m M m. m m m w m m heel wat ganzen De Gelderse Vallei telt Vijgestekjes van Ouwehand Grote puzzel os §8 fH B iü 05 fff B SI 05 in U 1 ui HP Gaatje De hoogstgeplaatsten 'n Fischer-partij p sss» 1 PIP Mm HP s HP Hl iPPl HP m SCHAAKRUBRIEK fcH.BOUWMEESTER I v DAM RUBRIEK P. BERGSMA Na de eerste twee oploswedstrijden ziet de stand er nu als volgt uit: 18 M. Rot, Hoogkerk; N. Rltsema, Hooge- zand; J. Hottinga, Eindhoven; H. W. v.d. Hoe ven, Hoenderloo; H. Kasteel, Epe; Gr. Smit, Elspeet; J. Kingma, Tolbert; A. Meesters, Hoo- gezand; allen 90 punten. 915 J. Otter, Wljckel; IJ. Haven, Marknes se; S. Pol, Hollandscheveld; J. Kuipers, An- nen; J. Smits, Apeldoorn; J. Veld, Hoogeveen; C. F. Bosschaart, Hoenderloo; allei) 89 pun ten. N 1617 G. Kroezen, Hollandscheveld; H. Peere boom, Hollandscheveld; beiden 88 punten. 1823 J. v.d. Bijl, Hoogeveen; H. R. d. Boer, Utrecht; J. Kleiker, Midwolde; Tj. Kamps, Schrarmer; M. Veening, Drachten; C. H. Rein- ders. Harkstede; allen 87 punten. 2430 F. Pais, Apeldoorn; N. Westerbaan, Luttelgeest; W. v.d. Wijk; Sappemeer; L. W. Haan, Slochteren; J. D. Vermeer, Veenendaal; W. Stoelwinder, Apeldoorn; Th. d. Heij, Oude- mirdum; allen 86 punten. 3132 J. Dreef, Apeldoorn; J. Schaafsma, Norg; beiden 84 punten. De overige inzenders hebben met minder dan 80 punten toch geen kans meer om oploskam pioen 19661967 te worden, zodat we hun na men in deze stand niet meer publiceren: het zou ons te veel ruimte innemen. We hopen, dat de toegezonden prijzen naar de zin zijn; U moet de prijsjes nu wel in uw bezit hebben. Enkele opmerkingen van onze lezers bij hun oplossingen: „Leerzame eindspe len", „Dank voor de publikatie", „Niet 7 maar 15 was voor mij het moeilijkst: dat heeft mij meer dan 20 uur gekost!", „Wat zit er toch veel in het damspel", „Eerst vond ik 6 een kreng, nu het mooiste eindspel", „Mijn huis werk is af", „Die eindspelen zijn leerzaam", „Als liefhebber-huisdammer heb ik aan deze wedstrijd verscheidene aangename uren be leefd, no. 7 kan ik niet oplossen en ik zal dus wel buiten de prijzen vallen, maar dat maakt my weinig uit", „Wat denkt u van een ladder wedstrijd? Ik hou meer van problemen oplos sen dan van partijstanden", „Dank voor de goe de en gevarieerde inhoud", „Een schitterende serie problemen!" „Veel sterkte met het corri geren", „Hulde aan de auteurs", „Jammer van die foutieve publikaties". En van ons aan alle inzenders: „Dank voor uw medewerking en voor de sympathieke opmer kingen". Nu dan maar wachten op de derde oploswedstrijd! m %/M VM. wM. m. m. Gedwongen winst. L. d. Rooij, Heerlen. Zw. 4, 10, 12, 13, 18, 19, 31; w.: 15, 24, 29, 33, 35, 41, 47. Zwart heeft zich in deze paa-- tijstand aan (14-19) gewaagd. Wit gaat nu een schyf winnen en wil zwart dat voorkomen, dan wint wit de partij. Kunt u de oplossing vin den? Correspondentie betreffende deze ru briek aan P. Bergsma, Haedstrjitte 60, Roorda- huizum. Tel. 05660—463. HORIZONTAAL No. 444. 1. wapenstilstand 6. haveloos vrouwmens 12. boeket 14. deel van N. Brabant 15. foedraal 17. voertuig 19. R.K. gerechtshof 21. Twentse Elec. Tramwegmij. (afk.) 22. Jap. munt 24. bid (Lat.) 27. vervoeging v. h. werkw. „kunnen" 28. hoge akker 29. ootmoedig verzoek 32. en dergelijke (afk.) 33. gem. op de Veluwe 34. watering (in samenst.) 35. eiland in W. Indlë 36. fijngehakt varkensvlees 38. bloedverwant 39. vorm van onderwys (afk.) 40. -edorven 41. insekt 42. daar 43. lidwoord 44. hoofd v. e. abdij 46. deel v. h. dak 48. boom 50. naar binnen-: voorv. 