„Even de adem inhouden Negen man heersen in \.S. over de misdaad NVV-voorzitter A. H. Kloos bepleit' nieuwe progressieve concentratie Dr. Robert Oppenheimer overleden RAI boekte record Euratom wil eensgezind standpunt atoomverdrag Man dood na botsing tegen boom Vader van de atoombom OPROEP TEGEN COSA NOSTRA Ook kranten met CIA-geld geïnfiltreerd Nederlandse gaf nier voor zuster Grafschenner nu in België en Duitsland 1 1 1 AFGEBROKEN Student ontvoerd op Sardinië Emigrant kreeg snel spijt :mm;t Grootmoeders door familie vermoord Doodstraf blijft in Oost-Duitsland Contactman A.N.M.B. in caravan voor poort „De Schelde" Laboratorium in Delft uitgebrand Verwonderlijk Aanloop Wilson vraagt Jay opheldering Generaal pardon Uitbetaling A.O.W. in buitenland uitgebreid In maand eerste ESRO-satelliet V oort vlueh tigen gegrepen Prins Bernhard spreekt in Canada VEEL SLACHTOFFERS IN HET VERKEER Arrestaties bij Viëtnainoptocht Denk aan uw trouwdag Zeg het met bloemen tegelijk. MAANDAG 20 FEBRUARI 1967 iSBm ,;fU| PRINCETON Dr. Robert Oppen heimer, de „vader" van de eerste Amerikaanse atoombom, is zaterdag avond op 62-jarige leeftijd in zijn wo ning te Brineeton in New Jersey overleden. Dr. Oppenheimer werd op 22 april 1904 in New York geboren. Hij studeer de achtereenvolgens te Harvard, Cam bridge en Göttingen en werd in 1929 hoogleraar in de natuurkunde aan de universiteit van Californië en aan het Califomisch Technologisch Instituut. Van 1943 tot 1945 was hij directeur van het laboratorium te Los Alamos in Nieuw-Mexico, waar de eerste atoom bom werd vervaardigd. In 1947 werd hij benoemd tot directeur van het in stituut voor voortgezette studie te Princeton. In april 1954 werd Oppenheimer uit het ambt van voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie geschorst, wegens beweerde „commu nistische sympathieën". Ook werd hem alle toegang tot geheime documenten ontzegd. Negen jaar later echter kende de commissie hem de Ferni-onderschei- ding (50.000 dollar) toe wegens „uit zonderlijke verdiensten". Oppenheimer toonde zich herhaaldelijk tegenstan der van vervaardiging van de water stofbom en in het algemeen van het gebruik van atoomwapens. Oppenheimer werd door de regering onderzocht, toen president Truman 'n onderzoek beval naar de loyaliteit van alle regeringsambtenaren. In het voor jaar van 1953 gaf president Eisenhou- wer opdracht om elk geval, waarin 'n volledig onderzoek door de FBI had plaats gehad, zoals in de zaak-Oppen- heimer, opnieuw na te gaan. Later in dat jaar gaf Eisenhower, na het on derzoek, bevel, dat „een muur" zou worden geplaatst tussen dr. Oppenhei mer en geheime gegevens. Oppenheimer kreeg de keuze af te treden of zich te laten verhoren. Hij koos het laatste. Zijn verhoor werd ook in Nederland gedramatiseerd in De Zaak Oppenheimer. In een televisie-interview in 1965 zei de atoomgeleerde, dat hij in 1945 voor stander was geweest van een aanval met atoombommen op Japan zonder enige waarschuwing, terwijl andere ge leerden eerst een onschuldige demon stratie wensten. Hij voegde er aan toe dat hij destijds dit besluit niet gemakke lijk had genomen, maar hij geloofde toen dat dit de beste oplossing was om de oorlog te beëindigen. Vorig jaar verliet Oppenheimer zijn post te Princeton om zich toe te leg gen op wetenschappelijk onderzoek en het in historisch en filosofisch opzicht peilen van de verdiensten van de we tenschap voor de mensheid. Toen hij in 1963 de Fermi-prijs uit handen van president Johnson ontving, werd gespeculeerd dat hij zyn door aantijgingen van communistische sym- pathiën afgebroken carrière in rege- ringsdienst weer zou opvatten. Ver moed wordt, dat dit om