56 Kamerleden namen afscheid van Binnenhof WERELDREÜNIE VAN WERKERS BIRMASPOORWEG IN HET AAN DE KURHAUS Zijlstra vernam wensen van werkgevers werknemers en van landbouwers Diepenhorst is gekant tegen studieloon Bronchi letten Drie vakcentrales boden gezamenlijk program aan MINISTER SLOOT ZITTING Kruidenierbetaalt de rekening Jaar cel voor chantage GEEN RAD VOOR DE OGEN „GEEN DISCRIMINA TIE BIJ SUBSIDIËRING '9 Grensgangers Inzichten Ombuiging NVSH neemt proef met psychische hulpverlening Aanrakingspunten Aanpassing Uitkeringen Dit jaar al f 30 min export schade door mond- en klauwzeer Twee NKV-bonden overwegen fusie Pensioenen Pleidooi voor continu regeren Krap Dringend beroep VIJFENZEVENTIG GASTEN EMOTIONEEL SPEURWERK WOENSDAG 22 FEBRUARI 1967 VAN DRIE KANTEN PRESSIE (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „Een volledige ver goeding van studiekosten door de staat een soort studieloon zou neerkomen op een fenomenale greep uit de overheidskas. Bovendien zou de overheid dan discriminerend te werk gaan omdat jongelui die 's avonds pro beren met allerlei cursussen hun kennis te vergroten geen financiële steun van de staat zouden krijgen. De zaken mogen niet scheef worden getrokken." De demissionaire minister van on derwijs en wetenschappen, prof. dr. I. A. Diepenhorst, liet deze waarschu wing gistren horen bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer. Hij deelde mee dat één op de drie stu denten een beurs heeft. De gemiddelde uitkeringen liepen van 2634 gulden in 1965/1966 op tot 2834 2884 gulden in 1966/1967, een stijging van acht pro cent. Prof. Diepenhorst noemde dat een bevredigend resultaat. Bij het bepalen van de hoogte van de beurzen en de renteloze voorschot ten zal rekening worden gehouden met de belastingverlaging die op 1 juli in gaat. De minister was in beginsel wel be reid om studenten die in het buitenland een medische studie volgen steun te verlenen. Nagegaan wordt hoe aan de „grensgangers" een tegemoetkoming kan worden gegeven. Ook wordt op het ministerie bekeken of studenten in geestelijke ambten toe lagen kunnen krijgen. Het gaat hier dan om specifieke opleidingen. Overi gens had minister Diepenhorst niet de indruk dat veel Nederlanders door de invoering van de numerus clausus, in België medicijnen zijn gaan stude ren. De minister gaf in zijn „politiek tes tament", zoals in de wandelgangen van de Eerste Kamer werd gezegd, ook zijn visie op de toekomst van het wetenschappelijk onderwijs. Hij schatte het aantal studenten in 1980 op 130.000 tot 150.000 (nu: 95.000). „In de komende jaren zullen zeker maatregelen moeten worden genomen die wellicht een of twee bewindslieden het leven kunnen kosten maar die later toch gerechtvaardigd zouden blijken te zijn", zo meende prof. Diepenhorst. Hij zei dat zijn inzichten ongeveer overeenstemmen met die van de Aca demische raad. De minister pleitte voor de invoering van een vierjarig baccalaureaat maar niet voor de medicijnen en de juridi sche studie. Hij achtte een selectie vdor het al dan niet volgen van een wetenschappelijke opleiding op zeven tien-, achttien- en negentienjarige leef tijd niet gewenst. Veel meer voelde hij voor een ombuiging naar de weten schappelijke studie na drie jaar bacca laureaat. Staatssecretaris Grosheide kondigde een wetsontwerp voor een nieuwe Leer plichtwet aan. Daarin zal de gebrekki ge procedure voor het vervolgen van onwettig schoolverzuim door een veel kortere en betere procedure worden vervangen. De begroting van onderwijs en we tenschappen werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. ADVERTENTIE aoeatdronk In tobUtvorm. 96 ct DEN HAAG De informateur prof. Zijlstra staat onder zware druk van werkgevers, werknemers en boeren. De centrale organisaties hebben ieder hun verlanglijstjes op het bureau van de premier gedeponeerd, naast die van de politieke partijen. 