Duitse grens niet vast Groter tekort op de .S.-betalingsbalans Vele korte stakingen in Spaanse fabrieken Prof. Pont ontkent de beschuldigingen Over de grenzen Stembus Parijs bedreiging voor Londense goudmarkt Ravage op kerkhof in Tilburg Smaadproces in kerken van Zuid-Afrika Succes voor Brandt en Kiesinger bij Brits bezoek aan Bonn Orbiter-3 maakt foto's William Bullitt overleden Leger nam de politie gevangen Veel negers in Vietnam onder de gesneuvelden Demonstratie bij Pentagon Oplichting met abonnementen Meer werklozen in Duitsland M.I.G. landde per ongeluk op Tegel Poolse bisschoppen spraken met gezant van Paus In Braziliaanse stad Fransen lanceren Diadeem-2 Watersnood in lil Itterbeek thans 18 doden Djakarta Overijssel vrij van mond- en klauwzeer Gestapo-chef van Oslo gepakt Tegenzet van Zuid-Afrika gevreesd I) y DONDERDAG 16 FEBRUARI 1967 BONN De Britse premier Harold Wilson en de Duitse Bondskanselier Kurt Georg Kiesinger zijn woensdag overeengekomen nog eens te verklaren dat een definitieve regeling van de grenzen van Duitsland moet wachten tot er een vredesverdrag zal zijn on dertekend. De beide mannen hebben volgens de officiële woordvoerder van Kiesinger ook gezegd, dat Engeland de commu nistische regering van Oost-Duitsland nog steeds niet erkent. De woordvoerder was de perschef van de regering, Karl Günther von Ha- se. Hij zei dat dit akkoord een einde heeft gemaakt aan de discussie die is ontstaan na een opmerking van de Brit se minister van Buitenlandse Zaken George Brown op een persconferentie maandag in Londen. De opmerking heeft protesten uitgelokt van Duitse vluchtelingenorganisaties die verklaar den dat Engeland de oostelijke Duitse grenzen aan de rivier de Oder en de Neisse wil erkennen. De Westduitsers maken aanspraak op gebieden ten oos ten van de Oder en de Neisse die thans Pools zijn maar voor de oorlog Duits. Dinsdag werd van gezaghebbende zij de gemeld, dat Kiesinger geprikkeld was over de opmerking van Brown. Von Hase zei verder, dat de kwestie van de Duitse aankopen in Engeland, die Duitse functionarissen bij het huidi ge bezoek van Wilson hadden willen be spreken, ter sprake zal komen op een bijeenkomst in Londen op 27 en 28 fe bruari. De verklaring van Von Hase wordt beschouwd als een poging tot kalme ring van de Duitse gemoederen, die in beweging waren gekomen door de uit spraak van de Britse minister van Bui tenlandse Zaken George Brown, dat de Britse regering bereid was de Oder- Neisselinie als grens tussen Duitsland en Polen te erkennen. De beroering die Brown's opmerking over het „in zekere zin" erkennen van de Oder-Neisse grens heeft gewekt schijnt te zijn verdwenen. Uit diploma tieke bron wordt vernomen dat beide Britten de kwestie tot tevredenheid van VVest-Duitsland hebben opgehelderd. De conferentie tussen de vier staats lieden verliep volgens deze zelfde zegs lieden zo goed, dat zij een uur en 40 minuten wachtten alvorens hun raads lieden binnen te roepen. Deze zullen nog aan een latere vergadering deelne men. Na besprekingen van twee uur bega ven Wilson en Brown zich naar presi dent Lübke. Na dit onderhoud gebruik ten zij het middagmaal met de Britse ambassadeur Sir Frank Roberts. Na vijf uur van overleg met Wilson, had Kiesinger woensdagavond de in druk dat Engeland oprecht is bij zijn pogingen om lid te worden van de EEG zo deelde Von Hase later nog mee. „De regering heeft de indruk dat En geland volledige economische integratie in de markt wenst en dat zijn pogingen oprecht zijn", zo zei hij op een pers conferentie. Von Hase zei dat een ontmoeting van drie uur woensdagmiddag tussen Kie singer en Brown uitsluitend betrekking heeft gehad op de Britse toetreding tot de gemeenschap. „Door middel van vragen en ant woorden heeft men het Britse stand punt aan een grondig onderzoek onder