Rode Kruis Rhenen telt ongeveer 1500 leden Henri Dunant doet Rhenen weer aan „Pony-dressuur in Kesteren moet iets gezelligs worden" „Bataviertjes" heffen geen lioge contributie Allerhande in Ouwehand kampioen in Brussel Instructrice Nanneke van Leeuwen V aa\ u het woord Poesen internationaal Nogmaals de MACRO-affaire Karakter Denk overal en altijd weer aan het kind in 't verkeer BURGERLIJKE STAND Oni tuinbouwhoeb Dinosaurus in klein Vliegexperiment D.O.T.O.-leden houden bazaar Protest tegen rijden van bus op zondag „Caecilia" geeft uitvoering Donateursgeldon belangrijkste Slachtvee Varkensprijzen met 10 cent omhoog EDE VEENENDAAL PI uimveemarkt in Duitsland is ontlast WOENSDAG 22 FEBRUARI 1967 RHENEN In hotel de Stichtse Oever vond gisteravond de jaarlijkse algemene ledenvergadering plaats van de afdeling Rhenen van het Nederlandsche Roode Kruis. Onder de vele aanwezigen bevond zich ook nir. J. Deen als afgevaardigde van het gemeentebestuur. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeling een goed Jaar achter de rug heeft. Een grote tent en een viertal portofoons behoren tot de waardevolle aanwinsten, die het werk van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis ten goede komen. Alvorens de vergadering een aanvang nam, werd enkele ogenblikken stilte in acht genomen ter nagedachtenis aan oud-voorzitter N. Souwerbren, die. het afge lopen jaar is overleden. Het ledenaantal is ook het afgelopen Jaar weer sterk gestegen. Het totale aantal bedroeg per 1 januari 1462, een aantal dat nog niet eerder wterd be reikt. Op de vergadering werd bekend gemaakt, dat het hospitaalschip „Henri Dunant" de nachten van 28-29 maart en 13-14 juni in Rhenen zal doorbren gen. Op 22 mei zal een grote collecte wor den gehouden, waarvan veel wordt ver wacht. Wijkzuster J. E. Roem'eling werd benoemd tot leidster van de help sters. Met vreugde werd terug gezien op de activiteiten van het Jeugd Rode Kruis. Zij organiseerde een briefkaar tenactie en een actie, waarvan de op brengst ten goedé is gekomen aan de ontwikkelingshulp. Dinsdag 14 maart wordt wederom een bloedafname avond gehouden. Door het bestuur van de plaatselijke afdeling wordt grote aandacht gevraagd voor dit zo belangrijke werk. Het aftredende bestuurslid mevrouw Deen werd met algemene stemmen herkozen. Ook het afgelopen jaar werd de co lonne weer geleid door twee plaatselij ke artsen, waarvoor het bestuur zich zeer erkentelijk toonde. Aanmelding van nieuwe leden voor de colonne is echter dringend noodzakelijk wil deze <#e activiteiten kunnen voortzetten. Overwogen wordt een tweede lec- tuurhuisje in Rhenen te plaatsen. Zoals bekend staat er reeds één op de hoek Herenstraat-Cuneralaan. Tot slot sprak mr. Deen namens het gemeentebestuur. Hij bracht de compli menten betreffende het goede werk en sprak de wens uit, dat de activitei ten een stijgende lijn mogen vertonen. Voorzitter B. Rungé constateerde in zijn slotwoord, dat de hulp aan de medemens in deze tijd zeer in de verdrukking komt. „Men gunt zich geen tijd meer voor anderen. Dit kan funest zijn, want in tijden van nood moet het Rode Kruis handelend kun nen optreden en goed geoefend zijn, om dit te kunnen doen. Men moet bereid zijn zijn vrije tijd in dienst van zijn medemens te stellen", aldus de heer Runge. Evenals voorgaande jaren werdén ook dit jaar weer tijdens de jaarver- Het reptielenhuis in Ouwehands Die renpark is -bijna verbouwd. De laatste hand wordt gelegd aan de centrale ver warming en dan kunnen de krokodillen hun nieuwe behuizing betrekken. De heer Ouwehand vertelde als grote bijzonderheid, dat hij krokodillen per strekkende centimeter moet betalen, 'n Kleintje kost zo'n vijfenzeventig