Veenendaals dagblad Buiten SOEKARNO POOGT TIJD TE WINNEN PvdA vrij zeker in oppositie Bomaanvallen nutteloos, zegt McNamara Onverminderd verzet in China tegen Mao Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ZOMER VAKANTIE-OORD IN DE SNEEUW Dr. ZIJLSTRA ONTVANGT FRACTIE LEIDERS Instorting in Rio; vele doden Zoon van Paulus in België Margriet en Pieter op Het Loo Officier van justitie zegt nieuwe gegevens te hebben Noodweer oorzaak Schietpartijen in Djakarta Vooral in Mongolië en Tibet ZWIJGEN erdwenen vogeldorp I GEEN AANDACHT Zeven personen uit één familie dood bij auto-ongeluk Oriën terende besprekingen Van moord op z'n moeder verdachte man gegrepen Politie wantrouwend Franse regering wil vakantie-huurders beschermen ZIJLSTRA INFORMEERT Ruime opdracht Niet te spreken Berging van tanker waar schiij nl ij k van de baan WEERS VERWACHTING Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Teiet 08385-3550 (adm3757 en 3955 (red Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ..De Vallei", opge richt in 1926 Uitg Wegener s Couranten Concern n.v. Advert losse mm pri|s 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod' op dl. do en za 1-10 woorden 1.50. leder woord meer 15 cent MAANDAG 20 FEBRUARI I967 41e JAARGANG Kennedymoord misschien toch een komplot? NEW ORLEANS De officier van Justitie in New Orleans, Jim Garrison, heeft zaterdagavond verslaggevers meegedeeld, dat arrestaties op handen zijn in verband met de in november 1963 gepleegde moord op president Kennedy. Bij deze zaak waren „naast Lee Harvey Oswald anderen betrokken. De moord was het resultaat van een in New Orleans gesmeed komplot", zo zei Garri son. „Er bestaat geen schijn van twijfel dat New Orleans een factor vormde in de voorbereidingen". Eerder had hij op een persconferentie verklaard, dat de commissie-Warren, die door president Johnson met het officiële onderzoek was belast, het bij het verkeerde eind heeft gehad met haar conclusie dat Oswald zelfstandig op trad. Garrison zei gisteren niet van plan te zijn de regering op de hoogte te stellen. Garrison had de persconferentie be legd, nadat het bericht de ronde was gaan doen dat de politie achter een „sterke en gevaarlijke" Cubaan aanzat, die zich samen met andere Cubanen op die fatale 22ste november in Dallas langs de route van de presidentiële stoet achter een scgutting zou hebben opgehouden. In het gesprek met verslaggevers zei de Officier van Justitie later: „Wij he ben alle namen van de mensen die het plan in eerste instantie beraamden. Wij verspillen geen tijd en zullen dat bewij zen. Er zullen arrestaties worden ver richt, aanklachten worden ingediend en schuldigverklaringen worden verkregen' De betrokkenen zullen in staat van be schuldiging worden gesteld onder de in de staat Louisiana geldende wet tegen samenzweringen, zo voegde hij eraan toe. De commissie-Warren bestond uit „de meest hoogstaande mensen", aldus Gar rison, maar beschikte niet over voldoen- jaar november ging ik mij met de zaak bezighouden, omdat Oswald kort voor de moord een half jaar in New Orleans had vertoefd. Ik las de zesentwintig de len van het rapport-Warren en er kwa men enkele vragen bij mij op. Die deden mij tot een onderzoek besluiten, dat tot nieuwe aanwijzingen leidde welke wij na gingen en die op hun beurt weer an dere aanwijzingen aan het licht brach ten", zo vertelde Garrison. Op de vraag of hij van mening was dat het onderzoek naar de moord op Kennedy moest worden heropend ant woordde hij: „Er moeten gelijktijdig verscheidene onderzoekingen worden in gesteld en belangrijk is daarbij dat het bewijsmateriaal aan een