Meërderheid van Senaat steunt Diepenhorst Voor overval op taxichauffeur 6 jaar geëist Eis van IV2 jaar tegen corrupte hoofdagent erkeersreferendum op de R.A.I. tijdens autotentoonstelling Inzake studietoelagebeleid Links of rechts DAN SCHIJNT DE ZON EENS EEN KEER Hoge kwaliteit tegen lage prijs is meestal een sprookje daarom zijn uitzonderingen zo'n succes Maastricht wil achtste medische faculteit Twintig mille verduisterd GEKORTWIEKT KVP EN CHU WILLEN VOOR TOEKOMST DIEP INGRIJPENDE WIJZIGINGEN V. V.D. rechts Tot ziens Loftuiting Kostenprobleem Twee maal zekerheid voor voldoening. Achter elk Dobbelman wasmiddel: vele proeven èn 234 jaar ervaring. Uw eerste en tweede zekerheid voor uitstekende was- resultaten. En toch talloze guldens besparing. Geen dure cadeautjes, verpakking en geen overbodige reclame. Dat bespaart u heel wat guldens! 3 kg schuimend voor de normale wasmachine. Normale prijs 9.40; u betaalt slechts u verdient 3.50 3 kg matig schuimend voor de trommelwasmachine Normale prijs 9.25; u betaalt slechts 6.50; u verdient 2.75 SPAARGELD ALS AANZET VOOR UNIVERSITEIT WOENSDAG FEBRUARI 1967 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft zich dinsdag, tijdens de behandeling van de begroting van Onderwijs en Wetenschappen in meerderheid gesteld achter het studietoelagebeleid van minister Diepenhorst. Volgens de meeste senatoren had de minister zich terecht op het standpunt gesteïd, dat rijksstu dietoelagen het karakter behoren te hebben van een aanvullende steun, die dus alleen dan verleend moet worden, als de student of zijn ouders niet in staat zijn de studie geheel uit eigen middelen te betalen. Het studietoelagebeleid II De Kamer veroordeelde de kritiek, die op de minister was geuit. De heer H. Algra (AR) wees erop, dat deze kritiek in veel gevallen afkomstig was van „heren studenten", kritiek, die ge bracht was op een wijze, die in Neder land in het algemeen niet gebruikelijk is. De anti-revolutionaire senator stelde met nadruk, dat als de ouders de stu die kunnen betalen, zij dat ook moeten doen. Een integrale studiekostenvergoe ding wees de heer Algra daarom af, ook omdat anders de kosten voor de Staat veel te hoog worden. Bovendien kon de heer Algra niet inzien, waarom een rijke vader zijn zoon wel ingenieur op staatskosten zou kunnen laten wor den, maar geen banketbakker, boer of schilder. Magister dr. J. G. Stokman (KVP) was eveneens van mening, dat de mi nister terecht had vastgehouden aan bijdragen van de ouders, als zij daar toe in staat zijn, in de studiekosten van hun kinderen. Ook pater Stokman was van oordeel, dat het uit sociaal oogpunt gezien onrechtvaardig zou zijn een categorie van burgers, de studen ten, te bevoordelen. Alle niet-studeren- (Van een onzer redacteuren) yyat is in de politiek „links" en wat is „rechts"? Men spreekt van linkse partijen en van rechtse, maar ook van linker- en rechter vleugels In partijen, die ofwel onder „links" ofwel onder „rechts" ge rangschikt worden. Niet iedere poli ticus is even gelukkig met deze be stempelingen. Men zegt wel: De po litieke duidelijkheid wordt er niet mee bevorderd. En voorts: wanneer men deze begrippen hanteert voor progressiviteit en conservatisme, is duidelijk ,dat niet zo heel veel poli tici voor „conservatief" willen door gaan. Wie conservatief heet, heeft dat overigens praktisch nooit zelf geadverteerd, het etiket is hem door 'n ander opgeplakt... De tegenstelling links-rechts ont stond in Nederland eerst in de vorige eeuw, na in algemene zin al te zijn opgedoken in de Franse Revolutie, toen de partijen voor een zo krach tig mogelijke volksinvloed „links" heetten te zijn. Links waren in Ne derland de liberalen om hun strijd voor hervorming van de staatkundige instellingen (waarin zij de sympa thie van de r.-katholieken vaak mee hadden), rechts de anti-revolutionai ren met FGroen man Prinsterens leu ze „tegen de Revolutie het Evange lie". Naarmate het partijwezen meer vorm kreeg, de r.