„Een marinier is een man van karakter I6jm26febniari personenautos E.E.G. bij bestrijding van dierziekten nu nog machteloos Generaal-majoor J. G. M. Nass neemt afscheid van zijn 99 korps Bezielend aanvoerderknap organisator en gevoelsmens L Vliegtuig viel bij Bremen NA STRANDING WEER THUIS Uitgaven voor consumptie 't laagst in Nederland Scholieren zijn pro D '66" Na ruim zeseneenhalf jaar commandant van het Korps Mariniers te zijn geweest, heeft generaal- majoor J. G. M. Nass vanmorgen het commando over gedragen aan generaal-majoor der mariniers A. M. Luijk. Dit gebeurde tijdens een grote parade in de Van Ghentkazerne te Rotterdam. Voor het front der troepen heeft generaal Nass naar traditioneel ge bruik aan zijn opvolger het korpsvaandel overgedra gen, waaronder hij zelf in oorlog en vrede drie endertig jaar trouw heeft gediend. Een onzer redac teuren had dezer dagen een interview met hem over die jaren. Bontmuts af De zaak rond Goed marinier Geen probleem Hoogtepunten Taak volbracht Roof en (liefstal in Londen Nieuwe voorzitter Verbond van Ned. Werkgevers GEDUPEERDEN TEIXEIRA BESCHULDIGEN CREDIETBANK geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zondag 10-17 uur toegang f3.- Ontsnapt met auto van directeur Christelijk Instituut in de ban Onontbeerlijk Uit kamer slapend ee htpaar f 20.000 gestolen Hoofdagent dood na botsing tegen pijler Mogelijk aanslag op Tito beraamd E.E.G.-onderzoek Franco onderscheidt Adenauer VRIJDAG 17 FEBRUARI 1967 Van zijn werkkamer uit, in het hoofdkwartier van de mariniers aan het Rot terdamse Westplein, staart generaal Nass naar buiten, naar het water van de Maas in de verte. Als in gedachten zegt hij: „In de Vierdaagsen, die ik als kind in Nijmegen zag, liepen ook mariniers mee. Door hun houding werd ik altijd getroffen. Dat waren voor mij échte kerels. Ik zou later ook willen behoren tot iets wat goed is, dat was voor mij toen al een uitgemaakte zaak". De zee, iets van de wereld willen zien, het avontuur. Op 3 september 1929 kwam de achttienjarige Jan Nass als adelborst bij het Koninklijk instituut voor Marine in Den Helder: „Ik had mijn keuze gemaakt. Ik wilde officier worden. In de eerste plaats marine-officier en toen de mogelijkheid er was werd het of ficier van de mariniers. Tot dat keurkorps wilde ik behoren. Ik ben altijd heel erg gelukkig geweest met mijn keuze". De vurigste wens van generaal-majoor der mariniers Jan Nass (55) is: „Dat het Korps Mariniers, in de toekomst, dezelfde korpsgeest en paraatheid blyft handhaven om aan de hoogste eisen te voldoen. Opdat de mariniers een waarde volle bydrage blijven vormen in de strijdkrachten, zowel in nationaal als interna tionaal verband. Geheel overeenkomstig de roemryke tradities van het nu drie eeuwen oude korps". Generaal-majoor Jan Nass, zoals hij eens de verjaardag van het Korps Ma riniers op 10 december vierde op Nieuw- Guinea: „Het was voor de mariniers daar ook feest en ik wilde erbij zijn. De jongens hadden het ver van Nederland moeilijk genoeg". ANKARA De politie in de Turkse hoofdstad heeft de oorlog verklaard aan de bontmuts, het door Kemal Atatürk ingevoerde hoofddek sel ter vervanging van de door hem ouderwets geachte fez. Krachtens een onder Atatürk uitge vaardigde „hoedenwet" is het de Turken verboden andere dan wes ters-getinte hoofddeksels te dragen Die wens uit generaal Nass aan het einde van een briljante militaire loop baan, waarin hij zich als adelborst reeds