Veenendaals dagblad Provinciale Staten: Werkloosheid in Gelderland baart zorgen Bulten SOEKARNO DRAAGT BEVOEGDHEID OVER Wilson in last door TUC en EEG Verdachte van moord op Turk weer vrij Rapporten middenstand naar de informateur Zijlstra nu voor de keuze Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Suharto neemt de macht in Indonesië in handen Gevaarlijk oorlogstuig gevonden in Opheusden Ernstige verbolgenheid over passiviteit rijksoverheid Maarschalk Tsjoeikof Tijdelijk buien Door storm en water naar vrijheid Raket-defensie nooit waterdicht Prins Claus twee maal Geen akkoord artsen-fondsen Goldberg naar Azië Rapacki in Londen Duitsland Het levende bos Acht kinderen kwamen bij aard verschuiving om ONLUSTEN MOGELIJK Roofoverval België PvdA of VVD Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm 3757 en 3955 (red Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ..De Vallei" opge- richt in 1926 Uitg Wegener s Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine annonces ..Vraag en Aanbod' op di. do en za 1-10 woorden 1.50. ieder woord meer 15 cent DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 41e JAARGANG ARNHEM Provinciale Staten van Gelderland hebben gisteren hun ernstige bezorgdheid uitgesproken over de grote werkloosheid in sommige delen van Gelderland. In Nijmegen is al meer dan 5 procent van de beroepsbevolking werkloos en in Zevenaar heerst een noodsituatie. In absolute getallen heeft Gelderland zelfs op Noord-Brabant na de meeste werklozen van Neder land. Bijzonder verbolgen was men over de houding van de rijksoverheid, die aan de Gelderse gebieden geen steun wil verlenen. Gedeputeerde drs. A. R. Ver meer achtte het niet juist om de rayons met grote werkloosheid die niet in de stimuleringsgebieden liggen, van rijkssteun uit te sluiten. De beste oplossing is volgens hem, dat de gemeenten met een hoog werkloosheidscijfer de midde len krijgen om de normale werken te kunnen uitvoeren. De provincie staat in deze hele zaak echter vrijwel machteloos. De urenlange discussie mondde ten slotte uit in een motie, waarin G.S. verzocht wordt er opnieuw en voort durend bij het rijk op aan te dringen dat die gebieden in Gelderland die er voor in aanmerking komen, ook van de nodige middelen worden voorzien De heer C. Kleywegt, fractievoorzit ter van de PvdA, die de kat de bel aanbond, meende dat de regering pas „wakker" wordt ais het werkloosheids percentage meer dan 5 pet. van de be roepsbevolking uit gaat maken en dat ging hem toch wel wat te ver. „Waar om zijn er voor Gelderland geen extra- financieringsmogelijkheden aldus de heer Kleywegt, die steun van de lande lijke overheid in dit stadium dringend noodzakelijk achtte. De heer A. J. Vuli (KVP) vreesde dat de werkloosheid eerder toe dan af zou nemen, temeer omdat hij de in druk had dat de conjuncturele situatie aan het verslechteren is. Hij bepleitte versnelde uitvoeringen van werken als woningbouw en wegenbouw en dacht eraan om de conjunctuurreserve van de provincie aan te spreken. Overigens achtte hij de arbeidsmarkt van Gelder land nog erg ondoorzichtig. Daarom zou hij wel eens een beter inzicht in de werkgelegenheid willen hebben. De heer J. N. Kooij (WD), die een percentage werklozen van 3,7 voor de gehele provincie noemde, had (met vele anderen) de indruk, dat de werkloosheid geen provinciaal, maar een regionaal ka rakter heeft. Daarbij sloot zich de heer J. Wieten (CHU) aan, die niet alleen de zich reeds demonstrerende werkloos heid, maar ook de verkapte en dreigen de werkloosheid o.a. in de landbouw onder de loep