veiligheidsre denen niet kon gebeuren. De geleerde heeft er overigens nooit een geheim van gemaakt dat hij in het eind van de jaren 30 en het begin van de jaren 40 veel voor het communisme had gevoeld. Dr. Oppenheimer trad in 1940 in het huwelijk met Katherine Harrison. Zij kregen twee kinderen, Peter en Cathe rine. Volgens familieleden leed de be roemde geleerde aan keelkanker. WASHINGTON De „Washington Post" meldt, dat het bij de AFL-CIA aangesloten American Newspaper Guild sinds 1961 bijna een miljoen dollar heeft ontvangen van de Central Intelligence Agency, (CIA). De subsidies, die bestemd waren om het internationale programma in het buitenland te financieren, zijn volgens het blad verstrekt door vier particuliere stichtingen, die geen openbare belasting aangiften doen. „Op zijn minst een er van, het Andrew Hamilton Fund te Phi ladelphia" aldus de „Post", „is door regeringsfunctionarissen geïdentificeerd als een camouflage van de CIA". De „Post" schreef, dat „het CIA- geld door de vier stichtingen is ver strekt aan Charles A. Perlik jr., de penningmeester van de vakbond en ge deponeerd in een speciaal „fonds voor internationale zaken". Perlik zou vol gens het blad hebben verklaard, dat 't hem niet bekend was, dat het gelden van de CIA waren. Het „Newspaper Guild" vertegen woordigt redactionele, commerciële en wat onderhoudspersoneel van kranten, tijdschriften, telegraafdiensten en enke le radiomedia. Het heeft plaatselijke af delingen in de V.S., Canada en Porto- Rlco. CAGLIARI Een 26-jarige student die vyf dagen geleden op klaarlichte dag op Sardinië was ontvoerd, is vrijge laten, nadat zyn vader zich bereid had verklaard 40 miljoen lire (ongeveer 24.000 gulden) als losgeld te betalen. De ontvoerders hadden aanvankelijk twee maal zoveel gevraagd. De student, Giuseppe Manca, was vo rige week door enkele gewapende en ge maskerde mannen aangehouden, toen hij met zijn vader de directeur van een ziekenhuis te Nuoro op een eenzame weg reed. De bandieten lieten de vader viij, nadat zij hadden meegedeeld op wel ke voorwaarden zij de student zouden loslaten. BOSTON (Massachusetts). Zuster Amy Macaria (39) een rooms-katho- lieke kloosterzuster, afkomstig uit Zeist, is uit het Peter Bentbrigham ziekenhuis te Boston (V.S.) ontslagen na een nier afgestaan te hebben voor haar zieke zuster mevrouw De Kroon. Een woordvoerder van het ziekenhuis deelde mee, dat zuster Amy het zie kenhuis heeft verlaten om verder te herstellen ten huize van haar zuster, mevrouw Martha de Kroon (35), in de voorstad Marlboro. Zij woonde bij haar zuster, sedert zij hier verleden jaar december aankwam om haar nier af te staan. De toestand van mevrouw De Kroon werd gisteren door de doktoren „goed" genoemd. De transplantatie had 6 februari plaats gehad. Mevrouw De Kroon, haar man Gerrit en hun twee kinderen kwamen vijf jaar geleden naar Amerika. SOUTHAMPTON. De 47-jarige: Edward Knight uit Ashford in het Engelse graafschap Kent, die besloten had naar Australië te emigreren, kreeg al spift toen hij nauwelijks de haven van Southampton had verlaten. Hij wist de gezagvoerder van het schip waarop hij de reis maakte, de „Fair- sea", te bewegen via de radio een motorboot te vragen om hem op te halen. Terug in Southampton verklaarde Knight: „Ik heb begrepen dat het avontuur niets voor mij is. Op mijn leeftijd ben ik te zeer aan het oude Engeland gehecht geraakt om nog te emigreren". j ROüAAN In de Franse stad Rouaan zijn een moeder en een van haar zoons tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op twee grootmoeders. Een dochter kreeg twin tig jaar en haar echtgenoot tien jaar ge vangenisstraf. Twee andere zoons en