Russische schaatssters bereiden zich in Deventer voor En Stien Kaiser traint nog steeds in... Davos Schenk in Trondheim op 3000 meter snelste Real Madrid tegen Bekercompetitie voor Internazionale op zaterdagclubs scherp van snede begint op 25 maart Drie landen trokken zich terug voor w.k. ijshockey Amerikanen wellicht naar Nederland Deelneemsters aan strijd in Deventer Floyd Patterson won ook derde gevecht Franse sportminister trok besluiten in Tom Okker als vierde geplaatst Goed nieuws vooralle Shell Ge/dfestijn-deelnemers! SHELL MEER! Vijftien jeugdige sportlieden krijgen extra training Rentree Niets gewonnen? Verdien dan nu! Op de meeste Shell-Stations ligt een folder bestelformulier met volledige inlichtingen voor u klaar. Deze actie loopt tot 15 maart 1967. SHELL] BIEDT WOENSDAG FEBRUARI 1947 DEVENTER De eerste van Stien Kaisers concurrenten zgn in Deventer ge arriveerd, waar zij als kwartiermaaksters van het 85 leden tellende deelneemsters- veld dinsdag hun eerste haantjes trokken op de spiegelende ijsvlakte. De KNSB heeft voor het wereldkampioenschap dames in het komende weekeinde diep In de beurs getast en de haan een week lang afgehuurd, zodat de Russinnen en de Noordkoreaansen, die als eersten aankwamen, zonder publiek, maar opgezweept door hun in het voetspoor volgende trainers, de al maanden durende rondedans van de training nog wat konden opvoeren. Stien Kaiser was daar niet by. Zy arriveert pas morgen, zy slypt tot het laatste moment aan haar vorm in het hooggelegen Davos. Na twee derde plaatsen by de wereldkampioenschappen van de laatste twee jaar, moet in Deventer de bekroning volgen van een carrière, die in hoge mate gekenmerkt wordt door doorzettings vermogen. „Als ze wist wat voor weer het hier is, was ze niet in Davos gebleven", zegt men in Deventer. Want het weer is bijna ideaal. Misschien is de oostenwind iets te hard, maar de temperatuur is precies geschikt om het ys met behulp van vier compressoren in optimale conditie te houden. Twee van Stien's gevaarlijkste tegen standsters waren dinsdag reeds bezig het ijs „te proeven": de 32-jarige Rus sische kampioene Valentina Stenina en de 27-jarige Noordkoreaanse Kim Song Soon, wier naam in goed Nederlands iets betekent als „jeugdig als het eeuwig groen van de pijnboom en buig zaam als bamboe". Dertien landen zullen in Deventer zijn vertegenwoordigd. Communistisch China dat recht had om vier deelneemsters af te vaardigen, heeft zonder bericht verstek laten gaan, evenals Mongolië. Dertien landen met 35 rijdsters. Maar er is geen rijdster met startnummer 13. Zo erg wil men in Deventer het noodlot nu ook weer niet tarten. Slechts twee rijdsters van de machti- WENEN Engeland, België en Noord-Korea hebben zich teruggetrokken uit het toernooi voor het wereldkam pioenschap ijshockey, dat van 18 tot 29 maart in Wenen wordt gehouden. De drie landen waren ingedeeld in groep C, waarvan ook Nederland deel uitmaakt. Naast Nederland komen in deze groep nu alleen nog Bulgarije, Denemarken, Frankrijk en Japan uit. De drie landen hebben zich terugge trokken omdat de wedstrijden niet door de Eurovisie worden overgenomen. De deelnemende landen ontvangen hierdoor een aanmerkelijk kleinere vergoeding, omdat de wedstrijden alleen in Oosten- rij^ Tsjecho-Slowakije en Canada via de televisie te volgen zullen zijn. ge Russische equipe, die compleet