Veenendaals dagblad Westfries voorjaar Spoed en grotere Buiten Malik prijst h Suharto Garrison: oorlopig nog geen arrestaties" Ned.-Hervormde Kerk verwerpt Zuid-Afrikaanse beschuldigingen Twee maal 2 doden bij botsingen Gevechten in China Contact in Nw.-Delhi tussen Hanoi en V.S. Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bij brand in rusthuis 4 doden In Rio nu 200 doden Informateur houdt rekening met wensen tot hervorming van het staatsbestel Beweringen in zaak-Kennedy Depressieweer Koekoek was onbereikbaar voor Zijlstra Treinverkeer gestagneerd Voorzitters vakcentrales naar Zijlstra Doodstraf eis in proces-Speek Chirurgie in de keuken In Duivendrecht: Arnhe m -Nij m ege n Verdwenen vogeldorp II BUITEN SCHOT HERVORMINGEN MEER TIJD MONSTER V.AIS CHICAGO Dodelijk ongeluk in Belgische mijn Overs trom ingsramp Kamerlid vraagt over CIA-penetratie ,9Die ondergang van die blanke christenen Kwart frank verdwijnt Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm 3757 en 3955 (red Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge- richt in 1926 Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1.50. ieder woord meer 15 cent DINSDAG 21 FEBRUARI I967 4le JAARGANG DUIVENDRECHT Vier mensen zijn omgekomen bij een brand, die vanmorgen om half tien is uitgebro ken in het rusthuis Visser aan de Po- pulierenweg in Duivendrecht. De slachtoffers zijn in hun bed op de de eerste verdieping door de vlammen verrast. De Duivendrechtse brandweer had het vuur snel onder controle. In een grote kamer op de tweede eta ge huisden 3 mannen en een er naast gelegen klein kamertje een vrouw. De ze vier mensen zijn verongelukt. De brand beperkte zich tot deze twee ka mers en kon betrekkelijk snel worden geblust. Over de oorzaak van de brand valt nog niets te zeggen. Het (particuliere) tehuis is gevestigd in twee normale, na oorlogse woonblokken aan de rand van het dorp. Er bevonden zich elf mensen in het pand, waarvan zich alle zeven hebben weten te redden. De meesten bevonden zich vanmor gen vroeg beneden in de conversatie zaal, toen het alarm werd gegeven. De oudjes werden direct naar buiten ge leid. In afwachting van nader transport zijn ze voorlopig ondergebracht in een keet van het eerste bouwproject aan de rand van de Bijlmermeer. Zandauto- chauffeurs assisteerden bij deze over brenging, terwijl de brandweer op de bovenverdieping het vuur bestreed. Omstreeks half elf kon men de uit gebrande vertrekken binnengaan en werd begonnen met het bergen van de stoffelijke overschotten. ARNHEM Het treinverkeer tussen Arnhem en Nijmegen vice-versa is van morgen van vijf tot acht uur gestremd geweest. Oorzaak was dat de bovenleiding tus sen Arnhem en Eist, direct bezuiden de Rijnbrug in Arnhem, over enkele hon derden meters naar beneden was geko men. De draad lag op het baanvak Eist- Arnhem, zodat in beide richtingen geen treinen konden rijden. Bussen namen daarom tussen Arnhem en Nijmegen vi- ce-versa de taak van de trein over. Sinds acht uur vanmorgen kon er tus sen Arnhem en Nijmegen over één spoor worden gereden. Het was het spoor van Nijmegen naar Arnhem. Al le treinverkeer tussen deze twee Gel derse steden werd toen over dit ene spoor geleid. Dat ging met enige ver traging gepaard. De spoorwegen ver wachtten dat het andere spoor in de loop van de middag weer kon worden gebruikt. De beschadiging aan de bovenleiding is veroorzaakt doordat een dekzeil van een goederentrein die omstreeks vijf uur vanochtend in Nijmegen arriveerde, is opgewaaid en in de draden van de bo venleiding terecht is gekomen. |n 1918 verscheen het zeer zeldzame en dure antiquarische werk van kolonel v. Es over het vluchtbedrijf en in het hoofdstuk „de- Vorsten