maat óert)V\ Geen woord van spijt bij Slottke over de lippen l6Jm26februari personenauto SFEER IN BARCELONA BLIJFT GESPANNEN C.I.A. beschuldigd van nog meer infiltraties Sekte moet kinderen afstaan VRIJGEZEL KAN IN BAD ZIJN RUG WASSEN Spiegel Laatste fase proces-Harster SP°rtC°UPe' öezer«iomen^00^ ^"r0e!fLge" KoeWteeW' Hoger beroep in zaak-Dominas 275 Belgen in Kongo gedood Harster en Zöpf berouwvol „Telegrammen- service" in Den Haag Sato herkozen Huwelijk van ter dood veroordeelde Wereldraad wil bomaanvallen doen staken MI 1109 Sedert 1964 Geen visum meer voor Bulgarije geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zondag 10-17 uur toegang f3.- Verdachte Tilburgse moord vrijgelaten Met katapult tegen straaljagers Ford-België weer 2 weken dicht Uitvindersbeurs Brussel Lectoren zakten voor middelbare hooi se ZATERDAG 18 FEBRUARI 196 WïVER'J EN. 0^0 52SA£Pk' \J\fS/SP pvoo.- A cU. 6A3 f^^re^en oPe ^wi* rNN\e\en tuW» 135bering *°ot S"IB syn=M" «»«v00rtn' poo pvjcKe^ seats vers^barec0nd^°nin9 or V'«lbarea"00"o.aawa9®'' reg en catvossetie (anVv ,deVW9 .roest) Voor Apeldoorn eo KLUCK'S AUTOMOBIELBEDRIJVEN N.V. LOOLAAN 13 - TELEFOON 05760-12954 MARCHANTSTRAAT 37 - TELEFOON 05760-3 1683 Voor Apeldoorn e.o. FRITS NUSSELDER KANAALSTRAAT 45 - TELEF. 05750-1 5203 Voor "pee.: FA SCHRAMADE EN BOSBOOM LANGE VEENTEWEG 31-35 - TELEFOON 05780-3157 (Van een speciale verslaggever) MÜNCHEN Om een uur vrijdagmiddag tikte de president van het Schwur- gericht in München met zyn hamer een stuk Nederlandse historie weg. Het grote oorlogsmisdadigersproees tegen Wilhelm Harster, Wilhelm Zöpf, en Fraiilein Gertrud Slottke was na tien procesdagen geëindigd. (De uitspraak is op 24 februari). Nog eenmaal kwamen de drie hoofdrolspelers van het drama der Nederlandse Jodenvervolgingen, zoals dat de afgelopen weken nog eenmaal op grond van het originele „script" werd opgevoerd, aan het woord. Ook Harster, Zjjpf en Slottke kregen, zoals iedere Duitse verdachte, het recht van het laatste woord. DORTMUND Zes van de negen veroordeelden in het proces-Dominas hebben beroep aangetekend tegen hun vonnis. Het zijn: de vroegere advocate Marianne Iireuzer (zes jaar gevange nisstraf), Gerhard Balk (elf jaar), He- bert Balk (vier jaar), Harry Balk (21 maanden), Betty Russ (17 maanden) en Lucie Balk (22 maanden). De openbare aanklager wenst van zijn kant een uitspraak van het opper ste gerechtshof over de waarde die moet worden gehecht aan de aanwij- gingen dat Dominas, de leider van de bende juwelendieven, verantwoordelijk was voor de moord op een caféhouder en diens zuster. De rechtbank in Dort mund had Dominas wegens gebrek aan bewijs van de dubbele moord vrijge sproken. Zij was evenwel van oordeel dat er sterke aanwijzingen voor zijn schuld waren. Dominas, die vijftien jaar kreeg we gens poging tot moord, roof en ver scheidene andere strafbare feiten, werkt intussen in zijn cel koortsachtig aan stof voor nieuwe processen: hij wil alle kranten die hem als „de moorde naar van Liinern" hadden bestempeld, wegens laster aanklagen. In Liinern werden de caféhouder Albrecht Höh- mann en zijn zuster Lina vermoord. ERUSSEL. Sedert 1 januari 1964 zijn in Kongo 275 Belgen gedood, zo heeft de Belgische minister van Buiten landse Zaken Harmei verklaard in ant woord op een parlementaire vraag. Voorts zijn er nog 15 gevallen, waarin onvoldoende bewijsmiddelen beschik baar zijn om tot het uitgeven van een overlijdensakte over te gaan. De minis ter deelt voorts mede, dat bij zijn we ten geen Belgen meer als gijzelaars van de opstandelingen in Kongo worden vastgehouden. SOFIA. Ter gelegenheid van het internationale toeristische jaar