-katholieken zich onder Schaepman staatkundig had den georganiseerd en de S.D.A.P. was opgericht, werd de afbakening tussen links en rechts scherper. Al wat op confessionele, basis was georganiseerd werd naar „rechts" geschoven, zij die deze basis afwezen en in de praktische politiek wilden uitgaan van een in hoofdzaak sociaal-econo mische maatschappij-visie, werden „links" genoemd. Ook dat is aan verandering onder hevig. Velen verwerpen thans een in deling bij „links" of „rechts" op ba sis van godsdienst of levensbeschou wing: voor hen geldt slechts de mate van progressiviteit in de sociaal-eco nomische visie. Dezulken zijn ge neigd een WD, van oudsher links, nu tot rechts uit te roepen, hoewel de confessie in deze partij stellig niet het bindende element mag heten. Bij dit verschuiven van accenten komt nóg een element, dat de duide lijkheid in de politiek niet groter maakt; er is een nieuw begrip ont staan, namelijk dat van de Centrum partij. Men bedoelt daarmee partijen die zeggen, niet de belangen van een bepaalde groep, maar van die van het hele volk te willen dienen en men wijst dan naar de CHU en de KVP. Nog terwijl men wijst, rijzen elders in de politieke tuin nieuwe, spruiten uit de vruchtbare grond; een „nieuw-links" wordt geboren en heeft dit nieuwe links de merk waardige eigenschap van het oude links rechtser te doen schijnen Waar, zo vraagt men zich wel af, ligt vandaag de definitie Lourens ten Cate., de socialistische hoofdredacteur van de „Friese Koe rier", zegt er dit van: „Het verschil tussen links en rechts is een ver schil in klimaat. Links zijn de men sen, die vooruit willen en rechts zijn de mensen, die willen blijven staAn. Links de mensen, die willen veran deren en rechts de mensen, die willen behouden. Dat geldt zowel in de po litiek als binnen de kerk. Zelfs als een rechtse party zegt, dat zij de dingen wil veranderen, dan is het nog zo dat de linkse mensen in de rechtse partij vlugger willen veran deren en dat de rechtse mensen in de rechtse partij het liefst de boel maar zo zouden willen laten als hij is. Links zijn de aardige mensen, rechts de onaardige; links zijn de intellec tuele mensen en rechts de domme; links zijn de fleurige mensen en rechts de sombere; links zijn de eer lijke mensen en rechts de praters." de kinderen zijn wel op hun ouders aangewezen bij het opbouwen van een levenspositie. Vaak zijn zij er financieel nog afhan kelijk van, ook als zij allang meerder jarig en getrouwd zijn en via de belas ting bovendien nog moeten bijdragen in de integrale studiekostenvergoeding van de studenten. Onjuist en onbillijk vond dr. Stok man het, dat aan studenten, die in het buitenland studeren, geen toelagen wor den verstrekt, ook niet als zij daar noodgedwongen medicijnen studeren. Ook kritiseerde hij het feit, dat geen toelagen worden gegeven aan studenten aan kerkelijke opleidingsinstituten, om dat het geen openbare noch aangewe zen instellingen zijn, terwijl er techni sche opleidingen bestaan, die dat even min zijn en waarvoor toch studietoela gen beschikbaar zijn. Een dieper ingrijpende wijziging in het studietoelagebeleid op grond van de zozeer gewijzigde verhoudingen in de gezinnen en in de hele maatschappij, werd door dr. Stokman in de toekomst niet uitgesloten geacht. In dat geval zullen er over een veel bredere lijn voorzieningen moeten worden getroffen niet alleen voor universitaire studen ten en mogelijk ook voor niet-studeren- de jeugdige personen, meende dr. Stok man. Prof. dr. J. W. van Hulst (CH), die het eens was met het principe van de minister, deelde de zienswijze van pa ter Stokman wat de toekomst betreft. Verder onderstreepte ook hij, dat stu denten, die in het buitenland studeren, eveneens een toelage behoren te ont vangen. wetenschappelijke studenten, verklaar de prof. De Rijk. man (AR) de kritiek op het studietoe lagebeleid van de minister. Hij vond het onbillijk het zo voor te stellen, dat de