850 sP«*et deze ES* dr° 1 1 S.E.R. akkoord met hogere sociale uitkeringen De Kamercommissies willen meer armslag Opvallend nieuws zorgt voor leven in brouwerij TOESTEL WAS ER VAN ONDERSTEBOVEN Vijf procent per 1 januari 1967 „Met prinses is alles goedj zegt prof. Plate j U>NSP c"' ^tm^^av^*;e9tt99',n9' Erasmusprijs 1967 voor prof. dr. J. Tinbergen Omroepwet in Eerste Kamer Beurs- overzicht Na verkeersongeluk overleden SER-advies: Hef bedrijfschap fotografen op VOOR KENNIS, WIJSHEID EN IDEALISME Kinderbijslagen Steeds meer water gefluorideerd Ter bescherming van de burger Utrechtse jongelui „speelden" met traangasbommetjes VERKIEZINGEN DRUKKEN STEMPEL OP DAMRAK Olie en gas B Hoger dividend en bonusuitkering Zwanenberg SATERDAG 18 FEBRUARI 1967 ADVERTENTIE 54 S*£ PK' no VOOON'^en' ruW 1^e(in9 «°'S"^e s*nd«. m vers^e\bare cond\t\oo^g lettere aU^ aan\a9e reg en verbat (T\"\n9 cari°s' sen® me* ^quaVi* -be^an de\vn9 ^antv voestV Voor Apeldoorn e.o. KLUCK'S AUTOMOBIELBEDRIJVEN N.V. LOOLAAN I3 - TELEFOON 05760-12954 MARCHANTSTRAAT 37 - TELEFOON 05760-3 1683 Voor Apeldoorn e.o. FRITS NUSSELDER KANAALSTRAAT 45 - TELEF. 05760-15203 Voor Ep. e.o.FA- SCHRAMADE EN BORSBOOM LANGE VEENTEWEG 31-35 TELEFOON 05780-3167 BEVALLING OP DKAKESTEYN (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG „Prinses Beatrix j zal op Drakesteyn bevallen. Dat is haar beslissing. Ik ben van mening, dat een aanstaande moeder voor een i bevalling alleen als het nodig is in een ziekenhuis moet worden opgeno- men en dat zij thuis moet bevallen als alles normaal is. Dat is mijn opvat- S ting en de prinses heeft zich daarbij aangesloten. Bij prinses Beatrix loopt alles nor- maal, zij verschilt in niets van ande- re aanstaande moeders, volgt zwan- gerschapsgymnastiek en heeft geen complicaties." aldus de Utrechtse j gynaecoloog, prof. dr. W. P. Plate, die straks ook als enige bij de i bevalling zal assisteren. Volgens prof. Plate is de datum van de bevalling van de prinses niet nauwkeuriger aan te geven dan met „in april". OOSTERHOUT In een ziekenhuis te Oosterhout is gisteren overleden de 33-jarige Th. A. van Dongen uit deze plaats, die op 5 februari, toen hij met zijn bromfiets naar links moest uitwij ken voor een achteruit rijdende auto. in frontale botsing kwam met een hem tegemoet rydende personenauto. AMSTERDAM De 69-jarige heer S. Bleeker is 's nachts na een val van de trap in zijn woning in Amsterdam aan een hersenbloeding overleden. Zijn stoffelijk overschot werd later door een met hem samenwonende neef achter de buitendeur gevonden. HAARLEM In een ziekenhuis te Haarlem is overleden de 26-jarige mej. M. Uitendaal, afkomstig uit Heemste de, die donderdagavond ernstig ge wond was geraakt bij een verkeerson geval te Hillegom. Zij werd toen bij het oversteken aangereden door met hoge snelheid rijdende personenauto. FRANEKER In Franeker is het zesjarige jongetje H. A. G. de Vries on der een prsonenauto gekomen. Het kind is gisteren in een ziekenhuis in Groningen overleden. GOUDA. De 17-jarige expeditie knecht C. Hoogendoorn uit Gouda is gistermiddag in zijn woonplaats met zijn bromfiets geslipt en onder een te gemoetkomende vrachtauto terecht ge komen. Hij was op slag dood. (Van onze Haagse redactie) De Sociaal-Economische Raad heeft vrydag in zyn openbare vergadering een advies vastgesteld, waarin de staats secretarissen van Sociale zaken en Volksgezondheid en van Economische Zaken wordt geadviseerd tot opheffing b(j de wet van het bedrijfschap Fotogra fisch Behryf. Staatssecretaris dr De Me(jer had op 3 november van het vorig jaar hierover advies aan de SER ge vraagd. Reeds vorig