Kleine grossiers leggen het loodje in prijzenoorlog Eis tegen „Tres'Meden nu boeten van f 5000.- en voorwaardelijk Regering: „Onderzoek oorlogsverleden \on Kielmansegg onnodig,, Sfieuw M nu zelf iglo loempia's Vrouw moet zelf beslissen over buitenshuis werken Kleine kans op invoering districten stelsel Straaljager neergestort; piloot dood Veel accessoires nu 20-30pet goedkoper AUTOMOBILISTEN SLAAN HUN SLAG C.-H. Jongeren maken Unie verwijten Bandieten waren vrouwen Avontuur snel beëindigd WARENHUIZEN CAPITULATIE SITU A TIE NU Braziliaanse order voor Verolme UIT DE KOETS Mr. Polak dagvaardt „Zwolsman" Succes bij zoeken olie op Aruba ROETKAP-AFFAIRE IN HOGER BEROEP Vrouwenbond NVV stelt: Moordenaar gaat vrijuit Gruwelijk INTERESSE BIJ 4 PARTIJEN AL IN 1965 GECIJFERD Geen diensttijdverkorting Zilveren broodmand voor B. Heringa Ze zijn er! Iglo loempia's. U haalt zé vers uit de diepvries. U bakt ze zelf knappend vers! Ontdek nü hoe lekker loempia's kunnen zijn. Geniet er dit weekend van! 79 CENT PER STUK Atoomduikboot Oud-22 R.I.-ers houden reünie Van Thiel en Zoner ontslaat 35 man Drie Belgen op boot verdwenen DINSDAG 21 FEBRUARI 1967 (Van een speciale medewerker) De prijzenoorlog in de autoaccessoires woedt in ongekende hevigheid. De automobilist die bij zijn garage een windscherm, een stel sierringen of, een sleepkabel koopt, merkt aan de etalage van een autoshop, enkele straten ver der, dat hij ettelijke guldens goedkoper uit had kunnen zijn om weer een paar straten verder tot de ontdekking te komen dat hij zelfs nog meer geld in zijn zak had kunnen houden. Een vorstelijke tijd voor de prijsbewuste en sier- beluste autobezitter. Maar de handel spreekt van een impasse, men heeft de prijzen niet meer in de hand. Tot voor enkele jaren was de handel in autoaccessoires een exclusieve zaak. De importeur leverde zijn artikelen met een vaste winstmarge aan de gros sier. Die verkocht de produkten, even eens met een vaste winst, door aan de garagehouder. Voor een stuk autoversie ring (of een accessoire met uitsluitend praktisch nut) betaalde de klant b.v. f 10,-. De garagehouder verdiende daar f 3,- aan en de grossier f 2,-. Het was een lucratieve handel. Het werd zelfs een kleine goudmijn naarmate het aan tal auto's groeide en de behoefte aan een grote verscheidenheid van allerlei automobilistische „hulpstukken" toenam. Tot de grote warenhuizen de exclusi viteit doorbraken. Dat was niet zo moeilijk, want de (merendeels buiten landse) fabrikanten verkochten hui pro dukten graag, in grote hoeveelheden, achter de ruggen van de officiële Ne derlandse importeurs om. En wilden zy dat niet, dan waren er vooral in Duitsland wel grossiers te vinden, die met veel minder winst genoegen na men, mits zij zeer grote partijen in eens konden doorverkopen. Zag de gevestigde autobranche deze ontwikkeling met lede ogen aan, de woede barstte pas goed los, toen Lan- cia-importeur Van der Marei in het voor jaar van 1965 een fabriekshal bij Utrecht, aan de Rijksweg naar Arn hem, kocht en die volstopte met acces soires. Zijn NV Autorama begon met het openlijk adverteren van merkartikelen op autogebied en bood op sommige pro dukten een korting van 20 pet. tot 30 pet Men richtte een werkplaats in waar nieuw gekochte banden omgelegd kon den worden en elektrische accessoires konden worden aangebracht. Autorama beperkte zich tot het in de handel bren gen van een niet al te grote verschei denheid in massa-artikelen, waarin een grote omzet te behalen viel. In december 1965 ontketende de BOVAG, de Bond van Automobiel-Gara ge- en Aanverwante Bedrijven een cam pagne om Autorama te dwingen tot het handhaven van de prijsafspraken. Aangezien gaandeweg meer Nederlandse importeurs er toe overgingen om de wa renhuizen en ook Autorama te bevoor raden, trachtte de BOVAG, onder druk van vele bezorgde leden, een algemene boycot in te voeren. Alle bij de BOVAG aangesloten garagebedrijven en dat zijn ze vrijwel allemaal werd drin gend geadviseerd geen accessoires meer t« betrekken van importeurs en gros siers