van Oranje Nassau en de valkerij" schrijft hij onvervaard, dat de gevederde vis sers van de Reigerskooi sedert de da gen van Prins Willem lil gevoederd werden. Door 't voer verlokt, nestelden ze er zich blijvend, zodat te allen tijde een genoegzaam aantal voorhanden was. Ik kan dit moeilijk geloven; er bestaat geen equivalent in de litera tuur en overigens is een theoloog noch een officier ornithologisch geschoold. Wel moet het als een jammerlijk feit worden aanvaard, dat de grootste rei- gerij van Nederland, waar duizenden paren (volgens v. Es) hun horsten hadden, in 1855 op last van koning Willem III werden uitgeroeid, vermoe delijk wegens de schade, toegebracht aan de visserij. Daar heeft ook onze oude predikant 't over: „bij de groote menigte van reigers, die zich hier tal loos vermeerderden zouden, is 't hoog noodig, dat zij jaarlijks wat vermin derd worden; zij zouden anders hout gewas en visscherij benadeelen Heel wat vogels werden op de beit- jacht geslagen. Graaf Dumonceau, die de tableaus bijhield, spreekt van „cent quatre hérons, liés au vol par nos fauQons et descendus sur la bruvère" overigens mankeerden velen niets en zij werden, voorzien van een pootring in vrijheid gesteld, soms om dater op nieuw te worden bemachtigd 21 febr. '67 A. B. WIGMAN Informateur dr. Zijlstra zet haast achter zijn werk. Hij heeft aangekondigd vanmiddag de fractievoorzitters met wie hij een oriënterend gesprek heeft gehad een memorandum toe te zenden. Daarop hoopt hij woensdagavond, uiterlijk donderdagochtend antwoord te krijgen om daarna dit memorandum te publiceren met voorzover de fractievoorzitters hem daartoe machtigen de verkregen reacties. Hij hoopt dan zich overmorgen te kunnen „beraden welke consequenties bestudering van de antwoorden zal hebben voor de po litieke samenstelling van het kabinet", zo liet hij een woordvoerder gister-; avond meedelen. Het koint er dus op neer dat dr. Zijlstra nog voor het einde van deze week de koningin rapport denkt uit te brengen over zyn bevindingen als informateur. Of dit dan ook zyn eindrapport zal zijn valt nu nog niet te zeggen, maar het ziet er naar uit dat dit wel in het voornemen van de A.R.-politicus ligt. Een tweede kenmerk van de werk zaamheden van dr. Zijlstra is de grote re openheid die hij kennelijk denkt te betrachten. Het is gewoonte dat een in formateur (nog) meer achter de scher men werkt dan een formateur, en zeker een man als dr. Beel heeft zich deze stijl in de loop van de jaren eigen ge maakt. Het openbaar maken van de hoofdlijnen voor een regeringsbe leid, samen met enkele of alle reacties vanuit de kamerfracties, is zogezien een tegemoetkoming aan de wensen die dr. Zijlstra op dit punt in de verkie zingsuitslag lijkt te hebben gelezen. Niet alle fractievoorzitters overigens zullen een gesprek hebben met de in formateur, zoals aanvankelijk in de be doeling lag. Gisteren kwamen de vijf grote partijen aan bod en vandaag zullen dit achtereenvolgens zijn D '66, de CPN, de PSP en het Gereformeerd Politiek Verbond. De fractievoorzitter van de Boeren partij, de heer H. Koekoek was onbe reikbaar voor dr. Zijlstra (hij nam gis teren de gehele dag de telefoon niet op). Het werd gisteravond in Den Haag voor weinig waarschijnlijk gehouden, ook al gezien de houding tegenover ka binetsformaties bij vorige gelegenhe den, dat de Boerenpartij verder bij de arbeid van de informateur betrokken zal worden. Waarom dr. Zijlstra afgeweken Is van de normale gang van zaken en ook met vertegenwoordigers van de kleine re partijen spreekt is nu inmiddels dui delijker geworden. In het regeringspro- gram dat de informateur in grote lij nen voor ogen staat, overweegt hij de kwestie van