Donderbussen of herauten kondigen geboorte aan Bezorgdheid over teruglopen ledental Meningsverschil met college: Burgemeester: „Gang van zaken betreur ik Zwembad-bestuur zal en bloe af treden Achtergrond van vertrek onduidelijk Dick Aart van Thuyl R.M.C.-penningmeester Van Thuyl-generaties werken al 80 jaar in bier en limonade Eendemoeder waakt over haar vroege kuikens Raad Rhenen vergadert R.M.C. organiseert weer eierzoek wedstrijd Floralia telt 158 leden „Oranjedag" Rhenen hield jaarvergadering T-Ford Oud beestje Bierpomp Zekerheid Weg in Lienden aan openbaar verkeer onttrokken GLAASJE OP LAAT JE RIJDEN Vuilniswagen in brand S.G.P. gaat nakaarten over de verkiezingen Overdreven Persoonlijk DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 RHENEN De vereniging „Oranjedag" te Rhenen heeft gisteravond lil hotel „Het Wapen van Rhenen" de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden. Voornaamste onderwerp van gesprek was de organisatie van de festiviteiten ter gelegenheid van de geboorte van het prinsenkind, dat H.K.H. prinses Beatrix in april verwacht en Koninginnedag, welk feest dit jaar op maandag 1 mei zal worden gevierd. De voorzitter van het dagelijks bestuur, de heer S. J. Vleer, opende de vergadering en heette in het bijzonder mr. Deen van harte welkom, die als afgevaardigde van het gemeentebestuur aanwezig was. Uit het jaarver slag van secretaris Pieters bleek, dat de vereniging een druk jaar achter de rug heeft. Een en ander hield verband met de festiviteiten ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus. De feestelijkheden kunnen echter achteraf geslaagd worden genoemd. Alhoewel uit het jaarverslag van pen ningmeester R. C. H. van Voorthuizen bleek, dat de vereniging er financieel gunstiger voorstaat dan in voorgaande jaren liet deze toch een pessimistisch geluid horen ten aanzien van het terug lopen van het ledental. De opbrengst van de contributies en de collectes loopt volgens de heer Voorthuizen jaarlijks te rug. Voorzitter Vleer zei, in verband hiermee te hopen, dat dan het gemeen tebestuur guller zou worden. Het bestuur van de vereniging „Oran jedag" heeft zich de laatste weken bera den over de te organiseren festiviteiten ter gelegenheid van de geboorte van het verwachte prinsenkind. Hieruit zijn en kele plannen naar voren gekomen. Vaststaat, dat de gehele Rhenense schooljeugd op de dag der geboorte de traditionele beschuit met muisjes krijgt aangeboden. Tevens wordt gedacht aan een lampioenoptocht voor de jeugd, waaraan medewerking wordt verleend door verschillende muziekkorpsen. Het bestuur stelde eveneens voor om de geboorte aan te kondigen met saluut schoten, die bijvoorbeeld voortgebracht zouden kunnen worden door middel van een bepaald soort donderbussen. Als het kindje 's nachts geboren zou wor den, aldus het bestuur, kan de aankon diging bijvoorbeeld ook nog plaats vin den door herauten te paard. Hiervoor zou onder andere een depu tatie van „De Grebberuiters" zich be schikbaar hebben gesteld. De grote moeilijkhed rond de organisatie blijft echter de onzekerheid omtrent de da tum. Wat het feestprogramma voor Konin ginnedag betreft, zal grotendeels dat van voorgaande jaren worden aangehou den. De dag wordt begonnen met klok gelui, een aubade voor het gemeentehuis door de schoolkinderen en een carillon concert. Of het traditionele bezoek aan Ouwehands Dierenpark van de leerlin- ARNHEM De bij de provincie Gel derland in beheer en onderhoud zijnde weg tussen de in de gemeente tien den liggende weg, die bekend staat als De Brei en de provinciale weg Keste- ren-Maurik-Zoelmond is woensdagmor gen tijdens