l^ï ^<1 ssi Stem busresu Itaten in GelderseVallei komen overeen met landelijk patroon Werk van „De Instuif groeit nog steeds jhu Tcg enzin Krentenbollen R ustig Record Personeel DONDERDAG 16 FEBRUARI 1967 5» VEENENDAAL In de week van 20 tot en met 25 februari, volgende week dus, wordt er op de offervaardigheid van het publiek een beroep gedaan door een instelling, die in de Veenendaalse samenleving niet meer is weg te denken. In die week zal namelijk de jaarlijkse collecte voor het Jeugdwerk De Instuif worden gehouden en de opbrengsten van deze collectes zijn zeer belangrijke bouwstenen voor de pijlers waarop het werk rust. Het jeugdwerk „de Instuif" is reeds lang uitgegroeid boven zijn status van kerkelijk jeugdwerk van een bepaalde godsdienstige groepering. Niet alleen dat de gereformeerde kerk hierin zich bij de hervormde gemeente „Sola Fide" heeft aangesloten, maar ook omdat de evene menten voor werkelijk de gehele Vee nendaalse jeugd opengesteld zijn. Men denke in dit verband aan de organisatie van de jaarlijkse Palmpaasoptochten in samenwerking met de middenstands vereniging Handel en Nijverheid de optocht op Lampegietersavond, en het, zoals de laatste jaren het geval is ge weest, organiseren van de dansavond in de garage van Van Schoonhoven op deze avond en op Koninginnedag; het vakan tiewerk voor de jeugd, dat in twee „so- ten" verdeeld kan worden: tijdens de „kleine" vakanties organisatie van film- en andere voorstellingen in het Verenigingsgebouw („dat begint eigen lijk te klein te worden voor dit werk", merkte de leider van het jeugdwerk, de heer G. van der Schee wat spijtig op) en het werk in de „grote" vakantie. Dit jaar probeert men weer net als ln 1965 een vakantieprogramma te brengen voor de hele Veenendaalse jeugd tijdens de fabrieksvakantiewe- ken. In de herinnering van vrijwel iedereen leeft het „Maanland" nog wel. De plannen voor dit jaar zijn zelfs nog grootser. Ook het „normale" jeugdwerk trekt tegenwoordig een enorme belangstelling. Nog deze maand wordt de 10.000ste van 14 jaar en ouder verwacht, sinds 30 sep tember, toen het gebouw, aan de Sand- brinkstraat in gebruik werd genomen. Ter vergelijking: het gehele vorige sei zoen waren het er „slechts" 3.200! De heer Van der Schee verwacht dit sei zoen meer dan viermaal zoveel belang stelling als het vorige. Om de jeugd terwille te zijn is men tegenwoordig ze ven dagen in de week geopend. Dat er belangstelling bestaat bewijst het vol gende cijfer: laatst werd op een „dood gewone" vrijdagavond, waarop niets ge organiseerd was een aantal van 83 be zoekers geteld. Deze jongens en meisjes kwamen om te lezen, een plaatje te draaien, naar de tv te kijken, of zo maar wat te praten! Het normale aan tal bezoekers op zondagen ligt rond de 120. Dat deze grote stroom van bezoekers de vaste staf heel wat hoofdbrekens en een grote hoop werk kost is voor ieder een begrijpelijk. Ook schijnt men in Den Haag er van overtuigd te raken, dat een uitbreiding van de staf noodza kelijk is. Een inspecteur van het minis terie van Curema heeft kort geleden een bezoek gebracht aan „De Instuif" en het resultaat van de besprekingen met deze functionaris was, dat hoogst waarschijnlijk met ingang van 1 sep tember a.s. een vierde vaste kracht aangetrokken mag worden. Dit staflid zal mannelijk moeten zijn, zodat de ver deling tussen beide seksen in de staf weer wat in evenwicht komt. Tezamen met een stagière zal dan de bezetting uit 5 personen bestaan. Hoewel een vierde vaste kracht grote financiële gevolgen heeft, zal de leiding van de Instuif toch niet aarzelen deze aan te stellen in het belang van de Veenendaalse jeugd. Om echter niet in moeilijkheden op dit terrein te geraken hoopt men op een goede opbrengst van de collecte ook al is het heel moeilijk de nodige collectan ten ervoor te krijgen. GELDERSE VALLEI Naar verhouding is in Over- berg het aantal stemgerechtigden, dat om principiële re denen weigert een stembiljet in ontvangst te nemen het grootst. Procentueel tellen de andere plaatsen in ons ver- schijningsgebied veel minder kiezers, die de stembus de rug toekeren