Enorme groei sinds de verhuizing Buitenlandse werknemers gaan misschien in Resteren wonen ARNOULD G. DIEPEVEEN „De Instuif" begroette zijn 10.000ste bezoeker N.C.\ .B.-leden luisterden naar Bartimeüs-causerie HOTEL „LA MONTAGNE" Ritmeesterkoor geeft jubileumconcert met werken van Verdi MARKTEN Winst Gazelle lager Nieuwe voetgangersbrug Nieuw verkeerslicht op kruispunt Geurt Henken kreeg draagbare radio FINANCIËN en ECONOMIE Consumptie Boekbespreking voor Plattelandsvrouwen Record swiunaars van Prij brandweerloterij Schietnieuws Pony-keuring bij Marktzicht Spaaroverschot Boerenleenbanken BETER TE LAAT THUIS DAN TE VROEG IN 'T ZIEKENHUIS BURGERLIJKE STAND Nieuwe cursussen kinderverzorging DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 VEENENDAAL „Wat we hadden verwacht is vanavond gebeurd", zo be gon de heer G. v. d. Schee, leider van het Jeugdwerk „De Instuif' woensdag avond een toespraak, „vanavond gaan we de tienduizendste bezoeker in het nieuwe jeugdgebouw begroeten". Ter gelegenheid van deze tienduizendste be zoeker was er even een onderbreking van het normale „programma". De ge lukkige, Geurt Henken, kreeg namens het bestuur, in een pakje, waarop dui delijk stond te lezen bij welke gelegenheid het overhandigd was, een portable radio aangeboden. Behalve het getal 10.000, dat bereikt was in het werk voor de jeugd van 14 jaar en ouder, noemde de heer Van der Schee in zijn toespraak nog een ander getal: ruim 4.500. Dit laatste sloeg op het aantal jongeren beneden de 14, dat vanaf de maand oktober, vorig jaar tot nu toe de diverse clubs had bezocht. Bij elkaar is er dus reeds bijna vijf tienduizend keer iemand over de drem pel van het Instuifgebouw aan de Sand- brinkstraat gegaan. In ongeveer drie jaar, dat het werk in het Instuifgebouw aan de Industrielaan gevestigd was heeft men in totaal nog geen 10.000 bezoekers van boven de 14 gehad. Een enorme stijging van dit werk is dus wel duide lijk. Later vertelde de heer Van der Schee dat indien de groei zich op deze ma nier blijft voortzetten, er maatregelen overwogen moeten worden om de stroom van bezoekers wat in te dam men. Men denkt bijvoorbeeld aan een systeem, waarbij men slechts een deel van de week toegang tot het gebouw heeft. De methode om dit te berei ken is echter nog niet uitgewerkt, om dat er vrij veel haken en ogen aan zitten. Voorlopig is het dan ook nog niet zover. Behalve de portable voor Geurt Hen ken was er voor iedere aanwezige een gratis consumptie ter gelegenheid van deze mijlpaal, een geste, die door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. Nadat de heer Van der Schee de por table overhandigd had, nam de tweede voorzitter van het bestuur van het jeugd werk, de heer J. H. van Schuppen het woord. Hij sprak de dank van het be stuur uit aan de staf van de Instuif voor het vele werk, dat door hem in het belang van de Veenendaalse jeugd verricht wordt. Naar zijn mening is het voor een belangrijk deel aan de leiding van dit werk te danken, dat men deze avonden met zoveel animo bezoekt. Hij vond het prettig nu eens een gelegen heid te hebben dit „in het openbaar" tegen de leiding van het werk te mo gen zeggen. de tijd doorbrengt met het kijken naar de tv. Overigens krijgt een toevallig bezoe ker een enorme bewondering, voor de staf, die elke avond weer dit „verma ken" mee moet