een zitting van de Provin ciale Staten van Gelderland met alge mene stemmen aan het openbaar ver keer onttrokken. Tegen deze onttrekking bestond noch bij de gemeente Lienden, noch bij be langhebbenden bezwaren omdat het ver keer over dat weggetje zeer gering is en mede omdat op korte afstand van de aan het openbaar verkeer ont trokken weg nog een andere verbin dingsweg tussen De Brei en de provin ciale weg is gelegen. Een en ander is geschiedt met het oog op de verkeers veiligheid. RHENEN De gemeenteraad komt dinsdag 28 februari 's avonds oni acht uur ten gemeentehuize in openbare ver gadering bijeen. De agenda bestaat uit zestien punten. Drie zaken betreffen aankopen van kleine stukjes grond voor afronding en aanleg van wegen te Eist en op het uitbreidingsplan „Dominees- berg". Er komen vijf technische onderwijs- punten aan de orde, betrekking hebben- da op vaststelling van voorschotten en vergoedingen voor bijzondere kleuter-, lagere en uloscholen. Behalve een voor stel om enkele commissies aan te vullen blijft dan nog over het pre-advies van burgemeester en wethouders om een commissie van advies en bijstand in het leven te roepen voor planologie en stadsuitbreiding. Er worden geen na men van kandidaten voor deze commis sie genoemd. Wel suggereren B. en W. hiervoor te benoemen de door de vijf grootste fracties voor te dragen leden. Dat zullen dus afgevaardigden moeten zijn van de PvdA, de CHU, de SGP, de WD en de Vrije Partij. In verband met het aftreden van de heer W. Verhoeks stellen B. en W. voor in de onderwijscommissie te benoemen diens opvolger de heer H. J. van Dijk (SGP). In de commissie voor georganiseerd overleg had als plaatsvervangend licl zitting de heer P. Kosters. B. en W. stellen voor in diens plaats te benoemen opvolger M. v. d. Berg (Vrije Partij). De commissie voor openbare werken is nog steeds niet voltallig. Destijds be dankte de heer H. Griffioen (AR) voor de eer. Thans wordt de raad voorge steld tot lid van deze commissie te be noemen de heer M. v. d. Berg (Vrije Partij). Uit een overgelegde begrotingswijzi ging blijkt dat de motor van de lage- drukspuit van het brandweerkorps Rhe nen is versleten. Voorgesteld wordt er een nieuwe in te plaatsen, waarvoor een krediet wordt gevraagd van f 6100,-. gen der hogere klassen van de lagere school dit jaar doorgaat is nog niet ze ker. Enkele onderwijzers onder de aanwe zigen drongen namelijk aan op afschaf fing van dit jaarlijks terugkerende pro grammapunt. Zij zagen hiervoor bijvoor beeld liever kinderspelen in de plaats. De heer H. Moret stelde voor, een af vaardiging van de Rhenense schooljeugd naar Soestdijk te laten gaan om het dé filé bij te kunnen wonen. Het hoofd van de Chr. ULO-school vond dit voor de kinderen een hele belevenis. Er zouden dan van iedere school bijvoorbeeld vier kinderen kunnen worden afgevaardigd. Voorzitter Vleer vond dit een goed idee en zegde toe een en ander nader te zul len onderzoeken. Koninginnedag 1967 zal 's avonds worden gevuld met een taptoe en een bal champêtre. De dag wordt evenals voorgaande jaaren besloten met een groot vuurwerk. Voorzitter Vleer merkte tenslotte op, dat de organisatie van een middag-pro gramma voor het bestuur het grootste knelpunt vormt. Er zijn reeds pogingen ondernomen om een kunst-rolschaatsver- eniging demonstraties te laten geven, maar dat was op niets uitgelopen. Toch zal getracht worden alsnog een aantrek kelijk middagprogramma voor jong en oud samen te stellen. Hierbij wordt on der andere een demonstratie van de rij- vereniging „De Grebberuiters" verwacht. De aftredende bestuursleden, de heren D. A. Beekman en