wilde zien genomen. Voor tewerkstelling op bepaalde objec ten voelde de heer Wieten niet veel. Wel drong hij aan op het „injecteren" van de normale bedrijvigheid, zoals de woningbouw. De lieer P. M. Oostlander (AR) meen de dat ook de verminderde werkgele genheid in Duitsland, met name het grensgebied waar vroeger veel pende- lyfooi op tijd voor de Boekenweek A verscheen bij de uitgever W. Gaade te 's-Hage een wonderschoon populair werk over de Scandinavische wouden, met alles wat daar van nature toe behoort: bomen, struiken, klein gewas, water en moeras, mens, dier en bloem. Zulke wilde, ongerepte bos sen, die „eeuwig zingen", om met Trygve Gulbranssen te spreken, vin den we nog slechts in het hoge noor den en deze hoogst aantrekkelijke uitgave („Levend woud" 28,50) vindt dan ook haar ontstaan in Zwe den en Finland, waar de auteur fotograaf H. Lidman jarenlang op zijn dooie eentje rondzwierf en in haast volkomen symbiose met deze land schappen leefde, even roerig met de camera als met kijker en kogelpen. Zowel illustratief als qua tekst bezit dit royaal uitgevoerde boek uitnemen de kwaliteiten, die herinneren aan het beeldende oeuvre van een andere noorderling, de Deen Svend Fleuron. Vele der talrijke foto's zijn ware docu menten, zoals die van het hermelijn in winterkleed, eekhoorntjes, oehoe, reebok, vos, otter, boommarter, das, wezel, alsook de hoogst zeldzame mink, die beter „nerts" genoemd had kunnen worden. De vertaalster ligt wel meer met de namen der dieren over hoop; de taïga-gaai heet eigenlijk Siberische gaai en de boomklever is een andere vogel dan de boomkruiper! Ik ervaar trouwens herhaaldelijk, dat het niet meevalt, planten- en dieren namen uit den vreemde behoorlijk in onze taal over te zetten. Deze ver taalster bediende zich slim van kruis referentie via het Engels en struikel de prompt. Niettemin is het ook voor de Nederlandse ornitholoog een kos telijk boek, want vogels als oeral-uil, auerhaan, hazelhoen, oehoe en parel duiker ginds broedend zie je hier heus niet elke dag. 23 febr. '67 A. B. WIGMAN laars heen trokken, een rol speelt. Volgens de fractie van de Boerenpar tij was alle leed te wijten aan de ge leide economie en het huidige belasting stelsel. De PSP gaf 't kapitalisme de schuld en bepleitte een herconstruering van het bouwbedrijf. Gedeputeerde Sta ten zegden toe alles te zullen onderne men, ook bij de regering, om verlich ting van de moeilijkheden te verkrij gen. Soekarno en Suharto bijeen in een, naar het toen nog scheen, vriend schappelijk gesprek. De brand in een tehuis voor ouden van dagen in Itterbeek heeft het 21ste slachtoffer geëist. Een week na de ramp is een 75 jaar oude vrouw in het ziekenhuis aan haar brandwonden be zweken. LONDEN De Britse vakcentrale (TUC) heeft de voorstellen van de Labour- regering, om de loon- en prysbeheersing van de regering nog een jaar te hand haven, verworpen. Het kabinet-Wilson vindt nu zowel werknemers als werkge vers tegen zich. Het TUC-bestuur nam dit besluit met algemene stemmen. De TUC zal looneisen in een eigen programma overleggen voor vrijwillige beperking op een conferentie van de 172 aangesloten bonden die volgende week wordt ge houden. De regering bevroor alle lonen en prijzen vorig jaar juli voor zes maan den. Na afloop van die periode voorza gen nieuwe wetten in een tweede fase van „strenge beperking". Na 30 juni is de regering voornemens de verplichte beperking nog een heel jaar te handha ven. Uit het eenstemmige besluit blijkt dat de verhouding tussen de regering en de vakbonden, Wilson's voornaam ste financiële en