staatsrechtelijke hervor mingen niet buiten beschouwing te la ten. De daarvoor te zijner tijd vereiste grondwetswijziging bijvoorbeeld voor het geval van het evenredige kies recht afgestapt zou worden kan slechts tot stand komen met 2/3 van het aantal Kamerstemmen, dus met tenminste 100 voorstemmers. De par tijen die het kabinet-Cals steunden de KVP, de PvdA en de ARP be schikken onder de huidige omstandig heden nog maar over 94 in plaats van 104 stemmen in de Tweede Kamer. De positie van een partij als D '66 zou daarbij van belang kunnen worden, nog afgezien van het feit dat juist deze par tij hervormingen van ons partij- en staatsbestel als voornaamste bestaans grond heeft. Een gesprek met deze groepering valt minder uit de toon, zo menen waarnemers, wanneer dit gevoerd wordt in een serie ontmoetingen met vertegenwoordigers van andere kleine re partijen. Hierbij valt nog te vermelden dat voor de fractievoorzitters van D '66, Van Mierlo, en van de PSP, Lank- horst, de informateur vandaag een uur heeft uitgetrokken, terwijl dit voor de CPN en het GPV slechts een half uur is. De grootte van de fracties kan hier voor geen verklaring zijn, want de CPN heeft in de nieuwe Tweede Ka mer een zetel meer dan voorheen en beschikt over een fractie van vijf man, tegen vier voor de PSP. Mogelijk meent de informateur voor het tot stand brengen van staatsrechte lijke hervormingen minder aan de CPN te zullen hebben dan aan de PSP; een partij tenslotte die zich in te genstelling tot de CPN op een dui delijk democratisch standpunt stelt. I'EORIA (ILLINOIS) In het stad je Peoria in de Amerikaanse staat Illi nois is het proces begonnen tegen de 25-jarige Richard Speck, het „monster van Chicago", de man die op 14 juli van het vorige jaar binnendrong in een verpleegsterstehuis en daar op gruwe lijke wijze acht verpleegsters om het leven bracht. Zonder uiterlijk zichtba re emotie hoorde Speek de tegen hem uitgebrachte beschuldigingen aan. He openbare aanklager heeft al mee gedeeld dat hij de doodstraf tegen Speek zal eisen. Het proces wordt in Peoria, een stad van 100.000 inwoners, en niet in Chica go gehouden, om betogingen te voorko men. De eerste dag van het proces was gewijd aan het kiezen van de jury. De voornaamste getuige charge is de 23-jarige Philippijnse verpleegster Corazon Amoerao, die als enige aan het bloedbad ontkwam. UTRECHT. Vanmiddag om kwart voor v(jf zullen de voorzitters van de drie vakcentrales, de heren A. Kloos (N.V.V.), P. Mertens (N.K.V.) en J. van Eibergen (C.N.V.) het geza menlijke actieprogramma van de drie vakcentrales in Den Haag aanbieden aan de informateur prof. Zijlstra. BRUSSEL In de mijn te Zolder (ten noorden van Hasselt) is maandag middag een locomotief gekanteld, waar door drie arbeiders werden getroffen. Een 44-jarige arbeider, vader van vier kinderen, werd op slag gedood. De an deren moesten met verwondingen naar een ziekenhuis worden overgebracht. SINGAPORE. Twee Britse leger- chirurgen hebben het leven van een vriend gered door met een keukenmes een insnyding in zyn hals te maken en daar het buisje van een ballpoint door heen te steken. De „patiënt" was luitenant-kolonel Geoffrey Horner, 45, die plotseling een zware keelinfectie had gekregen. De operatie werd verricht door de luitenant-kolonels Bob Evans en Peter Meers, twee chirurgen van het leger, die dicht bij Horner woonden en door diens vrouw waren geroepen. Ze kwamen bijna tegelijkertijd en op dat ogenblik hield Horner op met ademen. De artsen hadden geen instrumenten voor noodgevallen bij zich, maar Meers holde naar de keuken en kwam terug met 'n keukenmes. Evans maakte de in snijding, terwijl Meers de pen uit el kaar haalde en het buisje in de