Offerzin maakte leningen en subsidies niet nodig Zij bakken er wat van in Lunteren Stadsjongen heeft het moeilijker in het bos dan de dorpsjongen in de stad Grootste en best-geoutilleerde kerk van de hele Midden-Veluwe Wonderlijk Toewijding Zonnig r'agina 8 DINSDAG 21 FEBRUARI 196/ BARNEVELD Als over enige da gen het nieuwe kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Nai- racstraat in het centrum van het dorp officieel in gebruik is genomen, zal Barneveld over een moderne en toch ook stijlvolle kerkruimte beschikken die niet alleen de grootste, maar onge twijfeld ook de best-geoutilleerde van de hele Midden-Veluwe zal blijken te zijn. Want men heeft bij de bouw van deze kerk, waarmee ongeveer ander half jaar gemoeid is geweest, kosten noch moeiten gespaard om te komen tot een waardig en voornaam, maar vooral ook praktisch gebouw dat in eerste instantie weliswaar alleen een kerkzaal zal bevatten, maar later, met verschillende nevenruimten, tot een groot wijkcentrum zal worden uitge bouwd. De nieuwe kerk van de Gereformeerde Gemeente is in verschillende opzich ten een opvallend bouwwerk. Niet al leen door de vele technische snufjes, die er zijn toegepast zonder dat deze aan de kerkelijke sfeer iets te kort doen, maar vooral ook door de om vang. De kerk biedt plaats aan ca. 2400 mensen. Een voor moderne ker ken ongekend groot aantal. Dominee A. W. Verhoef, de predikant van de nog steeds groeiende gemeente, ver klapte ons het hoe en waarom van dat grote aantal zitplaatsen. „Wij krijgen hier niet alleen kerkgangers uit Barne veld, maar uit wijde omtrek. Tot uit Kootwijkerbroek, Kootwijk, Lunteren, Harskamp, Voorthuizen en Wekerom toe". De oude kerk, die nu nog ver scholen achter de nieuwbouw staat en binnenkort zal worden afgebroken om plaats te maken voor de bouw van een nog aan de nieuwe kerk te verbinden consistoriekamer, een trouwzaal, enige verenigingslokalen en een keuken, tel de 1100 zitplaatsen. Op zich een re spectabel aantal, maar voor de grote toeloop toch eigenlijk te klein. „Hoe wij zo'n grote en mooie kerk hebben kunnen bouwen?" „Ja, dat is eigenlijk een wondere zaak" zei domi nee Verhoef. „U kunt- rustig stellen dat er tonnen mee gemoeid zijn. En toch is dat geld er gekomen. Er is door de ge meenteleden voor deze kerk geofferd zoals vermoedelijk nog nergens in Ne derland het geval is geweest. Wij heb ben daarom dan ook geen geld behoe ven te lenen, geen beroep op de ban ken behoeven te doen en ook geen ge bruik te maken van de rijkssubsidie regeling die overigens vermoedelijk voor dit kerkgebouw niet zou hebben gegolden omdat hier geen sprake van nieuwbouw in een nieuwe wijk, maar van vernieuwing in een oude wijk. Wat zo bijzonder pret tig bij deze bouw is geweest, is dat er van meet af aan, toen de plannen er voor ter tafel kwamen, zo'n goed con tact en zo'n prettig samenspel tussen de gemeenteleden onderling is geweest en dat er ook door de architect en de aannemer met zoveel liefde aan dit ob ject is gewerkt. Daar heb ik alle lof voor. „Het is dan ook moeilijk te zeg gen waar dominee Verhoef meer over verheugd is, over die vlotte gang van zaken en dat goede onderlinge begrip dr' ertoe heeft geleid dat de plannen vlug konden worden verwezenlijkt of over de royale wijze, waarop de Gere formeerde Gemeente in al haar gele dingen voor deze kerk heeft gespaard en geofferd. Ergens ziet de dominee die hier nu een kleine vier jaar staat, deze kerk als een bewijs van toewijding van zijn gemeente. Een gemeente waarin hij prettig