Engeland wil de defensie drastisch veranderen RESERVE IN BONN TEGENOVER WILSON erdediger van Harster met waarheid speelt Intellectuelen vragen Franco meer vrijheid anders dan andere Herziening strategie N.A.V.O. VAN ONZE LEESTAFEL Vernieuwing Franse verkiezing gemotoriseerd Vrees voor De Gaulle Helft is tegen wegzenden kabinet-Cals Bankschandaal in Marseille SOVJET UNIE MEER TE VERTROUWEN Dr. Paardekooper legen k.L.M. Arrestatie wegens ontduiking dienst 32 jaar geleden Picasso's werden niet betaald Brandende jager viel op huizen Openbare executies in Jemen Jay Rijksinstituut van mening: Siciliaans parlement op de vuist Berging J. Verolme" Polio-epidemie in Spanje België aarzelt aankoop jagers VRIJDAG 17 FEBRUARI 1967 LONDEN De Engelse defensieuitgaven voor 1967-1968 zijn geraamd op 2.205 miljoen pond sterling. Voor 1966-1967 bedroegen de uitgaven 2.172 miljoen pond sterling. De defensieuitgaven voor het komende jaar vormen 6Va procent van het bruto nationale produkt. Vorig jaar was dit 6,6 procent. Dit heeft de Engelse regering donderdag in een witboek over de Defensie be kendgemaakt. Vergeleken met 1964 betekenen de nieuwe uitgaven een vermindering 78 min pond sterling (780 min gulden). ADVERTENTIE wijn is niet duur! LONDEN De Iïritse premier Harold Wilson is donderdag naar huis terugge keerd van besprekingen in Bonn en heeft beweerd dat Duitsland Engeland in de EEG wil zien. Maar berichten uit de Duitse hoofdstad luiden, dat kanselier Kurt Georg Kiesinger Wilson heeft laten weten dat hoewel hij voorstander is van de Britse toetreding, hy niet wil dat dit een bron van wrijving of twist wordt met de Franse president Charles de Gaulle. „De Britse regering ziet een weder zijdse vermindering van de strijdkrach ten van de N.A.V.O. en van het War schaupact als het beste middel om de ontspanning in politiek en militair op zicht te bevorderen", aldus het witboek. „De N.A..VO. kan om talrijke redenen de bedoelingen van de Sovjet-Unie in 1967 met meer vertrouwen tegemoet zien dan in 1949 of 1956. De Sovjet maatschappij heeft diepgaande politie ke en economische veranderingen onder gaan. China is een factor geworden die de Russische regering niet kan negeren." De Britse regering vindt een herzie ning van de strategie van de N.A.V.O. dringend gewenst, omdat de Britse mi- BRUSSEL Dr. H. C. Paardekoo per heeft in een Vlaams weekblad ge schreven, dat het logisch is te vliegen aan boord van een toestel van de Pan American Airlines (PANAM), die in het Nederlands adverteert, dan aan boord van de Nederlandse KLM, die het En gels gebruikt. Paardekooper, die zich vaak mengt in de Vlaamse taalstrijd, schreef in „Door braak", het blad van de Vlaamse Volks beweging, om te protesteren tegen het gebruik van de Engelse slagzin „Fly KLM", in Nederland, terwijl de Ameri kaanse maatschappij in haar adverten ties Nederlands gebruikt. Dr. Paardekooper drong er verder bij de lezers van „Doorbraak" op aan, hem op de hoogte te houden van de taal, die overheersend gebruikt wordt in KLM- advertenties in Vlaanderen en Brussel. Hij zei dat hij wilde weten hoe ver „de taaionbeleefdheid" van de KLM gaat in Vlaanderen en Brussel. MILAAN Een 53-jarige zakenman uit Milaan die zeventien kleinkinderen heeft, is gearresteerd op beschuldiging van het ontduiken van de militaire dienstplicht 32 jaar geleden. De politie heeft meegedeeld dat de arrestatie van Vittorio Kaldaras geheel toevallig is geweest. De politie controleerde twee dagen geleden een nachtclub in de Noord- italiaanse stad en vroeg Kaldaras om zijn identiteitspapieren. Omdat hij die niet by zich had, moest hy mee naar een politiebureau. Toen hij zou worden vrijgelaten, zag een