politieke steunpilaar, steeds slechter wordt. Enige kleine bon den hebben Wilson het vertrouwen al opgezegd, naar aanleiding van de loon stop. De TUC wil zelf, dat de algemene TUC-raad de economische toestand eens per jaar onderzoekt. De raad zou dan maatstaven geven voor loonsverho gingen in het volgend jaar, waaraan alle aangesloten bonden zich zouden moeten houden. De regering betoogt, dat er geen en kele garantie bestaat, dat de bonden in derdaad zullen meewerken. Een hondertal Labour-lagerhuisleden heeft een motie ondertekend waarin on voorwaardelijke kandidatuur van Enge land voor het EEG-lidmaatschap ver oordeeld wordt, zo is van welingelichte zijde vernomen. Uit deze gang van zaken blijkt, dat de Labour-partij ernstig verdeeld is over de kwestie van aansluiting bij de EEG. Dinsdagavond onderhield premier Wilson zich te Downingstreet 10 met minister van Handel Douglas Jay, die zich onlangs voor een Labour-commis- sie heeft uitgelaten over de nadelen die voor Engeland aan opneming in de EEG kleven. MOSKOU De Russische minister voor Burgerverdediging, maarschalk Tsjoeikof, heeft gezegd, dat de Sovjet- Unie nog niet beschikt over een volledig sluitende defensie tegen een ra ket-aanval. Bij een aanval zouden enke le raketten onvermijdelijk hun doel ra- ken, zo zei de Russische maarschalk voor de televisie in een toespraak ter gelegenheid van de „dag van het leger" welke heden wordt gevierd. Tsjoeikof, een van de grote bevelheb bers uit de tweede wereldoorlog zei: „In de praktijk is het onmogelijk alle moderne vliegtuigen te onderscheppen en dat geldt in nog sterkere mate voor raketten die via de ruimte worden gelan ceerd. Een zeker aantal daarvan zal wellicht het doel bereiken". De Russische maarschalk gaf geen bij zonderheden over huidige Russische de fensie-systemen, maar wees erop dat, het feit, dat enkele raketten hun doel zouden kunnen bereiken, iedere Russi sche burger iets over burgerverdediging dient te weten en over hetgeen hij in ge- van van oorlog moet doen. HAARLEM. Prins Claus heeft gisteren een bezoek aan Noord-Hol land gebracht. Na gesprekken met de Commissaris van de Koningin en leden van Ged. Staten werd de dag besloten met een bezoek aan de West- friese Flora in Bovenkarspel, waar prins Claus werd geconfronteerd met een bak „Prins Claus" krokusjes van kweker C. M. Berbee. UTRECHT De onderhandelingsde legaties van de Landelijke Huisartsen Vereniging en het Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorganisaties zijn gisteravond na een vier uur duren de bespreking in Utrecht uiteen gegaan zonder dat overeenstemming is bereikt over de formulering van een nieuw contract. Voor hervatting van het over leg is geen nieuwe datum vastgesteld. De verwachting, dat het opstellen van een contract slechts een formali teit zou zijn, is dus niet bewaarheid. Ziekenfondsvertegenwoordigers spraken na afloop van de vergadering van een „bijzonder moeizaam gesprek". Zij ver weten de artsen, dat zij op hun stand punt zijn teruggekomen en dat pas aan het eind van de avond, namelijk om half twaalf, duidelijk hebben laten blij ken. ARNHEM. In verband met de gis teren gepleegde moord op de Turk Avcu Hayrettin (27) heeft de politie in Amsterdam de Amsterdammer Van D. (37) gisteravond gearresteerd en naar Arnhem overgebracht. Van D. is de echtgenoot van de 34-jarige Breggie Van D., die de vriendin van de ver moorde was. De Arnhemse politie heeft Van D. echter naderhand weer op vrije voeten gesteld omdat uit het onderzoek niet is gebleken dat hij iets met de moord uitstaande '>vf: gehad. Sectie