Primeur voor Veenendaal Voor gehandicapten straks eigen tehuis Uit de oude doos Raad machtigt college te gaan procederen HEN BOS, „de keueskoper" vertelt nog meer over de oude tijd Panters dames handhaafden hun koppositie door zege op SVV Bouwplannen namen verrassende wending t Paard zag niets ft VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN Gemeente reserveerde al grond op hoek Schokkingstraat-Colijnstraat Mist u uw dagblad DE VALLEI Geschrokken automobilist brak ribben Pachtgescliil in Renswoude Teleurgesteld Kip-eter Bileam Waakhond Zelfstandig tot I 7.30 uur 3550 na 17.30 uur tot 19.30 uur 4163 VEENENDAAL 's Zaterdags 16.30-17.30 uur Telefoon 4163. Jongens van „KamP O ver berg*' in aetie bij hooibrand Uitbreiding Bazaar in Eist ASSURANTIEKANTOOR MULDER Spelopbouw SATERDAG 18 FEBRUARI 1967 VEENENDAAL In Veenendaal zal binnen afzienbare tijd een zogenaamd „gezinsvervangend tehuis" worden gebouwd, waar vierentwintig geestelijk, ge handicapten in zullen worden ondergebracht. Het initiatief voor dit groot scheepse project, waarmee ongeveer een bedrag van f 700.000,gemoeid zal zijn, gaat uit van de stichting LONAS die nauw samenwerkt met de stichting „Philadelphia". Inmiddels heeft het architectenbureau L. van Harten te Vee nendaal de opdracht ontvangen het gebouw, dat de vorm van de letter L zal krijgen, op papier te zetten. Ook de plaats, waar het complex straks zal gaan verrijzen, is bekend. Het terrein, dat op de hoek van de Mr. dr. Schokking- straat en de Dr. Colijnstraat ligt, is door de gemeente gereserveerd voor de bouw van het nieuwe tehuis. In de provincie Utrecht zijn tot op heden drie van deze instellingen. In Amersfoort wordt een vierde gebouwd, terwijl Veenendaal een primeur te wachten staat omdat hier het eerste nieuwbouw-tehuis wordt ge vestigd. In de andere plaatsen zijn oude villa's verbouwd tot gezinsvervangend tehuis voor geestelijke gehandicapten. Over de nieuwbouw is contact opge nomen met de dr. Willem de Jong Stichting te Utrecht, die een drietal te huizen in de provincie Utrecht in ex- ploitaite heeft. De bouwcommissie van de stichting LONAS heeft onlangs met vertegenwoordigers van de Utrechtse stichting een bespreking gehad, waarop, zo deelde een van de leden van de bouwcommissie mee, „de plannen een verrassende wending hebben genomen" Aanvankelijk lag het min of meer in de bedoeling, dat de Veenendaalse stichting de plannen voor de bouw zelfstandig zou uitvoeren. Later werd via de Provinciale Staten ook De dr. Willem de Jong stichting er bij betrok ken. Wie straks de bouw zal laten uit voeren is nog niet helemaal zeker, hier over zal men zich binnenkort beraden. Als de stichting in Utrecht het heft in handen zal nemen, wil dat niet zeggen dat aan de wensen van LONAS, wat betreft inrichting van het gebouw e.d., voorbij zal worden gegaan. Enkele ac ties die men destijds met veel succes heeft gevoerd heffen het LONAS-be- stuor een flinke financiële ruggesteun gegeven, zodat het mogelijk is de in richting van het gebouw zelf te bekosti gen- Belangrijk is dat de Provinciale Pla nologische Dienst geen bezwaren heeft ingebracht tegen de voorgenomen nieuwbouw, zodat de ambtelijke molens niet zo langzaam zullen malen als dat doorgaans het geval is. Als het gebouw er eenmaal staat, zul len de gehandicapten daarin een aantal voorzieningen aantreffen, die hun het Heden, zaterdag RHENEN Panoramamolen 20 uur: Mallemolenclub m.m.v. „The new generation" uit Zeist. SCHERPENZEEL Hotel Boszicht 20 uur: Oskadi-dans- avond. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „De man van Istanboel". Morgen, zondag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 15 uur: „De man van Istanboel"; 19.30 uur: „Com mando's vallen aan". TENTOONSTELLINGEN Streekmuseum Rhenen t.m. 4 maart: Ex positie beeldhouwwerk van Stephan Berkhemer. Dagelijks geopend van 11- 12 en van 14-17 uur. Woensdag en zon dag gesloten. BEL OVERBERG De heer G. Henken, wiens boerderij ternauwernood ge spaard werd toen woensdagmiddag een hooischuur op zijn e.f in brand raakte, heeft de jongens van het Kamp Over- berg zijn dank betuigd voor de spontane wijze waarop zij hem te hulp zijn geko men. Dank zij hun activiteiten kon voorkomen worden, dat de boerderij voor de komst van de brandweer vlam zou vatten. De jongens hebben met tien tallen emmers water erger weten te voorkomen. Het compliment van de heer Henken is dus zeker op zijn plaats. De grond waar het om gaat in het geschil tussen de gemeente en de heer Meter, in het verlengde van de Van Reedeweg waar de bouwstroom 11 wordt gerealiseerd. idee moeten geven „thuis te zijn". Het tehuis zal dan ook in de eerste plaats een verzorgende functie krijgen en geen soort verpleeginrichting worden. De bouwcommissie heeft het idee, dat er veel belangstelling voor het te huis zal bestaan, zodat bij de' bouw al rekening wordt gehouden met een toe komstige uitbreiding. De geprojecteerde L-vorm, waarin men het gebouw zal realiseren, zal te zijner tijden kunnen worden vergroot tot een U-vorm. Bij alle besprekingen, die in het ver leden hebben plaatsgevonden en nog zullen plaats vinden zal één punt pri mair zijn; het nieuwe tehuis moet er zo spoedig mogelijk komen. ELST Vanaf vrijdagavond is de ba zaar, georganiseerd door de vrijwillige brandweer van Eist, geopend. Vanmid dag zal de bazaar op het terrein van Van Spanje's Bouwbedrijf voor kinderen geopend zijn. Vanavond zullen de ouderen weer ge legenheid krijgen hun behendigheid bij het sjoelen, schieten, goaltrappen en dergelijke te tonen. Om 11 uur zal een grote verloting gehouden /orden. De plaats waar mettertijd het nieuwe tehuis voor de gehandicapten wordt gebouwd. RHENEN Op de Utrechtsestraat weg te Rhenen vond vrijdagmorgen een verkeersongeval plaats waarbij de Rlienense timmerman A. R. gewond raakte. De heer R. die met zijn personenauto in de richting Utrecht reed bemerkte na bij de Stokweg in een flauwe bocht plot seling een bromfietser, die midden op de rijbaan reed. Geschrokken gooide de heer R. zijn stuur om naar links, waar door hij in een slip raakte en tenslotte aan de rechterkant van de weg tot stil stand kwam. R. werd door een passerende auto mobilist naar een dokter gebracht, die enkele gebroken ribben constateerde. De auto werd geheel vernield. Van de brom fietser ontbreekt tot dusver ieder spoor. RENSWOUDE De gemeenteraad van Renswoude heeft gisteravond in een spoedeisende vergadering besloten te gaan procederen met de heer T. Me ter die aan de Oude Holleweg 22 woont. Hij pacht een stuk grond, dat in het verlengde van de Van Reedevyeg ligt. De gemeente heeft daar diverse perce len grond aangekocht om er straks de bouwstroom zuid-oost Utrecht II te ku- nen realiseren. Omdat de gemeente de desbetreffende gronden pachtvrij moet op leveren werd er aan een deskundige opdracht gegeven de verschillende lo pende pachtovereenkomsten te ontbin den. De heer Meter wilde hieraan ech ter geen medewerking verlenen. Het