51. plukje 53. openbaar vervoermiddel 54. elem. Astattnium (afk.) 55. overpeinzing 58. dit is, (afk.) 59. opening 61. zie 34 62. Engels bier 63. samentrekk. v. h. middenrif 64. smalle strook van leer 66. welgesteld Hier een flink koppel grasetende waakhonden. Bij velen in de Vallei zijn de inkomsten uit de ganzehouderij bestemd voor het spaarpotje van de kinderen. 11 reizend en trekkend door de Gelderse Vallei zal menigeen zich wel eens hebben afgevraagd, waarom juist in deze streek van ons land de teelt van ganzen zo'n vlucht heeft genomen in tegen stelling tot elders waarvan 'n teelt van ganzen niet kan worden ge sproken. Grote bedrijven met gan zen kennen we niet in ons land; ook niet in de Vallei. Ganzen wor den bij ons gehouden in kleine koppeltjes en zijn dikwijls spaar potje van de kinderen, zo vertel de men ons. Veel brengt de ganzenhouderij niet in het laatje, maar de die ren stellen ook geen hoge eisen aan hun dagelijkse maaltijd, die voornamelijk bestaat uit gras en water. Vijftig het mogen er ook wel zestig zijn ganzen per hectare op goed grasland is een vuistregel die in kringen van deskundigen nog wel eens opgeld doet. Maar als men vijftig of meer ganzen houdt, dan behoort men wel tot de groten in Neder land; de meeste koppeltjes zijn kleiner, want niet iedere boer heeft zo maar grasland ter be schikking om hierop ganzen te weiden. Wel ligt hier of daar nog een bleekje, een boomgaard of een klein weilandje dat anders toch niet rendabel is te maken en dat voor ganzen een ideale ver blijfplaats is. TTet houden van ganzen in -*-*■ de Gelderse Vallei pas van na 1940 is niet iets van onze tijd. Ook in de oudheid kwamen reeds ganzen voor. Het Oud-Hoog duitse woord „ganta" is daar een bewijs van. Met bewijzen heb ben deskundigen aangetoond dat dit een van de oudste Duitse woorden is. Ook de Galliërs, die in 389 v. Chr. Rome veroverden, hebben aan de lijve ondervonden dat gan zen goede „waakhonden" zijn. (Om deze reden wordt op afgele gen hofsteden nu nog wel eens een koppeltje ganzen aange schaft) Nadat zij de Romeinen hadden verslagen bij het riviertje de Allia, dat vijf kilometer van Rome uitmondt in de Tiber trok volgens 't oude verhaal 'n groot deel van de bevolking naar de Mons Capitolinus (een heuvel) die hierop ook prompt door de Galliërs werd belegerd. Tijdens de nacht toen de Romeinse schild wachten sliepen probeerde men bij verrassing de vesting te ne men doch 't waren de ganzen die door hun gesnater de dappere con sul M. Manlius wakker maakten, waardoor erger kon worden voor komen. De Romeinen hebben het beleg zeven maanden kunnen trot seren, maar eindelijk raakte het voedsel op en scheen een overga ve onvermijdelijk. De Galliërs kregen echter bericht van een in val elders en bliezen de aftocht; Rome bleef gespaard dank zij de ganzen. A Is beloning voor hun gesnater in de beslissende nacht zijn de ganzen van het Capitool lange tijd onderhouden door de staat. Ze werden gebruikt door priesters bij de waarzeggerij. Dezen bestu deerden onder meer de wijze van eten van de dieren en trokken hieruit hun conclusies voor de toe komst De gans was een aan Juno gewijd dier. Juno had een eigen Tempel op het Capitool. In de Gelderse Vallei heeft de gans het nog niet zover gebracht, maar wel komt hij zo veelvuldig voor in deze streek, dat wanneer de Vallei eens een eigen wapen moest kiezen een gans hierin ze ker niet ontbreken mocht. Maar voorshands zal dit er wel niet van komen en zal zijn verschijnings- gebied ook wel niet beduidend worden uitgebreid, want 'n enigs zins rendabele ganzehouderij is onverbrekelijk verbonden aan 'n goede afzet van de eieren. En hierin ligt