jaar was de Organisatie- Commissie van de SER, na besprekingen met de betrokken organisaties van on dernemers en werknemers, tot de con clusie gekomen, dat het bedrijfschap diende te worden opgeheven. Aangezien echter over de opheffing geen overeen stemming kon worden bereikt met een voldoende representatieve organisato rische vertegenwoordiging van de be trokken ondernemers en werknemers, was niet voldaan aan de voorwaarden voor een opheffing bij algemene maatre gel van bestuur en was de SER niet be voegd uit eigen beweging te adviseren tot de opheffing bij de wet. Door het verzoek van het vorig jaar was de SER thans formeel in staat gesteld te advise ren tot de opheffing van het bedryf- schap. De Nederlandse vereniging van vak fotografen NFPV had al bij brief van 31 mei 1965 de SER verzocht te adviseren tot opheffing van het bedrijfschap voor het Fotografisch Bedrijf <>P grond van het feit, dat dit bedrijfschap naar haar oordeel niet beantwoordde aan de ge wekte verwachtingen. Dit verzoek was ondersteund door de Nederlandse Vereni- p,otnioiirn,»h«*'>'»1 (Van onze Haagse redactie) De Sociaal-Economische Raad heeft vrydag een gunstig advies vastgesteld met betrekking tot het voornemen van de regering de uitkeringen krachtens de sociale verzekeringswetten, te weten de A.O.W. en de A.W.W., de uitkeringen aan de invaliditeitsrentetrekkers alsmede de kinderbijslagen met ingang van 1 januari 1967 met in totaal 5 procent te verhogen. Zoals bekend, heeft de regering in het loonpolitieke overleg van 9 december van het vorig jaar de toezegging gedaan een dergelyke verhoging te willen bevorderen, mede door gebruik te maken van de bevoegdheid tot voorindexering. Bij de verhoging van de uitkeringen van deze wetten is rekening gehouden met de stijging van het indexcijfer van de lonen over het laatste kwartaal 1966, alsook met de uitkering-ineens van 2 pet, welke in het afgelopen jaar is genoten. De ver werking van deze 2 pet is noodzakelijk, aangezien besloten is in deze wetten geen vakantie-uitkering te introduceren. Om de totale stijging van de periodieke uit keringen per 1 januari 1967 op 5 pet te brengen is als sluitstuk een voorindexering van 2 pet toegepast. Vanaf 1 januari jl. worden de uitke ringen als volgt: (tussen haakjes de oude bedragen). A.O.W. PER JAAR: Gehuwde bej. f 4.470,- (f 4.254,-); ongeh. bej. f 3.144,- (f 2.994,-). AWW PER JAAR: Wed. met kinderen f 4.470.- (f 4.254,-); weduw. z. kinderen f 3.144,- (f 2.994,-); wezen tot 10 jaar f 990,- (f 942,-); van 10 tot 16 jaar f 1.482,- (f 1.410,-); van 16 tot 27 jaar f 1.926,- (f 1.830,-). LW.I. PER JAAR: Inval, in klasse a f 5.994,- (f 5.826,-); in klasse b f 4.878,- (f 4.740,-); in klas se c f 3.756,- (f 3.648,-); invaliden in klasse d f 3.000,- (f 2.916,-). Voor de kinderbijslagen is in het ver leden geen uitkering-ineens verstrekt, zodat de verwerking van deze uitkering ook in de verhoging van de kinderbij slagen geen rol speelt. Er is dus voor de kinderbijslagen alleen rekening ge houden met het gestegen loonindexcijfer en een voorindexering van 2 pet., waar mee de raad zich kan verenigen. De kinderbijslagen worden vanaf 1 januari 1967 per kwartaal: Voor een eerste kind f 98,28 (f 95,16); tweede en derde kind f 113,10 (f 109,20); vierde en vijfde kind f 152,10 (f 146,64); zesde en zevende kind (f 169,26 (f 163,80); voor een achtste en elk daarop volgende kind f 187,20 (f 180,96): DEN HAAG De Eerste Kamer zal dinsdagochtend 23 februari een begin maken met de behandeling van de Om roepwet. De vergadering begint om 11.45 uur, kort na de opening van de buitengewone zitting 1967 van de Staten