onderscheidde. Bij zijn benoe ming tot tweede luitenant der mariniers op 5 september 1933 werd hem namelijk het gouden horloge toegekend door de minister van Defensie, als beloning voor uitstekende eigenschappen gedurende de opleiding. Tijdens die loopbaan zou hij ook nog vijf officiële tevredenheidsbetui gingen ontvangen. Valt het afscheid van de mariniers hem moeilijk? „Dat hoeft geen betoog, wanneer je je leven lang in hart en ziel marinier hebt gevoeld. Op een bepaald moment moet je echter plaats weten te maken voor jongeren. Ik heb voor me zelf het gevoel de zaak rond te hebben gemaakt. Ik stap daarom met een te vreden gevoel uit het gelid. Ook dat brengt je als goed marinier op. Bij het korps wordt nu eenmaal zelfdiscipline van je verwacht". Geboren te Nijmegen op 17 november 1911 raakte hij als kind vertrouwd met het water. „We zwommen in de Waal, we kanoden, we zagen schepen. De ka zerne van de koloniale reserve was in Nijmegen en het maakte grote indruk op me wanneer de jongens van het KNIL met muziek voorop naar het sta tion marcheerden, om daar aan hun grote reis naar overzeese gebieden te beginnen. En... niet te vergeten de jaar lijkse Nijmeegse Vierdaagse..." De vraag wat iemand een goed mari nier maakt beantwoordt generaal Nass op de volgende manier: „Een goed ma rinier is een man die enerzijds wat avontuurlijk van instelling is, niet bang is uitgevallen en zich anderzijds vrijwil lig aan het gezag weet te onderwerpen dat boven hem is gesteld, zonder daar bij zijn persoonlijkheid te verliezen. Een man ook, die er trots op is aan de zeer hoge eisen van fysieke en morele training te voldoen". „Een marinier is een man van ka rakter", voegde hij eraan toe. Generaal Nass heeft onder moeilijke omstandig heden getoond karakter te hebben. Daar voor werd hij 1 februari 1947 koninklijk onderscheiden met de Bronzen Leeuw wegens: „Bijzonder moedige en beleid volle daden in de strijd tegenover de vijand". Dat waren voor hem de Japan ners, tijdens de acties in Oost-Java, begin maart 1942. Aan die acties nam hij deel als commandant van twee ge motoriseerde compagnieën mariniers. Karakter toonde hij eveneens tegen over de Japanse overwinnaars, waar voor hij het hoofd niet wenste te buigen. De minister van Marine verleende hem 14 mei 1947 een officiële tevredenheids betuiging voor: „Moedige, zelfbewuste en loffelijke houding tegenover de Ja panse vijand in krijgsgevangenschap, ondanks het onmenselijke optreden van de bewakers". Medekrijgsgevangenen zeggen nu nog van hem, met veel respect in hun stem: „Nass? Een kerel uit één stuk. Een lichtend voorbeeld. Maar vraag niet hoe de Japanse bewa kers hun woede soms koelden op dat brok graniet". Generaal Nass wil niet stilstaan bij die episodes. „Je bent marinier of niet. Als marinier gedraag je jezelf onder alle omstandigheden als marinier. Dat wordt van je verwacht". Toch is het duidelijk dat die tevredenheidsbetuiging van 14 mei 1947 hem grote voldoening heeft ge schonken en voor hem de belangrijkste is van de vijf offici le die hem werden verleend. Nog altijd is generaal Nass een rijzi ge figuur: lang, slank, met veerkrachti ge tred. Met donkere oogopslag, die fel kan zijn, maar ook begrijpend, bemoedi gend. „Een geboren leider", zegt men van hem, „die mensen kan bezielen". Voor wie de hedendaagse jeugd geen probleem is. Nooit is geweest. „Als 34-jarige, tijdelijk overste, kreeg ik", zegt hij, „in 1946 als commandant van het kamp