ook de grondslag van het ontstaan van een ganzenhou derij in de Gelderse Vallei. Zaterdagavond werd het even paniekerig in 't Amerongse Dorps huis, waar de beatband „The Dogs" de gitaren luidruchtig hanteerde. Als het bekende lopende vuurtje verspreidde zich onder de danslus- tigen het gerucht, dat er zich „een jongen die L.S.D. op had" in de zaal bevond. Zoals gezegd, het werd even panie kerig en een enigszins wanhopig telefoontje naar de politie was daar het resultaat van. Het is niet bekend of de agenten gehoor hebben gegeven aan de uit nodiging om de „L.S.D.'er" in de kraag te grijpen, 't Was overigens niet nodig ook, want van ver dovende middelen was, zoals velen direct al begrepen, geen sprake. De politie kon dan ook geruststel lend verklaren dat het „allemaal fabeltjes" waren, waar men zich zo druk om had gemaakt. De jongeman had wel iets (te veel) ingenomen, waarschijnlijk was het van een of andere brouwerij af komstig. Praatjes vullen ook in Amerongen nog altijd geen gaatjes, zelfs dat gaatje niet wat onze L.S.D.-knaap zo duidelijk in zijn hoofd heeft TTet was in het eerste oorlogs- •"jaar 1940 dat onze kippensta- pel door gebrek aan voer verlo ren dreigde te gaan. Ook voor de stapel van pluimveehouder en kui kenbroeder W. van Harten, Schut- tersteeg 10 Ede, dreigde dit ge vaar. De heer Van Harten ging zich daarom toeleggen op het hou den van ganzen. Met vallen en opstaan deed hij veel ervaring op en hij mag zich nu gerust re kenen tot het kleine groepje van deskundigen op dit gebied in Ne- derand. Bij buren, vrienden en beken den ontstond ook belangstelling voor het houden van ganzen, want de heer Van Harten betaalde^een redelijke prijs voor de eieren. Bo vendien waren de ganzen in de oorlog bijzonder gewild omdat rundvlees „op de bon" was en het ganzevlees niet. Velen hebben zich in de oorlogsjaren dan ook een gemeste gans gekocht om zich zo voor enkele dagen te ver zekeren van een flinke bout. Na de oorlog had de ganzenhou derij in de Vallei een voorsprong op de kippenhouderij, omdat kip pen nu eenmaal niet kunnen le ven van uitsluitend gras en wa ter; en veevoer was moeilijk te krijgen in de oorlogsjaren, omdat de meeste voergranen ingevoerd moesten worden in ons land. Toen we het na de oorlog wat beter kregen, daalde ook de be langstelling voor de wat „trani ge" ganzebout. De Hollandse koopmansgeest liet zich echter gelden en men zocht afzet in het buitenland voor broedeieren en ganzekuikens en dit lukte wonder wel. België, Joego-Slavië en Duits land zijn bijvoorbeeld landen waar men interesse heeft voor Nederlandse ganzekuikens. TTe export vindt meestal plaats in de vorm van eendagskui- kens; maar ook broedeieren en voorgebroede eieren vinden hun weg over de grenzen. Daar de Ne derlandse broeders van ganzekui kens de heer Van Harten kreeg al gauw navolging een goede naam hebben in het buitenland, is de vraag naar kuikens meest al het grootst omdat dan het vrij moeilijke broedproces al achter de rug is. Bepaalde landen met name West-Duitsland laten niet toe dat levende kuikens worden inge voerd. Maar ook dit probleem hebben de broeders weten te overwinnen. Naar deze landen worden z.g. voorgebroede eieren gezonden. In ons land heeft men dan 25 dagen lang zijn volle aan dacht geschonken aan het broed proces, dat in het importerende land wordt voortgezet en beëindig met de geboorte van het ganze- kuiken. rWoa.ls gezegd grote inkomsten zijn'niet te verwachten van een koppeltje gakkerende wagge lende ganzen, maar een aardige bijverdienste geeft een goed on derhouden koppeltje toch wel. Vooral