college van B. en W. kreeg gis teravond de goedkeuring van de om een vordering tot ontbinding raad van de pacht bij de Pachtkamer in te stel len. Inmiddels heeft ook de heer Meter zich tot een advokaat gewend. De juri dische adviseur van de gemeente en de advokaat van de heer Meter zullen ech ter, voor men tot een gerechtelijke pro cedure overgaat, nog rond de tafel gaan zitten om de zaak zo mogelijk in der minne te schikken. Dit verzoek kwam uit de raad en met name de heer E. Huigenbosch (boerenpartij) toonde zich hier een voorstander van. „Van een rechtbank moet ik niets hebben", zo merkte hij op. De heer Meter gaat dus niet in be roep, omdat hij het niet eens is met de schadeloosstelling, zoals wel in Renswoude wordt verondersteld. Hij heeft uitsluitend protest aangetekend te gen het feit, dat de pachtovereenkomst ontbonden zal worden. VEENENDAAL Wc zitten nog steeds tegenover de heer Hen Bos, de bekende varkenshandelaar. Hij is nog niet uitgepraat. Steeds wellen er oude herinneringen in hem op. Blots begint hij breeduit te lachen. Daar schiet hem natuurlijk weer iets te binnen, wat ook zal werken op de lach spieren van de lezer ,,Een paardenhandelaar in 't Veen had een blind paard dat hij moest verkopen Hij ging naar de vee markt in Utrecht om het trekdier aan de man te brengen. Spoedig was hij in gesprek met een paar aspi rant-kopers. Deze mensen zochten een mak paard. Nu, dan konden zij bij hem terecht. Een makker paard dan dit besond niet. Nu was het net in de tijd dat er auto's langs de weg begonnen te rijden. De meeste paar den werden dan schichtig of sloegen op hol. Het was dus belangrijk als een paard langs de iveg „niks zag", zoals men dat noemde. De uitdruk king: „het peerd ziet niks" was dan ook beslist een goede kwalificatie. De Veenendaalse handelaar zei dan ook toen er gevraagd werd of het dier bang was voor auto's: „Het peerd ziet niks!" Kunnen we daar zeker van op aan?" vroegen de kandidaat-kopers. „Je hoeft er geen moment aan te twijfelen. Dit peerd ziet absoluut geen verkeer langs de weg. Hij is zo mak als een lam. Maar, als hij een molen ziet wordt hij bang..." Nu, dat bleek niet zo erg te zijn, want de mensen gingen tot koop over. De route die het paard bij zijn nieuwe baas zou moeten afleggen, was zonder één enkele molen. Ei- werd een aardig prijsje betaald en ieder ging tevreden zijns weegs. De volgende week ging de Veenen- daler weer naar de markt. Hij was er nog maar nauwelijks of de kopers van vorige week kwamen woedend op hem toe, mopperend dat ze door hem beduveld waren. De koopman echter vroeg hun wat hij dan voor verkeerds gezegd had. Ze verweten hem dat hij hun gezegd had dat het paard langs de weg niks zag. „Maar het peerd was helemaal blind", foe terden ze. „Nou dan", reageerde de koop man, „dan heb ik toch niet gelogen Het beestje ziet toch geen verkeer?" Triomfanteijk keek hij de ondervra gers aan. Maar waarom zei je dan, dat als 7lij een molen zag, hij bang werd?" Als een blind peerd éen molen ziet zal hij toch zéker schrikken", was het bescheid van de onver stoor-ï De heer Hen Bos, als ongekroonde koning van „de keuesmarkt": „Ge luk jong". bare koopman. „Ja, ja, het was grinnikt Hen Bos. vrogger wat!' „Er was eens een oude kennis van mij, van 7 j jaar, die wou gaan trou wen. Hij meende een aardige vrouw te hebben gevonden, maar was een beetje zenuwachtig hoe dat allemaal gaan zou op het gemeentehuis. Hij kwam naar mij en vroeg of ik er hem een klein