werkt ook al is de dagtaak vaak zwaar. De Gereformeerde Gemeente in Barneveld telt ruim 3000 leden. „Ik heb hier in ruim drie jaar al meer dan honderd huwelijken gesloten, meer dan 50 kinderen gedoopt en zeventig men sen begraven. Als ik daar dan nog het ziekenbezoek bij reken, de schier 'ontel bare huisbezoeken optel, dan is er heel wat te doen". Natuurlijk kan de domi nee een beroep doen op de hulp van ou derlingen en diakenen. Maar dat zijn in de meeste gevallen mensen die zelf al een zware dagtaak hebben en dus met de beste wil van de 'wereld nooit veel vrij kunnen maken. Uiteindelijk komt dus veel van het kerkelijk werk op de dominee zelf neer. „Maar ik doe het graag en ik ben blij dat ik zo'n uit zonderlijke goede en meelevende ge meente heb", aldus dominee Verhoef, die het als man uit het westen van het land in het begin niet zo gemakkelijk heeft gehad. „Een andere sfeer, een an dere mentaliteit, daar moet je jezelf eerst wat prdberen in te leven. En de mensen willen eerst wel eens zien wat ze aan de dominee hebben". Ergens is uit de totstandkoming van de nieuwe kerk in Barneveld op te ma ken dat dominee Verhoef het op de Ve- luwe goed heeft gedaan. De toeloop is groot, niet alleen naar de ochtenddien sten maar ook naar de avonddiensten. Als de groei zo doorzet als nu is te be speuren, zal de Rehoboth-kerk, waar voor in september 1965 de eerste steen werd gelegd, spoedig weer te klein zijn. Men betreedt de nieuwe kerk via een grote hal die met drie grote glazen deu ren verbinding heeft met het voorplein. In de hal zijn garderobes ingericht, aan beide zijden zijn toiletten en vindt men opgangen naar het balkon. In de grote ruime kerkzaal, waarin het licht door grote ramen royaal toegang heeft, staan de banken in vijf rijen in een flauwe boog om de preekstoel die zich achter in de kerk bevindt, geschaard. Voor de preekstoel of kansel staan een kleine lessenaar en een doopvont, beide in een lichte uoutsoort gemaakt. Boven de kansel is een ruimte uitge spaard voor het orgel dat te zijner tijd, als het wijkcentrum geheel klaar is, zal worden geplaatst. De houten ban ken hebben zittingen die met een grijze kunststof zijn bekleed. Het zonlicht kan getemperd worden door gordijnen die elektrisch kunnen worden gesloten of geopend. Een technisch nieuwtje is een windmolen die frisse lucht van onder op tegen de kansel blaast. Verder is er een perfect werkende geluidsinstallatie en een centrale verwarming. De voorgevel van het gebouw is vlak gehouden. De ingang wordt gemarkeerd door een lichte steensoort. Het geheel maakt van de buitenkant af gezien een massale, maar toch rustige indruk. „Ik ben erg blij met deze kerk, ook al had ik nog wel enigo wensen die niet in vervulling konden gaan" zei domi nee Verhoef, die veel waardering heeft voor dc wijze waarop de Barneveldse architect G. Lijesen aan de plannen vorm heeft weten te geven. Voor aan nemer A. van der Broek, wiens eerste grote werk deze kerkbouw is, was de opdracht een bijzonder prettige en eer volle. Hij heeft zich, zoals men in Bar neveld kan zien, goed van zijn taak gekweten. Een mooi kerkgebouw, een bloeiende kerkelijke gemeente, wat wil men in Barneveld meer? Men hoopt nu alleen nog maar dat de rest van de bouw van het wijkcentrum, waarvan ]1« chef-kok van een groot hotel in Melbourne krijgt een brief uit Amsterdam met het verzoek of hij misschien een eikeboom in Lunteren wil kopen. Het briefhoofd zal hem er misschien van weerhouden, het tikje tegen zijn voorhoofd te geven, dat ze