Harster, Zöpf en Slottke „overtuigde mededaders van een massamoord" FABIOLA BEZOCHT GEWONDEN V erkiezingscampagne in Frankrijk geopend tot Zeventien doden in Brussel Frans offensief tegen „belastingparadij s' Breekpunt keuze uit spaarvormen met Londen erkent Oder-Neisse- grens Tito bezoekt Oostenrijk Eisen vijftien, tien en negen jaar Alleen feiten overtuigen Drie spannende weken kramphoest nerveuze hoest? theelepeltje Nattermann hoestsiroop zie-zo! Tijdens wedstrijd Man vlucht dwars over hockeyveld de grens over CHIRURGISCH99 REQUISITOIR IN MÜNCHEN Kosygin thuis Politie zeer actief Chirurg jf Computer-moord Directeur A.P. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK BEJAARDENHUIS WAS TE VOL ZEGT MINISTER Enorme geldstroom via Luxemburg Laatste knelpunt Landingsverbod voor militaire toestellen van Engeland en V.S. in Egypte Vrije mensen in een rechtvaardige samenleving Regeringscrisis in Italië afgewend DINSDAG 14 FEBRUARI 1967 99 LONDEN Tydens een persconfe rentie heeft op de vraag; of een para graaf uit het Brits-Russische communi qué niet een Britse erkenning van de Oder-Nelssegrens impliceerde, de Britse, minister van Buitenlandse Zaken. Brown, geantwoord: „Ja, in zeker op zicht impliceert zij die erkenning. Wat wy in deze paragraaf hebben gezegd is, dat wij de soevereiniteit en territoriale onschendbaarheid van de landen van Oost- en West-Europa eerbiedigen en ik denk, dat deze woorden voor zichzelf spreken". Kosygin is gisteravond uit Engeland in zijn land teruggekeerd zonder dat enige zichtbare vorderingen gemaakt werden om tot vrede in Viëtnam te ko men. In de sector van de Sovjet-Britse betrekkingen werd verder meegedeeld: Wilson heeft een uitnodiging aan vaard een derde officieel bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen, maar zonder dat daarvoor een datum vastgesteld werd. De minister van Buitenlandse Za ken, George Brown, zal de reis eerst maken van 19 tot 25 mei. Zij kwamen overeen „een recht streekse telexverbinding in te stellen tussen Downing Street 10 en het Krim- ltn".» Britse zegslieden hebben verklaard, dat Wilson tot Kosygin zei, dat Enge land de Westduitse regering beschouwt als alleen bevoegd te zijn om voor ge heel Duitsland te spreken. Zoals Londen het ziet, is Oost-Duitsland geen staat en daarom kan het niet deelnemen aan een conferentie. Beide landen zijn overeengekomen hun eisen inzake de Oostzeelanden in te trekken. Engeland maakte aanspraak op Brits eigendom en leningen ter waarde van elf tot veertien miljoen Pond Ster ling, die in Letland, Estland en Litauen in beslag waren genomen door de Sov jet-Unie bij de inlijving van deze lan den na de Tweede Wereldoorlog. De Russen maakten daarentegen aan spraak op goud en andere waarden voor ongeveer acht miljoen Pond Sterling, die door de Oostzeelanden bij centrale banken in Londen waren gedeponeerd. De Britse regering zal spoedig aan de Sovjet-Unie 500.000 Pond betalen uit deze tegoeden, waarvoor door de Russen verbruiksgoederen zullen worden aange schaft. WENEN De Joegoslavische presi dent Tito is voor een bezoek van vijf dagen aangekomen in Wenen, waar on gekend strenge veiligheidsmaatregelen genomen zijn. Tito wordt vergezeld door zijn vrouw Jovanka en hooggeplaatste Joegoslavi sche regeringsfunctionarissen. Vanaf de Joegoslavische grens werd Tito's speciale trein begeleid door drie helikopters van de politie, terwijl politie- radiowagens langs de spoorbaan reden en een vooraf rijdende locomotief voor de extra trein. De politiemaatregelen zijn uitgebrei der dan in 1961 bij de topconferentie van John F. Kennedy en Nikita Kroest- sjef. Gevreesd wordt voor aanslagen van Joegoslavische vluchtelingen of van ex- Kroaten die uit West-Duitsland zouden kunnen komen. Tijdens zijn verblijf in Oostenrijk wil Tito de plaatsen bezoeken waar hij in zijn jeugd is geweest, wat de functiona rissen die hem moeten beschermen nog al wat hoofdbrekens heeft gekost. Tito is verscheidene jaren in Oosten rijk geweest, eerst als sergeant in het Oostenrijks-Hongaarse leger en in 1912 als monteur. In de jaren dertig bezocht hij het land als afgevaardigde van de Komintern, de communistische interna tionale. 