In Rhodesië duurt het c leven van de blanken ge E KRANTEN UITSLAG ZEGGEN Deze verkiezing bracht vele nieuwe gezichten Sancties oogstten nog maar m Tabakhandel vormt echter sleutel tot de toekomst HOOFDSCHOTEL UITGEHOLD RUWj EEN DERDE ZAMBIA Nog loten om bezetting van enkele Kamerzetels VRIJE VOLK: „Geen herstel advertentie ALG. DAGBLAD „Trap na TELEGRAAF: Zij lstra Belgische P.T.T. slaakte 2 uur BINNENHOF: Problemen TROUW: „De rekening SALISBURY (Rhodesië) „Ziet u mensen met revolvers rondlopen?" vroeg mij een Rhodesische zakenman. ,,Wij worden geacht een bedrei ging voor de wereldvrede te zijn". Men ziet niet veel revolvers en zelfs niet veel uniformen langs de straten van Salisbury, waar moderne wolkenkrab bers afwisselen met lage gebouwen van koloniaal type. Men krijgt ook geen indruk van gespannenheid of onrust, ofschoon de voormalige Britse kolonie tegenover bijna de gehele wereld staat. In de etalages en op de planken in de winkels ligt alles wat voor het leven nood zakelijk en prettig is hoog opgestapeld. De straten staan vol geparkeerde auto's en de parkeerterreinen zijn er bijna verstopt. Nu en dan ziet men een minirok voorbijgaan. Gemeld wordt, dat de re derde voor ongeveer 32 lar heeft verkocht aan een landen In het Westen en China en Zuid-Afrika. Ee komstige hoeveelheid is door twee grote tabakson gereserveerd met het voo de verkoop tot stand zal hij wettig wordt. Buiten Salisbury bouwt enorme nieuwe opslagp telers zullen In april oogst van dit jaar binnen Omstreeks juli zal beken* de regering althans of in zijn geslaagd door de ties heen te breken en 'n belang van nog eens 250 te verkopen. Toen Smith de onaf greep, was de olievoorzien desië een kwetsbare plek. Afrikanen en Europeanen gaan ge makkelijk, zoal niet vertrouwelijk met elkaar om. In Jameson Street en Third Street wapperen de Rhodesische vlag en de Union Jack naast elkaar van het bureau van premier Ian Smith. Hij lijkt meer ontspannen dan op de dag. waarop hij, Engeland trotserend, deze kolonie onafhankelijk verklaarde. Na de onderhandelingen van decem ber van het vorige jaar die bijna tot succes hadden geleid, zijn de officiële contacten tussen de regeringen van Engeland en Rhodesië weggevallen. Premier Wilson van Engeland heeft verklaard, dat hij de volledige onafhan kelijkheid van Rhodesië niet zal erken nen voordat een Afrikaanse regering wordt geïnstalleerd. Maanden van vrijwillige sancties schijnen het ontspannen en comforta bele leven van de blanken in Rhodesië weinig te hebben veranderd. De grote beproeving van de in december door de V.N. afgekondigde verplichte sanc ties om de voornaamste exporten van Rhodesië onmogelijk te maken staat voor de deur. Maar zelfs dé Afrikaanse diploma ten in de V.N. voorzien geen beslissend resultaat van de sancties tenzij ze door geweld worden ondersteund en er zijn geen aanwijzingen, dat de grote mo gendheden met inbegrip van Engeland en de V.S., daarmede akkoord zullen gaan. Niettemin hebben de internationale pogingen om Rhodesië er onder te krij gen zijn handel, vooral die met Enge land, uitgehold. Volgens de beste schat ting is slechts een derde van de grote Rhodesische tabaksoogst van 1966 „clandestien" verkocht. Sinds de dag, waarop de onafhankelijkheid is afge kondigd, zyn