Jacht op aardgas in Duitse Bocht faalt I9RAIFFEISENBANK Bonn ontvangt Wilson in geprikkelde sfeer THEOLOGISCH PROCES IN ZUID-AFRIKA Britse aanpak kwestie Rhodesië veroordeeld Miljoenen marken verloren TITO OP GALABAL IN WEENSEHOFBURG VAN ONZE LEESTAFEL Prof. Rijpperda Wiersma lid Raad van State Beyers-Naudé tegen Pont Monument voor Joannes XXIII spaarbank en alle bankzaken Bankgiro Browns woorden gedesavoueerd „Kneusjes" en lasten Nederlands produkt behoudt monopolie Amerikanen met Duitse politie slaag Van moord beschuldigde kandidaat gouverneurschap GELD WEG - maar men 1 pi 1 altyd voor u 1 M L F I klaar staat 1 \^J j 1 a/ 1 ^yi m i J PRIJS „Onder een dictatuur geldt: ieder voor zich" vindt Globke Oder-Neisse Weldra akkoord atoomwapens KIESINGER BOOS OP BROWN Italiaanse Senaat steunt Moro Raket beschadigde propaganda-boot Uitbreiding handel RoemeniëChina .Anderhalf miljoen aan gedupeerden Texeira Geblust na 35 jaar Britse vorstin niet naar Malta Adenauer bezoekt Spanje Kosmos gelanceerd OP AFRIKAANSE CONFERENTIE: WOENSDAG FEBRUARI 1967 M UN CHEN De Amerikaanse auto riteiten stellen een diepgaand onderzoek in naar een heftig straatgevecht dat zondagavond laat in München tussen Amerikaanse soldaten en Duitse politie agenten en taxichauffeurs ontbrandde. Volgens een voorlopig legerrapport duurde het handgemeen ongeveer 20 mi nuten, waarna een officier verscheen die de orde herstelde. Volgens de Duitse politie en de Duit se pers, duurde het gevecht, waarbij soldaten de politie met stenen, flessen, knuppels en tafelpoten te lijf gingen, een uur. De politie verklaarde dat het gevecht begon, toen agenten een soldaat wilde arresteren die er na een kleine botsing tussen zijn auto en een taxi vandoor was gegaan. De politie en achtervolgen de taxi's haalden de man bij de kazer nepoort in. Toen hij zich tegen de ar restatie verzette schoten andere solda ten te hulp tot er tenslotte 50 militai ren aan het gevecht deelnamen. De politie liet versterkingen aanruk ken. Na afloop bleken drie agenten en twee taxichauffeurs gewond. Bovendien werden twee soldaten in het legerzie- kenhuis opgenomen met snijwonden aan het gezicht, terwijl acht patrouillewa gens van de politie door stenen en fles sen beschadigd waren. Het onderdeel van de manschappen, de 613e velddienst compagnie, mocht de volgende avond de kazerne niet verla ten. JACKSON (Mississippi) Byron De La Beck with, die twee maal berecht is wegens de sluipmoord op burgerrech ten-leider Medger Evers, heeft bekend gemaakt dat hij zich kandidaat stelt voor plaatsvervangend gouverneur van Mississippi. De openbare aanklager die Beckwith vervolgde. Bill Waller, is kandidaat voor het gouverneurschap. Bij beide processen staakten de stemmen van de jury. Een derde proces wordt over wogen. De eerste verkiezing voor de kandi daatstelling wordt op 8 augustus gehou den. De 37-jarige negerleider Evers werd op 12 juni 1963 in zijn tuinpad te Jack son door een sluipschutter doodgescho ten. Beckwith werd gearresteerd na een uitgebreid onderzoek van het FBI. Zijn vingerafdrukken stonden op het geweer dat voor de moord gebruikt werd, maar zijn adcocaat voerde aan, dat het geweer voor Ever's dood van Beckwith gestolen werd. VATICAANSTAD In de loop van dit jaar zal een monument voor wij len paus Johannes XXIII in de Sint- Pietersbasiliek worden geplaatst. Het wordt een bronzen beeldgroep van zes- en-een-meter hoog en bijna drie meter breed, bestaande uit de figuur van Paus Johannes omgeven door bisschoppen en zich buigend naar een groep behoefti- gen die de lijdende mensheid symboli seert. Boven de Pausfiguur zweven drie engelen met olijftakken. Rondom de fi guur van Johannes zijn voorts de voor naamste feiten van zijn pontificaat tot uiting gebracht: het concilie, de ency cliek ,,vrede op aarde" en zijn liefda dig werk. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse maatschappijen, die in het zogenaamde „Nordsee- Konsortium" samenwerken (de Deutsche Erdöl Aktiengesellschaft DEA. Deilmann, Preussag, Schachtbau en Wintershall) om in de Duitse Bocht aard gas te zoeken, zullen de exploraties opgeven. Voor 1967 staat nog één proef boring, bij Helgoland, op het programma. Het is echter nog niet zeker, of die zal doorgaan, aangezien de partners het langzamerhand beu zijn geworden geld in de vruchteloze onderneming te steken en financiële hulp uit Bonn van wege de toestand van de staatskas niet te verwachten is. Praktisch is de West duitse jacht op aardgas daarmee geëindigd. In de Duitse Bocht de zogenaam de „natte driehoek", ongeveer tussen de Doll art, Bremerhaven en Wester- land mogen nu buitenlandse olie maatschappijen het nog proberen. Eén is daarmede al bezig, California Oil. Zij neemt deel aan de proefbo ring van het consortium op 50 kilo meter ten westen van Sylt, die tot dusverre evenmin aardgas heeft op geleverd. Het is de elfde proefboring in de Duitse Bocht. Het „Nordsee-Konsortium" is sinds 1964 op zoek geweest naar een West duitse aardgasbron. Het lag voor de hand dat werd gespeurd in de Duitse Bocht, die in het verlengde ligt van de grote Nederlandse „bel" bij Sloch- teren. Deze zal voorlopig wel de be langrijkste leverancier van aardgas voor Westduitse consumenten blijven, ofschoon in de bondsrepubliek be zwaar wordt gemaakt tegen de hoge Nederlandse monopolieprijs. Een belangrijk man als de Beierse minister van Economische Zaken, Schedl, zint op middelen om de NAM concurrentie aan te doen door gas uit de Sahara in vloeibare vorm over de Middellandse Zee te voeren, het er gens in Italië aan land te brengen en dan, in samenwerking met de Itali aanse ENI, via een buisleiding naar het noorden te transporteren om Bei eren, eventueel Baden-Württemberg en ook Oostenrijk te bedienen. De ENI voert trouwens met de Sowjet- Unie inleidende besprekingen over een buisleiding dwars door Oost-Euro pa om Russisch aardgas naar Italië en van daar dan ook naar Oostenrijk, Zuid-Duitsland en Zwitserland te voe ren. De vruchteloze proefboringen in de „natte driehoek" hebben het „Nordsee-Konsortium" tot dusverre tussen de 120 en 130 miljoen mark gekost. De Westduitse staat heeft daarvan driekwart voor zijn reke ning genomen. Dit bedrag had moe ten worden terugbetaald indien er inderdaad aardgas zou zijn gevon den. De staat kan het geld thans af schrijven. De proefboringen waren inmiddels zo kostbaar geworden, dat het consortium een aardgasbel van minstens 200 miljard kubieke meter had moeten vinden om de zaak nog rendabel te maken. De enige hoop der Westduitse on dernemingen is nu nog, dat zij de voorraden aardgas in N oord west- Duitsland kunnen uitbreiden. Het Westduitse aardgas is voor 60 procent in handen van de „Gewerkschaft Bri gitte". Dit is een dochteronderneming van Shell en Esso en daarmede via de ingewikkelde verwantschap die men in de oliebusiness pleegt aan te treffen ook van de Nederlandse Aardolie Maatschappij, de NAM. Het Westduitse aardgas is derhalve ook grotendeels in buitenlandse handen. De Westduitse belanghebbenden, het „Nordsee-Konsortium", zijn ver enigd in de „Erdgasgemeinschaft