ook in Melbourne kennen. Want het is een brief van zijn oude School voor Banketbakkers en er zal toch geen oudleerling zijn, die ten minste niet wil weten wat de school nu weer voor aparts op stapel zet. Op dat laatste speculeren de afzen ders van de brief. Zij delen oudleer lingen en andere vermoedelijke be langstellenden mee, dat de school 't Dr. De Visserhuis in Lunteren heeft aangekocht om er een buitencentrum van te maken, dat deze veelbelovende affaire financieel lang niet rond is en dat geadresseerden kunnen bij dragen door iets voor het buitencen trum te kopen. Twee oude eikebo men aan de weg voor f 500,- per stuk, wat kleinere eikebomen aan de oprijlaan voor f 250,- per stuk. Wol len dekens (dikke) voor f 50,-, wol len dekens (dunne) voor f 40,- stoe len (gemakkelijke) voor f 50,-, stoe len (niet gemakkelijke) voor f40,-. Voor de inventaris is een bedrag van om en nabij de f 20.000,- nodig. Het huis heeft f 135.000,- gekost, waarvan de school uit eigen spaarmiddelen f 35.000,- kon betalen. Zo staat de vlèg er nu bij. De brieven zijn ver stuurd. De eerste groepen van de school hebben al plaats besproken voor het komende seizoen, waarin 't buitencentrum volop in bedrijf zal zijn. I n het huis, waar nu de voet stappen nog hol klinken, zijn 2 van de stichters aanstichters zou men haast zeggen. Zij kennen el kaar al jaren. De heer A. Kruide nier was leraar aan de School voor Banketbakkers, toen de heer G.Grie- ver daar leerling was. Nu is de heer Griever directeur van de school en de heer Kruidenier is gepensioneerd. Samen hebben zij herinneringen aan veertiendaagse trektochten per fiets langs de Rijn, met de hele school. Maar vooral ook aan het oude buiten centrum, dat de school midden in de crisisjaren wist op te richten in Lun teren. Het gebouw ging vlak na de oorlog vel oren. Het was in de jaren daarvoor door allerlei vreemde door- tekkers van diverse mogendheden al zo toegetakeld, dat er eigenlijk niet veel meer aan verloren kon gaan. Maar de herinneringen bleven en ze waren sterk genoeg om enkele ge trouwen tot 'n zodanige inspanning te brengen, dat de School voor Banket bakkers nu, op enkele kilometers van de plaats waar het oude centrum ge staan heeft, 'n nieuw buitencentrum heeft gekregen. Bestuursleden Grie ver en Kruidenier lopen er nu vele van deze winterse dagen in rond, op metend, rekenend, plannen makend en vertellend aan de komende en gaande man, wat een kolossaal be zit dit gebouw gaat worden voor de vierhonderd leerlingen tellende School voor Banketbakkers in Amsterdam. |~kit buitencentrum in Lunteren *-* vooral bestemd voor het houden van werkweken met de leerlingen is het loon van lieden, die iets aan durfden. Zo maar eens op een decem berdag maakten zij op school voor vijfduizend gulden speculaas om die in de stad op straat te verkopen. Dié vijfduizend gulden vormden het be drag van de eigen kosten, wel te ver staan. Wanneer dat bedrag er niet uit zou komen, zou ook niemand we ten wie het dan wel moest betalen. Iedereen ging de straat op, leraren, leerlingen en goede vrienden en va ge kennissen en kijk, er kwam tienduizend gulden uit, vijfduizend dus voor 't buitencentrum. Zo werden nog andere slagen geslagen en toen 't dr. De Visserhuis opeens te koop was dacht het bestuur na vele avonturen wel over zijn grootste vreesachtigheid heen de grote stap nu maar te moeten doen. Een ton was er tekort och het is geleend en met zo'n ploeg medwerkers en vrienden moet het toch altijd goed komen, nietwaar? Er worden trou wens