worpen", zo zei hij. PASADENA Ruimtevaartgeleerden in Pasadena hebben woensdag met be hulp van de jongste Amerikaanse La- nar Orbiter-3 twintig opnamen gemaakt van een donker deel in de Mare Tran- quilitatis, een van de „maanzeeën". Al les lijkt normaal te verlopen. De eerste foto's van de Orbiter-3 van landingsplaatsen waren „van uitsteken de kwaliteit", aldus een woordvoerder voor NASA. Zij kwamen van een volgstation in Ma drid en werden overgeseind naar Pasa dena. Het gebied dat gefotografeerd wordt, werd verleden jaar gefotografeerd door de Orbiter-1 en -2. Vergelijking van de foto's zal, naar men verwacht, de ge leerden in staat stellen, de veiligste landingsplaatsen voor de astronauten uit te kiezen. Woordvoerders hebben gezegd, dat 212 foto's onder een grote hoek genomen en 212 close-ups voor 2 februari gemaakt zullen worden. De kleine satelliet werd 4 februari van Kaap Kennedy gelanceerd en kwam vier dagen later in een baan om de maan. BERLIJN Een Russische piloot, die maandag onverwacht met zijn MIG- 21 op het Westberlijnse Tegel-vliegveld landde, zag de luchthaven aan voor een Russische basis. Dit heeft een Franse woordvoerder meegedeeld. De Russische autoriteiten hebben hun verontschuldigingen aangeboden voor 't incident. De piloot kon zich niet meer oriënteren en meende dat Tegel de Russische basis te Dallgow, 16 km ver der, was. Tegel ligt in de Franse sector van West-Berlijn en wordt slechts gebruikt door toestellen van de burgerluchtvaart maatschappijen Panam en Air France Dallgow ligt in Oost-Duitsland. De Russische straaljager landde in de schemering op Tegel. Het toestel rolde naar de hangar, keerde haastig toen een brandweerauto aan kwam rij den en steeg in Westelijke richting weer op. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft bekendge maakt, dat het tekort op de betalingsbalans van de Verenigde Staten over 1966 1.424 mllj. dollar bedraagt. Dit is Iets meer dan het tekort van 1.337 milj. dollar over 1965, maar minder dan het nadelig saldo van 2.798 miljoen dollar dat in 1964 ontstond. In het vierde kwartaal van het afgelopen jaar bedroeg het tekort 551 miljoen dollar tegen in het derde kwartaal 201 miljoen, in het tweede kwartaal 131 mil joen en in het eerste kwartaal 541 miljoen dollar. MADRID In vele Spaanse fabrie ken werd gisteren korte tijd soms een uur gestaakt. In twee gevallen hebben werkgevers zich al tot de rech ter gewend, om een eind te maken aan de herhaalde stakingen. De Standard Electrioa maatschappij heeft een aan klacht ingediend, terwijl de vliegtuig bouwmaatschappij Construcciones Aero- nauticas S.A. te Getafé ook stappen neemt. In Getafé zijn 30 werknemers ge schorst wegens ongehoorzaamheid. On der hen bevinden zich vertegenwoordi gers van de officiële vakbond. De mili taire politie werd te hulp geroepen toen de arbeiders de fabriek wilden verlaten door een hek dat alleen door de direc tie gebruikt wordt. Standard Electrica, waar urenlange stakingen werden gehouden, heeft 14.000 werknemers in dienst, de vlieg tuigbouwmaatschappij 1600. Standard Electrica betoogt in de klacht, dat vertegenwoordigers vun de arbeiders verboden vergaderingen heb ben belegd, bijgewoond en geleid, schrif telijke instructies omtrent het organise ren van stakingen hebben uitgedeeld, met arbeiders van andere maatschappij en hebben vergadert en lid zijn van een verboden vereniging, de links georiën teerde „arbeiderscommissie'. De ongeregeldheden te Getafé zijn een gevolg van het afwijzen van looneisen. Volgens arbeiders had 90 procent van het personeel het werk neergelegd. In Bilbao hebben 400 werknemers van de uitgebreide fabriek van Babcock and Wilcox, waar spoorwagons en ander zwaar materieel wordt vervaardigd, dinsdag een uur gestaakt uit protest tegen de arrestatie van enige arbeiders na een verboden