Veenendaals - dagblad Zware V.S.-aanval op centrum iët-Cong Buiten Antwoorden van vijf fractievoorzitters NV Beeren ontslaat ruim man UK-223 met 5 man bij Texel vermist Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei PvdA antwoordde niet op alle vragen van informateur en doet niet meer mee Liberalen en katholieken wensen hem als premier AUTO REED SLOOT IN: 4 DODEN Rijkdom der natuur Meerderheid Congrespartij aanzienlijk geslonken VEEL SCHEPEN VERGAAN OF IN NOOD Land- en luchtactie Weekeind zachter Harsier 15; Zöpf 9 en Slottke 5 jaar i I Vroeg lover Aangewezen man Slag voor Weert Failliet Wolv en in hyne Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm). 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzettina van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926 Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op dl. do en za 1-10 woorden 1.50. ieder woord meer 15 cent VRIJDAG 24 FEBRUARI I967 4le JAARGANG ZIJLSTRA KOOS DE V.V.D. Twee demissionaire ministers, mejuffrouw dr. Klompé en mr. Luns, legden gistermiddag als eersten de eden voor het Kamerlidmaatschap af. Zij hadden haast, want zij moesten weer snel gaan regeren. Mejuffrouw Klompé stak na de beëdiging rechtstreeks het Binnenhof over om in de senaat de Omroepwet te verdedigen. SAIGON De Amerikaanse strijdkrachten in Viëtnam ztyn begonnen aan een grootscheepse aanval op het nationale hoofdkwartier van de Vlët-Cong en 'n grote basis by de grens van Cambodja, ongeveer honderd kilometer ten noordwesten van Saigon. Aan de actie nemen ruim 45.000 Amerikaanse militairen deel, onder wie «en groot aantal parachutisten. Het is de grootste gecombineerde land- en lucht actie tegen de Viët-Cong sedert het begin van de Viëtnamese oorlog. ADVERTENTIE 0 Half februari bedroeg het aantal werklozen in Engeland 602.844, het hoogste getal sinds april 1963. "YJrijwel heel de winter vinden we in het bos het subtiele, maar toch malse groen van de blaadjes der kamperfoelie, dat slechts bij nijpende vorst een paars-blauwe tint krijgt. Al leen daarom reeds moest er veel meer geiteblad in onze bossen staan, maar deze wens wordt tot mijn spijt niet gedeeld door de beheerder van een groot Veluws landgoed, die een paar weken geleden wat liefdeloos in deze krant schreef, doelende op de februari- vorst: „De groene blaadjes van de kamperfoelie gaan heus niet dood. Was het maar waar, want de kamper foelie is de moordenaar van het bos". Ik denk om van de schrik te be komen aan een prachtig gedeelte in een Veluws militair schietterrein, waar nooit iemand kwam en waarvan de onderbeplanting vol hing met slin gers en guirlandes van bloeiende tak ken en twijgen, bungelend in zwierige losheid en geuren naar heliotroop. Na tuurlijk ging er hier en daar wel een berkje of els aan, doch honderdvoudige decoratie kwam ervoor terug. Overi gens brengt de omstrengeling van stam en tak een bepaalde sfeer; wij sneden er vroeger in de Gelderse wal len wel wandelstokken uit. Nooit zou ik bij onze liaan van boomwurger of moordenaar spreken bij deze krachtige figuur en lang niet overal snoert dat geiteblad overigens ten dode. Nooit hoor ik er gelukkig zo schamper en bitter over oordelen als in het vraag gesprek met de boswachter; om te er varen, welk een plant van wonder baarlijke kracht, schoonheid en levens duur, nauwelijks een rustpauze in schakelend, het is, moet hij eens het hoofdstuk lezen, dat er in Jac. P. Thijs- se „Omgang met planten" over han delt. Een moordenaar zal hij er niet in aantreffen. 