Generaal, om 10.45 uur. ADVERTENTIE de groene tingeling frisdrank DEN HAAG Op 1 februari bedroeg het aantal inwoners van Nederland, dat gefluorideerd water gebruikt 1.728.250, of ongeveer 300.000 meer dan een half jaar geleden. Daarnaast zijn vergunnin gen tot fluoridering afgegeven voor ge bieden met een totaal van 2.265.800 inwo ners, terwijl voor gebieden met in totaal 1.869.650 inwoners nog vergunningsaan vragen in behandeling zijn. Deze gegevens zijn ontleend aan de thans verschenen brochure „Fluoridering van drinkwater", een uitgave van de Commissie Voorlichting Fluoridering Drinkwater, ingesteld door de minister vort wl«l» T-l-on ori v,>'V«:,,0'T"ndhffid (Van onze parlementaire redactour) De commissies voor de verzoekschriften uit de beide Kamers der Staten-Generaal hebben, elk aan haar eigen Kamer, een gelijkluidende nota aangeboden, waarin zij zeggen op een aantal punten meer armslag nodig te hebben dan zij thans bezitten. De commissies achten dit noodzakelijk, willen zij de Kamers in staat stellen de functies, welke de Staten-Generaal ingevolge de grondwetsartikelen inzake het recht van petitie en het parlementaire recht van enquête dienen uit te oefenen, op een zodanige wijze waar te maken als, gezien de hedendaagse opvattingen over de verhouding van de staatsburger tot de overheid, gevergd mag worden. De commissies achten in dit verband verwezenlijking van de volgende punten noodzakelijk: 1. De regering dient sneller dan tot nu toe het geval is de gevraagde inlichtingen aan de commissie te verstrekken, bij voorkeur binnen één maand. 2. De commissies dienen op eenvoudige wijze het recht van enquête te kunnen toepassen. 3. De commissies dienen over een gemeenschappelijke ambtelijke organisatie te beschikken. In de na-oorlogse jaren werd, naarma-missie verschijnen, doen dit op basis te de maatschappij-structuur ingewikkel der werd, de behoefte aan beter geor ganiseerd onderzoek naar gedragingen van de overheid steeds sterker gevoeld, aldus de commissie. In verscheidene wetten zijn dan ook beroepmogelijkhe den tegen overheidsbeslissingen gescha pen. Toch resteren nog tal van geval len, dat iemand zich al dan niet ten onrechte te kort gedaan acht. De commissies hebben gemeend zich in de nota te kunnen onthouden van diepgaande beschouwingen over de vraag of de instelling van een ombuds man of ombudscommissie al dan niet wenselijk ware. Zij hebben zich beperkt tot een onderzoek, in hoeverre hun eigen taakopvatting en werkwijze verbeterd zouden kunnen worden. Immers zullen, ook al zou de ombudsman worden geïn troduceerd, de Staten-Generaal deel blijven uitmaken van de in art. 8 der Grondwet vermelde „bevoegde macht", zodat verzoekschriften by de Kamers kunnen worden ingediend. Er is behoef te aan een instantie als de commissie voor de verzoekschriften, die a. recht heeft op een uitvoerige moti vering van de overheidsgedragingen., b. de minister een kans geeft zijn fout te herstellen, c. het politiek gewicht van de volks vertegenwoordiging in de schaal kan leggen, d. haar bevindingen kan publiceren en ter discussie stellen. Wat betreft het inwinnen van inlich tingen hebben de commissies tot dus verre weinig of geen moeilijkheden on dervonden in deze zin, dat een minis ter de gevraagde inlichtingen weigert te geven. Het tempo is echter naar het oordeel der commissies in vele geval len te traag. Zij menen, dat hierin ver betering kan worden gebracht als bij het verstrekken hiervan dezelfde ge- dragslyn zou worden gevolgd als bij de schriftelijke beantwoording van door een lid der Staten-Generaal schriftelijk gestelde vragen. De inlichtingen zelf zijn