ook baten verwacht uit de ver huur van het gebouw aan groepen van nijverheidsscholen, een regeling die indertijd ook al in het oude te huis gold. Een flink deel van het jaar zal het Dr. De Visserhuis bezet zijn met groepen uit die richting. Zo spraken vol optimisme de heren Griever en Kruidenier in 't grote, le ge huis, waarin de voetstappen nog zo hol als je eraan denkt wat al lemaal nog moet gebeuren haast angstaanjagend hol blijven klin ken. Ja, wat er allemaal nog moet gebeuren, dat is wel het een en ander, maar de helpers zijn nabij, hun aantal is niet gering, hun goede wil om veel te doen is groot. Ook op deze middag is weer een groepje leerlingen van de School voor Banketbakkers bezig, ditmaal met opmeten van alle vertrekken, ramen en andere aan te kleden een heden. Plattegronden gaan van hand tot hand. Een groep, die klaar denkt te zijn, komt aan de hand daarvan tot de ontdekking, dat er nog veel meer vertrekken zijn dan die, waar zij hebben gewerkt. De firma Grie ver en Kruidenier vertelt intussen verder over de medewerking die er ls en het plezier waarmee allee wordt gedaan. Na de jonge koks en bakkers zullen leerlingen van nij verheidsscholen komen om het huis verder in te richten. Dat gaat als volgt in zijn werk. Een groep meis jes komt vakantie houden, maar neemt naaimachines mee en zal tij dens die vakantie alle gordijnen naaien, 'n Klas installateurs zal tus sen de boswandelingen en de buiten spelen door alle elektrische leidingen eens grondig bekijken, eventueel re pareren en aanvullen. Een gemeng de groep bouwt 't kippenhok, breekt een overbodig schuurtje af, kuist 't terrein. Dan raken ze er meteen aan gewend, dat het hier een doe-het- zelfwinkel is en blijft. Want per soneel zal er ook in de toekomst niet zijn in het Dr. De Visserhuis. Er komt een huisbewaarder voor enig toezicht en zo, maar het huishoude lijke werk blijft een taak van de groepen, die hier logeren. Het be stuur gelooft namelijk onvoorwaar delijk In het nut van het zelf bezig zijn. Daarom wordt wanneer er va kantieweken van de School voor Banketbakkers zijn, zelfs de reis van Amsterdam naar Lunteren als puzzelrit gemaakt. "■"kit allee niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats om verveling directeur Griever. Hij merkt op school, dat de elkaar opvolgende leeftijdsgroepen van leerlingen zich steeds slechter kunnen concentreren. Het grotestadsleven is een van de dingen, die te veel afleiden. Langs Het zyn niet allen koks, die lange messen dragen. Maar de jongemannen die hier meetlat en ander gereedsohap hanteren by de inrichting van hun buitencentrum in Lunteren, zijn wél allemaal koks en banketbakkers: z(j richten zelf het voormalige Dr. De Visserhuis in voor de werkweken, die er met ingang van dit seizoen in worden gehouden. Vanaf het balkon tellen bestuurs leden G. Griever en A. Kruidenier de eikebomen aan de opryiaan, die te koop staan voor oud-leerlingen en andere belangstellenden. de School voor Banketbakkers in de Wibautstraat komen bijvoorbeeld el ke dag zeventigduizend auto's. Hun geluid wordt nog overstemd door bellende trams, claxongeloei bij het geringste oponthoud van het verkeer en zo nog het een en ander. Hij weet uit ervaring, dat een week „les in geconcentreerd werken" op een plaats, waar dat mogelijk is, nuttig is voor het hele volgende jaar bij de een wat meer, bij de ander wat minder, maar tóch. Dit is een van de redenen, waarom men bij de School voor Banketbakkers jaren lang bezeten is geweest van de ge dachte: we moeten