maken. Het Is in de lokalen „vrij rumoerig" en iedereen dwarrelt door de ruimtes. Alleen het ernaar kijken werkt vermoeiend, laat staan, dat men ook nog de gehele avond het geluid moet aanhoren, dat geprodu ceerd wordt. In de zaal bijvoorbeeld staan luidsprekers, waaruit muziek klinkt, maar het is niet waarschijnlijk, dat iemand het zou merken, indien de gehele avond hetzelfde plaatje gedraaid zou worden. Men praat zo druk, dat de muziek onverstaanbaar wordt. Noch- SCHERPENZEEL Dinsdag 28 fe bruari houdt de Ned. Bond van Platte landsvrouwen afdeling Scherpe nzeel- Woudenberg zijn maandelijkse bijeen komst. De heer Hoeve uit Harfsen be spreekt na een korte beschrijving van de apartheid het beroemde boek „Tra nen over Johannesburg", waarin een ou de negerdominee in de grote stad zijn verdwenen zoon zoekt. tans maakt het ook voor een buiten staander een gezellige indruk. Na deze tienduizendste, verwacht de Instuifleiding geen vermindering van het wekelijks aantal bezoekers. Men is er zeker van, dat voor het einde van het seizoen een aantal van 12.000 is be reikt, ja waarschijnlijk zelfs ver wordt overschreden. Zeker is, dat de verhui zing naar de Sandbrinkstraat een enor me vergroting van het aantal bezoekers met zich heeft meegebracht, en dat ter wijl de ruimte in de spelzaal veel klei ner is, dan in het oude gebouw. RHENEN Geboren: Karen, d.v. H. Gilijamse, en S. Fyfe, Veenendaal; Teunis z.v. en Wilhelmina, d.v. J. van Beek en J. C. van Schoonhoven, Veenendaal: Ariën- ne J. E., d.v. W. N. Bos, en A. E. Poot; Hermanus, z.v. P. J. de Jong en J. G. Brouwers: Annemieke, d.v. J. v. der Schaft en H. Kooistra, Veenendaal; Clasina H., d.v. C. van Meerten en E. G Opperman; Johannes C., z.v. G. C. Briene en J. Opperman; Gerrit J., z. v. J. Budding en G. Scholtus. Gehuwd: J. van de Bovenkamp en G. de Kruijf. Overleden: N. van Holland, 74 j., geh. gew. met P. Versteegh, Leersum. Ingekomen personen: A. M. de Jong g/m Minten met gez; I. B. Djie, van Indonesië. Vertrokken personen: B. A. Baktit naaf Nijmegen; G. W. Onink naar Vee nendaal. AMERONGEN Vertrokken perso nen: G. van Dodeweerd van Burg. Jhr. H. v. d. Boschstraat 69 naar Drieber- gen-Rijsenburg; A. J. van den End van de Postmeester 1 naar Doorn; A. M. Post-Laponder van Donkerstraat 26 naar Den Helder; W. H. Oudhof van Overstraat 55 naar De Bilt. Overleden te Utrecht: H. Warns, Burg. Jhr. H. v. d. Boschstraat 22, 65 jaar. Vallei stad E. Methorst. Schipper uit Ede. Zondagsdienst. De praktijken van 4e doktoren Kars en Ossendorp uit Amerongen, Bakker en van de Burg uit Leersum en van van Ommeren uit Eist worden het a.s. weekend waargenomen door dr. Bakker te Leersum. RENSWOUDE De heer Overduin uit Woudenberg hield woensdagavond een boeiende lezing over het werk van Bartimeüs. Het bestuur van de Ned. Christen Vrouwenbond in Renswoude had spreker uitgenodigd om deze avond voor zijn leden te verzorgen. Ge zien het belang van het onderwerp waren ditmaal ook de heren uitgenodigd. Slecht één heer had aan deze oproep gevolg gegeven, maar hij werd dan ook met applaus begroet. Ook spreker was blij, dat hij van deze heer steun kreeg. Het werk van Bartimeüs kan niet in één enkel uur uit de doeken worden ge daan. Hiervoor zou ik dagen nodig heb ben", aldus spreker. Daarom werd een VEENENDAAL Het voormalige Turkenpension in de Stationstraat