Volkel 1.400 jonge men sen onder mij, die de hele oorlog had den geleerd, dat gezag bij voorkeur moest worden ondermijnd en gesabo- •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a teerd. Ik heb nooit moeite met hen ge had. Nee, gestraft heb ik maar he.el wei nig. Maar ik ben een ongemakkelijk heer voor mensen die vervelend zijn. Daarvoor sta ik bekend". „Ik heb misschien geen moeite met hen gehad omdat ik nooit bang ben voor de massa. Belangrijker is wel, ja het belangrijkste, dat ik altijd heb gepro beerd aan jonge mensen een zinvolle in houd te geven van de militaire dienst. Je moet verder niet alleen hoge eisen stellen, maar daar ook iets tegenover plaatsen, bijvoorbeeld afwisselende en interessante oefeningen, belangstelling voor hen tonen, aandacht aan hen be steden". Van die ervaringen heeft hij veel pro fijt gehad „als commandant, van wie de leiding moet uitgaan bij de sportieve opleiding en de lichamelijke oefening. Die hard nodig is. Want bij de jongens die worden gekeurd voor de dienst is goed te merken, dat de tijd van fietsen en veel lopen voorbij is. De lichamelijke conditie van de jeugd laat steeds meer te wensen over. Daaraan moet het trai ningsschema van militairen worden aan gepast". De Nederlandse sportwereld kon dank baar gebruik maken van zijn enorme ervaring en grote kennis van zaken op het gebied van sport en lichamelijke op voeding. Hij is voorzitter van de Stich ting moderne vijfkamp en bestuurslid van het NOC en de NSF. Hij is presi dentcommissaris van het Stadion Feyen- oord („zonder vergoeding"), omdat hij wil meewerken in het algemeen belang van de sport en de recreatie. Hoogtepunten in zijn loopbaan noemt hij de ontvangst op Huis ten Bosch in 1934 door koningin Wilhelmina, die was vergezeld van prinses Juliana, van het detachement mariniers uit het Saarge- bied: „Ik stcmd met mijn mond vol tan den toen de koningin mij complimen teerde met mijn, haar gerapporteerde, getoonde leiderseigenschappen als luite nant-sectiecommandant bij de handha ving van orde en rust tijdens de volks stemming in dat gebied". „Op die zelfde plaats mocht ik in 1965 als generaal, bij het driehonderdjarig bestaan van het Korps Mariniers, de pa rade van de mariniers presenteren aan koningin Juliana. Voor mij persoonlijk twee gebeurtenissen om nooit te verge ten. Een ander hoogtepunt, de onthul ling van het Mariniersmonument in 1963 op het Rotterdamse Oostplein, op de plaats waar eens de marinierskazerne stond. Daarin begon ik in 1933 als luite nant mijn diensttijd en weet dus precies welke plaats de mariniers innemen in de Maasstad". Zijn grootste voldoening: „Dat het mij is gelukt het Korps Mariniers de laatste jaren over het moeilijke punt heen te halen. Na de ingrijpende inkrimping, kort nadat de mariniers tijdens het con flict rond Nieuw-Guinea zo afdoende hun grote paraatheid hadden bewezen, onder onvoorstelbaar moeilijke omstandighe den zowel wat betreft klimaat als ter rein". Voldoening schenkt het gem,* dat mari niers worden geplaatst op kleinere ma rineschepen, onder meer van de fregat klasse: „Dat zijn de schepen van de toekomst. Bovendien, mariniers moeten een deel van hun diensttijd varen, dat hoort bij het karakter van hun dienst. Het is verder een grote stimulans voor de bemanningen, wanneer zij zeesolda ten aan boord hebben. Daarom heb ik er zo voor geijverd". Binnen enkele maanden wordt ook be gonnen groepjes mariniers op te leiden tot parachutist, samen