die aan warenhuizen en vooral aan Autorama leverden. Maar hiertegen kwam het Ministerie van Economische Zaken in het geweer. Het ministerie stelde een onderzoek in of de BOVAG hiermee handelde in strijd met de Wet op de Economische Mede dinging. In maart 1966 besloot de bond zyn campagne stop te zetten. Autora ma had de stryd gewonnen. Hiermee kwam er pas goed schot in de ontwikke ling van een nieuwe branche: de auto shop. Voordien hadden enkelen zich al ge waagd aan de toonbankverkoop van au to-accessoires, maar men hield daar bij vaak vast aan de gebruikelijke hoge winstmarges. Maar nu kreeg men een vrijbrief om zijn eigen winsten te gaan bepalen. De BOVAG adviseerde zijn le den om, naast de garagebedrijven, even eens autoshops te stichten, om met de winsten uit deze lucratieve handel de vaak niet al te vette uitkomsten uit de reparatiebedrijven te versterken. Thans is er vrijwel geen dorp of stad of er zyn een of meer autoshops te vinden. Autorama is inmiddels uitge groeid tot een groot winkelbedrijf met acht filialen, waar men niet alleen au toaccessoires verkoopt, maar ook han delt in kampeeruitrustingen, caravans, ROTTERDAM Verolme Verenig de Scheepswerven hebben van rederij Netumar Comanhia de Navegacao Ma- ritima te Rio de Janeiro vier schepen van plus minus 7.000 ton d.w. in bestel ling gekregen. Deze geheel gelaste schepen van het roldektype met doorlopende dekken, die een accommodatie bezitten geschikt voor 24 personen zyn ingericht voor ver voer van stukgoed en lange lading. Deze schepen zullen worden gebouwd op de Verolmewerf in Jacuacanga. Tevens is men daar begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor een reusachtige reparatiedok, uit een rots te houwen, voor schepen tot 500.000 ton. witte benzine en in extra goedkope si garetten. Men overweegt zelfs om bin nenkort schoenen te gaan verkopen. De huidige accessoirehandel is geba seerd op het systeem van grote omzet ten en lage winsten. Hoe laag die winst is, dat bepaalt de winkelier zelf. Hij heeft in feite niets meer van doen met wat de fabrikant of importeur aangeeft als richtprijs. Daarom kan de automo bilist, voor wie elke gulden er één is, verbazingwekkende prijsverschillen ont dekken, wanneer hij de moeite neemt om een aantal autoshops af te gaan. De ene autoshop is spotgoedkoop met sierringen en duur met sleepkabels en bij zijn buurman is het precies omge keerd. Mèt de groei van het aantal auto shops is de belangstelling van het pu bliek voor de accessoires toegenomen. Het geadverteerd en geëtaleerd zien van allerlei autoversiering wekt de kooplust op. En het kopen is een heldere zaak met een toonbank is voor velen aange namer dan het rondsnuffelen in het magazijn van een garage, waar een be perkte keuze werd geboden. Slachtoffers van deze ontwikkeling zyn de grossiers. De importeurs en de zeer grote, zogenaamde „supergrossiers" hebben weliswaar, afhankeiyk van het artikel, een 10 tot 20 pet. van de winst laten vallen, maar daar staat een om zet tegenover die in sommige gevallen vijfmaal zo groot is vergeleken met drie jaar geleden. De autoshops en de wa renhuizen weten toch nog wel tot win sten te komen die tussen de 80 en de 40 grossiers zjjn uit de koets gevallen. Nooit anders gewend dan te werken met vry kleine voorraden, moesten zij ineens ervaren dat autoshops de meest gangbare accessoires in zulke grote hoe veelheden kopen, dat hun inkoopsprijs gelyk Is aan die van de grossier. Grofweg kan men stellen dat er uit de accessoirehandel een schakel geval len is. Een schakel die in vroegere ja ren een winst van gemiddeld 20 tot 30 pet. op de verkoopsprijs opstreek. Die komt soms, niet altijd nu tot uiting in de verlaagde prijzen en hoge kortin gen die de autoshops en warenhuizen aan hun klanten geven. Vele grossiers zijn inmiddels bezig om over te schake len op het wat exclusievere auto-pro- dukt en op bijzondere onderdelen en ge reedschappen. HAARLEM De landelijke bestuurs raad van de Christelijk-Historische Jon gerenorganisatie heeft met ontsteltenis kennis genomen van de