geen statistieken betref fende de handel meer gepubliceerd. Hoe staat het mi met die sancties? „Maak u niet bezorgd, we komen er wel", zei een zakenman. „Het is allemaal erg dwaas, maar we halen het wel", zei een ander. Kort geleden is in één maand te Salisbury met de bouw van 80 nieuwe woonhuizen en andere gebouwen be gonnen en in Boelawayo hebben men sen in dit seizoen 44 zwembaden aan gelegd. Stadsparken, waarin zowel blanke als Afrikaanse kinderen spelen, wor den heel goed bezocht. Cricketvelden worden veel gebruikt. Maar er zijn bijna onmerkbare ver anderingen. Britse en Amerikaanse produkten zijn bezig te verdwijnen. Levensmiddelen echter vormen nau welijks een probleem, goed Rhodesische rundvlees kost 50 (dollar) cents per pond (van 450 gram), varkenskotelet ten kosten 44 cent. Boter doet 56 cent het pond en eieren kosten 50 cent per dozijn. Fruit en groenten zijn er in overvloed. De Rhodesische kledingindustrie heeft zich enorm uitgebreid, de tie ners zijn zeer modebewust en de fa brikanten proberen aan hun eisen te voldoen. Ijzerwinkels bieden gereed schappen van Westduits fabrikaat aan en fietsen komen geregeld uit Zuid- Afrika. De meeste schoenen schijnen in het land zelf te worden gemaakt. Britse snoeperijen en chocolade, die hier altijd zeer gezocht waren, zijn verdwenen, maar Zwitserse en Neder landse chocolade is nog verkrijgbaar. Rhodesië fabriceert trouwens thans zelf snoeperijen en toen een firma te Boelawayo adverteerde om mensen voor een nieuwe snoepfabriek kwamen er 300 Afrikanen om een baantje. De Rhodesiërs zijn geestdriftige drinkers, zowel in de lunchtijd als 's avonds en alle merken Schotse whisky en Britse gin zijn verkrijgbaar. Maar de sleutel tot de toekomst van Rhodesië is de tabak, verreweg het belangrijkste exportartikel van het land. In 1965 had de tabaksexport een waarde van 131.6 miljoen dollar. Dat was bijna een derde van de waarde van de totale export van dat jaar. President De Gaulle schijnt zijn goedkeuring te hebben gehecht aan een ruiltransactie met de Rhodesia To bacco Corp., in het kader waarvan volgens de beste beschikbare maat staf voor 5.6 miljoen dollar aan tabak zal worden geruild tegen Franse tex- tielgoederen. Frankrijk heeft zich, toen de Veiligheidsraad tot sancties tegen Rhodesië besloot, van stemming onthouden. Het vorige jaar heeft de regering de oogst van 250 miljoen pond (van 450 gram) overgenomen voor door verkoop waar die mogelijk zou zijn. Volgens de meest betrouwbare inlich tingen die hier te krijgen zijn, is mis schien tweederde gedeelte van die oogst opgeslagen. Engeland is erin ges ring van ruwe olie aan via de pijplijn van Beira que naar de Feruka-raf oostelijk Rhodesië te blok Zuid-Afrika, dat heeft ge normale handel op eniger! onderbreken heeft edzaak en benzine worden thans pe leverd via Mozambique e na en per vrachtauto naar in zuidelijk Rhodesië. De benzine is gerantsoen door 40 dollarcents extra p M (ongeveer 4.5 liter) te betH een automobilist net zoveel I hij nodig heeft. Dit brengt S van ongerantsoeneerde berjjg 1.27 dollar per gallon. De {H de onafhankelijkheid werd digd was 56 dollarcents. Men neemt aan, dat er tl benzine in voorraad is om vociH negen maanden in de behoel Rhodesië te voorzien als de rading volkomen