Omroepwet redt het ook in Eerste Kamer Belangrijke punten Storm geselde Nederland en richtte veel schade aan Vernietigend oordeel over ascomij Kamerleden beëdigd GOLD GOLD 19ct Daken van huizen gerukt Soldaat schoot in bnreau marechaussee neer: eis in Arnhem vier jaar Sportbonden nu ook op Hiswa V.V.D.: „Wet wil Televizier leven onmogelijk maken" VAN ELISABETH BAS Afspraakje per computer oude... of jonge... klare is toch maar je ware! R.A.F.-Canberra viel bij grens Amsterdam wil Snuif en wrijf eigen tv Bouwvakkers in Amsterdam demonstreerden I TELEVIZIER Jongen in badkuip geëlektrokuteerd Nieuwe Horecawet NIEUWSGARING r Haagse scholieren weigeren (te dure) koffie Hardvoetig Kreet Bewindvoerders geven hun visie ONVERWACHTS AANBOD UIT ZWITSERLAND ONVERWACHTS Weer Nederlands vlees naar België VANSEROOSKERKE F.1900r VRIJDAG 24 FEBRUARI 1967 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Minister Klompé (C., R. en M.) heeft een aantal leden van de Eerste Kamer niet voor het ontwerp-Omroepwet weten te winnen. Toch ziet het ernaar uit dat het volgende week dinsdag wordt aangenomen, want alleen de libe ralen, de christeHJk-historischen, de pacifisten, de communisten en een enkele KVP'er en anti-revolutionair hebben onoverkomelijke bedenkingen. Tal van sena toren zeiden ernstige bezwaren te hebben tegen de artikelen 22 en 23 van het wetsontwerp, waarin de zogeheten omgekeerde bewijslast zit verpakt. Dit wetsontwerp is gegrond op het bestel van de omroeporganisaties die uit het volk zjjn ontsproten. Dan moet de wetgever het ook mogeltyk maken dat deze organisaties kunnen bestaan, zo zei minister Klompé. Bijna niemand bestreed dat de Hoge Raad het auteursrecht op programma's erkent. Dat recht is echter bijzonder moeilijk waar te maken, meende de minister. De omroepverenigingen moe ten hun gegevens in de omroepbladen kunnen publiceren en daaraan nog iets verdienen wat dan ten goede komt aan de verenigingen zelf. Als u de zaak vrijgeeft dan komt het geld in de zakken van de dividendhou ders in plaats van bij de omroepen, zo zei de minister. Zij meende dat de omroepverenigingen door het optreden van Televizier toch wel schade hadden geleden. Het gaat echter om de vraag: Vindt men het belang dat met het be schermen van de omroeporganisaties wordt gediend, groot genoeg? De christelijk-historische senator, dr. J. W. Beerekamp zei dat als de artike len 22 en 23 buiten de wet waren gela ten de CHU misschien nog wel bereid was geweest het ontwerp van wet te aanvaarden. „Wie beschuldigt moet ook bewijzen, dat weet iedere staatsbur ger", zei dr. Beerekamp. Met artikel 22 gaat de wetgever op de stoel van de rechter zitten. Deze Omroepwet is een organieke wet, aangevuld met een paar artikelen die ten doel hebben Televizier het leven onmogelijk te maken, zei de liberaal mr. De Wilde. HIJ vond het verbijste rend dat de programmagegevens niet voor de hele pers toegankelijk werden gesteld. Nederland was het eerste land ter wereld dat met radio-omroep begon; 't is nu het laatste land ter wereld dat de omroep wettelijk gaat regelen, zo zei de voorzitter van de VARA J. B. Broeksz (soc.). Met de grondslagen van het wetsontwerp stemde hij volledig in. Hij voelde niets voor een soort Neder landse BBC. De regering moet niet meer invloed hebben dan strikt nodig is. Hij vond de fusie AVRO/RTN inte ressant. Nu beide organisaties de han den ineen hebben geslagen zonder dat UTRECHT De twaalfjarige Robbie Hamstra uit Utrecht is gistermiddag in het bad geëlektrokuteerd. De jongen nam gistermiddag een bad. Hij nam een luidsprekertje mee dat via een lang snoer met een grammofoonver sterker was verbonden. Toen zijn ouders vonden dat hij wel lang in bad bleef, gingen zij kijken. Zij vonden hun zoontje in de volle badkuip met het hoofd boven water. Een behan deling in het beademingscentrum van