beetje wegwijs in wil de maken. Ik zei tegen hem dat hij maar eens aan moest komen. Op zekere keer kwam hij, met z'n aanstaande vrouw. Wij aan het repe teren. Ik las het formulier voor en deed zo plechtig als ik kon. Hij en zij antwoordden niet minder serieus en na een paar keer oefenen durfde hij het er ioei op te wagen. Zijn ze nuwachtigheid was over. Toen ik hem een paar maanden la ter weer sprak, nadat het huwelijk intussen officieel gesloten was, viel het me op dat de man erg sip keek. Ik zeg: Jong, wat is er aan de hand? Dan gaat de man aan het ver tellen. Het was een relaas van teleur stellingen. De vrouw, die hij ge trouwd had wilde hem zo'n beetje als knechtje gebruiken. Hij moest warme kruiken voor haar maken, piepers schillen, de vaat wassen en al die flauwekul meer. De man kon de „ch" niet goed zeggen en sprak daar altijd een ~~„f' voor uit. Hartgrondig zei hij toen wij uit elkaar gingen: „Hak maar een ondeugende hond gekoft in plaats van dat mins..." tt>s$ xa-.fl. .w r; M. r.-.»-k- Srcsl uil Vee»èrdastL reden, verklaarde ik vader. Maar pa was niet erg overtuigd. Enfin, ik stap op mijn pas-gekochte bileam en ik rijd naar Arnhem. Ik voelde me een soortt prins, toen ik Arnhem binnenreed. Al gauw kwam ik pen dame te paard tegen. Ze stopte en hield ook mij staande. Ze vroeg me wat ik met de ezel wou. Ik zei na tuurlijk dat ik hem verkopen wilde. Ze deed er gelijk een bod op. De bi leam was spoedig verkocht en ik had een aardig winstje..." „U hebt in uw leven heel wat var kens verkocht, meneer Bos?" „Duzenden, jong." Verkocht u alleen maar var kens?" „Wel nee, ik verkocht van alles. Kippen, kalkoenen, koeien en ook nog een keer een bileam..." Hen Bos begint weer te grinneken) Wat is een bileam?" vragen wij. „Een ezel soms?" „Dat hè je goed geraje! Tegen een ezel zeg ik altijd bileam, omdat, vroeger, in het bijbelse verhaal, Bi leam ook op een ezel reed..." „Kon u de ezel spoedig verkopen?" „Dat zou ik denken. Ik kocht het beest in Oosterbeek van een zekere Anton Versteeg. Hij bood hem mij aan voor twintig gulden en toen gaf ik hem gauw geluk. Maar mijn va der was erop tegen. Hij rvroeg mij hoe ik het beest thuis moest krijgen. Ik zei tegen mijn vader dat dit geen kunst was. Maria was er helemaal op van Nazareth naar Bethlehem ge- „Verkoclit u nog meer diersoor ten „Jazeker. Ik heb ook wel eens pa pegaaien verkocht. En niet te verge ten honden. Ik heb zeker ivel hon derd honden verkocht. Waaronder ook trekhonden. Op een keer ont moette ik aan de Greb een zekere Peet van Dam. Toen hij mij zag riep hij: „Bos, ik heb wat voor je te verdienen." „Ik er opaf. Hij bracht mij bij 'n prachtige hond Hij had er papieren bij, het was dus een officieel goed gekeurde trekhond. Ik vroeg aan Van Dam wat de hond moest kos ten. Toen antwoordde hij mij dat ik hem voor een gulden mocht meene men. Dat was erg goedkoop, daarom informeerde ik of er wat mee was." „Hij vreet kiepen", toas het be scheid. Ik zei: „Al vreet-ie peerden, dat maakt niks. Geef hem maar mee." Toen ik thuiskwam zei mijn va der: „Wat heb je nu weer. Daar kom je nooit vanaf en je moet hem nog voeren ook. Het kost je alleen maar geld." Ik was echter optimistisch ge stemd. Ik kon het beest al 'gauw kwijt poor f 7,50. Maar ik vroeg een tientje. Dat kreeg ik niet, dus hield ik de hond nog een paar dagen bij mij. Het was een bijzonder lief dier, dus kreeg ik er nog schik mee ook. Een wel zeer oude opname van de Nieuweweg uit de tijd van de trek honden. 