Münster", die het Noordwestduitse aardgas verkoopt. Maar ook dat aardgas is niet meer onvermengd Duits, aangezien de „Gewerkschaft Brigitte" ook gas levert aan de Mün- sterse organisatie. Zuiver Westduits aardgas bestaat niet. De NAM heeft haar voornaamste aardgascontracten tot dusverre geslo ten met Thyssengas en Ruhrgas, waarvan zij overigens voor een deel ook medeëigenares is. Thyssengas en Ruhrgas hebben juist dezer dagen een nieuwe dochter ter wereld ge bracht, namelijk de „Niederrheini- sche Erdgas Transport Gesellschaft", ADVERTENTIE IN Hoium SM ERIK 1 Bij de Raiffeisenbank bent u nimmer een nummer. Persoonlijke behandeling. ook voor u I NETG. Deze wil een pijpleiding leg gen naar Rüsselsheim om dan de „Gasunion Hessen" van Nederlands aardgas te voorzien. Het volgende NAM-doel is levering van aardgas naar Baden-Württem- berg, via de „Gasversorgung Stutt gart". Er werd reeds een voorlopig contract gesloten, doch de aandeel houders zijn niet akkoord gegaan met de leverprijs van 65 pfennig per 1.000 warmte-eenheden. Aan Ruhrgas, Thyssengas, Gasunion en Gasversor gung zou de NAM 10 miljard kubieke meter per jaar kunnen leveren. Dit volume zal geleidelijk in 1975 worden bereikt. Dat is driemaal zoveel aard gas als op het ogenblik in West- Duitsland wordt verbruikt. Naarmate echter de „gasprijs-af- grens" door het transport in zuide lijke richting duurder wordt, wordt zij tegelijk minder aantrekkelijk voor de afnemers in Zuid-Duitsland en stijgen de kansen voor andere leveranciers, bijvoorbeeld de Saha ra of de Russen. De transportkosten bedragen ongeveer 25 procent van de „grensprijs". Volgens deskundi gen zou die echter niet meer dan 15 procent mogen bedragen om het Nederlandse aardgas nog aantrek kelijker te maken. Het zit de afnemers in West-Duits- land ook dwars, dat de NAM aardgas aan België levert voor een prijs van 62 pfennig per 1.000 warmte-eenheden en zij begrijpen niet, waarom in het kader der EEG door de NAM men spreekt hier van de „Nederlandse bu reaucratie, die de NAM-prijzen mono polistisch dicteert" tussen de afne- merlanden wordt gediscrimineerd. FRANKFORT. De voormalige Duitse staatssecretaris en hoofd van de Bondskanselarij dr. Hans Globke heeft dinsdag als getuige in een euthanasie- proces in Frankfort verklaard, dat „ieder in een dictatuur het recht heeft te trachten de dictatuur door te ko men". Globke was indertijd de rechterhand van Bondskanselier Adenauer en kwam onder zeer heftige kritiek te staan we gens zijn becommentariëring van de Neurenberger rassenwetten. De 68-jarige Globke, die tijdens de oorlog werkzaam was op het ministerie van Binnenlandse Zaken, zei vroeger slechts bij geruchte iets over het eutha nasieprogramma het doden van li chamelijk en geestelijk minder validen te hebben vernomen. Zo zei hij van een collega op het mi nisterie vernomen te hebben van het lot van een verstandelijk volkomen nor male dochter van een industrieel, die aan toevallen leed en zich vrijwillig in een verpleeginrichting had laten op nemen. Na aankomst aldaar was zij on middellijk door een medische commis sie afgeschreven en vervolgens vergast. Op de vraag van één der advocaten, of hij hierover geen contact met zijn minister had opgenomen antwoordde Globke, dat hij te bang was geweest voor de mogelijke consequenties van zo'n stap. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Prof. mr. J. V. Rijp perda Wlerdsma, vanaf 1948 hoogleraar in het staats- en administratief recht aan de Rijksuniversiteit te Leiden, is b(j Kon. Besluit van 18 februari be noemd tot lid van de Raad van State. De benoeming gaat 1 maart in. Prof. Rijpperda Wierdsma was een van de hoogleraren, die indertijd hebben geadviseerd bij de samenstelling van de „Proeve van een nieuwe Grondwet". Bij het huwelijk van prinses Margriet, op 10 januari jl. was hfl getuige. In het oude Weense keizerspaleis, de Hof burg, heeft de Oostenrijkse presi dent Frcmz Jonas met zijn echtgenote, mevrouw Margarete Jonas, een gala diner met hal gegeven ter ere van de Zuidslavische dictator Jossip Broz- Tito, die een bezoek aan Oostenrijk brengt. Hier links het echtpaar Jonas met rechts Tito en zijn vrouw Jovanka LONDEN Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd, dat het Britse standpunt inzake de Oder-Neisse grens niet i s veranderd en dat voor deze grens alleen een regeling kan worden getroffen als onderdeel van een vredes verdrag met Duitsland. Men had hem om commentaar gevraagd over de op merkingen van minister Brown van maandag die in de richting wezen van een eventuele Britse erkenning van de Oder-Neisse-grens. Deze verklaring had beroering gewekt in Duitse diplo matieke kringen in Bonn. „Browns vier woorden schokken Duitsland", aldus de kop van een com mentaar in de Londense „Daily Mail", over hetgeen minister van Buitenlandse Zaken Brown op de persconferentie van maandagavond na Kosygins bezoek ten aanzien van de Oder-Neisse-grens heeft gezegd. In het Brits-Russische commu niqué, aldus het commentaar, was ge sproken van samenwerking tussen Oost en Westeuropese landen op basis van eerbiediging van hun soevereine gelijk heid en territoriale onschendbaarheid. Toen aan premier Wilson de vraag werd gesteld of dit het begin inhield van Britse erkenning van de Oder-Neis se-grens tussen Polen en Oost-Duitsland gaf Wilson aan Brown een wenk om het gebruikelijke nietszeggende ant woord te geven. Maar in plaats daarvan begon Brown „ja.... in zekere zin". LEEDS De Britse minister voor ontwapening lord Chalfont heeft dinsdag verklaard dat er bijna volledige over eenstemming Is bereikt over een ver drag voor het stopzetten van de ver spreiding van atoomwapens. Hij waar schuwde „personen of landen" zich er niet tegen te verzetten. Lord Chalfont verklaarde in een toe spraak aan de universiteit van Leeds dat Engeland en de V.S bijna volledige overeenstemming met de Sovjet-Unie hebben bereikt over een ontwerpver drag tegen de verspreiding van kernwa pens. In een nauw verholen waarschuwing aan het adres van West-Duitsland, dat enkele bezwaren tegen het verdrag heeft, zei hij: „Iedereen, elke persoon of ieder land die dit verdrag nu in de weg staat, zal de wereld mogelijk doe men tot nog 20 a 30 jaar of misschien meer, van de precaire en gevaarlijke toestand, waarin wij nu leven Wij zijn nu geplaatst voor een aantal vraagstukken bij pogingen om andere landen zo ver te krijgen dat zij het ver drag aanvaarden. Wij staan geplaatst voor het pro bleem van de NAVO en dat betekent vooral West-Duitsland". VIS De vissers in het noorden van Enge land hebben de regering gevraagd ge durende drie jaar buitenlandse treilers te verbieden binnen 12 mijl van de Engelse noordoostkust te vissen. De laatste jaren vissen daar elk jaar grote Russische en Poolse vloten. JOHANNESBURG Nederlandse protestante kerken kunnen betrokken ra ken in een van de belangrijkste theolo gische rechtszaken in de Zuidafrikaan- se kerkgeschiedenis, die heden voor het Opperste Hof in Johannesburg begint. De zaak betreft smaad. De eisers ver langen 40.000 Rand (2 ton) schadeloos stelling. De