keel van Horner schoof. DJAKARTA De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken Adam Malik heeft maandag in het parlement verklaard dat de voorzitter van het ka binetspresidium, generaal Suharto, aan alle voorwaarden die aan een staats hoofd gesteld mogen worden voldoet. Hij is een goed democraat, die toege wijd is aan het handhaven van de wet en de grondwet, aldus Malik. De minister verschafte in het parle ment uitleg bij een wetsvoorstel tot be noeming van Suharto als waarnemend president tot na de volgend' jaar te houden presidentsverkiezingen. Het parlement heeft reeds een reso lutie aangenomen, waarin het raadge vend volkscongres wordt verzocht pre sident Soekarno uit zijn ambt te ontzet ten en voor het gerecht te dagen in verband met zijn rol in de mislukte communistische staatsgreep van okto ber 1965. RIO DE JANEIRO Nieuwe over stromingen als gevolg van zware re genval hebben Rio de Janeiro en de aangrenzende staten volgens een voorlopige balans circa tweehonderd doden geëist en meer dan 25.000 men sen dakloos gemaakt. In de oude wijken van Rio zijn in de nacht van zondag op maandag ver scheidene huizen ingestort. Tientallen mensen liggen onder het pi iu bedolven. Vorige maand verloren thj overstro mingen en aardverschuivingen in het zelfde gebied duizend mensen het le ven. In de stad Niteroi alleen, zijn al 40 doden gevallen, voor het merendeel kinderen. Volgens onofficiële berichten zijn in het gebied van Rio „meer dan 30.000 mensen dakloos geworden." In het grote Maracana-stadion zijn bijna drieduizend vluchtelingen onder gebracht. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Slotemaker de Bruïne (PSP) heeft de minister-president gevraagd een onder zoek in te stellen naar de penetratie van de Amerikaanse geheime dienst CIA in studentenorganisaties in Leiden of el ders in ons land. Op het veilingterrein van de Bloembollenvereniging „West-Friesland" in Boven- karspel is het al voorjaar: daar is gisteren de laatste hand gelegd aan de tentoonstelling „Westfriese Flora". NEW ORLEANS Jim Garrison, officier van justitie in New Orleans, heeft maandagavond op een persconfe rentie verklaard, dat het nog zeker maanden kan duren voordat er perso nen kunnen worden gearresteerd die, naar hij gelooft, samenzwoeren om pre sident Kennedy te vermoorden. Hij schreef dit toe aan voortijdige publika- ties van plaatselijke bladen over de zaak. Hij had aanvankelijk verwacht over een paar weken al tot arrestaties t«- kunnen overgaan. Op een vraag of een ander land of een buitenlandse functionaris bij het komplot betrokken was, antwoordde Garrison ontkennend. Hij zei dat zijn 99 (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse Hervormde Kerk heeft ds. C. F. Beyers Naudé, directeur van het Christelijk Instituut van Zuidelijk Afrika in Johannesburg, een memorandum gezonden, waarin beschuldigingen aan liet adres van de Nederlandse Hervormde Kerk gedaan door prof. A. D. Pont, hoogleraar in de theologie aan de universiteit van Pretoria, worden ontzenuwd. Hervormde kerkelijke hulpinstanties alsmede andere protestantse fondsen in ons land hebben zich bereid verklaard indien dit noodzakelijk zou zijn ds. Beyers Naudé en prof. A. Geijser, hoofd van de faculteit fler godgeleerdheid aan de Wit- watersrand universiteit in Johannesburg financieel te steunen in het proces we gens smaad, dat zQ aanhangig hebben gemaakt tegen prof. Pont en w.elk proces momenteel in Johannesburg worde gevoerd. Prof. Geyser was betrokken bij de oprichting van het oecumenische en in terraciale christelijke instituut om streeks 1963, warvan hij de eerste voor zitter was. Ds. Beyers Naudé en prof. Geyser werden, zij het niet met name, door