demonstratie. De politie in Barcelona maakte bekend dat maandag negen personen uit ver schillende delen van Spanje zijn aange houden, na een verboden vergadering waar communistisch propagandamate riaal zou zijn uitgedeeld. De vergade ring werd onder meer bijgewoond dodr een katholieke priester in soutane. Vol- PARIJS William C. Bullitt, die de eerste Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie was, is woensdag op 76-ja- rige leeftijd in Parijs overleden aan leukemie. Hij was drie weken geleden in het Amerikaanse hospitaal in Neuil- ly nabij Parijs opgenomen. Bullitt ging in 1933 naar Moskou om diplomatieke betrekkingen met de Sov jet-Unie aan te knopen. Hij bleef daar tot 1936, waarna hij zijn land tot 1941 in Frankrijk vertegenwoordigde. Buiten de V.S werd hij beschouwd als een der bekwaamste Amerikaanse staatslieden, maar in Amerika zelf was hij weinig bekend. Hij was onder meer journalist, adviseur van presi dent Wilson op de vredesconferentie van 1919 en speciaal vertegenwoordiger van president Roosevelt, na 1941. In 1944 sloot hij zich aan bij de vrije Franse strijdkrachten. Als majoor in het Fran se leger verwierf hij een aantal hoge on derscheidingen. Hij publiceerde onder meer een psy choanalytische studie van president Wilson, welke hij schreef in samenwer king met Sigmund Freud. Men is alge meen van mening dat hij Freuds le ven redde, toen de Nazi's Oostenrijk in 1938 annexeerden. WARSCHAU Stefan Kardinaal Wyszynski en de Poolse r.-k. bisschop pen zijn in geheime zitting bijeen ge weest om de komende onderhandelin gen met de communistische regering te bespreken. Naar vernomen werd was mgr. Agos- tiono Casaroli afgezant van Paus Pau- lus bij de kardinaal en het 67 leden tel lende episcopaat om hen op de hoogte te stelllen van het standpunt van de heilige stoel. Mgr. Casaroli is niet meer gezien se dert hij aankwam voor besprekingen met de Poolse bisschoppen en mogelijk met regeringsautoriteiten. De Poolse kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders waren verstoord over het feit dat de pers op de hoogte was gekomen van het bezoek. Mgr. Casaroli onderhandelde over de overeenkomsten van het Vaticaan met Hongarije en Joego-Slavië en naar ver nomen, streeft hij op zijn minst naar een beperkt akkoord met Polen. De bisschoppen verzamelden zich in het paleis van kardinaal Wyszynski en hun auto's werden onmiddellijk aan het zicht onttrokken, zodat men vanaf de straat niet kon zien dat er iets buiten gewoons aan de hand was. gens de politie werden op de bijeenkomst „activiteiten van een ondermijnend ka rakter" voorbereid. Een woordvoerder van Standard Elec trica deelde mee dat de werknemers, tegen wie een geding is aangespannen, niet ontslagen zijn, en dat allen normaal aan het werk zijn De produktie in alle fabrieken van de maatschappij is nor maal. RIO DE JANEIRO Een detache ment van het leger uit Pouso Alegre, in de staat Minas Gerais, ongeveer 400 km van Rio de Janeiro, heeft de gehe le politiemacht van de stad omsingeld en gearresteerd. Volgens deze berichten arresteerde het detachement de 25 politiemannen na klachten over gewelddadigheden en onregelmatigheden op het plaatselijke politiebureau. Er werden tijdens de actie enkele schoten gelost en een soldaat en een jongen werden licht gewond, aldus het bericht. HAMMAGUlR Van de basis Ham- maguir is woensdagochtend met succes een tweede Franse „Diadeem"-kunst- maan gelanceerd en in een baan om de aarde gebracht. De kunstmaan is gelijk aan de Diadeem die op 8 februari in ge bruik werd genomen, het enige verschil is dat de nieuwe een andere baan volgt De Diadeem-2 moet eveneens metingen aan de aardbol verrichten, vooral van het Middellandse-zeegebied. Deze lancering is de laatste van de basis Hammaguir in de Sahara. Onder de overeenkomst van Evian, moet Frankrijk