Garrison gelooft niet in schuld van Oswald de Zelfmoord of niet? nog 2 dagen personenauto Chinezen provoceren aan Sovjet-grens SOEKARNO MISSCHIEN CONSTITUTIONEEL PRESIDENT Effecteneigenaren of schuldeisers dupe? OOK DUITSE NOORDZEEKUST IN ALARMTOESTAND GETUIGE IN ZAAK-KENNEDY DOOK ONDER Suharto krabbelt toch weer wat terug Grote opdracht Duitse werven Hoessein breekt met Nasser Van der WERFF HUBRECHT Vreemde aanvallen op baby's Luxemburgs kolonel gerehabil iteerd Leslie E. Cooke overleden Eis Spionageproces in Moskou geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zondag 10-17 uur toegangf3.- Tramstaking om bruine schoenen Luidsprekers en optocht VERMANING RUSTIG BERECHTING WITTE PLEK Ierse boeren tegen regering Vragen in zaak-Teixeira Mijnwerkers niet uit schacht DELEN VERSCHIL DUUR VRIJDAG 24 FEBRUARI 1967 NICHOLAS CHETTA BONN Drie Hamburg.se scheepswerven hebben van een combi natie van Britse rederijen opdracht ge kregen tot de bouw van vijf container schepen met een gezamenlijke waarde van 275 miljoen mark. De Hamburgse scheepsbouwers hebben deze opdracht de grootste na-oorlogse bestelling van Engelse rederijen in het buiten land verworven in concurrentie met Nederlandse, Engelse en Japanse wer ven en voorts een Duitse wervengroep aan de Wezer. De Hamburgse werven hebben het pleit vooral gewonnen doordat zij korte levertijden konden garanderen. De Britse reders hebben him schepen niet besteld bij werven in eigen land omdat zij door de versplintering van de Britse werfarbeiders over vele vakbon den vertraging door allerlei stakin gen vreesden. De Nederlandse werven zouden, behalve door langere levertijd, ook door hogere prijs hebben achterge legen bij de Hamburgse gegadigden. De Britse opdrachtgevers hebben in totaal zes containerschepen nodig. Een ervan zal worden gebouwd op de Noord engelse werf van Fairfield en Clyde, 'n onderneming die in financiële moeilijk heden verkeerde en zwaar steunt op staatssubsidie. Waarschijnlijk hebben de Engelse re ders de scheepsbouw in eigen land niet geheel en al willen passeren. De drie Hamburgse werven zijn de Deutsche Werft, Blohm und Voss en de Howaldts-Werke. De opdrachtgever is de Overseas Container Ltd. waarin vier Engelse rederijen samenwerken: Alfred Holt and Compan, British and Commonwealth Shipping Company Ltd, Furness, Withy and Co Ltd. en de Pe ninsular and Oriental Steam Naviga tion Company. De door turbines aangedreven sche pen zullen worden geleverd eind 1968 en begin 1969. Met hun 27.000 brt. zijn zij verreweg de grootste containersche pen ter wereld. Elk schip zal in totaal 1200 zeven meter lange containers kun nen vervoeren waarvan 750 in de rui men en 450 aan dek, in drie lagen ge stapeld. Daarbij zullen ook koelcontai ners zijn, die in het bijzonder zijn be stemd voor het vervoer van vlees. De containers zullen niet worden ge fabriceerd in Duitsland, maar in Enge land. Daar elk schip drie volledige stellen containers nodig heeft een voor aan boord, eën voor de haven van vertrek en een voor de haven van aan komst zijn er in totaal 21.600 contai ners nodig. De zes schepen zullen worden inge zet op de route van Engeland naar Australië. AUCKLAND (Nieuw-Zeeland) Op zijn minst 12 baby's zijn de laatste tijd in kinderwagens in Christchurch, (Nieuw-Zeeland) aangevallen. Het eerste geval deed zich in decem ber voor. De rest tijdens de jongste drie weken. De twee weken oude dochter Michel le van het echtpaar Ennis is dinsdag in het ziekenhuis met drie sneden aan