1. De verbonden van werkgevers vragen in hun rapport grote aandacht voor de ontwikkeling van de economie. De vakcentrales stellen in het program van actie de hervorming van de ondernemingen voorop. Het Landbouwschap meent dat de kleine zelfstandige landbouwers meer in de welvaart moeten delen. 2. 3. DEN HAAG De met de NVSH ge lieerde Nederlandse Stichting Consulta tiebureaus voor Huwelijks- en Ge slachtsleven gaat bij wijze van proef op twee van de rond vijftig consultatiebu reaus het consultatieve werk uitbreiden met de psychische hulpverlening. Het experiment zal hoogstens twee Jaar duren aangezien de stichting fi nancieel niet in staat is deze kostbare uitbreiding permanent te financieren. Zij hoopt in deze proefperiode evenwel overtuigende argumenten te vinden voor voortzetting van deze voor Nederland nieuwe vorm van consultatief werk, waardoor het door de overheid kan ge subsidieerd worden. Gebleken is, dat aan deze vorm van begeleiding van psy chische problemen in het kader van de seksualiteit een grote behoefte bestaat. De staf van de consultatiebureaus- nieuwe-stijl zal bestaan uit een alge meen arts, een stafpsychiater en een maatschappelijk werkster met voortge zette opleiding psychiatrie als kernteam en als consulenten voorts een seksuo- loog, een gynaecoloog, een psycholoog, een socioloog, een jurist en een pastor. Het gaat om hulpverlening met een relatief korte behandelingsduur, va riërend van een vertrouwelijk gesprek met een of beide partners tot een lang duriger behandeling, die evenwel niet kan worden vergeleken met een psy chiatrische behandeling van jaren. De drie pressiegroepen zien hun ver langens graag in het nieuwe regerings programma opgenomen. De organisaties van werkgevers menen dat het juist de ondernemingen zijn, die de bevolkings groei moeten opvangen en voor een toe neming van de welvaart moeten zorgen. Die taak kunnen zij alleen vervullen als de investeringen niet in het gedrang komen. Bij het kostenpeil van nu is dat gevaar echter niet denkbeeldig, menen de werkgevers. Het Landbouwschap wenst dat de han delsbelemmeringen in de Europese Eco nomische Gemeenschap verdwijnen. De sociale verzekeringen zijn wel goed, maar zij mogen niet tot verhoging van de premies voor het agrarische bedrijf leiden. Om de landbouw enigszins tege moet te komen, zou het rijk de water schappen een subsidie van dertig procent in de totale lasten moeten geven. In 1968 te beginnen met dertig miljoen gul den. De opzet van het gemeenschappelijke actieprogramma van de vakcentrales Is vrij beperkt gebleven. Het bevat een aantal punten, die in de eerstkomende vier jaren verwezenlijkt zou kunnen wor den, menen de verbonden. Volgens de heer J. van Eibergen, voorzitter van het CNV, heeft het programma aanrakings punten met de programma's van de KVP, de AR, de CHÜ, met die van de Partij van de Arbeid en van D'66. Het is de eerste maal dat de drie vakcentrales gezamenlijk een dergelijk programma hebben opgesteld. Het actie programma van 1963'werd alleen onder tekend door het NVV en het NKV. Het program legt grote nadruk op de hervorrping van de onderneming. Het is het belangrijkste punt, zo zei de heer J. van Eibergen, voorzitter van het CNV en ook voorzitter van de commis sie die het programma heeft voorbereid. Opvallend is, dat het woord „arbei derscommissarissen" er niet in voor komt. „We hebben deze uitdrukking met opzet vermeden", zei de heer A. H. Kloos, voorzitter van het NW, Er staat echter wel in het programma dat de raad van commissarissen zowel voor de belangen van de kapitaalverschaffers als voor die van de werknemers moet zorgen. Als er bij een onderneming van wan beleid sprake zou zijn, moet een „on dernemingskamer" maatregelen ne men, aldus het program van actie. In de ondernemingsraden moet een meer wezenlijk overleg worden gevoerd en de werknemers moeten een recht van be roep krijgen als er voor hen schadelij ke maatregelen zijn genomen. Het over legorgaan wil ook dat de vakbeweging de belangen van de werknemers binnen