24-2-'67 A. B. WIGMAN Na een snelle actie hebben de Ame rikanen een gebied omsingeld waarin zich een gehele Noord viëtnamese divi sie ongeveer zesduizend man zou bevinden. De Amerikaanse troepen hebben een positie in de vorm van een hoefijzer in genomen om de vlucht uit het versterk te Viët-Conggebied naar het noorden te voorkomen, terwijl door de open zijde van het hoefijzer pantsereenheden met bulldozers oprukken. Onmiddellijk na de landing van de parachutisten werd vanuit vliegtuigen zware uitrusting aan parachutes neer gelaten. Vliegtuigen met luidsprekers hadden woensdag langs de Cambodjaan se grens gevlogen en gewaarschuwd dat schieten vanaf Cambodjaans gebied zou worden beantwoord. De operatie „Junetion City" is een uitgebreide voortzetting van een andere operatie, die in november werd begon nen tegen oorlogszone „C" waar, naar de Amerikanen veronderstellen, afdelin gen van politieke en militaire hoofd kwartieren van de Viët-Cong zijn ge vestigd. Dit is de eerste maal dat in de Viët namese oorlog para-gevechtstroepen zijn ingezet. Aan de operatie, nemen verschillende divisies deel. Voor de optrekkende Amerikaanse troepen werd het oerwoud onafgebroken door bommenwerpers bestookt. Van de lucht uit gezien bood het gebied een chaotische aanblik met zijn kruisende vliegtuigen, golvende rookpluimen, ge kleurde parachutes en olijfgroene aan- valstroepen die zich met kapmessen een weg door het oerwoud baanden. De weersgesteldheid liet niets te wensen over. Het was bijna windstil toen de parachutisten neerdaalden, en het enige ongeluk gebeurde toen een para in een 36 meter hoge boom te recht kwam, waaruit hij zich pas na zeven uur wist te bevrijden. De operatie is gericht op een streek waar de communisten zich al 20 jaar verschansen. De inlichtingendienst ver wacht, dat de strijd lang en bloedig kan worden. De Amerikaanse verliezen sedert het begin van dit jaar zijn, ondanks het ,,Tet"-bestand, hoog. 6701 Amerikanen zijn tot nog toe buiten gevecht gesteld, van wie 861 werden gedood. De verlie zen van de andere niet-Viëtnamese strijdkrachten bedroegen 40 doden en 76 gewonden. MUNCH EN Het Schwurgericht in Münehen heeft vanmorgen de oud SS en SD commandant in bezet Nederland dr. Wilhelm Harster (62) veroordeeld tot 15 jaar tuchthuisstraf wegens mede plichtigheid aan moord op duizenden uit Nederland weggevoerde Nederland se Joden. Wilhelm Zöpf (58) hoofd van het Judenreferat IV b-4 in Nederland, werd eveneens wegens medeplichtig heid aan moord op duizenden Neder landse Joden tot negen jaar tuchthuis straf veroordeeld. Zijn voormalige se cretaresse Gertrud Slottke (64) werd tot vijf jaren tuchthuisstraf veroor deeld. DEN HAAG Prof. dr. J. Zijlstra heelt voor de VVD gekozen. Dat is de conclusie die hij gisteravond aan de vijf fractieleiders heeft meegedeeld. De PvdA is afgevallen, omdat drs. J. M. den Uyl heeft geweigerd te antwoorden op vragen over het ondernemingsrecht, het continentale plat, staatsdeelneming in bedrijven en de grondpolitiek. De fractievoorzitters zijn gisteravond achtereenvolgens weer bij de informa teur geweest. Deze gaf hun een samenvatting van de conclusies, die hij uit hun eerder ingediende antwoorden had getrokken, op schrift mee met het verzoek daarop in de loop van vandaag ook weer schriftelijk te antwoorden. Professor Zijlstra heeft dit echter niet aan de socialistische fractievoorzitter gevraagd, wat dus bevestigde dat deze niet meer meespeelt. Alle schrifturen zullen worden gepubli ceerd. De verwachting is dat prof. Zijl stra dan morgen naar Soestdijk gaat om eind-rapport uit te brengen. Deze gang naar de Koningin zou ech ter alleen mogelijk zijn als er geen kink in de kabel komt. Voor de KVP en de anti-revolutionairen ligt de zaak namelijk niet zo eenvoudig. 'mm»»-, Zij zullen waarschijnlijk een nadere toelichting willen hebben op deze keu zebepaling. Voor hen is blijkbaar de weigering van de PvdA geen voldoen de doorslaggevend argument. Dit was het wel voor de informateur. Deze had juist met zijn vragen gepro beerd de opvattingen van de PvdA te .weten te komen over principiële zaken als het eigendomsrecht, de rechtsposi tie van de werknemer in de onderne ming, socialisatie, particulier initiatief. De onderwerpen, waren met het oog daarop gekozen als onderdeel van de methode om zo snel mogelijk tot een oplossing te komen. Wie daar niet aan meedeed, viel af. De methode, drie prof. Zijlstra heeft