0 De 49-jarige H. K., die enkele maan den geleden uit het Rijksasiel Dr. S. van Mesdag te Groningen was ont snapt, is door de politie in Herenthals (België) aangehouden en na verhoor ter beschikking van de Nederlandse au toriteiten gesteld. ADVERTENTIF „Alle drie zijn niet anders dan medeplichtig aan de moord op tienduizenden Nederlandse Joden. Zij waren helpers en mededaders van het onmenselijke nazi-vernietigingssysteem". Met die woorden wuifde maandagmorgen de jonge dr. B. Huber, de openbare aanklager bij het Schwurgericht in München alle gedachten aan een slechts betrekkelijke schuld van de drie oud-nazi's Harster, Zöpf en Gertrud Slottke aan de wegvoering en uitroeiing van ruim 100.000 Nederlandse Joden weg. In ©en volgepakte en ademloos luisterende zaal klonken zijn (gisteren nog in een deel van onze edities gepubliceerde) eisen: vijftien jaar tuchthuisstraf voor Wilhelm Harster (62), de vroegere SS en SD-commandant in bezet Nederland; tien jaar tuchthuisstraf voor Wilhelm Zöpf (58), hoofd van de Nederlandse moordorganisatie IV-B-4 en 9 jaar tuchthuisstraf voor de ontkennende Gertrud Slottke, in oorlogst yd de secretaresse met de vergaande zelfstandigheid, de vrouw die met een enkele pennestreek kon beslissen over leven en dood. De eisen van dr. Huber vielen over het algemeen wat hoger uit dan was verwacht. Desondanks geen enkele reac tie by het publiek. Geen reactie ook by Harster en Zoepf. Misschien hadden zy de door dr. Huber gehanteerde straf maat wel verwacht. Alleen Gertrud Slottke leek het even moeilyk te krygen. Nadat dr. Huber haar negen jaar tuchthuisstraf aan het „Schwurgericht" had voorgesteld, kwam er een reactie op het koude gezicht van deze vrouw. Gertrud Slottke, weieens de „heks van Westerbork" genoemd, moest een paar maal slikken om haar emotie de baas te blijven. Daarna verschoof ze in haar bank en bleef luisteren naar de openbare aanklager. „Wij moeten bij het bepalen van de straffen de verschrikkelijke gevolgen bedenken die het optreden van deze drie verdachten in Nederland voor de Joden hadden. Harster, Zoepf en Slottke zorg den er voor dat een heel Nederlands volk moest toezien hoe tienduizenden van zijn landgenoten werden wegge sleept en uitgeroeid. Harster, Zoepf en Slottke waren overtuigde mededaders van een massamoord. Zij waren gevan gen in de nazi-dogma's over jodenhaat en over de scheiding tussen Joden en Ariërs", hamerde dr. Huber verder op het aambeeld van de strafmaat. Dr. Huber eiste als bijkomende straf tegen Harster een ontzetting uit het Duitse burgerrecht voor de duur van zeven jaar. Voor Zöpf en Slottke wilde de openbare aanklager deze periode op vijf jaar bepaald zien. In het geval Har ster wilde dr. Huber naast de aftrek van voorarrest ook een aftrek van acht jaar, die de oud-SS'er al in Nederland in een gevangenis had doorgebracht. „By het bepalen van mijn strafmaat heb ik reke ning gehouden met de bekentenissen van Harster en Zoepf. Ik heb de indruk ge kregen, dat het waardevolle bekentenis sen van schuld waren", aldus de open bare aanklager. Dr. Huber vroeg in het geval van Ger trud Slottke de enige van de verdach ten, die op vrije voeten is onmiddel lijke gevangenneming. Het „Schwurgericht" wees deze eis af. Zij dient echter onder controle van de politie te biyven. Als een kundig chirurg ontleedde dr. Huber het drama van de Jodenvervol gingen in Nederland met als basis de duizenden documenten uit dossiers. Brieven van Harster, Zoepf en Slottke vormden dr. Hubers operatiemateriaal. „Harster, Zoepf