het Academisch ziekenhuis had geen resul taat meer. AMSTERDAM In navolging van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië wordt het nu ook in Nederland mogelijk om een vriend of eventueel zelfs huwe lijkspartner te vinden met behulp van een computer. „Operation Match", laat ons zeggen: Operatie Afspraakje begint vandaag. Het idee stamt uit Amerika, waar aan de Harvard-universiteit de student Jeff Tarr vaak werd gevraagd of hij geen meisje voor iemand wist voor een feestje. Jeff besloot aanvankelijk voor de grap een computer in te schakelen. Hij stopte er de specifieke gegevens van een aantal mensen in en toen het aan tal deelnemers groot genoeg was, liet hij de computer het verdere werk doen. Voor steeds meer wensen wist Terry een snelle en passende oplossing. In korte tijd werd het leggen van con tacten per computer een rage. Het gaat „Miss Matchmaker" in Ne derland niet in de eerste plaats om een zamen die door omstandigheden geen contact hebben kunnen vinden. Daar voor is de vragenlijst waarmee de Uni- vac 418 computer moet worden gevoed, nog te speels. Ook in Nederland be weegt „Operatie Afspraakje" zich (nog) op beperkt terrein: het vinden van een I partner voor een feestje, een reis of een soortgelijk genoeglijk doel. Voor de eerste ronde van de operatie worden vijftigduizend vragenlijsten ver spreid. Wie in de Randstad woont en tussen de zeventien en de 35 k 40 is, kan tegen betaling van een tientje mee doen. DEN HAAG De Drank- en Horeca wet zal 1 november van kracht worden. In de nieuwe wet wordt een eind ge maakt aan het maximumstelsel, dat tot ernstige misbruken heeft geleid. De vergunningen kregen vermogens waarde, waardoor zij aan de houders een niet gemotiveerd arbeidsloos inko men gingen opbrengen. Dit moesten de kasteleins opbrengen, die in veel ge vallen geen vergunning konden krijgen en daardoor werden gedwongen hun be roep als zogenaamde „vervangers" uit te oefenen. er voor de lezers van het weekblad een extra betaling kwam is eigenlijk de bo dem uit de wet gevallen. De heer H. A. Aigra (ar) had bijzon der veel moeite met artikel 22, maar zei hij, wanneer men onder vrije nieuwsgaring ook verstaat het verzame len en exploiteren van gegevens die wederrechtelijk zijn verkregen dan moet men dit geen vrije nieuwsgaring noe men. Over de omgekeerde bewijslast zei hij: ook in het Burgerlijk Wetboek en de faillissementswet komen soortgelijke voorbeelden voor. Zijn fractiegenoot prof. De Gaay Fort man vreesde daarentegen dat de juri dische basis die de regering inzake de familiebladen had geschapen te smal was. De Hoge Raad heeft laten weten dat het auteursrecht in de wet beperkt is geregeld en daarom had de regering ook niet verder moeten gaan dan de Hoge Raad. Prof. De Gaay Fortman noemde ar tikel 22 een zeer ernstige inbreuk op 't gemene recht. Zijn bezwaren worden door enkele leden van zijn fractie ge deeld. Hij betreurde het dat het wets ontwerp was ontsierd door een beden kelijk precedent. De Omroepwet die gisteren in de Eerste Kamer is behandeld ziet er in hoofdpunten zo uit: 0 De toelating van nieuwe omroepor ganisaties. Deze moeten voldoen aan een aantal voorwaarden: zij moeten 'n volledige omroeptaak nastreven; een bepaalde godsdienstige, geestelijke of maatschappelijke stroming in ons volk vertegenwoordigen en geen winst be ogen. Ten minste 100.000 houders van een radio- of tv-kaart moeten als beta lende leden zijn ingeschreven. Een as pirant-omroeporganisatie moet ten min ste 15.000 leden (kaarthouders) hebben ingeschreven om voor toewijzing van zendtijd in aanmerking te komen. 