R. C. H. van Voort huizen werden bij acclamatie herkozen, evenals de heren H. Rijkse en J. de Jong. De heer H. J. van Dongen stelde zich in verband met drukke werkzaam heden niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd ir. J. J. Plaat benoemd. RHENEN De Rhenense Middenstands Centrale kwam woensdagavond in ho tel-paviljoen „De Grebbeberg" in jaarlijkse algemene ledenvergadering bijeen. Uit de jaarverslagen van penningmeester en secretaris kwam duidelijk naar voren dat de vereniging over het afgelopen jaar niet alleen met succes de gebruikelijke activiteiten aan de dag had gelegd, maar dat men financieel voor het eerst in het bestaan van de RMC de tekorten, ontstaan in de aanloopperiode, te boven is. Dit is een bijzonder gunstig geluid voor deze nog jonge organisatie van Rhenense Middenstanders, die nog maar enkele jaren geleden in grote verdeeldheid leefden. Wegens zeer drukke werkzaamheden zag de heer P. G. van Dam zich ge noopt de functie van penningmeester en bestuurslid op te geven. Het bestuur kwam onderling overeen, dat de heer D. A. van Thuyl (36) de heer Van Dam als zodanig zal opvolgen. In de in het bestuur ontstane vacatu re door het bedanken van de heer Van Dam werd voorzien door de verkiezing van de heer Joh. Smit. De beide pe riodiek aftredende bestuursleden C. Drost en J. Drost werden door de ver gadering herkozen. Tijdens de vergadering kwam de eier- zoekwedstrijd ter sprake, die ditmaal samen met een koopactie wordt gehou den van 4 tot en met 18 maart. Uit die actie kunnen waardebonnen worden ver zameld, die recht geven op deelneming aan het Paaseierenzoeken. Dit jaarlijks terugkerend evenement, dat de RMC zo'n slordige f 2000,- kost, vindt plaats op zaterdag* 18 maart op de drie wei landen westelijk van de Veerweg. De activiteiten van de RMC worden uitgevoerd in nauwe samenwerking met de plaatselijke VW, die hetzelfde be stuur heeft, zodat beide verenigingen goed op elkaar kunnen inspelen. Het VW-programma voor het ko mende seizoen staat al weer op tafel. Er breekt voor het VW-RMC bestuur dus weer een drukke tijd aan. Heden, donderdag VEENENDAAL Hotel „De Korenbeurs", 19.30 uur: Bijeenkomst CPB. Dr. Hlldebrand spreekt over „De moeilijke jaren van de vrouw". LEERSUM Centrum 20 uur: Uitvoering Darthuizer toneel. SCHERPENZEEL Philalethes, 19.30 uur: Jaarvergadering N.C.V.B. BIOSCOOP Luxor-theater Veenendaal, 19.30 uur: „De slag aan de Bloedkust". Morgen, vrydag RHENEN Ons Genoegen 20 uur: Dropping MACRO RESTEREN Gemeentehuis 19.30 uur: Raadsvergade ring. SCHERPENZEEL Philalethes 20 uur: Wlnteruitvoering „Caecilia" en optreden cabaret „Ani- moso" uit Heelsum. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „De slag aan de Bloedkust". TENTOONSTELLINGEN Streekmuseum Rhenen t.e.m. 4 maart: expositie beeldhouwwerk van Stephan Berkhemer. Dagelijks geopend van 11-12 en 14-17 uur. Woensdag en zondag ge sloten. OPHEUSDEN De inhoud van de vuilniswagen van de gemeentelijke rei nigingsdienst te Kesteren vloog gister middag langs de weg in brand. Het voor val gebeurde in de Lindenlaan te Op- heusden ongeveer 20 meter van de brand weerkazerne. zodat snel ingrijpen moge lijk was en erger kon worden voorkomen. Op een open veldje werd het brandende vuil, dat zich in de stortbak bevond, er uit gehaald en geblust. Een en ander verspreidde een onaangename geur, die echter niet van lange duur was. Men vermoedt, dat de brand in het vuilnis is uitgebroken doordat een niet leeggegoten benzineblik in de wagen terecht is ge komen. SCHERPENZEEL Op maandag 27 februari houdt de SGP afdeling Scher- penzeel een openbare vergadering, in gebouw Philaletes