een dochter werden voorwaardelijk veroor deeld. Een achtste lid van het gezin werd vrijgesproken. Een van de grootmoeders werd in 1959 met rattevergif om het leven gebracht. De andere werd in 1963 gewurgd. De familieleden hadden gezamenlijk besloten de grootmoeders om het leven te brengen, omdat zij hun wegens ouder domskwalen te veel last bezorgden. BERLIJN In Oost-Duitsland zal de doodstraf gehandhaafd blyven, zo heeft de minister van Justitie mevrouw Hilde Benjamin („Rode Hilde") meegedeeld. In het tijdschrift „Neue Justiz" schreef mevrouw Benjamin, dat de doodstraf zal worden gehandhaafd voor „de ernstig ste misdaden tegen het vreedzaam leven, tegen de vrijheid en tegen het werk van het volk". VLISSINGEN De Algemene Ne derlandse Bedryfsbond voor de Metaal nijverheid en Elektrotechnische Indus trie (ANMB) is van plan één zyner contactmannen in een caravan voor de poort van de N.V. Kon. Maatschappy De Schelde te laten zetelen, nu de di rectie van dit bedryf heeft geweigerd een contactman van de bond in het be drijf werkzaam te laten zyn. Alleen de gemeente Vlissingen moet nog toestemming voor het plaatsen van de caravan geven. De contactman is de man van het z.g.n. bedrij- venwerk, die met werknemers in de bedrijven overlegt over in voorkomende gevallen aan de dag tredende moeilijk heden. DELFT In de balansen- en gewich- tenfabriek N.V. J. H. Decker op het in dustrieterrein in Delft is zondag brand uitgebroken. Het laboratorium brandde geheel uit. De schade bedraagt een half miljoen gulden. Het instrumentarium en het resultaat van jaren speurwerk gin gen geheel verloren. In 1965 zijn in West-Duitsland 2.000 brievenbestellers door honden gebe ten, zo meldt de Westduitse P.T.T. On geveer 400 moesten meer dan een hal ve week thuisblijven. DEN HAAG De voorzitter van het NVV, de heer A. H. Kloos, is van oor deel dat het gesprek op gang dient te komen om af te tasten of de tijd geko men is voor een nieuwe progressieve concentratie, waarin, naast doelmatig heid, ook het begrip solidariteit een hoge prioriteit moet hebben. Deze con centratie heeft alleen kans van slagen als iedereen bereid is dogmatische stok paardjes op stal te zetten. De vrees dat zo'n nieuwe concentratie geen radi cale inslag kan hebben lijkt ongemotiveerd, gezien het feit dat vooral de jonge ren alleen met een radicale vemieuwingsgroep in zee willen gaan. Dit zei de heer Kloos zaterdagoch tend op een werkersbijeenkomst van het NVV in de Dierentuin in Den Haag. De heer Kloos, die uitvoerig aandacht schonk aan de verkiezingsuitslag, gaf te kennen dat de prognoses slechts in één opzicht de werkelijkheid z(jn ge worden. De KVP heeft ervaren dat het zig zaggen van de laatste jaren zelfs de vrij trouwe katholieke kiezersschare te gortig is geworden. De afwending van de KVP heeft volgens de voorzitter van het NVV gelukkig behalve een politieke ongetwijfeld ook een structurele achter grond, namelijk de ontkoppeling van geloofsovertuiging en politieke partij keuze. Het NW verheugt zich er over dat de heer Schmelzer zijn trouweloos heid aan een regeringsprogramma van maatschappelijke vernieuwing heeft moeten betalen. Hoewel de bestuurbaar heid van het land met de nieuwe par tij D '66 niet is toegenomen, heeft de heer Kloos in het programma van D '66 toch verschillende herkennings punten ontdekt waarvoor de vakbewe ging ook al jarenlang pleit. Hij be schouwde deze partij dan ook als een aanwinst voor het parlement. Sprekende over de werkgelegenheid en de economische situatie, zei de heer Kloos dat het herstel in onze economie niet te danken is aan het optreden van het kabinet-Zijlstra, maar aan tevoren genomen maatregelen. Wat wel