Veenendaals dagblad Bouwvak wellicht al over dieptepunt heen Buiten MAO DOET BEROEP OP DE BOEREN Zijlstra's memorandum kan vaart eruit halen Supardjo morgen vooi gerechtshof Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Beleid kabinet-Zijlstra wekte vertrouwen 99 hihvlU' Voorzitter Chr. Aannemers stelt op jaarvergadering: Polemiek om Prins Philip Druk van NW op Den Uyl SOEKARNO: NIETS BESLIST Zacht weer Prettig om te dragen mooi om te zien Vraag naar de Libelle-spaar- kaart: 13° paar gratis! Trawler liep op de rotsen: tien doden Turk in Arnhem vermoord Koekoek niet in hoger beroep 217.000 Fords defect „Verkeersnood stelt straks de woningnood in de schaduw" Vestiging van Afcent stuit op verzet ex-directeur Vascomy Geziene figuur W* hebben in de voorafgaande beide stukjes aangetoond, welk een gro te rol de reiger speelde in het oude jachtbedrijf. Pas wanneer de jongen uitgevlogen waren, mocht de valkerij van start gaan; uit een z.g. placaet van 1695 blijkt, dat de hoogsten in den lande er voor reigers en valken een soort vogelbescherming ten eigen bate op na hielden, waaraan hoger aspiratie vreemd bleef, ,,'t Is geoorlooft den Reijger nae St. Jacob (25 juli) te vlie gen het vluchtbedrijf te beoefenen omdat dan den voedenden tydt over is en de jongen te degen op de wieck syn". Doch toen deze sport in verval raakte, werden de rollen omgekeerd; de vissersman wilde de concurrerende watervogels het liefst maar uitroeien en er werden premies voor gedode exemplaren uitgeloofd. De blauwe rei ger beleefde perioden van druk en tegenspoed, doch groeide veelal tegen de verdrukking in. Echt moeilijk kan hij het evenwel hebben en ten dode verhongeren in strenge winters, wan neer de wateren gestold zijn en sneeuw over weide en polder ligt. Ook bedreigen ontginningen en droogleg ging. alsmede watervervuiling onze vogels, terwijl voorts soms nesten bo ven parkpaden moeten worden uitge stoten wegens overlast en hinder voor passanten, zoals we wel bij roeken- kolonies zien. Doorgaans voelen de bewoners er weinig voor te verhuizen en blijven krampachtig aan het ver trouwde milieu vasthouden. Huurbeleid Fritz Er Ier t NYLONS Nederlagen voor mevr. Gandhi rsJETS WAN PvdA soepeler Hotel afgebrand Conflict over bouw woningwethuizen R'dam bijgelegd MEER OPENBAAR VERVOER NODIG INTELLECT NODIG TE VEEL RUIMTE Massa-ontslag bij G.M. Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telet. 08385-3550 (adm). 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Reel.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opg» richt in 1926 Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.» Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine annoncaf „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woordet f 1.50. leder woord meer 15 cent WOENSDAG 22 FEBRUARI I967 4le JAARGANG E. JOOSTEN HEERLEN Gied Joosten (47) uit Geleen, die in november van het vorig jaar zijn bankroete bouwonderneming Vascomij met miljoenenschuld in han den van bewindvoerders achterliet, zet nu een poging om zoveel mogelijk geld voor schuldeisers bijeen te zamelen, hardnekkig de voet dwars. Hij weigert mee te. werken aan de verhuur van de torenflat en de bedrijfsruimte in het gloednieuwe Heerlense winkelcentrum aan Afcent. I)it Navohoofdkwartier be taalt er graag een huur voor, die tach tig procent hoger is, dan er normaal voor gevraagd kan worden. Het is niet de enige tegenslag die de bewindvoerders in de afgelopen drie maanden te verwerken kregen. Bewind voerder prof. dr. E. A. A. Luyten in Heerlen somde er gisteren nog een aan tal op: De gemeente Heerlen besloot na zeven weken moeizaam onderhandelen niet over te gaan tot de koop van het woningpakket van Vascomij. 