heeft de Bulgaarse regering besloten geen visum te eisen van toeristen die dit jaar het land bezoeken en er meer dan 24 uur maar niet langer dan twee maanden blijven. Na 31 december zal Bulgarije dit be leid handhaven voor toeristen uit landen waarvoor Bulgaren ook geen visum no dig hebben. ADVERTENTIE Harster verklaarde: „Ik heb altijd ge probeerd het tijdstip waarop ik wist dat de uit Nederland weggevoerde Joden hun dood ingingen zo nauwkeurig mo gelijk te bepalen. Hohes Gericht, u moet mij geloven, ik heb tijdens het proces niet geprobeerd mijzelf te rechtvaardi gen, ook al zou het daar eens op heb ben geleken. Het gevoel van schuld, schuld die ik heb bekend, zal mij mijn hele verdere leven begeleiden. Aan dok ter Kempner het is jammer dat hij hier niet aanwezig is moet ik ver zoeken mijn diepe rouw en droefheid over de slachtoffers over te brengen aan de nabestaanden". Zöpf, de voormalige commandant van het uitroeiingsapparaat IV-B-4 in Ne derland, zei in zijn laatste woord „ik heb nauwelijks iets toe te voegen aan wat mijn verdediger en aan wat dr. Harster hebben gezegd. Mijn schuld aan de deportaties van Nederlandse Joden is mij niet af te nemen. Ook heb ik groot verdriet over de slachtoffers". Fraulein Gertrud Slottke, zelfstandig secretaresse van Zöpf, kwam niet ver der dan een: „Ik sluit me aan bij het pleidooi van mijn raadsman". Of Gertrud Slottke hier verstandig aan deed, is de vraag. Dr. Aschenauer, haar advocaat, had n.l. eerder op de morgen velen in de weer zeer goed be zette zittingszaal van het Münchense Schwurgericht nogal tegen zich in het harnas gejaagd met zijn emotionele en af en toe wat twijfelachtig inzicht in de verschrikkelijke oorlogsgebeurtenissen getuigend pleidooi. Zijn betoog van twee en een half uur had in ieder geval tot gevolg dat de jonge openbare aankla ger, dr. Benedikt Huber tot een buiten gewoon felle repliek kwam en dat twee Duitsers, die zich aan de nogal twijfel achtige uitspraak van de advocaat uit Stuttgart over de rassenhaat van de Na zi's hadden geërgerd, door de parket wacht de zaal werden uitgestuurd. Dr. Aschenauer had tijdens zijn plei dooi geprobeerd de onschuld van zijn 64-jarige cliënte Gertrud Slottke aan te tonen met nieuw materiaal, dat geen of weinig betrekking had op de Jodende portaties uit Nederland. Bij het behan delen van dit materiaal had dr. Asche nauer, tot grote woede van de openbare aanklager dr. Huber gezegd: „De ver dediging beschikt niet over de gewel dige mogelijkheden van het openbaar ministerie. We hebben geen instituten, die alles voor ons kunnen uitzoeken. Ik heb dagen en nachten moeten rijden om het materiaal bij elkaar te krygen". Daarna keerde dr. Huber zich scherp tot de verdachten zelf: „U heeft hersens gekregen om ze te gebruiken, niet om ze in slaap te laten sussen. U heeft har ten gekregen om te leven, maar niet om te doden". „Fraulein Slottke was volgens de ver dediger slechts een kleine politiebeamb te, die niets wist en niet kon vermoeder» van wat er met de gedeporteerde Jo den zou gaan gebeuren". Evenmin lieuw was dr. Aschenauer's: „Herin neringen zijn vaak onscherp, omdat de waarneming van destijds onscherp was. Bovendien kunnen wij de toenmalige ge schiedenis nu slecht begrijpen". BREDA De 27-jarige mevrouw M. M. v. d. M. uit Tilburg, die werd gearresteerd onder verdenking mede plichtig te zijn geweest aan de moord op haar vader, de 63-jarige S. van der M. uit Tilburg, is gisteren door de raad kamer van de rechtbank in Breda op vrije voeten gesteld. In de nacht van 8 op 9 januari van dit jaar werd Van der M. op het erf van zijn woning doodgeslagen door de 29-jarige L. M., zijn schoonzoon, die