met de comman do's te Roosendaal: „Dat maakt de trai ning van de marinier compleet. Even als een welkome afwisseling In zijn op leiding. Daarmee gaat een wens van mij in vervulling. De marinier moet all round zijn, aan de hoogste eisen voldoen. Dat ls altijd zo geweest en zo moet het blijven". Generaal Nass heeft zijn taak vol bracht: „Het is altijd de moeite waard geweest voor het Korps Mariniers op de bres te staan. Juist in vredestijd. De kracht van ons Korps is altijd geweest de onverbrekelijke kameraadschap. De hechte band, die groeit tussen mannen, die gevaren en ontberingen delen en we ten, dat zij op elkaar zijn aangewezen en op elkaar kunnen rekenen en die la ter als een mooie herinnering in ieders hart bewaard blijft". „Om die band te handhaven kun je als commandant van het Korps in vre destijd niet volstaan met passief leiding te geven, maar moet er altijd een duide lijke bezieling van je uitgaan. Want, als het ooit weer nodig mocht zijn, dan moet op het Korps Mariniers onvoor waardelijk kunnen worden gerekend. Zo wijd de wereld strekt. Dat is ons devies. Daar houden wij ons aan. Van hoog tot laag". Wat géneraal Nass als oud-marinier na 17 februari gaat doen is: „Rondkij ken naar de verschillende mogelijkhe den die er zijn. Ik ben te levenslustig en heb nog te veel idealen om niets te gaan doen. Ik heb daarom nog geen keuze gemaakt. In de politiek? Nee, voorlopig nog niet. Ach, er zijn eigenlijk zoveel zaken waar ik mijn schouders stevig on der zou willen zetten". Een zaak die zijn grote belangstelling heeft is topsport: „Ja, om het klimaat voor topsport in ons land te verwezen lijken zou ik mij wel willen inzetten. Topsport is vlagvertoon voor een land". Wat heel zeker is, is dat in de geschie denis van het Korps Mariniers generaal- majoor Jan G. M. Nass wordt geboek staafd als één van de sterkste comman danten. Nu reeds wordt hij zonder meer erkend als een bezielend aanvoerder en een knap organisator. Bovenal als ge voelsmens, die zich inspant voor iedere denkbare hulp. Omdat het zijn overtui ging is, dat daadwerkelijke hulp het bes te middel is voor een beter onderling begrip en dat met genegenheid de diep ste kloven kunnen worden overbrugd. BREMEN Bij het vliegveld van Bremen is donderdag een tweemoto rig toestel van de luchtvaartmaatschappij Travel-Air neergestort. Uit het wrak is het stoffelijk over schot van de gezagvoerder en de tweede piloot geborgen. Nog twee slachtoffers bevonden zich in het vliegtuig. Op 28 januari 1966 stortte een Con- vair van de Lufthansa bij het vliegveld van Bremen neer, waarbij 46 personen om het leven kwamen, onder wie negen leden van de Italiaanse zwemploeg. LONDEN Vier gemaskerde ban dieten hebben in Londen met 'n vracht auto een gepantserde wagen geramd en zijn er vandoor gegaan met 60.000 gul den. Met bijlen hadden de overvallers de deuren van de wagen, waarmee geld werd vervoerd, stukgeslagen. Dieven, die bij Londen een vracht wagen met schoenen hadden gesto len, hebben hun buit in de steek gelaten daar het allemaal linkerschoenen wa ren. De fabriek, die de schoenen had verzonden, heeft laten weten dat zij de linker-, en rechterschoenen met opzet apart verstuurt om eventuele dieven 'n poets te bakken. AMSTERDAM De 75-jarige me vrouw Slaghekke uit Buitenveldert bij Amsterdam is dodelijk verongelukt toen zij door een personenauto werd aange reden. DEN HAAG In een gistermiddag in Den Haag gehouden besloten verga dering