0 Toelating tot de ether van instellin gen die geen volledige omroeptaak na streven. Gedacht wordt aan genoot schappen op geestelijke grondslag, po litieke partijen, kerken. Deze moeten ook aan het culturele criterium voldoen dat voor de omroeporganisaties geldt en naar het oordeel van de minister voldoende representatief zijn voor groepen of stromingen in ons volk. 0 Het samensmelten van de Neder landse Radio Unie en de Nederlandse Televisie Stichting tot de overkoepe lende Nederlandse Omroep Stichting (NOS). 0 De uitzending van reclamebood schappen in radio en televisie van res pectievelijk ten hoogste 24 en vijftien minuten per dag per zender. 0 De NOS wordt belast met de verant woordelijkheid voor en samenstelling van eventuele regionale radio- en tele visieprogramma's, in samenwerking met regionale programmaraden. J) De regeringscommissaris ziet toe op e naleving van de in de wet gestelde bepalingen. Hij kan aanwijzingen ge ven, die bindend zijn voor alle omroep instellingen (ook Wereldomroep). Op 't punt van programma's heeft hij slechts een repressief toezicht. 0 De auteursrechtelijke bescherming van radio- en tv-programma's. Daarbij is bepaald dat de NOS de volledige ge gevens slechts beschikbaar stelt aan de (aspirant)-omroeporganisaties die zend tijd hebben. Daaraan is bij nota van wijziging toegevoegd, dat niet-omroep- bladen voortaan zullen moeten bewijzen dat zij hun gegevens uit „vrije nieuws garing" hebben verkregen. ADVERTENTIE kleine glaasjes, groot genoegen DEN HAAG Naar wij vernemen is bij Weseke, even over de Nederlands- Duitse grens ten zuidoosten van Win terswijk, een Canberra tweemotorige straalbommenwerper van de Britse ko ninklijke luchtmacht verongelukt. De drie inzittenden hebben daarbij het le ven verloren. DEN HAAG Driehonderd leerlingen van de Haagse H.T.S. aan de Wegard- straat zien al drie weken vrijwillig van hun kopje koffie af, omdat zij het te duur vinden. Zij moeten in hun kantine, die wordt beheerd door de vrouw van de concier ge, een kwartje voor een kop koffie be talen. Enkele uitgeslapen H.T.S.'ers zijn tot de ontdekking gekomen dat de amb tenaren op het stadhuis zich rijkelijk te goed kunnen voor vijftien cent en dat terwijl de H.T.S. een gemeenteschool is. Bovendien moeten wij het doen van on ze zakcenten, zo redeneren de scholie ren. Zij hebben een kantinecommissie opge richt, die inmiddels besprekingen heeft gevoerd met de gemeente. Een oplossing is er ook al. De exploitatie van de kan tine moet opnieuw worden opgezet. Een orkaanachtige windstoot rukte gisteren de daken van een blok van vijf huizen in Hardegarijp. In de woonkamers werd grote schade aangericht. DEN HAAG De westerstorm heeft een spoor van vernieling in ons land getrokken. Met een snelheid van ongeveer honderd kilometer per uur raasde hij over ons land. Op Schiphol en in Den Helder werden zelfs windstoten ge meten van 120 kilometer per uur. De acht maanden oude Eveline Posthuma ontsnapte als door een won der aan de dood. Toen het dak boven haar door de storm werd meegeno men viel een brok steen in haar wiegje. Gelukkig aan het voeteneind. 0 In Amsterdam stortte na een hevi ge windstoot een ruim twaalf meter ho ge muur van een opslagplaats aan de Anthony Fokkerweg, met donderend ge raas in. De muur kwam terecht op een naast het gebouw gelegen parkeer plaats, waardoor verscheidene auto's werden vernield. Elders in de stad waaiden talloze dakpannen en televisie antennes van de daken. 0 In Cuyk woei gistermorgen op de Katwijkseweg een tuinmuur om. De juist voorbijkomende 62-jarige F. D. werd door het vallend gesteente zo ernstig gewond, dat hij in een zieken huis overleed. 0 Op Schiphol werden twee vliegtui gen door de storm beschadigd. De an dere vliegtuigen werden daarop met de neus in de wind geparkeerd. 