op Het iïjk vkn dé Turk heeft uitgewezen dat een van de vijf afge vuurde kogels zijn hart trof en dodelijk was. De kogels werden afgevuurd uit een automatisch pistool, kaliber 7.65 mm. Veel opgeschoten met het onder zoek is de politie verder niet. Ondanks ook het grootscheeps onderzoek dat werd ingesteld onder de Turkse* gastar beiders in Arnhem en de bewoners van de Spijkerstraat, waar de moord werd gepleegd. Of er verband kan worden gelegd tussen een enkele uren eerder in de Paul Krugerstraat in Arnhem ge pleegde roofoverval en de moord staat ook nog steeds niet vast. Volgens Breggie D. van D., die met de vermoorde Turk samenwoonde, kan haar echtgenoot niet de roofovervaller met de nylonkous in de Krugerstraat zijn geweest, omdat die een stuk gro ter was. Wel denkt ze aan de mogelijk heid van een wraakoefening, waar haar man achter zit. Met haar echtgenoot is ze in een echtscheidingsprocedure ge wikkeld, sinds ze enkele maanden gele den besloot met de 27-jarige Turk te trouwen. De echtscheiding zou morgen officieel worden uitgesproken. Ze woon de enige weken samen met het slacht offer. Van D. heeft in Amsterdam-West een pensionbedrijf, waar voornamelijk bui tenlandse arbeidskrachten gehuisvest zijn. QUITO Acht kinderen uit een ge zin vier meisjes en vier jongens zijn in de buurt van Quito (Ecuador), om het leven gekomen, toen hun wo ning werd getroffen door een aardver schuiving. De ouders waren niet thuis. De verschuiving was het gevolg van overvloedige regenval. DJAKARTA President Soekarno heeft al zijn regeringsbevoegdheden overgedragen aan generaal Suharto. Hij blijft president, maar hij heeft geen enkele macht meer. Hij heeft tot de machtsoverdracht besloten, nadat hij tot het besef was gekomen dat het „bestaande conflict moet worden opgelost in het belang van land en volk". De verklaring waarin Soekarno de macht aan generaal Suharto overdraagt is gedateerd op maandag 20 februari. Zij werd gisteravond pas bekend ge maakt. In Djakarta waren uitgebreide vei ligheidsmaatregelen genomen. Het gar nizoen was op volle sterkte. Pantser wagens en speciale troepen patrouilleer den door de straten. De bewaking van het presidentiële paleis, waar tot diep in de nacht lichten brandden, was aan zienlijk versterkt. Het bleef rustig in de hoofdstad. President Soekarno doet in zijn ver klaring een beroep op al zijn landge noten, ook op alle militairen, om de eenheid te versterken en generaal Su harto te steunen in de uitoefening van zijn taak. Hij zegt dat de generaal ver slag van zijn werk aan hem moet uit brengen, telkens als hij (Soekarno) dat nodig oordeelt. Het blijft mogelijk dat het Volkscon gres, dat 7 maart bijeenkomt, Soekar no ook nog de laatste tekenen van zijn presidentschap zal ontnemen. Het is zelfs mogelijk dat net congres de be rechting van Soekarno zal gelasten. In Djakarta begon men het gisteren echter onwaarschijnlijk te achten dat het congres dat laatste inderdaad zal doen. Soekarno is nog altijd een virtu oos aan de microfoon en zijn berechti- ging zou, Vreest men, wel eens ave rechts kunnen werken. Met de mogelijkheid dat er onlusten uitbreken in het land wordt in Djakar ta toch al rekening gehouden. Gene raal Suharto had gisteren in de hoofd stad een langdurige bijeenkomst met de regionale militaire commandanten uit het hele land. Hij deed een ernstig be roep op hen alles te doen om bloedver gieten te voorkomen. De commandanten brachten op Su harto's verzoek verslag uit over de si tuatie in hun gebied. De commandan ten van Midden- en Oost-Java, waar Soekarno op de krachtigste aanhang