en Slottke hebben al ler. geweten wat er met de via Wes terbork naar het oosten weggevoerde Joden zou gaan gebeuren. Allen, zonder uitzondering, ook al doet Fraulein Slott ke het nu voorkomen niets te hebben vermoed. Harster wist het sinds 1941 al van zijn vrienden bij de Einsatzkom- mando's. Zoepf wist het later. Hij heeft dat ook toegegeven. Fraulein Slottke wist het pas na de oorlog, zegt ze. Maar, heren rechters, ik kan u ver zekeren dat ze alles geweten heeft uiterlijk een half jaar na de eerste transporten naar het Oosten". Dr. Huber noemde grote en kleine razzia's, de februaristakingen. de „Gross-Aktionen" van 1943 in Amster dam, bygewoond door Zoepf en Slottke. De chef van B 4 maakte er een film van, Slottke, de volijverige secretaresse, schreef een verslag over deze razzia's. Gertrud Slottke kreeg het van dr. Hu ber niet cadeau. Aan haar besteedde hij de meeste tyd. „Gertrud was de belang rijke vrouw in het systeem van de vrij stellingen dat door de Duitsers werd toegepast. Men kan wel zeggen dat Slottke geïdentificeerd kon worden met dit systeem", begon dr. Huber zijn aan val. „Zij was van het begin af goed inge werkt in het probleem van de vrijstel lingen. Uit de stukken komt zy direct al naar voren als de vrouw die van ach ter haar met talloze papieren bedekte bureau kon beslissen over leven of dood. Zij woont gesprekken bij, wy komen haar tegen by razzia's en in Westerbork, het kamp dat zij regelmatig bezocht". Dr. Huber sleepte bewijsmateriaal aan tegen Gertrud Slottke. Hij gebruik te brieven waaruit blykt dat deze vrouw grote aantallen oude mensen naar het Oosten stuurde om daar te werk gesteld te worden. „Fraulein Slottke heeft tijdens het proces verhalen verteld over een zoge naamd reservaat in het Oosten. Maar zy wist in 1941 al van de verschrikkelij ke werkeiykheid, zy kende Mauthausen, Buchenwald en andere concentratiekam pen. Zy wist dat iemand die naar het Oosten werd gestuurd niet terug kon ko men". Na de eisen van dr. Huber kwam neven-aanklager dr. Robert M. Kemp- ner aan het woord. De gryze jurist, be kend van de Neurenbergprocessen die hy als Amerikaans subsituut-officier bywoonde, karakteriseerde de misdaden van de nazi's als een computer-moord'. „De programmeurs deden de Joden er in en de as kwam er uit". Dr. Kempner was van mening dat de waarde van de bekentenissen van Har ster en Zoepf niet onderschat moet wor den. „Zij dragen er toe bij dat praatjes, als zou het niet zo erg zijn geweest met de Jodenvervolging, uit de wereld wor den geholpen". Donderdag en vrydag komen de ver dedigers van Harster, Zoepf en Slottke aan het woord. De vonnissen worden op 24 februari verwacht. LAWRENCE, (Kansas) Wes Gallagher, directeur-generaal van Asso ciated Press, heeft op de universiteit van Kansas, die hem wegens journalistieke verdiensten de jaarlykse prys van de William Allen White-stichting verleende, in een rede gesproken van een nieuwe wantrouwende, cynische en kritische maatschappij, welke alleen kan worden beïnvloed door een voortdurende stroom van feitelijk nieuws, en niet door opinies. Gallagher zei „deze maatschappij twy- felt aan vrywel alles en is immuun voor humbug. Feiten die logisch worden op gediend hebben een toon van gezag in zich, waardoor na verloop van tijd de grote meerderheid van het lezende en luisterende publiek, ongeacht zijn cynis me, overtuigd wordt." De oorlog in Viëtnam heeft waar schijnlijk in Amerika de grootste by- drage geleverd aan dat cynisme. Gal lagher haalde talryke officiële verklarin gen aan, welke, naar hij zei, door de ge beurtenissen onjuist bleken te zijn. In deze voortdurende ergernis over het ge loofwaardigheidstekort, verbindt de le zer de onware verklaring van een open bare figuur met de krant, die haar pu bliceert. Koningin Fabiola van België heeft zich korte tijd na het bekendworden van de ramp