achter de Ned. Herv. Kerk. De heer B. Scholten uit Krimpen aan de IJssel, redacteur van dagblad „De Rotterdammer" zal een nabe schouwing houden op de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Er is gelegen heid tot het stellen van vragen. RENSWOUDE Volgens de heer Breedijk die aan de Biesboscherweg 3 te Renswoude woont, is het een zeld zaamheid, dat een eend in februari al jongen heeft. Nog zeldzamer vindt hij het, dat een eend in een hooiberg broedt, met als resultaat dat er 21 jongen uit de eieren kropen. Landbou wer Breedijk die een grote boerderij heeft, ontdekte dat er nog zes eieren niet uitgebroed waren. Inmiddels zijn er 5 eendjes gestorven. De eend is erg agressief tegenover andere dieren. Een koe, die te dicht in haar buurt kwam, sprong zij boven op de rug. De koe brak prompt uit. i\\\\\\\\\\\\\\\\\\' SCHERPENZEEL De Scherpen- zeelse Floraliaver. hield dinsdagavond in zaal Boszicht haar jaarvergadering. Na de opening door de voorzitter de heer J. Koudijs werd het jaarverslag van de penningmeester naar voren ge bracht. Hieruit bleek, dat de vereni ging een batig saldo had en 158 leden telde. In de kascommissie werden be noemd de heren W. Schimmel en B. Langeveld. De bestuursverkiezing bracht geen wijzigingen in het bestuur. Mevrouw Van Eist en de heren J. Koudijs en Th. van der Hoeff werden herkozen. Over de plannen voor het komende jaar kon nog weinig gezegd worden. Wel houdt men voor ogen de tweede fase van het driejarenplan ten uitvoer te brengen. Dit jaar zal de tentoonstelling staan in het teken van de kamerplanten. Na de pauze werden er enige dia's vertoond over Amersfoort 700 jaar stad, en over de fruitcorso's te Goes en Tiel. LEERSUM Het dagelijks bestuur van de Stichting Bosbad „De Utrechtse Heuvelrug" zal volgende week dinsdag tijdens een vergadering die in hotel „Vogelesang" wordt gehouden, het bijltje erbij neerleggen. De achtergronden van het besluit om af te treden, zijn niet geheel duidelijk. Wel was het in Leer- sum algemeen bekend, dat er een zekere controverse was ontstaan tussen het college van B. en W. en het dagelijks bestuur van de stichting, dat het college al eens heeft verweten, dat de zelfstandigheid van het bestuur onvoldoende door B. en W. werd erkend. Dit verwijt kwam onder meer tot uitdrukking in een memorandum, dat het bestuur aan de raad richtte en dat donderdag 2 februari in een raadsvergadering uitvoerig werd besproken. Zo uitvoerig zelfs, dat burgemeester, mevrouw C. M. s' Jacob-des Bouvrie, de heer J. A. M. Verbeek, raadslid en tevens lid van het dagelijks bestuur van de zwembad stichting, het zwijgen oplegde. Sinds die raadsvergadering werd de verwachting steeds groter, dat het bestuur zou aftreden. Nu men daartoe besloten heeft, wordt de zaak alleen nog maar onduidelijker, want de aftredende bestuurs leden hullen zich in een geheimzinnig stilzwijgen. De heer dr. C. A. Buningh, die voorzitter is, gaf slechts als commentaar dat er een „diepgaand menings verschil" is ontstaan. De Stichting Bosbad „De Utrechtse Heuvelrug" werd vorig jaar in het le ven geroepen en stelde zich ten doel, zoals in de officiële stukken staat, te ko men tot bouw en aanleg van een re creatief openluchtzwembad in Leersum. Er werd een algemeen bestuur ge vormd, dat in zijn samenstelling een af spiegeling wilde zijn van de Leersumse bevolking. Men liet deze voorwaarde zelfs in de statuten vastleggen. Enkele technische, economisch en deskundigen op ander terrein namen in het dagelijks bestuur zitting om, naar het memorandum zegt, „daadwerkelijk door inzet van persoonlijke kennis, kun de en ervaring het voor Leersu^n zo