met dokter, masseur, coaches en andere of ficiële persoonlijkheden naar Deventer is gekomen, trotseerden in de vrieskou de striemende bevelen van de trainers: Valentina Stenina en Irina Egorova. De zesvoudige Olympische kampioene Ly- dia Skoblikova was met andere Russi sche deelneemsters in hotel „Hoog Hol ten" gebleven. „Hoofdpijn", was de verontschuldiging, waarmee ze de pers tegemoet trad. Maar de 27-jarige ex-we reldkampioene beantwoordde de vragen over het hoe en waarom van haar gro te kunnen zo speels en adrem, dat nie mand daarvan iets geloofde. TRONDHEIM/DRAMMEN Twee leden van de Nederlandse kernploeg, Ard Schenk en Peter Nottet, hebben dinsdagavond in het Noorse Trondheim deelgenomen aan internationale schaats wedstrijden. De 500 meter leverde een overwinning op voor de Japanner Keiichi Suzuki, die met 41.7 sec. zijn concurrent, de Ame rikaan Tom Gray, een halve seconde voor bleef. Ard Schenk eindigde met 44.0 sec. op de tiende plaats. Peter Not tet werd met 44.8 dertiende. Op de 3000 meter waren de twee Ne derlanders te sterk voor de overige deelnemers. Ard Schenk won deze af stand in 4 min. 39.0 sec. en Peter Not tet werd tweede met 4.39.4. De Noor Svein Erik Stiansen eindigde met een tijd van 4.40.7 op de derde plaats. In het algemeen klassement over bei de afstanden bezetten Ard Schenk en Peter Nottet met resp. 90.500 en 91.367 pnt. de derde en vierde plaats. De Noor Magne Thomassen eiste met 89.950 pnt. de eerste plaats voor zich op. Andere in Noorwegen verblijvende Nederlandse rijders hebben in Dram men deelgenomen aan internationale schaatswedstrijden. De 500 meter lever de een duidelijke zege op voor de Ame rikaan Neal Blatchford in 42,4 sec. De Noor Björn Tveter werd in 42,5 sec. tweede, een tijd dié ook zijn landgenoot Johan Lindh liet afdrukken. AMSTERDAM Niet minder dan vijftien jeugdige sportlieden zijn dit jaar door het Sportfonds Leo van der Kar uitverkoren voor het volgen van speciale trainingscursussen of om deel te nemen aan belangrijke internationa le wedstrijden. Van hen hebben de negentienjarige schaatsenrijdster Willy Burgmeyer en de zestienjarige tennissers Fred Hem mes en Jan Hordijk hun portie al op gesoupeerd. Willy Burgmeyer is thans in Davos, waar zij zich voorbereidt op de kampioenschappen in Deventer, de beide tennissers hebben in Wimbledon een wintertraining onder leiding van de vroegere Davis Cup-speler John Barret meegemaakt. Aan trainingskampen in West- en Oost-Duitsland, Zweden, Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Zwitserland en En geland zullen in de komende maanden deelnemen: de achttienjarige polsstok hoogspringer Kees de Winter, de twin tigjarige worstelaar Jan van de Pa- verd, de veertienjarige badmintonspeel- ster Joke van Beusekom en haar zeven tienjarige collega Leo Hanssen, de ne gentienjarige basketbalspeelster Thea Hoek, de twintigjarige cricketer Mari- nus Flohill, de gymnasten Cor Smul ders (19 jaar) en Peter Karregat (18 jaar), de negentienjarige dressuurruiter Kees Vellenga, de negentienjarige sa belschermer Robert Villerius, de twin tigjarige tafeltennisster Ria Bogmans en de achttienjarige wielrenner Klaas Balk. Frits Bartling was de beste Nederlan der. Hij kwam tot 43,1 sec. en werd zes de. Jorrit Jorritsma werd met 43,4 sec. achtste en Kees Verkerk met 43,9 sec. tiende. Voor Rudi Liebrechts was er een 15e