van het algemeen bestuur van het Verbond van Nederlandse Werkge vers heeft de heer H. J. de Koster het algemeen voorzitterschap van dit ver bond overgedragen aan de heer W. Bruynzeel, lid van de raad van beheer van de beheermaatschappij Bruynzeel Fabrieken N.V. te Zaandam. De heer De Koster is bij de gisteren gehouden Kamerverkiezingen tot lid van de Tweede Kamer voor de VVD geko zen. Met het oog op de mogelijkheid van zijn verkiezing tot Kamerlid had de heer De Koster reeds enige maanden geleden kenbaar gemaakt dat hij het algemeen voorzitterschap van het VNW, dat hij zes jaar heeft vervuld, wenste neer te leggen. De heer Bruynzeel is reeds vele jaren bestuurslid van het verbond en sedert 1959 lid van het presidium. Hij zal na mens het verbond nu de plaats die de heer De Koster in een aantal colleges heeft bezet gaan innemen, zo o.a. in de Sociaal-Economische Raad en in de Raad van Nederlandse Werkgeversver bonden. De heer Bruynzeel is o.a. voorzitter van de Industriële Adviesraad voor Su riname en de Nederlandse Antillen en van de werkgroep Suriname van die raad. Hij is tevens voorzitter van de on langs opgerichte Stichting tot Bevorde ring van Investeringen in Suriname. AMSTERDAM De heer A. Vos, secretaris van het hulpcomité van ge dupeerden in de zaak Teixeira de Mattos heeft namens het comité gisteren een telegram gezonden aan de officier van justitie te Amsterdam van de volgende inhoud „Het hulpcomité van Teixeira-gedu- peerden verzoekt u dringend na te willen gaan in hoeverre de Nederlandsche Crediet Bank door haar medewerking aan het plegen van valsheid in geschrifte niet alleen een strafbaar feit beging, maar ook mede aansprakelijk is voor de schade, aan de gedupeerden van Teixeira toegebracht. Het feit dat de Ned. Crediet Bank bereid was een deposito van drie miljoen gulden bij Teixeira te plaatsen had al leen tot doel de Nederlandsche Bank een rad voor de ogen te draaien en het ver trouwen van de centrale bank in Teixei ra te vergroten. Het strafbare van deze handeling springt des te meer in het oog, daar de Ned. Crediet Bank, in tegenstelling tot de gedupeerden, zich heimelyk van on derpand had verzekerd, en dit bewust voor de Nederlandsche Bank heeft ver zwegen, evenals drs. F. Waarom wordt de Ned. Crediet Bank niet eveneens gedagvaard?" aldus het telegram. De Ned. Crediet Bank ont houdt zich van commentaar. POKKEN Twaalf kinderen zijn om het leven gekomen ten gevolge van het uitbreken van pokken in de provin cie Konya, in M dden-Turkije. OOSTERHOUT Op een niet bevei ligde overweg in Oosterhout is gister middag een bromfietser onder de snel trein Amsterdam-Eindhoven gekomen. De man werd op slag gedood. Het slachtoffer is de 25-jarige Turk Temir Hilmi uit Kaysery. ADVERTENTIE RIO DE JANEIRO Met de auto van de directeur is Fernando Pereira uit een gevangenis in Rio de Janeiro ontsnapt. Pereira had zich op het ge vangenisterrein in de wagen verbor gen en nam zelf achter het stuur plaats, nadat de directeur zijn huis was binnengegaan. Pereira zat een gevangenisstraf van drie jaar uitwegens auto diefstallen. JOHANNESBURG —De leden van de „Nederduits Gereformeerde Kerk" in Zuid-Afrika mogen geen lid meer zijn van het „Christelijk Instituut", aldus is in Johannesburg officieel meegedeeld. Zoals destijds gemeld sprak de Gene rale Synode van genoemde kerk vorig jaar september als haar mening uit dat het voor alle rassen openstaande en niet tot een bepaalde belijdenis