in het bejaardentehuis persoon lijk ingezet om de overlevenden te troosten en van haar medeleven blijk te geven. In een ziekenhuis in Brussel sprak zij met mevr. Willekens, die licht gewond werd bij de brand. PARIJS Maandag is in Frankrijk officieel de verkiezingscampagne begon nen. De politici van de oppositie hebben drie weken tijd om te trachten de greep van president De Gaulle op het parle ment losser te maken. Ongeveer 2500 kandidaten dingen naar de 487 zetels van de Nationale Vergadering. De verkiezin gen worden in twee gedeelten gehouden, eerst wordt op 5 maart gestemd, een week later volgt een tweede stemming, voor kandidaten die de eerste maal geen absolute meerderheid behaalden. Voor de tweede maal is gewone meerderheid vereist. Zoals de zaken nu staan beschikt de Gaullistische U.N.R.-partij over 230 ze tels, de met deze partij samengaande on afhankelijke republikeinse Gaullisten hebben er 35. De Gaullisten hopen hun positie te versterken. Bij de jongste ver kiezingen van 1962 behaalden zij 36% van het totaal bij de eerste stemming. Uit een onlangs ingesteld opinie-onder- ADVERTENTIE 4% 6% De bank waar u zich thuis voelt! voor voIw*s**n*n Bronchicum Elixir, voor kind*r*n Melrotum Fort*. BRUSSEL De verkoolde lichamen van 14 oude mensen zijn gisteren gebor gen uit het bejaardentehuis kasteel „Val Vert" bij Brussel waarin zondagavond brand gewoed heeft. 75 oudere mensen, velen seniel en in valide, werden gered nadat het kasteel een gebouw van drie etages van bak steen en hout te Itterbeek, 11 km van Brussel, vlam vatte. Lang nadat de brand geblust was, bleek dat twee mensen nog steeds ver mist werden. Eén vrouw is in het zieken huis aan ernstige brandwonden gestor ven. De toestand van verscheidene an deren is kritiek. De identificatie van de slachtoffers zal uiterst moeilijk zijn, aangezien ze volledig verkoold zijn. De brandweer blijkt pas een half uur na het uitbreken van de brand te zijn gewaarschuwd. De minister van Openbare Gezond heid Roland Gillet heeft voor de radio verklaard dat er teveel mensen in het tehuis waren. De directeur van het tehuis en de hoofdverpleegster die zondagavond dienst had, zijn gisteren door de gerech telijke autoriteiten verhoord. Koningin Fabiola heeft ook het tehuis bezocht en in ziekenhuizen met enige van de overlevenden gesproken. Twee jaar geleden zyn bij een brand in een ander Brussels tehuis 14 ouden van dagen en een brandweerman om het leven gekomen. (Van een „Sunday Timfes"- correspondent) PARIJS Frankrijk bereidt zich voor op een grootscheeps financieel offensief tegen het kleine Luxem- j burg in de hoop daarmede de laat ste vesting van belastingvrijdom binnen de Europese Economische Gemeenschap te kunnen slechten. Het is een onderdeel van de Franse actie ten behoeve van een geïnte greerde beweging van kapitaal op de gemeenschappelijke markt. Michel Debré, de Franse minister van Financiën, zal de plannen dit voorjaar officieel bekend maken. Hij zal daartoe de nodige voorstellen in dienen bij zijn collega's van Neder land, België, West-Duitsland, Italië en Luxemburg zelf opdat de belastin gen op de kapitaalstroom binnen de EEG met elkander in overeenstem ming kunnen worden gebracht. In het bijzonder wil hij een eind maken aan fiscale voordelen ten behoeve van holding-maatschappijen en streeft hij ernaar dat overal binnen de gemeen schappelijke markt doeltreffend toe zicht wordt uitgeoefend op inkomsten en dividenden. Intussen circuleert te Parijs en in andere Europese hoofdsteden reeds een memorandum van het Franse ministerie van Financiën, waarin wordt betoogd dat de kapitaalmarkt op het Europese vasteland wordt ver stoord als gevolg van „grillige finan ciële stromingen, een gevolg van be paalde fiscale systemen". In het me morandum wordt speciaal de aan dacht gevestigd op Luxemburg, waar vijftien procent belasting