Ans Schut verraste met vijfde plaats Stien wil je een stak kaas uit het vuistje De chronometers registreerden Duel tussen Noren en Nederlanders Noorwegen won slag tussen vijf grote schaatslanden Huiskes mogelijk naar Zweden 5 s s n Deelneming Europees turnkampioenschap Rinus Michels „spion" bij Nantes-Dukla *ïvw wmaaoA u* 8 Weer groot succes op ijs 0 Val van Ard kostte punten Knap staaltje van Blokkeer Zware slag Niet te stuiten Regen en wind sa 3 3 Ups and downs Ard zeer snel STIEN KAISER WERELDKAMPIOEN DEVENTER Een ontspannen, van vreugde stralende Stien Kaiser stond in de stromende regen op het erepo dium voor de hoofdtribune van de Deventer ijsbaan. Ze boog zich voorover om de gelukwensen in ontvangst te nemen van prins Claus en daarna stak ze haar beide han den weer in de hoogte om al die 12.000 toeschouwers te bedanken voor de onbeschrijflijke hulde, die men haar bereidde. Dit was de grote dag voor Stien Kaiser uit Delft. Een dag waar zij naar toe had geleefd. Jarenlang. Waar ze voor geoefend had, dag in dag uit, urenlang. De dag. waarover ze gedroomd had en die nu was gekomen. Stien Kaiser was wereldkampioene op de schaats geworden. Ze had de Russische suprematie doorbroken, ze had Lidya Skoblikova in een persoonlijk duel op beider sterkste af stand, de 3000 m op meer dan 13 seconden gereden. De regen deerde haar niet. De regen, die de hernnering aan de eerste zonnedag van dit kampioenschap deed vervagen. De regen, die neergutste, maar de glorie voor Stien Kaiser niet kon bederven. Want het legioen had stand gehouden. Het had de barre kou van 30 graden onder nul in Lahti doorstaan, het had in Bislet pal gestaan voor Kees en Ard en het bleef Stien Kaiser trouw in Deventer in de stromende regen. Niemand ging weg na de rit van Stien, die haar zekerheid verschafte over de wereldtitel. Ieder een wilde het Delftse meisje, dat getoond had zoveel voor haar sport over te hebben, de honneur geven een grootse kampioene waardig. Daarom groeide de cérémonie protocollaire uit tot een manifestatie van dankbaarheid en hulde, die warm aandeed in de kille ijsbaan-atmosfeer. Stien Kaiser heeft dus gepresteerd, waar ze zelf op hoopte en waartoe velen haar in staat achtten. Ze wist, dat voor haar het uur van de beslissing geslagen had. Ze wist, dat ze dit seizoen de doorbraak kon bewerkstelligen. Ze voelde dat het kon, maar ze was er niet zeker van. Dagen heeft ze dit weekeinde gerepe teerd, zichzelf voorgehouden: „Als ik die sprint maar goed doorkom dan, ja dan kan ik de Russinnen hebben". Als ik de sprint goed doorkom. Wat straalde haar gezicht opeens na die 46.5 in de zaterdagse lentezon. Ze had gestreden tegen het 15-jarige Amerikaanse sterretje Diane Holum. Ze moest Diane, die in typisch Amerikaanse sprintstijl door de bochten klauwde, laten gaan. Maar Stien bleef in het spoor van het jongste meisje van het toernooi. Hoe goed haar 46.5 was, bleek later. Slechts Diane Holum, nog een Amerikaans meisje, Meyers, en slechts één Russin, Egorova, hadden de tijd van Stien Kaiser kunnen verbeteren. „Op dat moment", zou Stien later zeggen voelde ik, dat ik de wereldtitel zou kunnen behalen. Ik wist, dat ik niets meer behoefde in te lopen op Skoblikova, Stenina en Kauniste. En ik was er ook van op de hoogte, dat Diane Holum nog nooit de 3000 m had gereden in een officiële wedstrijd en op die afstand terrein zou verliezen". In prachtige stijl reed Stien zich naar de wereldtitel MOSKOU Anton Huiskes, de vroe gere coach van de Nederlandse kern ploeg, heeft zondagmorgen in Moskou bepsrekingen gevoerd met enkele Zweedse officials over een eventueel contract met de Zweedse Schaatsbond. Anton Huiskes heeft nog geen beslis sing genomen. Eerst wil hij de zaak op zijn