plaats (44,4 sec.), voor Arie Eriks een 21e (45 sec.) voor Joop van der Berg een 22e (45,3 sec.), voor Piet Meijer een 23e (45,3 sec.) en voor Wim Beukers een 24e (46,4 sec.). De Rus Ants Antsson bracht de 3000 meter op zijn naam. Hij zorgde met 4 min. 31,7 sec. voor een nieuw baanre cord. De Noor Fred Anton Maier werd tweede in 4.33,5. Kees Verkerk eiste met 4.37,9 een derde plaats op. De Rus Stanislav Seljanin werd in 4.40,1 sec. vierde. Jorritsma. Bartling en Liebrechts re den een 1500 meter. Björn Tveter was met 2.13,4 de snelste. Jorritsma werd met 2.14,3 tweede, Bartling met 2.14,9 vierde en Liebrechts met 2.15.0 vijfde. Eriks, Beukers, Van. der Berg en Meijer startt li op de 5 km die in een overwinning voor Ingar Bollerud eindig de. De Noor was goed voor 7.56,3. Eriks werd met 8.07,5 tweede, Van der Berg met 8.15.6 vijfde en Meijer met 8.23.6 zevende. DEN HAAG. De mogelijkheid be staat, dat dit jaar een aantal major league-spelprs een bezoek aan Neder land zal brengen. Dit zou dan moeten gebeuren na afloop van de Amerikaan se honkbalcompetitie In de tweede helft van september. Gaan de plannen door dan zouden er in het weekeinde van 30 september en 1 oktober twee wedstrij den in ons land gespeeld worden tegen het Nederlands negental, hetgeen een unieke gebeurtenis zou zijn. Vorige week heeft de Nederlandse bondscoach Charles Urbanus, samen met de Amerikaanse coach Hal Smeltz- ly en het bondsbestuurslid de heer J. Hartog een bezoek gebracht aan de Amerikaanse basis in Wiesbaden, waar de traditionele coach- en scheidsrech- tersclinies werden gehouden. Tijdens z(jn verblijf in Wiesbaden heeft Charles Ur banus vele besprekingen met Ameri kaanse autoriteiten gevoerd, waarbij bleek, dat de mogelijkheid van de komst van een twintigtal major league-spelers zeer reëel is. Tevens verzekerde de heer Urbanus, die dit jaar voor het eerst als hoofd coach van de K.N.H.B. zal fungeren, zich voor deze zomer van de komst van de twee sterkste Amerikaanse lucht machtteams in Duitsland als oefenpart ners van het Nederlands negental, ter voorbereiding op de wedstrijden om het Europees kampioenschap, die van 6 t.m. 14 augustus a.s. te Antwerpen worden gehouden. DETROIT De verkoop van Ameri kaanse auto's is in de -eerste tien da gen van februari 20.6 procent lager ge weest dan in dezelfde periode in 1966. De fabrikanten wijten dit voor een groot gedeelte aan het strenge winter weer. In de maand januari is de auto verkoop 17 procent lager geweest dan in de eerste maand van het vorig jaar. Lydia Skoblikova maakt in Deventer haar rentree in de wedstrijdsport. Evenals haar man doceert zij anato mie in Cheljabinsk, een industriestad in Siberië. Na het behalen van het „groot slam" bij de Olympische Spelen in Innsbruck werd haar sportieve carrière onderbroken door de komst van een zoontje, dat thans bijna twee jaar is en onder de hoede van twee grootmoeders in Rusland is achtergebleven. Waarom die come-back? „Alleen om te zien, hoe het gaat als je twee jaar lang niets hebt gedaan. De leeftijd is te hoog ge worden om nog eens zes gouden me dailles te winnen." Skoblikova is het prototype van de super-atlete. Goed ge bouwd, niet te fors en begiftigd met spieren, die bij een medisch onderzoek van de Russische olympische ploeg net zo „snel" bleken als die van Valeri Brummel, die bij de heren óver de bes te conditie