te Resteren dat eigendom is van de fir ma Bredero in Utrecht, zal, naar 't zich laat aanzien, in de toekomst onderdak gaan bieden aan de buitenlandse werk nemers van de gezamenlijke Veenen daalse bedrijven. De hulsvesting van buitenlandse arbeiders is in Veenen daal nog steeds een moeilijk probleem. Als er ergens een geschikt onderkomen vrijkomt, zo deelde men ons mede, dan worden hier direct de mogelijkheden onderzocht. Het Turkenpension, zo berichtten wij reeds, zal niet meer door de Turkse werknemers van de firma Bredero worden bevolkt, aangezien deze in Utrecht zullen worden ondergebracht. Wanneer de Veenendaalse bedrijven hun buitenlandse werknemers in Reste ren zullen onderbrengen is nog niet be kend. Een woordvoerder van de Rit meester sigarenfabrieken deelde mede, dat het plan inderdaad bij enkele Vee nendaalse industrieën bestaat. „Het zit echter nog allemaal in een wijde zak en verkeert in een beginstadium. Het is ADVERTENTIE Deze avonden zijn tamelijk „vrij". In één zaal is er gelegenheid voor het beoefenen van enkele spelletjes, als dam men, kaarten en biljarten, terwijl een andere zaal als „huiskamer" is inge richt. Hier zat een aantal jongelui aan de leestafel, terwijl anderen zich ver maakten met het beluisteren van gram mofoonplaatjes. De televisie, ook een onderdeel van het meubilair in de huis kamer, was niet ingeschakeld. De heer Van der Schee vertelde dat van dit apparaat slechts zelden gebruik ge maakt wordt. Men vermaakt zich lie ver op een eigen manier, dan dat men ELST Vorige week vrijdag en za terdag werd op het terrein van aanne mersbedrijf Van Spanje een grote ba zaar gehouden, ten bate van de vrijwil lige brandweer. Tijdens deze bazaar werd een verloting gehouden, waarvan de prijzen thans bekend zijn. De win naars kunnen hun prijs afhalen bij de heer B. van Spanje, Veenendaalse- straatweg 11 te Eist. De winnende nummers zijn: 0005, 0706, 2075, 2335, 3263, 3974, 4300, 4352, 4397, 4948, 5103, 5587, 5717, 5753, 5756, 6505, 7294, 7373, 7589, 7596, 7778, 8543 en 8731. AMERONGEN Door de leden van de plaatselijke schietvereniging Willem Teil werden de volgende resultaten be haald: A. Burgstede 96 pnt; P. v.d. Sigten- horst 94 pnt; J. Pakvis 94 pnt; A. de Haas 94 pnt; H. den N(jl 94 pnt; A. Duf fels 92 pnt; R. E. Labruyère 92 pnt; R. Brinkman 91 pnt; J. L. Engelaar 88 pnt; G. Mulder 87 pnt en C. Ploeg 84 pnt. toont ZIJN NIEUWE VOORJAARS-ZOMER COLLECTIE OP WOENSDAG I MAART A.S. IN Kerkewijk 115, Veenendaal Thécomplet 5,incl. Tel. reserveren 083852936 de vraag of er voldoende belangstelling voor zal bestaan", aldus de woordvoer der. Het Turkenpension bood tot voor kort onderdak aan ruim 70 Turken en is als pension voor buitenlandse werknemers ingericht. Hoever de besprekingen met de firma Bredero zijn gevorderd kon men ons niet meedelen. Binnen afzien bare tijd kan echter de beslissing van de gezamenlijke Veenendaalse indus trieën worden verwacht, aangezien het gebouw momenteel reeds leeg staat en dus onrendabel is. SCHERPENZEEL De jaarlijkse stamboek- en premiekeuring voor Shet land-pony's wordt gehouden op maan dag 27 februari om half twee bij hotel Marktzicht. Het voormalig Turkenpension waar van het interieur is aangepast aan de huisvesting van buitenlandse werk nemers. VEENENDAAL In oktober 1966 vier de het Ritmeesterkoor het 30-jarig