behandeling kan maanden duren. Beide partijen hebben speciale fondsen gesticht om daaruit de hoge proceskosten te dekken. Ds. C. F. Beyers Naudé, directeur van het Christelijk Instituut van Zuid-Afri- ka, en prof. Albert Geyser, hoofd van de faculteit der Godgeleerdheid van de Witwatersrand-universiteit in Johannes burg, hebben prof. A. D. Pont, hoogle raar in de theologie aan de universiteit van Pretoria, aangeklaagd, wegens een reeks artikelen, die Pont gepubliceerd heeft in „Hervormer", het officiële or gaan van de Nederlandse Hervormde kerk, een van Zuid-Afrika's drie Neder duitse kerken. De artikelen zijn tussen juli 1964 en juni 1965 verschenen. In de zaak, waaraan vele facetten van het theologisch denken zijn verbon den, zullen het communisme, panafri- kanisme, apartheid, de Wereldraad van Kerken en Nederlandse protestantse ker ken de revue passeren. De mögelijkehid bestaat dat kerke lijke leiders uit overzeese landen als ge tuigen worden opgeroepen. Naudé en zijn advocaat hebben ver leden jaar in het buitenland overleg ge pleegd met kerkelijke leiders. Zij ver toefden ook enige tijd in Genève op het hoofdkantoor van de Wereldraad van Kerken. Naudé, gewezen moderator van de Nederduits Gereformeerde Kerk (NGK) de grootste van Zuid-Afrika's Nederduit se kerken, maakte zich los van de NGK toen hij directeur werd van het Christe lijke Instituut, een meer liberale organi satie, welke sindsdien door de NGK wordt aangevallen. BONN Premier Wilson van Enge land en zijn minister van Buitenlandse Zaken Brown zijn dinsdagavond laat in Bonn aangekomen voor besprekingen met de Duitse leiders. De twee Britse staatslieden zullen de mogelijkheid van een toetreding van Engeland tot de EEG onderzoeken. Bij hun aankomst op het vliegveld bij Keulen, waar zij werden begroet door de Duitse minister van Buitenland se Zaken Brandt, verwijderde de politie van groep studenten, die een betoging tegen erkenning van de Oder-Neissegrens wilden houden. Wilson riep „Willy" toen hij de vlieg tuigtrap afliep en Brandt zag. Van het vliegveld Keulen-Wahn vertrokken Wil son en Brown naar de residente van de Britse ambassadeur Sir Frank Roberts. De Duitse bondskanselier Kurt Georg Kiesinger is geprikkeld over de uitlatin gen van de Britse minister van Buiten landse Zaken die openlijk steun heeft betuigd aan het denkbeeld dat Duits land grondgebied zal moeten afstaan aan de Sovjet-Unie en Polen. Een hooggeplaatste Duitse woordvoer der heeft er op gewezen.dat de opmer king van Brown moeilijkheden heeft veroorzaakt met de Duitse vluchtelin gen uit Oost-Europa die in Bonn een sterke politieke macht vormen. Kiesin ger is naar wordt gemeld van mening, dat Brown op dit tijdstip niet heeft hoe ven zeggen wat hij heeft gezegd. Na de tweede wereldoorlog heeft de Sovjet-Unie een deel van Oost-Pruisen geannexeerd en Polen lijfde de rest in. Ook annexeerde Polen gedeelten van Silezië, Pommeren en Brandenburg. Kiesinger is er zich volgens de woord voerder van bewust dat de opmerking van Brown geen verandering betekent in het officiële Britse standpunt dat de grens slechts door middel van een vre desverdrag kan worden vastgesteld. Maar hij vindt dat er beter niet over de kwestie gepraat had kunnen worden. De secretaris-generaal van de Gaullis tische partij UNR heeft gezegd, dat hij voor toetreding van Groot-Brittannië tot de EEG is. ROME De Italiaanse premeir Al- do Moro heeft een vertrouwensvotum van de Senaat gekregen voor zijn cen- traal-linkse regering. Na vier dagen van politiek overleg en compromissen