de onderneming kan behartigen. ven. Bovendien moeten de werkgevers bijdragen betalen om tegemoet te ko men in de kosten van premies, die werk nemers met salarissen boven de loon grens aan particuliere ziekteverzekerin gen moeten betalen. De schatkist zal tenslotte meer moeten gaan betalen voor de sociale verzekeringen. Het actieprogram vraagt vervolgens aandacht voor een planning op lange termijn voor de gehele bouwnijverheid. Krotopruiming en sanering moeten tij dig worden voorbereid. Als de woning bouw in de vrije sector achterblijft, moet de overheid door middel van de gesubsidieerde bouw de produktie op gang houden. Voorlopig zullen een huur- beheersing en subsidies nog nodig blij ven. De vakcentrales spreken zich ook uit voor een voorkeursrecht van de ge meenten bij de verkoop van grond. Het program van actie wil ook een regelmatige aanpassing van de belastin gen als de belastingdruk ten gevolge van de stijging van de lonen te groot wordt. Het gehele systeem van belas tingheffing moet eenvoudiger worden. Hebben de grondbelasting en de per sonele belasting nog zin? Het misbruik ten aanzien van de post „onkosten" moet beter worden bestreden. De vakbeweging wil tenslotte de werk tijd terug brengen tot 42,5 uur en later zal de vakantie moeten worden verlengd tot minstens drie weken en vijf snipper dagen. De militaire diensttijd moet kor ter worden. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Op basis van de scha- decijfers van vorig jaar is het Pro- duktschap voor Vee en Vlees geneigd de exportschade die tot dusver tenge volge van het mond- en klauwzeer in 1967 is ontstaan te schatten op ongeveer f 30 miljoen gulden. Nog altijd zijn sinds medio januari de grenzen van Frankrijk, België, West-Duitsland en Engeland voor Nederlands vee en vlees gesloten, Italië houdt wel levend vee, maar geen vlees tegen. Het Produktschap becijfert de export- schade die vorig jaar van begin janua ri tot eind mei optrad op een bedrag tussen de f 145 en f 175 miljoen. Ook toen gingen de grenzen van de import- landen dicht zodra de virusziekte in Nederland om zich heen greep. De epidemie betekent volgens het ministerie van Landbouw in Nederland niet veel meer. Af en toe treedt een besmetting op, waarbij dan de zgn. ringenting en isolering in een gebied met kleine straal wordt toegepast. Aan beperkende, meer algemene maatrege len bestaat nog voor het hele land een verbod tot het houden van varkensmark- ten. Dit heeft de EEG-partners nog niet kunnen bewegen tot het openen van hun grenzen. UTRECHT De Katholieke Bond van Administratief en Commercieel Perso neel in de Industrie (ACI) en de Ne derlandse Katholieke Bond van Hogere, Middelbare en Lagere Technici en Che mici „St. Bernulphus" zullen aan hun wetgevende vergaderingen, die in mei worden gehouden, voorstellen doen met betrekking tot het aangaan van een fu sie. De nieuw te vormen organisatie be oogt het middelbare en hogere personeel in Nederland, werkzaam in het bijzonder in industriële en aanverwante bedrijfs takken, te organiseren, teneinde hier door een krachtiger belangenbehartiging voor ongeveer 15.000 leden te realise ren. Ook andere r.k. beambtenorganisaties (o.a. die van mijnbeambten) hebben reeds belangstelling voor deze fusie. ARNHEM De rechtbank te Arn hem heeft gisteren de 27-jarige koop man A. J. P. en de 28-jarige dakdekker J. W. J. F., beiden uit Nijmegen, ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens chantage. De officier van justi tie had twee jaar met aftrek geëist. De twee mannen zouden in augustus van het vorige jaar een 56-jarige Nij- megenaar, die zij in een park in Nij megen hadden betrapt op onzedelijke handelingen met een nog oudere man, herhaaldelijk hebben gedreigd met ver volging. Zij gaven zich uit voor recher cheurs van politie. Met geld, eerst 100 gulden en later nog eens 700 gulden, probeerde het slachtoffer de zaak te sussen, maar tenslotte werd het hem te bar en toen ze