zou worden ai den. Alle statistieken worden hier met voorbehoud aanvaard. De veiligheids maatregelen van de regering schijnen luchtdicht en de kranten worden ge censureerd. Betrouwbare economen evenwel berekenen, dat de export het vorige jaar is gedaald tot ongeveer 252 mil joen dollar, hetgeen ongeveer 140 mil joen minder was dan in 1965. Als een algemeen aangenomen cijfer van 224 miljoen voor de invoer juist is, had Rhodesië een gunstige handelsbalans van 28 miljoen dollar. DONDERDAG 16 FEBRUARI 1967 Zambia, het noordelijke buurland van Rhodesië, dat zich ten doel heeft gesteld de regering Smith omver te werpen en een regering van zwarten in het zadel te helpen, blijft een van de beste klanten van Rhodesië. President Kenneth Kaoenda van dit land wil de handel wel afsnijden, maar economische realiteiten noodza ken hem, Rhodesische kolen, vlees, kleding, bouwmaterialen en andere fa- brieksgoederen te gebruiken. De om vang van de handel heeft evenwel de neiging te verminderen. Om Importen uit Rhodesië uit te schakelen heeft Zambia zich voor de voorziening in Toen Smith de onafhankelijkheid 4cne'^lr^ wï^Éefr^nzefi^én hectaren voorheen voor de suikerteelt gebruik te landerijen zijn nu met graan be plant. De Rhodesiërs rekenen op Zuid-Afri ka en hun vlotte betrekkingen met 't naburige Mozambique een Portu gees gebied om hen er doorheen te helpen. Op een reis van bijna 2.000 km door het land werd alleen bij Ka- riba militaire activiteit waargenomen. Het is bekend, dat de Rhodesische re gering troepen heeft gelegerd in het dal van de Zambesi aan de grens met Zambia om infiltratie van terroristen tegen te gaan. Een onbekend maar betrekkelijk klein aantal van zulke terroristen, deels opgeleid in Moskou en Peking, deels in Ghana en Tanzania, is gevan gen genomen. Te Kariba, waar de enorme elektri sche centrale energie produceert vóór zowel Zambia als Rhodesië, was al les vreedzaam. Een Engelsman, die bij het enige benzinestation zijn tank liet vullen, zei dat rondom Kariba alles rustig is en dat er geen paniek heerst over terro risten. „Maar", vervolgde hij, „ieder een, die zegt, dat hier niets kan ge beuren, moet zijn hersens na laten kijken". 99 De Tweede Kamer zal in de nieuwe samenstelling bestaan uit de volgende leden Voor de KVP hebben zitting: 1. Mej. dr. M. A. M. Klompé, Arn hem (minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in het kabi net-Zijlstra); 2. P. J. S. de Jong, Den Haag (minister van Defensie in het ka binet-Zij lstra)3. dr. L. A. H. Albering, Rijsbergen; 4. B. A. A. Engelbertink, Oldenzaal; 5. mr. F. H. J. J. Anderies- sen. Utrecht (econ. adviseur „Neder- Instituut voor Volkshuisvesting); 6. F. A. A. M. Fiévez, Arnhem; 7. P. J. Engels. Leeuwarden; 8. drs. P. J. Jans sen, Utrecht (econ. advisieur „Neder landse Katholieke Bond van Werkne mers in de Bouwnijverheid"); 9. mr. Th. E. E. van Schaik, Maarssen (juridisch adviseur van het NKV); 10. A. W. J. Krosse. Deventer (voorzitter Staten- kring Deventer van de KVP); 11. J. H. W. van Koeverden, Buren; 12. C. J. van der Ploeg, Haarlem; 13. mr. J. M. A. H. Luns. Den Haag (minister van Buiten landse Zaken in het kabinet-Zijlstra); 14. P. J. M. Aalberse, Den Haag; 15. mevr. A. M. C. Gr oensmit-Van der Kal len, Beverwijk; 