KneepkensVan Dam bedankte onder druk Betuwse laan- en sier bomen gaan naar alle windstreken Macro-affaire spitst zich toe Zet maar D. J. op het stembriefje" Hinderwet Schetsplan dorpshuis en instructiebad in de maak Bij de raad op de koffie Boomkweker Peters ziet niet veel heil meer in vruchtbomen In de krant Export Samenwerking mens - natuur Vele ja ren Stammetjes Zweden Andere naam voor volksonderwijs Raad 'Resteren komt bijeen „Macro" vergadert over „Kneepkens" E.H.B.O. Opheusden vraagt subsidie voor wedstrijden Dammen Alleen muziek bij O.B.K.-uitvoering Gemeente schaft maai machine aan „Bataviert jes" vergaderen DINSDAG 21 FEBRUARI 1967 V Van Dam moet als voorzitter terugko men. Dat is voor de heer Kneepkens het uitgangspunt waar alles om draait. Hij heeft zijn bezwaren tegen ie persoon van de nieuwe voorzitter, ie heer D. J. Bovenschen, op papier ?ezet en leest in zijn huiskamer met mide stem voor: „Van Dam werd ioor het bestuur gedwongen om af ce treden. Bovenschen en Van Appel doorn, de tweede secretaris, spelen onder een hoedje. Zij vonden, dat Van Dam te veel geld had uitgegeven aan de contract-renners en dit was voor hen aanleiding hem te wippen..." „Vorig jaar", gaat hij verder, „belde Bovenschen me op en vroeg of ik de buitenlandse renners wilde ontvangen. Later heeft hij tegen Van Dam ge zegd: Kneepkens wil de buitenlanders ontvangen, waar bemoeit die vent zich mee..." Vanwaar dat pleidooi ten gunste van de heer Van Dam? Jan Petrus Kneep kens heeft het antwoord klaar: „Geen motorclub zonder Van Dam! Van de andere bestuursleden gaat niets uit. Het gaat niet om een ijzerwinkeltje (de heer Bovenschen is eigenaar van een dergelijke zaak, red.), maar om een motorclub. Als Bovenschen de scepter gaat zwaaien ontaardt dat in dictatuur..." Volgens de heer Kneepkens werd voor zitter Van Dam gedwongen af te tre: den. Hij wil met plezier vertellen hoe dat in zijn werk is gegaan: „Voor de vergadering werd er tegen Van Dam gezegd, dat het hele bestuur zou af- LEERSUM óisteravond vergader de Volksonderwijs afdeling Leersum in het „Wapen van Leersum". In zijn ope ningswoord richtte de voorzitter, de heer J. J. Klaasse een speeiaal wel komstwoord tot de burgemeester, me vrouw 's Jacob. Waarschijnlijk zal de naam Volksonderwijs op een vergade ring van 3 juni 1967 een andere naam krijgen. De vereniging wil een fusie aangaan met de ouderraad voor open baar onderwijs. De nieuwe naam zal dan worden „Vereniging voor openbaar onderwijs". De afdeling Leersum telt momenteel 159 leden. Dit aantal is voor een ge meente als Leersum vrij hoog. Het ac tieve bestuur doet alle moeite om dit aantal in de toekomst nog te verhogen. Financieel is de vereniging gezond. Men heeft het plan om in het najaar van 1967 een toneelavond voor de leden te organiseren. De vergadering sprak haar bezorgdheid uit, dat het hoofdbe stuur van Volksonderwijs de contributie, wil verhogen. Men is bang, dat ver schillende leden hierom zullen bedan ken. De afdeling Leersum zal een inge zonden stuk plaatsen in het blad voor volksonderwijs als een protest tegen dit voorstel. Misschien dat andere af delingen hiermee dan hun sympathie betuigen. In zijn slotwoord sprak de heer Klaasse de hoop uit, dat nog in 1967 de poorten zullen opengaan voor een nieuwe openbare kleuterschool in Leer sum. KESTEREN De gemeenteraad van Kesteren komt vrijdagavond om 7.30 u ten gemeentehuize in de maandelijkse vergadering bijeen. De agenda luidt als volgt: Opening; notulen; ingekomen stukken; beschikbaarstelling krediet voor de aan koop van een maaimachine; benoeming schoonmaakster gemeentehuis; toeken ning éénmalige subsidie aan vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken te Opheus- den; verlenging termijn onbewoonbaar- verkaring woning Nedereindsestraat 40 te Kesteren; beschikbaarstelling krediet voor de aanschaffing van een koffiezet apparaat; verkoop onbewoonbaar ver klaarde woning aan Polderdistrict Ne der Betuwe te Tiel; benoeming van de heer H. Wemmenhove tot onderwijzer in vaste dienst aan de openbare lagere school te Kesteren; aanvraag ex artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920, inge diend door het bestuur van de Stichting Hervormd Onderwijs te Kesteren. (leer- en hulpmiddelen); idem, inge diend door de vereniging tot het ver strekken van lager onderwijs op Gere formeerde Grondslag te Opheusden. (leermiddelen voor het vak verkeerson- derwijs); idem, ingediend door de vere niging tot 't verstrekken van lager on derwijs op Gereformeerde Grondslag te Opheusden. (aanschaffing sleutelkastje) vaststelling aantal wekelijkse lesuren vakonderwijs openbare school voor uit gebreid lager onderwijs te Kesteren voor 1967beschikbaarstelling krediet voor het ontwerpen van een plan voor een dorpshuis en instructiebadwijzigingen begroting 1967; rondvraag; sluiting. treden als hij zich herkiesbaar zou stellen. Toen kwamen we plotseling zonder voorzitter te zitten en toen werd er gestemd. De leden snapten er niets meer van, maar de heer Van Laar, die de stembriefjes ophaalde, zei: zet er maar D. J. op dan komt het wel goed. Kijk, nu kunt u zien^ dat er een smerig spelletje met Van Dam is gespeeld. Hij realiseerde zich later zelf ook, dat hij bedrogen was..." De heer Kneepkens zegt zich er terde ge van bewust te zijn dat hfj met de ze woorden harde noten kraakt. „Als dit in de krant komt, zul je nog eens wat beleven", zegt hij enigszins triomfantelijk. Is het er hem dan om te doen „paniek te zaaien" om het populair te zeggen? Hij reageert on middellijk: „Bij leden van de MACRO heerst onbehagen over al die mis standen en ik wil de zaak weer recht zetten. Dat is mijn bedoeling en als ik de heer Bovenschen daardoor in de wielen rijd, ja, dat kan ik dan ook niet helpen..." Hij brengt ook het verslag van de kas- commissie ter sprake, omdat hij als lid van die commissie naar zijn zeg gen een aantal onduidelijkheden heeft aangetroffen, „De rekeningen waren onduidelijk, het ging om hoge onkosten en we konden er geen wijs uit worden wie de verantwoording voor deze kosten droeg. Geen enkel kasstuk was voor akkoord door het bestuur getekend..." Er zijn nog andere grieven: „Boven schen heeft een abonnement op „Te- levizier" op kosten van de MACRO..." En tenslotte: „Van Dam heeft me eens verteld, dat hij voor een vergadering RHENEN Kennelijk naar aanleiding van de in de Macro-familie gerezen moeilijkheden heeft 't bestuur van deze vereniging een belangrijke algemene le denvergadering uitgeschreven, die ge houden wordt op donderdag 23 februari 's avonds om acht uur in het reptitielo- kaal van „Ons Genoegen" aan de Munt straat. Op de agenda staat onder ande re: „Bespreking Macrolid Kneepkens". Dit punt is er waarschijnlijk op ge plaatst naar aanleiding van een publi- katie over de heren Kneepkens en Van Dam (voormalig Macro-voorzitter) en mevrouw Leccius de Ridder over dé cross op de Grebbeberg. RHENEN Voor Jan Petrus Kneepkens is de kous nog niet af. Hij streeft ernaar de heer E. J. van Dam, die onlangs als voorzitter van de MACRO aftrad, weer op zijn zetel te krijgen. Vandaar, dat de heer Kneepkens zich tot mevrouw Leccius de Ridder-Strelin heeft gewend, zoals wij vorige week al schreven. Nu zegt hij: „Dat ik de cross heb willen torpederen is pertinent niet waar. Ik heb mevrouw Leccius de Ridder alleen maar gevraagd of zij haar invloed wilde aanwenden om de heer Van Dam