0 In de Friese gemeente Hardegarijp werden de daken van twee huizenblok- ARNHEM De auditeur-militair noemde het lankmoedigheid en een van de twee verdedigers sprak van lamlendigheid. Waaronder men echter ook het optreden van de Zwolse politie in de nacht van 22 op 23 september wilde rangschikken, vaststond dat de 22-jarige dienstplichtige soldaat Dirk Z. uit Zeist zich gisteren niet voor de krygsraad in Arnhem Voor een bijna dodelyk schot had behoeven te verantwoorden als de gang van zaken op het politiebureau anders was geweest Dirk had zonder veel moeite in het bureau een geladen pistool uit een kast kunnen halen hoen hy, gearresteerd wegens vernieling, in de agentenwacht op de mare chaussee had moeten wachten. Tot verbazing van de president van de krijgsraad vertelde een hoofdagent gisteren als getuige dat nog steeds de geladen pistolen zonder meer in een kast worden gelegd, een kast die vaak open staat. Dirk was in het politiebureau terecht gekomen toen hij met vier vrienden na het avondappel van zijn onderdeel, de 425ste compagnie Van Heutz in 't Har de, over het hek van de legerplaats was geklommen om in nachtelijk Zwol le eens de bloemetjes buiten te zetten. Op lawaaiige wijze waren zij in de verlaten Zwolse straten een taxi gaan zoeken. Onderweg hadden ze eerst wat veilingkisten omgetrapt en op de markt hadden zij een standbeeld beklommen. Even verderop had Dirk een ruit van een opticien ingetrapt en dat had de politie op hun spoor gebracht. Voordat ze de twee uitgerukte politiewagens te genkwamen was er ook ergens anders nog een ruit gesneuveld. Zonder al te veel moeite waren ze ingeladen, maar het uitladen bij het po litiebureau was al moeilijker verlopen, althans bij Dirk. Ook in het bureau had hij zich „hardvoetig", zoals de au diteur-militair het noemde, verzet. Dirk was een enkele keer alleen naar het fonteintje achter een kast in de wacht gegaan. Daarbij had hij een pis tool uit een daar liggende pistooltas ge haald, dat hij met enkele bewegingen voor vuren gereed had gemaakt zonder dat iemand er iets van zag of hoorde. Toen twee marechaussees arriveer den om Dirk te halen de gemeente politie zou de andere vier naar de ma rechausseekazerne vervoeren was Dirk meegegaan tot de wachtkamer van het politiebureau. Daar had hij aangekondigd 'n shaggie te gaan draai en, waarop de twee marechaussees hem bij de schouders hadden gepakt. Met een kaakstoot had Dirk een van hen, de 22-jarige marechaussee der le klasse L. de Boer, van zich afgeschud. Direct daarop haalde hij het pistool on der zijn jasje vandaan; er klonk een knal en marechaussee De Boer deinsde met een schot in de borst achteruit. Een van de vier vrienden, de 21-ja- rlge Wim Goudkade, greep in. Terwijl alle politiemannen zich terugtrokken in de agentenwacht, sprong Wim toe. Hij wist Dirk het pistool te ontfutselen en schoot het in een hoek leeg om het ver volgens in de agentenwacht af te leve ren. Daar was inmiddels een karabijn opgezocht, maar daar bleek geen mu nitie bij te zijn. Een hoofdagent had in de wachtka mer de kreet „Ik schiet jullie allemaal neer" opgevangen. Volgens de verdedi ging zei dat niets, omdat die kreten pas waren geuit na het schot. Voor de auditeur-militair mr. J. H. Bekkering waren het toch middelen voor het be wijs van poging tot doodslag. Daarvoor vroeg hij vier jaar gevangenisstraf met aftrek, ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te dienen en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Voor het bezit van de boksbeugel die na zijn arrestatie in Dirks tas in de ka zerne was gevonden, eiste de auditeur militair nog 25 gulden boete, maar mr. R. Lion, die het juridische deel van de verdediging op zich had genomen, voer de aan dat op dat punt geen veroorde ling kon volgen. De tenlastelegging was er ten onrechte vanuit gegaan dat Dirk de boksbeugel op die fatale avond bij zich had gedragen. De majoor van de sociale dienst W. C. Tibben voerde als tweede verdedi ger aan dat bij herkeuring Dirk welis waar vorige week was afgekeurd, maar de militaire meerderen waren in Dirks diensttijd tekortgeschoten in begrip, al dus majoor Tibben. Na de Zwolse politie en Dirk zelf kreeg dus tijdens de zitting ook het le ger kritiek te incasseren. Slechts één ging er met complimentjes naar huis: Dirks vriend Wim. Het leger had het nachtelijke uitstap je van Wim alleen beloond met zes da gen licht arrest. ken door de wind opgetild en enkele tientallen meters verder tussen de hui zen neergesmakt. De acht maanden oude baby Eveline Posthuma ontsnapte als door een wonder aan de dood. Na dat het dak boven haar door de wind was meegenomen, viel er een brok steen in haar wieg. Zij bleef ongedeerd. 