be langrijke project te realiseren". Het bestuur begon vorig jaar maart met de voorbereidende werkzaamhe den, die in hoofdzaak bestonden uit het voeren van besprekingen. Er kwam ook een schetsplan gereed, zowel van het eigenlijke bad als van de gebouwen er om heen. Verder trad het bestuur weinig "naar buiten. Het werd lange tijd betrekkelijk stil rond de zwembadplannen, tot in de vorige raadsvergadering een brief van het memorandum aan de orde kwam. Met name de heren Verbeek en wethou der De Vries namen stelling tegenover elkaar. De wethouder zei ons gisteravond van oordeel te zijn, dat de kwestie sterk wordt overdreven. De door de heer Bu ningh gesignaleerde „diepgaande me-, ningsverschillen" kwalificeerde hij zon der meer als „onzin". De wethouder wenste zich over verdere achtergronden niet uit te laten. „Ga maar naar de burgemeester, die is tenslotte hoofd van het college. Ik sta volkomen achter het geen hij zgt.zo deelde hij mee. Een kleine tip van de sluier werd toch even opgelicht toen hij tenslotte opmerkte: „Het bestuur heeft niet de juiste weg bewandeld, het had allemaal veel beter gekund...". Burgemeester s' Jacob was eveneens karig met zijn commentaar. „We heb ben de affaire net in B. en W. gespro ken en we zullen ons standpunt in een brief meedelen. Zo lang die brief er niet is, kan ik weinig zeggen..." Volgens hem was er van enig me ningsverschil geen sprake. „Ik begrijp niet wat die meningsverschillen zouden kunnen zijn; wij willen als college ten- volle aan de plannen meewerken. Ik be treur het verloop van deze kwestie, want ik had me een zwembad voorge steld, dat zou worden gerealiseerd op de wijze, zoals dat in Amerongen is ge beurd..." Voorzitter Buningh vond, dat de zaak een te persoonlijk karakter had om er verder op in te gaan. „Het is onmoge lijk geworden nog langer met het colle ge samen te werken. We hopen nu maar, wat de toekomst betreft, dat er voldoende capabele bestuursleden ko men, in het nieuwe bestuur. Zoals het nu gelopen is betreur ik de gang van zaken. Voor de opengevallen bestuurs functies zijn nog weinig aanmeldingen binnen gekomen zodat het wellicht niet lukt onze bestuursperiode elegant af te sluiten..." Dinsdag zullen de bestuursleden hun zetel verlaten. De heren dr. C. A. Bu ningh (voorzitter), ir. J. H. Kop (vice- voorzitter), H. Schaap (tweede secreta ris), G. Barneveld (penningmeester) en J. F. Benink (tweede penningmees ter), alsmede de secretaresse, mevrouw Ch. de Jong-van Delden hebben zich zonder uitzondering niet herkiesbaar ge steld. Mevr. s' Jacob en de heren Verbeek en Dell, die op grond van hun namens de raad en het college van B. en W. en de raad in het dagelijks bestuur zitting hebben, zullen n iet aftreden. De bewuste vergadering wordt In Leersum met spanning afgewacht. Een veelgehoorde opmerking in het dorp Is, dat het huidige bestuur te veel huiten de bevolking om aan het werk is ge gaan. Raadslid Takken heeft hier des tijds al eens op gewezen. Hij pleitte toen voor een bestuur, waarin met na me het verenigingsleven sterker zou zijn vertegenwoordigd. .wwwwwwwvvwvwv RHENEN Tijdens de jaarlijk se algemene ledenvergadering van de Rhenense Middenstands Cen trale van deze week is de heer P. G. van Dam uit het bestuur getreden vanwege zeer drukke werkzaamhe den in zijn zaak. De heer Van Dam heeft vanaf de oprichting van de RMC de functie van penning meester bekleed. Hij wordt opge volgd door de heer Dick Aart van Thuyl, nog niet zo lang bestuurs lid van de vereniging en ook be stuurslid van de plaatselijke WV. De heer Van Thuyl (36) is firmant van de firma A. van Thuyl en Zoon, groothandel in