minister de studenten aan de armoe de heeft prijsgegeven. De AR-hoogle- raar vroeg de minister hoeveel geval len er bekend zijn op het departement van studenten, die als er niet was ingegrepen hun studie niet hadden kunnen voortzetten. Wel had prof. De Gaay Fortman graag gezien, dat voor gehuwde studenten de leeftijdsgrens van 27 tot 25 jaar was verlaagd. Prof. dr. L. M. de Rijk (PvdA) prees, hoewel behorend tot degenen, die het studietoelagebeleid principieel afwijzen, het „voortreffelijke en slag vaardige beleid" van de minister. „Juist vanwege de hetze tegen de minister is het misschien prettig, dat dit gezegd wordt door iemand, die prin cipieel afwijzend staat", zo merkte prof. De Rijk op. De verbeteringen in de regeling, die vorige week bekend zijn geworden, moest hij principieel afwijzen, omdat de grondslag onjuist is. Het is volgens de PvdA niet juist, dat de ouders de studiekosten moeten dragen, want zij kunnen dat niet, daar deze kosten te hoog zijn. Voorts had prof. De Rijk een tweede principieel bezwaar. De huidige volwassenheid van de student valt niet te rijmen met financiële af hankelijkheid van de ouders. Met vreugde had hij er kennis van geno men, dat de heren Stokman en Van Hulst voor de toekomst wijzigingen in de regeling willen. Ook de Studenten- Vakbeweging wil de integrale studie kostenvergoeding niet beperken tot de Vele senatoren, die de minister en staatssecretaris Grosheide dank brach ten voor hun beleid, spraken tevens de wens uit, dat zij in een volgend kabi net zouden terugkeren. Mr. H. van Riel (VVD) merkte op, dat de kritiek op de minister de schijn had, dat zijn beleid eigenlijk om de beurzen draaide. Pater Stokman eindigde zijn rede met een: „Tot ziens in een volgende ronde". Dr. P. G. van de Vliet (VVD) sloot zich bij deze woorden aan. Hij zei gro te waardering te hebben voor de werk kracht en de bekwaamheid van de bei de bewindslieden. Prof. De Gaay Fort man (AR) betuigde, namens zijn frac tie, instemming met het gevoerde be leid. De minister heeft zich zeker niet als administrateur gedragen, zoals de heer M. van Pelt (PSP) had betoogd. „Wij zullen de minister en de staats secretaris graag zien terugkeren, maar niet tot elke prijs. Dat zal afhangen van het program van het nieuwe mi nisterie", verklaarde prof. De Gaay Fort man. Alleen de heer C. A. IJmkers (CPN) hoopte, dat de minister niet zal terugkeren. Mr. H. van Riel pleitte voor herzie ning van het wetenschappelijk onder wijs. Hij dacht hierbij in de eerste plaats aan een vierjarige opleiding voor leraren, hoger laboratoria- en research- personeel, alsmede voor hoger bedrijfs- en bestuurspersoneel. Een aparte opleiding zou er moeten komen voor hoogbegaafden, die al leen toegankelijk zou zijn via verge lijkende examens en niet meer afhan kelijk zou moeten zijn van de vraag: wie de studie moet betalen. De op leiding zou een zeven a acht jaar du ren en de consequentie hiervan zou zijn, dat deze studenten vrijgesteld werden van militaire dienst. Pater Stokman was van oordeel, dat de kostenvergelijkende nota, die de mi nister had ingediend, gevolgd moest worden door een planningnota, waarin de minister aangeeft welke voorzienin gen hij in de komende vier jaren wil verwezenlijken en welke de kosten daar van zullen zijn. Daarnaast zullen er de nodige voorzieningen moeten worden ge troffen. Er groeit enig onbehagen, zei pater Stokman, omdat de gewenste her vormingen in het hoger onderwijs maar traag op gang komen. Hij vroeg of de centrale leiding en controle niet moeten worden versterkt, waarmee pater Stok man bedoelde de curatoria en de mi nister zelf, die in ons universitaire be stel over niet al te veel bevoegdheden beschikt. De heer S. de Jong (PvdA) wees vooral op het kostenprobleem van het onderwijs. De kostenprognoses vond hij veel te laag. Worden de grote bedragen wel efficiënt besteed? Het was, volgens ROTTERDAM De officier v.an Jus titie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. P. A. Bos, heeft