de basis op 1 juni van dit jaar ontruimd hebben. Het duurt dan anderhalf jaar voordat Frankrijk zijn lanceringen kan voortzetten. Dat zal dan gebeuren van de basis Kourou in Gu yana, die al in opbouw is. Daar zal eind 1968 of begin 1969 een wetenschappelijke kunstmaan worden gelanceerd. De Diadeempkunstmanen bestaan uit 23 kg wegende cilinders van 50 cm doorsnee en 20 cm lengte. De oppervlak te is bedekt met 144 reflectors, die de „Laser"-stralen moeten terugkaatsen die van de grondstations in Frankrijk, Grie kenland en Colomb-Béchar in de Alge rijnse Sahara worden uitgezonden. „Dia deem-2' is de vijfde Franse kunstmaan. Met haar lancering is de Diamant-serie afgesloten. WASHINGTON Van de Amerikaan se militairen die in de eerste elf maan den van het vorig jaar in Viëtnam zijn gesneuveld, vormden negers bijna 18 procent. In de V.S. bestaat de bevolking voor ongeveer 10 procent uit negers. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Defensie, die dit be kendmaakte, voerde als verklaring voor het hoge percentage gesneuvelden onder de negermilitairen aan, dat relatief veel negers zich als vrijwilliger opgeven met het oog op de verdiensten en het ont breken van rassendiscriminatie onder de strijdkrachten. Bovendien zouden ve le negermilitairen de schoolondergrond missen voor technische functies en daardoor bij de infanterie terecht ko men. Tenslotte zou onder hen de nei ging bestaan, zich om redenen van pres tige en financiële voordelen aan te slui ten bij valschermeenheden en andere af delingen die gevaarlijke opdrachten moe ten uitvoeren. Zo zouden de parachutis teneenheden voor 5 procent uit negers bestaan. In de V.S. heeft het hoge percentage gesneuvelde negermilitairen ertoe geleid dat enkele leiders van de campagne te gen rassenscheiding de overheid er van hebben beschuldigd, dat zij de negers als „kanonnenvlees" gebruikt. De Engelse premier Harold Wilson en zijn minister van Buitenlandse Zaken Georges Brown zijn voor het voeren van besprekingen in Bonn. Op de foto worden zij begroet door de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Wil- Ly Brandt (rechts). TILBURG Op het rooms-katholleke kerkhof aan de Heikantsebaan te Til burg hebben onbekende vandalen een grote ravage aangericht. 150 kruisen werden uit de grond gerukt en een deel daarvan kapot geslagen. Op een grafsteen stonden de woorden „Alleen satan is onze god" geschreven. De Tilburgse politie gelooft niet dat het allemaal het werk is van één man. Er zijn aanwijzingen dat de vernielin gen zijn aangericht met grote tussen pozen. Het onderzoek concentreert zich onder meer op een zevental jon gens van 16 en 17 jaar, die zich wat al te opvallend in de buurt ophielden. Het eerste verhoor heeft geen enkel resultaat opgeleverd. Het tekort op de Amerikaanse beta lingsbalans gaat vergezeld van een da ling van 568 miljoen dollar van de mo netaire reserves. In 1965 verminderden de reserves met 1,222 miljoen dollar. De Amerikaanse goudvoorraad is verle den jaaf met 571 miljoen dollar vermin derd en in 1965 met 1.665 miljoen. Volgens het ministerie van Handel is een van de voornaamste oorzaken van de toeneming van het tekort op de be- talingsbalans de nadelige ontwikkeling, die de handelsbalans van de Verenigde Staten in het afgelopen jaar heeft te zien gegeven. Het overschot op de han- delsbalans is verminderd van 6.676 mil joen dollar in 1964 tot 4.788 miljoen in 1965 en 3.700 miljoen in 1966. De Amerikaanse minister van Finan ciën, Henry Fowler, heeft gezegd, dat de ontwikkeling van de Amerikaanse be talingsbalans in 1966 aantoont, dat de Verenigde Staten een betalingsevenwicht kunnen bereiken als de omstandigheden normaler worden. De minister wees er op dat het tekort van 1.424 miljoen dol lar ondanks de oorlog in Viëtnam niet veel groter is dan dat over 1965 