verkiezingsuit slagen, zo blijkt uit een mededeling van deze raad. Vooral het feit, dat de CHU de greep op de jongeren verloren heeft betreurt hij zeer en hij meent dat dit hoofdzakelijk te wijten is aan de hou ding van de CHU. Met name wordt hierbij gedacht aan: a. de slechte presentatie via radio en te levisie; b. het gebrek aan actueel reage ren; c. het onvoldoende stelling nemen en oriënteren over datgene wat bij kie zers leeft; d. de ongeïnspireerdheid die de leiding van de CHU ten toon spreidt. ,-,De CHU zal moeten komen tot een verbetering van haar image, een image die op het ogenblik getypeerd wordt door kleurloosheid en gezapigheid. Dit zou er een moeten worden van redelijk heid, bewogenheid en dynamiek, ge paard met openheid voor de problemen van deze tijd, wij hopen dat de Unie niet de fouten buiten zich zelf maar bij zich zelf zal zoeken. „De CHJO wenst een algehele ver nieuwing en herstructurering van de CHU, zowel op organisatorisch als op politiek vlak, opdat de CHU in de toe komst een goede en aanspreekbare bij drage kan leveren aan de Nederlandse politiek", aldus de mededeling van de bestuursraad. AMSTERDAM Mr. R. J. Polak, aan deelhouder van de Exploitatie Maat schappij Scheveningen (EMS), heeft gis teren gedagvaard de Centrale Admi nistratie Maatschappij N.V. (CAM) te Den Haag om op maandag 6 maart te verschijnen voor de president der arron dissementsrechtbank aldaar. Directrice van de CAM is mejuffrouw P. Zwolsman en commissaris de heer R. Zwolsman. De CAM is via de Zwolsman- groep N.V. gelieerd aan de EMS. In de jaarvergadering van de EMS is namens gedaagde (de CAM) aan de aandeelhou ders verklaard dat gedaagde een eerder door het Zwolsman-concern gedane be lofte zou nakomen, t.w. de omwisseling van aandelen EMS in obligaties. Dit is nog steeds niet gebeurd. WILLEMSTAD De Antilliaanse Minister van Onderwijs Cultuur en Op voeding, de heer F.J. Tromp, die tevens leider is van de Patriottische partij Aru ba, heeft meegedeeld dat het onderzoek naar de aanwezigheid van olie in de wa teren rond Aruba succes heeft gehad. Volgens de minister komt eind maart een delegatie van Mobil Oil met de An tilliaanse regering onderhandelen over proefboringen. DEN HAAG De beslissing over de vraag over het al dan niet buitenshuis werken van de gehuwde vrouw ligt, naar het oordeel van de Vrouwenbond van het NVV, in eerste instantie bij de vrouw zelf. Eerst daarna is overleg met man en (eventuele) kinderen gewenst. Overigens concludeert deze vrouwen bond, dat „In de praktijk maar al te zeer blijkt, dat de man beslist en deze beslissing meestal doorslaggevend is". Aldus blijkt uit de antwoorden, die een twintigtal vrouwenorganisaties heb ben gegeven als reactie op een discus sie-nota over de „Arbeid van de vrouw buiten het eigen gezin". Uit die antwoorden blijkt voorts o.m. dat voorlichting over de eventuele aan staande werkkring van de vrouw bui tenahuis „nuttig" wordt geacht, tenein de de vrouw te helpen dat werk te kie zen, dat past bij aanleg en ambities. Deze voorlichting zou gegeven kunnen worden door arbeidsbureaus, gemeente lijke instanties, vrouwen-organisaties en publiciteitsmedia. Het scheppen van meer mogelijkhe den van part-time arbeid wordt aanbe volen, evenals het creëren van aange paste werktijden, veranderde winkelslui ting, het zoveel mogelijk gelijkschake len van schooltijden en het geven van meer gelegenheid tot overblijven op de school. Ook wordt in de antwoorden aange drongen op veel meer solidariteit onder de vrouwen. Uit de naar aanleiding van de discussienota gegeven antwoorden blijkt o.m. dat man en (eventuele) kin deren veel kunnen bijdragen tot 't ver wezenlijken van de ideale situatie voor de buitenshuis werkende vrouw, een si tuatie die omschreven wordt als: rust in het gezin en voldoening in het werk. De man kan de vrouw, gezien zijn meer dere ervaring in het maatschappelijk verkeer, ondersteunen. Daarbij zal hij haar echter niet zijn manneninzicht moe ten opdringen, aldus leren de antwoor den". Ook vanuit het onderwijs, vanuit