0 Pogingen om vier tankstations af te stoten (gebouwd met van Gulf Oil ge leende 2,1 miljoen gulden en aan Gulf Oil verhuurd) bleven tot nu toe tever geefs. 0 Opdrachtgevers voor woningsbouw in Duitsland (door de dochteronderne ming Vascobau in Aken) vorderen nu van Vascomij in Heerlen de afbouwkos- ten van in de steek gelaten complexen. Gied Joosten had daarvoor de waarbor gen gegeven. De bewindvoerders van Vascomij zijn daarvoor nu al voor 5 miljoen gulden aangesproken. Verwacht wordt, dat dit bedrag op zijn minst nog verdubbeld wordt. De bewindvoerders zijn in een reeks juridische puzzels en procedures gedom peld over o.a. de arbeidsverhoudingen van werknemers, verplichtingen tegen over huurders en het recht om de hu ren van de Vascomij-woningen te in nen. Nog steeds maakt de gemeente Heerlen aanspraak op de huren als ga rantie voor de voor woningbouw geleen de kapitalen. Een faillissement van de nu in sur séance van betaling verkerende onder neming is onafwendbaar. 23-2-'67 A. B. WIGMAN UTRECHT ,JEr zijn al weer enige tekenen, die hoop geven, dat wij over het dieptepunt heen zijn. Uit de nu al te constateren opleving blijkt welk een ver- j trouwen het beleid van het kabinet-Zijlstra heeft gewekt Het landsbelang ver eist dat dit beleid wordt voortgezet". Aldus sprak woensdag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, waar de algemene ledenvergade ring werd gehouden van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouw vakpatroonsbond, voorzitter D. Versloot in zijn openingstoespraak. Ook de werkloosheid in de bouwvak ken bracht de voorzitter ter sprake, daarbij opmerkend, dat zodra er werk loosheid van betekenis gaat heersen, dit niet ernstig genoeg genomen kan wor den. „Maar", zo merkte hij op. „mag er ook eens op gewezen worden, dat het voor de betrokken ondernemers niet minder tragisch is". „Vaak zijn het van buiten komende factoren, die de ondernemers verhinde ren zich te ontplooien. Een snel uitge voerd onderzoek van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid heeft aangetoond, dat 70 procent van onze werkloze bouwvakarbeiders al voor 1964 in het bouwbedrijf werkzaam was. Dit wist erop, dat de oorzaken, althans in onze bedrijfstak, veel dieper liggen dan alleen een algemene conjunctuurbewe ging. Tijdens het bewind van minister Bogaers is de capaciteit van het bouw bedrijf enorm uitgebreid, maar daarbij is uit het oog verloren, dat het niet al leen een kwestie van behoefte is, maar vooral ook een kwestie van geld. Aan vankelijk is veel te eenzijdig de nadruk gelegd op capaciteitsuitbreiding. Pas in een veel later stadium is minister Bo gaers de noodklok over de financiering gaan luiden. De vraag is niet", zo ver volgde spreker, „of er voldoende be hoefte aan de produkten van de bouw zal bestaan, maar of de financiering er van verzekerd is. Er zal gekozen moe ten worden. Niet wat er nodig is, maar wat er mogelijk is. Dat is de kern vraag". Sprekende over het knelpunt, de fi nanciering, meende de voorzitter, dat de oplossing heel simpel is: er zal minder voor directe consumptie moeten worden uitgegeven en meer moeten worden ge spaard. Maar het gebeurt niet, omdat iedereen ervan uitgaat dat de ander er voor moet zorgen. Het huurbeleid en eigenwoningbezit besprekend meende de heer Versloot te moeten stellen, dat het tot nu toe ge voerde huurbeleid de animo om geld in woningen te steken meer remt dan be vordert. De gevolgen van kunstmatig te laag gehouden huren zijn veel ernstiger dan men zich meestal realiseert. „Als de overheid het vormen van eigen woningbezit veel krachtiger zou bevorde ren zou dat veel gezonder zijn dan het steeds maar opvoeren van het aantal woningwetwoningen", meende hij. Doordat de