en slechts ongeveer de helft bedraagt van de tekorten in de twee voorafgaande ja ren. Volgens de minister hangt het tempo waarin de Verenigde Staten naar een evenwichtige betalingsbalans toegaan in hoofdzaak af van de ontwikkeling van de handelsbalans en de toestand in Viët nam. In antwoord op vragen die hem op een persconferentie werden gesteld zei hij dat West-Duitsland voor 1 juni nog ongeveer 500 a 600 miljoen dollar moet betalen voor het onderhoud van de Amerikaanse troepen in de Bondsrepu bliek. De minister wees hierbij op hét belang van de onderhandelingen die BRUSSEL Het laatste vermiste lijk is gisteren geborgen uit de ruïnes van het tehuis voor ouden van dagen in Itterbeek dat zondagavond «door een brand werd verwoest. Hierdoor is het aantal doden tot 18 gestegen. DJAKARTA Tienduizenden inwo ners van Djakarta zijn dakloos en 22 personen worden vermist als gevolg van overstromingen na hevige regenval. De Tji-Liwong is buiten haar oevers getre den en heeft laaggelegen stadsdelen blank gezet. Het water komt daar soms tot een hoogte van twee meter. JOHANNESBURG Een proces we gens smaad, dat een van de belang rijkste in de Zuidafrikaanse kerkge schiedenis kan worden, is woensdag, hannesburg begonnen tussen drie van de leidende theologen. De eis is schade loosstelling van 40.000 Rand (200.000 gulden De theoloog, prof. Albert Geyser en ds. C. F. Beyers Naudé, directeur van het Christelijke instituut, klagen prof. A. D. Pont van de universiteit van Pre toria aan, omdat deze hen communis- teh en aanhangers van een gewelddadi ge revolutie in Zuid-Afrika zou hebben genoemd. Het communisme is bij de wet in Zuid-Afrika verboden. De aanklacht berust op een reeks ar tikelen van prof. Pont in „Die Hervor mer", het officiële orgaan van de Ne derduits Hervormde Kerk, een van de drie grootste Protestantse kerken. De beide andere zijn de Nederduits Gere formeerde Kerk en de Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika. Het proces wordt geleid door rechter William Trollip. Naudé en Geyser heb ben verklaringen overlegd, waarin ze beweren, dat de lezers van de artikelen begrepen hebben, dat zij volgens Pont zijn: communisten of aanhangers van het communisme, die er welwillend te genover staan en haar doeleinden be vorderen: voorstanders van sabotage, revolutie en oorlog tegen Zuid-Afrika; dat zij de moord op vrouwen en kinderen en een bloedbad in Zuid- Afrika bevorderen en daaraan mee werkten door financiële steun; ketters, en vijanden en ondermij- ners van de Afrikaanse (Ned. Gere formeerde) Kerken. Pont heeft in schriftelijke verklarin gen, die aan het Hof zijn overgelegd, al deze beschuldigingen ontkend. Hij beweerde dat hij de artikelen heeft geschreven in het eerlijke, bona fide en redelijke geloof, dat alle feitelij ke beweringen waar waren, en dat zijn commentaren in die artikelen redelijk DEN HAAG Ingaande 17 februari zal het voor de provincie Overijssel geldende verbod tot het houden van markten, keuringen, tentoonstellingen en dergelijke bijeenbrengingen van runde deren, schapen en geiten zijn opgehe ven. Tegelijkertijd wordt het verbod tot vervoer van deze dieren alsmede van varkens in, naar en uit deze provincie ingetrokken. Een en ander houdt in dat onder meer de Zwolse rundermarkt aanstaande vrijdag weer kan worden ge houden. De minister van Landbouw en Visserij is tot het ongedaan maken van deze voor de provincie Overijssel geledende maatregelen tot bestrijding van het mond- en klauwzeer kunnen overgaan, nu sedert ruim 14 dagen de ziekte daar niet meer is opgetreden en dus als vol ledig bedwongen kan worden be schouwd. waren en overeenkwamen met zijn ker kelijke opvattingen. De artikelen, zo zei Pont, waren zonder kwaadaardige be doelingen geschreven en bedoeld om standpunten en gebeurtenissen uiteen te zetten die van belang waren voor de le den van de hervormde kerk. G. A. Coetzee, advocaat voor Geyser en Naudé, die moderator is geweest van de grootste der drie kerken, de Neder duits Gereformeerde Kerk (NGK), ver klaarde dat beiden tot 1960 geen voor aanstaande uitdragers waren geweest van de oecumenische opvatting, welke inhoudt dat er tijdens de kerkdiensten geen apartheid zal zijn. (De Nederduitse kerken in Z.