de vakbeweging (bijv. door de opstelling van speciale cao's voor vrouwen met gezinsverplichtingen) en vanuit de kerk zou bijgedragen kunnen worden tot het scheppen van een arbeidssituatie, waar door de vrouw haar arbeidsverplichting en haar gezinsverplichting op verant woorde wijze kan combineren. Vanuit de kerk zou dit aldus de antwoorden, kun nen geschieden door prediking van de (Van onze Amsterdamse redacteur) „Via deze zeven verdachten staat hier in feite het hele gezelschap terecht: allen, die lid zijn en waren van Tres. Er is sprake van een collectieve schuld, die ik tot uitdrukking wil brengen in mijn eis van hoge geldboeten waarvan ik aanneem dat ze door allen gezamenlijk zullen worden betaald individueel zijn de voor waardelijke vrijheidsstraffen. Aldus het requisitoir gistermiddag van de procu reur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof mr. J. H. Kemper. Hij vorderde na de behandeling in hoger beroep van de beruchte roetkap-affaire per persoon een boete van f 5000 en voorwaardelijke straffen van twee tot twaalf weken met een proeftijd van drie jaar. De Utrechtse rechtbank had vorig jaar zomer aanzienlijk lagere vonnissen gewezen (geen vrijheidsstraffen, v(jf boeten van f 2.000.- één van f 1.000.-, terwijl in een enkel geval ook vrijspraak was gevolgd). De officier van Justitie had hiertegen in alle gevallen appèl aangetekend. Enkele van de veroordeel de studenten deden dit later ook. Het bijna vijftig jaar oude ritueel met de roetkap werd op 10 april 1965 noodlottig voor d^ 20-jarige David L. L. Rutgers van Rozenburg uit Zeist. Hij was de jongste van het drietal (meest al adellijke) studenten in de rechten, dat jaarlijks werd aangezocht lid te worden van het exclusieve Tres Fa- ciunt Collegium. Volgens de verdachten wisten de slachtoffers niet van te voren wat hun te wachten stond tijdens de inwijdings ritus. De ouderejaars waren ook op dit punt tot geheimhouding verplicht. Wel kon men vermoeden, dat het een zware „entree" zou worden bij wij ze van voorzorg kreeg elk kandidaat lid van te voren een tetanus-injectie toegediend eventuele verwondingen zouden aldus preventief zijn beschermd tegen infecties. gelijkwaardigheid van man en vrouw en door het openstellen van meer func ties voor de vrouw. „Het zullen de man nen moeten zijn, die haar een plaats in de kerk moeten bieden", zo wordt ge constateerd. Geconcludeerd wordt, dat men nog teveel de vrouw ziet als huis vrouw, „die hoogstens bij geldinzame lingen en terzake van zondagsschool- werk haar aandeel kan leveren". Het Nederlands Vrouwencomité heeft 34 Nederlandse vrouwenorganisaties uit genodigd om deel te nemen aan een op 3 maart in het gebouw van de Twee de Kamer in Den Haag te houden con gres over de arbeid van de vrouw bui ten het eigen gezin. Zowel de discussie nota, alsook de naar aanleiding daar van ontvangen antwoorden zullen wor den besproken. Hiertoe heeft het Neder lands Vrouwen-comité een aantal discus siepunten opgesteld, o.m. met de vraag of de gehuwde vrouw bij de arbeid bui tenshuis extra bescherming of extra rechten moet hebben. Op het congres zal het vraagstuk van de arbeid van de gehüwde vrouw wor den belicht door prof. dr. I. Samkalden, oud-minister van Justitie, dr. M. de Lange, voorzitter van de commissie van sociale zaken en Oecumenische raad van kerken*in Nederland en door de heer W. G. Verweyen, adjunct-directeur van Vroom en Dreesmann N.V. NEW YORK Een gerechtshof in New York heeft een moordenaar, die bekend heeft zes moorden te hebben ge pleegd, vrijgelaten, omdat hem voor z'n bekentenis niet was meegedeeld welke rechten een verdachte bezit. José Suarez was 22 jaar toen hij on geveer een jaar geleden ervan werd be schuldigd zijn vrouw en vijf kinderen in de leeftijd van elf maanden tot 6 jaar te hebben doodgestoken. Suarez was va der van drie van de kinderen. Tijdens het proces werd meegedeeld, dat er tegen Suarez, afgezien van zijn bekentenis, geen bewijzen bestaan. Het Amerikaanse opperste gerechtshof be paalde in de zomer van het vorig jaar dat bekentenissen van een verdachte on geldig zijn, tenzij hem is meegedeeld, dat er bij zijn ondervraging een advo caat aanwezig mag z(Jn. Tijdens de zitting van gisteren bleek meermalen dat er ook nog allerlei gru welijkheden op het programma stonden: de ontgroeners drukten ook een bran dende sigaar op de handruggen van hun slachtoffers. Men liet hen daarna meest al ook nog rond kruipen in een of an dere mestvaalt, alvorens de feitelijke installatie-ceremonie kon beginnen. 