zich nog eens bij hem vervoegden, waarschuwde hij de echte politie. De uitkeringen krachtens de AOW zullen voor gehuwden met 150 gulden per jaar en voor ongetrouwden met 105 gulden moeten worden verhoogd. Bo vendien moeten de trekkers van de AOW dit jaar twee procent vakantietoe slag krijgen. Deze zal binnenkort op zes procent dienen te worden gebracht. We duwen moeten een pensioen hebben, dat tenminste de helft is van het door hun mannen verdiende loon. De vakbeweging begrijpt dat de ver werkelijking van verscheidene punten veel geld vraagt. Er zal daarom met de werkgevers en met de overheid moeten worden gepraat over de punten, die het eerst aan de beurt dienen te komen. De vakbeweging heeft nog meer wen sen op het gebied van de pensioenen. Deze moeten tenminste zeventig procent zijn van het loon, dat vlak voor de pen sionering werd verdiend. Wie een mini mumloon had moét een pensioen krijgen dat niet veel lager dan dit loon is. De vakcentrales willen ook een ver eenvoudiging van de sociale verzekerin gen. Deze zou kunnen worden bereikt door de premies alleen door de werkge vers te laten betalen. Zij zouden ook moeten opdraaien voor de gehele pen sioenpremie. Ondoorzichtige berekenin gen zijn dan niet meer nodig, aldus het program van actie. In feite verandert er niets, omdat zo wel het aandeel van de werkgevers als dat van de werknemers een onderdeel van de loonkosten is. Volgens het overlegorgaan moet er niet alleen op de AOW, maar ook op de kinderbijslagen en op de uitkeringen krachtens de arbeidsongeschiktheidsver zekering vakantietoeslag worden gege- De minister van Binnenlandse Zaken, prof. mr. P. J. Verdam, slootin naam van H.M. de koningin de tegenwoordige zitting van de Staten-Gene- raal. De minister bij aankomst op het Binnenhof. 0 Zesenvijftig Tweede-Kamerleden hebben gisteren afscheid genomen van het Bin nenhof. Drie van hen, die meer dan dertig jaar lid zjjn geweest, kregen by dit af scheid het commandeurschap in de Orde van Oranje-Nassau. Het waren de heren W. J. Andriessen, dr. ir. W. J .Droessen en jhr. mr. M. van der Goes van Naters. In de nieuwe Tweede Kamer, die morgen voor het eerst zal bijeenkomen, zal Ir. C. N. van Dis, die met een onderbreking van enkele jaren van 1929 af lid is, zich met recht de aartsvader van d$ Kamer kunnen noemen, aldus mr. Van Thiel. Ove rigens komt er weer een vooroorlogs lid terug: J. G. Suurhoff. In 1963 was het aantal nieuwe leden 47 en nu 56, zodat in betrekkelijk kor te tyd 2/8 van de Kamer is vernieuwd. Daarin zag mr. Van Thiel ook een doorstroming en verjonging van idee- en. „Wij zijn daar blij om", zo zei hij, „omdat op deze wijze het denken en de gezonde onrust die er binnen ons volk bestaan, hun weerspiegeling vin den en hun gestalte krijgen in onze Kamer". Minister Verdam (binnenlandse za ken) heeft gisteren de zitting van de Staten-Generaal gesloten. De nieuwe zitting wordt morgen geopend. Zo'n sluiting bestaat uit een hele kleine toespraak, waarin de minister zegt, „dat Hare Majesteit de Koningin hem heeft gemachtigd om de huidige zitting van harentwege te sluiten". Er zijn ook in deze zittingsperiode, zo merkte prof. Verdam op, talrijke wet telijke maatregelen tot stand gekomen en op de werkkracht der leden is ook wederom in belangrijke mate een be roep gedaan. Om dit weinig opzienbarende toe spraakje te kunnen houden moest mi nister Verdam haastig de Tweede Ka mer verlaten, waar hij nog juist een nederlaagje had geleden bij de behan deling van de pensioenregeling voor Kamerleden. Zo snel mogelijk ging hij naar paleis Huis ten Bosch, daar het jacquet om de schouders, fluks in het galarijtuig en in volle draf terug naar het Binnenhof om de zitting van de Staten-Generaal namens de Koningin te sluiten. De leden der Staten-Generaal weten nu wat het is om in een te kleine ruimte te moeten huizen. Met zijn tweehonderdvijfentwintigen of daarom trent moesten ze in de Eerste Kamer genoegen nemen met banken