de binnenkant van haar keel en 'n door geprikte long opgenomen. Het kind werd in haar kinderwagen aangevallen toen de moeder aan het winkelen was in een winkelcentrum. De toestand van de baby is thans bevredigend. Michelle was de enige van de aange vallen baby's die opgenomen moest wor den. De anderen kregen lichte verwon dingen op armen en benen. Twintig rechercheurs zijn dag en nacht aan het werk. Twee van de aan gevallen kinderen bevonden zich enige ogenblikken onbewaakt in een park toen zij werden verwond. Bij alle anderen is dit gebeurd in winkelcentra op ogen blikken dat verwacht kon worden, dat de baby's buiten waren en de moeders in de winkels. Geen enkele van de ba by's was ouder dan vijf maanden. c LUXEMBURG De Luxemburgse staatsraad heeft kolonel Robert Winter, die een jaar geleden door de minister van de Strijdkrachten als chef van de generale staf is ontslagen, volledig ge rehabiliteerd en het ontslagbesluit nietig verklaard. De „affaire-Winter" leidde destijds tot ernstige politieke beroering en een vertrouwenscrisis in het kabinet, dat in november wegens een geschil over het militaire beleid aftrad. NEW YORK Dr. Leslie E. Cooke, adjunct-secretaris-generaal van de We reldraad van kerken, is op 58-jarige leeftijd in New York overleden. Hij was pas geopereerd voor een hersentu mor. Cooke was een briljant predikant. Hij heeft in de Wereldraad veel invloed ge had. Na van 1938 tot 1948 in Engeland als predikant werkzaam te zijn ge weest, werd Cooke benoemd tot leider van de afdeling van de Wereldraad die zich bezig houdt met de interkerkelijke hulp en de vluchtelingen. NEW ORLEANS David Lewis, een belangrijke getuige in het nieuwe on derzoek naar de dood van president Kennedy, is met zijn vrouw en vier kinderen verscheidene uren onderge doken geweest. Lewis maakte onlangs bekend dat hij de namen wist van vier of vijf mensen die de hand zouden hebben gehad in een samenzwering te gen president Kennedy. Hij verdween met zijn gezin uit het gezicht na de plotselinge dood van David Ferrie, de man die onmiddellijk na de moord op Kennedy was gearresteerd in New Or leans maar daarna weer was vrijgela ten. Einge uren later kwam Lewis weer opdagen. Hij vertelde in het bureau van Jim Garrison, de openbare aanklager van New Orleans, aan journalisten dat David W. Ferrie volgens hem niet had behoord tot de groep samenzweerders. Meer wilde Lewis over het geval-Ferrie niet zeggen. De openbare aanklager van New Or- lans, Jim Garrison, die het nieuwe on derzoek enige maanden geleden in stilte op gang bracht, wees gisteren op een duister punt in het lijkschouwingsrap port dat na de dood van Ferrie werd opgesteld. Volgens dr. Nicholas Chetta, de lijk schouwer, zou Ferrie dinsdagavond zijn overleden. Garrison wees er echter op dat George Lardner, een verslaggever van de Washington Post, tot vier uur in de ochtend van dinsdag op woensdag met Ferrie had gepraat. Garrison noem de die tegenstrijdigheid „een van de mysteries die onbegrijpelijk zijn". Eerder had Garrison al verklaard dat Ferrie volgens hem betrokken was ge weest bij gebeurtenissen die hadden ge leid tot de moord op president Kenne dy. Garrison zei ook dat hij niet langer wenste aan te nemen dat het Lee Os wald was geweest die president Ken nedy had vermoord. „Ik heb nu geen redenen meer om aan te nemen dat Lee Harvy Oswald op 22 november in Dallas ook maar iemand heeft vermoord", zei Garrison. Dat hield in dat volgens hem Oswald ook niet de moordenaar kon zijn ge weest