kan rekenen, hadden niets te melden. Het is goed mogelijk dat dat bij Soe karno de doorslag heeft gegeven. Hij stemde toe in bekendmaking van zijn verklaring nadat de commandanten van marine, luchtmacht en politie een bezoek aan hem hadden gebracht. NEW YORK. Arthur Goldberg, Amerika's vertegenwoordiger bij de V.N., vertrekt heden naar Tokio, eerste etappe van een „informatiereis" van tien dagen door Azië. Hij zal onder meer een bezoek aan Viëtnam brengen. Goldberg verklaarde dat hij geen be paalde vredesmissie heeft. Ik heb geen vredesplan voor Viëtnam „in mijn zak". Zijn doel is zich in Aziatische hoofdsteden op de hoogte te stellen van de toestanden. LONDEN De Poolse minister van Buitenlandse Zaken Adam Rapacki, die een bezoek van een week aan En- genland, is zyn besprekingen met zijn collega Brown over een nieuw stel sel van Europese veiligheid begonnen. Men denkt in de eerste plaats aan ver mindering van de troepen ten Oosten en Westen van het ijzeren gordijn. Ra packi ijvert al tien jaar lang voor ont spanning tussen Oost en West. Zyn plannen variëren van troepenverminde ring tot het scheppen van een atoom- vrije zone in heel Duitsland, Polen Hongarije en Tsjecho-Slowakije. De minister zal behalve met Brown, ook besprekingen voeren met premier Wilson en andere vooraanstaande le den van het kabinet, de labourpartij en de conservatieve oppositie. Het blad van de nationalistische par tij P.N.I., meldde gisteren dat in Soe- rabaja een parade is gehouden door militairen en politie. Toeschouwers zouden hebben geroepen: Lang leve Bung Karno. Vandaag begint het proces tegen bri gade-generaal Supardjo, die wordt be schouwd als de belangrijkste aanstich ter van de staatsgreep van oktober 1965. Soekarno zal niet als getuige wor den opgeroepen. Ratna Sari Dewi, een van de vrou wen van de Indonesische president, heeft woensdagavond gezegd niet te ge loven dat haar man Indonesië zal ver laten na de macht aan geeraal Suhar to te hebben overgedragen. Zij geloofde ook niet dat hij zal wor den berecht. De 26-jarige vrouw, die in Tc'iio de geboorte van haar eerste kind afwacht, gaf dit commentaar na dat zij een uitzending van radio-Dja karta had beluisterd Na kennisneming van persberichten dat president Soekarno zijn regerings bevoegdheden heeft overgedragen, heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken desgevraagd verklaard, dat de Nederlandse regering het Indonesische volk toewenst dat de gevonden oplossing een bijdrage zal le veren aan de interne stabilisatie en aan het algemeen welzijn. m CHARLEROI Een aantal bandie ten heeft woensdagochtend in Rèves, (België), een vrouw doodgeschoten en twee boeren verwondingen toegebracht, zo meldt de plaatselijke politie. De overval heeft plaatsgehad op een afgelegen boerderij waar de 39-jarige Arile Wery, zijn 57-jarige moeder Hen- riëtte en een 25-jarige knecht de koeien molken. DEN HAAG. De vier midden standsorganisaties hebben in navolging van werkgevers, werknemers en boeren informateur Zijlstra deelgenoot ge maakt van hun verlangens. Trokken de andere verbonden eensgezind op, de middenstandsverbonden zijn onderling verdeeld. Daarom stuurde de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond zelf een brief, terwijl de katholieken de protes tants-christelijke verbonden samen met het Nederlands verbond van midden standsverenigingen gezamenlijk een rapport opstelden. Het belangrijkste meningsverschil is: De KNMB meent dat het midden- standsbeleid onmogelijk los kan worden gezien van het gehele sociaal- economische beleid. Een apart ministe rie voor de middenstand is niet ge wenst. 