a hon derd gulden. Ze zijn gemakkelijker te vangen dan de monsters van bijna twee meter. Vandaar dat de leverancier een volwassen krokodil er strekkende cen timeter in rekening brengt. Waarschijn lijk ligt de prijs op een tientje. Heb je een krokodil van twee meter lengte, dan betaal je al gauw een slordige twee duizend gulden. Grote exemplaren moet wel duurder zijn, want ze zijn veel moei lijker te vangen. Het is een veel ge vaarlijker karwei en ook het transport ls niet eenvoudig. Hier staat tegenover, dat een krokodil goedkoop is „in het gebruik". Hij eet niet elke dag. Toch komt er nog heel wat voor kijken om de dieren in leven te kunnen houden. Er moet zomer en winter centrale ver warming aanwezig zijn De krokodil is spectaculair. Het pu bliek griezelt ervan, maar wil toch erg graag deze dieren gaan zien. Ouwe hands Dierenpark heeft er vóór de oor log bijna duizend gehad. Ze lagen toen op en over elkaar in een echte tropische poel. Maar dat is over. Deze monster lijke dieren zijn echter uit geen enkele dierentuin weg te denken. En om ze op de Grebbeberg behoorlijk te huisvesten heeft men er het reptielenhuis voor be stemd. In Ouwehands Aquarium „wonen" 2 waranen. Ze zijn ongeveer een halve meter lang en kunnen nog een meter groeien. Ze hebben veel gelijkenis met de dinosaurus, de prehistorische reuzen hagedis. Aquariumverzorger Van de Wijngaard heeft er de laatste maanden weinig last van gehad. Beide dieren hebben namelijk een lange winterslaap gehouden, maar inmiddels zijn ze weer springlevend te voorschijn gekomen, zo dat ze dagelijks hun natje en hun droog je moeten hebben. Ze leven in hoofdzaak van vlees, kikkers en muizen, deze dino saurussen in zakformaat. Steeds meer dierentuinen in de wereld gaan ertoe over arenden en gieren vol ledige vliegvrijheid te geven. Deze enor me vogels zijn in feite te groot om ze gekooid te houden. Ook de directie van Ouwehands Dierenpark gaat er binnen kort toe over deze vogels een veel gro tere ruimte te bezorgen, zonder dat ze een dak boven hun hoofd zullen krij gen. Uiteraard blijven de gigantische vleugels regelmatig onder controle, op dat de roofvogels niet kunnen ontsnap pen. SCHERPENZEEL Vrijdag en za terdag 24 en 25 februari organiseert de Scherpenzeelse gymnastiekvereniging DOTO haar jaarlijkse bazaar in de ge meentelijke eierhal. gadering de Landsteiner penningen uit gereikt. De heer A. Ouwehand kreeg de zilveren plaquette met incriptie voor het 20 maal bloed geven. Een verzilverde penning voor 15 bloedafnames werd overhandigd aan: P. Bochane en W. J. Kromwijk. De penning voor 10 bloedafnames kregen: C. Drost, P. L. de Wildt, W. van Breda, mevr. B. van Straten-van Kolch, D. van Brenk, D. den Uyl, G. Wildekamp en G. Lokhorst. De Landsteinerpenning in brons voor 5 maal bloedgeven werd uitgereikt aan: S. J. W. van Tongeren, J. van Mou- rik, mevr. A. Keyman, F. Heugens, W. van Harn, mevr. J. J. Wisgerhof- De Jong, A. J. Bosman, J. A. van Hattum, mevr. E. van Hattum-Van In- gen en mevr. H. van Ingen-Hommer- son. EDE De Nederlandse vereniging tot bevordering van de zondagsrust en de zondagheiliging te Ede heeft in een adres aan de gemeenteraad van Hoo- geveen geprotesteerd tegen het voorstel van B. en W. om per 1 april de stads bus ook op zondag te laten rijden. Volgens het adres betekent dit voor stel een stap verder op het spoor van de ontkerstening van de zondag. Deze ontwikkeling leidt tot afbreuk van het kerkelijk leven en ontwrichting van het gezinsverband. De overheid kan zich met een verwijzing naar het algemeen belang niet ontheven achten van haar roeping om met alle ten dienste staan de middelen de zondagsrust- te bevor deren. Bovendien is niet het algemeen belang, maar het richtsnoer van Gods Woord normatief. Het bestuur van deze interkerkelijke vereniging, vraagt aan de gemeenteraad het voorstel van B. en W. daarom te verwerpen, opdat de zondag niet verder wordt geofferd aan materiële belangen en publiek ver maak. Talloze particuliere vervoermiddelen kunnen volgens het bestuur de behoef te aan noodzakelijk reizen op zondag voldoende opvangen, zodat de chauf feurs van de stadsbusdiensten hun zon dag niet behoeft te worden ontnomen. Donderdagavond zal de gemeenteraad het voorstel behandelen. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Het lijkt mij zo langzamerhand tijd worden met een enkel woord te reage ren op de ,,zaak-Kneepkerts". Dit MA- CRO-lid geeft voor, dat hij .de MACRO wil dienen, maar ieder weldenkend mens zal het met mij eens zijn, dat hij daarvoor heel vreemde middelen ge bruikt. Hoe de MACRO-leden erover denken zal op de komende ledenverga dering wel blijken. Overduidelijk! Voor mij is in de pers de kous voorlopig af, dat zonder meer te verklaren, dat alle verdachtmakingen en vuilspuiterij van de „heer Kneepkens" op de ledenverga dering zullen worden ontzenuwd. Voor honderd procent! D. J. Bovenschen, voorzitter MACRO. SCHERPENZEEL Vrijdag en za terdagavond 24 en 25 februari geeft de muziekvereniging Caecilia te Scherpen- zeel haar jaarlijkse winteruitvoering. Het concert staat onder leiding van de heer J. Weyers. Het tweede deel van het programma wordt verzorgd door het cabaretgezelschap „Animoso" uit Heelsum. De uitvoering vindt plaats in het gebouw Philalethes. KESTEREN „De combinatie kind en paard oefent een bijzonde re aantrekkingskracht op me uit. De mogelijkheden om beiden gelijktij dig iets te leren zijn talrijk en bo vendien puur natuurlijk". Dit zegt de 20-jarige Nanneke van Leeuwen uit Veenendaal, die gisteravond is benoemd tot instructrice van de on langs opgerichte ponyclub „De Ba- taviertjes" te Kesteren. Nanneke is zelf reeds op 9-jarige leeftijd in de paardensport verzeild geraakt. „Sindsdien voel ik me altijd aan getrokken tot het paard", zegt zij. „Ik ben hen gaan beschouwen als mijn beste vrienden en daar heb je nu eenmaal alles voor over. Omdat ik ook van kinderen houd, heb ik gesolliciteerd bij de Bataviertjes om daar les te kunnen gaan geven. Eigenlijk zou je het geen les moe ten noemen, want het moet echt een uurtje worden waarin de kinderen zich kunnen ontspannen. Het be langrijkste is, dat de kinderen en thousiast zijn en blijven. Het mag voor hen niet saai worden en het mag niet op dressuur gaan lijken. Kortom, het moet iets gezelligs worden". Zaterdag heeft mejuffrouw Van Leeuwen proefles gegeven en uit haar aanstelling mag dan ook wor den afgeleid, dat het bestuur van de ponyclub van oordeel is, dat de char mante Veenendaalse alle capacitei ten bezit om de reeds talrijke pupil len met hun pony's onder haar hoede te nemen. „Vooral de eerste lessen lijken mij bijzonder interessant. Het geeft een gevoel van tevredenheid als na eni ge tijd kan worden geconstateerd, dat de kinderen iets hebben bereikt met hun paardjes. Het aardigte is, dat de pony's en hun berijders alle bei evenveel moeten leren. In de toe komst hoop ik met de kinderen deel te kunnen gaan nemen aan concour sen en wedstrijden. Dat werkt vaak enorm stimulerend, vooral als het re sultaten oplevert. Bovendien is het van belang, dat de kinderen eens aan iemand kun nen laten zien wat zij presteren. Daarom zou ik het op prijs stel en als de ouders af en toe eens in de manege komen kijken. De kinderen doen dan lextra hun best en dat komt de lessen ten goede". Nanneke van Leeuwen heeft er zin in en ziet dan ook met vertrouwen de eerste lessen