merites gaan beoordelen. Stien Kaiser had goed gezien. Maar wat nog meer voor haar werkte, het Russische vijftal was óók van die waar heid doordrongen geworden: Een lood zware last lag plotseling op de schou ders van Skoblikova, Stenina en Kaunis te. Het gevaar Stien Kaiser, vorig jaar reeds tastbaar, toen het Delftse meisje derde was geworden, was daar na die 500 meter levensgroot aan de Russin nen voorgesteld. Lidya Skoblikova, ze kromp ineen on der de slag, die haar waé toegebracht. Ze had vóór de wedstrijden begonnen nog gezegd: „Heerlijk weer, zon, geen wind, ideaal schaatsweer." Gespannen had ze gekeken naar de levensgrote chronometer, die de seconden wegtikte. Zelf had ze 46.8 laten noteren, eentien- de seconde beter dan Stenina en ze hoopte dat Stien ook langzamer zou blijken te zijn. Maar Lidya Skoblikova vergiste zich deerlijk. Met iedere slag krachtig, heerlijk, zoals Stien Kaiser zichzelf openbaarde op dit kampioen schap aan allen die haar zagen strijden hamerde het Nederlandse meisje de wanhoop dieper in de gedachte van Lidya. De Russische topschaatster, toch al ergens niet helemaal meer bij dit wereldkampioenschap vanwege haar kindje dat ze in Rusland had moeten achterlaten en dat ze nu al weken mis te, boog het hoofd. Ze wilde de tijd niet meer zien. Ze wilde niets meer zien. Ze wilde alleen zijn. Alles verwerken. „46.5", klonk juichend de stem uit de speaker. Lidya Skoblikova wist op dat ogenblik dat ze niet zou slagen in de opdracht die ze zichzelf gesteld had. Daar stond ook Valentina Stenina. Vrijdag nog had ze in hotel „Hoog Hol ten" geglimlacht toen we haar over Stien Kaiser vroegen: „Zij heeft een kans op de titel. Zeker, maar er zijn er meer." Valentina Stenina, Russisch kampioene, mikte inderdaad op meer. zij heeft het moeten zien aankomen na Ze wilde grijpen naar de wereldtitel. Hoe vreselijk zou haar afgang zijn. Ook die knallende 500 m van onze landgeno te. Daar waren dan die andere Russin nen: Egorova, Kauniste, Sablina. Ze ke ken heel somber. De opmars van Stien Kaiser zou inderdaad niet meer te stui ten zijn. Ze won de 1500 m en gisteren veroverde ze ook de eerste plaats op de 1000 en 3000 m. Ze was echt de aller sterkste. Ze werd wereldkampioene met grote overmacht. Ze won die 1500 m in een tijd die ze nog nooit in ons land had verwezenlijkt: 2.23.0. Nog bleef Lidya Skoblikova in haar spoor; nog beet de sterkste Rus sin fel terug met haar 2.23.9. De overi gen waren reeds ver teruggeworpen on der de mokerslagen, die Stien uitdeelde. De overigen Blij als een 15-jarig kind dartelde Diane Holum over het ijs. Ze had de 1500 m liefst 10 seconden sneller gereden dan ooit tevoren. Ze omhelsde coach Johnny Werket en ze wuifde opgetogen naar het publiek. Stien, Diane en Lidya. „Wat ben ik in een hoog gezelschap", riep Diane uit. „En morgen nog de 1000 m." ADVERT ENTJE M Ac w •4 i-a «33 N O H 03 H M K H i-a M M M tri r* C_ W r« M Stien Kaiser na de bijzonder inspan nende rit op de 1500 meter. De 1000 meter. Onder heel andere weersomstandigheden. De regen gutste neer op de kunstijspiste, die zich goed hield. De wind deed de vlaggen aan de masten wild wapperen. De wind en de regen waren de entourage van een Rus sisch schaatsdrama, want Stien Kaiser was onvermurwbaar. Diane Holum hield stand en op Kauniste na zakten alle Rus sinnen diep, heel diep in het moeras. Ze kwamen niet op het erepodium van de 1000 m. Die plaatsen waren voorbe stemd voor Stien Kaiser, Diane Holum en de Koreaanse Kim Song Soon. Ze kwamen ook niet bij de eerste drie op de 3000 m. Weer Stien Kaiser, een tweede Nederlands meisje, Ans Schut, dat door haar fraaie 3 km oprukte naar de vijfde plaats in het algemeen klasse ment en de Finse Mustonen. Weg wa