in middels heeft bekend de moord te heb ben gepleegd. De vrouw werd op 9 fe bruari gearresteerd, nadat ze in een kliniek in Goirle het leven had geschon ken aan een meisje. Omdat deze beval ling op komst was, had de politie haar nog niet aangehouden, hoewel ze door de politie van medeplichtigheid werd verdacht. De officier van justitie, mr. G. Tem mink, had in de raadkamer gevangen houding gevorderd voor dertig dagen, maar de rechtbank achtte na grondig onderzoek onvoldoende bewijs aanwezig om de vrouw nog langer vast te hou- Waarom woonde Slottke razzia's bij, waarom ging deze vrouw vele keren naar Westerbork om daar het wegrij den van de treinen te gaan bekijken? Dr. Aschenauer had er een antwoord op: „Ze moest wel. Ze werd door haar superieuren meegenomen". MÜNCHEN Een 48-jarige inwoner van München, Helmut Winter, heeft naar tekeningen van Leonardo Da Vin ei een katapult vervaardigd, die hij dreigt te gebruiken tegen laagvliegende Starfighters van de Luftwaffe. Volgens Winter, die in de oorlog waarnemer bij de artillerie was, vlogen de straaljagers op 150 meter hoogte bo ven zijn huis. Maar zij zijn sinds hij zijn schiettuig in de tuin heeft opge steld teruggekeerd tot de voorgeschre ven hoogte van 700 meter. Voorlopig is hij echter niet van plan de katapult op te ruimen. „Ik verwacht dat zij binnen een week of tien dagen weer op 150 meter hoogte zullen overvliegen, en dan begin ik te schieten", aldus Winter. BARCELONA Gisteren was nog geen gehoor gegeven aan oproepen tot sta kingen en betogingen in Barcelona om uiting te geven aan verontwaardiging over arrestaties van arbeiders en stu denten. De autoriteiten waren voorbereid op straatbetogingen, maar omstreeks het middaguur maakte de politie melding van algemene rust. Studenten en arbei ders drongen onder meer aan op beto gingen die een hoogtepunt zouden vin den in een mars door het centrum. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De PTT heeft voor Den Haag en zijn randgemeenten aan de onderneming „Intertel" vergunning verleend personen die geen telefoon hebben telegrammen-service te verle nen. Dit betekent een uitbreiding van de diensten van „Intertel", in Zoeter- meer, waar telegrafisch geadresseer den door deze onderneming gewaar schuwd worden dat er een telegram voor hen is aangekomen en zij desge wenst in de (voorgereden) auto van „Intertel" via de mobilofoon kunnen vernemen wat de inhoud van het tele gram is. „Intertel zit daarmee wel op ons ter rein en het is een beetje een randge val", zo deelt de PTT mede. „Maar waar wij in gebreke blijven de vele aanvragers om telefoon naar hun wen sen te bedienen, moeten wij soepel zijn. Wij zijn een dienstenverlenend bedrijf, daarom hebben wij toestem ming gegeven". De dienst van „Intertel" werkt niet incidenteel, zo vernemen wij. Men moet zich erop abonneren. Voor telefoonabon nees heeft dat geen zin, omdat zij de tekst van telegrammen voorgelezen kun nen krijgen. Niet-telefoonabonnees kun nen van de boodschappendienst van „Intertel" waarvoor veel belangstel ling heet te bestaan veel profijt heb ben, zo meent de PTT. De PTT zal zijn aandeel leveren in de bestrijding van de werkloosheid in Oost-Groningen en Oost-Drente. Voor uitbreiding van de locale kabelnetten in deze gebieden zal een extra krediet worden verleend van een miljoen gul den. TOKIO Het Japanse parlement, het „Diet", heeft Eisakoe Sato met 279 van de 470 uitgebrachte stemmen herkozen als premier. Het nieuwe kabinet-Sato zal dezelfde samenstelling hebben als het woensdag afgetredene. GENK (België) De grootste fa briek van Ford in België heeft bekend gemaakt dat zij in de komende zes we ken opnieuw twee