-Afrika hebben gewoonlijk gescheiden diensten en kerken voor elke raciale groep). Hij zei dat het Christelijk Instituut van ds. Naudé in het leven werd geroe pen, nadat de drie kerken besloten had den uit de Wereldraad van Kerken te treden. Zijn cliënten, aldus Coetzee, hadden de verantwoording voor het be palen van het multi-raciale karakter van het instituut. over dit onderwerp aan de gang zijn tussen de Verenigde Staten, Engeland en West-Duitsland. Tenslotte deelde hij mee dat het te kort op de toeristische balans van de Verenigde Staten verleden jaar 1.800 a 1.900 miljoen dollar bedroeg. WASHINGTON De politie heeft een soms joelende en duwende menig te vrouwelijke demonstranten woensdag belet het gebouw van het Amerikaanse ministerie van Defensie, het Pentagon, binnen te gaan. Inspecteur H. A. Babcock van de po litie in Washington schatte de menigte vrouwen op omstreeks 2500. De vrou wen protesteerden tegen de oorlog in Viëtnam. Zij vertegenwoordigen de vrouwenorganisatie voor de vrede. Toen hun de toegang werd ontzegd, drongen zij op naar de deuren van het Pentagon bij de ingang aan de rivier de Potomac. De politie vormde een hecht kordon en liet alleen mensen door die over een Pentagon-pas beschikten. „Wij laten zes personen door die de groep vertegenwoordigen, mits de rest zich ordelijk gedraagt", aldus Babcock tot een journalist. De vrouwen droegen zwart-wit foto's mee waarop verbrande kinderen ston den afgebeeld en spandoeken met leu zen als „Roep onze zonen niet op om te bombarderen en te vernietigen", „Geen geld om dorpen plat te branden" en „Houdt op met de bombardementen". TERMONDE Een Italiaan en een 21-jarige Amerikaanse zijn in de Bel gische plaats Termonde tot gevangenis straffen en boeten veroordeeld wegens oplichtingen met abonnementen op tijd schriften. Het paar plaatste advertenties in dag bladen in verscheidene landen in Euro pa, waarin het jongedames een goede verdienste aanbood als zij abonnemen ten op Amerikaanse tijdschriften zou den werven. De ontvangen abonnements gelden moesten de colporteuses aan het tweetal overmaken. De politie kwam in actie toen de nieu we abonnees gingen klagen dat zij de betrokken tijdschriften niet ontvingen. De man kreeg zes maanden en het meisje drie maanden gevangenisstraf, alsmede geldboeten. BADEN-BADEN West-Duitsland) Helmuth Reinhard, de voormalige chef van de Gestapo in Oslo, is in Baden- Baden officieel beschuldigd van moord en medeplichtigheid aan moord op meer dan vijfhonderd Noren tijdens de twee de wereldoorlog. De slachtoffers waren voornamelijk Joden. De nu 55-jarige Reinhard wordt er van beschuldigd opdracht te hebben ge geven voor de deportatie van meer dan vijfhonderd Noorse Joden naar Duitse concentratiekampen in november 1942. Bovendien wordt hij ervan beschul digd te hebben deelgenomen aan het doodschieten van vier Noren in juni en juli 1942. Voorts zou hij in oktober 1944 persoonlijk een Noor hebben doodge schoten. BRAND. Een brand die in een levens middelenzaak was begonnen, heeft in de Thailandse stad Bhonkaen, 650 kilo meter ten noordoosten van Bangkok, tweehonderd huizen verwoest. De scha de wordt op 1.800.000 gulden geraamd. TVïiljoenen Indiërs zijn gistermorgen naar de stembus gegaan. Het was het officiële begin van de verkiezingen die een week zullen duren. In talrijke dorpen stonden er twee uur voor het opengaan van de stembussen al lange rijen bij de