's Middags werden de twee studenten gehoord, die het roetkapritueel hadden overleefd: jhr. D. J. de Braauw, broer van één der verdachten, en A. R. ba ron Van Heemstra. Baron van Heem stra was destijds op het nippertje aan de dood ontsnapt. Hij had zich hevig verzet, maar was door de ontgroeners hardhandig aangepakt onder het motto: „zo lang je nog zo'n leven maakt, ke rel, is er niks aan de hand." Het slacht offer vocht voor zijn leven, slaagde er in zich een andere positie te veroveren, maar verloor toen het bewustzijn. La ter bleek, dat zijn samengetrokken mond vol brandwonden zat tot diep in de keel. Jhr. De Braauw de jong ste van het drietal kandidaten, hij zou daarom het volgende verenigingsjaar de praeses zijn geweest bleek geen letsel te hebben opgelopen: hij was ook als enige tot het laatste toe ontgroend. De procureur-generaal begon hierna requistor met de mededeling, dat men volgens hem het gruwelijke en gevaar lijke ritueel al lang had moeten af schaffen. Hij sprak daarom van een collectieve schuld, die alle ouderen treft zij heb ben jarenlang deze gang van zaken la ten voortduren terwijl velen van hen, gezien hun beroep en leeftijd, zeker heb ben moeten weten dat de ontgroeners strafbaar zouden zijn zodra een en an der bekend werd bij de Justitie. Volgens mr. Kemper ontslaat dit de verdachten niet van iedere individuele schuld: zij blijven verantwoordelijk voor hun daden. Moeilijker is het om vast te stellen hoe groot hun aandeel afzonder lijk was. Wie wat deed en waar blijkt afhankelijk te zijn geweest van het toe val. Vast staat wel, dat elk der daders uit eigen ervaring wist dat het roetkap- gebruik leidde tot ernstige benauwdheid. Mr. Kemper formuleerde tenslotte zijn eis. Allereerst de boetes van f 5.000,- per persoon, totaal f 35.000,- op te bren gen door het hele gezelschap. (Tres telt meer dan honderd leden). Vervolgens, rekening houdende met zowel de leeftijd als het persoonlijk aandeel van de ver dachten: tegen F. J. J. F. BY. twee we ken voorwaardelijk, tegen jhr. W. M. de Br. (die in eerste instantie was vrij gesproken) vier weken voorwaardelijk, tegen C. F. de L. M. zes weken voor waardelijk, tegen jhr. J. C. F. von M. ook zes weken voorwaardelijk, tegen mr. M. L. L. E. baron Van B. van S. acht weken voorwaardelijk, en tegen mr. L. J. R. ook acht weken, tegen de oudste verdachte tenslotte, mr. L. L. E. baron De L. (30 jaar) twaalf weken voorwaardelijk. Het pleidooi van mr. J. E. B. van Julsingha bleek voornamelijk te zijn ge baseerd op strikt formele overwegingen. De raadsman achtte wel schuld aanwe zig, althans in de zin van het samenspel niet wat betreft de uitvoeringshande lingen. Waarna deze verdediger tenslotte verklaarde het eens te zijn met de straf fen zoals die waren opgelegd door de rechtbank te Utrecht. De oudste verdachte, mr. M. L. L. E. baron Van L. sprak namens alle ande ren toen een kort „laatste woord". Hij vroeg de president van hem te willen aannemen, dat allen een zware morele schuld voelen: „Vooral beklemtoond door het feit, dat een toekomstig vriend van ons zo moest sterven". Op 6 maart zal het gerechtshof uit spraak doen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Hervorming van het kiesstelsel duidelijk gewenst door PvdA en D'66, punt van studie hij KVP en tot dusver nog niet afge houden door ARP is een kwestie van grondwetswijziging. Wil men in de komende regeringsperiode op dit punt tot zaken komen (en dat moet, gezien de nederlaag van de grootste twee, partijen en de winst van het op hervorming beluste D'66, niet voor uitgesloten worden