van de politieagent Tippit. Ferrie, aldus Garrison, zou zyn belang rijkste getuige zyn geweest. Omdat hy vreesde dat Ferrie de hand aan zichzelf wilde slaan, had hy hem de vorige week willen laten arresteren. „Wy hebben daarmee kennelyk te lang gewacht", zei hy. Ferrie blijkt een merkwaardige figuur te zyn geweest. Hij studeerde eerst voor priester, maar zag vlak voor zijn wijding van het priesterschap af. Van 1944 tot 1948 doceerde hij luchtvaartwetenschap pen aan een onderwijsinstelling van de Benedictijnen in Cleveland, in de staat Ohio. Hij studeerde wijsbegeerte en kwam tot een promotie aan een univer siteit. Tot 1961 was hy als verkeers vlieger in dienst van een grote Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij. Volgens Lardners verslag van zijn gesprek met Ferrie zou Ferrie hebben gezegd dat er geen sprake was geweest van een samenzwering tegen Kennedy. Lardner berichtte in de Washington Post dat Ferrie tijdens het vraaggesprek in een goed humeur was. Ferrie zou het nieuwe onderzoek van Garrison be lachelijk hebben genoemd en hebben ge zegd dat het zou uitdraaien op „een nieuwe heksenjacht". Een briefje dat bij het lijk van Ferrie werd gevonden, had deze inhoud: „Het is voor mij een zalig vooruitzicht dit leven te verlaten. Ik vind er niets in dat begeerlijk is, maar anderzijds allerlei dat weerzinwekkend is". Na de dood van Ferrie kwam uit, dat de commissie-Warren hem verscheidene maien had genoemd in de verslagen van haar onderzoek. Wat toen ook wel moest opvallen was het feit dat de naam Ferrie niet voorkomt op de lyst van 552 door de commissie-Warren gehoorde getuigen die als aanhangsel 5 is opgenomen in het rapport van de commissie. Gerald Ford, die lid is geweest van MOSKOU Een Moskouse recht bank heeft een Joodse gepensioneerde, Solomon Dolnik, „zijn verdiende straf gegeven" wegens spionage ten behoe ve van Israël. Het Russische rege ringsblad Izvestja dat dit bekendmaak te, vermeldde niet wanneer het proces heeft plaats gehad en tot welke straf Dolnik is veroordeeld. De maximum straf voor spionage is de doodstraf. Volgens het blad had de verdachte bekend, in opdracht van de Israëlische ambassade spionagegegevens te heb ben verzameld, terwijl hij ook anti- Sovjet-materiaal had samengesteld en verspreid. Hij zou met name gegevens die dienstig waren voor de militaire topografie, hebben verstrekt aan de tweede secretaris van de Israëlische ambassade, David Gavisj, die vorig jaar augustus de Sovjet-Unie moest verlaten op last van de Russische re gering. Naai Izvestja bericht zou Dolnik na zijn pensionering alp geodetisch inge nieur meer de synagoge zijn gaan be zoeken. Daar zou hij functionarissen van de Israëlische ambassade hebben ontmoet die hem er toe zouden hebben aangezet „anti-Russische en zionisti sche brochures" te verspreiden. Ook zou hij een foto hebben vervalst, waar op een hakenkruis op een Joods ge denkteken was te zien. Het was de be doeling daarmee het bestaan van anti semitisme in de Sovjet-Unie aan te tonen. Een woordvoerder van de ambassade van Israël heeft inmiddels de beschul digingen tegen de Israëlische vertegen woordiging tegengesproken en ver klaard, dat niemand iets van Dolnik wist. DAVID LEWIS de commissie-Warren, stond kennelijk bij die opmerkelijke weglating niet stil toen hij gisteren meedeelde dat de commissie grondig het doen en laten van Ferrie had onderzocht. Fordt, die als Republi kein lid is van het Huis van Afgevaar digden, stelde de eis dat Garrison alle