weken zal sluiten. De Ford Taunus fabriek in Genk is sinds begin van dit jaar negen dagen gesloten geweest. In februari zal de fa briek niet meer dan negen dagen heb ben gewerkt. Funcionarissen van Ford hebben meegedeeld, dat de sluiting te wijten is aan de verminderde produk- tie aan de Ford fabriek in Keulen. De Duitse fabriek voorziet de fabriek in Genk van materialen. Er werken in Genk 8.500 mensen. De tractorfabriek van Ford in Ant werpen, de General Motors in Antwer pen en Mercedes en Peugot in België zijn ook verscheidene dagen gesloten geweest. Vorig jaar is het totaal aantal ver kochte auto's in België met 3.400 tot APO nffilre f ofliTfrn' Het mooie weer kan er voor zorgen dat alsnog gedemonstreerd wordt. De veiligheidspolitie wordt op volle kracht in gereedheid gehouden. Hoewel de colleges aan de universi teit van Barcelona gisteren weer be gonnen na een onderbreking van twee weken heerst er onder de studenten nog grote onrust. Naar schatting 3.600 van de 15.000 in geschreven studenten kunnen de colle ges niet volgen, omdat zij geen aanvaard bare verklaring hebben kunnen geven van hun bezigheden tijdens de onlusten. Deze studenten moeten nieuw college geld van 6.000 peseta's storten voordat zij tot hun colleges worden toegelaten. Deze gedupeerden hebben geprotesteerd bij de plaatselijke rechtbank voor eco nomische en bestuurlijke zaken. Als de rechter achter de rector magni ficus staat, worden nieuwe betogingen verwacht. In het studiejaar 1965-'66 werd de universiteit enige dagen voor de examens gesloten wegens demonstra ties. Dit leidde tot schorsing van 69 professoren en lectoren. Twee studen ten werden voorgoed weggestuurd ter wijl 26 anderen voor perioden tussen een en drie jaar werden geschorst. NEW YORK In een gesprek met de „New York Post" heeft Victor Reuther, hoofd van de afdeling internationale betrekkingen van de Amerikaanse vakbond „United Auto Workers" gezegd, dat de Amerikaanse studentenbond niet de enige instelling is, waarop de centrale inlichtingendienst (CIA) door middel van subsidies invloed uitoefent. Ook het grote vakverbond AFL/CIO (waarmee „United Auto Workers" op gespannen voet staat) krijgt veel subsidie van de CIA ten bate van zijn internationale activiteit, met name in Latijns-Amerika, aldus Reuther. Vorig jaar beschuldigde Reuther een hoge functionaris van AFL/CIO al van geheime betrekkingen met de CIA. De New York Times heeft nog vijf academische en internationale instellin gen genoemd die volgens dit blad geld hebben ontvangen van liefdadige instan ties die door de Amerikaanse vereni ging van studenten zijn bestempeld als kanalen van de centrale inlichtingen dienst. Het is niet duidelijk, aldus de New York Times, of en in hoeverre dat geld afkomstig was van de C.I.A. De vijf door het blad bedoelde instel lingen zijn: de Pan-American Founda tion, verbonden met de universiteit van Miami in Florida. Het International Marketing Institu te, een particuliere instelling die studie dagen organiseert aan de Harvard Bu siness School in Cambridge, de Ameri can Society of African Culture, New York, de American Friends of the Middle East, Washington, en de Inter national Development Foundation, New York. De New York Times zegt dat functio narissen van de vijf instellingen heb ben verklaard niets te weten van enige binding met de C.I.A. In persberichten zijn al eerder zes instellingen genoemd die geld zouden hebben ontvangen van stichtingen die connecties met de C.I.A. onderhouden. Dat zijn, behalve de Amerikaanse vereniging van studenten: de interna tionale studentenconferentie in Leiden, Nederland, de Independent Research Service, New York, de World Assembly of Youth, Brussel en de Committee of Correspondence, New York. De drie liefdadige instellingen die door functionarissen van de Amerikaan se vereniging van studenten zijn ge noemd als kanalen voor C.I.A.