tegemoet. Enthousiast vertelt zij over haar plannen. „Ik tfegin om de kinderen vertrouwd te maken met hun paard jes. Wat dat betreft heeft een pony bepaalde voordelen. Voor zo'n klein paardje heeft men niet zo gauw angst als voor een grote. Omgang en verzorging wil ik als fundament leggen bij mijn lessen". suur mogelijk. Daarbij wil ik hoofd zakelijk per individu gaan werken en niet zoals veel gebeurt per groep. Ieder'e pony heeft met zijn berijder aparte aandacht nodig." Eén van de grote voordelen van de ponysoort vindt de instructrice, dat praktisch iedereen er aan kan deelnemen. „Het is echt niet zo duur Me/. Nanneke van Leeuwen met een van de dieren, die binnenkort door de manege te Kesteren gullen draven. als het vaak lijkt. Dat werkt dan ook vaak ten onrechte afstotend. Het is een sport, die voor iedereen is wegge legd". „Het is van belang, dat dé kinde ren op zeer jeugdige leeftijd met de ponysport beginnen. Het is namelijk gebleken", zegt de jeugdige instructri ce, „dat het karakter van de kinde ren grotendeeld wordt bepaald door de omgang met het edele dier. Zij raken niet alleen vertrouwd met paarden, maar mét alle dieren. Dit heeft weer tot resultaat, dat later zal blijken, dat kinderen die veel met dieren zijn omgegaan zich meer als mens tussen de mensen gedra gen. Een paard is nu eenmaal het meest karaktervolle dier en ik gé- loof, dat ook hier het spreekwoord geldt: waar je mee omgaat word je mee besmet". Nanneke van Leeuwen doet het werk zuiver uit liefhebberij. „Ik wil in Eerste instantie trachten de kinde ren er enthousiast voor te maken. Zij moeten één worden met hun po ny, want dan pas kun je wat berei ken. Hierna wordt de eigenlijke dres- KESTEREN De pony vereniging „I)e Bataviertjes" te Kesteren zoekt dona teurs, die de onlangs opgerichte vereniging door vrijwillige bijdragen financieel kunnen steunen. Een en ander bleek gisteravond tijdens een ledenvergadering, die plaats vond in de lagere land- en tuinbouwschool. Penningmeester Schepers was van oordeel dat het opschroeven van de contributie zekere gevaren met zich mee brengt. „Het donateurschap moet een behoorlijk bedrag op kunnen leveren om de vereniging financieel gezond te riiaken". De contributie werd tenslotte vastge steld op f 20.per lid per jaar, hetgeen neerkomt op f 0,50 per week. Op de vergadering werd uitvoerig ge sproken over de inrichting van de ma nege. Uit de gesprekken kon worden opgemaakt, dat het nog flink wat geld zal gaan kosten, voordat er uiteindelijk kan worden gereden. De manege is ge legen aan de Parallelweg en verkeert momenteel in een vervallen toestand. Er zal echter de komende weken met man en macht aan worden gewerkt om het mogelijk te maken, dat er over drie weken met de lessen kan wordet ge start. Ook voor kinderen die geen pony bezit ten ziet het er naar lit, dat zij aar deze opkomende sport kunnen gaan deelne men. Particulieren boden de Batavier tjes zeven pony's aan, waarop mag wor den gereden. Een teken dus, dat de be volking zich volkomen achter de vereni ging heeft gesteld. Op de vergadering werden mej. N. v. Leeuwen uit Veenendaal en de heer A. Smits uit Rhenen aangesteld als instruc trice en instructeur. Beiden zullen over enkele weken in functie treden. De pakketprijs van slachtvee bleef boven de oriëntatieprijs, zodat de in voer uit derde landen belast blijft met de halve heffing. Voor de week vanaf 19 febr. is deze onveranderd f 30,81 per 100 kg levend. Het overgaan van de hele op de hal ve heffing heeft de binnenlandse prijzen niet nadelig beïnvloed. Er was reeds geruime tijd druk door de omleiding van het handelsverkeer, toen de ande re lidstaten vóór Nederland de halve heffing toepasten. De