aan het kabinet Zijlstra te danken is, dat is dat de werkloosheid te snel om zich heeft heen gegrepen. De heer Kloos, die pleitte voor een breed opgezette ar beidsmarktpolitiek naar Zweeds voor beeld, toonde zich een voorstander van stimulering van de woningbouw. Nu moet veel worden betaald aan werklo ze bouwvakarbeiders en eveneens voor aanvullende werkgelegenheid, maar met een beetje geld zouden de bouwvakar beiders normaal werk kunnen verrich ten. De heer Kloos vond het verwonder lijk dat staatssecretaris De Meijer zich boos maakt over de kritiek van de vak beweging op zijn beleid ten aanzien van de aanvullende werkgelegenheid. De heer Kloos is van oordeel dat kri tiek daarop geen voorrecht voor een staatssecretaris is. Hij verwonderde zich er ook over dat de staatssecretaris het in een interview met een weekblad de vice-voorzitter van het NW de heer De Boon kwalijk heeft genomen dat hij zo fel op het beleid van de staatssecre taris heeft gereageerd. Dr. De Meijer zou hebben beweerd dat de heer De Boon zo rancuneus is omdat hij vroe ger in dienst is geweest van een fami lielid van de staatssecretaris. De heer Kloos zei dat daarvan geen sprake is. Hij noemde dit een staaltje van pure demagogie van de staatssecretaris. Nog een paar van die uitspraken en hij heeft zich onmogelijk gemaakt". De heer Kloos achtte het begrijpelijk dat de heer De Meijer teleurgesteld is dat hij als minister van Economische Za ken is gepasseerd, „maar laat hij dat niet op ons wreken, maar het zoeken in de kring". De heer Kloos verwacht dat onze con currentiepositie binnen enkele maanden zal verbeteren. Toch meent hij dat werkgevers en werknemers voorzichtig met het loonbeleid moeten manoeuvre- „Wij zitten op een punt dat we ge makkelijk bokken kunnen schieten," al dus de heer Kloos. Hij is van oordeel dat de vakbeweging even de adem moet inhouden, maar dat zou dan de aanloop kunnen zijn voor nieuwe wel vaartsontwikkeling en mogelijke verde re arbeidstijdsverkorting. De arbeids tijd van negen uur per dag is naar het oordeel van het NW te lang geworden. De heer Kloos waarschuwde voorts het college van rijksbemiddelaars bij de toetsing van cao's niet afwijzend te staan tegenover arbeidstijdsverkorting in 1968. Hij heeft de indruk dat het col lege daarbij thans reeds afwijzende standpunten inneemt. Als dat het be leid wordt, kan men op grote tegen stand van de vakbeweging rekenen. _jDe vakbeweging zal voorts niet lan ger accepteren dat de centrale toetsen de instantie afkeurt wat werkgevers en werknemers op het niveau van de be drijfstak zijn overeengekomen. De vak beweging aanvaardt een landelijke loonnorm, maar als de werkgevers be reid zijn meer te betalen op het niveau van de bedrijfstak of onderneming is de vakbeweging niet bereid mee te werken aan een terugschroeven. Dat is juist wat de werknemers van de vak beweging vervreemdt, zo meende de heer Kloos. Hij kondigde aan dat de drie vakcen trales dinsdag een gezamenlijk actie program zullen publiceren en zullen aanbieden aan de kabinetsformateur of informateur. Het is de eerste keer dat de drie vakcentrales met een gezamen lijk actieprogramma komen, want het vorige actieprogram was er een van LONDEN De Britse premier Wil son heeft zyn minister van handel Dou glas Jay om schriftelyk rapport ge vraagd over diens uitlatingen betreffen de de kwestie van eventuele Britse toe treding tot de E.E.G. Jay had zich woensdag jl., toen Wilson in Bonn besprekingen over die kwestie voerde, zeer pessimistisch uitgelaten over de prijsontwikkeling welke in Groot-Brit- tannië na eventuele toetreding tot de ge meenschappelijke markt te verwachten zou zijn. Men had in Londen echter de indruk, dat Wilson, ofschoon over 't optreden van Jay zeer ontstemd, er geen ernstige re geringskwestie van zou willen maken. Jay geldt, evenals zijn collega van Land bouw Fred Peast, als tegenstander van de aansluiting van Engeland bij de E.E.G. het NVV en het NKV. De heer Kloos verwacht evenwel niet dat met de VVD in de regering van de wensen van de vakbeweging in de komende regeerpe riode veel terecht zal komen. Het aantal bezoekers aan de auto tentoonstelling in de RAI bereikte Vit weekeinde een nieuw record. 