16. mr. T. Brouwer, Wassenaar; 17. C. F. Kleisterlee, Rot terdam; 18. mr. G. A. A. M. Boot, Den Haag (voorzitter Raad van Arbeid in Den Haag); 19. mr. J. A. Mommer- steeg, Amsterdam; 20. mr. R. J. Nelis- sen, Voorburg; 21. drs. W. R. V. Dusar- duijn, Goes (directeur Kath. Raad voor Maatschappelijk Werk in Zeeland); 22. A. C. M. Weijters, Den Haag; 23. drs. J. M. Arden, Voorburg; 24. ir. P. J. Lardinois. Eindhoven; 25. mr. F. J. F. M. van Thiel, Helmond; 26. mej. A. A. M. Kessel, Breda; 27. dr. N. H. L. van den Heuvel, 's-Hertogenbosch; 28. W. P. G. Assmann, Roozendaal; 29. ir. P. A. M. Comelissen, Best; 30. mr. H. W. J. van Doorn, Baarn; 31. mr. J. Th. M. de Vreeze, Utrecht: 32. drs„ W. J. M. Peij- nenburg, Den Haag; 33. B. J. van Buel, Oss: 34. drs. Th. E. Westerterp, Ulven- hout; 35. C. A. A. van Beek, Reusel; 36. drs. W. K. N. Schmelzer, Den Haag; 37. J. H. J. Maenen, Heerlen; 38. drs. H. A. C. M. Notenboom, Venlo; 39. drs. L. J. M. van Son, Echt (staatssecretaris van Econ. Zaken in het kabinet-Zijl stra); 40. dr. J. F. G. M. de Meijer, Am sterdam (staatssecretaris van Soc. Za ken en Volksgezondheid in het kabinet- Zijlstra); 41. mej. G. S. H. M. Kok, Hoensbroek; 42. drs. A. J. Hutschemae- kers. Roermond (secretaris Limburgse Land- en Tuinbouwbond Voor de Party van de Arbeid: 1. Drs. J. M. den Uyl, Amsterdam (mi nister van Econ. Zaken in het kabinet- Cals); 2. dr. ir. A. Vondeling, Leeuwar den (vice-minister-president en minister van Financiën in het kabinet-Cals)3. drs. H. M. Franssen, Assen; 4. W. Wier- da, Den Haag; 5. mevr. D. Heroma- Meilink, Amstelveen; 6. H. Wierenga, Doorn; 7. drs. G. M. Nederhorst, Gouda; 8. G. J. N. M. Ruygers, Rijswijk; 9. E. R. Wieldraaier, Enschede; 10. drs. E. L. Berg, Den Haag; 11. ir. H. Vredeling, Zeist; 12. drs. Th. J. Hogendorp. Am sterdam; 13. mr. M. Vroiyk, Den Haag. (minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in het kabinet- Cals); 14. mr. M. van der Stoel, Den Haag (staatssecretaris van Buitenland se Zaken in het kabinet-Cals); 15. mr. Th. J. A. M. van Lier, Den Haag; 16. mevr. mr. H. Singer-Dekker, Rijswijk; 17. drs. J. van den Doel, Amsterdam (docent Gemeentelijke Universiteit Am sterdam, redacteur „Tien over Rood"); 38. drs. D. Roemers, Badhoevedorp; 19. ir S. A. Posthumus, Rotterdam (staats secretaris van Verkeer en Waterstaat in het kabinet-Cals); 20. drs. Th. J. Westerhout, Middelburg staatssecre taris van Binnelandse Zaken in het ka binet-Cals); 21. dr. J. H. Lamberts, Rotterdam; 22. mevr. G. Brautigam, Amsterdam; 23. J. Reehorst, Rotter dam; 24. R. Laan, Roterdam; 25. J. G. Suurhoff, Naarden (minister van Ver keer en Waterstaat in 't kabinet-Cals); 26. C. Egas, Heiloo (staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk in het kabinet-Cals); 27. drs. H. Peschar, Bloemendaal; 28. Ed. van Thijn, Amsterdam (wetenschappe lijk medewerker Wiardi-Beckmanstich- ting); 29. S. van der Ploeg, Utrecht; 30. F. J. Goedhart. Amsterdam; 31. dr. J. G. H. Tans, Maastricht; 32. J. M. Wil- lems, Oisterwijk. De volgende zes personen zullen loten om vijf zetels: 33. J. T. Vellenga, Leeuwarden; 34. mr. J. W. Masman, Utrecht; 35. mr. F. H. J. M. Daams, Den Haag; 36. W. van der Gevel, Badhoevedorp; 37. drs. A. J. Lems, Rotterdam; 38. drs. J. J. Voogd, Haarlem. aaTmfm