prof. Pont genoemd communisten, voorstanders van de revolutie in Afri ka en ketters, vijanden en ondermij- ners van de Afrikaanse (Nederduits Gereformeerde) kerken. Het is niet on mogelijk dat ds. Beyers Naudé en prof. Geyser de weerleggingen van de zijde der hervormde synode van de beschul digingen aan het adres van de Her vormde Kerk ter tafel zullen brengen in het proces te Johannesburg. Prof. Pont deed dit in een serie artikelen in „Die Hervormer", het officiële orgaan van de Nederduits Hervormde Kerk een van Zuidafrika's Nederduitse ker ken. In ditzelfde blad beschuldigde prof. Pont de Nederlandse Hervormde Kerk ervan dat zij de ondergang van het blank christendom in Zuid-Afrika wil: „Die Nederlandse Hervormde Kerk wil hier die ondergang van die blanke christenen sien." Prof. Pont beschuldigde de Ned. Her vormde Kerk er voorts van dat zij niets aan zendingswerk zou willen doen. In het thans door het synodemodera- men aan ds. Beyers Naudé op diens verzoek verzonden memorandum, wijst de Ned. Hervormde Kerk deze aantij gingen van de hand. Prof. Pont kwam tot de conclusie aan de hand van het herderlijk schrijven „Het rassenvraagstuk" van de her vormde synode uit 1963. Aan de hand van ditzelfde schrijven pareert het het synodemoderamen z'n beschuldigingen Dr. E. Emmen, scriba van de synode, zei ons maandag over prof. Ponts aan tijgingen: „Het gaat om lasterlijke ver halen. Er valt eigenlijk niet over te praten. In het herderlijk schrijven heb ben wij de kerk opgeroepen overeen komstig haar roeping haar taken na te gaan ten opzichte van de apartheid en de waardering van de medemens. Van uit het evangelie moet men komen tot een nieuwe benadering tussen "de ras sen en volksgroepen. Het herderlijk schrijven behandelde het gehele inter nationale vraagstuk en sprak zowel over eigen land als over Zuid-Afrika, de V.S., Indonesië. In het memorandum aan dominee Beyers Naudé stelde de synodemoderamen, dat het herderlijk schrijven over het rassenvraagstuk ver keerd is gelezen. Er wordt letterlijk ge schreven in het memorandum: „De strekking is gelegen in de noodzaak van de verzoening tussen rassen en volksgroepen op grond van het werk van Christus. Met deze verzoening is rassendiscriminatie in lijnrechte strijd'. Voorts: „Het gaat niet om ondergang, maar om vernieuwing." De tweede aantijging van prof. Pont is het feit dat „De Ned. Hervormde Kerk niet aan zendingswerk zou willen doen". De achtergrond hiervan wordt in het memorandum uitvoerig uit de doeken gedaan. Indertijd in 1961 heeft de Ned. Her vormde Kerk op verzoek van de Gere formeerde Zendings Bond in de Ned. Hervormde Kerk uitvoerig overwogen of men mee kon doen aan het zendings werk van de Nederduits Hervormde Kerk in Zuid-Afrika. Prof. Pont stelt, dat de Ned. Herv. Kerk botweg heeft geweigerd. Het moderamen komt met het bewijs dat het niet zo is. Dr. Em men: „De bepaling dat alleen „blan- kies" lid kunnen zijn van deze kerk vormde voor onze kerk een ernstige be lemmering. We hebben erop gewezen dat als die bepaling zou verdwijnen dat dan de weg voor medewerking open zou zijn." Het gaat hief om zendings werk onder de Bantoes. De genoemde Zuidafrikaanse kerk staat rassenschei ding voor. De Ned. Hervormde Kerk geeft wel steun aan een project van het Christe lijk Instituut van Zuidelijk Afrika waar het gaat om een uitgebreide cursus aan Bantoe-voorgangers van enkele duizen den „onafhankelijke" Bantoe-gemeen schappen, die geen banden hebben met de blanke Zuidafrikaanse kerk. Met de ze kerk hebben wel contact de Bantoe- kerken die door zending uit genoemde Afrikaanse kerken zijn ontstaan. Dr. Emmen verwacht niet dat de Ned. Hervormde Kerk direct bij het proces in Johannesburg