overheid de woningvoor ziening grotendeels aan zich heeft ge trokken lijken de particuliere bestedings mogelijkheden groter dan zij in werke lijkheid zijn. De prijs voor deze jaren lange volgehouden schijnvertoning beta len we nu, aldus spreker die in het ver volg van zijn betoog uiteenzette, dat het bouwbeleid veel meer dan tot nu toe ge baseerd zal moeten zijn op het maken van plannen op lange en middellange termijn. De genomen maatregelen voor het noorden bewijzen eens te meer dat het aan een tijdige voldoende planning heeft ontbroken. Het in de laatste jaren snel toegeno men ziekteverzuim geeft reden tot gro te bezorgdheid. De vraag dringt zich op of tot het zo verontrustbarend toegenomen ziektever zuim niet mede b(jv. de nogal sterk ver beterde uitkeringsvoorwaarden kunnen hebben bijgedragen. Spreker wilde slechts een mogelijkheid noemen en geen uitspraak doen. BONN Fritz Er Ier, die lange tijd voorzitter van de Socialistische fractie in de Duitse Bondsdag en tevens plaats vervangend voorzitter van de SPD is geweest, is overleden. Dtt is vanmorgen in Bonn door de Duitse socialistische partij bekendge maakt. ADVERTENTIE LONDEN. „Daily Mirror" Labouren „Daily Express" (conservatieven) heb ben eensgezind onomwonden ver klaard, dat de hertog van Edinburgh, prins Philip, „die de Britten zo graag opwekt tot werken", beter zelf de goede raad die hij aan anderen geeft kan toepassen, in plaats van zijn tijd te verdoen in het buitenland. „Hij heeft nog onlangs met koning Con- stantijn in Griekenland jacht gemaakt op wilde eenden en wilde zwijnen. Met hulp van een hef schroef vliegtuig en dertig drijvers werden tweehonderd stuks wild buitgemaakt, misschien een belangrijke bijdrage tot de Britse pro- duktie?" schrijft de „Daily Mirror". „Ongetwijfeld kan de hertog, die zich zelf zo graag hoort praten, ons veel leren. Maar het Britse volk, dat min der spraakzaam is dan hij, kan hem nog heel wat zaken bijbrengen. Voor wie houdt hij ons eigenlijk?" Op 8 februari heeft de echtgenoot van koningin Elizabeth een rede gehouden over de financiële en handelsmoeilijk heden van het land, die met grote koppen in de Britse pers is gepubli ceerd en tot vragen in het parlement aanleiding heeft gegeven. HALIFAX, (Nova Scotia). Dinsdag Is de trawler, Cape Bonnie tengevolge van sneeuw en dichte mist op de rotsen in de omgeving van de haven van Ha lifax, aan de grond gelopen. Tien leden van de bemanning kwamen om, terwijl acht andere vermist worden. Het hoofdkwartier van de land- en luchtreddingsdienst in Halifax liet we ten, dat de vissersschepen Gertrude en Ronald vier lijken hebben gevonden en dat nog vier lijken aan land zijn ge spoeld. De ruwe zee en het slechte zicht be lemmerden het zoeken naar overleven den. Het verongelukte schip had een be manning van 18 leden. BRUSSEL In een Nederlands ge zin in Luik is dinsdagavond de vader, de 49-jarige Van Engelshoven, door zijn 17-jarige zoon neergestoken met een mes. De vader is in zorgwekkende, zij het niet levensgevaarlijke toestand, naar een ziekenhuis overgebracht. De zoon is door de politie aangehouden. Dr. J. E. de Quay, die gisteren in het Amsterdamse RAI-gebouw het con gres van de Kon. Ned. Ver. van Trans portondernemers opende, was het helemaal niet eens met dr. Sj. Groen man, die een lezing hield over het saneren van de verkeerschaos in de grote steden. Dat verhinderde echter niet dat de heren toch een onofficieel zeer geanimeerd gesprek voerden. NIEUW DELHI De Congrespartij van premier Indira Gandhi, die sinds het land 20 jaar geleden onafhankelijk werd, onkwetsbaar leek, heeft in de vierde algemene verkiezingen een reeks dramatische nederlagen geleden. Enkele uren na de sluiting van de stembureaus