behorende instituut, de „zuivere leer en goede or de in de kerk" ondermijnde, ketters was en tweedracht tussen de leden zaaide. De mededeling van thans betekent dat de parochiële instanties disciplinaire maatregelen zullen moeten nemen tegen kerkleden die tot het instituut behoren. De directeur van dit instituut, de predi kant Beyers Naudé, is reeds uit zijn kerkelijke functie gezet, nadat hij be sloten had de leiding van het Christelijk Instituut in handen te houden. Hij en professor Albert Geyser van de universi teit van Witwatersrand hebben een klacht ingediend tegen de theoloog pro fessor D. A. Pont uit Pretoria, vanwege de artikelen welke laatstgenoemde in „Die Hervormer", het officiële orgaan van de Nederduits Hervormde Kerk heeft gepubliceerd en waarin hij het in stituut en zijn leiders kritiseerde in ter men welke werden opgevat als beschul digingen van communisme en sabotage. (Van onze medewerkster) BRUSSEL Of aan het Nederlandse verlangen, dat in het kader van de EEG ieta gedaan zal worden om gemeenschappelijk het mond- en klauwzeer te bestrij den tegemoet gekomen kan worden, Ls nog zeer problematisch. Dit wordt slechts mogelijk geacht wanneer bij alle lidstaten de bereidheid aanwezig is om hier in EEG-landen inderdaad iets aan te doen. De bestrijding van veeziekten is meestal een kostbare zaak. Een zaak die echter voor Nederland als eerste vlees-exportland van de EEG van uiterst groot belang. Maar is deze voor een vleesimporterend land als bijvoorbeeld Duitsland belangrijk genoeg? De harmonisatie van voorschriften op veterinair gebied in de, EEG verloopt tlians, zo kan men ons te Brussel meedelen, na een wat stroef en moeilijk begin, in de beste geest van samenwerking. De mogelijkheden die de veterinaire afdeling heeft, worden echter ernstig be snoeid door o.a. een artikel in het Ver drag van Rome. Dit artikel namelijk, handelend over harmonisatie van wet ten en voorschriften, geeft de lidstaten het recht om autonoom restricties te handhaven of maatregelen te treffen waar het 's lands verdediging, de volks gezondheid e.d. betreft. De nationale ve terinaire wetgeving nu is duidelijk een zaak die de volksgezondheid raakt. De E.E.G.-commissie zal er dan ook slechts bij de lidstaten op kunnen aandringen om gemeenschappelijk bestrijdingsmaat regelen te nemen. Achten één of meer lidstaten dit echter ongewenst, dan staat de commissie vrijwel machteloos. De bestrijding van veeziekten is een kwestie die heel dicht de volksgezond heid raakt en die dus door elke staat naar eigen goeddunken kan worden ge regeld. Een harmonisatie of gemeen schappelijke bestrijdingsregeling is ech ter niet alleen daarom moeilijk te rea liseren. Er zijn ook nog zoveel andere verschilpunten, zoals: de intensiteit waarmee bepaalde ziekten in de lidstaten voorkomen; de soorten van ziekten die in het ene land wel, in het andere biet be staan; de noodzakelijkheid om tegen een of andere ziekte maatregelen te nemen. De Franse minister van Landbouw Faure bijvoorbeeld heeft in januari bij de behandeling van het Nederlandse verzoek om de grenzen voor Nederlands vlees weer te openen, met iets van ver wondering in zijn stem gezegd, dat in geheel Frankrijk in 't jaar 1966 slechts 59 gevallen van mond- en klauwzeer waren voorgekomen. Maar in Frankrijk bestaat onder het vee weer 'n speciaal, besmettelijk soort longziekte die in Ne derland niet voorkomt. Sinds 1964 zijn er dan toch verschil lende richtlijnen met