vaak van dien aard, dat nadere feitelijke gege vens nodig zijn. Daarom achten de com missies het gewenst, dat zij de bevoegd heid krijgen zelfstandig en rechtstreeks ambtenaren te horen en voorts inzage te nemen in stukken, welke ambtenaren onder zich hebben, niet zynde interne beleidsnota's. Als een lacune gevoelen de commis sies het, dat zy de bevoegdheid mis sen particulieren getuigen en/of des kundigen een verschijningsplicht op te leggen en desgewenst onder ede te horen. Degenen, die, eventueel verge zeld van adviseurs, thana voor de com- van vrijwilligheid. Verificatie van gege vens door middel van het horen van ge tuigen of deskundigen, wordt aldus wel bijzonder moeilijk. De commissies zijn van oordeel, dat in de leemten zou worden voorzien in dien zij de bevoegdheden als bedoeld in de artikelen 3 en volgende van de Enquêtewet zouden verkrijgen. Door een wetstechnische eenvoudige wijziging van deze wet ware te bereiken, dat de Ka mers hun eigen commissies voor de verzoekschriften de middelen verschaf fen om waar nodig zelfstandig een eigen aan het bepaalde geval aange past onderzoek in te stellen, ofwel door de onbeperkte vrije inzage van de be treffende dossiers of stukken ofwel door particulieren te horen of met hen te spreken met het gezag van een staats instelling, die in beginsel het recht heeft alles weten, wat van openbaar belang kan zijn of worden. AMSTERDAM De Erasmusprijs 1967 is toegekend aan onze landge noot prof. dr. J. Tinbergen, econo mist en internationaal expert op het gebied van de ontwikkelingshulp. Het is de eerste maal dat deze jaarlijkse Europese prijs is toegewezen aan een Nederlander. De thans 63-jarige prof. Tinbergen zal de prijs, groot 100.000 gulden, de ze zomer in Amsterdam ontvangen uit de handen van prins Bernhard, regent van de stichting Praemium Erasmia- num, een in 1958 opgerichte Neder landse instelling. De bekroning, aldus deze stichting, moet gezien worden „als bewijs van waardering voor -Öe grote verdiensten van prof. Tinbergen op het gebied van de economische wetenschappen en meer in het bijzon der voor de kennis, de wijsheid en het idealisme, waarmee hij zich ln dienst gesteld heeft van de economi sche verheffing van de bevolking der ontwikkelingslanden. De wijze waarop hij de economie dienstbaar weet te maken aan de oplossing van de grote vraagstukken, waarvoor de mensheid zich ziet gesteld, is een indrukwek kende bijdrage tot de vervulling van de culturele en morele taak van Euro pa in de wereld." Meer nog dan aan zijn verdieping van de theorie van de economische wetenschappen dankt prof. Tinbergen volgens de stichting zijn internationa- faam aan het feit dat hij van de re geringen van vele ontwikkelingslanden persoonlijk adviseur is geworden In vorige jaren is de Erasmusprijs toegekend aan de filosoof Karl Jas pers, de staatsman Maurice Schuman, de schilders Mark Chagall en Oskar Kokoschka, de christen-humanist Ro mano Guardini, de godsdientfilosoof Martin Buber, de Union Academique Internationale, de cineasten Charles Chaplin en Ingmar Bergman en de kunsthistorici Sir Herbert Read en René Huyghe. UTRECHT De afdeling bijzondere wetten van de Utrechtse politie heeft in een feestartikelenwinkel in Utrecht 42 traangasbommetjes in beslag genomen, nadat bij de politie klachten van Utrech ters waren binnengekomen, dat jongelui traangasbommetjes in hun brievenbus gooiden. Tegen de eigenaar van de feestartike lenwinkel heeft de politie proces-verbaal opgemaakt, omdat het volgens de vuur- wapenwet in ons land verboden is traan- gasbommen te verkopen. Overigens ver moedt de politie, dat de aanwezige bom metjes