zes jaar gevangenis straf geëist tegen de 17-jarige C. S. uit Slikkerveer. Hij wordt ervan beschuldigd, dat hij in de nacht van 26 op 27 no- vember van het vorige jaar, samen met j zjjn neef, de 18-jarige J. K. uit Bolnes, j in het centrum van Dordrecht een taxi- chauffeur heeft willen beroven. De offi- j cier eiste tegen K. twee jaar jeugdge vangenis. Het tweetal heeft op de avond van de 26ste november, na een avondje uit in df Rotterdamse wijk Katendrecht, rus tig uitgekeken naar een niet te jonge taxichauffeur. De keus viel op de 52-jari- ge J. J. Koemans. In Dordrecht lieten ze de chauffeur naar een stlle straat in de binnenstad rijden, waair ze hem, na het horen van het bedrag van de rekening (f 23,40), begonnen te mishandelen. De chauffeur kreeg klappen op zijn hoofd en hij werd aan zijn mondhoeken achterover getrok ken. Toen één van de jongens zijn porte feuille uit de binnekant wilde halen, wist de chauffeur met zijn hand bij de claxon te komen, waarop de twee jon gens in het donker verdwenen. De 17-jarige S. die de zwaarste straf kreeg toegemeten is volgens de officier van Justitie, de aanstichter van het geheel. K. had zich min of meer op sleeptouw laten nemen. De raadsman van K. vond, dat er weinig zekerheid is over de handelingen van zijn cliënt in de bewuste nacht. De zaak tegen S. werd in verband met zjjn jeugdige leeftijd met gesloten deuren behandeld. ADVERTENTIE hem, een illusie te menen, dat beper kingen van het zitten-blijven tot grote besparingen zouden leiden. Reële pogingen om de duur van het wetenschappelijk onderwijs te bekorten, zouden voorlopig veel geld kosten en men zou volgens de heer De Jong, dan ook geen propaganda behoeven te ma ken voor verkorting van de studieduur. Tenslotte verklaarde de socialistische senator, dat aan een vijfdaagse school week bij het VHMO niet te ontkomen is. Dr. P. G. van de Vliet (WD) vond de Mammoetwet een „onbetaalbare" zaak en hij zei er nog geen spijt van te hebben zijn stem niet aan deze wet te hebben gegeven. De PSP-er de heer M. van Pelt pleitte voor kosteloos onderwijs, uitbrei ding van de leerplichtige leeftijd tot 19 jaar, verlaging van de leerlingenschaal en een integraal studieloon. Toen de minister per interruptie vroeg of hij ook wilde aangeven hoeveel de kosten van deze wensen zouden zijn, reageerde de heer Van Pelt met té zeggen, dat hij dat niet kon, omdat hij geen regeerder is. Overigens verwees de heer Van Pelt de minister hiervoor naar diens colle ga van Defensie. De kosten van het onderwijs vond de heer Algra (AR) verontrustend. Waar gaat dat naar toe? zo vroeg hij. Als een der oorzaken van de stijging noem de de heer Algra de expansie van het voortgezet onderwijs. Met de stijgende cijfers dreigt het gevaar, dat het voe ren van een slagvaardig beleid niet meer mogelijk is. Prof. Van Hulst (CH) vond de studie duur een probleem geworden. De eerste resultaten zijn niet erg hoop gevend. Naar zijn mening, moet er een menta liteitsverandering bij de faculteiten ko men. Minister Diepenhorst en staatssecre taris Grosheide zullen volgende week antwoorden. 5.90 DOBBELMAH GEZINSWASMIDDEL... HET MEESTE VAN HET BESTE I Bij een brandje in een schuur van de landbouwer A. J. Gegink te Eibergen zijn maandagavond vier zeu gen, elf pasgeboren biggen en twee stierkalveren door rookverstikking 0111 het leven gekomen. De vuurhaard be vond zich in het met een drietal stro balen afgezette verblijf van de bigge tjes, waarboven een verwarmingsele ment was aangebracht, dat vermoede lijk de brand heeft veroorzaakt. 0 De rechtbank in Utrecht heeft d# 23-jarige ex-PTT-besteller R. R. u< Amersfoort veroordeeld tot tien maan den met aftrek, waarvan vier maar* den voorwaardelijk met een proefti;| van drie jaar en ondertoezichtstelling Hij had vorig jaar regelmatig poststuk, ken verduisterd. 