be staan. Ter gelegenheid van dit zesde lustrum werd op 8 oktober een grote zan gersdag georganiseerd, waarvoor een grote belangstelling bestond. Het feest vieren is echter voor de zingende sigaren makers nog niet afgelopen. Op donderdag 2 maart wordt ter gelegenheid van het jubileum een groot Verdi-concert gegeven in het Verenigingsgebouw aan de Eiken- onder leiding van de dirigent van het laan. koor de heer Bertus van der Vliet. De piano wordt bespeeld door de heer Wou ter Schmidt en als solisten treden op: Aukje Karsemeijerde Jong, sopraan, Nini Keulartzde Vries, alt, Fred Bon- gers, tenor en Piet van der Meulen, bas. By de foto's: een archief opname van 't Ritmeesterkoor en portret van de dirigent Bertus van der Vliet. Een keur van bekende solisten brengt samen methet koor een programma. Voor de pauze zal onder meer worden uit gevoerd „Domine Jesu" uit „II Trava- tore" en het Slavenkoor uit Nabucco, ter wijl na de pauze een groot deel van de opera „La forza del destino" ten gehore gebracht zal worden. Het geheel staat 's-Hertogenbosch, 22 februari 1967. Veemarkt. Aanvoer: Totaal 5766 stuks. Runderen 2499 st., graskalveren 512 st., vette kalveren 597 st., nuchtere kalveren 2158 st., schapen 94 st., lammeren 6 at., slachtrunderen 783 stuks. Pryzen (in guldens): Melk- en kalfkoeien f 1025f 1650; guste koeien f 800f 1275; graskalve ren f 385f 600; kalf vaarzen f 1175 f 1625; klamvaarzen f 985f 1215; gus te vaarzen f 850f 1165; pinken f 615 f 825; nuchtere kalveren voor fok of mesterij f 60f 215; weideschapen f 70f 120; drachtige ooien f 120 f 175. Alles per stuk. Slachtrunderen extra kwal. f 4,45 f 4,80; le kwal. f 4,15f 4,40; 2e kwal. f 3,70—f 4.05; 3e kwal. f 3,45—f 3,65; vette stieren f 3,90f 4,45; worstkoeien f 3,15f 3,45. Alles per kg geslacht ge wicht. Vette kalveren le kwal. f 3,60f 4,00; 2e kwal. f 3,35—f 3,55; 3e kwal. f 3,00— f 3,25; alles per kg levend gew.; nuch tere slacht kalveren, f 1,30f 1,70 per kg levend gew. per stuk f 35,f 65.; vette schapen f 90f 140 per stuk. Aanvoer, handel en prijzen.: Melk- en kalfkoeien ruim; lui, duur; guste koeien groot, redelijk, prijshou dend; jongvee groter, rustig, gehand haafd; vette kalveren behoorlijk, stroef, aflopend; nuchtere slachtkalveren zeer groot, gedrukt, lager; schapen en lam meren weinig, goed, weinig veranderd; slachtvee normaal, stug, stijver. BARNEVELD, 22 februari Pluim- veemarkt. Aanvoer plm. 15.000 stuks. Handel kalm. Prijzen (in f per kg): slachtkippen lichte 1,201,30, zware 1,50—1,65, slachtkuikens 1,50—1,65. SCHERPENZEEL, 22 februari 1967. Aanvoer ca. 90.000. Kippeëieren 12,25— 13,—; henneëeieren 8,00— 12,00, alles per 100 stuks. Handel redelijk. EPE. Op de woensdag gehouden weekmarkt werden 14.000 eieren aange voerd. Zij prijsden f 1112 per 100 stuks. Er was een redelijke handel. greep gedaan uit de talloze mogelijk heden. Bartimeüs heeft verschillende maat schappelijk werkers en werksters, die al heel vroeg met de voorzorg begin nen, terwijl ook de nazorg heel wat tijd vraagt. Het is zeer belangrijk als blinde en slechtziende kinderen zo jong mogelijk naar een voor hen ingericht instituut gaan. Meestal komen de kinderen er vanaf hun vijfde jaar. Moeders hebben de neiging kinderen met een handicap te verwennen, wat heel begrijpelijk is. Toch is dit niet goed, omdat een kind gauw voelt hoe