uit Duitsland afkomstig zijn. In dat land mogen dit soort „feestartikelen" wel worden verkocht. (Door onze economische medewerker) Deze week geen hoerastemming. De hausse was afgelopen. De internationale fondsen konden zich niet optrekken aan een koersstijging in New York om de een voudige reden dat ook daar op de plaats rust werd gehouden. En in het binnenland was de kooplust geheel verdwenen. De beleggers wilden eerst de verkiezingen afwachten voordat zij koop- of verkoop orders gingen afgeven. De handel liep dan ook duidelijk terug. Waren wij vorige week verwend met een nominale omzet in aandelen van ruwweg 4 miljoen, maan dag was het alweer 3 miljoen en dinsdag 2,8 miljoen. Gelukkig bleven wij nog boven de grens van de 2 miljoen, die in het najaar maar al te vaak naar beneden doorbroken werd. Maar ook toen de verkiezingsuitslagen hekend waren, gebeurde er niet veel. De beleggers wisten er eigenlijk geen raad mee. Net zoals trouwens de politici van de grote gevestigde partijen. Men wil eerst duidelijkheid over het regeringsbe leid, over wel of geen inflatoire linancie- ring, over wel of geen beroep op de ka pitaalmarkt. Dit laatste is van groot be lang voor de rente en daardoor indirect voor de hoogte der aandelenkoersen. Dat het desondanks geen saaie en doodse week is geworden, danken wij aan interessante berichten. Wij doelen op de vorming van een nieuw, zeer groot farmaceutisch concern, op de aan gekondigde activiteit van Hoogovens en Billiton die met vijf buitenlandse con cerns olie en gas in de Noordzee gaan boren, aan de rente-overbrugging die werven kunnen krijgen en aan enkele gunsfige bedrijfsberichten (Wijers, Bre- dero, Utermöhlen). De Amsterdamse Chininefabriek (1/4), de Bandoengsche Kininefabriek (3/8) en de Nederlandse Kininefabriek (3/8) vormen te zamen de Ned. Combinatie voor de Chemische Industrie (Ned- chem). De aandeelhouders worden nu uitgenodigd hun aande.en in te wisselen in de aandelen van de nieuw opgerichte Amsterdam Chemie Farmacie (ACF). Het gaat die fabrieken goed. De Ban doengsche Kinine de enige waarvan de aandelen op de beurs verhandeld worden verhoogt haar dividend over 1966 van 30 pet. tot 47 pet. Maar van de ACF verwacht men in de toekomst voorlopig niet meer dan 15 pet. Niet veel, maar de combinatie is een binnen vetter. De beurs reageerde scherp. Dins dag geen notering. Woensdag ±180 bie den tot 1340, donderdag -37 tot 1303. Er worden nog koersen gemaakt die de verbeelding prikkelen. De verbeelding prikkelde ook het be richt dat Hoogovens en Riliton met vijf buitenlandse ondernemingen gaan samenwerken om in de Noordzee olie en gas te boren. Deze hopelijk goedkope energie is bedoeld voor de op richting of activering van nieuwe on dernemingen die zeer veel energie nodig hebben, zoals een aluminiumfabriek. Hoogovens en Billiton hebben in deze club die niet de vorm van een vennoot schap krijgt, een gezamenlijk belang van rond 18 pet. Het was een verrassing voor de beurs. Woensdag begon de kooplust, nog ge steund door dekkingsaankopen van bais siers die op een daling van koersen had den gespeculeerd en bepaald niet op een stijging. Per saldo ging de koers van Hoogovens woensdag 13 punten om hoog tot 333 en Billiton 14 punten tot 487. Donderdag was de vaart er alweer PITTSBURGH. Een vliegende storm er werden windsnelheden van hon derdtwintig kilometer per uur ge meten hebben Amerika geteisterd. Op het vliegveld van Pittsburgh wer den verscheidene vUeetm'een hevrhn- digcL Een sportvliegtuig werd zelfs enomen en onderste door de wind o hnyetj irorer/yrryinr uit. Hoogovens zakte tot 324, en Billi ton liep donderdag