0 De Unieraad, het politiek adviescol. lege van de CH-Unie, komt zaten dag in Utrecht bijeen. In deze beslote* bijeenkomst zal mr. H. K. J. BeerninK voorzitter van de CH-fractie uit d* Tweede Kamer, een analyse geven va* de verkiezingsuitslag. Bij KB is bepaald, dat de Mijnwet Continentaal Plat (de zogenoemde „Natte-Mijnwet" in werking treedt met ingang van 1 maart 1967. Dit blijkt uit een publikatie in de Staatscourant. 0 Nederland heeft besloten een uit rusting ter waarde van 106.000 dollar te verschaffen voor een nieuw op te rich ten opleidingsinstituut voor polytechni sche leerkrachten in Chandigarh, 320 km ten noorden van Nieuw Delhi. Nederland verleent hulp voor een bedrag van 500.000 dollar voor de bevordering van de industriële ontwik keling van Ecuador. Dit geschiedt in de vorm van een lening uit de middelen van de Nederlandse Investeringsbank voor Ontwikkelingslanden NV (NIO), met een garantie van de Nederlandse regering. Q Op de 800-jarige Leipziger Messe, waarvan de Voorjaarsbeurs dit jaar 1 gehouden wordt van 5-14 maart, zullen j Nederlandse firma's exposeren op een ruimte van 3600 vierkante meter en j worden ongeveer 1700 Nederlandse za kenlieden verwacht. 0 Nederland is, na Groot-Brittannië, vorig jaar de belangrijkste afnemer van Belgische druiven geweest. België exporteerde vorig jaar in totaal 2.375.825 kg druiven (ruim 15 ton minder dan in 1965). Daarvan ging 961 ton naar Enge land, 680 ton naar Nederland, 624 ton naar Duitsland en 26 ton naar Zweden. Het aantal soorten van scholen voor buitengewoon onderwijs is uitge breid met scholen voor ernstig spraak- gebrekkig en scholen voor kinderen van kermisexploitanten. Bovendien is een afzonderlijk schooltype gecreëerd voor slechtziende kinderen. 0 Wanneer in het midden van dit jaar de eerste van de vier bestelde 227- persoons DC-8's worden afgeleverd, ver koopt de KLM een van haar oudste 140-persoons DC-8's aan Martins Air Charter. ROTTERDAM De 48-jarige hoofd agent bij de Rotterdamse politie J. de S. hoorde dinsdagmiddag voor de recht bank in Rotterdam een straf van ander half jaargevangenisstraf tegen zich eisen, omdat hij steekpenningen heeft anagenomen voor het verstrekken van verblijfsvergunnigen aan Turkse arbei ders, die daarop geen recht hadden. De man gaf zelf toe, dat hg er 1900 gulden rijker van was geworden. De officier van justitie schatte het bedrag aanmer- kelgk hoger. De kwade genius in het verhaal was een 39-jarige pensionhoudster in Rotter- dan van Armeense afkomst, S. A. „Tot in het Ruhrgebied was bekend, dat zij voor verblijfsvergunningen kon zorgen", zo zei rechtbankpresident mr. Jolles. „Ze had in binnen- en buitenland deze naam", aldus de officier van justitie, mr. Van der Meulen, „zo verrot was die toestand hier al geworden". De vrouw kreeg van de officier van justitie een straf van zes maanden toegemeten. De hoofdagent was ten laste gelegd, dat hij van juli tot en met september 1966 in drie gevallen tegen afgifte van ged stempels had gezet in de paspoor ten van Turken, die volgens pas uitge vaardigde bepalingen van het ministerie van Justitie geen recht meer op een ver gunning hadden. De pensionhoudster, die voor haar Turkse gasten bemiddelde, wist hem echter te vermurwen. Uit opmerkingen van de president de hoofdagent sprak zeer zacht en was in de zaal nauwelijks hoorbaar viel op te maken, dat de verdachte medelij den met de vrouw had gekregen, toen zij door een collega niet helemaal cor rect was behandeld. „U bent de dupe geworden van uw eigen bereidwillig heid", aldus de president. Uit een spaarbankboekje van ver dachte bleek, dat hij in de maand juli vo rig .jaar in een periode van acht dagen 1200 gulden had ingelegd. Volgens De S., was dit bedrag niet van de corrup tie afkomstig, maar de president achtte het weinig aannemelijk dat hg in acht dagen tgds 1200 gulden zou kunnen spa ren. De officier van justitie nam aan, dat het in totaal om een kleine 3000 gulden moet gaan en eiste dan ook inbeslagne ming van een bedrag van 2800 gulden. De officier zei, dat het