zal worden be trokken, evenmin als de Wereldraad van Kerken, hoewel beide instanties de kwestie uiteraard nauwlettend volgen. „Wij hebben nog niet overwogen of het nodig is dat wij er bij zijn. Ik dacht van niet. Daarvoor zijn de be schuldigingen van prof. Pont te onzin nig en volkomen in strijd met het ra tionele denken. De zaak in Zuid-Afrika zelf is van belang, daar het gaat om het aantasten van de goede naam van per sonen en van een organisatie. Daarvoor moet men waken. We hopen op de on afhankelijk rechtspraak in Zuid-Afrika". onderzoek goede voortgang maakt en dat er zeker arrestaties zullen worden verricht. Een man die ggtuige zou zijn in het onderzoek van Jim Garrison naar de moord op president Kennedy heeft maandag gezegd, dat bij de samenzwe ring tegen de vermoorde president vier of vijf personen betrokken zijn geweest. Volgens de man, Dave Leyvis, bevinden zich nog enkelen van hen in New Or leans. Lewis zei slechts te kunnen zeg gen, dat er vier of vijf personen bij waren betrokken en dat hem was ver zocht zijn mond dicht te houden. „Ik noem geen namen totdat Garrison mij dat toestaat. Er was absoluut een sa menzwering. Er waren behalve Oswald andere mensen bij betrokken." Op een vraag waarom hij de inlichtingen niet destijds aan het F.B.I. had verstrekt, zei Leyvis: „De F.B.I. vroeg mij er niet naar". In New Orleans is men van mening dat officier van Justitie Garrison zijn onderzoek in de openbaarheid heeft ge bracht omdat hij in de publiciteit wil de komen om politieke redenen of om dat hij misleid is. Gedurende zijn gehele ambtsperiode is Garrison reeds een omstreden fi guur geweest. Hij is nu vijf jaar in functie. De acht rechters van de arron dissementsrechtbank hebben in 1963 'n aanklacht wegens smaad tegen Garri son ingediend, nadat hij hen beschul digd had dat zij geprobeerd hadden een campagne tegen de misdaad in de Franse wijk van New Orleans tegen te werken. Garrison werd tenslotte door het Amerikaanse Opperste Gerechts hof in het gelijk gesteld. Eenmaal heeft hij ook kritiek geleverd op de wetge vende macht. Periodiek doet hij aanval len op de politie, die hij beschuldigd heeft van corruptie, wreedheid en „ver zet tegen onderzoeken naar de georga niseerde misdaad". RUURLO. Twee mannen zijn gister avond om het leven gekomen by een auto-ongeluk onder Ruurlo op de weg van Ruurlo naar Vorden. Zy zaten in een personenauto, die uit de bocht raakte en tegen een boom kwam. De slachtoffers zijn de 30-jarige YV. Kandhuis uit Eefde en de 22-jarige \\r. Meijer uit Dieren. RIESCHEPALEN. Bij een ver keersongeluk op Rijksweg 43, ter hoogte van het dorp Frieschepalen (gem. Opsterland) zijn maandagavond laat twee personen om het leven ge- komen, de 32-jarige heer Uleman uit Amstelveen en de 34-jarige L. Herme- link uit Krommenie, beiden makelaars. Zij reden met hun personenauto op drie paarden in, die op de 'rijksweg liepen. De heer Hermelink was op slag dood, de heer Uleman werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Drach ten vervoerd, waar hij overleed. Bij het ongeval waren nog twee personen auto's betrokken, waarvan er één werd vernield. De inzittenden van deze auto's liepen geen verwondingen op. Van de drie paarden werden er bij de aanrijding twee gedood. PEKING In Peking komen steeds meer berichten binnen over gevechten In verscheidene provincies van China, zoals in Jin Chewan, waar Maoïsten „door monarchisten en witte terreur" zijn omsingeld. Dit staat op muurkran ten te lezen. De Rode Garde strijdt in de twee grootste steden van de pro vincie Sjenan, Sjeng Sjoe en Khai Feng, tegen anti-Maoïsten die door legereen heden gesteund worden. In Khai Feng hebben anti-Maoïsten het radiostation