gegevens waarover hij de beschikking had gekregen, zou overdragen aan de federale justitie. Verklaringen die Ferrie indertijd af legde tegenover rechercheurs van het FBI zijn, naar bekend werd gemaakt na zijn dood, opgenomen in de documen tatie van de commissie-Warren. De tekst van die verklaringen bevindt zich in het gebouw van de Nationale archieven. Negentien bladzijden daarvan zijn voor het publiek ter inzage beschikbaar. De andere niet. Die behoren tot al datgene wat nog driekwart eeuw verborgen moet blijven. Die geheime rest beslaat veertig bladzijden. Mark Lane, de advocaat die na een tijdrovende bestudering van de 26 delen documentatiemateriaal van de commis sie-Warren veel tegenstrijdigheden in het rapport van de commissie aan het licht bracht, sprak gisteren in Parijs de hoop uit dat Garrison zijn gegevens niet zal overdragen aan de federale justitie. Lane zei dat het nieuwe onderzoek van Gar rison wellicht een „hoogtepunt in de moderne geschiedenis" zou kunnen op leveren. ADVERTENTIE tm26febmarl MELBOURNE De 693 tramrijtuigen van Melbourne rijden sinds donder dagmiddag niet meer, omdat een wa genvoerder bij zijn uniform bruine schoenen had aangetrokken. In totaal 3100 trammannen verlieten de remises voor een vergadering om te beslissen welke maatregelen genomen dienden te worden in verband met de schorsing van de 36-jarige wagenvoer der Jim Harper. Harper werd woensdagmiddag ge schorst, omdat hij bruine schoenen droeg in plaats van de voorgeschre ven zwarte. Hij deelde zijn chef me de, dat zijn enige paar zwarte schoe nen versleten was en dat hij zeker de eerste veertien dagen geen geld voor een paar nieuwe had. Zijn chef antwoordde daarop, dat hij niet zou mogen werken voordat hij weer een paar zwarte schoenen had. De vakbondssecretaris Clarrie O'Shea noemde de schorsing „eigenmachtig, dictatoriaal en stom". Het belachelijke van de zaak is, dat Harper in een gesloten cabine werkt en dat nie mand zijn voeten kan zien, aldus O'Shea. Toen de tramstellen naar de remises begonnen te rijden was er een aantal incidenten met passagiers, die ge dwongen werden in een hittegolf te voet hun bestemming te bereiken. MOSKOU Verscheidene Russische kranten hebben gisteren bericht gepubli ceerd over anti-Russische campagnes in het grensgebied tussen China en de Sovjet-Unie. De Chinezen maken van het ijs po de op te stellen vlak bij de op de Russische oever gelegen huizen. Uit de luidsprekers klinkende opruiende, anti-Russische leu zen, zo hebben de kranten vastgesteld. Het blad van de communistische jeugdliga, Komsomolskaja Prawda, be schreef een lange processie, die bege leid door tientallen gongs en trommels, de Chinese oever trok. nu en dan schreeuwde een hyste rische stem een slagzin door een luid spreker, die door de menigte werd her haald, waarbij iedereen zijn armen om hoog stak. De mensenmassa trok langs een school, waarin geen kinderen zaten, langs het raadhuis waaruit de gekozen afgevaardigden waren verdreven en langs fabrieksschoorstenen die niet lan ger rookten... Die lieden aan de andere kant van de rivier zijn bezig met het vestigen van een „nieuwe orde". Dat zijn nu de Rode Gardisten", aldus de krant. Het Russische persbureau Nowosti beschuldigde de Chinezen er gisteren van dat zij Russische supersnelle straal jagers hadden gestolen, die via China naar Noord-Viëtnam waren gezonden. Zij zouden daarvoor in de plaats ver ouderde Chinese vliegtuigen naar de Noordviëtnamese vliegvelden hebben gestuurd. Ook Russische