wordt gehe ven op uitkeringen van dividend aan niet-ingezetenen, het laagste percen tage in de gehele EEG. Op het ministerie van Financiën te Parijs wordt officieel te kennen gegeven, dat de actie niet als een aanval speciaal op Luxemburg mag worden beschouwd, doch louter als een uitvloeisel van de wens van de Franse regering dat tussen de zes landen „eerlijke spelregels bij de concurrentie" moeten worden vast gesteld. Niettemin is Luxemburg het enige knelpunt geworden sinds onder Franse druk een eind is ge maakt aan de fiscale voordelen in Monaco en San Marino als belas tingparadijs heeft opgehouden te bestaan. Momenteel zijn de belastingen in het groothertogdom uitermate schap pelijk, in het bijzonder voor financi ële instellingen en holding-maatschap pijen. Er zijn maatschappijen opge richt met als enig doel het in beheer nemen van aandelen van andere on dernemingen, zonder dat zij zelf indu striële activiteit ontplooien. Zulke maatschappijen zijn vrijgesteld van ondernemersbelasting op interest en dividend en van de plaatselijke weel debelasting. Ook begunstigen de be lastingen de emissie van aandelen. Het aantrekkelijke fiscale klimaat heefs sinds 1957 en vooral sinds 1961 honderden holding-maatschappijen en beleggingsmaatschappijen naar Lu xemburg gelokt. Een aantal van de machtigste on dernemingen ter wereld heeft juist de afgelopen zes maanden een vestiging te Luxemburg opgericht, onder meer uit Amerika Du Pont, Honeywell, Morga en de US Investment Trust, uit Duitsland de Deutsche Bank Hol dings, voorts De Beers, die geaffili eerd is met de Franse Banque de Pa ris et des Pays Bas. Opvallend is ook de activiteit van andere grote onder nemingen als Ameribas Holding SA, ook een dochtermaatschappij van de Banque de Paris, de door de Arabi sche landen in het leven geroepen Eurabric Trading Co., en de Sun In ternational Corporation, die als enig doel heeft het aantrekken van geld in Europa, daarbij profiterend van de omstandigheid dat in Luxemburg op zulke transacties geen of nagenoeg geen belasting wordt geheven. Nauwkeurige cijfers zijn moeilijk te verkrijgen. Insiders zijn echter van mening, dat Luxemburg zich tus sen 1961 en 1965 heeft ontwikkeld tot de belangrijkste markt in Europa voor het aantrekken van geld, een markt die het leeuwedeel heeft ont vangen van de 1,8 biljoen dollar (exclusief de Euro-dollarmarkt) die door ondernemingen binnen de EEG werd aangetrokken. VENLO Tijdens de hoekeywedstryd Venlo 2MEP, die zondagmiddag op het aan de Herungerberg, naby de Duitse grens, te Venlo gelegen sportterrein werd gespeeld, ontstond er plotseling consternatie, toen een man, achternage zeten door twee marechaussees, dwars over het speelveld in de richting van de Duitse grens rende, met het doel deze grens over te steken. Aan de grens moesten de marechaus sees hun achtervolging staken, doch Duitse grensbeambten zetten de vluchte ling, die spoedig hierna op Duits gebied werd gegrepen, na. Het bleek de 48-jarige uit Den Haag afkomstige Van D. te zijn, die, volgens zijn verklaring, in twist zijn woning had verlaten en probeerde na een reeds eer der mislukte poging illegaal de Duit se grens over te steken. De man die naar Venlo was gelift en hongerig bleek, had zich gevoed met oud brood, dat hij in de nabij de grens ge legen manege had gevonden. Na zijn aanhouding is hy door de Duitse grensbeambten aan de mare chaussees overgegeven. Deze hebben hem op transport gesteld voor de terugreis naar huis. zoek blijkt dat deze keer 42% van de kiezers besloten heeft op een Gaullisti sche kandidaat te stemmen. De linkse oppositie bestaat uit de com munistische partij en een federatie van socialisten en radicalen onder Frangois Mitterrand, die zich kandidaat gesteld had voor de presidentsverkiezingen van december 1965. Voorts is er een socia listische splinterpartij, de