dit^vëfbanu belangstelling naar de AR kijken". „Het Vrije Volk": „De grote klap die de KVP heeft gekregen, heeft niet ge leid tot een herstel van de PvdA. De I grote winnaar van deze verkiezingen is de groep D'66 geworden. Een paritj die als voornaamste programma-punt her vorming van ons kiesstelsel en daarmee van het functioneren van onze democra tie naar voren heeft gebracht. De belangrijkste verschuivingen in de protestantse confessionele partijen is de versterking van de AR ten koste van de CHU. Een verschuiving die na de statenverkiezingen heeft plaatsgehad en wellicht moet worden toegeschreven aan de indruk die minister Zijlstra en lijst aanvoerder Biesheuvel hebben gemaakt. De VVD heeft van de val van het kabinet-Cals weinig geprofiteerd. De BP is wel op haar retour, maar komt helaas toch nog tweemaal zo sterk in de Kamer terug als ze was. Zo weinig reageert haar aanhang op de afwezig heid van enige prestatie. De communis ten hebben enige winst gemaakt. Van de PSP is de aardigheid af. Het is duidelijk, dat de drie confessio nele partijen samen geen regering kun nen vormen. Als ze samen willen blij- Voor de VVD: 1. Mr. E. H. Toxopeus, Den Haag; 2. mr. dr. C. Berkhouwer, Heiloo; 3. mr. W. J. Geertsema, Wassenaar; 4. drs. Th. H. Joekes, Den Haag; 5. M. J. Keyzer, Den Haag (voorzitter Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveiligheid en van de Stichting Noordzee (Mijnbouw); 6. mr. F. Portheine, Leiden; 7. mevr. G. V. van Someren-Downer, Rotterdam; 8. ir. D. S. Tuijnman, Den Haag; 9. prof. dr. H. J. Witteveen, Wassenaar; 10. R. Zeegering Hadders, Emmen; 11. mevr. mr. E. Veder-Smit, Leeuwarden (lid dagelijks bestuur WD); 12. G. Koudijs, Doorn; 13. dr. K. van Dijk, Roden; 14. H. J. L. Vonhoff, Amster dam (voorzitter van Prof. Idenburg- stichting (schooldifferentiatie- en be roepskeuze-onderzoek); 15. mr. H. E. Koning. Rotterdam; 16. H. J. de Kos ter, Wassenaar (voorzitter Verbond van Ned. Werkgevers); 17 mr. J. G. Riet kerk, Rijswijk (secretaris Centraal So ciaal Werkgevers Verbond). Voor de A.R.P.: 1. Mr. B. W. Biesheuvel, Aerdenhout Vice-Minister-President en Minister van Landbouw en Visserij in 't kabinet- Zyistra); 2. B. Roolvink, Hilversum; 3. Mr. W. Aantjes, Utrecht; 4. Prof. dr. mr. I. A. Diepenhorst, Zeist, (Minister van Onderwijs en Wetenschappen); 5. G. A. Kieft, Utrecht; 6. Drs. J. Boersma, Zeist; 7. Tj. Walburg, St. Anna Paro chie; 8. Mr. dr. N. G. Geelkerken, Lei den; 9. J. A. van Bennekom, Middel burg; 10. M. W. Schakel, Hoornaar; 11. Mej. J. van Leeuwen, Rijswijk; 12. Dr. C. Boertien, Geldrop; 13. Mr. W. R. van der Sluis, Bilthoven; 14. Drs. R. Zijlstra, Voorschoten, (voorzitter Chr. Boeren- en Tuindersbond); 15. Dr. A. Veerman. Rijswijk (Z.-H.), (onder-voorzitter A.R.P.). Voor de C.H.U.: 1. Mr. H. K. J. Beernink, Rijswijk; 2. J. T. Mellema, Nieuw Scheemda; 3. Drs. A. D. W. Tilanus, Arnhem; 4. Drs. D. F. van der Mei, De Meern; 5. H. Kikkert Zeist; 6. Mr. W. Scholten. Den Haag; 7. Mr. C. A. Bos, Amsterdam: 8. C. F. van der Peijl, Kloetinge; 9. Dr. H. A. Schuring. Aalten: 10. Jkvr. Mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, Den Haag; 11. P. Bode, Elburg; 12. T. Tolman, Ol- deholtpad. Voor de P.S.P.: 1. H. J. Lankhorst, Ouderkerk a. d. Amstel; 