agent zyn naam op de lijst van gezochte personen. Er was in 1935 een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd omdat hij niet had gereageerd op een oproep voor militaire dienst. Hij is naar een gevangenis overge bracht, waar hy een nader onderzoek zal moeten afwachten. PARUsj Twee Italianen, de 34- jarige Guido Bottini en de 28-jarige Venezio Izzo, zyn door de Franse politie gearresteerd toen zy op het punt stonden Parijs te verlaten met een Picasso, een Ciiagail, twee doeken van Braque en nog andere schilderyen van Franse meesters, alles byeen tot een waarde van ver scheidene tienduizenden francs. Bottini had naar zijn zeggen een kunstzaal in New York en izzo zei vertegenwoordiger van een kunstzaal in Lugano te zyn. Zij hadden schilderijen- handelaars overbluft met een overvloed van „zakenbrieven" waaruit hun con necties met musea overal ter wereld moesten biyken. Na hun keus gemaakt te hebben be taalden zy hun aankopen echter met cheques op rekening van een bank in Lugano, die een tegoed van niet meer dan honderd Zwitserse franc bleek te hebben. De door het tweetal bij vyf Paryse zaken aangekochte werken waren een portret van Max Jacob van de hand van Picasso, „La tasse e café" en „Le ciel bleu" van Braque, „L'offrance" van Chagall en verscheidene waardevolle doeken van Barberie en Severini. Het aangehouden tweetal, dat de poli tie opviel vanwege zijn grote geld transacties, werd ook in Italië gezocht. KASTELLAUN (Duitsland) Een Amerikaanse F-102 Delta Dagger straal jager is neergestort waarbij een huis verwoest en vier andere huizen bescha digd werden. Er vielen geen slachtoffers en de pi loot kon zich met zijn sch etstoel red den. Volgens de politie ontplofte de machi ne in de lucht en brandende wrakstuk ken zetten een huis in de vlammen aan de rand van het dorp Buch. De oorzaak van het neerstorten is nog niet bekend. ADEN Op een plein in Sanaa zyn donderdag vier Jemenieten onder grote publieke belangstelling door een vuur peloton terechtgesteld, zo heeft de Je- menistische radio gemeld. Enkele uren menitische radio gemeld. Enkele uren ligheid het doodvonnis over hen uitge sproken. De mannen zouden zich schul dig hebben gemaakt aan sabotage. van litaire uitgaven in West-Duitsland nood zakelijk moeten worden verminderd en vanwege het probleem van de betalings balans. In het witboek bevestigt de regering opnieuw haar verzet tegen de versprei ding van kernwapens in het algemeen en in de N.A.V.O.-landen. Engeland on derstreept de noodzaak dat de geallieer den voortdurend elkaar raadplegen over het eventueel gebruik van atoomwapens. Met een verwijzing naar Zuidoost- Azië en het einde van de „confrontatie" tussen Indonesië en Maleisië wordt in het witboek gezegd: „Het is ons doel dat Groot-Brittannië geen operaties van dergelijke omvang buiten Europa meer onderneemt... Het zou echter wel kunnen gebeuren, dat onze troepen door de ge allieerden te hulp worden geroepen of dat zij een rol moeten vervullen in een vredesstrijdmacht van de Ver. Naties, zoals al eerder is gebeurd." De Britse regering zal voor 1 juli geen beslissing nemen over de omvang of gevechtscapaciteit van haar strijd krachten in West-Duitsland. In de tus sentijd zal zij aandringen op een over eenkomst tussen de geallieerden „over de noodzakelijke veranderingen, in de strategie van de N.A.V.O." PUNTEN Andere punten in het rapport waren: Voor april van dit jaar zullen de to tale Britse strijdkrachten ten oos ten van Suez gehalveerd worden tot ongeveer 30.000 man vergeleken met hun sterkte tijdens de periode van con frontatie met Indonesië. In het Midden-Oosten en in het Mid- dellandsezeegebied zijn grote ver minderingen aan de gang of beraamd in Aden, dat volgend jaar onafhankelijk zal worden op Cyprus waaruit dit jaar 2000 man teruggetrokken zullen worden en op Malta, in Libië en Gibraltar. In Zuid-Afrika zal 't Zuidatlantische commando gesloten worden. Een garnizoen is teruggetrokken uit Guyana. 