geacht), dan staan kamerontbinding en nieuwe verkiezingen andermaal in het voor uitzicht. De Grondwet heeft de wijze van verkiezen en de vorm van vertegen woordiging in artikel 91 geregeld. Daar staat te lezen: „De Tweede Kamer bestaat uit honderd en vijf tig leden, gekozen op grondslag van evenredige vertegenwoordiging bin nen de door de wet te stellen gren zen." De 150 Tweede-Kamerleden be zetten hun (krappe) zetels sinds 1956; de evenredige vertegenwoordi ging stamt uit 1917 en vervangt sindsdien het districtenstelsel omdat men de nadelen daarvan groter acht te dan de voordelen. In de hervorming van het kiesstel sel zoals dat als punt van discussie in diverse partijen leeft, zijn in hoofdzaak drie elementen te onder scheiden: gehele of gedeeltelijke in voering van een districtenstelsel, af schaffing van of heroriëntering van de Eerste Kamer en verkiezing van een minister-president, hetzij uit de Kamer .hetzij uit het volk. De verrassende verkiezingsuitslag heeft voor vele politici de vraag op geworpen of de band tussen kiezer en kandidaat niet aanzienlijk sterker gemaakt zou moeten worden. Stelt men deze vraag, dan heeft men reeds één van de wegen naar het districtenstelsel te pakken. Zo men wil kan men reeds een begin van ac celeratie zien: zaterdag j.l. heeft de KVP-fractie een dringend beroep op de partij gedaan om aan vraagstuk ken van vertegenwoordiging (waar bij inbegrepen de positie van de Eerste Kamer in het staatsbestel én het meest wenselijke systeem van vertegenwoordiging) „snel en gron dig aandacht te besteden" en terza ke initiatieven te ontwikkelen. Heeft de KVP nog geen visie ont wikkeld, de PvdA heeft dat zoals reeds eerder gemeld wél. De commissie „parlementaire democra tie" van deze partij heeft In septem ber 1965 al voorgesteld één enkele kamer van 225 leden te doen instel len van wie 40 procent moet worden gekozen volgens het huidige systeem van evenredige vertegenwoordiging, eu 60 procent volgens het districten stelsel. Over I)'66 bestaat geen twij fel de zevenmansfractie is als geheel vóór de invoering van een districtenstelsel. WD, CPN, PSP, SGP en GPV hebben laten weten geen belangstel ling te hebben voor een districten stelsel. De CHU had in haar verkie zingsprogramma zelfs een eis tot handhaving van de evenredige ver tegenwoordiging opgenomen. Kleine re partijen hebben zo heeft de praktijk bewezen bijna nooit enig belang bij een districtenstelsel; hun zetelaantal komt erbij in gevaar te worden gedecimeerd. In politieke kring is al gecijferd. Rekent men op volstrekte fractiedis cipline en een blakende gezondheid van alle vóór-stemmende leden, dan leveren PvdA en D'66 bij elkaar 37 plus 7 Is 44 stemmen op. Neemt men aan dat ook de KVP zich na ampele studie en partijberaad „pro" zal uitspreken, dan komen daar nog eens 42 stemmen bij: in totaal 86. Dat is minder dan de 101, die beno digd zijn: precies 15 minder. Deze vijftien stemmen zien de voorstanders van hervorming als mogelijkheid vanuit de anti-revolu tionaire hoek schemeren. De fractie is juist 15 man sterk. Tctt dusver wijst niets erop dat de ARP geheel tegen is. Integendeel: de partij is nog geheel „open". Nog onlangs liet partijvoorzitter Berghuis weten, de bestudering van een districtenstelsel zeker de moeite waard te vinden. Met de ARP pro zouden de voor standers op 101 komen, juist voldoen de. Maar dat geldt voor de zittende kamer. In een nieuw-te-kiezen ka mer zouden de voorstanders als ge heel zeker niet zwakker uit de bus mogen komen; de twee-derde meer derheid moet immers daar worden opgebracht. DEN HAAG De regering acht een onderzoek naar de gedragingen van de hui dige opperbevelhebber van de NAVO-troepen in Midden-Europa, generaal Von Kielmansegg, in 1939 in Polen niet noodzakelijk. Dit blijkt uit het antwoord van de minister van Defensie, mr. P. J. S. de Jong, op vragen die in de Eerste-Kamer- commissie van rapporteurs over de begroting voor 1967 van het ministerie van Defensie waren gesteld. In de mededelingen van prof. Kaminski, hoofd van het Instituut voor