offerteprijs uit derde landen ligt ruim f 60 per 100 kg (levend) beneden de Nederlandse prijs. Voor de gemeste kalveren was een licht afbrokkelen van de noteringen op te merken. De uitvoer naar Italië loopt door, doch bedraagt aanzienlijk minder dan in voorgaande weken; in de week tot 10 febr. ging nog geen 180 ton kalfs vlees naar Italië. Er blijft enige invoer van levende slachtkalveren uit België. Het betrekkelijk korte aanbod in slachtrijpe varkens en de goede vraag in binnenland en voor de export naar Italië was voor de inkoopcombinaties van slachtvarkens VAKO (Oss); IVO (Deventer) en HAVO (Homburg) aan leiding de uitbetalingsprijzen voor de in de week tot 25 febr. over te nemen slachtvarkens met 10 cent te verhogen. Men betaalt de volgende prijzen voor geslachte varkens, af-boerderij, le kwal. 68/85 kg f 2,80; 86/90 kg f 2,70; 91/ 100 kg f 2,60. Voor varkens van 2e, 3e en 4e kwaliteit gelden de gebruikelijke kortingen van resp. 12, 17 en 22 cent per kg. Ook de Coveco-coöperaties hebben de uit betalingsprijzen dien overeenkomstig verhoogd. In de week tot 10 febr. werden ca. 129.000 varkens geslacht, dat is ca. 4000 minder dan 'n week tevoren. Uitge voerd werden 3136 geslachte varkens, in hoofdzaak naar Italië, waarheen ook nog 300 ton delen van varkens, incl. buikspek werd uitgevoerd. Italië is daarmee een belangrijk af nemer van Nederlands varkensvlees te belangrijker nu de overige lidstaten de grenzen nog gesloten houden. In Bel gië liepen de varkensprijzen weer wat op, mede onder invloed van de overi gens betrekkelijk bescheiden uitvoer naar Duitsland. In Frankrijk is de var- kensmarkt zwak en maakt men mel ding van licht afbrokkelen van de prijzen. Wel circuleren in Frankrijk geruchten over een spoedige opening van de grenzen voor Nederlandse var kens, mogelijk tegen het eind van deze maand. De binnenlandse afzet van varkens vlees is bevredigend. Geboren: Audrey A. D.. d. v. W. A. Banse en B. Volk; Wilhelmus C. S., z. v. W. J. H. Jansen en C. D. M. van Geel; Peter K., z. v. A. K. van der Vlis en A. M. D. Stelwagen; Jan J., z. v. M. van de Haar en A. v. Lagen; Margaretha F., d. v. G. Klomp en M. M. S. van den Top; Gorinne A. C., d. v. C. M. Mulder en A. v. d. Lust- graaf; Martin, z. v. R. van Huisstede en D. van Hensbergen; Bertja, d. v. J. W. van de Glind en M. van Eem; Fri da M., d. v. H. F. Erz en M. J. Haal- boom; Wilhelmus J. H., z. v. H. G. C. Kersten en J. Kok; Alijdis H., z. v. A. Jansen en H. Kampert; Mark F., z.v. F. v. Leeuwen en K. M. Döring; Hen drik J., z. v. G. Weigraven en G. .W E. Broekhuizen; Jan H., z. v. B. H. Da- nen en W. Lourens; Maas M., z. v. R. Wallet en G. Nap; Mieke A., d. v. E. Baerends en A. G. Reinders; Pieter- nella, d. v. C. Molenaar en W. Berk hof; Christiaan L., z. v. J. S. Bouwer en T. Metz; Evert J., z. v. G. van de Lagemaat en G. H. Beijer; Gerda, d. v. G. A. van Engelenhoven en G. Elbert- 8en; Arend J., z. v. H. Weigraven en T. H. van Veen; Antoinette P., d. v. A. P. de Groot en T. J. L. Holtman. Ondertrouwd: Hendrik J. Blotenburg en Hermina Pater; Willem Landlust en Hendrika Hardeman; Alex J. van de Hoef en Henny van Egdom; Cornelis Goedhart en Feedie A. von Bannisseht; Hendrik W. Viets en Hendrika H. Plui- mers; Cornelis J. A. Pannekoek en Jeanne J. M. Lamm erts; Johannes Bol huis en Gerritje C. van Beek; Frede- rik F. J. Gonkel en Sonja H. Erkelens; Johannes Meijer en Josina Lulofs. Getrouwd: J. A. Iglesias en D. Vonk; Th. Busser en H. G. Heijink; N. W. van den Broek en H. Stomphorst; J. Chr. Wiegerink en A. H. Hendriks; H. J. Kamphuis en J. W. v. Scherren- burg; J. Maas en F. Vaarkamp; H. Schüttelkorb en M. Veldhuis. Overleden: Maria C. Dijkstra, e.v. J. E. van