gevolgd, en de daaraan verbonden *on- clusie zijn déérom voor KVP en ARP zo lastig te verteren, omdat deze par tijen groeperingen herbergen die nog altijd sterk voelen voor een samenwer king met de PvdA. Niet voor niets heeft de voorzitter van de ARP, dr. W. P. Berghuis, in Nederlandse Gedachten een hoofdartikel geschreven waarin hij uitlegt waarom het voor de ARP niet zo vanzelfsprekend is dat de VVD mee doet en de PvdA niet. Ook rommelt het in de linkervleu gel van de KVP. Gisteravond heette het op het Binnenhof dat er vandaag nog vergaderingen van deze beide fracties aan te pas zullen moeten ko men om de antwoorden aan prof. Zijl stra op te stellen. Het bestuur van de Arjos, de AR- jongeren, zou een brief aan de Tweede Kamer hebben willen sturen om spe ciale aandacht te vragen voor Viët- nam en de ontwikkelingshulp en zijn voorkeur voor een samengaan met de PvdA uit te spreken. Zowel de KVP als de VVD gaan er van uit dat prof. dr. J. Zijlstra minis ter-president zal moeten worden van 't kabinet van confessionelen en libera len, waarvoor hij de politieke grond slag heeft gelegd. Voor deze beide fracties is prof. Zijlstra de enig aange wezene. Men mag aannemen dat de CHU er ook zo over denkt en dat de anti-revolutionairen zich daarbij wel zullen aansluiten. In liberale kring was men er gister avond van overtuigd, dat het van de KVP afhangt of prof. Zijlstra er ten slotte toch in zal toestemmen zich voor vier jaar als premier ter beschikking te stellen. Het is opvallend dat de KVP tot nu toe met niemand anders voor de dag is gekomen. Dit werd gisteravond zo uitgelegd dat de KVP juist daarom angstvallig geen namen noemt om de grootst mogelijke druk op prof. Zijlstra te kunnen blijven oefenen. SCHIJN DEL Een echtpaar uit Schijndel, een 15-jarige jongen uit Veg- hel en een 15-jarige jongen uit Hel mond zijn de afgelopen nacht om het leven gekomen, toen hun auto op de grens Schijndel/Boxtel in een sloot reed. De drie andere inzittenden raak ten gewond. ASSENDELFT De 21-jarige PTT- employé P. van de Hoorn uit Assen delft is gisteravond tijdens een hevige rukwind met zijn scooter tegen een in halende vrachtauto geslingerd. De jon geman was op slag dood. GRIJPSKERKE Bij Grijpskerke is gistermiddag bij een verkeersonge luk de 31-jarige mevrouw B. Wisse uit Domburg omgekomen. Mevr. Wisse week met haar auto naar links uit om een vrachtauto in te halen en raakte daarbij in de berm. Mevr. Wisse werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. HOOFDDORP De 21-jarige E. P. Klein uit Zwanenburg kwam donderdag om het leven toen hij met zijn beton mixer in een sloot naast de hoofdweg in Haarlemmermeer terechtkwam. DEN HAAG Een onderzoek naar de punten van overeenstemming en verschil die er liggen in de antwoorden van de vyf fractievoorzitters op het memorandum van informateur Zijlstra levert het volgende resultaat op: Het maken van afspraken (de binding tussen de fracties en het kabinet): De drie confessionele partijen zijn het er met de PvdA over eens dat een binding dient te bestaan voor de belangrijkste beleidsonderdelen, die de komende vier jaar tot uitvoering moeten komen. De VVD verzet zich tegen afspraken op details en geeft de voorkeur aan een kabinet op vertrouwensbasis. WEERT Bij het gewestelijk ar beidsbureau in Weert heeft de N.V. Tricotagefabrieken Frans Beeren en Zoon vergunning gevraagd voor het ontslag van het voltallige personeel. 