nieuwe beoor deling wordt onderworpen. De geheime dienst, het minister van Justitie en de federale recherche (FBI) hebben tot dusver nog geen commen taar willen leveren op de mededelingen van Garrison. Congreslid Gerald Ford, die zitting heeft gehad in de commissie-Warren, zei: „Als de officier van Justitie over dergelijke inlichtingen beschikt, moet hij deze meedelen aan de minister van Justitie, die idan naar ik aanneem on middellijk ter kennis van de president zal brengen". John MacCloy, een ander lid van de commissie, had als commen taar: „Wij zijn ons er steeds van be wust geweest dat in deze zaak nieuwe gegevens zouden kunnen opduiken en wij weten dat de tijd een factor is die in het voordeel werkt van degene die daarnaar op jacht is. Wij hebben overigens niet gezegd dat Oswald alleen optrad, maar l~Jat de blauwe reiger pas in mijn kolom geïntroduceerd in het Veluwse gewest van Gelderland nooit veel te betekenen heeft gehad, ligt voor de hand; het landschap van bos, heide, zand en agrarische gronden biedt aan een vogel van moeras en waterland weinig mogelijkheden. De meeste nederzettingen bevinden zich langs de zoom. In de verleden tijd, ruim een eeuw geleden, stonden de zaken enigszins anders door de aan wezigheid van de zg. Reigerskooi in het Soerense Bos, wier vogels door de notities over de valkerij van het Loo een bepaalde historische achter grond kregen. Uit een der beschrijvin gen van ds. O. G. Heldring krijgen wij de vreemde indruk, als zouden de dieren daar in kooien worden ge houden en voor het jachtvermaak losgelaten. In zijn zeldzame boekje „Wandelingen over de Veluwe" (A° 1841) zegt hij namelijk: „Uit de kooien bij het Soerensche Bosch vliegen de reigers herwaarts om in het Uddeler- meer te visschen en met de gemaakte prooi begeven zij zich naar hunne jongen. Als dan de jager met zijnen valkenier een reiger boven zich in de lucht ziet, laat hij den valk los enz. De Reigerskooi was de naam van een volkomen normale kolonie en geen plaats of depot van gevangen gevogelte. Helaas is zij reeds lang verdwenen, doch verhalen erover bleven in omloop; morgen vindt ge er in dit hoekje nog wat van. 20 febr. *67 A. B. WIGMAN JIM GARRISON misschien wat nieuws dat we geen geloofwaardig bewijsmate riaal hebben kunnen vinden waaruit zou moeten blijken dat hij in samenwerking met iemand anders handelde". De commissie had ook een onerzoek ingesteld naar Oswald doen en laten in New Orleans en dat had „toen ten minste", niets opgeleverd, aldus Mc Cloy. (Oswald bracht de zomer voor de moord op Kennedy in New Orleans door. Hij werd een keer gearresteerd wegens verspreiding van pamfletten voor het Castro-gezinde „Fair Play for Cuba"- comité). In Detroit zei Earl Ruby, de broer van Jack, die Oswald doodschoot en zelf kortgeleden aan kanker overleed, dat de autoriteiten van New Orleans nog geen contact met hem hadden op genomen. De advocaat van de Ruby's, Sol Dann, verklaarde: „Ze zullen in ie der geval geen dode aanklagen. Jack Ruby blijft er dus buiten". De onthulling dat de justitie in New Orleans zich met de moordzaak bezig houdt volgde op een bericht in een plaatselijke krant, de „Statie-Item", dat Garrison „buitengewone sommen geld" aan het onderzoek besteedde. Volgens het blad was op 30 Januari jl. een 26- jarige Cubaan, Miguel Torres, die door gaans in de buurt van Oswalds laatst bekende adres in New Orleans woonde, van de staatsgevangenis van Louisiana te Angola naar een gevangenis in New Orleans overgebracht. De justitie zou in verband met haar onderzoek naar de moord op Kennedy belangstelling heb ben voor de man, die naar verluidt