bureaus. In de steden is de verkoop van drank verboden tijdens de verkiezingsperiode. Bovendien heeft de politie de bevoegdheid personen het stemmen te beletten als ze dronken zijn. Er wordt gestemd over het bezetten van 520 zetels in het parlement en 3.560 zetels in de parlementen van de deelstaten. Allen zullen vijf jaar zitten. De verkiezingen zijn over een week gespreid omdat er onvoldoende politie en onvoldoende geoefend personeel voor de stembureaus is cm alle bt> reaus gelijk te bezetten. Het aantal kiesgerechtigden is bijna 251 miljoen. Aangezien 75 procent van de kiezers niet kan lezen of schrijven, zal ge stemd worden met behulp van symbo len. De leuzen zijn niet geweest: „Stemt op Indira" (premier Indira Gandhi), maar: „Stemt op een koppel aange spannen ossen" (het symbool van de regerende congrespartij) of: „Stemt op de ster" (het symbool van de rechtse Swatandra- vrijheids--partij Er zijn voor de campagne speciale liederen gecomponeerd, waarin de os sen of de ster of de lamp of de leeuw of welk symbool een bepaalde partij of persoon ook moge hebben worden verheerlijkt. Vooraanstaande musici zijn in de arm genomen om deze liederen te laten opnemen en ze worden in de meeste verkiezingscentra gespeeld. TAe aanplakbiljetten van de congres- partij vertonen een afbeelding van een glimlachende mevr. Gandhi met ineen geslagen handen als vroeg zij om de stem van de kiezers. Zij is met haar charme en de roem van de fami lie Nehroe, als enig kind van wijlen de premier Jawaharlal Nehroe, de beste (Door C. Gordon Tether, redacteur „Financial Times") LONDEN Er zijn thans duide lijke aanwijzingen, dat de nieuwe goudmarkt te Parijs de overheer sende plaats die Londen tot dusver re heeft ingenomen, ernstig kan aantasten. Het gaat daarbij in eer ste instantie om het goud, dat in Zuid-Afrika wordt gewonnen. Zuid- Afrika zal, in het licht van de oor logvoering met economische sanc ties, stellig bereid zijn de positie van de Londense goudmarkt te hel pen verzwakken door Parijs bij de verkoop in te schakelen. Tot dusverre stuurt Zuid-Afrika bijna al het gewonnen goud naar Londen om daar te worden verkocht. De gehele Londense goudhandel is op deze aanvoer gebaseerd. Doordat Zuid-Afrika Londen zo gemakkelijk laat putten uit twee derde deel van al het goud dat jaarlijks het interna tionale geldverkeer binnenstroomt, kon de Britse hoofdstad een aanzien lijk betere positie innemen dan welke concurrerende markt ook. Zodra Zuid-Afrika overweegt bij de afzet andere wegen in te slaan, wordt de positie van de Londense markt auto matisch ernstig bedreigd. De Fransen nu doen hun uiterste best van Parijs een belangrijk inter nationaal financieel centrum te ma ken. Indien alleen maar zakelijke overwegingen een rol zouden spelen, zou Zuid-Afrika zich heus niet van Londen afwenden en de voorkeur aan Frankrijk geven. Het Zuidafrikaanse goud wordt bijvoorbeeld naar Londen verscheept via de Union Castle-lijn, een goedkope, snelle verbinding. Transport op een andere manier zou beslist bezwaarlijker blijken te zijn. Andere overwegingen kunnen evenwel een rol van doorslagge vend belang spelen. Zuid-Afrika maakt zich immers bezorgd over een eventuele terugslag op de goud handel als de sancties tegen Rhode- sië verder om zich heen zouden grijpen of als Zuid-Afrika vanwege de apartheidspolitiek zelf door sancties zou worden getroffen. Zuid-Afrika is bij het aantrekken van buitenlandse betaalmiddelen voor 40 procent aangewezen op de verkoop van goud en zelfs een tij delijke onderbreking van de greep op de internationale markt zou ge vaarlijke consequenties hebben. De Zuidafrikaanse regering zal daarom stellig alle aandacht schen ken aan mogelijkheden, die het land minder afhankelijk kunnen maken, zelfs al zouden daarbij, zakelijk ge zien, bepaalde nadelen op de