839 mannen en vrouwen in Weert ko men daardoor zonder werk te zitten. De bedrijven in Venray en Nieuw-Vas semeer worden ook gesloten. In het Noordbrabantse dorpje komen negen mannen en 51 vrouwen op straat te staan, in Venray delen nog eens twin tig mannen en 122 vrouwen hetzelfde lot. Het personeel van de onderneming is daarvan gistermiddag door bedrijfs leider Van Ruwhaak, directeur H. Chapel van het gewestelijk arbeidsbu reau in Weert en vakbondsleider Th. Hynen te Eindhoven op de hoogte ge steld. „Het is een onoverkomelijke slag voor de werkgelegenheid in het Weertse", zei de directeur H. Chapel. Hij maak te in Weert al eerder zij het wat beperkter een fiasco mee bij de sluiting van de broodfabriek Finnbrod in begin 1966. Uit de aanwezige voorraden grondstof fen en gereed produkt zullen nog zo veel mogelijk orders worden uitge voerd. De loonbetalingen van het per soneel zijn door de Amro-bank on der zekerheid van een boedelrekening gegarandeerd. Zaterdag zullen be stuurders van de r.k. textielbond St. Lambertus en van de Katholieke fede ratie van beambten in de industrie met het personeel besprekingen voe ren. Gisteren hebben de bewindvoerders van „Frans Beeren" bij de rechtbank in Roermond verzocht, het op 5 januari van dit jaar al verleende uitstel van be taling niet langer te handhaven. Dat houdt de verwachting in, dat de recht bank op donderdag 2 maart de onder neming een van de oudste en groot ste peilers van de werkgelegenheid in midden-Limburg failliet zal verkla ren. De beslissing viel donderdagmorgen na een laatste poging van directie, be windvoerders, aandeelhouders, credi teuren en vakbonden om tot een over eenstemmend beleid in de moeilijke situatie te komen. Al eerder werd dit jaar de vestiging van Frans Beerens in het Belgische Heusden gesloten en een vestiging in Zuid-Afrika van de hand gedaan. Het bedrijf van „Frans Beerens" in Gei- lenkirchen (Duitsland) zal worden overgenomen door N.V. Tricotagefa brieken Rositta in Sittard. Daardoor zullen daar 75 arbeid (st)ers aan het werk kunnen blijven. Alle vijf de antwoorden zijn positief op het stuk van het economisch-finan- cieel evenwicht en de werkgelegenheid. Wat de overheidsfinanciën betreft zijn de VVD en de confessionelen het eens met de Zijlstra-norm dat de stijging van de staatsuitgaven niet boven de groei van het nationale inkomen dient uit te gaan. De VVD acht in 1969 belastingverla ging voor de middengroepen mogelijk, de KVP dringt aan op bezuiniging, de AR ziet na twee jaar zelfs hogere staatsuitgaven in het verschiet en de PvdA veronderstelt dat er voldoende ruimte is voor meer uitgaven ter bevor dering van de werkgelegenheid. De liberalen, de KVP en de CHU zijn het eens over de aanpassing van de be lastingtarieven teneinde het zogenaam de progressie-effect weg te werken. Voor de VVD heeft dit punt hoge prio riteit. De PvdA en de AR laten zich er niet over uit. Over de meerjarenplanning bestaat volstrekte overeenstemming. Met de opvattingen van prof. Zijlstra over het loonbeleid zijn de liberalen en de confessionelen het eens, maar de PvdA beschouwt dit als een onderdeel van het inkomensbeleid, dat erop ge richt dient te zijn de verschillem in de inkomens te verkleinen. Algemene overeenstemming is er ook over het instellen van een staatscom missie voor de herziening van het kies stelsel. De KVP en de AR willen deze commissie door de staatsinstellingen la ten onderzoeken. De PvdA wil meer in vloed van de kiezers op de kabinetsvor ming en ook meer openheid en contro leerbaarheid van het bestuur. De liberalen, de KVP en de CHU doen in hun antwoorden geen eigen voorstel len. De AR wijst op de zwakkeren en de ontwikkelingshulp en de PvdA noemt als haar specifieke eisen voldoende wo ningwetwoningen, meer ontwikkelings hulp, verlaging van de defensie-uitga van en meer geld voor de probleemge bieden in het Noorden, Limburg en Bra bant. Op de vier vragen van prof. Zijlstra inzake het ondernemingsrecht, het con tinentale plat, staatsdeelneming in be drijven en de grondpolitiek wil de PvdA als enige niet ingaan. Drs. Den Uyl vindt het onwaarachtig om zijn me ning te geven zolang de VVD nog bij het overleg over de kabinetsformatie is betrokken. De overige vier zijn het met vrijwel te verwaarlozen verschillen wel eens over de noodzaak van de versterking van de positie van de ondernemings raad en het enquête-recht. Met de jongste maatregelen van het kabinet-Zijlstra voor de winning van olie en gas op de Noordzee verklaren de VVD en de drie