2. A. G. van der Spek, Amster dam (lid Eerste Kamer); 3. Drs. H. Wiebenga, Bloemendaal (voorzitter VLEES ven, zullen ze naar steun bij de libe ralen of de socialisten moeten zoeken. Nu de socialisten niet van de neder laag van de KVP hebben geprofiteerd en niet verder zijn gekomen dan 't stop pen van de teruggang, zullen ze niet ge makkelijk als regeringspartner optreden. De verkiezingsuitslag ls 'n duidelijke af keuring van het beleid der KVP. Het is geen goedkeuring van de door de PvdA gewezen weg geworden. De VVD die een zetel heeft gewonnen, komt eer der als partner in aanmerking. De vernieuwing van ons poliitek be stel is door deze verkeizingsuitslag wel dringender, maar niet gemakkelijker ge worden. Als uit D'66 zich ook nog een politieke partij ontwikkelt onstaat er weer een groep die door haar aanwe zigheid alleen al remmend dreigt te werken. Dringender wordt die herziening, om dat de verdere versplintering van ons parlement de parlementaire democratie steeds stroever zal laten werken. Ver splintering van politieke krachten in plaats van bundeling, maakt het vormen van daadkrachtige regeringen moeilijk, evenals het voeren van een constructie ve oppositie. De economische situatie maakt het bovendien gewenst, dat er snel een re gering komt. Het is te hopen, dat dit besef bij de grote partijen sterk leeft en dat we gespaard blijven voor einde loze onderhandelingen. Het zal in de zwaar gehavende KVP moeilijk zijn om snel de knopen door te hakken", aldus „Hét Vrije Volk". Het „Alsgemeen Dagblad" trekt uit deze verkiezingsuitslag de conclusie dta de kiezers het kabinet Clas een fikse trap na hebben gegeven. Dat de AR die ook aan dat ka binet deelnam winst boekt acht he blad een vertrouwensvotum voor prof. Zijlstra. Een nieuw kabinet zal op basis van deze uitslag.niet gemakkelijk te vor...en zijn. Veel andere mogelijkheden dan een combinatie KVP-ARP-CHU-VVD ziet het blad niet. Een combinatie KVP- PvdA zou na deze uitslag helemaal on gerijmd zijn. Maar veel houvast voor kabinettenbouwers biedt het resultaat van de stembus niet. Over de grote overwinnaar, D'66, schryft het Algemeen Dagblad dat deze in zoverre positief te waarderen is dat hier geen sprake is van onbestemde wrevel zoals bij de opmars der Boeren van vorig jaar. 99 'Smakelijk eten' tip no. 13 van chef-kok HENRI EKSTEEN: 3EVULDE VARKENSLAPPEN <oop dikke varkenslappen en snij die open. Leg er ham en kaas tussen. Het vlees met pe per en zout inwrijven, paneren. Dan braden in 2/3 boter en 1/3 rundvet. Serveren bij Brussels lof, groene etc. Kostelijk... I Publikatie v«n Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconserven P.S.P.); 4. Drs. B. van der Lek. (Hoofd redacteur P.S.P.-orgaan „Radikaal"). Voor de C.P.N.: 1. M. Bakker, Zaandam; 2. H. J. Hoekstra, Amsterdam; 3. J. F. Wolff, Amsterdam (hoofdredacteur „De Waar heid"); 4. W. Kremer, Emmen; 5. W. F. H. van het Schip, Amsterdam (directeur „De Waarheid"). Voor de S.G.P.: 1. Ir. C. N. van Dis, Den Haag; 2. Dr. H. G. Abma, Gouda. Voor de Boeren party: 1. H. Koekoek. Bennekom; 2. E. J. Harmsen, Hoenderloo; 3. J. van den Brake, Eispeet; 4. N. Verlaan, Amster dam; 5. Mr. H. C. J. M. Kronenburg, Breda. De volgende vier personen zullen lo ten om twee zetels: A. Nuyens, Lim- men; M. Baron van Randwijck, Aerden hout; P. Leffertstra. WIjckel (Fr.); Drs. H. Aldenkamp, Enschede. Voor de Democraten '66 1. Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo. Am sterdam (redacteur van het Algemeen Handelsblad); 2. A. de Goede, Den Haag 3. Drs. M. Dykstra, Beetsterzwaag; 4. Mej. mr. A. M. Goudsmet, Amsterdam; 5. Drs. E. C. Visser, Amsterdam (re dacteur van „Het Parool); 6. E. Nijpels, Rijswijk; 7. M. J. J. A. Imkamp, 's-Gra- venhage. Voor het G.P.V.: 1. P. Jongeling, Groningen. BRUSSEL Het personeel van de Belgische regie van telegraaf en tele foon heeft woensdagochtend twee uur ge staakt om de aandacht te vestigen op eisen voor herziening van de salarissen. De staking begon 's ochtends om acht uur. Op verscheidene plaatsen in Brus sel bleef het personeel, dat om die tijd moest beginnen, voor de gebouwen staan in plaats van naar binnen te gaan. Volgens officiële bronnen heeft onge veer 55 procent van het personeel ge hoor gegeven aan de stakingsoproep. Vakbondsleiders schatten echter dat 70 tot 75 percent van de werknemers gestaakt heeft. „De Telegraaf" schrijft: Voor zover dit de kiezers mogelijk was. hebben zij bij de Tweede-Kamerverkiezingen van gisteren uitgesproken dat zij voortzet- I ting wensen van de politiek van het ka- binet-Zijlstra. Een rechtstreekse uitspraak was niet mogelijk, doch de conclusie kan vooraa- 1 melijk uit twee uitslagen worden afge leid: het magere resultaat van de PvdA en de winst van de ARP. De PvdA is de enige grote politieke partij geweest, die een felle oppositie tegen het kabinet-Zijlstra gevoerd heeft, welke oppositie echter niet tot noemens waardige stemmenwinst geleid heeft, ondanks de achtereenvolgende nederla gen van deze partij bij vorige verkie zingen. De winst van de ARP is vanzelfspre kend uitsluitend te danken aan de per soon van dr. J. Zijlstra, die zelfs zon der als lijstaanvoerder te hebben ge fungeerd. het aanhoudende stemmen verlies van zijn partij in enige winst heeft kunnen ombuigen. De kabinetsformatie is er intussen niet eenvoudiger op geworden, omdat de drie christelijke partijen hun toch reeds krappe meerderheid hebben ver loren als gevolg van het verwachte zware verlies van de K.V.P., die voor haar Cals-avontuur zwaar heeft moeten betalen. Aangezien de PvdA, die zich zo oppo sitioneel heeft opgesteld, geen winst van betekenis heeft kunnen behalen en de WD in lichte mate is vooruitgegaan, zal het er wel op neerkomen dat de christelijke partijen samen met de VVD een kabinet zullen vormen. Maar dat moet dan wel een kabinet onder leiding van dr. Zijlstra zijn, niet omdat deze de functie van premier wenst, laat staan nastreeft, maar een voudig omdat er geen betere en zelfs nauwelijks een andere keuze is. Bij de verkiezingen heeft een onge kend aantal nieuwe partijen meegedaan. Deze nieuwe partijen zijn vrijwel alle voortgekomen uit een gevoel van onbe hagen over de politieke constellatie in Nederland, die velen verouderd achten. Het lijkt niet toevallig dat van deze nieuwe partijtjes D '66 naar voren is geschoten. Deze partij heeft er name lijk de nadruk op gelegd dat. wil de Nederlandse politiek niet volledig ver starren, er een ander politiek stelsel moet komen, waardoor een andere par tijvorming mogelijk gemaakt wordt en men zelfs zal kunnen komen tot een drie- of vierpartijenstelsel. Het voor Nederlandse begrippen gro te succes van D '66 is zeer waarschijn lijk te danken aan de jeugdige kiezers, die tenslotte de toekomst uitmaken. Het is te hopen dat het resultaat van D '66 de grote partijen dwingt ernst te maken met het ontwerpen en uitvoeren van een ander, meer op deze tijd afge stemd politiek systeem. Het Binnenhof (R.