voor 75 senatoren. Er waren wel wat extra stoeltjes neergezet en ook de venster banken boden een meer comfortabele dan respresentatieve zitplaats. Na afloop van de plechtigheid, tij dens het afmarcheren, kwamen de twee eerbewijzende pelotons aspiranten der Rijkspolitie voor een moeilijke keuze te staan. Paarden, en die waren er gis teren natuurlijk ook op het Binnenhof, doen weieens wat. Ze deden het pre cies daar, waar de toekomstige agenten moesten marcheren. Het ging om de keuze tussen een slingertje in het gelid of vuile schoenen. De meesten kozen de eerste mogelijkheid: slechts een en kele fanatiekeling liep door. De voorzitter van de Tweede Kamer mr. F. J. F. M. van Thiel heeft een dringend beroep op de politieke partij en gedaan te zorgen voor een even wichtig en duurzaam regeringsbeleid in de komende vier jaar. In de laatste vergadering van de „oude" Tweede Kamer vermaande hij de fracties gis- (Van een onzer verslaggevers) ZAANDAM Mogen we Henk K. Engel onderdirecteur van Nederlands grootste kruidenier geloven ,dan is Albert Heijn nog nooit zo onbaatzuchtig geweest als nu, aan de vooravond van zijn tachtigste verjaardag. Op 27 mei, zijn verjaardag, wil de kolossale middenstander zo maar duizend mensen een plezier doen. Duizend mensen die ook op een 27ste mei, maar dan 25 jaar geleden, onder dwang van oorlogvoerende Japanners in de hel van Birma begonnen aan de aanleg van de beruchte spoorlijn Bangkok-Ran goon. Duizend overlevenden worden op 27 mei verwacht in de Scheveningse Kurzaal voor een reünie bij een nasi-gorengmaal. Albert Heijn betaalt ettelijke tienduizenden guldens. Een mooi gebaar; wanneer dat in stilte zou zijn gemaakt. De man achter het idee: Henk En gel (57), oud-medewerker aan de spoorlijn, nu Albert Heijns personeels chef met het voorkomen van een salon jonker: gladgrijs, vriendelijk, gebruind gezicht, grijs streepjespak en suède vest. Hij spreekt van anderhalf jaar ge leden: „We hadden een directievergadering over het tachtigjarig bestaan. Ik was verantwoordelijk geweest voor de inter ne viering van het 75-jarig bestaan en dus vroegen ze: „Weet je weer iets. Een jarige trakteert". Nou, toen zei ik: Dan weet ik wel een club die daarvoor in aanmerking komt de lui met wie ik aan de Bir- maspoorlijn heb gewerkt. Het was met een goed". Henk Engel kon zijn gang gaan. Er was maar één probleem. De heren krui deniers begrepen opperbest dat „Albert Heijn geen reclame zou mogen maken over de ruggen van een stel Jappensla- ven". Gisteren verscheen in de Nederlandse pers een uitvoerige oproep van het Co mité Birmalijn aan „allen die werkten aan de Birmalijn" om zich aan te mel den voor de reünie. De oproep van het comité, zetelend op het adres van Al- bert Heijn in Zaandam, sloot met: „Een initiatief van Albert Heijn ter gelegen heid van zijn tachtigjarig jubileum". Henk Engel, half verbaasd, half onge rust, zegt: „Nu moet ik Albert Heijn verdedigen. Kijk, we piekerden er niet over reclame te maken met deze reünie. Daarmee zouden we onze eigen glazen ingooien. Maar de reünisten moeten wel weten dat ze de gast zullen zijn van Al- bert Heijn. We wilden niet hypocritisch doen en besloten de naam er dan maar bij te zetten. Die naam moet ik nu ver der maar verduisteren". Op 27 mei 1942 begon op twee plaatsen de eindstations de slavenarbeid aan de beruchte spoorlijn van Bangkok naar Ran goon. Japan, volop in opmars, had die vierhonderd kilometer lange lijn nodig voor de grote aanval op India, het toenmalige Brits-Indië. De veroveraars pakten de zaken groot aan: zestigduizend Europea nen en 240.000 Aziaten werden ge dwongen onder barbaarse omstan digheden de rails meter voor meter door de jungle en door gebergten aan te leggen. Dat kostte 72000 Aziaten en.zes tienduizend Europeanen het lev.eh. Vierduizend van de zestienduizend Nederlanders keerden niet terug. Van de Birmaspoorvyeg wordt ge zegd dat er voor elke biels een dode is gevallen. Na 8,5 