107.093 personen namen een kijkje. In totaal hebben nu 147.880 personen de RAI-tentoonstelling bezocht. Vooral zondag hebben de talrijke bezoekers de verkeerspolitie hoofd brekens bezorgd. In het gebouw was het op een ge geven moment zo druk, dat men nauwelijks de kans kreeg de geëxpo seerde auto's te zien. Op de buitenwegen, vooral op de weg Utrecht - Amsterdam, vormden zich herhaaldelijk kilometerslange files. De dienst Luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol meldde, dat vooral het verkeer naar Amsterdam werd gehinderd door auto's die de stad verlieten. WASHINGTON Negen mannen oefenen het opperste gezag uit over de „busi ness" van de georganiseerde misdaad in de Verenigde Staten, waarin jaarlijks vele miljoenen dollars omgaan. Dit heeft een door president Johnson in het leven geroepen commissie uitge zocht. By dit onderzoek was volgens de commissie gebleken, dat deze negen man nen, allen van Italiaanse afkomst, een „commissie" vormen, die de scepter zwaait over de door het gehele land vertakte activiteiten van vierentwintig „families". Deze vormen weer de kern van Cosa Nostra, de Amerikaanse versie van de Mafia, de Italiaanse misdadigersorganisatie die haar oorsprong op Sicilië heeft. De commissie van negen functioneert als „wetgeefster, opperste gerechtshof, raad van commissarissen en scheidsgerecht" voor de misdadigersbenden. Net als by de Mafia heerst by Cosa Nostra de „yzeren wet van het zwygen". Vorig jaar zomer arresteerde de po litie van New York dertien bekende gangsters van Cosa Nostra, doch voor ADVERTENTIE Er ,8 nu een weelde aan tulpen in allerlei kleuren DEN HAAG Dezer dagen kan de publikatie worden verwacht van een Kon. Besluit tot uitbreiding van de mo gelijkheid van uitbetaling van ouder domspensioen krachtens de Algemene Ouderdomswet in het buitenland, aldus een communiqué van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Nu kan slechts de Nederlander (of een daarmee gelijkgestelde) die het al gemeen ouderdonmspensioen in Neder land had verworven, zijn gehele ouder domspensioen bij vestiging in het buitenland blijven behouden, indien hij na de 59-jarige leeftijd gedu rende zes jaren al dan niet onafge broken daadwerkelijk in Nederland had gewoond. Emigratie met zekerstel ling van uitbetaling van volledig AOW- pensioen kon derhalve slechts na de 65- jarige leeftijd plaatsvinden. Op grond van de in het nieuwe be sluit opgenomen regeling, zal het A.O.W.-pensioen in het algemeen eveneens kunnen worden betaalbaar ge steld aan de in het buitenland wonende Nederlander, die zich reeds voor de 65-jarige leeftijd aldaar heeft gevestigd mits de betrokkene van 1 januari 1967 tot zijn 65ste jaar verplicht dan wel vrijwillig onafgebroken verzekerd is geweest krachtens de Algemene Ouder domswet. Vervolgens is in het besluit een voor ziening getroffen voor in het buitenland wonende Nederlanders, die na de 65-ja rige leeftijd, doch voor 1 januari 1957 zijn geëmigreerd en die bij vestiging in Nederland direct aanspraak zouden kunnen maken op volledig ouderdoms pensioen. Bedoelde Nederlanders zullen in het algemeen eveneens in het buiten land