verplichtend ka rakter van kracht geworden, wellicht ook omdat met het versnellen van het gehele landbouwprogramma deze maat regelen onontbeerlijk werden. Zo heeft men getracht om zoveel mo gelijk de belemmeringen op veterinair gebied voor het internationale handels verkeer het eerst aan te pakken, zoals het vervoer van vers vlees en vee, de hygiënische condities voor slachtuizen e.d. maar dat het nu bijzonder vlot gaat met de veterinaire harmonisatie, kan men niet zeggen. Men kan zich soms niet aan de in druk onttrekken, dat wanneer op deze terreinen, zoals de harmonisatie van voorschriften, vertragingen ontstaan, dit in belangrijke mate te wijten is aan een verdeeldheid bij de regeringen der lidstaten, die trachten ten koste van deze politiek minder belangrijke on derwerpen hun verschil van mening over bevoegdheden, procedures, e.d., uit te vechten. Of liever: werd het maar uit gevochten. meestal blijven deze zaken erop hangen. Wellicht zou het veel be ter zijn als een paar van zulke onenig- heidsgevallen eens als „testcase" naar het Europese Hof werden verwezen. ftp AMSTERDAM Uit de slaapkamer van het echtpaar J. Kroonenberg in Amsterdam is, terwijl de bewoners slie pen, de pantalon van de heer des hui zes met in één der zakken een porte feuille met f 20.000 gestolen. De heer Kroonenberg vond het kle- - dingstuk later in de tuin terug. De portefeuille was verdwenen. De inbre ker was de woning binnengekomen door verbreking van de voordeur. ROTTERDAM Gisteren is de 4S-ja- rige hoofdagent J. G. Vicrbergen met zijn motor met zijspan in Rotterdam door onbekende oorzaak tegen een pij ler van een viaduct gereden. Hy is in het ziekenhuis kort daarna overleden. De bemanning van de „drijvende bom", de kustvaarder „Lucy" (die, geladen met carbid, langs de westkust van Engeland dreef nadat de bemanning het gestrande, maar daarna weer losgeraakte schip, had verlatenis in Nederland teruggekeerd. Op Schiphol deed donderdagmiddag kapitein Jan Spaltman (zittend, met pijp) temidden van leden van de bemannirig het re laas van hun wedervaren. Het zoeken is inmiddels gestaakt. WENEN De Oostenrijkse politie heeft bekendgemaakt dat zij vóór het hotel Imperial in Wenen, waar presi dent Tito van Zuid-Slavië verblijft, een uit Zuid-Slavië afkomstige balling heeft aangehouden, die in het bezit was van een vuurwapen en munitie. De man, de 26-jarige Mirko Grabovac, zou van plan geweest zijn een moordaan slag op Tito te plegen. Hij zou illegaal uit West-Duitsland naar Oostenrijk zijn gekomen. In Wenen zijn voorts vier personen aangehouden, die liepen met spandoe ken met voor de Zuidslav sche presi dent beledigende tesksten. DEN HAAG Een budgetonder zoek in de Europese Gemeenschap heeft uitgewezen, dat in gezinnen van Nederlandse arbeiders, employés en ambtenaren een veel kleiner deel van de uitgaven aan voedingsmidde len, dranken en tabak wordt besteed dan in de andere E.E.G.-landen. Daartegenover haalt men in geen land de percentages, die in Neder land gespendeerd worden aan wo ninginrichting of aan ontwikkeling en ontspanning. Het onderzoek is gehouden bij 43.000 gezinnen met het doel het uit gavenpatroon aan het licht te bren gen van de gezinnen van arbeiders, employés, ambtenaren en boeren. De grootste gezinnen in de Euro pese Gemeenschap worden aange troffen bij de landarbeiders in Italië (gemiddelde gezinsgrootte 4,6 en de kleinste bij de ambtenaren in Duits land (3,4). Het geringste eigen