te rehabiliteren. U bent de centrale figuur, heb ik haar gezegd. Maar mevrouw De Ridder zei ons vorige week: „Kneepkens heeft me ge vraagd of ik er niets aan kon doen om de cross niet door te laten gaan. Als U het nu eens niet goed vond, dat men gebruik maakte van uw grond, zo heeft hij me gevraagd Inmiddels heeft de heer Kneepkens zich met haar in verbinding gesteld. Het telefoongesprek met haar heeft hij op de band opgenomen en volgens zijn zeggen heeft zij haar woorden van toen weer ingetrokken. „Zij heeft me beloofd, dat ook telefonisch aan de redactie mee te delen", zo wist de heer Kneepkens ons te vertellen. Op de redactie is echter geen telefoontje binnengekomen OPHEUSDEN Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Vereniging E.H.B.O., afde ling Opheusden, zal deze vereniging twee jubileumwedstrijden organiseren, te we ten een voor senioren- en een voor junio- renploegen. Aan deze wedstrijden zijn vrij hoge kosten verbonden, die in to taal worden geraamd op f 330, Het bestuur van de afdeling verzoekt het gemeentebestuur voor deze wedstrij den een eenmalige subsidie van f 300,— beschikbaar te stellen. Aangezien het college van B. en W. van mening is, dat de wedstrijden zeer sober zijn opge zet, zodat het bestuur de nodige voor zichtigheid in acht heeft genomen, stelt het de raad voor genoemde situatie te verlenen. De leden van de Damvereniging heb ben weer een onderlinge wedstrijd ge houden. De uitslag werd als volgt; van Ewijk-Maris 0-2; Veldhuizen-Faber 0-2; A. v.d. Grift-van de Berg 2-0; van Dijk- M. v.d. Grift 0-2; van der Kolk-Visser 1-1; Derksen-E. v.d. Grift 0-2; J. van Viegen-G. Rebergen-af ge broken; de Groot Sr-Faber 0-2; v. Wamel-de Groot Jr. 0-2; Wildeman-van Essen 2-0: Meijer -van Zomeren 1-1. van Bovenschen een briefje krijgt waar precies op staat wat hij moet zeggen..." B!j al deze argumenten blijft het als een paal boven water staan, dat de heer Kneepkens tegenover ons heeft verklaard, dat het nog niet zeker was dat de cross zou doorgaan. Nu verdedigt hij zich aldus: „Ja, hoor eens hier, daar heb ik niets mee wil len beweren. Of mijn huis er morgen nog zal staan is ook nog niet zeker..." zeker..." RHENEN Op de secretarie van de gemeente Rhenen ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van de heer H. Drost, Nieuwe Veenendaalseweg 61 te Rhenen om vergunning tot het oprich ten enz. van een inrichting voor de op slag van 10 flessen butaangas en 10 flessen propaangas aan de Nieuwe Veenendaalseweg 61 kadastraal gemeen te Rhenen sectie G nummer 2514. Schriftelijke bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening- van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligrt. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ter inzage ge legd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting, te houden op dinsdag 7 maart 1967 om 11.00 uur in het gemeentehuis te Rhenen. Beroep tegen een beschikking kan la ter o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is versche nen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht. Burgemeester en wethouders van de gemeente De secretaris, W. C. Pieters De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal IHENEN. De Renkumse automo bilist, de heer S., raakte maandag avond ernstig gewond, toen hij met zijn zo goed als nieuwe auto op de Grebbeberg slipte en tegen een boom reed. De automobilist raakte bekneld en kon na veel moeite uit het wrak worden bevrijd. Hij werd met diverse verwondingen o.a. een beenbreuk, een hersenschudding en een gebroken leup naar het ziekenhuis te Wage- ningen overgebracht. Dokter Alme- kinders verleende de eerste hulp. De auto was rijp voor de sloop. RHENEN De arbeidersmuziekver