zonder er een biljet in te willen deponeren. Tot deze conclusie kwamen wij gisteren, toen we een aan tal stembureaus in de Gelderse Vallei bezochten. Een an der opmerkelijk feit, dat bij deze gelegenheid aan het licht kwam, was het hoge percentage kiezers, dat om een of andere reden verstek liet gaan. Meestal bleek, dat dit verzuim een geldige achtergrond had. Bijna overal was het aantal zieke kiezers veel groter dan bij de Statenver kiezingen van vorig jaar. De stembureaus kregen bijna zonder uitzondering te maken met mensen, die hun op- roepingskaart waren kwijtgeraakt. Veel kiezers hebben zich hier nogal zorgen over gemaakt. Met een Veenen daalse sigarenwinkelier was dit ook het geval. Hij liet het gemeentehuis telefonisch weten, dat zijn kaart zoek was en vroeg er tegelijk bij of het waar was, dat het ver lies hem op drie weken gevangenisstraf kwam te staan in de krant kwam was hij dubbel en dwars tevreden. In de openbare lagere school in Eist zei raadslid M. Lodder, die lid is van het stembureau: „We hebben al dertig zie ken geregistreerd..." Dat is dan ook in feite het enige nieuws dat er in Eist te halen valt. „Alles gaat hier heel rustig", vullen zijn collega's nog aan. renpartij..." Buiten, bij de ingang van de school, spelen kinderen met strooibiljetten van de Partij van de Arbeid. Als de ze de fotograaf zien, roepen ze: „Maak van ons eens een foto, we zijn van de Boe- De stembureaus kennen „spitsuren" Vooral „tussen de middag" en na vij ven moesten de heren van de stembu reaus hun handen uit de mouwen ste ken. De drukke periode worden afgewis seld door bijzonder rustige uren. Over de drukte zei het Veenendaalse raads lid de heer P G. van Ojik, die voorzit ter van het stembureau in de Christe lijke Nationale School III was, gister middag om drie uur: „We hebben nog geen tijd gehad om te eten. Van de 1200 mensen die hier komen stemmen hebben we er al ver over de helft ge had..." Wethouder Ant. de Ruiter, voorzitter van het stembureau in het gemeente huis, had wel even tijd om de inwendi ge mens te versterken, zij het dat die gelegenheid zich pas even over tweeën voordeed. Op dat tijdstip liet hij de ta- fel-met-de-stembiljetten even in de steek om een paar krentenbollen naar binnen te werken. Terwijl zijn collega's zijn werkzaamheden voor hem waar namen, vertelde hij even later: „Straks kwam hier 'n dame, die nadat ze ge stemd had, vroeg hoeveel geld ze ons schuldig was. Ze was zeker in de war met het tuberculose-onderzoek..." Elk stembureau kon wel een of ande re bijzondere gebeurtenis melden. In het stembureau achter de Vredeskerk wist voorzitter J. H. H. Jansen te ver tellen, dat er een mannelijke kiezer het stembiljet, na het te hebben inge vuld, zonder comentaar in zijn zak stak, in plaats van het in de bus te de poneren. Toen men hem vroeg om tekst en uitleg van deze wat wonder lijke manier van doen, luidde zijn ant woord, dat hij het biljet verkeerd had ingevuld. „Geef me maar een ander...", zo reageerde hij. „Dat mag" zei de heer Jansen ons gistermiddag. „Het De Rhenense scholieren keken aan dachtig toe hoe hun oudere plaatsge noten hun politieke keus maakten. oude formulier stempelen geldig". we dan on- Vi In hetzelfde bureau bracht ook hoofd inspecteur Dekker zijn stem uit. Nr aan zijn plicht te hebben voldaan, ve 'zuchtte hij met een glimlach op de lip pen: „Tegenwoordig is het allemaal even rustig in de stembureaus. Vroe ger kon jé nog wel eens wat beleven, dan ging het er nog wel eens fel aan toe. Men probeerde elkaar dan nog op het laatste moment over te halen een bepaalde partij te kiezen..." Die tijd is voorbij, al kan niet ge zegd worden dat de politieke voorman nen zich vandaag aan de dag geen moeite meer getroosten om een zo goed mogelijk stembus-resultaat te behalen. De verkiezingskaravaan van de P.v.d.A. bijvoorbeeld heeft het tegendeel al aan getoond. Maar de „felle" jaren waar de hoofd inspecteur op doelde, behoren defini tief tot het verleden. Het gaat er op de stembureaus bijzonder rustig aan toe. In het gemeentehuis van Rens- woude, waar in de burgemeesterska mer het stembureau