijsttrekkers van de voor het eerst aan de verkie zingen deelnemende groeperingen het woord voeren. Hun betoog kwam in bijna alle gevallen hierop neer, dat hun ontstaan het gevolg was van het ver keerde beleid van de vijf grote partij en. Daarna was het woord aan de ver tegenwoordigers van de vijf al in de Tweede Kamer vertegenwoordigde kleine partijen. Mr. H. W. Sandberg, hoofdredacteur van het Parool, vroeg A. G. van der Spek, die de PSP verte genwoordigde, waarom in deze verkie- zingsstryd de republikeinse gezindheid van de PSP zo weinig nadruk heeft ge kregen. De heer Van der Spek ver klaarde, dat dit een relatief onbelang rijk punt is. Op de vraag van drs. F. A. Hoogen- dijk, de leider van het debat, aan de communist Marcus Bakker aan welke kant de CNP staat in het conflict tus sen Rood-China en Rusland, volgde als antwoord: „De CPN staat aan Neder landse zijde." Zoals gezegd, miste het debat geest drift en het stond dan ook in grote te genstelling tot het vorige week uitge zonden schakelprogramma, dat spran kelde van vuur en enthousiasme. In studio Bellevue was wel een aantal schreeuwers bijeen, die hun mond ook niet konden houden, toen mr. Sand berg een stukje uit de Bijbel voorlas. Tegen dit optreden van de aanwezigen tekenden zowel drs. Den Uyl als de heer Roolvink protest aan. men te bedenken, dat in het laatste bedrag begrepen zijn giften van plaatse- ïyke diakonieën en giften, die men naar een plaatselijke diakonie zond, daaren tegen zijn deze giften nog niet opgeteld bij het bedrag van dit jaar. Het bedrag wordt stellig hoger: er zijn diakonieën, die toezegden, dat zij het bijeengebrachte bedrag zouden verdubbelen. Opmerkeiyk is, dat de opbrengst van de kerkcollecte niet lager is, en in som mige gevallen zelfs hoger, in plaatsen in gebieden, waar de economische ontwik keling de laatste tijd niet zo rooskleurig is. Wat de rechtstreeks naar het alge- meen diakonaal bureau overgemaakte giften betreft, inclusief de toezeggingen, 1 is nu 93.150,binnengekomen, tegen 47.126,in 1966 op dezelfde dag. DEN HAAG De minister van Ver keer en Waterstaat, prof. dr. J. E. de Quay, is niet bereid voor bejaarden ge reduceerde telefoontarieven ln te stel len. Hij zegt dit in antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid, dr. W. H. Vermooten (P.v.d.A.). De minis ter is van mening, dat daarmee „een nieuwe vorm van onzichtbare subsidies zou worden geïntroduceerd, tegen wel- j ke vorm hij, zoals bekend, principiële bezwaren heeft." De vergelijking met de tarieffacili teiten van de Ned. Spoorwegen voor reizigers boven de 65 gaat, volgens de heer De Quay, niet op. Omdat het openbaar vervoer kan volstaan met collectieve voorzieningen om zijn taak te verrichten en de reducties een sti mulans zullen geven op het gebruik van de trein door de desbetreffende leeftijdsgroep, is de verwachting ge wettigd, dat uit de invoering (per 1 febr. j.l.) van de „reductlekaart 65- plus" hogere inkomsten zullen voort vloeien. Bij het telefoonbedrijf leiden reduc ties op de tarieven echter tot verlaging van het rendement, aldus de minister. Elke telefoonaansluiting vergt een niet onaanzienlijke investering, waategen- over slechts lagere opbrengsten zou den staan. Nog afgezien hiervan, vormt alleen al de grote achterstand in de aanleg van telefoonaansluitingen een onoverkomelijk bezwaar voor maatre gelen, die de vraag naar aansluitingen anwakkeren. EINDHOVEN De Eindhovcnse poli tie heeft de vermoedeiyke dader aange houden van de aanranding, zondagmid dag, van het zesjarig meisje H. op de B., in een bosje naby de Oirschotsedyk. Het is de 24-jarige Th. H. uit Eindhoven, patiënt uit een psychopatenasiel, die zaterdag en zondag met proefverlof in de Lichtstad vertoefde. Tot dusver heeft de jongeman ont kend zich aan de aanranding te hebben schuldig gemaakt. De politie beschikt echter over tal van getuigenverklarin gen, onder meer van iemand, by wie H. zondagmiddag zyn kleren van bloedvlek ken heeft gereinigd en tegen wie hy gezegd had te zijn mishandeld. De verdachte is in 1960 voor een vry- wel identiek geval met een elfjarig meis je in het stadsdeel Acht gearresteerd. Hy is toen, na een veroordeling tot een vrijheidsstraf, onvoorwaardelyk ter be schikking gesteld. Sindsdien vertoefde hy in een psychopatenasiel. Vorige maand was hij met „begeleid proef verlof" in Eindhoven en dit weekeinde voor het eerst met vrij proefverlof. Zondagavond is hij precies op tijd in het asiel teruggekeerd. Daar heeft hij een vry nauwkeurig verslag uitgebracht over zijn doen en laten in Eindhoven tydens de twee verlofdagen. Alleen wist hy zich niet veel te herinneren van de tyd tussen twee en vier uur zondag middag, toen de aanranding gebeurde. Nader vernemen wij, dat de arrestant gisteravond laat, in de loop van zijn ver hoor op het hoofdbureau van politie te Eindhoven, een gedeeltelijke bekentenis heeft afgelegd. 