eniging „Oefening Baart Kunst", be schermheer mr. J. Deen en directeur A. J. van Kolfschooten, geeft vrijdag 24 februari in het Eigen Gebouw de jaar lijkse muziekuitvoering. Er staan elf nummers op het programma. Er is bal na met medewerking van „De Vallei Band". Er staat géén toneelstuk op het pro gramma, zodat „OBK" er naar streeft er zuiver een muzikaal gebeuren van te maken, geheel in overeenstemming met het doel van de vereniging. KESTEREN Enige tijd geleden heeft het gemeentebestuur van Kesteren aan de Koninklijke Heidemaatschappij te Arnhem opdracht gegeven om een voorlopig schetsplan te ontwerpen voor de bouw van een dorpshuis en een instructiebad in het dorp Kesteren. De totale bouwsom wordt ruw geschat op 450.000,De kosten van bovengenoemd schetsplan zullen ongeveer 3800,gaan bedragen. Het college van B. en W. stelt de gemeenteraad voor een krediet voor deze voorbereidende werkzaamheden beschikbaar te stellen. Zoals het zich momenteel laat aanzien zal met de uitvoering van dit belangrijke project binnen afzienbare tijd kunnen worden begonnen. KESTEREN In de loop der jaren is de hoeveelheid gras in Kesteren. die jaarlijks van gemeentewege gemaaid moet worden regelmatig toegenomen. In het uitbreidingsplan „Achterdorp" wer den vrij grote groenstroken aangelegd en binnen afzienbare tijd zal te Keste ren een sportterrein zijn gerealiseerd. In verband hiermee is het noodzakelijk, dat de gemeente een gazonmaaier met grote capaciteit aanschaft. Na een uit gebreid onderzoek is de keuze gevallen op de zogehaamde gravelytrekker met 3 messenkooien waarvan twee opklap baar en met een bestuurbare zitplaats. Het gemeentebestuur stelt de raad voor het hiervoor benodigde bedrag van f 4675,beschikbaar te stellen. KESTEREN. In de loop van de laatste tijd is herhaaldelijk gebleken, dat de inwoners van de gemeente Kesteren in toenemende mate belang stelling tonen voor de vergaderingen van de gemeenteraad. Burgemeester en wethouders stellen deze belangstel ling op hoge prijs, omdat hieruit blijkt, dat men in bredere kring mee leeft met het wel en wee der gemeen te. Het gemeentebestuur wil er naar streven deze „politieke" gasten op passende wijze te ontvangen. In ver band hiermee bevredigt het B. en W. niet, dat 't tijdens de laatste raadsver gaderingen niet mogelijk was aan de belangstellenden een kop koffie aan te bieden in tegenstelling tot de raads leden, aan wie wel koffie wordt ver strekt. „Hieraan zouden de aanwezigen wel licht de indruk kunnen ontlenen, dat hun aanwezigheid wel getolereerd, doch niet gewaardeerd wordt met als gevolg dat men na verloop van tijd niet meer komt", aldus het gemeente bestuur in een schrijven aan de raad. „Dit dient te worden voorkomen", zo vervolgt het schrijven. „Daarom zou den wij gaarne de belangstellenden willen doen blijken, dat het gemeente bestuur hen als gasten beschouwt, hen verwacht en hun aanwezigheid op prijs stelt. Een der meest voor de hand liggende middelen om dit te bereiken lijkt ons het verstrekken van koffie". In verband hiermee acht het college het gewenst over te gaan tot aanschaf fing van een koffiezetapparaat, waar voor het de raad verzoekt een krediet beschikbaar te willen stellen van f 725,—. KESTEREN De ponyclub „De Ba- taviertjes", die onlangs in Kesteren werd opgericht komt hedenavond in de lagere land- en tuinbouwschool in een algemene ledenvergadering bijeen. On derwerpen van bespreking zullen o.m. zijn: Benoeming van een instructeur en een instructrice, de inrichting van de manege en het vaststellen van de con tributie. Verder zullen er mededelingen worden gedaan omtrent het ponyrijden, dat hopelijk reeds in maart zal gaan beginnen. OPHEUSDEN Boomkweke