een langdurige gevangenisstraf wegens di verse inbraken uitzit. Over dit bericht, dat kennelijk niet slaat op de „sterke en gevaarlijke" Cubaan die zich op de dag van de moord in Dallas zou hebben bevonden, zei Garrison: „In de stads gevangenis verkeert nu mogelijk een gedetineerde in levensgevaar als gevolg van de publiciteit die aan mijn onder zoek wordt gegeven". Hij wilde hier over verder niets zeggen. Pers en radio in Amerika hebben weinig of geen aandacht aan de verkla ringen van Garrison besteed. De New York Times heeft het bericht afgedrukt op pagina 37 en de New York Daily News op pag. 44. Laatstgenoemd blad zegt van regeringszijde te hebben ver nomen, dat de meeste gegevens die door Garrison zijn verzameld, .al in Washington bekend waren en geen ver andering brengen in de conclusie van de commissie-Warren die de moord on derzocht heeft. ISTANBOEL Bg twee verkeerson gevallen in Turkse zijn zondag 26 per sonen om het leven gekomen. Daarby waren zeven leden van één familie. Door een botsing tussen een autobus en een vrachtwagen op een beijzelde weg bij Ankara kwamen 19 personen om het leven. Bovendien werden by dat ongeluk 4 personen levensgevaarlijk gewond. Te Mudanya, ten zuid-westen van Istanboel, stortte een personenauto in de Zee van Marmora. Een plaatselijk za kenman en zes gezinsleden verdronken. De Nederlandse vakantiegangers zul len verwonderd staan kijken, als zij lezen, dat deze foto niet in eigen land of ergens in het noorden, maar in Italië, vlak bij de grote havenstad Genua werd gemaakt. Noord-Italië heeft veel te lijden van de barre kou. Er viel in Savoye, ten noorden van Genua, wel een meter sneeuw. Bergplaatsen werden geïso leerd, auto's strandden, wegen wer den versperd. Er zijntot nu toe twee doden en zes vermisten gemeld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Informateur dr. J. Zylstra ontvangt vandaag en morgen in z(jn werkkamer in het ministerie van Algemene Zaken alle fractielei ders voor het voeren van geheel oriën terende besprekingen. Vanmorgen half elf ontving de in formateur drs. Schmelzer (k.v.p.) en om twaalf uur drs. Den Uyl (p.v.d.a.). In de middaguren zal hij achtereen volgens de heren Beernink (c.h.u.) om twee uur, Biesheuvel (a.r.) om half vier en Toxopeus (v.v.d.) om vrjf uur ontvangen. Aan de volgorde in de komst van genoemde fractieleiders zal geen en kele bepaalde betekenis kunnen wor den toegeschreven. Die zou uitsluitend verband houden met het beschikbaar zijn van de fractieleiders op die tijd stippen. De overige fractieleiders, ook die van de kleine partijen, zullen in de loop van dinsdag door de informateur worden ontvangen. RIO DE JANEIRO Twee flatge bouwen en een huis zijn gisteravond laat in Rio de Janeiro ingestort, waar bij een nog onbekend aantal mensen werd bedolven en velen zijn omgekomen. Vanmorgen vroeg waren drie lijken geborgen uit de geweldige puinhopen in een deftige voorstad van Rio. Reddings ploegen zoeken nog in het puin. Dit is het ernstigste ongeluk als gevolg van de aanhoudende zware regen welke reeds aan 13 mensen het leven heeft gekost en 700 mensen in de staat Gua- nabara dakloos heeft gemaakt. Autoriteiten en buren gaven de vol gende lezing van de ramp: Een ge weldige steenklomp, die door de regen was losgekomen, is kennelijk van de top van de heuvel op een huis van twee verdiepingen terecht gekomen. Het staat nog niet vast of dit huis onbe woond was. Het huis stortte in tegen de achterkant van het flatgebouw van acht verdiepingen dat vooroverviel op een gebouw van vier verdiepingen er voor. In een t.v.