wapens, die per" trein van de Sowjet-Unie via de Chinese Volksrepubliek naar Hanoi ge bracht werden, zouden onderweg „zo maar verdwijnen". Deze Chinese „verwerpelijke, hande lingen" waren er volgens het pers bureau de oorzaak van dat belangrijke installaties in Noord-Viëtnam niet in el kaar gezet kunnen worden. De Tunesische regering heeft gisteren de vèrspreiding van bulletins van de Chinese ambassade in Tunis verboden. De regering was vay oordeel dat de in houd van de bulletins „krenkend" was voor landen waarmee Tunesië uitste kende betrekkingen onderhoudt. „Komsomolskaja Prawda" heeft don derdag melding gemaakt van nog een incident aan de grens tussen de Sovjet- Unie en China dat zich in de avond van 10 februari heeft voorgedaan. Een ser geant van de Russische politie in de grensstad Blagovestjensk had verklaard dat er die avond vanaf de Chinese oever van de grensrivier de Amoer schoten waren gelost in de richting van de Rus sen, die op de andere oever de wacht hielden. De Russen menen dat dit het werk is geweest van jonge Chinezen, ?,die de hele dag niets uitvoeren". „Zij werken niet, lopen de hele dag maar rond met rode vlaggen en ranselen zo nu en dan mensen, die hun niet beval len, af", aldus de sergeant. Russen uit Blagovestjensk hadden zelfs gezien dat rode gardisten mensen in gaten duwden die in het ijs van de rivier waren gehakt. DJAKARTA Generaal Suharto heeft gisteravond In een radiorede te kennen gegeven dat president Soekarno wellicht zal kunnen aanblijven als constitutioneel staatshoofd. Hy leek er de nadruk op te willen leggen dat Soekarno zich heeft geschikt naar de resoluties van het Volkscongres en aan de wensen van het volk heeft voldaan. Hij betitelde de president nog als „mandataris van het Volkscon gres en opperbevelhebber van de strydkrachten". Eerder op de dag had Suharto in een bijeenkomst met de gewestelijke militaire commandanten gezegd dat het Volkscongres een definitief oordeel over het lot van de president moet vel len. Hij zei dat het congres de rechten van degenen die rekening en verant woording wensen (het parlement, de demonstrerende studenten), en de plichten van degene, die verantwoorde lijk wordt geacht (Soekarno), moet zien te harmoniseren. Hij waarschuwde in zijn radiorede zijn toehoorders niet „individueel" te denken of op te treden. Dat sloeg op de betogingen van de afgelopen maanden, waarbij de afzetting en be rechting van Soekarno werd geëist. In de bijeenkomst met de militaire commandanten drong hij er ernstig bij hen op aan alles in het werk te stellen om het uitbreken van onlusten te ver hinderen. De komende zitting van het Volkscongres moest bijdragen tot herstel van de democratie. Bij de aanneming van resoluties zou zo veel mogelijk moeten worden ge streefd naar vermijding van geweldda den. Wel waarschuwde hij dat de dreiging van de communistische partij P.K.I. nog altijd bestaat. Hij riep het volk op tot eenheid en samenwerking. In Djakarta is het rustig. Het garni zoen is versterkt met tienduizend man. Op heel Java staan officieren, die trouw zijn aan Suharto nu algemeen plaatsvervangend president genoemd klaar met orders om elke poging tot opstand de kop in te drukken en elk gevaar voor een uitbarsting vooral in Midden- en Oost-Java in de kiem te smoren. In de omgeving van president Soe karno was het uitzonderlijk stil. Hij kreeg gisteren maar één bezoeker: de Nederlandse zakenman dr. E. van Ko nijnenburg. De bijzondere militaire rechtbank in Djakarta is gisteren