ook als men met zorg drie maal per jaar het dons van de dieren plukt. Een bezigheid die vele ondeskundige dierenbescher mers in het geweer zou brengen als men niet wist dat wanneer het plukken deskundig en op het juiste tijdstip geschiedt dit het dier niet schaadt. Het plukken van ganzen is dan ook een bezig heid die door enkele specialisten wordt bedreven die ook al te vin den zijn in de Gelderse Vallei. TTobert Fischer is wederom kampioen van de States geworden. Wie Fischer in Santa Monica en Havana aan het werk heeft ge zien zal zich over dit resultaat nauwelijks verbazen. Partijen uit de Amerikaanse kam pioenswedstrijd zijn tot op dit moment nog niet in onze streken doorgedrongen. Daarom een an dere opzienbarende Fischer-partij. Wat „Bob by" betreft opzienbarend in negatieve zin; het was overigens zijn enige nederlaag in Hava na. Na ongeveer 20 zetten weigerde hij Gheor- ghiu's remise-aanbod en waarom ook niet? en zat enige uren later met een treurig ge zicht zijn lege handen te bekijken. Wit: Gheorghiu, Zwart: Fischer Olympiade Ha vana 1966 Nimso-Indisch. 1. d2-d4. Pg8-f6 2. c2-c4, e7-e6 3. Pbl-c3, Lf8-b4 4. f2-f3 (Door Gheorghiu reeds vele malen gespeeld) 4. d7-d5 5. a2-a3, Lb4xc3+ 6. b2xc3, 0-0 7. c4-d5, e6xd5 8. e2-e3 (Nu is een stelling ontstaan die veel doet denken aan de Samischvariant) 8. Pf6-h5 (Om even tueel f7-f5 te kunnen spelen) 9. Ddl-c2 (Be reidt de volgende scherpe opmars voor en ver hindert 9. ...Dh4+) 9. Tf8-e8 10. g2-g4, Ph5-f4 11. h2-h4 (Een niet alledaagse stelling). 0 o c o e i on 11. c7-c5 12. Kel-f2 (Dwingt het paard tot de terugtocht) 12. Pf4-g6 13. Lfl-d3, Pb8-c6 (Beide partijen voltooien nu eerst hun ontwik keling) 14. Pgl-e2, Lc8-e6 15. g4-g5, Ta8-c8 16. h4-h5, Pg6-f8 17. g5-g6 (Een poging om de zwarte koningsveste onder de voet te lopen. Fischer houdt echter de stelling gesloten en de witte aanval slaat niet door) 17. f7xg6 18. h5xg6, h7-h6 19. Dc2-bl (Om de loper naar c2 te kunnen spelen) 19. Pc6-a5 20. Pe2-f4, c5- c4 21. Ld3-c2, Tc8-c6 22. Tal-a2, Pf8-d7 (Fischer blijkt hier met remise niet tevre den. Hij houdt zijn stukken op het bord om een actie tegen de witte monarch te beginnen) 23. a3-a4, Pd7-f6 24. Lcl-a3, Dd8-d7 25. Ta2- b2, b7-b6 26. Tb2-b5, Pa5-b7 27. e3-e4 (Ver hoogt de spanning in het centrum nog) 27. d5xe4 28. Lc2xe4, Tc6-c8 (28. Pe4:+ 29. fe4: zou wit een te groot overwicht in het centrum geven) 29. Tb5-e5, Le6-g4 (Een gewaagde zet omdat wit zeer juist ziet dat deze loper niet genomen moet worden. Na de nu volgende afwikkeling moet zwart een stuk prijsgeven) 30. Pf4-d5, Te8xe5 31. Pd5xf6+, g7xf6 32. d4xe5, Pb7-c5 (Zwart heeft geen tijd voor 32. ..fe5: wegens 33. Tdl) 33. La3xc5, Dd7-d2+ 34. Kf2-g3, Lg4xf3 35. Le4xf3, Tc8xc5 36. Dbl-el, Dd2xcl (Er zat niets anders op. De zwarte aanval heeft nu al le kracht verloren en Gheorghiu heeft weinig moeite zyn materieel overwicht om te zetten in winst) 37. Thlxcl, Tc5xe5 38. Kg3-f4, Kg8- g7 39. Lf3-e4, h6-h5 40. Tcl-dl, Te5-e7 41. Tdl- d5 (Met tempowinst komt deze toren de vijan- deiyke stelling in) 41. Kg7-h6 42. Td5-d6, Kh6-g7 43. Td6-c6, h5-h4 (Fischer doet nog een uiterste poging) 44. Tc6xc4, h4-h3 45. Kf4-g3, Kg7-h6 46. Le4-bl, Te7-e3+ 47. Kg3- h2, Te3-el 48. Lbl-d3, Tel-e3 49. Tc4-h4+, Kh6-g5 50. g6-g7. Zwart geeft het op. Mocht de lezer uit bovenstaan de de conclusie hebben getrokken dat het de ganzenhouders steeds naar den vleze gaat, dan is dat niet juist, want ook bij deze tak van het agrarische bedrijf zijn de inkostem nooit van tevoren vast te stellen. Het ene jaar is er veel meer vraag naar