confessionele partijen zich akkoord. Staatsdeelneming in bedrijven wordt door deze vier eigenlijk ook afgewezen, waarbij de VVD en de KVP wijzen op de noodzaak van het afstoten van staatsbedrijven en met name nationali satie afwijzen. Voor de CHU heet het een kwestie van doelmatigheid en alge meen belang. Over het voorkeursrecht van de over heid (gemeenten) bij de aankoop van grond zeggen de liberalen, de KVP en de AR dat daarbij een redelijke vergoe ding aan de eigenaars dient te worden gegeven. De KVP en de AR spreken van het afromen van de speculatiewinst door middel van belasting en de CHU volstaat met de mededeling dat zij wil meewerken aan een verbeterde regeling voor de aankoop van grond voor de volkshuisvesting. BARNEVELD. In Renswoude heeft een eend een record aantal eieren ge legd, namelijk 21. Deze werden alle uitgebroed. In Kootwijkerbroek wierp een schaap van de familie J. Hazeleger vier gezonde lammetjes, die ondanks de storm van donderdag al stevig op hun pootjes stonden. Volgens een deskun dige komen beide gevallen zeer zelden voor. DEN HAAG De Urker kotter UK- 223 Maartje, die op weg was naar Den Helder oni voor de storm te schuilen, is in het Molengat verdwenen. Het eni ge wat men vond was in de buurt van De Koog (Texel) een reddingboei met de naam van de Maartje, een paar netten en veel wrakhout. De UK-128 en de UK-242, die resp. voor en achter de zoekgeraakte UK- 223 voeren, zijn inmiddels in de haven van Urk aangekomen. De schipper van de UK-128 vertelde, dat hij, toen hij het Molengat binnenvoer, naar zijn collega van de UK-223 berichtte dat het bar slecht was, maar hij kreeg geen antwoord. De UK-223 had vier man aan boord. Schipper is de heer Jacob Zwaan. De reddingboot van Den Helder, de „Prins Hendrik" is uitgevaren om te zoeken naar de kotter UK-223. Volgens schipper Bos van de UK- 242 waren lucht en water één, toen de drie schepen het Molengat invoeren. Zeker is het dat de UK-223 tijdens een geweldige windvlaag is ondergegaan. De opvarenden zijn: schipper J. Zwaan, 24 jaar, (pas gehuwd), stuur man T. Roomkes, 46 jaar (weduwnaar) A. Roomkes, 20 jaar (ongehuwd), A. Lievaart, 23 jaar (ongehuwd), K. Kap- tein, 16 jaar. De Duitse reddingboot Adolph Bermpohl, die sinds donderdagavond voor de Duitse kust vermist wordt, is ondanks een intensieve speurtocht nog steeds niet gevonden. Een woordvoerder voor de Duitse maatschappij tot redding van schip breukelingen heeft meegedeeld, dat met het verlies van het schip, dat een bemanning van vier koppen had en aan boord waarvan zich ook drie geredde schipbreukelingen van de Nederlandse kotter „Burgemeester van Kampen" bevonden, rekening moet worden ge houden. Overal in de havens langs de noord westkust van Europa kon men gis teren zulke dingen zien: schepen die geheel verdwenen onder bergen water en schuim wanneer zij tegen wind en golven moesten optomen. In de havens van België, Nederland, Duits land en Denemarken lag het gisteren vol schepen die voor het noodweer waren gevlucht. Het vlaggeschip van de Amerikaanse handelsvloot, de meer dan 50.000 ton metende United States zag geen kans om, tegen de vliegende storm in, uit Bremershaven te vertrekken. Het Nederlandse M.S. „Res Nova" heeft om tien over zes vanmorgen ge seind in moeilijkheden te zijn. Volgens de via Radio-Scheveningen ontvangen berichten maakte het schip water en de pompen aan boord van het schip konden het niet aan. De bemanning van de „Res Nova" blijkt, op de kapitein na, aan boord te zijn gegaan van de reddingboot „Koningin Juliana".' Men zal trachten de „Res Nova" de haven van Hoek van Holland binnen te sle pen. De Nederlandse kustvaarder Zaan- borg, 392 ton, heeft donderdag per radio om hulp gevraagd en gemeld in ernstige moeilijkheden te verkeren in een zware zee buiten de monding van de rivier de Eems. De Britse kustwacht die het bericht van de Zaanborg heeft opgevangen, heeft gemeld dat de bemanning de deklading overboord gooide om het schip lichter te maken. De Zaanborg meldde niet van welke aard de moei lijkheden zijn. Het schip heeft Delfzijl als thuisha ven. Op de Waal even boven de spoor brug te Zaltbommel is donderdag morgen tijdens een hevige storm het 633 ton metende motorschip Sleeswijk- Holstein uit Hamburg middenin het vaarwater gezonken. De opvarenden, de schipper en zijn knecht, konden op het nippertje worden gered. Het schip ging geheel in de diepte, alleen een klein vlaggemastje is nog zichtbaar. 