0 In Engeland is een programma van rationalisatie tussen de luchrmacht, de land- en zeestrijdkrachten aan de gang. 0 In het N.A.V.O.-gebied van Europa voert men besprekingen met de Duitsers en de Amerikanen over bespa ringen. In geld uitgedrukt zal de defensiebe groting voor 1967/'68 met ongeveer 100 miljoen dollar omhoog gaan vergeleken met het lopende jaar. Maar de werke lijke uitgaven die dit cijfer vertegen woordigt betekenen een vermindering met 126 miljoen dollar vergeleken met het lopende jaar. Dit komt doordat de Labour-regering een plafond gesteld heeft van 5,6 mil jard dollar per jaar, gebaseerd op de prijzen van 1964, voor de defensie-uitga ven. Er bestaat een veelheid van onofficië le bewijzen dat De Gaulle nog net als vier jaar geleden vindt, dat de Britse banden met de Verenigde Staten te nauw zijn, om Engeland in volledige vrijheid een rol te laten spelen als Europese mogendheid. Wilson verklaarde na zijn bezoek van 36 uur aan^3onn in het Lagerhuis: „Onze besprekingen hebben opnieuw bevestigd dat er volledige overeenstem ming tussen onze landen bestaat, het geen al was gebleken uit de snelle en vriendschappelijke reactie op mijn ver klaring van 10 november (waarin Wil son aankondigde dat zijn land zich bij de E.E.G. wilde aansluiten)". Dit was zijn diplomatieke manier om te zeggen dat Kiesinger voorstander is van de Britse toetreding. Door de besprekingen tussen de Duit se Bondskanselier Kiesinger en de Britse premier Wilson is bij de kanse lier de mening versterkt, dat Engeland moet worden opgenomen in de EEG. Kiesinger hoopt dat de besprekingen die hiervoor zullen worden gevoerd tot een positief resultaat zullen leiden. Dit is het enige officiële commentaar dat van Duitse zijde is gegeven over de besprekingen die Wilson de afgelo pen drie dagen in Bonn heeft gevoerd. In antwoord op vragen, deed Wilson kennelijk enige onzekerheid ontstaan over de vraag wat het standpunt van Kiesinger zal zijn als hij begin april in Rome een ontmoeting zal hebben met De Gaulle en andere regeringshoofden uit de EEG „Wat zij (de Duitsers) met rege ringshoofden in andere landen van de zes zullen bespreken, is hun zaak. Ik kan daar niet openlijk over gaan dis cussiëren", aldus Wilson. In Bonn is gezegd dat Kiesinger niet bereid is met De Gaulle te gaan strij den om de Britse toelating. De Duitse leider is op het ogenblik druk bezig de meningsverschillen met de Fransen bij te leggen. Bovendien heeft hij zelf een aantal moeilijkheden in zijn verstand houding met de Britten. In Frankrijk is de verkiezingscampagne thans in volle gang. In een van de buiten wijken van Parijs maakt men gemotoriseerd reclame voor de Gaullistische minis ter Valéry Giscard d'Estang. PALERMO In het Siciliaanse par lement zijn donderdagavond vuistge vechten uitgebroken toen een commu nistische afgevaardigde naar de rege ringstafel riep: „U hebt dit hu s in een stal veranderd." Beledigingen vlogen over en weer en tenslotte braken de communistische af gevaardigden door het cordon ordebe waarders, om hun christen-democrati sche collega's te lijf te gaan. De eerste- minister kreeg een stoel naar het hoofd. Het gelukte de ordebewaarders tenslot te de kemphanen te scheiden. Intussen was het buiten het gebouw ook niet rustig. Daar leverden onge veer duizend betogende arbeiders, d e de parlementszaal wilden (Van een speciale ANP-verslaggever) MtiNCHEN Na de