0 De drie andere verbonden vinden dat het middenstandsbeleid alleen dan in het totale beleid van de regering kan worden ingepast, als een speciale bewindsman voor het midden- en klein bedrijf ook de status en de formele be voegdheid heeft om mee te spreken over het algemene beleid. Het rapport van de vier werkgevers verbonden aan de informateur Zijlstra wijst op het grote belang van een pro gramma op wat langere termijn voor gemeenschapsuitgaven. Er zal een sche ma moeten komen met de belangrijkste punten, waarbij voorrang moet worden gegeven aan uitgaven voor de infra structuur de aanleg van wegen, bruggen etc. voor het onderwijs en voor het wetenschappelijk onderzoek. De christelijke middenstandsbond, het Nederlands katholiek ondernemersver- bond en het Nederlands verbond van middenstandsverenigingen vragen de aandacht van de informateur voor een beleid dat de concurrentiekracht van het midden- en kleinbedrijf kan ver sterken. De Koninklijke Nederlandse middenstandsbond vraagt om een posi tieve waardering voor het zelfstandige ondernemerschap. De werkgevers en de middenstanders dringen erop aan dat de investeringsfa ciliteiten weer worden ingevoerd. Bo vendien moet de vennootschapsbelasting worden verlaagd. De loon- en inkom stenbelasting zal regelmatig moeten worden herzien om de te sterke pro gressie tengevolge van loonsverhogin gen te niet te doen. De middenstanders willen bovendien dat de werkende vrouw 'n grotere belastingaftrek krijgt. Een in diepte toegenomen depres sie is van Ierland via Wales in noordoostelijke richting naar de Noordzee getrokken. Aanvankelijk stroomde hierdoor zachte en vochtige lucht naar ons land waarin de tem peraturen in de vroege ochtend nog waarden bereikten van 11 a 12 gra den. Een koudefront dat vanuit 't Wes ten opdrong, deed de zuidwestelijke wind tijdelijk tot stormkracht aan wakkeren, waarbij windstoten van meer dan 100 km per uur werden gemeten. Een veld met stormen uit West tot Noordwest dat zich aan de achterzij de van de depressie bevindt, trekt over ons land naar 't noordoosten weg, waarna een naderbijkomende rug van hoge luchtdruk voor enige weersverbetering zal zorgen. In de binnenstromende koude lucht kunnen zich aanvankelijk boven de Noordzee enkele hagel- of natte- sneeuwbuien ontwikkelen, maar in de loop van morgen wordt de buijgheid weer onderdrukt. De kans op opkla ringen wordt iets groter en ook de wind zal belangrijk afnemen. DEN HAAG Vandaag staat de informateur prof. dr. J. Zijlstra voor de keuze: een kabinet van de drie confessionele partijen met de P.v.d.A. of met de V.V.D. Gisteravond was er ondanks alle onzekerheid op het Bin nenhof toch enige neiging te bespeu ren om een confessioneel-liberaal ka binet de meeste kans te geven. In ieder geval hebben de fracties van de KVP, ARP, CHU en VVD in antwoord op het memorandum van de informateur weinig of geen onoverko melijke breekpunten/ aangedragen. Zij hebben zich ook akkoord kunnen ver klaren met het algemene overzicht dat prof. Zijlstra in zijn stuk heeft neergelegd. Voorts kwamen hun ant woorden op de vier vragen over de nationalisatie van bedrijven, staats deelneming in de oliewinning, ver nieuwing van het ondernemingsrecht en bestrijding van grondspeculaties in grote trekken met elkaar overeen. In tegenstelling tot zijn aanvanke lijke voornemen heeft de socialisti sche fractievoorzitter drs. J. M. den Uyl ook antwoord gegeven. Hij liet gisteren weten dat hij met handha ving van zijn bezwaren tegen de me thode „zo huiselijk mogelijk geant woord" had. Overigens