-station, dicht bij de plaats van de ramp, zei men dat naar schatting een 300 mensen in de twee gebouwen wonen. LÏJZERN De politie van Luzern heeft zaterdag de In heel Europa gezoch te 48-jarige Kurt Molitor uit Keulen ge arresteerd, verdacht van moord op zyn moeder. Het Ujk van de vrouw werd op 12 de cember uit de Nieuwe Merwede bij Wer kendam gehaald. De politie kwam op het spoor van de Duitser, die inmiddels een bekentenis heeft afgelegd, toen een in woonster van Luzern zijn foto in een Duits tijdschrift zag. IJMUIDEN Wanneer de weersom standigheden gunstig zijn zal donder dag uit Amsterdam de zeesleepboot „Utrecht" vertrekken voor een lange sleepreis met het 65 meter hoge hef- eiland „Parana" naar Buenos Aires in Argentinië. DJAKARTA President Soekarno heeft op de zondag gehouden bespreking met de Indonesische legerleiders te Bogor geweigerd vrijwillig afstand te doen van de staatsleiding, zo meldt het dagblad voor het leger „Berita Yoedha". In plaats daarvan zou de president aan de „sterke man van het leger" generaal Suharto, twee alternatieven hebben voorgesteld: aan Suharto de macht over dragen voor afhandeling van de dagelgkse zaken, zonder afstand te doen van de presidentiële bevoegdheden, of benoeming van Suharto tot minister-president, met de verplichting verantwoording over zyn dagelyks beleid af te leggen tegen over de president. Uit de opmerking van Berita Yoedha dat Soekarno slechts „tijd trachtte te winnen" met zijn voorstellen valt vol gens waarnemers op te maken dat de militaire leiders de voorstellen van de hand hebben gewezen. De minister van Buit'enlauöse Zaken Adam Malik heeft vandaag gezegd, dat de enige mogelijkheden voor president Soekarno zijn ontslag te nemen of ont slag te krijgen, wanneer het congres 7 maart bijeenkomt. Gisteravond zijn volgens een Japanse correspondent gevechten uitgebroken in de Indonesische hoofdstad tussen mili tairen die voor Soekarno zijn enerzijds en tegen Soekarno gekante militairen anderzijds. De Djakartaanse correspondent van het blad „Sankei Sjimboen" zegt van een ooggetuige vernomen te hebben, dat 'n vuurwerk vernomen heeft plaatsgehad tussen mariniers die op de hand van Soe karno zijn en anti-Soekarnogezinde pa rachutisten, nadat mariniers het hoofd kwartier hadden overgenomen van de studentenorganisatie KAMI. De mari niers werden later daar de parachutisten verdreven. Er zouden vele doden en gewonden zijn gevallen aan beide zijden. In elk geval zou de dood van twee mensen bevestigd zijn. Westjavaanse Indonesische vakvereni gingen hebben naar verluidt vandaag aangedrongen op ontbinding of bevrie zing van de links-georiënteerde en Soe- karnogezinde nationalistische party in Indonesië, de PNI. De eis is gericht aan generaal Suharto, de voorzitter van het Indonesische kabinetspresidium. BRUSSEL Het parket van Brugge stelt een onderzoek in naar de antece denten van een Duitse jongeman van 34 jaar, die beweert de zoon te zijn van de vroegere Duitse veldmaarschalk Paulus, die in 1943 het in Stalingrad verslagen Duitse leger commandeerde. De jongeman werkte in Brugge en moest vorige week in een ziekenhuis worden opgenomen, zo melden ver scheidene Belgische kranten. Toen bleek echter dat hij geen geldige identiteits papieren had en begon een onderzoek. De jongeman verklaarde sedert zijn zes de jaar door een tante in Roemenië op gevoed te zijn. Na de oorlog leidde hij een zwervend bestaan in Oost-Europa, tot hij er enkele jaren geleden in slaag de naar het Westen te ontsnappen. PARIJS De Franse regering heeft vandaag aangekondigd misleiding by verhuur van vakantiebehuizing straf baar te stellen. Het belangrijkste doel ia een eind te