oorlog is ook het Nederlandse Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie gebleken dat het aan deel van de beklaagden Harster en Zöpf in de Jodendeportaties heel wat i geringer is geweest dan aanvankelijk j werd aangenomen", zo luidde donder- I dagochtend tijdens de negende en voor laatste dag van het proces tegen Har ster en Zöpf en Gertrud Slottke de op vallende uitspraak van dr. Eugen Leer in zijn pleidooi voor het Mtinchener Schwurgericht ten behoeve van zijn cliënten Wilhelm Harster en Wilhelm Zöpf. Het bleek na het twee uren durende pleidooi van dr. Leer niet alleen een opvallende uitspraak, maar ook een vaststelling die helemaal voor rekening van de Münchener strafpleiter moet komen. Vertegenwoordigers van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie, die het proces bijwonen, lieten er in de wandelgangen van het enorme gebouw geen twijfel over bestaan dat dr. Leers binaendrin- conclusie weinig waarheid bevat ning mee houden dat ik ook niet voor oppervlakkige mildheid heb gepleit. Wij hebben echter ook niet het recht deze verdachten te verdoemen", zo sloot dr. Leer zijn pleidooi af. Er ontstond zo ongeveer een storm in een glas water om een verklaring die is toegeschreven aan de Britse minis ter van Handel Douglas Jay, die zou hebben gezegd dat als Engeland tot de EEG toetreedt, het land om de drie a vier jaar een economische crisis zal moeten doormaken. Wilson heeft geweigerd commentaar op de opmerkingen van Jay te geven. De Britse premier werd door een socialistisch parlementslid gevraagd of hij de ministers in Bonn duidelijk heeft gemaakt dat Engeland niet van plan is „een koehandeltje te beginnen met Duitse aanspraken op het bezit van of de zeggenschap over atoomwapens". De premier antwoordde: „U kunt er zeker van zijn dat er mij geen eis van dien aard is gesteld en ik ben mij evenmin bewust van dergelijke eisen van de zijde van de Duitse regering. gen, slagm et de politie. Verscheidene betogers en enkele politiemannen liepen verwondingen op. De arbeiders zijn het niet eens met de plannen van de regering om de staal industrie te moderniseren. Z j vrezen hierdoor hun werk te verliezen. KOU Koude poollucht heeft zich snel over het oosten van New York, New England, Oost-Pennsylvania, New Yersy en Maryland uitgebreid. De bit tere kou, welke woensdagavond het kwik in het noorden van Minnesota tot 39 graden deed dalen, is in zuidelijke richting doorgedrongen. Van South Da kota tot de staat New York 1 gt een laag sneeuw van 15 tot 20 cm dik. Bij steekproef in Nijmegen NIJMEGEN Bij een in Nymegen ge houden steekproef is o.m. gebleken, dat ongeveer de helft van de ondervraagde personen (49,1 percent) het niet eens is met het feit, dat het kabinet Cals naar huis werd gezonden. Van de on dervraagden staat byna de helft (42 percent) een nieuwe regeringscombi natie voor van K.V.P. en P.v.d.A.. Van de ondervraagde liberale kiezers geeft 53,6 percent de voorkeur aan een re geringsploeg van K.V.P. en V.V.D. Onder de A.R.P.- en C.H.U.-kiezers is er een grote geneigdheid tot vorming van een grote christen-democratische unie, een voorkeur die bij de K.V.P.