bleek reeds, dat 13 staats ministers, die lid van de partij waren, een nederlaag hadden geleden. Twee andere leden van mevrouw Gandhi's kabinet kregen aanzienlijk minder stemmen dan de vorige maal. De Congrespartij, die bij de verkie zingscampagne voor het eerst de lei ding van Jawaharlal Nehroe ontbeerde, behaalde een bijzond c slacht resultaat in de zuidelijke staat Kèrala, waar een coalitie van zeven partijen onder lei ding van Pekinggezinde communisten een meerderheid in de assemblee ver overde. Toen daar de uitslagen van 77 van de 133 assembleezetels bekend waren, hadden de linkse communisten 30 ze tels veroverd en de Congrespartij slechts zes. Bij de verkiezingen in 1965 wist de Congrespartij in Kerala nog 36 zetels te bezetten en 33 pet van de stemmen op zich te verenigen. Nog verrassender was het ongewoon goede resultaat van de rechtse Jan Sangh (Hindoe)partij in het federale gebied Nieuw Delhi. Deze partij kreeg daar een beslissende meerderheid in zes van de zeven kiesdistricten en ver loor in het zevende district met een minimaal verschil. ARNHEM Een Turk, van wie op dit moment naam noch leeftijd geheel vast staan de politie geeft als ini tialen op H.R. en een leeftijd tussen de 35 en 40 jaar is in de afgelopen nacht te Arnhem omstreeks kwart voor één vermoord. Met pistoolschoten werd de man in de Spijkerstraat om het leven gebracht. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. PEKING Radio-Peking heeft gisteren een oproep gericht tot de Chinese boe ren, die in het Chinees-Russische grensgebied wonen. De radio drong er b(j hen op aan de voedselproduktie te vergroten en de strijdkrachten te steunen die bezig z(jn een „nieuwe tegenaanval van de reactionairen" af te slaan. Uit de radio-uitzending blijkt dat de moeilijkheden aan de Chinees-Russische grens nog voortduren. „Er zal nog een hevige slag geleverd moeten worden met verstokte elementen en nog niet bekeerde lieden zoals landeigenaars, rij ke boeren, contra-revolutionaire ele menten en rechtsen", aldus de radio. De mededeling van Radio-Peking be vatte voorts een zijdelingse waarschu wing aan het adres van de Sovjet-Unie. „Alle buitenlandse reactionaire krach ten die zich bedienen van ondermijnen de activiteiten zullen worden verplet terd", zo deelde de radio mee. De oproep tot de Chinese boeren om de voedselproduktie te vergroten en te gelijkertijd steun te verlenen aan de Chinese militairen, gaf Radio-Peking als volgt weer: „De Chinese boeren moeten een spa in de ene hand nemen en een geweer in de andere om zich voor te bereiden op de strijd ter verde diging van de grens en ter versterking van de proletarische revolutie". Uit Moskou werd gisteren gemeld dat Chinese troepen, die gelegerd waren langs de grenzen met de Sovjet-Unie en Mongolië, zich ongeveer tweehonderd kilometer hebben teruggetrokken. Alleen op enkele strategische punten zouden troepen zijn achtergebleven. In het ontstane niemandsland was de be volking weggehaald en achter de Chine se linies gebracht. De operatie was al enige tijd voltooid. Sindsdien was er ook een einde gekomen aan de uittocht van Chinese staatsburgers naar de Sov jet-Unie, aldus de berichten uit Moskou. Volgens berichten uit Gangtok, de hoofdstad van het Indische protectoraat Sikkim, zijn de portretten van Mao, die de vorige maand van de Chinese bun kers aan de grens tussen Tibet en Sik kim waren weggehaald, opnieuw aange bracht. Men meent hieruit te kunnen af leiden dat de Mao-gezinde troepen in dit gebied weer de overhand hebben ge kregen. Radio-Moskou verklaarde dinsdag dat een stad in de provincie Tsjetswan is veroverd door troepen van voorzitter Mao. Verder werd vermeld dat zich in Honan, Foekien en Sjantoeng en de