veroverd. Het persagentschap van nationalis tisch China deelt mee, dat volgens de Maó-gezinde radio-Kiangsoe. een „strijd op leven en dood" woedt in Nanking en dat Mao's troepen een campagne be gonnen zijn, die nog niet geslaagd is, om de macht in handen te krijgen. Radio-Moskou deelt in een uitzending in het Japans mee, dat fabrieksarbei ders in Hoehehot, de hoofdstad van Binnen-Mongolië, het werk neergelegd hebben, om hun verzet tegen de Mao ïsten te bewijzen. In eerdere Sovjet-be richten werd gezegd, dat de anti-Mao- isten zo goed als geheel Binnen-Mongo lië in handen hebben. China heeft de Sovjet-diplomaten in Peking verboden kransen te leggen o; de graven van Russen die in de strijc tegen Japan in 1945 zijn gesneuveld Tass had boven dit bericht uit Peking de kop geplaatst: „Wat de Chinese au toriteiten willen vergeten" BRUSSEL Het befaamde Belgische geldstuk van 25 centimes, dat in het midden een gat vertoont, wordt op 1 maart a.s. uit de omloop genomen. Er zijn nog exemplaren van in om loop van voor de eerste wereldoorlog er zinken kwartfranken uit de periode 1941-'45. Men zal de munten nog tot vol gend jaar maart bij de banken kunnei inleveren. I (Van onze weerkundige medewerker) j TAe 17 mm regen en de stormachtige wind hingen samen met een actieve depressie afkomstig van de J Azoren. Het minimum was met een straalstroming van 150200 km per j uur in de hogere niveau's naar de Noordzee gekomen. In principe verandert er nog maar weinig. Tussen de Far Oër en Groen- land handhaaft zich een zeer diep de i circulatie besturend lagedruk-geb'ecl j van 966 millibaar, waardoor hel Noordzeegebied open blijft liggen voor j nieuwe randstoringen uit Z.W.-Europa. De komende 23 dagen houdt het J onrustige en periodiek onbestendige weer met in Gelderland kans op enkele buien (sommige met hagel) aan bij slechts weinig lager wordende tem- 1 peratuur. NIEUW DELHI „De afgelopen twee weken is er in Nieuw Delhi con tact geweest tussen de Amerikaanse ambassade en Ngoejen Hoa, de Noord- viëtnamese consul-generaal, met als tussenpersoon Trilokinatli Kaoel, secre taris van het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken." Dit heeft de In diase minister van Buitenlandse Zaken, Mohakmed Tsjagla, maandag onthuld in een vraaggesprek met het Indiase persbureau ,,PTF'. Volgens minister Tsjagla is een „unieke kans op vrede in Viëtnam ge mist, door het niet verlengen van het „Tet"-bestand, terwijl de Noordviëtna- mese houding thans weer stugger schijnt te worden". Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Nieuw Delhi ont kende maandagavond dat ambassadeur Chester Bowles direct of indirect in contact had gestaan met een Noord- viëtnamese vertegenwoordiger. De Amerikaanse politiek t.a.v. Viët nam „schijnt even verward te worden als de beeldspraak van de heer John son", zo schrijft de New York Times vandaag in een hoofdartikel. Met deze beeldspraak bedoelt het blad een op merking van de Amerikaanse presi dent, die hij gisteren aan een lunch maakte en die luidde „wij hebben een punt bereikt, waar alle paarden van de koning en al zijn manschappen ons niet zullen kunnen afbrengen van ons stand punt". Tot besluit schrijft de New York ri mes, dat president Johnson voet bij stuk houdt, dat minister McNamara één lezing heeft van de Amerikaanse politiek en minister Rusk een andere. Maar ondertussen gaat. de oorlog in Viëtnam door. De verklaringen van McNamara versterken, aldus de New York Times, de mening, dat er weinig te verliezen is bij he' stopzetten van de bombardementen op Noord-Viëtnam. Maar er is alles te verliezen bij ver scherping van de oorlog, zo eindigt het hoofdartikel van de New York Times.

De Vallei | 1967 | | pagina 1