-kiezers in Nijmegen aanmerkelijk geringer is. Deze gegevens zijn ontleend aan het rap port „In het spoor der kiezers", waar in gegevens en conclusies zijn opgeno men uit een „bliksemonderzoek" naar het stemgedrag in Nijmegen bij de verkiezingen van woensdag voor de Tweede Kamer. Dit onderzoek werd verricht door het Instituut voor toegepaste sociologie met medewerking o.m. van het socio logisch instituut van de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Aan de steekproef werd deelgenomen door 702 personen. Het rapport zal worden aangeboden aan de fractieleiders van de politieke groe peringen, die in de Kamer zyn verte genwoordigd. I „Na de oorlog is ons niets gebleken van een geringe verantwoordelijkheid van de heren Harster en Zöpf. Integen deel, zou ik haast zeggen, de documen ten geven geen reden om aan deze ver onderstelling ook maar enige waarde te hechten", was de reactie van de heer A. J. van der Leeuw, een wetenschap pelijk medewerker aan het instituut. In zijn pleidooi, dat dr. Leer hield voor een buiten verwachting zeer goed gevulde zittingszaal, probeerde de Duit se advocaat stelselmatig aan te tonen dat de misdaden die nu Harster en Zöpf worden aangerekend, in geen ver houding staan tot die van de toenmali ge nazi-staat en zijn politici. Dr. Eugen Leer, studievriend van Zöpf en eens in Nederland verdediger van een aantal door de Duitse bezetter gearresteerde verzetsstrijders, vroeg zich in zijn vaak emotioneel geladen pleidooi af, of het Schwurgericht geen rekening moet houden met het verband tussen schuld en noodlot. „Degenen die het geluk hadden later geboren te wor den, hebben nooit in de omstandigheden verkeerd waarin de twee beklaagden zich destijds bevonden." Leitmotiv bleef: „Harster en Zöpf waren geen politici maar ambtenaren. Zij waren correcte ambtenaren in een incorrecte staat, die geen invloed had den op de verschrikkelijke gebeurtenis sen." De Münchener strafpleiter constateer de daarna voor velen ook al weer dubieus - dat bij de komst van Zöpf in Nederland de richtlijnen voor wat dr. Leer „de evacuering der Joden" noem de, al vaststonden. Dr. Leer vroeg het Schwurgericht Harster en Zöpf een lagere straf te ge ven dan de openbare aanklager had voorgesteld (15 jaar tuchthuis voor Har ster en 10 jaar tuchthuis voor Zöpf). „Vrijspraak kan ik niet bepleiten. De beide beklaagden hebben immers be kend. Het Schwurgericht moet er reke- ROTTERDAM De sleepboot „Zwar te Zee" van L. Smit en Co's Internationa le Sleepdienst en de Duitse sleepboot „Seefalke" houden nu al drie weken lang het wrak van de Nederlandse ertstanker „Jacob Verolme" gaande ter hoogte van de Canarische Eilanden. Rederij en assuradeuren van de „Jacob Verolme" bestuderen momenteel een aan tal offertes voor het bergen van het ge kapseisde schip, die door diverse ber- eringsmaatschapniien zijn ingedipnd. MADitiD i^eii groep Spaanse intel- j lectueien onder de banier van de „Union Social Democratica" heeft het regime- Franco gewaarschuwd, dat het meer vaart moet zetten achter zyn liberali seringsprogramma, of rekening moet nouden met voortzetting van ue stryd in de straten. In een verklaring voor de pers heeft de groep te kennen gegeven, dat de stakmgen en demonstraties in Spanje wyzen op „een staat van grote spanning onaer de arbeiders en de universiteits studenten „Het lijKt duidenjK, dat net Spaanse voik behoeite heeft aan een ware uit breiding van ue normaie vryneden en versneuing van net proces van democra tisering van de politieke structuren, ten einde daarbinnen te kunnen werken en dat een groot oeei van het voik die ook verlangt aious de verklaring. Na vermaard te hebben tegen zulke felle botsingen als die, weike onlangs hebben plaatsgehad tussen Spaanse universiteitsstudenten en politie te zyn, stelt de „Union Social Democratica" de vraag: „maar waarom moeten de stu denten in Spanje aitijd kiezen tussen frustratie en geweid?... Deze dingen gebeuren door een gebrek aan rechts orde. Dernalve wordt de politie met stenen bekogeld niet door de studenten, maar door een onoeKwaam en niet voor uitziend gezag, dat strijdt om orde te I houden tegen de aard van de bestaande dingen in". De verklaring vervolgt: „de regering- Franco