Nederland se ganzekuikens dan het andere jaar, wat weer tot gevolg heeft dat de prijs die de broederij aan de ganzehouder kan betalen ook niet dezelfde kan zijn. Om maar enkele voorbeelden te noemen: in een „goed" jaar, zoals het vorig seizoen, werden af en toe prijzen gemaakt van meer dan een gul den per broedei met uitschieters van f 1,75. Dit seizoen schommelt de prijs rond de vijfenzeventig cent bij een jaarproduktie van veertig eieren. Maar vast staat wel het feit, dat in Nederland de ganzen niet meer „gestopt" worden door grootmoeder, zoals in Frankrijk nog veel gebeurd om de heerlijke ganzeleverpastei. Zoals bekend, werd bij deze methode het voer in grote hoeveelheden met behulp van een trechter in de keel van het dier gestopt. Door deze gefor ceerde manier van voeren en groeien kreeg men een grote le ver, waarvan natuurlijk veel le verpastei kon worden bereid. T~|e Amerikanen houden ganzen onder meer voor het wieden van katoenvelden. Aan de ene kant van het veld staan de drink bakken opgesteld terwijl aan de andere kant de voerbakken zijn geplaatst. En daar een gans wa ter nodig heeft bij het nuttigen van droog voer zijn de dieren steeds onderweg van het ene eind van het land naar het andere. On derweg wordt dan hier en daar een groen blaadje (lees onkruid) meegepikt. En daar de dieren be slist geen interesse hebben voor de katoenplant, zijn het zeker de goedkoopste wiedsters. Teunes Minne (79) is nog dagelijks in bos en veld r\e oproep van Ouwehands Dierenpark aan hen, die een stekje van de vijgeboom wilden hebben, heeft niet minder dan een kleine twee duizend liefhebbers opgeleverd. Dat er zoveel belangstelling voor zou bestaan had de heer Ouwehand niet durven dromen. Het gevolg is geweest, dat tuinbaas Wildekamp zijn veertig stekjes grotendeels heeft moeten verloten onder de aanvragers. Enkele exemplaren gaan naar adressen die beschikken over verwarmde kassen. Men weet dan zeker, dat er vijgebomen met vruchten uit voort zullen komen. Degenen, die een stekje hebben geloot, krijgen het deze week over de post thuis- gezonden. Er zit een beschrijving bijzodat de gelukkigen kunnen lezen, wat zij moeten doen en moeten nalaten, om de stek te laten uitgroeien tot een boom, waarvan straks verse vijgen worden geplukt Ganzen en eenden in de sneeuw. Hoewel bonte ganzen mooi teke nen vooral in de sneeuw zijn zij minder rendabel omdat uitsluitend witte dons waarde heeft. EDE „Nee, stropers zijn hier niet veel meer en strikken vind ik ook niet veel meer de laatste tijd", zegt de 74-jarige Teunes Minne, die de beroepen van jachtopziener en schaapherder in zich verenigt. „Ze zijn er nog wel natuurlijk, want waar wild is, daar komen stropers. Maar het zijn meest „grote lui" met een auto, van waaruit ze op de hazen en konijnen schieten. Vroeger had je nog vakmensen, die ervan bestonden. Behalve met strikken werkten ze met lichtbakken. Sommigen kregen wel drie bekeuringen in de week. maar ze gingen er toch mee door" „Teus" Minne is nog dagelijks in het veld. Met zijn geweer en zijn trouwe hond Max kan men hem nog vaak in bos en hei aan treffen. Minne is jachtopziener voor een jagerscombinatie. Tot tien jaar geleden had hij het toe zicht over het landgoed Planken Wambuis, een wel 2000 hectaren groot gebied. Zijn vader was be halve boer eveneens jachtopzie ner en ook de vijf broers van Minne kozen dit beroep. „De wildstand is tegenwoordig uitgesproken slecht", vertelt de heer Minne. „De konijnen zijn door de overal heersende myxo- matose zowat uitgeroeid, veel ha zen zijn door de leverbotziekte dood gegaan. Fazanten