bleek te beschikken. Toe vallig is zij hardrijdster geworden. Maar in haar schooljaren liep zij de 100 meter in 12.5 en de 400 meter in 59.8 sec. Tijden, die het aannemelijk maken, dat zij ook in andere takken van sport de top zou hebben bereikt, als zij zich daarop had toegelegd. Bij de onlangs gehouden Spartakiade kwam ze zelfs uit op de 800 meter. Pas in augus tus begon ze in ernst te denken aan een come-back in de schaatssport. Haar terugkeer leverde haar tot dusverre een kortstondig wereldrecord (afhandig ge maakt door Stien Kaiser) en de over winning op twee afstanden bij de Voor- Olympische Spelen in Grenoble op. In het nationaal kampioenschap van Rusland in haar eigen woonplaats Chel jabinsk werd ze echter verslagen door Stenina. „Maar daar werden de ande ren vertroeteld in een hotel, terwijl ik voor mijn gezinnetje moest zorgen", is daarop haar laconieke commentaar. In Deventer geniet ook Skoblikova van al le voorrechten, die een Russische mees teres in de sport maar kan krijgen. En Stien Kaiser in Davos weet dat! DEVENTER Aan het wereldkam pioenschap schaatsen voor dames, dat komend weekeinde in Deventer wordt gehouden, nemen in totaal 35 rijdsters uit 13 landen deel. De deelnemerslijst ziet er als volgt uit: Canada: Doreen Ann McCannell en Wendy Thompson; Oost-Duitsland: Ruth Schleiermacher en Herlind Hürdlsr; West-Duitsland: Evi Sappel en Hilde- gard Sellhuber; Finland: Kaija Musto- nen, Kija Liisa Keskivittikka en Tuula Vilkas; Frankrijk: Martine Invangine en Patricia Demartini. Japan: Akiko Ariga en Yukiko Saita; Noord-Korea: Han Pil Hwa, Kim Song Soon, Ko Kwang Za en Ko Kyung Hi; Neder land Stien Kaiser, Carry Geyssen. Ans Schut en Wil Burgmeyer; Noorwegen: Sigrid Sundby, Kirsti Biermann en Lis- beth Berg; Polen: Marianna Kaim en Adelheida Mroske; Rusland: Valentina Stenina, Lidia Skoblikova, Lasma Kau- niste, Irrina Egorova en Anna Sabli- na; Verenigde Staten: Diane Holum en Mary Meyers; Zweden: Christina Linl- blom en Ylva Hedlund. LONDEN Sir Alf Ramsey, mana ger van de Britse wereldbeker-ploeg, heeft gisteren te Buckingham Palace van koningin Elizabeth de ridderslag ont vangen. Vorig jaar juli stormde Ramsey in een blauw trainingspak het veld op toen zijn mannen West-Duitsland in de fina le met 4-2 hadden verslagen. Nu kniel de hij in onberispelijk jacquet op een fluwelen kussen, terwijl de koningin zijn beide schouders met een zwaard aan raakte. Onder de 172 onderscheiden Britten bij de plechtigheid was ook Bobby Moo- De aanvoerder van het Engelse voetbalteam, Bobby Moore, met zijn vrouw Tina nadat hjj tijdens de ont vangst op Buckingham Palace de rid derslag had gekregen. re, aanvoerder van de zegevierende ploeg. „Wat was het een spannend toer nooi", zei de koningin, terwijl ze Moore de Orde van het Britse Imperium op speldde. „Was het erg inspannend?" De knappe blonde voetballer antwoordde: „Nou, majesteit, dat is het altijd." MILAAN. Real Madrid en Inter nazionale Milaan zullen elkaar van avond in Milaan ontmoeten in de kwart finale van het toernooi om de Europa beker voetbal voor landskampioenen. Beide ploegen hebben een enorme prestige op te houden. Bekerhouder Real heeft de Europa Cup zesmaal ge wonnen en heeft eenmaal de internatio nale beker veroverd. Internazionale heeft tweemaal de Europabeker en de Internationale Cup gewonnen, in 1964 en 1965. Psychologisch