-geld, zijn: De J. Frederick Brown-Foundation, Boston, de Independence Foundation, op hetzelfde adres in Boston, en de Sydney and Esther Rabb Charitable Foundation, Boston. CHICAGO De 35-jarige Martin Taj- ra, ter dood veroordeeld wegens roof moord. heeft verklaard in liet huwelijk te zullen treden met de 25-jarige we duwe Frances Beatty, moeder van twee kinderen. Tajra is in 1962 tot de elektrische stoel veroordeeld. Zijn zaak moet nog in beroep worden behandeld. Tajra heeft verklaard, dat hij zijn aanstaande heeft gewaarschuwd voor wat er staat te gebeuren als hij zijn zaak in beroep verliest. Zij wilde het huwelijk echter doorzetten. Volgens de gevangenisdirecteur is het voor het eerst dat er in een Amerikaanse ge vangenis 'n ter dood veroordeelde trouwt. Het huwelijk zal worden gesloten in een rechtszaal die in verbinding staat met de gevangenis. Tajra heeft al driemaal uitstel van executie gehad. Hij had het adres van de weduwe indertijd gekregen van een medegevangene en had haar toen ge schreven. Via correspondentie en be zoek kwam het tot vriendschap en liefde. Het zal alleen een burgerlijk huwelijk zijn. ST. JEROME (Canada) De rech ter heeft beslist dat alle kinderen, die in het klooster van een afgescheiden seete wonen, aan de voogdijraad moe ten worden overgedragen. Vorige maand werd een dergelijke uitspraak gedaan in het geval van een 4-jarig meisje, dat in bet klooster van de „apostelen der oneindige liefde" ver bleef. De kwestie kwam in het brandpunt der belangstelling te staan, toen ver scheidene ouders tevergeefs trachtten hun kinderen uit het klooster, dat 113 km ten noordwesten van Montreal ligt, te halen. Destijds verbleven 82 kinderen onder de 18 in het klooster, van wie er sindsdien 21 door middel van een min nelijke schikking zijn weggehaald. De uitspraak van de rechter betreft 16 kin deren, die al door de voogdijraad wor den verzorgd en 45 anderen die vermist worden. De secte gaf toe, de kinderen bij par ticulieren te hebben laten onderduiken toen de rechter beval hen hangende een onderzoek naar de omstandigheden in het klooster, over te dragen. „Jean-Marie du Sacré Coeur", die optreedt als hoofd van het klooster, ver klaarde onmiddellijk na de uitspraak, dat hij in hoger beroep zal gaan. Op 26 januari verspeelde hij een borgsom van 500 dollar door weg te blijven bij een proces. Toen moest hij zich verantwoor den voor het „morele en lichamelijke ge vaar" waaraan hij de kinderen bloot stelde. De „apostelen", die in hun geloof de vroeg-katholieke kerk willen navolgen, hebben gebroken met hun vroegere lei der Michel Collin. Deze gewezen katho lieke priester richtte de secte in 1952 in Frankrijk op en noemt zich Paus Cle mens XV. In een visioen kreeg hij te horen dat hij wijlen Paus Joannes XXIII zou opvolgen, en op grond hiervan be schouwt hij Paus Paulus VI als een usurpator. Pierre Vanderburie, voorzitter van de Franse studentenorganisatie, die 72 uur in Madrid gevangen heeft gezeten, is donderdag vrijgelaten. Hij moest Spanje verlaten en is inmiddels per vliegtuig naar Parijs vertrokken. 