's Vrijdags ging ik naar Arnhem en daar sprak ik Van Dam uit Driel. Deze kwam, naar mij toe en zei: „Bos, ik moet een trekhond hebben, weet jij niet iets?" Natuurlijk wist ik iets maar ik zei erbij (ik heb al tijd geprobeerd eerlijk te blijven, ook in de handeldat de hond kie pen vrat. Het was vóór Van Dijk geen hindernis. Wel vroeg hij of er een goedkeuringsbewijs bij was. Dat was het geval. Ik nodigde hem uit maar eens te komen kijken. Een paar dagen later was hij er al. Hij vond het een praclithond en vroeg mij wat hij kosten moest. Ik zei hem dat ik dat niet wist. Hij zou zelf wel meer verstand van trekhon den hebben, voegde ik eraan toe. „Zeg maar wat-ie je weerd is', moedigde ik hem aan. „Ik wil er f 25,voor geven", re ageerde Van Dijk. Ik gaf hem een formidabele slag op zijn hand. „Geluk jong!" En zo waren we allebei in onze „Op een keer kwam ik bij Van Laar te Wageningen. De man had een mooie, forse bouvier. Hij wilde hem kwijt, want de hand vrat teveel. Het was een zuinige tijd en de man kon zijn distributie-broodje zelf wel op. Ik vroeg hem hoeveel hij er voor moest hebben. Van Laar vroeg er f 6,50 voor en ik gaf hem gelijk ge luk. Maar de hond ivilde niet mee Hoe ik ook aan de halsband trok, het beestje weigerde dienst. Goede raad was duur. Opeens her innerde ik me dat ik nog een boter ham met spek bij me had. Die hield ik de hond voor de neus. En zowaar, toen begon hij te lopen. Op deze wij ze kreeg ik hem naar Veenendaal. Daar kwam ik toevallig een bakker tegen. Die zei mij: „Wat heb je daar een mooie hond bij je. Is hij soms te koop?" „Dat is-t-iebeaamde ik. Even later ging de bouvier voor f 25, van de hand. Een poosje later kom ik die bakker weer tegen. Hij kijkt allesbehalve vrolijk. „Wat is er aan de hand", vraag ik. Het blijkt dat de hond nog steeds aan de vraatzuchtige kant is. Er kwam een klant bij de bakker en de hond vloog hem aan. Resultaat, een kapotte jas. Nu wist ik niet dat de hond jassen vrat, dus voelde ik mij onschuldig. Maar op verzoek van de bakker kocht ik de hond voor het zelfde bedrag als de bakker hem van mij gekocht had, terug. Kort daarop sprak ik Bart Joosten van de Hanepol. Deze vertelde mij, dat er zoveel bij hem gestolen werd. Hij vroeg of ik niet een fikse hond voor hem wist, die voor geen mens bang xvas. Zo'n hond wist ik! Voor wat fles sen olie en een paar mud goudrei- netten, een beste prijs dus in oorlogs tijd, ging de bouvier van de hand. Toen ik Joosten later weer sprak was de boer me nog dankbaar. Ei- durfde geen dief meer bij hem op 't erf te komen. Er was zelfs al eens iemand geweest die hem f 500, voor de hond geboden had. „Kijk", zegt de heer Hen Bos, „zo'n reactie vind ik prettig" „Weet u nog meer te vertellen?", vragen wij. „Ik weet nog een paar aardige stukjes, van het oude Veenendaal..." AMERSFOORT. I)e verwachting was, dat liet damesteam van Panters het donderdagavond j.l. in de sporthal te Amersfoort bijzonder moeilijk zou den krijgen tegen het Soester SVV. De ze ploeg stond tot vóór deze strijd nog vlak onder de twee koplopers, Panters ADVERTENTIE sinds nov. 1922 Eigenaar R. R. Mulder Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 Veenendaal Telefoon 083853000 Vertegenwoordiger H. Logtenberg, Larikslaan 4, Veenendaal. en GVC, en kon dus via een overwin ning op Panters aansluiting verkrijgen. Maar SVV kon de mooie plaats op de ranglijst in de Overgangsklasse deze avond niet waar maken, want Panters was de Soester dames op