vond hij het memoran dum niet geschikt als middel om een keuze te kunnen doen. Wel bleef de P.v.d.A. bereid „tot reëel overleg over een regeringsprogramma van 'n vooruitstrevend kabinet, op voorwaar de dat eerst wordt gekozen voor een kabinet van confessionelen met de P.v.d.A." Gisteravond waren de antwoorden van de fracties van de VVD, PvdA en ARP al op Plein 1813 bezorgd. Vanochtend komen die van de KVP en de CHU. Het was blijkbaar niet gemakkelijk om aan de hand van het memorandum een stuk op te stellen dat aan de ene kant de formateur vol doende houvast kon bieden en dat voor het overige mistig genoeg bleef om de onderhandelingspositie niet prijs te geven. De moeilijkheid bij het beraad over het memorandum was dat het zelfs geen enkele aanduiding gaf van een beleidslijn. Het hield een beschou wing in over de financieel-economi- sche toestand plus de opsomming van een aantal punten, zoals het maken van gedetailleerde afspraken met de fracties over het te voeren kabinets beleid, de loonpolitiek, staatsrechte lijke hervormingen e.d. Die beschou wing over het herstel en het handha ven van het economisch evenwicht zullen de fracties van de confessione le partijen en de VVD waarschijnlijk zonder bezwaar hebben kunnen onder schrijven. Als confessionelen en liberalen het er met elkaar over eens zijn dat geen afspraken in bijzonderheden voor het komende regeringsbeleid moeten worden gemaakt, komt het gewoon hierop neer: Er moet een kabinet worden samengesteld dat wat zijn al gemene politieke lijn en de zetelbezet ting betreft, het vertrouwen heeft van de fracties wier mensen de portefeuil les in handen krijgen. Die grondslag voor een beslissing heeft prof. Zijlstra in ieder geval. Wil hij dan nog praten over allerlei pun ten die in de antwoorden zijn vermeld om zich nader te laten informeren over de bedoelingen ervan, dat zal hij toch een keuze moeten doen voordat hij daaraan kan beginnen. OPHEUSDEN Bij het aanleggen van riolering bij de woning van de heer A. v. Eek in de Dalwagenseweg te Op heusden stuitte men gisteren op een ge vaarlijk projectiel, dat tot de overblijf selen van de tweede wereldoorlog be hoort. Het betreft hier waarschijnlijk een brisantbom die destijds niet is ont ploft. Alhoewel slechts een klein gedeelte vfu het gevaarlijke voorwerp bloot kwam te liggen, kan nu toch reeds wor den aangenomen, dat het projectiel on geveer een meter lang is. De heer Van Eek stelde onmiddellijk de politie van zijn vondst op de hoogte, die de mijn- opruimingsdienst in Den Haag alar meerde. Waarschijnlijk zal de bom van daag onschadelijk worden gemaakt. De blindganger is op verschillende plaat sen aangetast door het vocht en bevond zich ongeveer een halve meter onder het grondoppervlak op nog geen meter af stand van de rijbaan van de Dalwagen- Een gedeelte van het projectiel is duidelijk zichtbaar. Aangezien de werkzaamheden ter plaatse direct na de vondst werden gestopt, kon het projectiel in verband met het daar aan verbonden gevaar niet verder worden uitgegraven. seweg. Het gevaarlijke oorlogstuig was voor de Opheusdense jeugd reden om eens een kijkje te gaan nemen bij de heer Van Eek. Omstanders verklaarden, dat in de omgeving nog veel meer niet ontplofte bommen en granaten in de grond zitten. Reden te meer om alle voorzichtigheid in acht te nemen bij graaf- en andere grondwerkzaamheden. Bij het vinden van oorlogstuig dient men direct de plaatselijke politie te waarschuwen en de plaats van de vondst af te zetten, zodat geen onnodig gevaar geriskeerd wordt. i

De Vallei | 1967 | | pagina 1