is Inter in het voordeel, omdat het thuis speelt. Inter won zijn laatste Italiaanse competitiewedstrijd zondag, terwijl Real thuis verloor. In- ter moet echter een van zijn beste spe lers missen, Mario Corso, die zaterdag een beenblessure heeft opgelopen. Trai ner Herrepa heeft nog niet gezegd, of hij wellicht ter elfder ure nog zal wor den opgesteld. De Spaanse trainer Miguel Munoz heeft gezegd, dat zijn ploeg nu sterker is dan vorig jaar. „Wij spelen op winst", zo zei hij, „maar een gelijk spel zal ons ook goed uitkomen. We verwachten niet, dat wij zullen verliezen". Herrera werd eraan herinnerd, dat zijn ploeg vorig jaar door een zwakker geacht Real is verslagen. Hij antwoord de: „Vorig jaar hebben we de Span jaarden onderschat". De wedstrijd wordt om 20.05 uur voor Nederland II uitgezonden. MIAMI BEACH De 32-jarige Floyd Patterson. ex-wereldkampioen bok sen in het zwaargewicht, heeft in Mia mi Beach (Florida) zijn derde gevecht sinds zijn come-back gewonnen. Patter son, die tegen de plaatselijke ster Wil lie Johnson in de ring kwam, over klaste zijn tegenstander volkomen en sloeg hem in de derde ronde reeds ko. Patterson staat derde op Clay's rang lijst van uitdagers voor het wereldtitel gevecht. Hij verloor eind 1965 van we reldkampioen Cassius Clay, toen de scheidsrechter in de twaalfde ronde het titelgevecht staakte omdat Patterson niet meer in staat was zich behoorlijk te verdedigen. DEN HAAG Het sectiebestuur za- terdagamateurvoetbal van de K.N.V.B. heeft besloten, dat dit seizoen bekerwed strijden zullen worden gespeeld, waaraan deelneming voor alle zaterdagelftallen van de K.N.V.B. mogelijk is. Er zal wor den gespeeld volgens het afvaleysteem. terwijl de tweede-klassera voor de eerste en tweede ronde vrijgesteld ztyn. In de eerste ronde zullen de derde-klassers zo veel mogelijk districtsgewijze tegen vier- de-klassers spelen. De eerste ronde zal worden gespeeld op zaterdag 25 maart 1967 Paaszaterdag en de tweede ronde enige weken later. De derde en volgende ronden worden ge speeld nadat de competitie is geëindigd. PARIJS De duidelijke stellingname van de president van het Internationaal Olympisch Comité, heeft onrust ver wekt in Franse sportkringen. De minister van sport, Frangois Ml- soffe, de man die twee van zijn beamb ten in het nationaal Olympisch Comité wilde zetten, is op de uitroepen van Brundage „Dit is regeringsdicta tuur" en „Dit soort zaken kan de deel neming van Franse sportlieden aan de spelen in gevaar brengen" zo geschrok ken. dat hij haastig zijn genomen be sluiten in trok. PARIJS Tom Okker is als vierde geplaatst voor de internationale indoor- tenniskampioenschappen van Frankrijk, die vrijdag a.s. in Parijs beginnen. De plaatsingen zijn: herenenkelspel: 1. Bobby Wilson (GB); 2. Pierre Dar- mon (Fr); 3. Jan Kodes (Tsj SI); 4. Tom Okker (Ned.); 5. Frangols Jauffrey (Fr); 6. Michel Leclercq (Fr).. Dames- enkelspel: 1. Janine Lieffrig (Fr); 2. Winnie Shaw (GB); 3. Rosa Marl* Darmon (Fr); 4. Monique Salfati (Fr). Zes vakantie-artikelen verbeneden de winkelprijs! rv In vorige advertenties hebben wij het al verteld: alle halve waardebiljetten van het Shell Geldfestijn hebben waarde. Linker- of rechterhelften, het doet er niet toe. Alle bezitters van halve waardebiljetten kunnen nu met deze voordeel-aanbiedingen verdienen. Haast ul

De Vallei | 1967 | | pagina 11