rijen zijn in de loop van de tijd een belangrijke schakel gaan wor den in onze samenleving. Deze „groene" industrie is feitelijk een noodzaak geworden. Steeds meer bosgebied valt ten prooi aan de woningbouw, waarvoor grond - en dus ook bosgronden - moeten wor den vrijgemaakt. Om een zekere mate van natuur lijk evenwicht te handhaven, wor den o.a. in de nieuwe straten bo men aangeplant. Op de lagere school wordt het de kinderen al ge leerd: zonder bomen en planten zou er geen leven mogelijk zijn. Boomplantdagen worden jaar lijks georganiseerd om - met name de jeugd - nog eens duidelijk aan deze stelregel te herinneren en om de liefde voor het groen te verste vigen. De Nederlandse boomkwe kers voorzien - daar waar het no dig is de mens van de zo belang rijke bomen. Dit gebeurt niet alleen in Nederland, maar ook het buiten land is een- belangrijke afnemer van de in Nederland gekweekte bo men. Gezamenlijk met de natuur heeft de Nederlandse kweker kans gezien een goed en edel soort bo men op de markt te brengen. In het Betuwse dorp Opheusden vormt het kweken van bomen een zeer belangrijke bron van inkomsten. Een van de firma's, die in het buiten land goede naam heeft verworven, is boomkwekerij Dirk Peters Azn. Wij spraken met de heer G. Peters, die samen met zijn vader en broer dit bedrijf leidt. „In de boomkwekerij, zegt hij, „heb je eigenlijk twee cate gorieën, te weten de laan- en sierbo- men en de vruchtbomen. Volgens mij moet je op het een of het ander ge specialiseerd zijn, wil je 'n goed pro- dukt kunnen kweken. In de vrucht bomen zie ik, eerlijk gezegd, niet zoveel perspectief. In verband met het bijzonder gunstige klimaat in landen als Frankrijk, Italië en Zuid-Duitsland geloof ik, dat er in de toekomst als de EEG helemaal rond is niet veel meer op dit ge bied in ons land te verdienen valt. Deze landen gaan zelf hun vruchtbo men kweken en ik geloof zelfs, dat zij de taak van Nederland op het ge bied van de fruitteelt zullen gaan overnemen". Ten gevolge van deze zienswijze is de firma Peters zich gaan toe leggen, op het kweken van laan- en sierbo- men, waar ook de heesters onder val len. „Gemeenten en particulieren ne men in Nederland veel bomen van ons af, maar het belangrijkste is de export. Deze bedraagt ruim 75 pet. van onze jaarlijkse kweek. Vroeger was de afzet meer gericht op het buitenland, maar in verband met de grote vraag uit het buitenland en de hieraan verbonden mogelijkheden zijr wij steeds meer deze koers gaan va ren", aldus de heer Peters. 's Zomers gaat de Opheusdense boom kweker enkele weken naar Engeland en Zweden om de orders op te ne men voor het volgende seizoen. Ca nada en Duitsland behoren eveneens tot de grote afnemers van de firma. „Ieder land heeft een bepaalde voor keur voor .een boomsoort. Canada is bijvoorbeeld erg verzot op de zoge naamde „arcers", dat is de boom met het „maple-leaf'blad, dat het wapen van Canada siert. Engeland vraagt het meest naar prunus- en sierappelbomen, Duitsland naar zwa re laanbomen en Zweden heeft het liefst lijsterbesbomen", vertelt de heer Peters. De kwekerij is tot nu toe de enige in Opheusden, die exporteert en groeit nog ieder jaar. Ook de export neemt een steeds grotere'omvang. Het ver eist dan ook steeds meer werk. „Bij het exporteren komt een hoop kij ken", zegt de heer Peters. „Voordat de boompjes weggaan moeten ze eerst stuk voor stuk gespoten wor den. Voor het vertrek worden ze eerst nog gekeurd door iemand van de plantenziektekundige dienst. De bomen die naar Canada gaan moeten De boompjes, die hun sprieterige toppen nu nog in de Hollandse winterlucht priemen zijn vrijwel al lemaal bestemd om op vreemde vaak ver weg gelegen bodem tot