jaar was de lijn gereed. En (want aanval is de beste verde diging): „Ik heb er niet bij stilgestaan dat die naam misschien beter achter wege had kunnen blijven. Ik was hele maal bedrijfsblind. Ik ben hardstikke trots op mijn baas, die me dit laat or ganiseren. Ik zit op rozen, want het is mieters om zoiets te organiseren." Hij is, tegen zijn stijl, bijna snel gaan praten. „Het is geen salontaal", veront schuldigt hij zich haastig, „maar ik ben nu eenmaal emotioneel bij deze zaak betrokken. Die reünie wil ik dolgraag. Toen ons bedrijf 75 jaar bestond wilde ik het al voorstellen, maar toen durfde ik het niet". Het plan is pas goed gerijpt tijdens een reis om de wereld van drie maan den die hij eind vorig jaar wegens een maagkwaal op doktersadvies moest ma ken. Hij verzekerde zich van het en thousiasme en de medewerking van een aantal „vriendjes" uit de Bir- maanse periode en richtte het Comité Birmalijn op. In Londen kreeg hij van Britten die aan de lijn Hebben gewerkt de belofte dat zij naar de Nederlandse reünie zouden komen. In Melbourne kreeg hij dezelfde toezegging van de voorzitter van de Australische bond van ex-Birmawerkers. In zijn Nederlandse comité zitten onder meer de Amster damse wethouder dr. P. J. Koets en Wim Kan. Hij verrichtte bergen speurwerk om te achterhalen wat er is geworden van ex-krijgsgevangenen die in de hel van Birma alles deden om het moreel van de Nederlanders te sterken. Interviews mït de bekendsten van hen zullen de kern vormen van een blad dat hij ter gelegenheid van de reünie laat verschij nen Intens gespannen wacht hij de aan meldingen voor 27 mei af. Hij zegt: „Ze moeten zich schriftelijk opgeven en vijl gulden storten. Dat heb ik gedaan op advies van een Brits vriendje dat zei dat, als ik het niet deed, een deel var de mensen ondanks hun aanmelding op de bewuste dag niet zou komen op- ENGEL dagen. Ik vraag ze bovendien de naam op te geven van het kamp waar zij hebben gezeten, anders zeggen er straks honderd nozems: Dat is leuk zeg, gratis nasi eten. Het geld gaat naar een liefdadig doel. Voor ons is uiteraard op gelegd pandoer: de Oorlogsgravenstich ting". Zijn verwachtingen voor 27 mei meet hij af aan een klein rekensommetje: „Er hebben zestienduizend Nederlan ders aan de lijn gewerkt. Vierduizend zijn er omgekomen, zeg dat er tweedui zend zijn geëmigreerd, zeg dat er 2500 inmiddels zijn overleden en zeg dat er vijftienhonderd naar Indonesië zijn te ruggekeerd. Laten er van de zesduizend die over zijn, nu eens duizend reage ren". „Ik hoop bovendien dat het er niet meer zullen worden, want het is het maximum voor de Kurzaal. Als er meer aanmeldingen komen, gaan we lo ten". „Er mogen ook uitsluitend ex-Birma werkers komen. Van Albert Heijn komt alleen de raad van bestuur, de presi dent-commissaris en een commissaris die toevallig ook in Birma heeft geze ten. En ja, natuurlijk komt onze meneer Albert op het diner. Wat wilt u?" teren „zich tot het uiterste in te span nen om een krachtig en continu rege ren mogelijk te maken". Mr. Van Thiel was zich ervan be wust dat de noodzaak daarvan al duide lijk was onderstreept. Hij wilde er aan 't begin van de formatieperiode nog eens uitdrukkelijk de aandacht voor vragen. Het is een teken aan de wand dat er in de ene parlementaire periode van de afgelopen vier jaar drie kabinetten op traden; tien formateurs en informateurs kwamen aan de samenstelling ervan te pas. Die formaties duurden 140 dagen. Het is niet mijn taak om de oorza ken van deze crisis nader te analyse ren", aldus mr. Van Thiel. „Maar een ding is zeker: Elke organisatie, en dus ook een democratische bestuursvorm, vereist een zekere stabiliteit. Voor wat de parlementaire kant betreft rust op alle fracties daarvoor een zware verant woordelijkheid". Mr. Van Thiel wees erop dat het er in de afgelopen vier jaar weieens op leek alsof tal van instellingen waarvan het voortbestaan ons bijna vanzelfspre kend voorkwam, aan een