Internatio nale Betrekkingen te Warschau over het optreden tegen de Poolse burgerbevol king van de Duitse tankdivisie waarby generaal Von Kielmansegg was ingedeeld, is niet aangetoond dat de toenmalige majoor Von Kielmansegg persoonlijke ver antwoordelijkheid voor laakbare handelingen zou dragen, aldus minister De Jong. Deze mededelingen werden in „Vrij Nederland" van 7 januari gepubliceerd. DEN HAAG Een T-3S straaltralner van de Koninklijke Luchtmacht is gister middag by Rucphen neergestort. De pi loot, de 21-jarige vaandrig J. H. R. Beer- ling uit Amsterdam is om het leven ge komen. De straaljager bevond zich om onge veer half vier op een afstand van circa 15 kilometer van de vliegbasis Woens- drecht, vanwaar hij was opgestegen, toen het ongeluk gebeurde. Het ongeluk gebeurde waarschijnlijk doordat de motor afsloeg tijdens de da ling naar de vliegbasis Woensdrecht. De piloot werd op ongeveer 60 meter van het vliegtuigwrak gevonden in zijn schiet stoel. Zijn toestel vloog dus blijkbaar niet hoog genoeg meer om met succes een ontsnapping per schietstoel te kun nen proberen. BRISBANE (Australië) - Twee jonge vrouwelijke bandieten hebben nadat zij George Benson van 120 Australische dollars beroofd hadden zijn schoenen uit getrokken en zijn auto vernield. Benron (52), een musicus, vertelde de politie dat hij gestopt >vas om 2 dames met een auto te helpen omdat hij dacht dat deze defect was. Onmiddellijk had een van de vrouwen een revolver door het venster van zijn wagen gestoken en zijn portefeuille opgeëist. Nadat zij hem gedwongen hadden zyn schoenen uit te trekken, reden zij zijn auto in een moe- re s en verdwenen snel in hun eigen wa gen. CUXHAVEN Drie jonge avontuur lijke Duitsers die van plan waren om de oceaan over te steken op een vlot, moesten gisteren na nauwelijks acht km varen, weer in de haven van Cuxhaven terugkeren. Een reddingboot sleepte het 7 meter lange vlot de haven binnen. De drie avonturiers wier enthousiasme bekoeld was door de hoge golven dach ten de tocht vart 7000 km via Lissabon, de Azoren, Bermuda naar New York in zes weken te volbrengen. Geen hunner was een ervaren zeeman. De schipper is de 28-jarige architect Rüdiger Vogler, die de boot, met zeilen en een tent, bouwde. De twee anderen waren studenten. DEN HAAG De Nederlandse Ver eniging van Meelfabrikanten heeft de „Zilveren broodmand" dit jaar toe gekend aan de heer B. Heringa, plaats vervangend directeur-generaal van de landbouw bij de commissie van de Eu ropese Economische Gemeenschap te Brussel. Deze onderscheiding wordt sedert 1956 jaarlijks uitgereikt wegens bijzondere verdiensten op het gebied van de voed selvoorziening. De heer Heringa is na een ambtelijke periode op het Nederlandse ministerie van Landbouw in 1958 overgegaan naar de E.E.G., waar hij zich bij de opbouw van het landbouw- en voedselvoorzie- ningsbeleid internationaal een grote naam heeft verworven. De „Zilverend broodmand" zal door de heer H. J. Koóter worden overhan digd tijdens een bijeenkomst te 's-Gra- venhage op 17 maart. DEN HAAG Op verzoek van de afd. Zwolle van Democraten '66 heeft het bestuur van deze partij in principe besloten deel te nemen aan de gemeente raadsverkiezingen in Zwolle omstreeks 1 juni. Die zijn nodig door de uitbrei ding van Zwolle met een groot deel van Zwollerkerspel. ADVERTENTIE Voor zover de minister hekend wer den in de in Polen gevoerde processen over oorlogsmisdrijven geen beschuldi gingen tegen graaf Von Kielmansegg uitgebracht, zo voegt minister De Jong hier aan toe. In antwoord op vragen over de diensttijd en eventuele diensttijdverkor ting zegt minister De Jong dat ver korting van de opleidingsperiode niet verantwoord is omdat dit de ge- vechtswaarde van zowel de individuele soldaat als de eenheid op onaanvaard bare wijze zou beïnvloeden. Verkorting van de parate periode zou in beginsel mogelijk zijn, maar 'n verkorting van twee maanden zou het oproepen van een extra 10.000 man voor alleen de landmacht noodzakelijk maken. Dit is gezien het huidige uitstel en vrijstellingsbeleid