0 In Stadskanaal nam een rukwind het hele dak van het uitvaartcentrum mee. De stukken kwamen over een af stand van vijftig meter over het kanaal en de verkeersweg en tussen de huizen terecht. 0 Ook in de stad Groningen heeft de storm veel schade aangericht. Uit en kele flats werden de ramen weggebla zen. Elders viel een grote boom op een geparkeerd staande Citroen Ami, die daarmee in een klap werd gereduceerd tot een Amini. 0 In Leeuwarden werd een telefooncel beschadigd, doordat er een asbestlucht- koker op viel. Van een restaurant en van een torenflat sneuvelden tientallen ruiten. Bij Leeuwarden knapte bij een overweg een omhoogstaande spoor boom als een lucifer af. 0 In Zwolle scheurde een felle ruk wind vijftig meter dak van een drie jaar oud flatgebouw. Niemand werd ge wond. In een nieuwe woonwijk van de stad trok een rukwind een directiekeet van een aannemersbedrijf van de grond. 0 In de Noordoostpolder sloeg na een windstoot een woonwagen om die door een personenauto werd getrokken. Van de inventaris bleef niets heel. 0 In IJssel monde kwam het laagste punt, het IJsselmondse Hoofd, onder water te staan. 0 In Nes op Ameland heeft de eige naar van hotel Scheltema gisteravond een gedeelte van zijn hotel ontruimd. Het hotel wordt al jarenlang als gevolg van de afkalving van de duinen met de ondergang bedreigd. „Ik heb er dit jaar nog tweeduizend gulden tegenaan gegooid om de duinvoet te beschermen. Dat is in één keer weg". 9 In Zandvoort werd een auto, die op een parkeerterrein aan de boulevard stond, door een windvlaag opgenomen. Hij gleed over een twee meter lager gelegen fietspad en stortte vijftien me ter omlaag langs de duinreep. De auto, die inmiddels door drie afrasteringen was geslagen, kwam op zijn wielen op het strand tot stilstand. Er stapten drie vrouwen en twee kinderen met enkele schrammen en builen uit. De wagen werd zwaar beschadigd. ADVERTENTIE Uw verkoudheid van neus. AMSTERDAM B. en W. van Am sterdam voelen alles voor een regiona le of lokale radio en/of televisie in Amsterdam. Vorig jaar dienden de raadsleden drs. Ed. van Thijn en D. Dooijes een nota in over de oprichting van een Stichting t.v. Amsterdam. De vraag of plaatselijke radio en tele visie wenselijk is wordt door B. en W. van Amsterdam zonder voorbehoud be vestigend beantwoord in hun reactie op de nota van de raadsleden. Zij vragen de raad een krediet van 7500 gulden be schikbaar te stellen om de mogelijkhe den nader te onderzoeken. B. en W. willen dit onderzoek opdra gen aan een groepje deskundigen, bege leid door een commissie waarin de wet houders van voorlichting en kunstzaken zitten. Zij geloven dat de plaatselijke ra dio en televisie het culturele leven kan bevorderen, evenals de beleving van het burgerschap. In Amsterdam worden weliswaar veel kranten gedrukt, maar omdat het in hoofdzaak landelijke bladen zijn, komt het plaatselijke nieuws vaak in de knel. Ook hier zou een belangrijke taak voor radio en televisie liggen. MAASTRICHT De conclusie door de bewindvoerders van Vascomy, uitgebracht aan de (door mr. W. Penning gepresideerde) raadkamer van de Maastrichtse rechtbank was gisteren even vernietigend voor het bankroete miljoenen-Vascomy- concern als rampzalig voor de honderden schuldeisers. Van hen hebben er enkele zelfs meer