was gehuisvest, zaten de heren N. van 't Wout, E. Zweers en H. Vermeulen knusjes bij de warme, snorrende kachel op hun „klan ten" te wachten, die druppelgewijs bin nenkwamen. „We hebben soms uren bijna niets te doen", bekende een van hen. De rustige uren worden afgewis seld door enkele drukke ogenblikken, want tenslotte moeten er altijd nog 1214 Renswoudenaren hun stem op het ge meentehuis gaan uitbrengen. Het ziet er wel naar uit, vooral nu Renswoude de komende jaren zich intensiever met de woningbouw gaat bezighouden, dat er straks een tweede stembureau zal bijkomen. Overigens waren er in het kasteeldorp weinig bijzonderheden te melden. „Verschillende mensen hadden hun kaart vergeten. We konden niets anders doen dan ze terug sturen", zei de heer Vermeulen tenslotte. „Jong geleerd, oud gedaan", dacht de heer H. R. Stegen, hoofd van de Rijk van Gaasbeekschool aan de Adriaan van Ostadelaan en hij sleepte zijn hele klas mee naar het stembureau dat ge vestigd was in de R.-K. kleuterschool „De Kleuterhof" aan diezelfde laan. De leerlingen werd op deze aanschou welijke manier duidelijk gemaakt, hoe de democratie werkt in Nederland: 1 x in de vier jaar een hokje rood maken en de rest van de tijd vertelt een ander wat je doen moet. De jongelui waren niet stomverwonderd, toen ze de betrek kelijk eenvoudige handelingen zagen, die nodig waren om „te stemmen". Hoe dan ook, in 1978 als er gemeente- raads- en statenverkiezingen gehouden zullen worden zijn de meesten van de ze jongens en meisjes kiesgerechtigd en hoewel ze dan voor het eerst een hokje mogen kleuren, ze staan dan toch niet onwennig tegenover die daad. Dat hebben ze gisteren al geleerd. In Rhenen werd de theorie aan de praktijk getoetst; de leerlingen van de derde klas van de Streekhuishoudschool mochten om beurten in groepjes van vijf een bezoek aan het stembureau brengen, dat in een van de lokalen van de school was ondergebracht. A.V.O.-leraar L. Hidding vertelde wat de achtergronden van dit experimentje waren. „We geven de meisjes les in maatschappelijke oriëntering en we kre gen nu de kans om het geleerde eens in de praktijk toegepast te zien. De he ren van 't stembureau hebben de meis precies uitgelegd hoe dat stemmen en alles wat er omheen gebeurt in zijn werk gaat en ik heb het idee dat de jongedames daar veel van geleerd heb ben..."' Stembureau-voorzitter G. van Gesink vond het van de schoolleiding een goede gedachte om de leerlingen van de :hool kennis te laten maken met de verking van een stembureau en toen hij hoorde dat er een plaatje van Een vijftal kilometers verder, in Amerongen, kan een Ambonese mevr. de ingang van het lokaal in het Chr. j lagere school aan de Gasthuisstraat, niet vinden. Zo loopt de gangen van de school een paar keer door en vraagt i dan wanhopig: „Meneer, weet U waar (het stemmen is...?" Als ze even later in het hokje staat heeft ze geruime tijd nodig om haar politieke kluze met het rode potlood vast te leggen. Als haar keus een feit geworden is, wringt ze het stembiljet met moeite in de bus. Ze vertrekt stil letjes en haar gezicht weet de uitdruk- Het vrouwenkiesrecht impliceert dat moeder haar baby even aan zijn of haar lot moet overlaten. O kmg dat ze stemmen geen al te plezie rig bezigheid vindt niet te verbergen. In hetzelfde lokaal brengt de Over- bergse landbouwer Geert Henken zijn stem uit. Een half uur later zou hij tot de ontdekking komen dat de hooi schuur achter zijn boerderij in lichter laaie stond. De rode haan was in dit ge val bijna even snel dan het rode pot lood... Gemeenteambtenaar C. Th. de Boer, lid van het stembureau zegt: „Er kwam hier iemand binnen die de handtekening op het stembiljet niet vertouwde... en hij keek alsof hij zeggen wil: „Op zo'n stembureau kun je van alles meema ken..." 's Avonds werden in allerijl de stem men geteld en vandaag staat het met grote koppen in de krant: D '66 is de grote overwinnaar, de KVP heeft flinke klappen moeten incasseren. Al die mensen, die gisteren al met tegenzin naar de stertila' hebben die uitslag schuchtere Amt rongen evej: lier in

De Vallei | 1967 | | pagina 3