alle fronten de baas. De traditionele vechtlust van SVV bleef grotendeels uit, daar het voelde tegen deze tegenstander weinig kans te hebben. Panters speelde zoals gewoonlijk niet eens in de allerbeste vorm in deze grote ruimte, maar had ruim voldoende capaciteiten om t^ be wijzen niet voor niets koploper te zijn. Met 0-3 trok SVV aan het kortste eind en Panters blijft, samen met GVC uit Hilversum, de Overgangsklasse aanvoe ren. Dat Panters van meet af aan in de aanval kon gaan kwam, omdat ditmaal de opbouw tot de aanval goed in elkaar zat. Vrijwel elke bal werd goed opge vangen, waardoor via de noodzakelijke goede set-ups de aanval in actie kon blijven. Panters ging deze strijd ietwat bevreesd tegemoet, maar liet daarvan niets blijken. Het speelde fris van de lever en nam dirfect 'het initiatief om dit de gehele wedstrijd niet meer af te staan. In de eerste set domineerde Pan ters dermate, dat het deze set via de tussenstanden 0-4 en 3-8 met 5-15 kon winnen. In de tweede set kon SVV Pan ters tot op de helft bijbenen, maar van af dat moment liet Panters er geen twijfel over bestaan welke ploeg deze avond de meeste aanspraak op een overwinning mocht maken. Panters kwam voor met 5-8 en drukte vervol gens vrij snel door naar de score, 5-12. De ook deze avond weer in volle actie en afdoende werkende spelverdeelsters Ditty Hiensch en Margriet van Otterlo bleven achter elke pass aanrennen met als resultaat, dat hun goede set-ups door de aanvalsters Wil Schoemaker, Jos Jansen, Lineke van Hardeveld en I Ada Siefkes volgens de regels van de volleybalkunst konden worden afge- ters aan het net constant de betere for matie was. Deze tweede set werd we derom een prooi voor Panters met de duidelijke cijfers 8-15. In de derde set kon Panters aanvan kelijk moeilijk punten scoren, maar werkt. Thea Thiers toont de laatste wedstrijden aan aanvalskracht te hebben gewonnen en droeg ertoe bij, dat Pan- nadat enkele wissels hadden plaatsge vonden kwam de ploeg weer in volle actie en zette SVV wederom onder zeer j zware druk. Het werd 1-3 voor Panters. ".Vil Schoemaker plaatste vervolgens een serie effectvolle, strakke serves in de SVV-verdediging, waarop deze ploeg to taal geen vat kon krijgen. Het werd 1-9 voor de Veenendaalsen. In de reste rende fase van deze derde set kon voor al Ada Siefkes met een aantal op maat gegeven plaatsballen in het achterveld van SVV de voorsprong van Panters nog verder vergroten. Jos Jansen ver schalkte de SVV-verdediging enkele ma len door zeer kort aangegeven set-ups pardoes en feilloos tussen de totaal mis grijpende Soester dames te plaatsen. SVV had geen enkel verweer meer en gaf de strijd gewonnen. Met 4-15 won Panters deze derde set en het had daar mee deze belangrijke wedstrijd over duidelijk in een 0-3 overwinning omge zet. j De Panters-dames resten nu nog drie wedstrijden. Éénmaal trekken ze nog naar Apeldoorn om te trachten het al tijd doorzettende BBC te verschalken en tweemaal spelen ze nog thuis, waarvan de laatste wedstrijd tegen het eveneens nog niet kansloze Spirit uit Amersfoort. Het is zeer goed mogelijk, dat deze laatste wedstrijd op 18 maart a.s. in eigen huis de feitelijke finish van deze competitie gaat worden. Met GVC even eens aan de winnende hand zullen bei de ploegen gelijk aan de kop eindigen. Maakt één der beide ploegen een fout (een gelijk spel is niet mogelijk in do- ze competitie), dan kost dat dat tea< vrijwel zeker de titel.

De Vallei | 1967 | | pagina 3