begonnen aan de berechting van brigade-generaal Su- pardjo, die wordt beschouwd als de belangrijkste leider van de staatsgreep van oktober 1965. De verdachte ging met een in de aanval. Waarom worden alleen de deelne mers aan de coup berecht en niet de leden van de raad van generaals? Die raad is verantwoordelijk voor de dood van een half miljoen Indonesiërs na de coup, zei Supardjo. Het leger heeft het bestaan van een raad van generaals ontkend. Bij het voorlezen van de telastleg- ging had de aanklager gezegd dat Su pardjo, toen hij vorige maand werd een e- gearresteerd, in het bezit was van vrijgeleide, die door Soekarno was tekend. Ook kwam in de telastleg uit dat Soekarno, toen hem de dood van zes generaals werd gemeld; tegen Su pardjo had gezegd: „Zulke dingen kun nen gebeuren in een revolutie". Een van de muren van de rechtszaal ver toonde een witte plek. Daar had tot gistermorgen het portret van president Soekarno gehangen. DUBLIN De spanning tussen Ierse boeren en de regering steeg woensdag avond nadat 22 boerenleiders wegge voerd werden naar een gevangenis en een leider van de oppositie uit het parle ment geschorst werd. Twintig vooraanstaande leden van de nationale boerenbond werden naar de Mountjoy-gevangenis van Dublin overge bracht, omdat zij geweigerd hadden boeten te betalen die hun opgelegd wer den omdat zij de vorige maand in de hele republiek wegversperringen had den aangebracht. Twee anderen worden vastgehouden in Limerick. De wegversperringen wer den opgericht om kracht bij te zetten aan hun eisen voor hogere landbouw subsidies. De boeren zeggen, dat het slechte weer en een recessie op de Brit se vleesmarkt hun grote verliezen be rokkend hebben. SUHARTO misschien toch AMMAN De regering van het ko ninkrijk Jordanië beeft haar ambassa deur uit de Egyptische hoofdstad Cairo teruggeroepen nadat de Egyptische pre sident Nasser felle kritiek had geoefend op koning Hoessein. Nasser had beweerd dat de Jor daanse koning en zijn regering de la keien waren van het imperialisme en verwikkeld waren in een samenzwering tegen de Egyptische regering. Daarbij hadden zij de koning en de regering van Saoedi-Arabië aan hun zijde. Het anti- Egyptische complot zou bovendien, aldus Nasser, worden gesteund door de Tunesi sche president Bourguiba. AMSTERDAM Het Amsterdamse Gerechtshof zal op 20 april arrest wijzen ln het proefproces over een pakket effecten dat in de kluis van Teixeira de Mat- tos op zijn bestemming ligt te wachten. Het pakket (ca. f7.5 miljoen) omvat stuk ken waarvan de eigenaars niet precies kunnen worden vastgesteld. Hoe ook de beslissing van het Hof uitvalt, de in het ongelijk gestelde partij zal een beslissing van de Hoge Raad uitlokken, zo bleek tijdens de plei dooien. De belangen van de effectencre diteuren werden behartigd door mr. D. C hut. Voor Teixeira dc Mattos pleitte mr. R. Korthals Altes, een van de be windvoerders van het bankiershuis. Het proefproces gaat over de vraag of de bewindvoerders verplicht zijn tot afgifte van effecten aan dege nen die aanspraak op stukken van een bepaald soort kunnen maken, maar die niet kunnen aantonen op welke num mers zij recht hebben. Cliënten van Tei xeira kregen bij aankoop van effecten in de regel geen nummeropgave. Dat gebeurde alleen wanneer daarvoor uit- BONN Het noordwesten van de Bondsrepubliek werd gisteravond geteisterd door 'n zware storm, die af en toe windkracht 12 bereikte de kracht van een volslagen orkaan. Aan de Duitse Noordzeekust was gis