onaanvaardbaar. Bovendien zouden grotere lichtingen uitbreiding van de opleidingssterkte vereisen, meer instructeurs en meer le geringsruimte. Verkorting van de parate periode zonder vergroting van de lichtingploe- gen zou slechts mogelijk zijn indien meer vrijwilligers zouden kunnen wor den aangetrokken. Maar reeds thans kan bij de landmacht nauwelijks worden voorzien in de bestaande behoefte aan beroepspersoneel en andere vrijwilli gers. Minister De Jong acht het nodig noch gewenst dat de wedden van dienstplich tige militairen overeenkomen met die van beroepspersoneel, vanwege het verschil in algemene militaire vorming en vakbekwaamheid. Minister De Jong zegt voorts in zijn antwoord dat tot op heden geen voort gang is gemaakt met het verkrijgen van Amerikaanse assistentie voor het bouwen van een atoom duik boot. De verwerving van fregatten en van patrouillevaartuigen zal tijdig zijn be slag krijgen, en het uit de sterkte af voeren van het vliegdekschip „Karei Doorman", houdt ten nauwste verband met het beschikbaar komen van nieu we middelen. De „Karei Doorman" zal tot het begin van de jaren zeventig worden aangehouden. De Westduitse minister van Defen sie heeft nog niet gereageerd op „het geheel informele gesprek" over het le geren van meer Nederlandse troepen in de bondsrepubliek, aldus minister De Jong. De onzekerheid over het vrijkomen van legeringsruimte die thans bij ande re geallieerde krijgsmachten in gebruik is, als gevolg van het overleg tussen de Verenigde Staten, Engeland en West- Duitsland is in dit verband van bete kenis. Er zijn geen aanwijzingen voor daad werkelijk nauwere militaire samenwer king tussen Frankrijk en West-Duits- land. zo verklaart minister De Jong voorts. De regering zou het betreuren, indien dergelijke samenwerking ten kosten zou gaan van de Duitse deelne ming aan het gemeenschappelijk defen siebeleid en de militaire integratie In de NAVO. Er zijn geen onderhandelingen gaan de over de toetreding van Spanje tot de NAVO. Aangemoedigd door de vele positieve reacties op de mededeling, dat de Reü- iecommissie 22 R.I. plannen heeft in 1967 weer een reünie in Ede (Gld.) te organiseren, heeft het nieuwe bestuur met de heer C. M. v.d. Stel, als voorzit ter de heer D. Wakkermans. Groene Hilledijk 432a, R'dam-24, tel. 010-191393, als secretaris en de heer A. Bongaards als penningmeester, definitief besloten de rëunie te houden. De streefdatum is woensdag 31 mei; uitwijkdata zijn 7 ju ni en 6 september. Alle oud-22 R.I.-ers. die nog niet reageerden, wordt ver zocht zich met secretaris Wakkerman? in verbinding te stellen. BEEK EN DONK De N.V. Fabrie ken van Klinknagels ei» schroefbouten P. van Thiel en Zonen te Beek en Donk, welk bedrijf ook producent is van stalen steigers, heeft maandag ontslag aange vraagd bij het gewestelijk arbeidsbureau voor 35 werknemers. Dit betekent dat het bedrijf met ruim 10 procent minder personeelsleden zal gaan werken. Het ontslag is nodig om aan te passen aan de momenteel in binnen- en buiten land heersende conjuncturele ontwikke ling. Met de vakverenigingen is dit ont slag besproken, aldus wordt in een com muniqué meegedeeld. CAGLIARI (Sardinië) De Italiaan se autoriteiten hebben vandaag, na drie dagen, het zoeken opgegeven naar drie Belgen die in een storm op drift raakten in een motorboot voor de kust van Sar dinië. Men beschouwt hen als verloren. Vliegtuigen en reddingsboten hebben gezocht sedert de motor van de boot het opgaf en een vierde Belg naar de kust zwom om hulp te vragen. De overlevende. Baron Coppee, 37, deelde de autoriteiten mee, dat zich aan boord bevonden: zijn vrouw, Clothilde Coppee. 37. Uit Brussel - zijn moeder, Marie Cop pee, 67, uit Luik en Jean Charles de Schootheete, 38 (woonplaats onbekend). Het zoeken werd sedert vrijdag voort gezet niettegenstaande een woelige zee en ruw weer. De Belgische ambassade in Rome werd op de hoogte gesteld dat men het zoeken heeft opgegeven. De ambassadeur heeft de havenautoriteiten voor het lange zoeken dank gezegd.

De Vallei | 1967 | | pagina 6