Otterloo, 73 j.; Willem J. Gre- vestuk, 73 j.; Willemina M. Achter straat, 71 j.; Marinus J. Derkzen, 81 j.; Nieske van Maanen, e. v. H. de Jongh, 61 j.; Hendrik P. Zwennis, 43 j.; Gerrit Klok, 52 j.; Andreas Hazen berg, 75 j.; Frederlk W. Tieman, 87 J. EDERVEEN Geboren: Ceel z.v. M. Roseboom en A. Bouwheer. Getrouwd: J. Roelofs en S. Hardeman. RHENEN. Mevrouw De Haas- Zanen heeft tijdens een kattententoon stelling in Brussel met drie poezen drie internationale kampioenschappen behaald. Haar inzending bestond uit een blauwe Siamees, een zwarte Siamees en een blauwe Rus. Geboren: Jeannette Christine, d.v. P. Harmsen en G. J. van den Besselaar; Juliana, d.v. J. W. Heikamp en J. W. B. van Esterik; Gerdine Margaretha, d.v. B. J. Vrieling en D. D. van Geerenstein; Willem Hendrik, z.v. E. ter Haar en H. de Roode; Christiaan, z.v. P. Anbeek en P. van Hees; Uilke, z.v. F. A. Reinders en W. T. H. Wetsterjn; Jacobus, z.v. S. Roseboom en J. Bos; Willem, z.v. W. Schoeman en S. H. de Fluiter; Carla Kla- sina, d.v. D. Meijer en K. van den Ha- tert; Elizabeth Antonia, d.v. A. van Mid delkoop en C. N. Koudstaal (geboren te Ede); Jan Gerrit. z.v. C. de Jong en H. J. G. van Kooten (geboren te Rhe nen) Aafke Geertje, d.v. J. H. Kaspers en E. van Schoonhoven (geboren te Rhe nen). Ondertrouwd: R. L. Smeenk en G. van den Ham; B. van Marle en A. Drost; H. Dijksterhuis en A. J. H. van Ginkel; A. Hardeman en G. C. van den Broek; J. J. A. Gordijn en G. A. M. Slinkman. Getrouwd: W. F. Vons en M. Pronk; L. Rebergen en W. Hol. Er is enige verbetering te constate ren in de franco-grensprijzen voor braadkuikens. Op te merken is een gro tere vraag bij verschillende Duitse im porteurs, die soms zelfs op spoedige le veringen aandringen. Dat wijst op een zekere krapte in de voorraden, die door de export in het algemeen wordt aan gegrepen om hogere vraagprijzen aan te melden. De situatie is uiteenlopend, want uit Duitse slachterijen wordt hier en daar nog dwingend aangeboden, te gen zeer lage prijzen. De Duitse markt is niettemin ontlast, enerzijds door een grotere consumptie tegen lage prijzen, anderzijds door een export. De cijfers van de import van Zwitserland, geven aan dat reeds in december Duitsland een kleine 600 ton kuikens daarheen ex porteerde. Dat is ongeveer een kwart van de totale Zwitserse import in die maand. Wel zou men het contingent van 1500 ton, dat in aanmerking kwam voor extra-restitutie niet geheel hebben kunnen benutten. Er wordt op de Duit se markt nog tegen uiteenlopende prij zen aangeboden, en beter zou het zijn als de export uit Nederland nu eens één lijn zou trekken. De maatregelen ter verbetering van de structuur van de afzet, zijn inmiddels be kendgemaakt. Deze zullen het mogelijk maken dat op de Duitse markt, waar Ne derlands gevogelte onder 100 verschil lende merken wordt aangeboden, het Nederlands produkt beter zal worden gepresenteerd. Het is daarom dat men bijvoorbeeld zich wel eens kan spiege len aan de presentatie van het, welis waar duurdere, Franse gevogelte. De uitvoer blijft qua hoeveelheid behoor lijk op peil en aanwijsbaar. EIERMARKT. Deze week opende op een prijspeil van eieren, dat maandag ongeveer ge lijk was aan dat van voorgaande week maandag. In die tussentijd echter is de markt aanvankelijk opgelopen, doch was er later weer van een duidelijke afzwakking sprake. De terughoudendheid bij Duitse ko pers werd groter, met als gevolg een prijsdruk. Op te merken is dat in de periode van de oplopende markt in Duitsland door handel en ook door pro ducenten nogal wat eieren werden ach tergehouden. Zodra de markt iets aar zelde kwamen deze in aanbod en ver oorzaakten een nog grotere prijsdruk. met het