teravond alles in gereedheid ge bracht om het hoofd te kunnen bie den aan een stormvloed. De regering van de deelstaat Slees- wijk-Holstein gaf al om zes uur gis teravond alarm. Men hield toen re kening met de mogelijkheid van een ramp. Via de radio werd de bevolking op geroepen om thuis te blijven en de wegen vrij te laten voor politie, leger en brandweer. In Hamburg was op datzelfde ogenblik de centrale staf voor hulpverlening bij rampen bij een. Dubbel gevaarlijk kan de toestand worden wanneer de wind, overeen komstig de voorspellingen, van zuid west naar noordwest draait. Dan zou dezelfde situatie ontstaan als 5 jaar geleden toen 343 doden vielen als gevolg van het doorbreken van dijken langs de kust en langs de be nedenrivieren. Gistermiddag stond het zeewater in de Duitse Bocht bij eb al even hoog als bij een normale vloed. De Halligen de onbedijkte eilandjes voor de Sleeswijkse kust stonden reeds bij eb onder water en de gol ven knaagden aan de terpen der boer derijen; men gaf het traditionele signaal „Lang onder". In Husum werd de binnenstad voor alle verkeer afgesloten omdat de kerktoren dreigde in te storten. Uit Bremerhaf en kon zelfs het 53.000 ton metende Amerikaanse passagiers schip „United States" niet uitlopen voor zijn reis naar New York. In het hele kustgebied en tot zelfs in het Rijnland werden huizen ver woest, daken vernield en bomen ont worteld. Etalageruiten sneuvelden, en in Dtisseldorf stortte een twaalf meter hoge bouwkraan om. Enkele mensen werden zwaar gewond. Aan de Oostfriese kust was het ge vaar tegen middernacht voorbij. Het water begon te zakken. Men rekent in Hamburg op 3.50 meter boven nor maal. Dat zou een halve meter min der zijn als bij de stormvloed van februari '62. In Hamburg is rhmp- alarm gegeven. De bevolking op de gevaarlijkste punten langs de Elbe is aangeraden wakker te blijven tot de hoogste stand is bereikt. Aanvan kelijk had men erger verwacht. In Elmshorn is de bevolking uit de laagstgelegen wijken geëvacueerd. Men houdt er rekening mee dat de halve stad blank komt te staan, maar ook daar stijgt het water min der snel dan verwacht was. De wind is naar west gedraaid en is wat af genomen: er staat windkracht 7 tot 8. In Cuxhafen is om 00.40 uur het alarm ingetrokken. De waterstand is daar tot 2.60 boven normaal geko men; een meter lager dan in '62. Op de Buiten-Wezer is de Duitse kustvaarder Ruhr van 294 ton gezon ken. De zes opvarenden zijn ver moedelijk verdronken. De Duitse kustvaarder Gemma van 320 ton is bij Borkum gezonken. De bemanning is door een helikopter gered. De Ne derlandse kotter Burgemeester van Kampen uit Termunten, zonk bij Helgoland. De drie opvarenden zijn door een reddingboot gered. Voor de Duitse Noordzeekust dreigde een zware stormvloed. Het water was donderdagavond al zo opgejaagd dat de Elbe buiten de oevers was getreden. De auto's reden in de haven straten tot de assen in het water. OVIEDO Elf Spaanse mijnwerkers weigeren een schacht van een kolenmijn in Oviedo in de gelijknamige Spaanse provincie te verlaten. De mannen dron gen vijf dagen geleden heimelijk de mijn in, nadat zij waren ontslagen wegens een illegale staking. In een brief aan de gou verneur van de provincie zeiden zij bene den te zullen blijven tot het ontslag on gedaan is gemaakt. De gouverneur heeft de elf geantwoord dat zij weer aan het werk kunnen als zij de gevangenisstraffen hebben uiageze- ten die hun waarschijnlijk zullen worden opgelegd wegens het ongeoorloofd bin nendringen