partij van so cialistische Eenheid P.S.U. De oppositie van het centrum wordt gevormd door de democratische centrum partij onder senator Jean Lecanuet, eveneens kandidaat bij de jongste pre sidentsverkiezingen. Deze partij aan vaardt het huidige staatsbestel, maar meent dat president De Gaulle te vijan dig tegenover Amerika staat en niet vol doende Europees is. Deze partij is anti communistisch. Uiterst rechts wordt geleid door de advocaat Jean-Louis Tixier-Vignancourt, die de kiezers oproept de handen ineen te slaan om alle communistische Gaul listen uit te schakelen. In dit stadium wijzen de meeste pei lingen van de openbare mening er op dat de Gaullisten ook na maart de groot ste partij van het land zullen zijn. Geen enkele waarnemer durft echter voorspel len, dat De Gaulle even zelfverzekerd cn muurvast in het zadel zal zitten als de afgelopen jaren. Hoewel de campagne voor de verkie zing van naar schatting 483 zetels offi cieel gisteren werd geopend, woedt de strijd feitelijk al sinds het begin van het jaar. Politieke bijeenkomsten zijn er te kust en te keur, en De Gaulle zelf gaf vorige week donderdag het startschot met een propaganda rede voor de staats radio en -televisie. Met ingang van gisteren kreeg ook de oppositie een kans op radio en televisie. Vooral de televisie speelde bij de presi dentsverkiezingen yan 1965, waarbij De Gaulle tot een tweede ronde werd ge dwongen, een grote rol. Op het ogenblik bezet de Unie voor de Nieuwe Republiek (U.N.R.) 231 ze tels in de 483 zetels tellende vergade ring. Deze uitgesproken Gaullisten kun nen praktisch rekenen op nog eens 36 zetels, waardoor ze in totaal 267 stem men hebben, 25 meer dan de technische meerderheid van 242. De socialisten en hun medestanders bezetten 66 zetels, het democratisch cen trum van Jean Lecanuet 55 en de com munisten 41 zetels. De overige zetels worden bezet door splinterpartijen. CAIRO De bevelhebber van het Egyptische leger, maarschalk Amer, heeft een landingsverbod in Egypte af gekondigd voor alle Britse en Ameri kaanse militaire vliegtuigen. Deze maatregel schijnt te zijn geno men om de vluchten van Britse militaire toestellen, die dikwijls op het vliegveld van Cairo komen tanken, tussen Aden en Engeland te verhinderen, en het transport van wapens en militaire goe deren uit de Verenigde Staten naar Jordanië, dat door Amerikaanse militai re vliegtuigen wordt verzorgd, te be lemmeren. Wegens de recente onlusten in Aden zijn thans talryke Britse mili taire vliegtuigen ingezet om de gezinnen van Engelse militairen in Aden en de Zuidarabische Federatie te repatriëren. O OTTAWA (Illinois) Tenminste twee mensen zijn om het leven gekomen en vele werden gewond toen maandag in Ottawa 11 zware vrachtauto's en auto's in een dichte mist op elkaar in reden. TAe conferentie van de landen van het verdrag van Warschau heeft aan getoond, dat inzake Duitse problemen, de Europese communistische landen verdeeld zijn in een noordelijke en zui delijke groep. Het uit twee regels be staande slotcommuniqué over de confe rentie van de ministers van Buitenland se zaken van de landen van het Sovjet blok bevatte geen veroordeling van de nieuwe Westduitse regering en de ge bruikelijke zinnen over overeenstem ming en eenstemmigheid werden ach terwege gelatfen. Gesproken werd alleen van „vriendschappelijke samenwerking en volledig wederzijds begrip". Dit duidt er op, dat men het er over eens is geworden, dat men het met el kaar oneens kan zijn en dat de zuide lijke leden van het communistische bondgenootschap zich thans onthouden van de kritiek welke de noordelijke lan den Oost-Duitsland, Polen en de Sov jet-Unie hebben op de Westduitse initiatieven voor Europese verzoening. De conferentie van Warschau werd belegd in verband met het aanknopen door Roemenië van diplomatieke be trekkingen met Bonn. Polen en Oost- Duitsland