stad Tientsin ongeregeldheden voor doen. Het aan een muurkrant ontleende be richt1 noemde de stad in de Zuidchinese provincie Tsjetswan niet met name. In de provincie Honan, ten zuidoosten van Tsjetswan, steunt het leger in twee grote steden de vijanden van Mao, al dus Radio-Moskou. Militairen zouden in de steden Tsjengtsjow en Kaifeng enige rode gardisten hebben gearresteerd. Twee Amerikaanse vliegtuigen hebben twee Chinese vissersvaartuigen in de Golf van Tonkin beschoten en tot zinken gebracht, zo heeft Radio-Peking gezegd. Hierbij was één Chinese visser gedood en waren er drie gewond. DEN HAAG De informateur, prof. dr. J. Zijlstra, heeft gistermiddag het door hem aangekondigde memorandum aan de fractievoorzitters van de vyf grote partijen verzonden. In Den Haag heerst echter vrees dat prof. Zijlstra met zjjn memorandum de mist in gaat. Tenzy de informateur aan de hand van de ant woorden van de fractievoorzitters zelf meteen zijn keuze maakt, wordt het een langdurige kabinetsformatie. Over de antwoorden van de fractieleiders op de vra gen die hun gisteren zijn voorgelegd, zou een eindeloos touwtrekken kunnen ont staan. Inzet daarvan wordt dan de vraag wat het komende beleid zal zijn en. welke partijen het zullen moeten steunen. De informateur heeft zijn vragen aan de leiders van de vijf grote partijen gezonden. De kleine zes komen niet aan de vorming van het kabinet te pas. Het memorandum is een schets van de financieel-economische toestand, ge combineerd met een aantal maatrege len en vragen. De maatregelen gaan over de beslissingen, nodig om de in vesteringen ter verbetering van de werkgelegenheid te kunnen vergroten. De vragen gaan o.a. over de nationali satie van het verzekeringsbedrijf, staatsdeelneming in de oliewinning, het voorkeursrecht voor gemeenten bij de aankoop van grond en de hervorming van het kiesstelsel. De algemene beleidslijn voor een meerjarige begrotingsplanning gaat uit van de bekende Zijlstra-norm dat de stijging van de overheidsuitgaven de groei van het nationale inkomen niet mag overschrijden. Gisteravond kon men al horen ver kondigen. dat de PvdA zich daarbij op het ogenblik best kan aansluiten. De overheidsuitgaven waren gedurende de afgelopen twee jaar al zover opgetrok ken dat men er wel vier jaar op kon teren. De financieel-economische situa tie zou dan in 1971 wel zo stevig zijn dat er een tweede golf van uitgaven verhogingen op kon volgen. Na het bekend worden van het ge zamenlijk program van de vakcentrales bleek duidelijk dat het NW de socialis tische partijleider drs. J. M. den Uyl onder druk wil zetten om aan de rege ring deel te nemen. Onder die druk zou drs. Den Uyl dan wel bereid zijn niet al te stevig vast te houden aan enkele punten van het program van de PvdA ook zou hij dan wel geneigd zijn om antwoord te geven op een aantal pro grammapunten. Dat wordt dan weer moeilijk voor de liberalen. De AR-partij wil, dat door een nieuw kabinet een beleid zal worden gevoerd, dat zoveel mogelijk overeenstemt met het AR-program van actie. Dat wil zeg gen, dat het beleid van het kabinet- Zijlstra in grote lijnen wordt voortge zet". Aldus mr. W. de Kwaadsteniet, secre taris van het centraal comité van de AR-partij, gisteravond in een radiocau serie. Tot voorzitter van de Eerste Kamer voor de zitting die zal aanvangen op 23 februari (morgen) is benoemd, prof. dr. ir. J. P. Mazure. DEN HAAG. Het kort voor de ver kiezingen door de heer N. Verlaan van de Boerenpartij aangekondigde hoger beroep van de heer H. Ko<ekoek tegen mevrouw H. van Someren-Downer gaat niet door. Dit blijkt, nu de termijn voor het aan tekenen van hoger beroep verstreken is. De heer Koekoek werd op 2 februari jl. bij vonnis van de