0 Het Landbouwschap heeft minister Biesheuvel gevraagd voor het prijs- jaar april 1967/april 1968 de richtprijs voor de melk te verhogen van 3314 tot 35 cent per kilogram met 3,7 procent vet. De verrekenprijs, die de boeren voor de consumptiemelk krijgen zal on gewijzigd moeten blijven; de prijzen, die de consument voor melk en melk- produkten moet betalen, zouden voorlo pig eveneens gehandhaafd moeten wor den. 0 Voor rundvlees wil het Landbouw schap de oriëntatieprijs verhoogd zien van f 2,22 tot f 2,30 per kilogram levend gewicht op Nederlandse kwali teitsbasis; dat komt overeen met de ge meenschappelijke oriëntatieprijs van f 2,40, die in 1968 ingaat. Voor mestkal- veren wil het Landbouwschap de ori ëntatieprijs met 17 cent verhogen tot f 3,07 per kilogram levend gewicht. 0 De Europese gemeenschappen heb ben berekend dat het elektriciteits verbruik vorig jaar in Nederland 9,7 procent groter geweest is dan in 1965. Deze stijging is groter dan in alle an dere landen van de Europese gemeen schap. In Duitsland, België en Lu xemburg steeg het elektriciteitsverbruik met 5,4 procent, in Frankrijk met 6.6 procent en in Italië met 7,7 procent. 0 De bekende Duitse „Kirchentag" wordt dit jaar niet op de traditio nele tijd (eind juli) gehouden, maar een maand eerder: van 20 tot 25 juni. Deze dertiende kerkedag is in Hannover, de historische hoofdstad van Neder-Saksen. Men verwacht meer dan duizend buiten landse gasten en men neemt aan dat de deelneming uit Nederland weer het grootst zal zijn. 0 In het algemeen wordt aan de r.-k. scholen het meeste aandacht aan seksuele voorlichting besteed. Daarna, maar in veel mindere mate, aan de prot.-chr. scholen, terwijl aan de mees te openbare scholen op dit punt weinig of niets wordt gedaan, behoudens in het midden van het land, waar de open bare scholen terzake van de seksuele voorlichting aan de kop lopen. 0 De AR-fractieleider in de Tweede Kamer, de heer B. Roolvink, heeft maandagmiddag op een verkiezingsbij eenkomst in Rotterdam gezegd dat het beleid-Zijlstra na de verkiezingen moet worden voortgezet „liefst met Zijlstra op de bok". Hij voegde eraan toe: „Maar dat heb ik niet in de hand." 0 De minister zonder portefeuille, be last met Ontwikkelingshulp, mr. Th. H. Bot, heeft in een brief aan de Twee de Kamer meegedeeld, dat van de 66 miljoen gulden, die, krachtens een Ne derlandse toezegging van 7 september vorig jaar zullen worden uitgetrokken voor economische hulp aan Indonesië, 1/8 deel of f 22 min zal worden ver strekt als gift. 0 De minister van Verkeer en Water staat, dr. J. E. de Quay, zal woens dag 1 maart op uitnodiging van het provinciaal bestuur, een bezoek aan Zeeland brengen. In de morgenuren zal de minister o.a. de kanaalwerken in Oost-Zeeuws-Vlaanderen bezichtigen. 0 Tijdens een snoekwedstrijd, die za terdag in H. I. Ambacht werd ge houden. heeft de heer P. Rijsdijk een snoek gevangen van zestien pond en twee ons. De vis was 97 centimeter lang. Nadat hij gemeten en gewogen was, is hij in het water teruggezet. De clubgenoten van heer Rijsdijk waren nergens meer. 0 De Helderse politie heeft de 23-jari- ge H. H. van de S. en de 25-jarige S. J. P. uit Den Helder ingesloten op verdenking in de nacht van zaterdag op zondag een 17-jarig Amsterdams meisje te hebben verkracht. Dit zou zijn ge beurd in de woning van Van de S., die gehuwd is. 0 Een gedeelte van de Delftse bevol king heeft gisteren in de namid dag, juist toen de meeste mensen met de bereiding van de avondmaaltijd bezig waren, twee uur lang zonder gas gezeten. Door het dichtvallen van een regulator, werd de toevoer van aard gas naar de Voordijkhoornsepolder, een wijk in het westen van de stad, afge sloten. 0 De politie te Maastricht heeft de 36- jarige P. F. uit Maastricht aange houden, die heeft bekend tijdens het carnaval, in de nacht van zondag op maandag vijf horloges met een totale waarde van 4.500 gulden te hebben ont vreemd uit de etalage van een juwelier aan de Maastrichter Smedenstraat. ADVERTENTIE AR 4 ANTI-REVOLUTIONAIRE PARTIJ EVANGELISCHE VOLKSPARTIJ

De Vallei | 1967 | | pagina 6