ren ze gereden, de Russinnen. Huilend van ellende gingen ze de bus in. Alleen Kauniste had aan dit toernooi een me daille overgehouden. Lasma Kauniste had het zilver gered vlak voor Diane Holum, wier brons belofte inhoudt voor een schaatstoekomst met nog grotere triomfen. Stien Kaiser triomfeerde op alle fron ten. Ze won drie afstanden, verbeterde records, ze versloeg op overtuigende wij ze in een persoonlijk duel Lidya Sko blikova, die eei? paar weken geleden ge zegd had: „Leuk dat wereldrecord van Stien op de 3000 m, maar ze reed op een hoog gelegen baan." Zo werd het 't gloriedag voor Stien Kaiser uit Delft. Een gloriedag ook voor de Neder landse sportwereld. Een nieuwe schaats- triomf na de Europese en wereldtitel van Kees Verkerk, na de tweede plaats in Oslo van Ard Schenk. Stien Kaiser, behept met dezelfde mentaliteit als Verkerk, maakte de Nederlandse hege monie rond. Na Kaplan en de zijnen, moest thans ook de Stenina's en de Sko- blikova's zich gewonnen geven. En wat meer zei: ook de andere Nederlandse meisjes veroverden een plaats onder de beste twaalf. Ans Schut, dank zij een formidabele 3000 m, werd vijfde en het had heel weinig gescheeld of ze had de tweede plaats veroverd. Wil Burgmeijer kwam als tiende in het algemeen klas sement voor. Carry Geijssen werd 12e, maar het Amsterdamse meisje zou zon der twijfel heel wat hoger zijn geëin digd als ze niet vlak voor de eind streep op de 1000 m was komen te val len. Dat scheelde haar zeker acht se conden. Vier volle punten in het alge meen klassement. U kunt zelf zien tot hoever Carry Geijssen anders had ge reikt. Vier Nederlandse meisjes bij de beste twaalf. Dat impliceert dat Neder land volgend jaar met vijf deelneem sters mag inschrijven voor het wereld kampioenschap. Dat betekent ook dat ons land bij het damesschaatsen in vol le opmars is en een sterke bedreiging vormt voor de Russische suprematie, die sedert 1947 bestond. Stien Kaiser Ans Schut, Carry Geijssen en Wil Burg meijer hebben die suprematie doorbro ken en Nederland naast Rusland aan de top geplaatst. DEN HAAG Na de sluiting van de voorlopige aanmelding van de Euro pese turnkampioenschappen voor dames, die 27 en 28 mei in het RAI-gebouw te Amsterdam worden gehouden, blijken 21 van de 25 Europese Tuj-nbonden te hebben ingeschreven. Het zijn West- Duitsland, Oost-Duitsland, Zweden, De nemarken, Nederland, België, Frankrijk, Zwitserland, Italië, Engeland, Zuid-Slavië, Tsjechoslowakije, Roemenië, Bulgarije, Polen, Rusland, Hongarije, Spanje, Portugal, Oostenrijk en Noor- Wegen. Hieruit blijkt, dat alle Oosteuropese landen zullen deelnemen, waarbij de bes te turnsters van de wereld zijn. Elk land mag twee turnsters naar de kam pioenschappen afvaardigen. De namen van de deelneemsters worden na de de finitieve inschrijving (eind april) bekend gemaakt. NANTES. Rinus Michels, de suc cesvolle coach van Ajax, was zondag middag geen getuige van de 60 zege, die Ajax op Sittardia behaalde. De Am sterdammer was naar Nantes getrokken om Dukla aan het werk te zien tegen de Franse topploeg Nantes. De ontmoe ting werd een kwartier voor tijd ge staakt in verband met de bijzonder slech te weersomstandigheden. De stand was toen 11. DEVENTER De totaal-uitslag van de strijd om het we [geplaatste cijfers geven de plaatsingen op de verschillende 500 m 1000 m 1. Kaiser (Ned.) 46.5 (4) 1.36.2 (1) 2. Kauniste (Rusl.) 46.6 (5) 1.38.3 (4) 3. Holum (VS) 46.1 (2) 1.37.5 (3) 4. Skoblikova (Rusl.) 46.8 (6) 1.39.4 (8) 5. Schut (Ned.) 48. (14) 1.39.1 (6) 6. Stenina (Rusl.) 46.9 7) 1.40.1 (11) 7. Egorova (Rusl.) 46.1 (2) 1.38.3 (4) 8. Mustonen (Finl.) 49.1 (28) 1.39.5 (9) 9. Kim Song Soon (N.K.) 48. (14) 1.37.1 (2) '10. Burgmeyer (Ned.) 47.4 (9) 1.39.1 (6) |ll. Han PU Hwa (N.K.) 48.1 (17) 1.41.4 (15) ,12. Geyssen (Ned.) 48.2 (19) 1.46.1 (30) '13. Meyers (VS) 46. (1) 1.39.6 (10) 114. Keskivitika (Finl.) 48.7 (24) 1.40.4 (13) 15. Sablina (Rusl.) 49.2 30) 1.40.6 (14) 116. Ivangine (Fr.) 47.6 (10) 1.43.2 23) reldkampioenschap zag afstanden aan. 1500 m 2.23.0 (1) 2.26.3 (4) 2.26.4 (5) 2.23.9 (2) 2.26.7 (6) 2.27.4 (8) 2.29.7 (11) 2.26.2 (3) 2.27.8 (9) 2.30.1 (13) 2.29.9 (12) 2.26.7 (6) 2.30.4 (16) 2.30.2 (14) 2.29.4 (10) 2.30.2 (14) er als volgt uit. De tussen haakjes 3000 m 5.18.7 (1) 5.30. (5) 5.35.7 (9) 5.31.9 (7) 5.20.8 (2) 5.30.7 (6) 5.40.7 (12) 5.27.3 (3) 5.005. (11) 5.33.9 (8) 5.37.1 (10) 5.29.2 (4) 5.57.5 (16) 5.46.7 (14) 6.46.2 (13) 5.50.2 (15) Totaal 195.384 199.584 199.600 199.784 I 199.917 201.200 201.933 i 202.133 202.567 I 202.633 204.950 205.017 205.561 206.750 1 207.000 207.634 Prins Claus kwam onze wereld kampioene persoonlijk gelukwensen. Links de Russin Lasha Kauniste, die i tweede werd en rechts de jeugdige Amerikaanse Diana Holum, bronzen plak veroverde. die de MOSKOU Noorwegen heeft de slag tussen de vijf grote schaatslanden ge wonnen. De strijd, die- echter voor Ne derland een enigszins ongelukkig ver loop had, is echter in feite slechts ge weest een duel tussen de Noren en de Nederlanders, waarin de Finnen, de Russen en de Zweden zich vrijwel niet konden mengen. Onze landgenoten ein digden met een achterstand van 10% punt op de tweede plaats. De overige landen volgden met een ruime marge. Ook de Russen, die in het Moskouse Dynama-ijsstadion zo graag het eigen publiek hadden willen overtuigen, dat zij nog meetellen. Zelfs 'n desillusie werd hun optreden. Behalve het incidentele succesje van Boris Guljajev, die de 500 meter won, moesten ze op alle vier af standen de zege en de eer aan hun te genstanders laten. Na het onverwachte Finse succes op de 500 m, op welk nummer Nederland, ondanks Bartling's mooie tweede plaats, een groot puntenverlies leed (op de Finnen 17 en op de Noren 14 pun ten), distancieerden op de 5000 m en de zondag gereden 1500 m en 10000 m Noorwegen en Nederland zich steeds verder van de concurrentie. Op de 5 km konden de Noren zaterdag hun voor sprong nog met twee punten uitbreiden, ook al bezetten Verkerk en Schenk ach ter Fred Anton Maier de tweede plaats (110-94), maar zondag kwam Nederland op zowel dé 1500 m als de 10.000 m welke afstanden beide werden gewon nen door Ard Schenk, tot de meeste punten. In de schaduw bleef echter Noorwegen, dat bij het sluiten van de balans nog ruim voldoende over had om als winnaar uit het strijdperk te treden. De Nederlandse ploeg, enthou siast aangemoedigd door een honderd tal landgenoten, heeft beide dagen te leurstellingen moeten verwerken, maar ook de vreugde gekend van onverwach te successen. Dat begon al op de 500 m en de teleurstelling gold Ard Schenk, die in de eerste rit uit de eerste (bui ten) bocht vloog. Ard had geen excuus. „Ik had gewoon geen greep op het ijs." Ofschoon voor beide dagen het ijs van goede kwaliteit was, mede door het zonnige weer de wedstrijden werden gehouden onder een wolkenloze hemel bij lichte vorst waren er toch klach ten en die hadden betrekking op de vuilafzetting. Bovendien stond er beide dagen, vooral zondag, een stevige bries, die ten gunste van de een en ten nade le van de ander de kop opstak of in trok. Tegenover de teleurstelling van De val van Ard Schenk op de 500 meter Schenk stond echter op de 500 m het onverwachte succes van Frits Bartling, die in een prachtig duel met de Fin Seppo Haenninen juist 0,1 sec sneller was en met zijn tijd van 41,7 sec. op dat moment de snelste was. Alleen de supersnelle Russische sprinter Boris Guljajev zou hem met een tijd van 41,0 nog