binnen de katholiek-so cialistische coalitie, keurde de Senaat met 156-114 stemmen de beslissing van Mofo om de regering, die een jaar oud is, niet te ontbinden, goed. Moro had 136 stemmen nodig onder de aanwezigen in het 321 zetels tellen de huis. Verwacht wordt dat hij heden in het huis van afgevaardigden opnieuw om een vertrouwensvotum zal vragen. Moro heeft voortbestaan van zijn rege ring verbonden aan een door senatoren van de regeringspartijen ingediende mo tie, waarin stond dat de premier niet moest aftreden, ondanks het feit dat de regering donderdag j.l. onverwacht een nederlaag leed bij de stemming over een wetontwerp. Het ontwerp, over de lonen voor rijks ambtenaren, zal opnieuw worden inge diend. LÜNEBURG Een Oostduitse Pa trouilleboot heeft dinsdag op de rivier de Elbe raketten afgevuurd die propa- ganda-pamfletten bevattendie op de Westduitse oever terechtkwamen. De boot is door het afvuren van de raket ten beschadigd, zo heeft de douane in Llineburg gemeld. Na de explosie van de raket ontstond brand aan boord van het vaartuig die de bemanning van de boot kennelijk heeft kunnen blussen. Gezien werd hoe de rest van de raketten overboord werd gegooid. Twee raketten zijn later door een Westduits vaartuig geborgen bij Hitzacker, ten zuidoosten van Hamburg. In de pamfletten kreeg de Westduitse regering de schuld van een grensinci dent dat in oktober vorig jaar langs de Elbe heeft plaatsgehad. BOEKAREST Roemenië en com munistisch China hebben overeenstem ming bereikt over uitbreiding van hun bilaterale handel in 1967, zo meldde Ra dio Boekarest gisteren. China zal Roemeense apparatuur voor de petroleum-industrie, vrachtau to's, ijzerdraad, petrochemische en che mische produkten en andere goederen afnemen. Roemenië zal uit China gewalst* staal, metalen platen, chemische pro dukten en verbrulksartikelen Invoeren. AMSTERDAM De Nederlandse bankiersvereniging zal op grond van aan haar bewindvoerders van Teixeira de Mattos bekendgemaakte gegevens, opnieuw een bedrag ter beschikking stellen voor gedupeerden in het Teixei- ra-deb&cle, zo wordt in een commu niqué medegedeeld. Het bedrag is dit maal f 1,5 min groot en zal ten goede komen aan hen die door de surséance van betaling van het bankiershuis het ernstigst werden benadeeld. Genoemd bedrag staat geheel naast de eerste uitkering van 30 pet., die on langs is aangekondigd. Naar aanleiding van het verleende uit stel van betaling aan Texeira de Mat tos nam de algemene ledenvergadering van de Nederlandse bankiersvereniging destijds het besluit om te onderzoeken welke hulp zou kunnen worden gebo den aan de gedupeerde kleine open be waargevers en kleine crediteuren. Han gende dit onderzoek werd aan de hou ders van bankboekjes bij de Forum- bank reeds een bedrag door de vereni ging uitgekeerd van f 1 min. De bewindvoerders hebben medege deeld zo luidt het communiqué van de bankiersvereniging dat met het bedrag ad f 1,5 min. aan de noden van de ernstigst gedupeerden in voldoende mate kan worden tegemoetgekomen. NEW DELHI Een brand in een kolenmijn te Jharta in oostelijk India is na 35 jaar eindelijk geblust. Naar schatting heeft het vuur ondergronds 7,5 miljoen ton kolen verteerd. In de loop der jaren is ongeveer 700.000 ton zand in de mijn gestort. ISOLEMENT De 200 bewoners van het Shetland eiland Foula wachten nog steeds op de kerstpost. Sinds 14 december is de postboot als gevolg van het zware weer niet kunnen binnenlopen. In 1961 is Fou la 77 dagen van de buitenwereld afge sloten geweest. O ROBOT In het