naar 482. De internationale fondsen hebben het heel rustig gedaan, hoewel een dalende tendens niet was tegen te houden. Ko ninklijke zakte geleidelijk, Unilever eveneens en Philips deed ook al mee. Hier heeft echter nog een rol gespeeld dat in Ierland een dochteronderneming moest worden gesloten, terwijl enkele dagen later bekend werd dat een Duit se dochteronderneming 260 werknemers moest ontslaan. Druk werd ook uitgeoefend door ge ruchten dat Philips voor de aankoop van de Engelse onderneming Pye (liefst f300 miljoen) een converteerbare obligatielening zou gaan uitgeven. Dit bericht werd prompt ontkend door de di rectie in Eindhoven, er zou zelfs geen enkel beroep op de openbare kapitaal markt woiden gedaan. Hoe de aankoop wel gefinancierd zou worden, werd ech ter niet uit de doeken gedaan. Er waren deze week enkele gunstige bedrijfsberichten. Eind vorige week hoorden wij dat Wyers (Woningtextiel) de omzet met 9 pet. kon opvoeren en de winst van f 3,2 miljoen tot f 3.7 miljoen. Het dividend blijft op 20 pet. staan. Maandag trok de koers 5 pun ten aan tot 390 maar donderdag was het alweer 383. Bij textielfabriek Texoprint kon het in augustus van vorig jaar ver hoogde produktiepeil gehandhaafd blij ven. Aannemingsmaatschappij Bredero zal weer 20 pet. gaan uitkeren, terwijl Utermöhlen verbandstoffenbekend maakt dat er in '66 goed gewerkt was. Van de nationalisatie in Tanzania is nu ook de Twentse Overzee Handel maatschappij (TOM) het slachtoffer geworden. Dit leverde dinsdag 3 punten verlies op tot 76. Donderdag moest een koers van 71% betaald worden. Ook al wordt vergoeding beloofd, de beleggers vrezen alleen maar nadelen. De textielindustrie staat weer iets meer in de belangstelling. Eerst het be richt dat enkele grote concerns (Nijver- dal-Ten Cate, Texoprint, Kon. Ned. Tex tiel Unie en Van Heek) gezamenlijk gaan proberen hun exporten naar de landen achter het yzeren gordijn op te voeren. Er wordt een verkoopapparaat voor opgebouwd. Tegen het eind van de week lazen wij voorts dat onze textielindustrie een op dracht van f 5 a f 6 miljoen uit Indone sië verwacht in het kader van het hulp programma voor Indonesië. Het zou een belangrijke steun in de rug zijn als de export zo heel belangrijk voor deze tak van industrie verder kan wor den opgevoerd. Op de obligatiemarkt trekken de koer sen weer aan. De 7 pet. staatsleningen kwamen deze week dicht in de buurt van de 104. De rentedaling gaat dus zij 't heel voorzichtig nog door. Nieu we grote Nederlandse leningen zijn niet bekend, wel buitenlandse. Op 22 febru ari kan worden ingeschreven op een 6% pet dollarlening van de Kolen- en Staalgemeenschap, koers van uitgifte 98% en rendement 6,8 pet. Op dezelfde dag zullen in Amsterdam ook worden verhandeld 6% pet. dollarobligaties van het Franse staatsbedrijf Electricité de France. Wie geïnteresseerd is in een kleine, mindsr bekende Nederlandse in stellingen nog een hoge rente wil heb ben, kan echter terecht bij het zieken huis De Weezenlanden, die op 24 febru ari een 7% pet. lening tegen 99% uit schrijft. Aantrekkelijk hoog voor deze tijd. OSS. De raad van commissarissen en de raad van bestuur van de N.V. Koninklijke Zwanenberg-Organon heb ben besloten een bonus-uitkering uit de belastingvrije agio van 10 pet. in de vorm van aandelen te doen. Tevens zal aan de in april te houden algemene vergadering van aandeelhou ders worden voorgesteld, het dividend te verhogen tot f 3.80 per aandeel van f 20 v.j. f 3.50). Bovengenoemde bonus-aandelen, wel ke in maart ter beschikking worden ge steld, zullen ten volle tot het dividend nvr THTV

De Vallei | 1967 | | pagina 4