rechtbank in Arnhem verboden om te zeggen dat mevrouw Van Som eren lid zou zijn geweest van de Nationale Jeugdstorm. Tijdens het proces werd bevestigd dat dit niet waar was en dat de beschuldi gingen van de heer Koekoek iedere grond missen, aldus een verklaring van het secretariaat van de VVD-fractie uit de Tweede Kamer. DEN HAAG Vanmorgen vroeg is in Scheveningen het American Hotel door brand nagenoeg verwoest. Door de hevige wind was het voor de met 7 wagens uitgerukte Haagse brand weer uiterst moeilijk de vuurzee te be dwingen. Desondanks kon uitbreiding naar belendende panden worden voor komen. De schade bedraagt volgens ruwe schatting 1 ton. De twee aanwezi ge hotelgasten moesten door de brand weer via de ladder worden bevrijd. DETROIT Ford Motor Company wil 217.000 afgeleverde automobielen aan een onderzoek onderwerpen. Daar bij inbegrepen ffijn 59 nieuwe Thun- derbirds, die een nieuwe montage van de stuurkolom behoeven. Deze Thunderbirds alsmede 211.000 andere voertuigen modellen van 1966 en 1967 zullen bovendien onderzocht worden op mogelijke defecten aan het bekrachtigde remsysteem. De Thunderbirds van het model-1967, die geïnspireerd moeten worden, zijn die van het type, dat uitgerust is met automatische snelheidscontrole-appara- tuur. ROTTERDAM Het conflict tussen het Rotterdams gemeentebestuur en de minister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening over de bouw van 721 woningwetwoningen in de wijk Om moord, is opgelost. Een kleine delegatie van het college van B. en W. boekte dit succes tijdens een bespreking op het departement in Den Haag. De partijen vonden elkaar door water in hun wijn te doen. De minister zal meer dan achtduizend gulden per wo ning voor de rondkosten vergoeden; de gemeente neemt niettemin genoegen met een exploitatietekort. Op 9 maart zal de gemeenteraad over deze oplossing kunnen beslissen. (Van een onzer verslaggevers). AMSTERDAM Met luider stem heeft het openbaar vervoer gisteren in Amsterdam gewaarschuwd tegen ver stikking van de steden door particuliere auto's en de gevaren van verminderen de belangstelling voor trams en bussen. Dat gebeurde op een congres van de Koninklijke Nederlandse Vereniging ran Transport-ondernemingen, waarin vrij wel alle ondernemingen op 't gebied van openbaar vervoer zijn verenigd. Hoewel het verkeersprobleem dikwijls als een hopeloze en vrijwel onoplosba re zaak wordt voorgesteld was er op dit congres een socioloog van naam die er anders over dacht. De demissionaire minister van ver keer en waterstaat, dr. J. E. de Quay, meende in zijn openingsspeech dat de structuur van onze steden aanpassing aan de verkeersbehoefte onmogelijk maakt. „Aan de ene kant is het onmo gelijk om de stadskernen af te breken om ruimte genoeg voor het verkeer te scheppen, maar aan de andere kant is het ook onmogelijk om de stadsker nen voor het verkeer af te sluiten". De socioloog prof. dr. Sj. Groenman was dat niet met de minister eens. Hij stelde eens kort en bondig dat de ver keersnood bezig is de woningnood in de schaduw te stellen. Over het verkeers beleid zei hij: „Men moddert maar wat aan". Oplossingen zag hij echter wel dege lijk. „De conclusie van de statistieken is dat de zaak muurvast loopt. De enige manier om dat te voorkomen is parkeren in de stadskernen te verbie den". „Dat brengt natuurlijk allerlei pro blemen met zich, maar die kunnen best worden opgelost als er maar vol doende intellect aan het werk wordt gezet. Een van de mogelijke oplossin gen schuilt in het witte-fietsenplan van het provotoriaat, dat overal in de ste den wit geschilderde fietsen wil zetten voor algemeen gebruik De hoofddirecteur van de ANWB, de heer A. Blankert, was ervan overtuigd dat