recht op ouderdomspensioen ver krijgen. De uitbetaling van het ouderdoms pensioen op grond van de in dit besluit opgenomen regelingen zal plaatsvinden over tijdvakken, liggende na 28 fe bruari 1967. Voorts is het Kon. Besluit betreffen de de vrijwillige premiebetaling AOW gewijzigd. Al degenen, die geen ge bruik hebben gemaakt van hun be voegdheid tot vrijwillige premiebeta ling (en die bevoegdheid inmiddels heb ben verloren door het verstrijken van de daarvoor gestelde aanmeldingster mijn) worden daartoe alsnog tot 1 juli 1968 in de gelegenheid gesteld. UTRECHT Begin volgende maand zal de eerste satelliet van de Intergou vernementele Europese Organisatie voor Ruimte Onderzoek (E.S.R.O. wor den gelanceerd. Dat zal gebeuren met een Amerikaanse draagraket, die de Europese satelliet „Esro 2" van de lanceerinrichting Vandenberg in de ruimte zal brengen. De „Esro 2" weegt tachtig kg en heeft een diameter van 75 cm. De satelliet kost circa twintig miljoen gulden. In ons land is een tweetraps sondeer raket ontworpen die 10 kg nuttige lading op een hoogte van 100 km moet kunnen brengen. Bijzonderheden hierover heeft ir. H. F. R. Schöyer, werkzaam aan de afdeling vliegtuigbouwkunde van de Technische Hogeschool te Delft, mee gedeeld op een ruimtevaart-symposium dat in Utrecht is gehouden. DEN HAAG De commissie van Euratom heeft aan de regeringen van de zes lidstaten een nota gezonden, waarin wordt aangedrongen op een gemeenschappe lijk standpunt van de regeringen ten aanzien van het in voorbereiding zynde niet- verspreidingsverdrag. Een van de argumenten die de commissie voor haar stand punt aanvoert is, dat de opzet van het verdrag, zoals die aan de commissie bekend is een principieel discriminerend karakter draagt ten opzichte van die landen, die geen kernwapens bezitten. Euratom heeft in 1958 een samenwer kingsverdrag gesloten met Amerika. Op grond van dit samenwerkingsver^- drag heeft de Euratomcommissie inza ge kunnen krijgen van het ontwerp niet- verspreidingsverdrag. Discriminerend acht de Euratomcommissie het ont- werp-verdrag alleen al op grond van de controlebepalingen die erin zijn opgeno men. Verder heeft de commissie be zwaren tegen het feit dat volgens het verdrag gecontroleerde nucleaire pro- dukten alleen uitgevoerd zouden mo gen worden naar landen die het ver drag hebben ondertekend, en ook ziet ze moeilijkheden in het verschiet voor wat betreft de bevoorrading van de gemeenschappelijke markt met splijt stoffen. Op grond onder meer van deze be zwaren komt de commissie tot de con- ADVERTENT1E Erl8 altijd «slesn'Oden om bloemen te kopen AMSTERDAM De hoofdstelelijke recherche heeft drie jongemannen aan gehouden, die vorige maand uit een in richting waren ontsnapt en worden ver dacht van diverse inbraken en diefstal len. Het zijn de 20-jarige G. v.d. B., de 25-jarige H. T. en de 23-jarige W. A. J. V. De drie jongelieden vluchtten op 4 ja nuari j.l. uit de open inrichting „Groot Betelaar" in Lunteren, waar zij ter be schikking van de regering gesteld zijn ondergebracht. W. A. J. V., die evenals zijn kamera den in het opsporingsblad van de poli tie was opgenomen, werd door een re chercheur op de Nieuwmarkt in Amster dam herkend, toen hij een broodjes zaak binnen wilde gaan. Even later werden ook de anderen gearresteerd. De Amsterdamse recherche heeft mo menteel reeds veertig inbraken en twin tig autodiefstallen achterhaald, o.a. in Amsterdam, Arnhem, Driebergen, Soest, Soestdyk, Soesterberg, Baam, Amers foort, Amerongen, Velp, Zwolle, Ede, Barneveld, Alkmaar en Beverwijk. DEN HAAG Van 13 tot 20 mei zal in Montreal het 21e congres van de Internationale Kamer van Koophandel worden