overtreffen. Grotere slagen nog moesten echter de Russen incasseren. Eerst zagen zij Valeri Kaplan „plat gaan" en daarna onderging Valeri Mu- ratov, die eveneens tot de Russische sprinterselite behoort, hetzelfde lot. En daarmee was voor de Russen, die juist op de korte afstanden hun slag moes ten slaan, de weg naar een hoge plaats in het landenklassementaf gesneden. Het Nederlandse herstel kwam op de 5.000 m. Ofschoon Kees Verkerk het niet trof reeds in het eerste paar te moeten rijden, reikte hij hoog met zijn 7.35.8. Zijn tijd was voorlopig onaantast baar, ook voor Ard Schenk, die uit kwam op 7.41.7. Het Noorse tegenoffen sief zou echter pas tegen het einde ko men. Als eerste ondernam Svein-Erik Stiansen een aanval, maar tien secon den bleef hij van zijn doel verwijderd. Daarna kwam de jonge Ingmar Bolle- rud, die Peter Nottet aan zijn zijde had. Ook hij sneuvelde en moest zelfs de eer van het persoonlijke duel laten aan onze landgenoot, die met 7.44.2 mm®** Ans Schut: verrassend goed resul taat ruim een seconde sneller was. Per Wil ly Guttormsen, de sterke kleine Noorse stayer, bleef hier zelfs nog boven (7.46.3). De laatste hoop voor de Noren was Fred Anton Maier. En zoals zo vaak in het verleden slaagde Maier wel. Ofschoon met een minimaal verschil (0,2 sec.) bleef hij Verkerk de baas en werd daarmee winnaar. Door zijn pres tatie boekten de Noren nog twee punten winst op Nederland. Waren de Noren op de eerste dag het meest succesrijk, zondag ging voor Ne derland de vlag in top. En de grote man was ditmaal Ard Schenk. Onbe twist was hij de sterkste op de 1500 m en „met de wind enigszins mee" triom feerde hij ook op de 10 km en wel in de beste tijd die hij ooit op deze af stand reed 15.51.2. Had Ard de wind in de rug, Kees Verkerk had hem juist tegen. Op de 1500 m speelde hem dit reeds parten. Zijn 2-12.3 reikte niet verder dan de vijfde plaats, waarmee de aan Neder land toegedachte winst op deze afstand er niet geheel uitkwam. Op de 10.000 m wachtte hem nog een bittere pil. Op het moment, dat de bel reeds klonk voor de laatste ronde en hij een voorsprong op Maier had van 25 30 meter, kwam de wereldkampioen op het rechte eind ten val. „Ik was even uit mijn concentratie", was zijn enige commentaar. Hij zei er niet bij, dat vader Pleun in zijn enthou siasme zover de baan was opgelopen om hem met de muts in de hand aan te moedigen, dat hem dit wel uit ba lans kon hebben gehaald, ofschoon Kees weer snel ter been was moest hij bij de finish Maier voor laten gaan. De lange Noor had plotseling weer moed gekre gen en de inspiratie om door te gaan. Hij vocht zich naar het einde onder de toejuichingen van het publiek. De ver wachte eindoverwinning kon hij echter niet meer deelachtig worden. Als eerste stootte zijn landgenoot Per Willy Gut tormsen hem van zijn voetstuk en toen kwam de mokerslag van Ard Schenk, die vooral de tweede helft zeer sterk reed. Getuige de tussentijden op de vijf km voor Verkerk en Schenk, respectie velijk 7.54.- en 7.59.-. In de Zweed Jonny Höglin had de Noordhollander een goede partner en samen bleven zij ruim onder de zestien minuten. Ook Pe ter Nottet profiteerde van het „gekeer de getij", al moest hij Ingar Bollerud een revanche toestaan voor de hem de dag daarvoor toegebrachte nederlaag, zijn tijd van 15.56.2 was een persoonlij ke triomf. Hij kwam ermee op de vier de plaats. Zij, die hierna nog aan de start kwamen, misten de macht om dit viertal nog in de wielen te kunnen rij den. De hoop, dat Rudi Liebrechts nog iets van de achterstand zou kunnen goedmaken, bleek ijdel. Hij eindigde met 16.18.3 in de achterhoede. Als een eenzame figuur verliet hij de ijspiste. Het doek was voor hem gevallen.

De Vallei | 1967 | | pagina 5