het openbare vervoer in de toe komst de enige mogelijkheid zal blijken om het massale woon-werkverkeer en het massale vervoer naar populaire recreatie-oorden vlot te verzorgen. Hij wilde de rol van de auto nu en in de toekomst echter zeker niet onderschat ten. „De vrijheid en het gemak dat de auto biedt horen bij de essentie van de recreatie", zo meende hij. Als directeur van de Nederlandse Spoorwegen pleitte mr. M. G. de Bruin ook voor openbaar vervoer voor woon werkverkeer. „De auto eist per passa gier te veel ruimte op de weg en te veel lang-parkeerruimte voor dit soort verkeer", zo stelde hij. Over het toegankelijk maken van stadskernen voor steeds meer auto's zei hij: „In Amerika ervaart men dat er op den duur minder mensen in de stadskern komen als er maar steeds meer auto's worden toegelaten. Over lange termijnen gerekend blijven dan ook de auto's weg". „De Amerikanen noemen dit „de hartziekte van de steden". Hetzelfde gevaar bedreigt ook de Europese ste den. Intensief autoverkeer werkt nu eenmaal een spreiding in de hand van de bedrijven waar automobilisten heen willen. Al te veel spreiding heeft tot gevolg dat er geen echte kern, waar men vlak bij elkaar verschillende zaken kan afhandelen, overblijft. Dan is de functie van de stadskern verdwenen". SINGAPORE Radio Djakarta meldt dat de gewezen brigade-generaal Su pardjo, die beschouwd wordt als de lei der van de mislukte staatsgreep van 1965 in Indonesië, morgen in Djakarta zal terecht staan. Het proces is aangekondigd door Dato Mulia, de leider van het onderzoek in deze zaak. Volgens Dato Mulia. zal pre sident Soekarno niet opgeroepen worden om te getuigen. Het aantal op te roe pen getuigen bedraagt 32. Generaal Supardjo werd pas vorige maand gevangen genomen na sinds de staatsgreep op 1 oktober 1965 voort vluchtig geweest te zijn. De naam Supardjo kwam op de voor grond tijdens het proces in december tegen het gewezen hoofd van de Indone sische luchtmacht, Omar Dhani. Er DETROIT General Motors Corpo ration heeft een begin gemaakt met het ontslaan van 80.000 assemblagearbei ders Daarmede komt de produktie der automobielfabrieken vrijwel stil te lig gen. Het ontslag is een gevolg van een staking te Mansfield in Ohio. Het totale aantal ontslagen is aan de voorzichtige kant. Het wordt mogelijk geacht, dat het aantal ontslagen arbei ders tegen het einde van de week tot 100.000 zal zijn gestegen, zelfs als de staking thans reeds geregeld zou kun nen worden. werd toen getuigd, dat Supardjo een be langrijke rol had gespeeld b(j het op touw zetten van de staatsgreep. Ovei de positie van president Soekarno b nog onzekerheid. Een gezaghebbende zegsman zei: „Er is nog niets beslist.' De Indonesische legerleider generaal Su harto, de voorzitter van het kabinets presidium, had dinsdag een gesprek van twee uur met generaal Nasution, de voorzitter van het volkscongres. Volgens onbevestigde berichten zou Soekarno woensdag alle macht aan Suharto over dragen. Ij1 en hogedruk-gebied boven Spanje J en het westelijke deel van de Mid dellandse Zee houdt boven de Golf van Biscaje een zuidwestelijke stro ming in stand. Hiermede wordt zachte en vochtige lucht in de richting van onze omgeving gevoerd. De voorste begrenzing drong in de ochtend, ver gezeld van veel bewolking en wat regen, al over Frankrijk en Engeland naar het noordoosten op. In de stro ming bevinden zich enkele depressies, die via de Britse Eilanden en de Noordzee eveneens naar het noord oosten koersen. Het komende etmaal zal Nederland zich in de zuidwestelijke luchtstroming bevinden. Hierin wordt vrij veel be wolking aangetroffen. Daaruit kan plaatselijk regen of motregen vallen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1