bovenvermelde resultaat. Hoewel Frankrijk vrij vlot disponeert, zijn de aankopen toch niet in staat om voldoende het verlies aan afzet in Duitsland te compenseren. Hier en daar beginnen stilaan de Paas-dispo- sities. Was voorgaande week in Keulen de notering van Nederlandse eieren in de groothandel een fractie hoger dan van Duitse eieren, vrijdag 17 februari was de situatie omgekeerd. In de oplopende markt waren name lijk de prijzen van Duitse eieren ster ker gestegen dan van Nederlandse. De franco-grensprijzen, inclusief verpakking vertoonden de afgelopen week het vol gend verloop (prijzen voor 3tjes) 15 fe bruari f 13.25-13.50; 17 en 20 februari f 13.00, met kleine afwijkingen, overwe gend neerwaarts gericht. Laat ons beginnen met de binnenge komen brief van de heer C. Sch. uit Veenendaal te beantwoorden. De Callu- na (struikheide) is toch wel algemeen bekend en moest toch eigenlijk meer in grote tuinen toegepast worden. Op gro te buitenplaatsen zag men er vroeger heje paden van, of wel de kanten langs de paden waren met'diverse soorten be plant. Het was zeer interessant. Van de gewone struikheide (calluna vulgaris) zijn velé variëteiten, bijv. alportii (donkerrood); Nix, donkerrose; hayens, zuiver wit. Inderdaad stellen deze niet veel eisen aan de grond, zelfs zou een voedzame grond schadelijk zijn. Zandi ge veengrond is prima! Thans de erica (heide). De gewone dopheide (Erica tetralex) grauwe dop heide; Erica Cinerea, Carnea, de voor- jaarsheide, brengt in bloei iets, dat be haaglijk aandoet. Geef bosgrond en een zonnig plaatsje en ze doen het goed. Eri ca Cornea bloeit reeds in maart-april, rose bloempjes. Er zijn hiervan talrijke soorten, ik noem o.m. King George, kar- mijnrose; Vivelii, karmijnrood; Winter Beauty (rose); Springwood (wit). De Erica Cinerea heeft hangende bloem pjes, die in juni-juli verschijnen. Hier van zijn ook meer fraaie soorten en ver scheidenheden, o.m. alba (wit), Cocci- nea (donkerrood), Vagans(rose) bloeit augustus-september. Een variëteit met witte bloemen is (alba), donkerrood (ru bra), zalmrood (St. Keverne), rose (Mrs. Maxwell). U ziet, er is te kust en te keur en gedurende heel lange tijd van het jaar is er voor uw doel bloei ende heide. Ik hoop u hiermede tot te vredenheid te hebben beantwoord. Laten andere lezers (essen) er hun voordeel mee doen. Vollegronds-chrysanten I chrysanthe- num Indicum) geven vanaf september tot de vorst komt mooie bloemen. Nu er vele verscheidenheden bij zijn geko men in de voorgaande jaren, zou ik in dit „praatje" er wat dieper op willen ingaan. Ik raad u aan om enige mooie soorten in de tuin te planten. De plan ten zijn tegen de winter bestand als de grond maar niet te nat is. Het is droog turfmolm aan té brengen. Ze vra gen veel bemesting en een zonnig plaats je. Ook onder de Koreaanse, chrysanten zijn mooie nieuwigheden. Ik laat hierbij' enige mooie bloeisters volgen: chrysan themum indicum, Bronzé precore (o- jebrons) champ d'or (diepgeeel), Flo ra (kleinbloemig) helder geel, Goldfin- der, prachtige goudgele bloemen; Sal mon Precoce (zalmkleurig); Sunbeam (grote bloemen); Oranje Wonder (en- kelbloemig, koper-oranje gekleurd). De allervroegste is de Sappho die bloeit met citroengele bloemen. In onze tuin brengen we nu orde. Dood en overgebleven materiaal van 't vorig jaar wordt opgeruimd. Er kunnen nu nog heesters en vruchtbomen ge plant worden. Op een beschut hoekje kan men spinazie zaaien. Wie over een bak beschikt, kan reeds enige bloemza den hierin zaaien, doch nodig is dat niet. Met het snoeien van de heesters is het gauw afgelopen, doch het dient wel in deze maand (februari) afgelopen te zijn. Om deze tijd hangt het voorjaar in het