gehouden. Hoofdthema van het congres zal zijn: „Private enterprise in a changing world", aan welk onder werp twee plenaire zittingen en zes com missiebijeenkomsten zullen worden ge wijd. In de eerste plenaire zitting op 16 mei zal prins Bernhard het woord voe ren. Koningin Juliana, die in dezelfde week een officieel bezoek aan Canada brengt, heeft de wens te kennen gege ven de openingszitting van het congres op 15 mei bij te wonen. clusie dat de landen van Euratom tot een gemeenschappelijk standpunt moe ten komen, aldus een woordvoerder van de gemeenschappen. WEERT Zondagmiddag is een au to, bestuurd door L. van der H. uit Grathem, bij Weert geslipt en tegen een boom gebotst, waardoor één der in zittenden, de 41-jarige J. M. Parren uit Sint Odiliënberg, om het leven kwam. Het 9-jarig dochtertje van de heer Par ren werd gewond en moest in het zie kenhuis worden opgenomen. ROSSUM In Rossum (Gld) is zon dagmorgen de 20-jarige kweekschool leerling N. Sepers uit Geldermalsen do delijk gewond, toen de door hem be stuurde auto omsloeg. Zijn ouders en zijn 76-jarige grootmoeder, die in de auto zaten, werden gewond en moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De vader werd ernstig gewond. RAALTE De 31-jarige heer G. B. J. Jansen uit Heino is zondagmiddag op de Rijksweg no. 35 (Zwolle-Almelo) onder de gemeente Raalte om het le ven gekomen, toen hij met zijn auto slipte en tegen een boom botste. Zijn echtgenote, die naast hem zat, is zwaar gewond opgenomen in een ziekenhuis in Raalte. AALTEN Zaterdagmiddag is de 8- jarige B. Wassink uit Aal ten, toen hij de Ringweg aldaar overstak, aangere den door een personenauto. Het kind werd ernstig gewond en overleed ter plaatse. HOOFDDORP In Hoofddorp is za terdag de 58-jarige J. van Splunter, 'n chauffeur uit Hoofddorp, op zijn brom fiets aangereden door een personenau to, bestuurd door de 46-jarige R. G. uit Utrecht. Ernstig gewond werd v. Splun ter overgebracht naar een ziekenhuis, waar hij later op de dag is overleden. APPELSCHA Zaterdagavond is bij een verkeersongeluk in Appelscha de 34-jarige J. M. C. B. uit Groningen om het leven gekomen. Hij was met zijn auto in een slootje terecht gekomen en door de voorruit van de auto geslagen. Hij was reeds overleden toen een later passerende chauffeur bij het wrak van de auto aankwam. HORST In het ziekenhuis te Horst is zaterdag de 66-jarige mej. M. P. Zanders uit Horst overleden. Zij was woensdagmorgen te Horst aangereden door een Duitse auto. BLERIK Bij het oversteken van een straat in Hout/Blerik is de 5-jari- ge Gerda Aerts door een personenauto gegrepen. De kleuter werd in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd en is daar kort na aan komst overleden. O-ud-bondskanselier Adenauer is zon dag in Parijs aangekomen. Hij zal daar met president De Gaulle spreken. Daarna keert Adenauer, die een be zoek van vijf dagen aan Madrid heeft gebracht, naar huis terug. een grand jury verschollen dezen zich achter hun grondwettelijke recht geen getuigenis af te hoeven leggen waardoor zij beschuldigd zouden kunnen worden. De presidentiële commissie heeft voorgesteld, in het gehele land een campagne te voeren tegen „Cosa Nos tra", dat volgens de commissie over ge noeg geld en macht beschikt om de ef- fectenmarkt te beheersen en de brood prijs te doen stijgen. De commissie betoogt, dat Cosa Nos tra het grootste gedeelte van haar in komsten, misschien zes tot zeven mil jard dollar per jaar, verkrijgt uit gok ken maar ook geld slaat uit woeker, handel in verdovende middelen, en het uitbuiten van onzedelijkheid en de ar beid. Noch de FBI (de federale recherche), noch de speciale commissie van de pre