zijn hier ook niet veel, er is te veel hoog bos. Het jonge goed heeft zon no dig, die daarin niet kan doordrin gen. Verder zijn er wat korhoen ders, zwijnen enkele reeën". Jachtopziener Minne schiet nog zonder bril. „Mijn ogen zgn nog aardig goed, al zijn ze niet meer zo goed als vroeger. Ik schiet nog wel eens een vos of een verwilder de kat. De jagers schoten 'n paar weken geleden een hermelijntje. Op korhoenders mag alleen nog met een speciale vergunning wor den geschoten, alleen met een buks en alleen op hanen. Dat is dus wel heel beperkt". Dan komt het gesprek op de Edese schaapskudde, waarover de heer Minne nog altijd het toe zicht uitoefent. Hij gaat niet gere geld meer met de kudde de hei op, dat doet Wouter Hardeman, maar helpt nog wel met voeren. „Ik ben er in groot gebracht", zegt Teunes Minne. „Vader had ook schapen. Men moet er lief hebberij voor hebben en er ver stand van hebben, anders brengt men er niets va\i terecht. Ede heeft het langst van alle plaatsen in ons land een kudde gehad, tot het eind van de oorlog" vervolgt hij. „En heeft het eerst weer 'n kudde gesticht. Niet om de verdienste, maar vooral terwil- le van het toerisme. Zo'n kudde geeft sfeer aan een plaats". De kooi aan de Arnhemseweg is pas schoongemaakt en de mest is op het bouwland van de ge meente gebracht. De kudde is zo lang in de andere kooi op de hei ondergebracht. Allemaal Gelder se heideschapen, die zich van het Drentse type onderscheiden door dat ze wat zwaarder en beter zijn en geen horens dragen. De lam meren worden gefokt om de kud de op peil te houden. De overtolli ge dieren worden in augustus op de Edese schapenmarkt verhan deld. „Ook vroeger al was hier een centrale grote kooi", vervolgde de heer Minne. „Maar het beroep van herder was niet best. Men verdiende een gulden in de week, met de kost. Vaak waren het min- der-validen. Goede krachten wa ren te duur. Ik heb het nog mee gemaakt, dat de schaapherders sokken breiden om er wat bij te verdienen. Eén kon ook broeken verstellen en deed dat als de bes te kleermaker". De heide wordt er mooier en beter van, als er schapen op lo pen, weet Minne verder te vertel len. Ook voor de imkers is dat prettig; Minne heeft zelf altyd bijen gehouden. Hij heeft nu maar één kast meer, die houdt hij om dat hij van deze liefhebberij niet helemaal afstand wil doen. Een stukje levende natuur bij huis. Teunes Minne woont in een rus tiek gelegen huisje bij hotel Zuid- Ginkel aan de Arnhemseweg, al leen, sinds zijn vrouw twee jaar geleden gestorven is. Maar temid den van de bossen en heidevelden, de dieren en de planten, die hem zo vertrouwd zijn, kan hij zich niet eenzaam voelen. .ONDER REDACTIE VAN ONDERREDACTIE VAN 68. erkentelijkheid 13. bloedverwante 69. Spaanse vloot 16. krachtens 72. stalling, rep. uiterste wil inrichting 17. verlegenheid. 74. gescheiden moeilijkheid 75. spoed 18. japon 20. het klaar maken VERTICAAL 22. vieze boel 1. geldstraffen 23. riviertje in 2. steun Friesland 3. scheepstouw 25. muz. noot 4. ad interim (afk.) 26. aanpassing 5. Nederlandse 29. bedrag identiteitsletters 30. steen 7. iitgeput 31. tydperk 8. voorz. 37. voorzetsel 9. alvorens 38. eveneens 10. deel v. e. stad 43. schema voor 11. stad in Angola grafische voorstellen 44. behoeftig 45. stenen kom 47. voor-: voorv. 49. schreien 51. beest 52. opgave 56. lidwoord 57. ten laatste (afk.) 60. gronddenkbeeld 63. gevoel v. diepe afkeer 65. omslag 67. lekkernij 68. titel, (afk.) 70. id. 71. polit. richting, (afk.) 72. geiyke, wedergade 73. riviertje in N. Brabant

De Vallei | 1967 | | pagina 13