maken aan de veelvuldig voorkomende teleurstelling van toeristen, die bemer ken dat „alle moderne gemakken", waarmee hun villa volgens de prachtig geïllustreerde brochure voorzien was, bestaan uit (koud) stromend water, terwijl de term „dichtbij zee" kilome ters rekbaar is. Personen die aantoonbaar onjuiste gegevens verschaffen over de toestand van de te verhuren behuizing, de om vang, de positie, of de inrichting, kun nen bij eerste geconstateerde overtre ding een boete van 45 tot 300 gulden krijgen. Bij herhaling van de overtre ding kan de boete oplopen tot 1.500 gulden. APELDOORN Na een huwelijks reis van bijna 6 weken zijn prinses Margriet en de heer P. van Vollenho ven vanochtend uit New York op Schiphol teruggekeerd. Zij werden daar begroet door de koningin, prin ses Christina, prins Claus en de ou ders van de bruidegom. Omstreeks twaalf uur zijn prinses Margriet en haar man op paleis Het Loo gearri veerd. Mr. P. van Vollenhoven heeft voor deze reis ruim 3 maanden buitenge woon verlof gehad. Hij zal zich op 1 maart weer bij zijn onderdeel moe ten melden. Prins Bernhard was door verblijf in het buitenland verhinderd op Schip hol aanwezig te zijn. Hij bevindt zich op het ogenblik in New York voor het bijwonen van een bijeenkomst van de US Air Force. De prins wordt donderdag in Neder land terugverwacht. DEN HAAG De zaterdag tot informateur benoemde demissionaire minis ter-president dr. J. Zijlstra is vandaag aan de slag gegaan. Hij beschikt als geen ander over het dossier waaruit een regeringsprogram voor de komende vier jaren is op te stellen. Over de werkwijze die de informateur gaat volgen verkeerde men in politieke kring in Den Haag nog in het onzekere. Men neigde er toe te verwachten dat dr. Zylstra op korte termyn een eerste schets van het financieel-economische kader, waarbinnen een volgende regering zal moeten werken, met de voorzitters van de verschillende kamerfracties zal bespreken. Hij zal d&arby rekening moeten houden met de opvatting die in PvdA-kring gehuldigd wordt, nL dat de christeiyke middenpartijen en met name de KVP en de ARP, zich eerst moeten uitspreken of zy met de WD dan wel met de PvdA in zee willen gaan. Deze procedure is by de christeiyke partijen niet goed bevallen en het is niet aan te nemen dat dr. Zyistra de hem van socialistische kant opgedrongen keus nu al zal maken. De PvdA heeft zich dus, zo meent men in kringen die in nauw contact staan met de informateur, in eerste in stantie al in de oppositie gewerkt zon der te weten op welk programma de in formateur wil aankoersen. Het zal deze martij moeilijk vallen in een later sta ll 'ium van het nu ingenomen standpunt terug te komen zonder het verwijt te krijgen tot veirwarring aanleiding gege ven te hebben. De opdracht van de informateur om „mede gelet op de uitslag van de ver- WASHINGTON De bombardemen ten op Noord-Viëtnam zijn er niet in ge slaagd de infiltratie van mannen en materieel naar Zuid-Viëtnam belangrijk te verminderen en er zijn geen bewijzen dat meer aanvallen meer succes zou den hebben, zo heeft minister van De fensie Robert McNamara voor het Con gres verklaard. McNamara hield de vaak sceptische senatoren van twee commissies voor: „Ik geloof niet dat de bombardementen tot nu toe tot een vermindering van enige betekenis hebben geleid in de stroom van mannen en materieel naar het zuiden en evenmin geloof ik dat bombardementen die ik in de toekomst zou kunnen overwegen, tot een aanzien lijke vermindering zouden leiden". Toch was de bewindsman van mening dat de Iuchtcampagne tegen het noor den geslaagd was gezien in het licht van de doelen die