volwassen exemplaren uit te groeien. helemaal schoongemaakt worden van zand. Men is daar namelijk bang voor aardappelmoeheid, die in ons land in de grond zit". De kwekerij Dirk Peters Azn. be staat al vele jaren. „Mijn overgroot vader is er eigenlijk al mee begon nen en als onze berekeningen klop pen heeft het bedrijf zijn 15-jarig bestaan juist achter de rug. Zelf zit ik er nu twintig jaar .in, maar toch kom je steeds weer voor nieuwe din gen te staan". Gerrit Peters, zag er eerst geen brood in. Toen ik van school af kwam ben ik de boomkwekerswereld ingestapt. Toen ik het 6 jaar had ge daan moest ik in militaire dienst en werd uitgezonden naar Nieuw-Gui- nea. Bij mijn terugkomst kon ik het mooie van de boomkwekerij niet meer inzien en ben naar Engeland gegaan om er de taal te leren. Ik kon daar nergens emplooi vinden en moest toen van armoe op een Engel se rozenkwekerij gaan werken. Dat heb ik vier jaar gedaan, totdat ik begon te merken, dat er in de boom export naar Engeland geld was te verdienen. Onbewust had ik er toen eigenlijk al mijn huidige relaties ge maakt. Ik ben teruggegaan naar Ne derland bij mijn vader in het bedrijf. We zijn ons toen gezamenlijk steeds meer gaan toe leggen op de export, hetgeen tot nu toe goede resultaten oplevert". Gerrit Peters heeft het ondervonden: de liefde voor bomen moet groeien. De goede resultaten worden ech ter bereikt op de kwekerij zelf, waar het werk wordt verricht. De firma Peters zaait de boompjes niet zelf. Zij koopt de jonge plantjes en draagt zorg voor de veredeling en leidt de boom later van dezelfde kwaliteit als plantjes gekocht hebben", zegt de heer Peters", zijn onze eerste werk zaamheden het okkuleren en enten. Dat is het aanbrengen van een stukje schors van een edeler boom van dezelfde soort op het jonge plant je. Enten en okkuleren is dus eigen lijk de veredeling van de jonge bo men. Na deze handeling wordt de jonge boom later van dezelfde kwaliteit a die, waarmee hij veredeld is". Hier na eist de jonge aanplant verschrik kelijk veel aandacht. Van plantjes worden het stammetjes. Zij moeten geleid worden en gezond blijven. Dat kan allemaal niet met de machine. „De bomen zijn voor ons geen mas- De jonge plantjes zijn uitgegroeid tot ruim twee meter hoge bomen als ze de Betuwse grond verlaten op weg naar het buitenland. O sa-produkt, zoals de buitenstaander misschien zal denken. Ieder boompje heeft zijn aandacht nodig. Het enige wat machinaal en en gros gebeurd, is het poten en rooien", aldus de heer Peters. Hij mérkt verder op: „Aan het bomenkweken zit veel risico. Eigen lijk zijn we net zo afhankelijk van het weer als de fruittelers. Het af gelopen jaar hebben we bijvoorbeeld een enorme strop geleden, omdat er door de vele regen te veel water in le grond zat. Hierdoor verrotten de wortels en gingen de bomen dood'. De boomkwekerij Dirk Peters Azn. omvat ruim 10 hectare grond, waar op jaarlijks 300.000 bomen worden gekweekt. Hiervan worden er ieder jaar minstens 225.000 geëxporteerd. Het resterende aantal vindt zijn weg in eigen land. Een klein gedeelte wordt verkocht aan particulieren, die op de kwekerij boompjes en heesters voor hun tuintje komen halen. He bedrijf heeft zelfs wel eens aanplan geleverd voor de paleistuin in Soest dijk. Over enkele maanden breekt voo; de Opheusdense kwekerij het drukke seizoen weer aan, maar eerst moe ten er nog grote hoeveelheden wor den afgeleverd. Le komende periode zal getracht worden de export naar Zweden uit" te breiden. Het belang rijkste voor de firma Dirk Peters Azn. is echter; het'streven naar eer goedé gezonde boom, die verkregen kan worden door de samenwerkir". van mens en natuur.

De Vallei | 1967 | | pagina 5