0 De bocht, die de IJssel ten zuiden van de gemeente Rheden vertoont, zal worden weggewerkt. Een karwei, dat bijna twee jaar zal duren. Behalve het afsnijden van deze bocht omvatten de werken ter plaatse verder aansluitende rivierwerken en de aanleg van de aarde- V, 0 I*"»» 4T Trr--lM*nn' BRUSSEL Hoe kan een vrijgezel in bad zijn rug wassen zonder te trou wen Volgens de Belg Herman Pardonge is het antwoord eenvoudig. Hij ontwierp een sponsaehtig-niuurpaneel voor bad kamers voor een goede zeepbeurt van de rug. Dit is een van de 967 uitvindingen uit 20 landen welke van 9 tot 19 maart te zien zullen zijn op de jaarlijkse uitvin derstentoonstelling in de Belgische hoofdstad. Kussens met ingebouwde reukreser voirs werden uitgevonden door de Fran- qaise Marie-Thérèse Batraiaud. „Zelfs in de akeligste slaapkamer zal men zich nu in een woud, op het platteland of aan zee kunnen wanen", zo prijst zij haar vinding aan. De uitvinders hebben aan alles ge dacht laarzen om op het water te lo pen, liften waaruit men zichzelf kan bevrijden, autobumpers welke naar vo ren komen naar mate de snelheid hoger wordt en een autospiegel waarmee men om een hoekje kan zien. Andere uitvindingen voor de auto LONDEN De Wereldraad van Ker ken heeft opgeroepen tot het staken van de Amerikaanse bombardementsaanval- len op Noord-Viëtnam als een middel om de huidige impasse te doorbreken en een mogelijkheid om te komen tot zin volle besprekingen. De uit veertien leden bestaande be stuurscommissie van de raad zei aan het einde van een vierdaags privé-bij- eenkonist in Windsor Castle verder, dat Noord-Viëtnam „of voor, of na het sta ken van de bombardementen met woor den of daden moet tonen dat het bereid is tot onderhandelen". GALILEI Een Newyorkse verza melaar heeft de b bliotheek van de uni versiteit van Harvard in Cambridge een brief geschonken, die de beroemde Ga lilei op 5 januari 1601 te Padua schreef om iemand te bedanken die hem een 4 1,A#t zijn: zetels waarvan men bedden kan maken, een zeildak waarvan men in één minuut een garage of een tent kan ma ken en een systeem dat langs radiogra fische weg de snelheid van auto's tot 80 km/u kan beperken. Voor bierdrinkersis er ook goed nieuws want dr. Eugen Harsanyi uit Keulen, heeft een manier ontwikkeld om bier 70 procent sneller te maken en dan nog te volstaan met de helft min der arbeidskrachten. De kleinste uitvindingen welke wor den tentoongesteld zijn: een ronde ther mometer welke aan een horloge kan worden bevestigd en een naaimachien- tje dat in de handtas gestopt kan worden. De Fransen blijken opnieuw een in- uitvindingen, gevolgd door België (130), ventief volk te zijn. Zij komen met 250 Italië en Zwitserland (elk 120), Groot- Brittannië, Spanje, Duitsland (elk 60), Portugal (30), Oostenrijk (15), V.S. (10), Nederland (8), Canada, Marokko elk twee. Monaco, Liechtenstein, Zuid- Afrika, Zweden, Denemarken, Noorwe gen en Finland hebben samen nog een honderdtal vindingen bedacht. LONDEN Een intelligentie-omler- /.oek op de universiteit van de Engelse stad Cambridge beeft uitgewezen, dat vijftien procent van de 148 lectoren niet „pienter" genoeg is om voor een toelatingsexamen middelb. school te slagen zoals elfjarige kinderen doen. Dit percentage haalde niet het intelligen tiequotiënt (IQ) van 118 punten dat nodig is om met goed gevolg bet examen te doorstaan. De meerderheid kwam niet toe aan een IQ van 130, die men nodig heeft om als „briljant" te worden beschouwd. Enige lectoren met titels, hadden een IQ van niet meer dan 110. Het onderzoek dat door twee leden van de afdeling erfelijkheidsleer van de uni versiteit was gehouden, was een onder deel van een studie overeenkomst en capaciteiten van universiteitsdocenten. Een van de onderzoekers, dr. John Gibson, verklaarde: „Dit bewijst dat IQ-testen buitengewoon onbetrouwbaar zijn om iemands bekwaamheid te be palen. De man met het laagste IQ werd door iedereen als de beste wetenschaps- IAe economische spiegel aan de wand zegt, dat Indonesië niet de mooiste is. Maar voor