men het behandelt. In zulke omstan digheden zouden het onuitstaanbare we zens worden, die gaan tiranniseren. Daarom moeten zij als gewone men sen worden beschouwd en behandeld. Zij moeten hun eigen vrienden kiezen en aan het normale verenigingsleven deelnemen. Er wordt dikwijls verondersteld, dat blinde kinderen van andere zintuigen meer hebben meegekregen dan andere mensen. Dit is echter onjuist. Wel wor den deze meer ontwikkeld. De kinderen, die door Bartimeüs zijn opgenomen, gaan normaal naar school en krijgen ook de gewone lessen, zij het in wat andere vorm. Zo worden na tuurlijk geen borden gebruikt en geen gewone landkaarten. Deze laatste zijn zo gemaakt, dat elke provincie is uit gezaagd, zodat men kan tasten waar de grenzen liggen. Door middel van draden, batterij en zoemer is het mo gelijk de weg op de landkaart te vin den. Toch blijft dit een moeilijk vak voor deze kinderen. Hoewel het haast niet te geloven is, blijken slechtzienden zich moeilijker te kunnen handhaven dan blinden. In de maatschappij is blind, blind. Daar wordt rekening mee gehouden. Slecht zienden echter schamen zich dikwijls, te zeggen wanneer de grenzen van hun kunnen is bereikt en maken daardoor dikwijls grote fouten. Zes jaar geleden is men begonnen met een nieuwe tak van arbeid, nl. die voor het meervoudige gehandicapte kind, waaronder geestelijk gestoorden, doven, spastische kinderen enz. die te vens blind zijn. Het is een moeilijk werk, maar met deze kinderen is nog veel te bereiken, als zij bezien worden naar hun mogelijkheden. Oook voor de ze kinderen is er een schooltje, aange past aan hun vermogen. Dit instituut, dat in Doorn staat, is een dorp op zich. Het telt ongeveer 1000 zielen. Binnen afzienbare tijd zal daar een kapel komen, waarvoor het hoofd bestuur van de N.C.V.B. het initiatief heeft genomen. Alle afdelingen staan achter dit voorstel, mee te helpen bou wen aan deze kapel. Hoe deze er uit komt te zien is nog niet bekend. Eén ding is echter zeker: Er zal veel muziek gemaakt worden. Muziek is het eerste waar deze kinde ren op reageren, daarom is het één der belangrijkste methoden. Ook moeten de kinderen zelf muziek maken, zodat zij er ten volle bij betrokken zijn. Het blijkt dat zich altijd voldoende personeel aanmeldt voor dit zo belang rijke werk. Men heeft dan ook geselec teerd personeel, wat weer aan de kinde ren ten goede komt. Tot slot werd deze avond gecollec teerd voor de te bouwen kapel. VEENENDAAL Woensdagmiddag is op de hoek Hoofdstraat/Hoogstraat een grote „verkeersliehtbak" geplaatst, ter vervanging van het tweede licht, dat op die hoek voorkwam. Deze bak was reeds geruime tijd geleden besteld, want het was de bedoeling, dat hij ge lijk met het gereedkomen van de nieuwe situatie daar, zoals deze vorige zomer gerealiseerd werd, geplaatst zou wor den. De heef W. C. H. Dekker, hoofdinspec teur-korpschef, ziet als het grote voor deel de zichtbaarheid. „Op verschillen de minder goed zichtbare punten wordt deze bak nogal eens geplaatst en heeft men er nog al plezier van en zodoende zijn wij er ook maar toe overgegaan. Wij vonden, dat de tweede lamp eerst op te korte afstand zichtbaar was", aldus de hoofdinspecteur. De oorzaak van die moeilijke zicht baarheid zocht de heer Dekker in het feit, dat het onmogelijk was de beide palen evenwijdig met de as van de weg