woningbezit vindt men in Nederland, en wel bij de arbeidersgezinnen: 17%. Het rapport stelt het eigen woningbezit bij de Franse arbeidersgezinnen op 19%, in Italië op 31%, in Duitsland op 33%, België 52% en Luxemburg 54,2%. Overal zijn de boeren er wat dit betreft beter aan toe: 75% van de Nederlandse boerengezinnen woont in een eigen huis, en bijvoorbeeld 74% in België, 78% in Italië en 98% in Duitsland. Hoe groot zijn onze huizen? Min der dan drie vertrekken komt niet zoveel voor, behalve in Frankrijk, waar nog 21% van de arbeiders, 15% van de boeren en 12% van de ambtenaren in zo'n klein huis woont en waar bovendien de meeste arbei ders, ook in een huis met meer ka mers, geen w.c. in huis hebben. Wat dit laatste betreft, zijn ook de Fran se boeren en de ambtenaren ver ach ter b(j de boeren en de ambtenaren in de andere E.E.G.-landen. Het budgetonderzoek in de E.E.G. is in 1963 en 1964 uitgevoerd. Overal is dezelfde methode gevolgd: controle op het huishoudboekje en interviews. Precieze richtiynen kwamen van het Bureau voor de Statistiek van de Europese Gemeenschappen. De na tionale bureaus voor de statistiek voerden het onderzoek overal eender uit. De Nederlandse arbeider, employé of ambtenaar spendeert een veel kleiner deel van zijn uitgaven aan voedingsmiddelen, dranken en tabak dan de arbeiders, employés en amb tenaren in de andere landen. Bij de arbeiders is het bestedingspercentage in deze rubriek in Nederland 37, te gen 42.9 in Duitsland. 46 in Frankrijk en 50,4 in Italië, (40,7 in België). Voor de employés en ambtenaren is het Nederlandse percentage 28,1, te gen 34,4 in Duitsland, 34,5 in Frank- rqk en 40,1 in Italië (31,1 in België). Daartegenover haalt men in geen land de rond 11%, die in Nederland uitgegeven wordt voor woninginrich ting. En nergens ook haalt men de Nederlandse percentages, die gaan naar ontwikkeling en ontspanning. De Nederlandse employés en ambte naren komen hiermee als enigen in de E.E.G. boven de 10% van hun ge zinsuitgaven. en ook de Nederlandse arbeiders staan met 8.6 bovenaan, vergeleken bij wat de arbeiders gezinnen in de andere E.E.G.-landen aan ontwikkeling en ontspanning uitgeven. In Amsterdam ls gisteravond in een namaakverkiezingscentram de uitslag van „scholierenverkiezingen", die woens dag onder leerlingen van 15 tot 20 jaar aan middelbare scholen in het hele land is gehouden, bekendgemaakt. Op 897 scholen hebben 107.972 leerlin gen hun stem uitgebracht. D '66 kreeg het grootste aantal stemmen, nl. 22,9%. de KVP kwam als tweede grootste par ty uit de bus met 17%, daarna volgden WD (16,5%), PvdA (12,6%), AR (11,6 CHU (5,7%), PSP (5,2%), Bóeren- party (2%). CPN (1,6%), CDU (1,4%), Ongehuwden (0,9%), SGP (0,5%) en di versen (2,1%). Volgens deze uitslag zou de zetelver deling er als volgt hebben uitgezien: D '66 36 zetels (bij de werkelijke verkie zingen 7); KVP 26 (42); VVD 26 (17); PvdA 19 (37); ARP 18 (15); CHU 9 (12); PSP 8 (4); BP 3 (7); CPN 2 (5); SGP 0 (3); GPV 0 (1) en diversen 1 MADRID De Duitse voormalige kanselier, Konrad Adenauer, is onder scheiden met het grootkruis van „Isa bella de Katholieke", tijdens 'n beleefd heidsbezoek aan het staatshoofd, gene raal Franco in diens Pardo paleis. Het is de hoogste burgerlijke onder scheiding. Later op de dag, hield Adenauer een politieke lezing in het atheneum van Madrid. Hy pleitte voor Europese een heid uit angst voor Russische en Ameri kaanse kernmacht.

De Vallei | 1967 | | pagina 7