-K.) constateert dat de KVP voor levensgrote problemen ls komen te staan. Kort voor de verkiezin gen heeft voorzitter Aalberse verklaard, dat handhaving van de koers-Cals zijn partij op een groot stemmenverlies te staan zou zijn gekomen. Grote* dan het verlies dat nu geboekt moet worden? Als oorzaak heeft de de- confessionering zeker een rol gespeeld, want hierdoor wordt goed verklaarbaar dat met name in het zuiden de kiezers in grote groepen anders zijn gaan stem men dan ze per traditie gewoon waren. De dubbele kabinetscrisis in de afgelo pen parlementaire periode mag bepaald niet over het hoofd worden gezien. Drs. Schmelzer heeft een knappe verkiezings campagne gevoerd op basis van een goed program, maar de tactiek van zyn fractie in 1966 blijkt nu toch wel op en kele punten gefaald te hebben. Getuige hiervoor onder meer het fraaie succes van de anti-revolutionairen, dat naar onze vaste overtuiging niet alleen op naam yan „Jelle zal wel zien" geschre ven mag worden. „Trouw" schrijft onder het hoofd „De stembuspuzzel" o.m.: De verkiezings uitslag betekent in de eerste plaats een grote nederlaag voor de KVP. Deze partij heeft de rekening gepresenteerd gekregen voor de nacht van Schmelzer. Het loslaten van de gedachte dat een Rooms-Katholiek verplicht is op een ka tholieke party te stemmen heeft dan ook zgn uitwerking gehad. De interne discussies over structuurhervorming in die partij noch haar meedoen aan het kabinet-Zijlstra hebben daar iets aan kunnen veranderen. In de tweede plaats zullen er in de nieuwe Kamer vermoedelijk twintig le den zitten, verdeeld over verschillende partijen, die voor liet vormen van een kabinet van geen betekenis zijn en zes k zeven leden van D '66 waarover men in dit opzicht geen oordeel kan hebben. In de derde plaats heeft de PvdA zich niet hersteld van de slag die haar verle den jaar bij de Statenverkiezingen is toegebracht. Ook deze partij lijdt een zwaar verlies. De CHU leed verlies, de VVD won 1 zetel, de ARP boekte een goede winst. Uit de analyses die te Utrecht ge maakt zijn valt op te maken dat de stemmen voor D '66 daar globaal voor ruim 15 procent van de Boerenpartij kwamen, voor 19 procent van de KVP, voor 13 procent van de VVD, voor 261? procent van de PvdA en voor 9 M pro cent van de P.S.P. Dit zijn voor 'n zeer belangrijk deel stemmen van jongeren. Men mag daaruit afleiden dat deze partijen op de jongeren weinig aantrek kingskracht hebben uitgeoefend. De ARP die bij de Statenverkiezingen ver leden jaar, anders dan de andere par tijen uit het kabinet-Cals, geen verlies leed, is sindsdien gestegen. Zonder twijfel is deze ontwikkeling te danken aan het feit van het optreden van het kabinet-Zijlstra maar ook aan de omstandigheid dat deze partij anders dan de andere oude partijen haar greep op de jongeren niet heeft verloren.

De Vallei | 1967 | | pagina 7