koop toe moeten worden genomen. De Fransen zijn nooit erg gebrand ge weest aan sanctiemaatregelen deel te nemen. Het moet dan ook een aan lokkelijk perspectief zijn, de goud stroom voorshands tussen Londen en Parijs te verdelen. Zou een dergelijke overeenkomst tot stand komen, dan zou de jonge Parijse markt een flinke stimulans krijgen en zou uiteindelijk de over heersende positie' van Londen be hoorlijk kunnen worden ondermijnd. Dit wil geenszins zeggen, dat Parijs reeds op korte termijn in dit opzicht belangrijker zou kunnen worden dan de Britse hoofdstad. Het lijkt immers hoogst onwaarschijnlijk, dat Zuid- Afrika al het goud naar Frankrijk zou sturen. INDIRA GANDHI toch nog? stemmenvangster van de partij. Zij oe fent vooral aantrekkingskracht uit op de vrouwen van India die de helft van het kiezerskorps vormen. De tekst op het aanplakbiljet luidt: „Stemmen op de congrespartij is stemmen voor eenheid en vooruitgang." Het symbool van de Swatandrapartij is een ster temidden van donkere ran den om de bewering van de partij te onderstrepen, dat zij de enige ster van hoop is, die het land kan wegleiden uit „de duisternis, die de Congrespartij in Indië heeft doen ontstaan." Naast de Swatandrapartij staat de partij van de rechts-Hindoeïstische ge meenschap, Jan Sangh, die het „hei lige licht" als symbool voert met de leuze: „Wij zijn het licht dat u weg leidt uit de duisternis." Het licht is een heilig symbool voor de Hindoes, wier populairste feest „Di- wali", het feest der lichten, is. De lamp wordt door de Hindoes vereerd als het symbool van licht, leven en kennis. lAeskundigen zijn het er over eens, dat de Congrespartij opnieuw een meer derheid zal behalen in het centrale par lement, al zal deze waarschijnlijk niet zo groot zijn. Vermoedelijk zal deze partij ook de meerderheid verliezen in enige van de 17 staatsparlementen. Verwacht wordt dat mevrouw Indira Gandhi premier zal blijven, maar dit zal pas blijken wanneer het nieuwe parlement in april bijeen komt. Zij heeft veel kritiek te verduren gehad in dit jaar van droogte, economische stagnatie en inflatie, maar andere wer kelijk krachtige figuren voor deze post zijn bijna niet te vinden, afgezien var de rechtse oud-minister van Finan ciën, Morarji Desai, die vorig jaar door haar werd verslagen bij de verkiezing van de partijleiding. Vooral de leiders van de congrespar tij hebben tijdens de verkiezingscam pagne aan geweldpleging bloot gestaan maar ook verscheidene kandidaten van de oppositie werden aangevallen, onder meer Mahoe Limaye, leider van de Samyoekta (verenigde) socialistische partij. De aanval die maandag bij Mon- ghyr in Bihar op hem werd gepleegd noemde hij een moordaanslag. e grootste bedreiging voor de Congrespartij vormen de rechtse Swatandra (vrijheids-) partij en de na tionalistische Jan Sangh partij, die steunen op de Hindoe-traditie en veel aanhang hebben in het noorden en het midden van India. Communisten en socialisten zijn ver deeld in groepen die pal tegenover el kaar staan. Verwacht wordt dat de communisten de meerderheid behalen in de zuidelijke staat Kerala, waar zij achter in de jaren vijftig eens aan de macht zijn geweest. De vrees bestaat dat verscheidene kiezers niet zullen stemmen wegens de sfeer van geweldpleging. Sommigen menen dat de neuswond van premier Gandhi de Congrespartij extra stem men begint 22 februari, ongeveer men zal opleveren. NEURENBERG Het Westduitse centrale Arbeidsbureau in Neurenberg heeft bekendgemaakt dat het aantal werklozen in de Bondsrepubliek in de eerste helft van februari met 1900 tot 673.100 is toegenomen. Dit heeft het werkloosheidspercentage van 2,9 op 3,1 gebracht. Eind februari van het vorige jaar wa ren in West-Duitsland '235.800 mensen werkloos en stond het werkloosheidsper centage op L

De Vallei | 1967 | | pagina 9