te plaatsen. Dank zij de „galgvorm" is men nu hierin geslaagd. Voor het rechtsafslaande verkeer is onderaan de paal een klein formaat ver keerslicht bevestigd. UTRECHT De boerenleenbanken en raiffeisenbanken hebben in januari een spaaroverschot geboekt van f 40,7 miljoen, f 0,6 miljoen meer dan in ja nuari vorig jaar. Vorige maand werd f 515,5 miljoen ingelegd en f 474,8 mil joen terugbetaald. Het spaartegoed bij het landbouw kredietwezen bedroeg eind januari f 8.881,5 miljoen. DIEREN Ondanks de sterk geste gen bedrijfslasten is de directie van de N.V. Gazelle Rijwielfabriek er, blijkens het verslag, in geslaagd resultaten over het 30 september 1966 geëindigde boek jaar te behalen, welke die van het vorig boekjaar benaderen. Het saldo bedrijfs- rekening, voor afschrijving en belas tingen, daalde tot f 1,1 (v.j. f 1,25) min. De opbrengst beleggingen geeft 'n negatief saldo te zien van f 55.253, waarvan f 51.000 door koersverlies op effecten, tegen vorig jaar een positief saldo van f 18.694. De opbrengst deel nemingen beliep f 4399 (f 4883). Na afschrijvingen ad f 668.098 (f 681.666), alsmede belastingen ad f 84.000 (f 248.473), resteert een winst van f 292.800 (f 341.600). Voorgesteld wordt het dividend met 2 pet. te verla gen tot twaalf procent, over een onver anderd kapitaal van f 2,5 min. De vooruitzichten op het gebied van de verkopen in de verschillende secto ren van Gazelle in het lopende boekjaar zijn niet ongunstig. De markante sei zoenverkoop zal, naar wordt verwacht, een grotere piek dan in het afgelopen jaar bij de verkoop veroorzaken. De totale rijwielverkoop in Nederland lag in 1966 met ruim 600.000 fietsen op vrijwel gelijke hoogte als in 1965. De directie meent, dat vooral door de op komst van de auto, de fiets in steeds toenemende mate een belangrijke func tie als gezond recreatiejniddel vervult. Er wordt een stijgende afzet van jeugd- fietsen geconstateerd. VEENENDAAL. Nog even en de bewoners van het Ruisseveen behoeven niet meer bang te zijn voor een hart- aandoening, als ze tegen de wind in over het houten bruggetje moeten. Het was altijd een hele klim! Dezer dagen is echter het nieuwe betonnen voetgan gersbruggetje geplaatst. Het wachten is nog slechts op het aansluiten van de weg, en de nieuwe „oeververbinding" over de Grift is gereed. Ook in het „Stadspark" zijn enkele van deze bruggetjes gelegd. Zoals be kend heeft de gemeente er voordeel bij gehad, om enkele van deze bruggetjes tegelijkertijd te laten aanleggen. O VEENENDAAL De vereniging Het Groene Kruis te Veenendaal organiseert een cursus zuigelingenverzorging, die donderdagmiddag 2 maart om drie uur zal beginnen. Alle jonge en aanstaands moeders worden uitgenodigd deze cur sus te gaan volgen, terwijl ook meisjes boven de 18 jaar welkom zijn. Tevens wonit een kleutercursus gehou den. De start hiervan is op dinsdagavond 7 maart. Beide cursussen worden gehou den in het gebouw voor Gezondheidszorg, Eikenlaan 4 te Veenendaal. De cursussen zullen bestaan uit acht wekelijkse lessen. Voor het volgen van beide cursussen kan men zich opgeven bij zusters J. V. G. Hajer en A. P. G. Stutvoet, Boompjes- goed 191, tel. 2655; zuster J. C. Gerrits, Schrijverspark 76-111, tel. 2230; zuster G. Vreeman, Kerkewijk 28,tel. 2307; zuster M. Post, Schrijverspark 4-II, tel. 2573.

De Vallei | 1967 | | pagina 3