hout, de knoppen van de vroegbloei- ende heesters zwellen en maken zich op om zo spoedig mogelijk hun bloemen te ontplooien. Sneeuwklokjes, Sneeuw- roem, etc. etc. geraken uitgebloeid, tul pen, hyacinthen, narcissen, etc., alsme de de vroegbloeiende vaste planten ste ken hun neusjes boven de grond. Het voorjaar zit in de lucht! De kalender wijst spoedig „maart" aan en in deze maand worden de bol- en knolgewassen geplant, waarbij mooi materiaal is. De behandeling is een voudiger dan die van de herfst-bolgewas- sen, omdat er geen winter op volgt, waartegen we dan nog allerlei maatre gelen moeten nemen. In de maand maart worden bij gunstig weer diverse gewassen geplant of verplant. Anemo nen worden 6 cm. diep geplant, met een onderlinge afstand van 10 cm. De hoogte wordt 25-30 cm. Er zijn enkele en dubbele Anemonen. De rassen van Cean en St. Brigid zijn heel mooi. De (Kaapse Hyacint) oftewel de Galtonia Candicans heeft grote bollen, groeit on geveer 1,20 mtr. hoog en bloeit heel fraai met witte klokvormige bloemen. Het is iets moois als tussengewas bij heesters, doch ook in combinatie met Gladiolen. Gladiolen zijn de aristocraten in de bloementuin en slaan alles. Plant Gladiolusknollen minstens 6 cm. diep en 15 cm uiteen. Ze worden maar al te vaak te ondiep geplant. Gevolg? Bij slagregens of wind slaat het geval tegen de grond. Dit kan door minstens 6 cm diep te planten (nog beter is het 8 cm diep) voorkomen worden. Plant dan meteen de leliebollen en wel op een diepte van 10-15 cm. De le lie maakt beneden aan de stengel wor tels, dus wordt boven op de bol goede voedzame aarde gebracht. Zorg dat de felle zonnestralen de voet van het ge was niet kunnen bestralen. Ze hebben daar een hekel aan en dus plant men rondom de lelies lage gewassen. De Sneeuwbal of Gelderse roos (Vi burnum) vindt men heel vaak in mei-ju- ni het landschap sieren. Wanneer een enkele struik langs een greppel of sloot in bloei staat of als later de rode bessen er aan bengelen, dan kijkt men er met genoegen naar. Wanneer men er ruimte voor heeft in de tuin, geef haar ook een plaatsje. Het onderhoud van de sneeuwbalstruik brengt geen moeilijkhe den mee. In de winter, nadat de vruch ten eraf zijn, neemt men oude takken en de onrijpe einden weg. Dat is alles! Aanbevelen kan ik de Viburnum opu- lus, evenals de Virburnum opulus ste rile, welke ook wel geforceerd wordt. Een aanplant van een groepje Azalea's kan nu nog worden- uitgevoerd. Er zijn pracht exemplaren voor de tuin, vooral als men een gemengd groepje neemt voor de tuin: Azalea japonica (mollis - sinensis) is betoverend, de kleuren oranje, rood purper, rose, geel, wit, li la, enz. enz.... komen er in voor. Geef Azalea's een grond die nimmer droog wordt. Moeten ze geplant worden op zandgrond, meng er dan een flinke hoe veelheid turfmolm, bosgrond en blad- grond doorheen. De tuin-azalea's moe ten, evenals de Rhododendrons, beslist een zeer humusrijke grond hebben. Er worden nog maar al te vaak tuin-aza lea's (en ook Rhododendrons) met hun vaste kluit lukraak in de grond ge plant, met het droevige gevolg dat de hele zaak al vrij spoedig kan worden afgeschreven. Dat is het loon naar wer ken. Een azalea of Rhodondron kan in gewone zandgrond niet leven. Dit wetend is het toch een kleine moeite om de grond zodanig te verbeteren, dat dergelijke humusrijke grond vereisende planten deze ook voor hun groei en bloei wordt gegeven. Men heeft dan zeer zeker succes en zal jaar in jaar uit genieten van de ongemeen schone bloemenpracht. Bloemen en planten, die de goede be handeling krijgen, uiten hun dankbaar heid door rijke groei en schitterende bloei. E. J. Grjjson - Rhenen

De Vallei | 1967 | | pagina 5