bier, limona de, wijnen en gedistilleerd. Het be drijf werd gesticht door zijn groot vader Zeger van Thuyl, nu bijna tweeëntachtig jaar geleden. Zijn va der, de heer Aart van Thuyl (65) nam het op 1 mei 1925 over. Zijn zoon Dick kwam in 1957 in de zaak en maakte er samen met zijn vader Aart een firma van. Vader heeft zich uit zaken teruggetrok ken, is wel firmant gebleven, doch zoon Dick is nu zakelijk leider van de firma. Hij heeft een bijzonder zwak plekje in zijn hart voor RMC en VW. Daarnaast is hij nog be stuurslid van de supportersvereni ging van de sportvereniging „Can- dia '66". Voor andere dingen heeft hij geen tijd. Maar de drie genoem de organisaties kunnen dan ook volledig op zijn steun en daadwer kelijke medewerking rekenen. De naam „Van Thuyl" heeft in Rhe nen en verre omgeving een bekende klank. De Rhenense Middenstands Centrale hoopt, met een Van Thuyl op de stoel van de penningmeester, een goede gooi te hebben gedaan. De firma Van Thuyl behoort tot één van Rhenen's oudste bedrijven. Welgeteld bestaat deze zaak 82 jaar. Misschien valt de firma Van Thuyl nog eens een onderscheiding ten deel bij het honderdjarig bestaan. Dat ligt heus niet zo ver meer in het verschiet. Hoe het ook zij, wij von den het wel interessant eens een praatje te maken met de heer A. van Thuyl, die in 1925 in de zaak van wijlen zijn vader Zeger stapte. Daaraan ging eerst nog wat anders vooraf. Zoon Aart kreeg geen oplei ding in de zaak bij vader. Hij moest eerst zijn voeten maar eens bij vreemden onder de tafel steken. Dat werd de toenmalige vruchtenlimona- defabriek van de Rhenense firma Post, die niet meer bestaat. langs de weg dan funest is. zit en drankgebruik op een Ford reed stand van had). en er dus ver- Vroeger, toen er hier en daar nog maar een auto liep, keek men niet zo nauw. „Na de kruiwagen schakel de ik meteen over op motortractie. Paard en wagen sloeg ik over en ik kocht een tweedehands T-Ford voor f 750,-. Een rijbewijs Daar hadden we toen nog nooit van gehoord. Je zat dan ook rustig met een borrel op achter het stuur. Midden in de toen nog zo nauwe Herenstraat vond die oude Ford een droevig einde. In een bocht kwam ik de tram tegen, kon hem niet meer ontwijken, werd uit m'n autootje geslingerd en zat op de keien met nog een stuk van het stuurwiel in m'n handen. De au to was één grote puinhoop". Wéér schatert de heer Van Thuyl van het lachen. Het is alsof hij al les weer ziet gebeuren. „Toch mag ik van geluk spreken", zegt hij, „dat ik het er levend van af had gebracht. Mijn mede-inzittenden kwamen er ook zonder kleerscheuren af. Zij wa ren zó geschrokken, dat ze hard naar huis holden en mij bij de brok stukken lieten zitten". Tussen de kruiwagen en de oude Ford staat nog een bierstel. „Dat was een soort brancard op wielen met twee uitsparingen, waarin je twee biervaten kon leggen. De bier- pomp was namelijk nog niet uitge vonden, dus de klanten en dat waren dus voornamelijk de cafés moesten het bier per vat hebben. Toen die bierpomp er kwam was in middels het bierstel vervangen door de Ford. Aan de bierflessen zit ook nog een geschiedenis. We rekenden toen na melijk nog geen statiegeld. Dat kwam ons te staan op een jaarlijk se aankoop van zo'n 5000 nieuwe flessen. Dat was toentertijd een he le investering. Wat dit betreft werkt mijn zoon vandaag heel wat gemak kelijker. Aan de Oude Dijksestraat werd 't pand al gauw te klein. Vader Zeger bouwde aan de Bantuinweg, het pand waar momenteel „Soedi Mam- pir" in gevestigd is. In de gevel zit nog een steen met inscriptie. Om streeks diezelfde tijd kochten we die oude Ford (om daar nog even op terug te