Londense Hammersmith-zie- kenhuis gaat men binnekort werken met een automatische installatie, die in een half uur tijd de resultaten van veertien verschillende bloedproeven verschaft, waarop men nu een etmaal moet wach ten. Het stellen van een diagnose wordt hierdoor bespoedigd, terwijl ook het ziekenhuisverblijf per patiënt nu ge middeld twaalf en een halve dag met zeker één dag zal kunnen worden be kort. Tot de installatie die in het ge heel 350.000 gulden kost, behoort een elektronisch brein dat de gegevens van de omstreeks 35000 patiënten per jaar in zijn „geheugen" oDslaat. raketten LONDEN Het voorgenomen offici ële bezoek van Koningin Elisabeth aan Malta is afgelast in verband met de verbittering op het eiland tegen de Britse plannen de strijdkrachten en dus de werkgelegenheid daar te verminde ren. Van de zijde van het hof werd ver nomen dat op initiatief van de Maltezer regering de regeling voor het bezoek in mei van de koningin en prins Philip is opgeschort. IVe particuliere banken, aangesloten bij de Nederlandse Bankiersvereni ging, hebben een plan voor een centrale bankgiro op stapel staan. Heeft ons land wel behoefte aan een tweede, met de Amsterdamse gemeentegiro meegerekend eigenlijk een derde godsdienst, zo vraagt „Het Parool" (onafh. soo.). „Het Nederlandse bankwezen zelf heeft er kennelijk grote behoefte aan, omdat het zich veel klandizie aan de twee overheidsinstellingen ziet ont gaan. De bankiersvereniging zegt weliswaar een versnelling, rationalisering en automatisering van het Nederlandse giroverkeer ten behoeve van het pu bliek na te streven, maar het concur- rentiemotief heeft voor haar waar schijnlijk toch wel de doorslag gege ven. Dat blijkt ook uit de rentever goeding, die de bankgirocentrale haar rekeninghouders wil bieden. Zou de dienstverlening van de post cheque- en girodienst de gemeen tegiro blijft hier buiten beschouwing onberispelijk zijn, dan zou men er toe neigen het plan van de banken als overbodige luxe van de hand te wijzen. Maar zo voortreffelijk werkt de girodienst nu ook weer niet. Zijn snelheid laat nogal eens te wensen over en bijzonder hinderlijk is het, dat de postkantoren voor geldzaken hun loketten al zo vroeg in de mid dag sluiten. Om nog maar te zwijgen van het feit, dat men daarmee zater dags helemaal niet meer terecht kan. Bij de banken is dit, wat de twee laatstgenoemde bezwaren betreft, op het ogenblik niet veel anders, maar als zij erin zouden slagen hun giroklanten op deze punten wat meer service te bieden, dan krijgt een cen trale bankgiro wel degelijk zin. Bo vendien gedraagt de PTT zich zozeer als het onaantastbare staatsmonopo lie men denke aan de twijfelachti ge tarievenpolitiek dat een beetje concurrentie toch eigenlijk geen kwaad kan. Niet zo gelukkig is echter het voor nemen van de banken, hun girocen trale in Amsterdam of Utrecht te vestigen. Waarom nu eens niet wat verder naar het oosten of noorden? Dan zou het bankwezen een welkome bijdrage leveren tot de zo noodzake lijke versterking van de vergeten ge bieden van ons land en de randstad niet nog zwaarder belasten. Dat zou een mooi saldo zijn om de bankgiro mee te openen". ÏAe voorzitter van de afdeling perso nenauto's van de RAI, de heer J. L. Lang, heeft afschuwelijke cijfers ge noemd over de import van gebruikte auto's van dubieuze kwaliteit. Vorig jaar steeg de invoer van deze „kneus jes" met 20 pet. tot 60.000 auto's met een gemiddelde waarde van f 700, Eén op de acht Nederlandse auto's Ls afkomstig van dergelijke invoer. Naar aanleiding