staat voor een toestand, waarin zy moet kiezen tussen het toestaan van vryneden, welke de maatscnappelyke sectoren van het land zelf moeten ver- t werven of de Spaanse maatschappij te veroordelen tot een strijd, die drama tische gevolgen kan hebben." Dissidente studenten- en arbeiders organisaties te Barcelona hebben opge- roepen tot een massale demonstratie, ondanks de waarschuwing van de rege ring, dat zij alle noodzakelijke maat-1 regelen zal nemen om de openbare orde in de tweede stad van Spanje te hand haven. In dat opzicht viel er niets te onder handelen. „Wat betreft de niet-verspreiding: bij elke bijeenkomst hebben wij aange drongen op de noodzaak en de urgentie van een snelle ondertekening van dit verdrag, waarop al zoveel vooruitgang is geboekt". Wilson ontweek een rechtstreeks ant woord op een vraag of hij bemoedigd is door zijn bezoek aan vier van de zes EEG-hoofdsten: Rome, Parijs, Bonn en Brussel en of hij nu meent dat de Britse toetreding mogelijk zal zijn. De premier zei: „Dit zullen wij pas kunnen overwegen als we alle bezoeken hebben afgelegd. „Er is nog geen enkele beslissing genomen over de kwestie. Dat zal ook niet gebeuren voor alle bezoe ken zijn voltooid". Wilson en de minister van Buitenland se Zaken gaan binnenkort nog naar Den Haag en Luxemburg. MARSEILLE In het gebied van Marseille Is een financieel schandaal aan het licht gekomen met ongedekte wis sels en cheques en gefingeerde expedi- tielijsten, waarmee een bedrag van vijf tig miljoen francs gemoeid zou zijn en naar aanleiding waarvan reeds negen personen zyn aangehouden, onder wie de 43-jarige Louis Rotta uit de hoge kringen van de stad. Ook voor andere plaatselijke persoonlijkheden zou deze zaak gevolgen kunnen hebben en een aantal banken zou erdoor in moeilijkhe den kunnen geraken. De zaak kwam aan het rollen door de arrestatie op 3 februari van de direc- I teur van de Boerenleenbank van Arles en de chef van de afdeling „geschillen" daarvan, respectievelijk Joseph Fontai ne en Antoine Fluchaire. Deze twee zou den leningen hebben verstrekt aan min of meer fictieve instellingen. Door de waarborg van de Boerenleenbank meen den andere banken in alle vertrouwen (ongedekte) wissels en cheques te kun nen accepteren. De leiding van de Na tionale Bank voor Landbouwkrediet kreeg echter argwaan en liet een onder zoek instellen, wat tot de eerste arresta ties op 3 februari leidde en een aantal andere op 10 februari. MADRID Alle ouders in Madrid, die kinderen hebben van ouder dan 3% j maand, zijn door de directeur-generaal van het Spaanse ministerie van Volksge zondheid aangemaand, hun kinderen on middellijk tegen kinderverlamming te laten inenten. Er wedr bij de ouders op aangedron gen n et te wachten op gratis injecties die door de staat worden gegeven, sinds er een maand geleden een polio epidemie in Spanje uitbrak. Doktoren hebben verklaard dat de bestrijding van de ziekte moeilijk zal kunnen worden omdat veel kinderen de eerste reeks injecties hebben gekregen, maar niet voor de rest zijn terugge keerd. De ouders werden er in een artikel n alle Madrileense kranten aan herin nerd dat alleen de volledige reeks in jecties hun kinderen immuun zal ma ken voor kinderverlamming. De verkiez>..