in de schacht en wegens on dermijnende activiteiten. Bijna 3000 collega's in tien schachten zijn al overge gaan tot een sympathiestaking. Men vreest dat de elf mannen een algemene staking in de mijnen van Asturië willen uitlokken. Contact met de mannen wordt onder houden met telefoon en via brandwach ten die de mijn bewaken. Voedsel en water zouden voldoende aanwezig zijn. drukkelijk de wens te kennen was ge geven. Dr. Schut bracht enkele mogelijkhe den naar voren, zoals die zich in de praktijk kunnen voordoen. Het meest eenvoudige was het geval waarin twee r' ënten aanspraak kunnen maken op 'n aandeel van een bepaald fonds. Als er in de kluis van Teixeira twee van der gelijke stukken liggen en er geen ande re gegadigden voor zijn, kunnen ze vol gens hem zonder bezwaar worden ge deeld. Het is dap niet van belang welk nummer deze cliënten krijgen toegewe zen. Aangetoond is in ieder geval dat de twee cliënten samen recht op de stukken hebben. In meer gecompliceerde gevallen moe ten bewindvoerders de effecten van een bepaald soort verkopen en de opbrengst verdelen over degenen die er recht op hebben, aldus mr. Schut. Hij roerde daarmee een belangrijk punt aan, want een van de kernvragen in dit proces luidt: „Als men niet kan uitmaken van wie de stukken afzonder lijk zijn, gaat het recht van eigendom dan al of niet over aan de effectencre diteuren gezamenlijk". Mr. Schut meent van wel, maar mr. Korthals Altes stelde daar tegenover dat in dit geval de effectencrediteuren worden bevoordeeld boven de schuld eisers die geld te vorderen hebben. Vol gens mr. Schut mogen deze schuldeisers niet gelijkgesteld worden. Iemand die effecten bij een bank heeft liggen, geeft die bank geen krediet. Iemand die geld deponeert, doet dat wel en moet daar de eventuele nare gevolgen van dragen. Iemand die ef fecten van een bepaald bedrijf bezit, mag alleen het risico lopen dat het bij dat bedrijf mis kan gaan. Volgens be windvoerders moeten die effectenbezit ters dan toch kunnen aantonen welke effecten zij bezitten. Mr. Korthals Altes ging uitvoerig in de moeilijkheden, die zich zullen voor doen als mr. Schut zijn zin krijgt. Hij deed uit de doeken welke toestand be windvoerders bij Teixeira hadden aan getroffen. Men kan, volgens mr. Kort hals Altes, niet meer nagaan welke stukken wel en welke niet beleend wa ren. De vroegere beherend vennoot van Teixeira had voor allerlei speculaties effecten in onderpand gegeven en keek daarbij niet zo nauw. Ook stukken die daarvoor niet in aanmerking kwamen, werden beleend. „Iemand die speelt, wil steeds meer inzetten en daardoor werd meer be leend dan in werkelijkheid mogelijk was. Het gevolg was, dat er op de lijst van effectencrediteuren namen stonden, die er niet thuis hoorden. Het saldo op die lijsten was steeds veel te hoog, zo betoogde mr. Korthals Altes. Hij zei verder da bewindvoerders de cliënten van Teixeira zolang mogelijk het recht op eigendom hebben laten be houden en dat er zoveel mogelijk stuk ken zijn teruggegeven. „Wij hebben niet bij voorbaat gezegd de stukken lig gen hier en u bent uw eigendom kwijt." Mr. Schut had ook de mogelijkheid opengelaten dat bewindvoerders alsnog nummers zouden toewijzen, maar ook daar voelde mr. Korthals Altes niets voor. „Dan wordt het een soort loterij, want bewindvoerders moeten dan uit maken wie wel en wie niets krijgt." ADVERTENTIE Postbus 3446, Amsterdam-C Telefoon: 020-222033 Beursoverxlcht no. 419 CURAfAOSCHE HANDEL Mij

De Vallei | 1967 | | pagina 7