hiervan merkt „E 1 s e - vier s Weekblad" op: „Ook op het gebied van sommige le vensmiddelen heeft Nederland de naam van „vuilnisvat" van Europa"; wat in het buitenland niet valt te ver kopen, kan men op de Nederlandse markt kwijt. Dat alles heeft weinig te maken met slechte smaak en on voldoende oog voor kwaliteit van de Nederlander. Des te meer. dunkt ons, met een verlangen volledig deel te hebben aan de welvaartsgroei in West-Europa van de laatste jaren. Maar de netto-inkomstenstijging per hoofd van de bevolking blijft achter bij die in onze buurlanden door ver schillende oorzaken. Zo groeit onze bevolking sneller dan in de ons om ringende landen en een relatief groot deel staat buiten het arbeidsproces: kinderen, bejaarden en niet-werkende gehuwde vrouwen: een bevolking be nauwend opeen geperst in de kleine ruimte die ons land biedt. Een toe nemend deel van het nationaal inko men wordt opgeslokt voor de finan ciering van collectieve voorzieningen, zoals onderwijs, woningbouw, wegen aanleg en niet in de laatste plaats so ciale voorzieningen. Hoe noodzakelijk ook, de behoeften in de particuliere sfeer dreigen te veel in het gedrang te komen als steeds maar weer nieuwe eisen worden aan gedragen strekkend tot heil van de gemeenschap.In een land met zo zware lasten van sociale premies en belastingen heeft de overheid de plicht haar uitgaven in toom te hou den, opdat gezins- en bedrijfshuishou- dingen eens wat ruimer kunnen adem halen. Want ook dat hoort bij de kwa liteit van het bestaan". MADRID De Duitse staatsman Conrad Adenauer (91) is in Spanje aan gekomen voor een bezoek van vijf da gen. Hij zal een onderhoud hebben met de dictator generaal Franco en een re de houden over „Europa en de ontwik keling van de wereld". De erevoorzitter van de Duitse Christen-Democratische Unie is uitge nodigd door de Spaanse minister van Voorlichting en Toerisme Manuel Fra- ga Iribarne, en zal in Madrid en bij bezoeken aan Escorial en Toledo de gast van de minister z(jn. MOSKOU De Russen hebben dins dag weer een aardsatelliet, de Kosmos- 142, gelanceerd. Men zal hiermee de verkenning van de ruimte voortzetten. KINSJASA Staatshoofden en ver tegenwoordigers van tien landen in Oost- en Midden-Afrika, die in Kinsjasa de problemen van hun gebied bespro ken hebben, zeggen in een slotcommu niqué, dat „Verklaring van Kinsjasa" genoemd wordt, dat zij de Britse rege ring zonder voorbehoud veroordelen we gens haar behandeling van het Rhode- sische vraagstuk. Hoewel de Afrikaan se landen de dwingende sancties tegen Rhodesië steunen waartoe de VN beslo ten hebben, blijven zij van oordeel dat geweld de enige doeltreffende manier is om Rhodesië ten val te brengen. De topconferentie is gisteren afgeslo ten met een pleidooi voor onverminderd streven naar bevrijding van zwart Afri ka, op politiek en economisch gebied. De staatshoofden steunen de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid (OAU) en haar ijveren voor bevrijding van het zuidelijk deel van Afrika. De conferentie verklaarde zich eens gezind met Kongo in de strijd tegen de Union Minière du Haut Katanga. De „Kongolisatie" van de mijnen in Katan ga noemden zij uitoefening van de on vervreemdbare soevereiniteit van Kon go. Ook andere Afrikaanse landen die optreden tegen „buitenlandse inmen ging" in de economie zegden zij soort gelijke steun toe. De conferentie is een succes ge noemd. Twee permanente commissies zijn in het leven geroepen voor onder zoek naar problemen van veiligheid en economie.

De Vallei | 1967 | | pagina 4