de hoofdagent nog steeds ontbreekt aan inzicht, dat hij fout is geweest. „Hij probeert een deel van de centen te redden, die hij onrecht matig heeft verkregen". Bij het bepalen van de strafmaat wilde hij er wel reke ning mee houden, dat de hoofdagent reeds zwaar wordt gestraft doordat hij na veroordeling zijn betrekking bij de politie zou kwijtraken. De pensionhoudster, die werd bijge staan door een Turkse tolk, barstte na het horen van de eis uit ih een emotio nele stroom van gebrekkig Nederlands. Het kwam er onder meer op neer, dat er niets gebeurd zou zijn als de hoofdagent geen geld had aangenomen. De officier zei, dat mensen in Oost- Europa er heel andere ideeën op na hou den over omkopen en daar wilde hij wel rekening mee houden. Hij zei, dat de vrouw terloops de Turken, voor wie zij bemiddelde, wel erg veel voor haar werk had gevraagd. Hij schatte, dat een be drag van 600 gulden tussen de wal en het schip was verdwenen. De vrouw zei, dat zij bijzonder veel onkosten moest maken, onder meer taxiritten naar het arbeidsbureau en naar het hoofdbureau van politie. „De hoofdagent is door deze vrouw met geld verleid", aldus de officier. „Het is haar werk, dat hij gevallen is". 0 Op 4 maart zal in Zaandam het nieuwe ,,Juliana"-streekziekenhuis in gebruik worden genomen. Het bouw werk (kosten 26,5 miljoen gulden) is ge maakt in opdracht van alle Zaange- meenten en moet dienen ter vervan ging van het ongeveer veertig jaar oude Gemeenteziekenhuis van Zaandam. 0 Enkele honderden Amsterdammers hebben dinsdagmiddag de ijzige wind getrotseerd om te gaan luisteren naar de minister van Landbouw en Vis serij, mr. B. W. Biesheuvel, die als lijstaanvoerder van de Anti-Revolutio naire Partij de begin dit jaar gereed gekomen sprekershoek in het Vondel park officieel heeft ingesproken. 0 Namens de Koninklijke Marine. heeft de staatssecretaris van Defen sie A. van Es dinsdag op de werf van de NDSM in Amsterdam-Noord in aan wezigheid van hoge marine-autoriteiten en talrijke genodigden, het nieuwe fre gat „Van Speijk" overgenomen. Q In Amsterdam zijn in 1966 90 per sonen overleden tengevolge van door een verkeersongeluk opgelopen verwon dingen. In 1965 kwamen 93 personen in het verkeer om. In 1966 liepen 2754 per sonen ernstig letsel op tegen 2715 in 1965. Een tankauto met een paar duizend liter stookolie is dinsdag op een spoor wegovergang in Aalsmeer tegen een uit Uithoorn komende locomotief ge reden. De tankwagen vloog in brand, doch het vuur kon door omwonenden worden geblust met een poederblus- apparaat. De chauffeur van de tank auto zou door de zon verblind zijn geweest. EINDHOVEN Op verdenking van verduistering, heeft de Eindhovense po litie de 48-jarige L. H. uit Denrne opge sloten. De man was tot het einde van het afgelopen jaar als boekhouder in dienst van een verfhandel te Eindhoven. Door knoeien met de boekhouding heeft hg zich een bedrag van circa 20.000 gulden in de loop der laatste tien jaren toege- eigend. Het geld is door hem opgemaakt. H. heeft volledig bekend. AMSTERDAM ln Amsterdam zal een „verkeersreferen- dum" worden gehouden. Tijdens de RAI-autotentoonstelling (1626 februari) zullen bezoekers het rode potlood ter hand kunnen nemen om enkele vragen over de verkeersnood in ons land te beantwoorden. Aan de bezoekers zal een drietal vragen woorden gesteld. De eerste twree over wel of niet voldoende aandacht voor de verkeersproblemen bij de rege ring en de politieke partyen kunnen met ja of neen worden beantwoord. Tenslotte vraagt de Stichting „Weg": „Wat moet er het eerst gebeuren om de verkeersnood op te lossen?" en zij geeft de volgende alternatieven: meer autowegen; stads verkeer saneren; meer parkeergelegenheid en openbaar ver voer op eigen baan. Op deze wijze verwacht de Stichting „Weg" een beter in zicht te krijgen welke facetten van het verkeersvraagstuk door deze groep weggebruikers zelf als het meest nijpend wordt beschouwd. De resultaten van de „opinie-peiling" zullen door middel van een computer tijdens en direct na Sluiting van de RAI- tentoonstelling worden bekend gemaakt. Aanleiding tot dit initiatief van de Stichting „Weg" is de haars inziens relatief geringe aandacht, die in de verkie zingscampagnes en in de partijprogramma's aan de nijpende problemen van het wegverkeer werd besteed. De stichting is van oordeel, dat aan de oplossing van het verkeersvraagstuk in het algemeen een grotere prioriteit moet worden gegeven dan de afgelopen jaren het geval was. Zij wenst niet, dat by de komende kabinetsformatie zoals in 1963 bij het politieke akkoord van Wassenaar de noden van het wegverkeer en wegvervoer op geen enkele manier aan bod komen. MAASTRICHT De „Stichting Wetenschappelijk Onderwijs in Limburg" heeft een nota gepubliceerd inzake de stichting van een medische faculteit, als begin van een universiteit in Limburg. De stichting die, zoals bekend is, is opgericht op grond van de overtuiging, dat Limburg dringend behoefte heeft aan een instel ling voor wetenschappelgk onderwas, gaat uit van de veronderstelling dat er ter voorziening in de nationale behoefte aan medisch wetenschappelijk onderwijs een achtste faculteit nodig zal zgn. Dit nationale belang kan, volgens de stichting, op zeer goede wyze worden gediend door vestiging van deze facul teit in Zuid-Limburg. De stichting somt de volgende directe voordelen op, die Zuid-Limburg voor een medische facul teit biedt: Men vindt er een sterk geconcentreerd patiëntenareaal, dat nog vrijwel niet bij het wetenschappelijk onderwijs is inge schakeld; het aantal ziekenhuisbedden is aan de lage kant en zal tot 1980 met ongeveer duizend bedden dienen te wor den uitgebreid; een medische faculteit in Zuid-Limburg zal een bijzondere plaats kunnen innemen in de regionale gezond heidszorg, ten profijte zowel van deze gezondheidszorg zelf als van het me disch wetenschappelijk onderwys. Men heeft voorts de beste mogelijk heid om, los van alle gevestigde tradi ties en belangen, de meest moderne or ganisatie van het medisch onderwijs op te bouwen. De officiële ramingen van het toe komstig aantal studenten in Nederland doen ongeveer een verdubbeling ver wachten. De stichting van een universi teit in Zuid-Limburg zal derhalve, vol gens de stichting, zonder twijfel inge past kunnen worden in het nationale be hoeftepatroon. De universiteit in Zuid-Limburg zal geleidelijk tot stand dienen te komen in vier opeenvolgende fasen, waarbij in de eerste fase een medische faculteit zal worden gesticht. In de tweede fase zal deze worde uitgebreid met twee facul teiten op het gebied van de maatschap pijwetenschappen. In de derde fase kan hierbij nog een A- of B-faculteit worden gevoegd. In de vierde fase zou een uit groei tot een volledige universiteit tot stand kunnen komen. De ramingen van het bureau BSB gaan er daarby van uit, dat de derde fase omstreeks 1980 zal vallen. Uit gaande van een zeer voorzichtige ra ming van het toekomstig aantal studen ten 100.000 in Nederland krijgt men ongeveer de volgende getallen: eerste fase medische faculteit 150 tot 300; tweede fase tussen 1972 en 1975 320 tot 1.200; derde fase omstreeks 1980 540 tot 3.250: vierde fase omstreeks 1990 810 tot 5.000. Deze raming leidt derhalve tot de conclusie, aldus het resumé, dat men voor een universiteit in Zuid-Limburg zeker 5.000 studenten mag verwachten. De bouwkundige uitwerking houdt ech ter rekening met een verdere uitgroei tot ongeveer 7.000 studenten. Voor deze aantallen studenten is een zeer aantrekkelijke ruimteiyke mogelijk heid aanwezig. Ten oosten van Maas tricht, tussen Maastricht en Bemelen, is een terrein gevonden, dat landschap pelijk bijzonder fraai is gelegen en dat tevens een zeer goede verkeersligging heeft, zowel ten aanzien van de agglo meratie Maastricht, als ten aanzien van de agglomeraties Sittard-Geleen en Heerlen-Kerkrade. Het terrein is twee honderd ha groot.

De Vallei | 1967 | | pagina 9