sident zou de leiders kennen. Regeringsinstanties in de afzonderlij ke steden, hebben echter in het verle den de leiders in de steden, die door de speciale commissie zijn opgegeven, ge registreerd. De leiders van de „families" werden in een onderzoek door een senaatscom missie van 4 maart 1965 genoteerd als te zijn: Vito Genovese, Gaëtano Luc- chese, Carlo Gambion, Giusseppe Mag- liocco (inmiddels gestorven en waar schijnlijk opgevolgd door Joseph Colom bo) en Joseph Bonnano. Volgens het rapport zou de politie van Chicago van oordeel zijn, dat Sam Mooney Giancana de organisatie daar leidt. De leiding in Detroit zou in han den zijn van Joseph Zerilli en in New York van Stefano Magaddino. BRUSSEL Aan de reeks grafschen dingen ran de afgelopen drie maanden In Nederland, België en Duitsland ls ln de nacht van donderdag op vrijdag een nieu we toegevoegd te Tienen, ten oosten van Leuven. Er werden eenenzeventig grafstenen of kruisbeelden vernield en besmeurd met opschriften. Ditmaal moesten vooral kin dergraven het ontgelden. Een van de op schriften luidde „Ik was het die vorige week dinsdag het kerkhof van Tilburg schond" Ook het kerkhof van de Westfaalse plaats Düren werd door de grafschender bezocht. Hij vernielde en bekladde er grafstenen en schreef: „Alles was onder Hitier beter". AMSTERDAM Tijdens de maande lijkse demonstratieve optocht van het Actiecomité Viëtnam, die zondagmid dag in Amsterdam werd gehouden, zijn enkele arrestaties verricht in verband met het roepen van leuzen als „John son moordenaar". Tevens zijn er door de hoofdstedelijke politie enkele klap pen met de wapenstok uitgedeeld, toen een groep demonstranten, die zich bij liet. hoofdbureau aan de Marnixstraat wilde aangeven, zich op bevel van de politie niet wenste te verwijderen. De gearresteerden zijn de 19-jarige F. L. en de 45-jarige jurist G. P., bei den uit Amsterdam. Later werden aan gehouden de Amsterdamse kunstenaar J. A. J., die op het Damrak op een ge parkeerde auto was gesprongen en zich niet wilde verwijderen, de 22-jarige stu dent J. R. H. van W. en de leider van de Viëtnam-optocht, de 33-jarige jour nalist O B., die zich beiden op bevel van de politie niet wilden verwijderen van het hoofdbureau van politie. Aan de optocht, waarvoor vergunning was aangevraagd, werd door ongeveer 400 mensen deelgenomen. De initiatiefnemers van de tocht zon den een telegram aan de informateur prof. Zijlstra met de eis dat Nederland zich zou stellen achter de oproep van Oe Thant tot onderhandelen inzake de oorlog in Viëtnam. Tevens richtten de leiders een oproep tot al degenen, die tijdens de demonstratie eveneens „Johnson moordenaar" hadden geroe pen, om zich bij de politie aan te ge ven. Een groep van 40 a 50 mensen gaf hieraan gehoor en trok onder leiding van de promotor van het actiecomité de heer Boetes, naar het hoofdbureau van politie. Hier kregen de demonstran ten te horen, dat zij maandag maar moesten terugkomen, omdat op zondag niet voldoende personeel aanwezig is om alles administratief te verwerken. 15 man, onder wie de leider, weigerden zich van het bureau te verwijderen. De wapenstokken moesten eraan te pas ko men om de demonstranten tenslotte uit een te drijven. De heer Boetes en de student Van W. werden echter aange houden wegens het niet opvolgen van de bevelen van de politie. 0 De bekendste Arabische vrouwelijke atoomdeskundige, dr. Salwa Nassar, is in Beiroet aan leukemie overleden. Zij was gepromoveerd in wis- en na tuurkunde aan de universiteit van Ber keley in de V.S. en vooral thuis op het gebied van kosmische straling en radio isotopen. ADVERTENTIE horlW«nnaeen belofte Een

De Vallei | 1967 | | pagina 4