zinde dit niet. Zij meenden, dat als het toch gebeurde, dit beter in Boekarest dan in Bonn had kunnen zijn en dat de Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Willy Brandt, open- ïyk had moeten hebben gezegd, dat hij alleen voor West-Duitsland sprak en niet voor het gehele Duitse volk. Maar Roemenië, Hongarije en Bulga rije, die geen grenzen met Duitsland hebben, beginnen de zaken meer te be kijken uit een oogpunt van economisch eigen belang dan hun bondgenoten. TA oor Oost-Duitsland, de Sovjet-Unie en Polen is West-Duitsland een kwestie van ideologie, politiek en emo ties. Voor de regeringen van Warschau en Oost-Berlijn is het van belang een Westduitse bedreiging levend te houden en voor eventuele normale betrekkingen met Bonn willen zij de hoogste prijs be dingen die mogelijk is. ADVERTENTIE NICOLAE CEAUSESCU Balkan-mens? Tsjecho-Slowakije schijnt het midden te houden tussen de noordelijke en zui delijke uitersten. Evenals Bulgarije en Hongarije, overwegen de Tsjechoslova- ken het aanknopen van betrekkingen met Bonn om handelsredenen, maar met Polen en de Sovjet-Unie deelt Praag herinneringen aan grenskwesties die voortvloeien uit de tweede wereld oorlog. Tn het communiqué van Warschau wordt gezegd, dat de ministers de ontwikkelingen hebben behandeld die zich hebben voorgedaan sinds de ver klaring van het blok in juli 1966 in Boekarest, inhoudende dat veiligheid en normale betrekkingen in Europa de er kenning vereisen, dat er twee Duitse staten zijn, dat de tegenwoordige gren zen permanent zijn en dat kernwapens aan Duitsland moeten worden ontzegd. In communistische kringen werd ver nomen, dat de Roemeense partijleider Nicolae Ceausescu reeds in oktober 1966 op een communistische topconferentie in Moskou geweigerd heeft deze voor waarden te bevestigen en toe te passen, omdat Boekarest toen al had besloten om ambassadeurs met West-Duitsland uit te wisselen. Aangenomen wordt, dat de Hongaarse minister van Buitenland se Zaken, Janos Peter, in Warschau eenzelfde houding heeft ingenomen. TAe mogelijkheid met Oost-Duitsland ge- isoleerd te worden als de enige blok landen die geen volledige betrekking met Bonn onderhouden heeft er toe ge leid, dat sommige Polen er met bitter heid aan herinneren, dat Hongarije en Roemenië in de tweede wereldoorlog bondgenoten van Duitsland zijn ge weest. In particuliere gesprekken kan men dan ook van Poolse zijde commen taren horen als „wat kan je anders van Balkanlanden verwachten". In Polen is de herinnering aan de Duitse terreur dan ook veel meer le vend en levend-gehouden, dan in de an dere Zuidelijke communistische landen. Niettemin blijft het een vreemde zaak, dat men in Warschau steeds blijft aandringen op een erkenning van de Duitse grenzen door Bonn, terwijl Po len en West-Duitsland geen gemeen schappelijke grens hebben. Blijft men in Polen dan toch in de regering van Bonn, die men niet erkent, de officiële vertegenwoordiging van Duitsland zien? Voor Oost-Duitsland is de zaak veel duidelijker. Pankow kan niets anders dan tegen Bonn ingaan, zonder zijn eigen bestaan discutabel te stellen. Wie zou ooit gedacht hebben, dat Duitsland nog eens een van de breek punten in het Verdrag van Warschau zou worden. Het is een bewijs dat men in Oost en West in NAVO en in Warschau be zig is om andere ideëen te krijgen. ROME De regering van premier Moro heeft gisteren besloten niet af te treden. De beslissing heeft voor liet ogenblik een dreigende regeringscrisis afgewend. Die was ontstaan nadat de senaat een wetsontwerp van de regering afgelopen donderdag verworpen had. Moro en vice-premier Nenni, leider van de socialistische party in de regerings coalitie, werkten dagen om de weer barstige groepen in de coalitie die er de voorkeur aan gaven het kabinet te laten vallen, met elkaar te verzoenen.

De Vallei | 1967 | | pagina 7