0 Het tankschip „Ruth" uit Rotter dam, geladen met 280 ton gasolie. is op de dijk bij Urk gelopen. De mo tor was onklaar geraakt door de storm waardoor het schip stuurloos was ge worden. De drie bemanningsleden heb ben zich in veiligheid kunnen stellen. Door de hoge waterstand als ge volg van de storm kon de veer boot Nes-Ameland de tweede en derde dienst haar Holwerd niet volbrengen. Vele passagiers die een retourtje had den genomen, onder wie B. en W. van Ameland, moesten nachtlogies aan de vaste wal zoeken. NEW DELHI De Indische pre mier mevrouw Indira Gandlii heeft met gemak haar zetel in het parlement be houden, maar haar regerende Congres partij heeft een reeks zware klappen te incasseren gekregen bij de algemene verkiezingen in India. Een bijzonder grote tegenvaller was dat de president van de Congrespartij werd verslagen. Ondanks deze zware klappen zal de partij zeker weer in staat zijn een re gering te vormen, zy het met een klei nere parlementaire meerderheid achter zich. De nederlaag van Koemaraswami Ka- maradzj, de 63-jarige president van de Congrespartij in Madras, tegen een 28- jarige student, was een groot prestige verlies voor de partij. Kamaradzj is al drie jaar president van de partij, de studentenleider, P. Srinivagan, is bui ten Madras volslagen onbekend. Uit de jongste resultaten blijkt dat de Congrespartij de absolute meerderheid heeft behaald in Madja Radesj, Harya- na (deel van het oude Pendsjaab), en in het bergdistrictje Tripoera in het noordwesten. Zij staat er goed voor in Mysore, Mahharasjtra (Bombay), An- dra Pradesj, Assam, Himachal Pra- desj en Kasjmir. In de drie staten Pensjaab, Rajahstan en Goejarat zal de Congrespartij met onafhankelijken sa men moeten werken om een regerings meerderheid te krijgen. Naarmate de uitslagen van de deel staten Bihar en Orissa binnenkomen, blijkt de Congrespartij ook daar de meerderheid te hebben verloren. ri DAMASCUS (Syrië) Vijf personen zijn ernstig gewond toen hongerige wol van, die tijdens de ernstigste sneeuw stormen die ooit in Syrië hebben ge woed, aanvallen deden op bewoners van Zabani in het gebied van de Libanese grens. (Van onze weerkundige medewerker) 'THjdens de vliegende westerstorm van gisteren is, landelijk bezien, op Vlieland de grootste absolute wind kracht geregistreerd, te weten een stoot van 78 knopen, overeenkomend met 140 km per uur. Dit is maar wei nig minder dan de topstoot in de rampnacht van I februari 1953: 144 km per uur op de vliegbasis Leeuwar den. De wind van gisteren was voor Vlieland een nieuw reoord in de cate gorie „normale depressiestorm" vori ge record 133 km van 1 maart 1949). In de afgelopen nacht is de wind snelheid afgenomen, ook in de Duitse Bocht. Vlak voor half acht vanmorgen loeiden in Hamburg de sirenen ten teken dat het gevaar voor een cata strofale stormvloed voorbij was. De stormdepressie van 968 millibar ten zuiden van Stockholm vult op en een rug van hoge druk uit het westen bracht vandaag aanvankelijk opkla ringen. Van de oceaan naderen echter nieuwe storingen, die de kans op regen en motregen in de komende 24 tot 36 uur vergroten. We verwachten op de Veluwe in eerste aanleg echter geen grote neerslaghoeveelheden. De tem peratuur gaat het komende weekeind bij wind uit het zuiden tot zuidwesten omhoog, wxiarbij maxima van acht tot tien graden Celsius mogelijk zijn. Voor de storm werd gisteren twaalf graden waargenomen, en in West-Duitsland dertien graden Celsius.

De Vallei | 1967 | | pagina 1