herwaarde ring, onderhevig waren. De Grondwet, ons koninklijk huis, ons parlementaire stelsel en het partij- leven waren volop in discussie. Boven dien valt in alle volkslagen een grote belangstelling voor de politiek waar te nemen. De Kamervoorzitter noemde die be langstelling een groot goed voor onze de mocratie: „Zij maakt haar als het ware volwassen, omdat iedere kiezer meer dan vroeger in de gelegenheid wordt gesteld om tot een eigen en zelfstandig afwegen van pro's en contra's te ko men. Wij voelen aan dat wij naar nieu we tijden groeien, die ons voor nieuwe problemen plaatsen, maar ook voor een nieuwe aanpak van de oude proble men". Mr. Van Thiel noemde het in dit ver band bijna symbolisch dat op een na alle leden uit de vooroorlogse periode weggingen. /Consumenten zyn merkwaardig ge- spleten figuren, twee kanten uitklet- sers, waar soms geen enkel touw aan vast te knopen valt, aldus „Vrij Neder land" (onafh. soc.), dat als voorbeeld noemt dat de reacties op een bericht dat een grote textielonderneming korter ging werken en werknemers moest ont slaan waren: „Schandaal" en „Wat erg". Toen echter in het vervolg van het bericht werd meegedeeld dat de moeilijkheden waren ontstaan door een stagnatie van de afzet waren de reac ties: „Fijn, dan wordt de textiel goed koper". „Soortgelijke reacties komt men te gen bij berichten dat bepaalde landen hun grenzen sluiten voor de invoer van Nederlandse agrarische produk- ten. Men ziet dan als consument hoopvol uit naar dalende prijzen en sluit meteen de ogen voor het wat ingewikkelder, maar ook zeer zwaar wegende gevolg dat deze maatre gel voor onze betalingsbalans heeft. Wie zou zich als consument ook druk maken om een betalingsbalans. Als verbruiker richt men zich op de be langrijkste en dichtstbij liggende zaak: het betalen. Dat wil zeggen de prijs in de winkel. Dezelfde reacties krijgt men ook op de berichten van twee Amsterdamse levensmiddelenbedrijven, die meenden aan een tv-uitzending de conlusie te kunnen ontlenen dat zij met de prij zen van hun merkartikelen wel naar beneden mochten. Zéér handig daar aan vastknopend kregen de twee on dernemers in de dagbladen een gra tis reclamecampagne op gang die tot ver buiten Amsterdam reikte. Iedere huisvrouw die het hoorde, voelde wel enige wrevel opkomen tegen haar eigen kruidenier. Het is echter niet de eerste keer dat de twee ondernemers bezig waren te gen de vastgestelde prijzen in de le- vensmiddellensector aan te schoppen. Eén dagblad heeft toen in zijn com mentaar daarop gezegd, dat de heren wanneer zij wilden, best goedkoper konden. Het -is namelijk zo dat de vastgestelde prijzen slechts gelden voor iets minder dan de helft van het gehele assortiment in een levensmid delenzaak. Wanneer men werkelijk goedkope le vensmiddelen wil hebben, moet men iedere week een aantal zaken aflopen en daar de koopjes, die er steeds zijn weghalen. Maar dat is een hele sjouw! De verbruikers vergeten ook graag, en de twee ondernemers profiteren daarvan, dat de Commissie Economi sche Mededinging, waarin ook verte genwoordigers van de werknemers zitting hebben, enige jaren geleden een rapport heeft uitgebracht over de vastgestelde prijzen. In dat rapport wordt aanbevolen dit systeem van vastgestelde prijzen losser te maken. Voor de levensmiddelensector wordt echter gezegd dat de concurrentie daar zo scherp is, dat de vaste prij zen daar niet belemmerend werken. Wég dus met de vaste prijzen, behal ve voor de levensmiddelen. Concurrentie lijkt me een mooie zaak. Hoe meer hoe liever, maar die con currentie moet er niet toe leiden dat we straks als verbruikers slechts op één of twee zaken zijn aangewezen omdat de andere het loodje hebben gelegd. Daar worden we als verbrui kers geen cent beter van. Lage prij zen zijn best, maar het schermen daarmee moet men niet gebruiken om de nog steeds weinig ter zake kundige verbruikers een rad voor de ogen te draaien."

De Vallei | 1967 | | pagina 6