„ islag lost niets op, vindt „Het Parool" (onafh., links ge oriënteerd). Dit dagblad pleit voor een radicale vernieuwing van het partijen- systeem omdat het vreest dat anders ons land slechts een „oplossing" te achten kan staan zoals De Gaulle die Frankrijk heeft doorgedreven: „Wat verwacht werd, is gebeurd: de verkiezingsuitslag lost niets op. Een duidelijke aanwijzing voor het te voe ren beleid of de te formeren rege ring is er niet uit af te lezen. Eén ding staat onomstotelijk vast: wij bevinden ons midden in een cri- tis van ons partijensysteem. Een jtelling die in deze krant niet nieuw s maar die een bijna al te dra matische bevestiging heeft gevonden. Er zijn op den duur maar twee uit- I wegen uit de impasse: óf een uitwij den naar gaullistische „oplossingen" ons systeem vertoont griezelig /eel overeenkomst met dat van de j"ranse republiek voor het gaullisti sche tijdperk. Of en dat is de enige weg voor ./ie het ernstig meent met de parle mentaire democratie een werke- ijk radicale vernieuwing van ons par tijensysteem. Over dat onderwerp is in het laatste jaar véél gepraat. Er is, in het licht der verkiezingen, wei nig of niets aan gedaan. De grote westelijke democratieën, de Verenigde Staten, Engeland, West- Duitsland hebben een systeem waarin het in wezen draait om twee grote politieke partijen. Al gedurende de bezetting hoopte deze krant op de mogelijkheid in ons land te komen tot een systeem van bijvoorbeeld drie grote partijen: een progressieve, een conservatieve en een liberale centrumpartij. Die hoop is niet bewaarheid. Voornamelijk verantwoordelijk daar voor zijn de confessionele partijen historische verschijnselen, zonder re latie met de politieke werkelijkheid van nu. Mede verantwoordelijk is ook de Partij van de Arbeid, die wel kiezers van de confessionele partijen wilde hebben, mits ze maar bereid waren zich tot socialisten te bekeren. De „doorbraak" was een uitnodiging tot éénrichtingsverkeer géén door braak door de eigen socialistische traditie. Wat is er nu gisteren gebeurd? Er is enige de-confessionalisering: de KVP betaalt met een verlies van 8 zetels de prijs voor haar eigen dub belzinnigheid. De CHU gaat een ze tel achteruit langzaam, maar ho pelijk zeker. De AR boekt winst, die wel mag worden toegeschreven aan persoonlijk vertrouwen in premier Zijlstra. De PvdA gaat zes zetels achteruit. In 1963 verloor zij vijf zetels, in 1959 twee zetels: zij heeft zichzelf terug- gemanoeuvreerd tot ongeveer propor ties van de vooroorlogse SDAP. De weifelende houding van de partijlei ding (als dat een gepast woord is voor de combinatie Tans-Nederhorst), het gekoketteer met de linkse biljart club van de oer-conservatieve „jonge ren", het klaarblijkelijk weinig ver trouwen inboezemende optreden van PvdA-ministers in het kabinet-Cals dat alles heeft de PvdA in haar hui dige lamentabele positie gebracht. Het formeren van een regering zal een moeilijke zaak worden. Maar het is eigenlijk niet zo verschrikkelijk be langrijk welke combinatie nu precies op basis van welke compromissen gaat regeren. Dringender is nu een totale herzie ning van de partijstructuur. Mis schien begrijpen de grote partijen, of wat daarvan is overgebleven, nu ein delijk dat die herziening voorrang heeft boven al het andere Goedschiks hebben zij dat van 1945 tot 1967 niet willen inzien. Wellicht begrijpen zii het nu, onder de dreigende heme' van deze uitslag, kwaadschiks. ADVERTENTII BRUSSEL België heeft opnieuw de beslissing over de vervanging van de F-84-F Thunderstreak jagers uitgesteld, zo wordt vernomen op het minister e van Defensie. Nederland heeft twee weken geleden 105 Northrop F-5 jachtbommenwerpers bij Canadair besteld. België had be loofd gisteren een beslissing te nemen, maar deze blijkt voor onbepaalde tijd uitgesteld te zijn. België heeft ongeveer evenveel nieuwe jachtbommenwerpers nodig als Nederland. Eerder had België voor onbepaalde tijd een besliss ng over de vervanging van de 14 jaar oude Patton M-49 tanks uiteesteld caballero Toneelspeler en TV-acteur Wil van Seist 25 STUKS f LBO-EEN LAURENS PRODUKT

De Vallei | 1967 | | pagina 9