men zich heeft ge steld. Deze zijn: 1. Verhoging van het moreel van de Zuidviëtnamezen; 2. Verhoging van de kosten voor infil tratie van het noorden en 3. Verhoging van de politieke prijs wel ke het noorden moet betalen om de campagne in het zuiden voort te zetten. „Dit waren de doelen die wij voor ogen hadden en deze hebben wij bereikt", verklaarde de minister. Kennelijk bezorgd over de gemelde bereidheid van Hanoi om over vrede te praten indien de Amerikaanse bombar dementen onvoorwaardelijk worden stopgezet, heeft het volksdagblad van Peking vandaag Noord-Viëtnam aan gespoord, zich niet te laten „vangen" door Amerikaanse en Sovjet „chanta ge". - Na de bloedigste week van het nieuwe jaar is de strijd te velde vandaag wat geluwl, maar de Amerikaanse lucht macht handhaaft het hoge tempo van de aanvallen. TOKIO Temidden van berichten over steeds grotere tegenslagen zoals een „terug-naar-huis" beweging van arbeiders die naar de grensgebieden zyn ge zonden heeft het Mao-gezinde persbureau Nieuw-Ghlna heden verklaard, dat de ontevredenheid onder de volgelingen van Mao Tse-toeng voortduurt. Het pers bureau erkent, dat Mao-gezinde revolutionaire rebellen nog steeds niet voor 100 procent heer en meester zyn van Sjanghai. Een veldslag tussen voor- en tegen standers van Mao Tse-toeng heeft in de Chinese provincie Tsjetsjwan meer dan duizend slachtoffers geëist, zo.bericht het officiële persbureau van nationalistisch China. Radio-Moskou heeft gemeld, dat te genstanders van Mao zich na bloedige botsingen „bijna van de gehele macht" over Binnen-Mongolië hebben meester gemaakt. Volgens het in de Japanse taal uitgezonden bericht, heeft de Mao ïstische leiding drie divisies van het „volksbevrijdingsleger" uit Peking ontboden om de Maoïstische revolutionaire rebellen te steunen. De tegenstanders van Mao staan naar wordt aangenomen onder leiding van de 63-jarige Mongoolse leider Oe- lanfoe, politiek commissaris en com mandant van het militaire district Bin nen-Mongolië. Oelanfoe, die al sinds lang blootstaat aan kritiek van de Ro de Garde, heeft naar wordt gemeld de leus „Mongolië voor de Mongolen" aan geheven. Radio-Moskou meldde dat de strijdkrachten van Mao zijn gestuit op sterke „tegenaanvallen" van de tegen standers van de partijvoorzitter, waar bij bloed is gevloeid. Radio-Tibet meldde zondag, dat de volgelingen van Mao een eerste zege op de contra-revolutionairen ln Tibet hebben behaald door het transport- en verkeersbureau in de Tibetaanse hoofd stad Lhasa onder hun beheer te stellen. De afgelopen dagen kwamen uit Tibet berichten over bloedige botsingen tus sen aanhangers en tegenstanders van Mao, terwijl troepenversterkingen naar de bergstaat zouden zijn gezongen om de Maoïsten te helpen. President Lioe Sjao-Tsji van commu nistisch China is van alle functies in de communistische partij ontheven. Dit meldt de correspondent van het Zuid- slavische persbureau Tanjoeg in Pe king. Hij haalt muurkranten aan welke zondag in de Chinese hoofdstad zijn aangeplakt. Volgens somniige is Lioe afgezet als president. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft vanochtend in hoger be roep het Amsterdamse P.S.P.