de eerste keer sinds ja ren bekijkt deze eilandennatie zichzelf kritisch. Het beeld blijft echter schokkend. De prestige-projecten waaraan presi dent Soekarno miljoenen verkwistte staan nu als naakte monumenten ter herinnering aan de mislukkingen van het verleden. De inflatie is volledig uit de hand ge lopen. De prijzen stijgen dagelijks. De toeneming van de kosten voor le vensonderhoud heeft in 1966 duizend procent bedragen. De uitvoer is afgenomen, tachtig pro cent van de vervoersmiddelen is niet in gebruik en roest weg en de wegen die er nog zijn zijn voor 't grootste deel van het jaar onbegaanbaar. FAe aanhoudende en gevaarlijke machts- strijd brengt nog meer verwarring en stagnatie in de piepende economi sche machine. Maar ondanks dit sombere beeld zijn er enige tekenen van hoop voor dit po tentieel rijkste land van Azië. Indone sië, met zijn bevolking van 109 miljoen, heeft enorme voorraden olie, hout rub ber, tin en andere mineralen. Aanwijzingen voor de voorzichtige hoop op verbetering zijn de groepen zakenlieden die naar Indonesië komen om de vooruitzichten voor belegging te bestuderen onder de nieuwe anti-com munistische regering. lAe regering van generaal Suharto heeft nieuwe plannen voor herstel opge steld. Daartoe behoren beloften om de belastinginning te verbeteren, teneinde de inkomsten van de staat te vergro ten, regeringssubsidies te staken aan tientallen organisaties die met bloedzui- SUHARTO vooral geruisloos gers te vergelijken zijn en nieuwe de- viezenbepalingen in te voeren om de ex port te bevorderen. De laatste paar maanden heeft Indo nesië voor meer dan 100 miljoen dollar aan nieuwe kredieten gekregen, maar het heeft in 1967 dringend het dubbele nodig. Indonesië heeft ook de Westerse en niet-communistische Aziatische lan den ertoe kunnen bewegen, de eis voor betaling van ongeveer 800 miljoen dol lar aan schuld uit te stellen, teneinde Indonesië een kans te geven zijn eco nomie op gang te brengen. Maar Rusland, aan welk land Indone sië een miljard dollars schuldig is, heeft er niet in toegestemd de schulden betaling op te schorten. Wel wil men meer gespreide betaling. De export wordt voor 1966 geschat op 450 miljoen dollar, niet genoeg om de 470 miljoen dollar schuldenbetalingen te verrichten. Bovendien heeft de im port in 1966 ongeveer 550 miljoen dol lar bedragen. Tot andere positieve stappen, be hoort de opheffing van de confrontatie tegen Maleisië, waardoor belangrijk bezuinigd wordt op militaire uitgaven en het herstel van het internationale vertrouwen in het land wordt bevor derd. 'T'och ziet het er naar uit, dat het de- -*• finitieve economische herstel pas zal optreden, als Soekarno van het po litieke toneel zal zijn verdwenen. Maar wat dat betreft, zijn de gene raals uiterst voorzichtig. Een „martelaar" maken van de thans 65-jarige als een pasja levende president is in hun ogen veel gevaar lijker, dan een nog in functie zijnde, maar politiek machteloze figuur. Maar een aanwezige Soekarno zal al tijd nog in staat zijn om stunts, zoals het verdwijnen naar de vliegbasis Ha- lim en het goedkeuren van de moord op de militaire elite, zoals in 1965, uit te halen. En zolang die kans er in zit, zal men in het buitenland huiverig blijven om veel geld of mankracht in Indonesië te investeren. Djakarta jjan deze vicieuze cirkel doorbreken en zal er door de economi sche omstandigheden wel toe gedwon gen worden. Maar hoe geruislozer hoe beter, want de jongeren die nu tegen Soekarno be togen, hebben gisteren omderwille var de „stunt" met de communistische ramp pokpartijen meegedaan, en zullei morgen misschien tegen Suhart- betogen.

De Vallei | 1967 | | pagina 5