ons buitencen trum terug hebben en we zullen er werken op de manier, waarvan vfre geloven, dat het de goede manier is. J^iet dat de leerlingen er direct veel van snappen. Directeur Griever gelooft, dat zijn Amsterdam se knapen zich op hun eerste dag in het stille bos onwenniger voelen dan dorpsjongens in de grote stad. Wie voor 't eerst in een grote stad komt, vindt altijd wel iets waaraan hij houvast heeft een trottoir, een zebrapad, een verkeersagent, die het verkeer af en toe even vasthoudt. Maar wie pardoes in de stilte en de grote ruimte wordt gezet, heeft in het begin niets. Een medewerker weet voor waar te vertellen, dat van een stadsgroep die in het bos heeft gespeeld, altijd minstens één terug komt met wat hij noemt „de broek vol" en de heer Griever weerspreekt het niet. „Hier worden angsten uit gestaan, waarvan jullie in dit geze gende gebied geen weet van heb ben," zegt hij. Langzaamaan wordt het beter in zo'n groep, je gaat het merken aan het afnemen van het geschreeuw en ander lawaai, waar mee de stilte eerst nog moest wor den gevuld. Dan komt het moment, waarop kan worden begonnen met het geconcentreerde werken, waar van men straks bij de lessen in Am sterdam de vruchten moet plukken. We zien het 't is meer dan een weekje vakantie in het grote, stille bos. pn in het door het voorberei dende werk al niet meer zo stil le buitencentrum van de banket bakkers en koks krijgt het idee van de voorvechters gestalte. De chef kok in Melbourne, de bakker in Amersfoort of Groningen of waar ze allemaal ook zitten, zij hebben ge reageerd op de brief en wat ge stuurd, tweehonderdvijftig gulden of een riks, het is om 't even. De eer ste eikebomen zijn gekocht, de vrachtrijder zal volgende week de eerste bedden, tafels en stoelen af leveren in het voormalige Dr. De Visserhuis. Oudleerlingen leven mee en met de ware Amsterdamse vrij moedigheid neemt het duo Griever- Kruidenier aan dat ook Lunterse be drijven zich niet helemaal onbetuigd zullen laten. De consumerende bevol king van het dorp neemt immers ook weer toe door de stichting van het buitencentrum. Over een paar weken zal de zaak gaan draaien. Ze zullen nog even on wennig rondkijken de culinaire cur sisten uit Amsterdam, die zich op hun school, inclusief de praktijkjaren zes jaar lang bekwamen in een van de mensheid. Zich herinneren, hoe 't vorig jaar tijdens hun schoolvakantie was, toen op de verdieping boven hun kapsters logeerden Griever: Ze lieten zaklantaarns aan touwtjes zak ken voor de ramen van onze jon genskamers, nou dat was wat, maar 't ging allemaal heel netjes hoor"). Ze zullen hun vrees voor de stilte van de Veluwe overwinnen en tot zichzelf komen om straks wat meer geconcentreerd te kunnen werken bij 't geraas van deze zeventigduizend auto's, die dagelijks hun school in de Amsterdamse Wibautstraat pas seren. Ze bakken er wel wat van, straks in Lunteren. Van harte wel kom, deze gasten. Gereformeerde Gemeente bouwde kerk met 2400 Barneveld zitplaatsen de kerk maar een deel zal uitmaken, even voorspoedig zal verlopen als de kerkbouw. „Eerlijk gezegd ben ik, als ik deze kerk zie en als ik denk aan de mensen die er komen kerken, blij dat ik destijds toch naar Barneveld ben ge komen" bekent dominee Verhoef die in de bouw van dit wijkcentrum niet alleen een stuk levenswerk ziet, maar ook de voltooiing van een groot en goed stuk werk waarvoor door zijn voorgan ger ds. J. Fraanje die van 1918 tot 1949 in Barneveld heeft gestaan, de basis werd gelegd.

De Vallei | 1967 | | pagina 8