-gemeente- raadslid mej. S. B. wegens deelneming aan een Vietnamoptocht op 21 augustus in de hoofdstad, waarvoor geen vergun ning aan de burgemeester was gevraagd, veroordeeld tot een boete van tien gul den. kiezingen" te rapporteren over de vor ming van een kabinet „dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwer king met de volksvertegenwoordiging" is zeer ruim gesteld en houdt alle mo gelijkheden ook een coalitie als in de regering-Cals bestond tussen KVP, ARP en PvdA in zich. In politieke kring verwacht men ech ter niet dat dr. Zijlstra met een basis program zal komen dat het voor de PvdA nog afgezien dus van haar standpunt ten aanzien van de te volgen consultatieprocedure makkelijk zal maken medewerking toe te zeggen. Zo is onder meer door de PvdA tijdens de verkiezingscampagne regeringsdeelne ming afhankelijk gesteld van 't intrekken van de AMVB die de concessievoor waarden op het continentale plat moet gaan regelen. Het is uiterst onwaar schijnlijk dat dr. Zijlstra als informa teur er voor zal voelen een van de be- 'angrijkste besluiten van hemzelf als interim-minister-president weer onge daan te maken. Men verheelt overigens in Den Haag niet dat de onderhandelingspositie voor de WD door een en ander sterker is geworden, een effect dat drs. Den Uyl niet over het hoofd zal hebben gezien al heeft hij het in de strikte zin van het woord wellicht niet zo gewid. Er heers te in de residentie voorzover men daarvan bij dit prille begin van de in formatieperiode al kon spreken voor zichtig optimisme dat het dit keer mis schien zou lukken ver binnen de daar voor normaal geworden tydsspanne van zes weken met een nieuwe regering te komen. In PvdA-kring was men niet erg te spreken over de benoeming van een in formateur. Liever had men gezien dat onmiddellijk met een formateur begon nen was, waarbij men aan de nieuwe AR-fractievoorzitter mr. Biesheuvel de voorkeur zou hebben gegeven. De kans dat deze samenwerking met de PvdA tenminste een eerlijke kans zou willen geven wordt in socialistische kringen hoog aangeslagen. In de wat ontluisterde situatie waar in de verkiezingen de KVP gebracht hebben kan deze partij zich echter wel zeer wel zelfs ermee verenigen, een man als dr. Zijlstra als regerings leider voor de komende parlementaire periode te aanvaarden. Dit is echter met mr. Biesheuvel niet het ge val, zodat als dr. Zijlstra onherroe pelijk bij zijn besluit zou blijven niet beschikbaar te zijn de KVP als „nog steeds grootste partij" vanzelf opnieuw aanspraak zou maken op het minister presidentschap. Het laatste woord is hierover echter nog niet gezegd, omdat zowel in A.R.-kring als by de KVP en de CHU dr. Zijlstra nog niet „afgeschre ven" is. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De kansen dat de gekapseisde ertstanker Jacob Verolme zal worden geborgen, worden met de dag kleiner. Berging en herstel zouden vele miljoenen guldens kosten. Verwacht wordt dat de assuradeuren nog deze week hun, hoogstwaarschijn lijk negatieve, beslissing bekend zullen maken. Dit vernemen wij van de woord voerder van de Koninklijke Hollandse Lloyd te Amsterdam. In dat geval is het waarschijnlijk dat de tanker tot zinken zal worden gebracht. De sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdient te Rotterdam en de Hamburgse sleep boot „Seefalke" houden nu al bijna een maand lang het wrak drijvende ter hoogte van de Canarische eilanden. Uit een duikeronderzoek bleek, dat de lading erst bij het kapseizen volledig door de luiken was heengeslagen. Verder constateerde men dat alleen het casco, uitgezonderd het voorschip, waar de explosie heeft plaats gehad, nog vrij gaaf was. De machines hebben van ramp erg veel te lijden gehad. De elektrische installatie is totaal vernield. Verwachting, medegedeeld door het K.N.MJ., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. ZUIDWESTELIJKE WIND Vannacht zwaar bewolkt met tijdelyk regen. Morgen overdag een wisselen de bewolking met plaatselijk een bui. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

De Vallei | 1967 | | pagina 1