komen). Ik had als adviseur meegenomen naar Amsterdam Roel van Laar (thans gepensioneerd graf delver en destijds één van mijn col lega's bij de gemeente Rhenen, die Ik weet het allemaal nog als de dag van gisteren. We kwamen met het oude beestje in Rhenen aan en toen kookte de radiateur als een stoomketel. Ik draaide de dop eraf en de hoed vloog me van de kop. M'n gezicht was door de hete stoom verbrand. Roel zag het allemaal wel aankomen en stond op een afstand toe te kijken hoe ik dat allemaal zou fiksen! Die wist wel wat er gaande was! Even later reed ik zo trots als een pauw op die ouwe wa gen door Rhenen en toen sloeg er een wiel dubbel. Een fuseepen had 't begeven. Ik vloog met m'n hoofd langs een telefoonpaal, maar daar bleef het gelukkig bij. Die Ford werd vervangen door een 2% tons Chevrolet-vrachtwagen. Dat was een hele vooruitgang in die dagen. Maar het was nodig, want het bedrijf werd steeds groter. Tot 1945 bleven we aan de Bantuinweg gevestigd. In de oorlog was het pand blijven staan, maar verder was al les kapot, ook de machines". Na de oorlog werd de heer Van Thuyl ziek. Zijn bierbottelarij was inmiddels uitgebreid met limonade en wijnen, maar 1940-1945 had zoveel van Van Thuyl gevergd, dat hij op doktersadvies de zaak aan de kant moest doen. Gedurende vier jaar, van 1945 tot 1949 is het bedrijf in andere handen geweest. In laatstgenoemd jaar gin gen de kopers echter failliet en de heer Van Thuyl nam opnieuw de draad op. In overleg met de Kamer van Koophandel en een commissie in Den Haag kreeg hij alle papieren terug en de zaak werd met deze kor te onderbreking opnieuw opgebouwd. Men startte in een oude schuur aan de Cuneralaan, later verhuisde de zaak naar een overgebleven opstal aan de Stationsweg en tegenwoordig is het bedrijf gevestigd in een pand aan de Kerkstraat, met een opslag aan de Vismarkt. Het is vanaf 1949 steeds bergop waarts gegaan. In 1957 werd de fir ma gesticht en kwam zoon Dick in de zaak. Het bedrijf beschikt mo menteel over twee vrachtwagens en een personenauto. Gedurende de ach terliggende 82 jaar is de firma Van Thuyl steeds opgetreden als groot handel. Het verzorgingsgebied ligt in een groot deel van centraal Neder land. Er is één groot verschil met vroeger: er wordt niet meer gebot teld. „Ik was toen 12 jaar. En we werk ten in het seizoen van 's ochtends vier tot 's avonds tien uur. Daar hoef je tegenwoordig niet meer mee aan te komen. Bovendien moest je geen minuut te laat bij de baas te zijn, want dan kreeg Je ze getrok ken! Ik verdiende in het seizoen f 14,- per week. Maar er moest wel wat voor gedaan worden. De gehele eerste wereldoorlog bleef ik bij de toenmalige firma Post. Toen dat voorbij was wilde ik eerst wel eens wat anders. Méér zekerheid. Mijn moeder kende de toenmalige wethou der Van Ingen goed en hij zorgde ervoor, dat ik een betrekking kreeg in dienst van de gemeente Rhenen. Ik werkte bij de gemeente van 1918 tot 1925, zeven jaar dus. Toen ik 22 was verliet ik die „méér zekerheid" en op 1 mei 1925 stapte ik het familiebedrijf binnen. Het was toen nog zuiver een bier bottelarij, gevestigd in een pand aan de Oude Dijksestraat. Het bier kwam er' aan in vaten van 50 tot 60 liter. Het werd door middel van een slang in de flessen getapt. Dat betekende dus, dat je het bier moest „aanzui gen". Ik heb er wel eens aan zitten „lurken". En dan schatert de oude heer Van Thuyl van het lachen. Ook om de verhalen die dan volgen over klan- tenbezoek, waar vroeger^ altijd een borreltje op tafel stond'. Dat was toen zo de gewoonte. Tegenwoordig is dat er uit, omdat je in een auto

De Vallei | 1967 | | pagina 5