dan een miljoen gulden van Joostens onderneming te vorderen. De ge wone schuldeisers hebben samen van de onderneming nog meer dan dertig mil joen gulden tegoed. „Aanhouding van het onroerend bezit biedt geen soelaas. Er is geen enkele overwaarde om aan de schuldeisers iets uit te betalen. Een waardevermeer dering van de bezittingen is in de Oos telijke Mijnstreek voorlopig niet te ver wachten. Handhaving van de op 18 no vember van het vorig jaar verleende uitstel van betaling bevelen wij niet aan", aldus prof. dr. E. Luyten en mr. A. van Meer uit Heerlen en mr. F. Duynstee uit Maastricht. Elkaar aflossend lazen de drie be windvoerders het vele bladzijden tellen de rapport van hun bevindingen voor. Meer dan 350 schuldeisers en/of hun vertegenwoordigers luisterden adem loos toe. „De liquidatie van dit bedrijf was al begonnen voor het uitstel van betaling werd verleend. Er was toen al geen en kele hoop. Door het uitstel van betaling poogden we alleen een overhaaste exe cutie te voorkomen", aldus prof. dr. Luyten. Uit Zuid-Limburg begon rondom het middaguur de stertocht van schuld eisers naar Maastricht. Maar ook van dieper uit Nederland en het buitenland kwamen ze. Het gerechtsgebouw bleek voor de zitting te klein. Er werd uitge weken naar de Staarzaal. Een zeldzaam heid in de Nederlandse justitie-geschie- denis was het druk-beklante buffet in de nood-gerechtszaal tijdens 't beraad van de raadkamer. De rechtbank besloot na het beraad nog geen beslissing te nemen en de crediteurenvergadering te schorsen tot 6 april. Ze deed dat op verzoek van en kele crediteuren die zich wilden vast grijpen aan het laatste houvast in dit fiasco. Een groep Zwitserse banken, waar achter een aantal internationale geld schieters schuil gaat, heeft vorige week onverwacht Vascomij een helpen de hand willen toesteken. Gied Joosten grondvester van Vas comij reisde persoonlijk het voorbije weekend naar Genève, begeleid door mr. jhr. J. L. Sasse van IJsselt uit Maastricht, om met de nogal mysteri euze geldschieters te overleggen. Vorige week donderdag werden zowel de bewindvoerders als de Maastrichtse rechtbank over die hulpverlening bena derd door directeur C. Deerenberg wethouder te Schoonhoven van het Amsterdamse taxatie- en makelaars kantoor „Holland Housing Corporation". Zijn uit Zwitserland meegebrachte aanbod hield een kredietverlening aan AMSTERDAM Voor het eerst zal de Nederlandse Sport Federatie (N.S.F.) met een stand aanwezig zyn op de twaalfde internationale water sport- en kampeertentoonstelling de Hiswa, die van vrijdag 10 tot en met zon dag 19 maart in Amsterdam wordt ge houden. In deze stand zullen de Koninklijke Verbonden Nederlandsche Watersport verenigingen, de Nederlandse Kano Bond, de Nederlandse Waterski Bond en de Nederlandse Onderwatersport Bond vertegenwoordigd zijn. Op de Hiswa zullen ditmaal 245 deel nemers aanwezig zijn. Ongeveer 75 pro cent van de tentoonstellingsruimte in de Rai wordt bezet door ruim zeshonderd boten; 25 procent is ingeruimd voor de kampeerafdeling, waar volgens de heer C. P. Veenhof van de tentoonstel lingscommissie niet al te veel nieuws te zien zal zijn. „Wel zijn veel types ver beterd. Er komen meer compacte ten ten op de markt en verder wordt de laatste tijd erg veel aandacht besteed aan de vermindering van het gewicht van frame en stokken". Voor de „natte sector" van de Hiswa ligt de toestand anders: veel nieuwe ty pes van boten (ongeveer vijftig), meer dure jachten en talrijke accessoires. de Vascomij-groep van 16,5 miljoen gul den in. Na aftrek van kosten en bevoor rechte schulden, zou daarvan 3,5 k 4 miljoen gulden voor de overige (30 mil joen eisende) crediteuren overschieten. De voorwaarde voor de hulp brengt de gemeente Heerlen opnieuw in grote financiële verlegenheid. De Zwitsers willen dat de gemeente Heerlen de door haar gegarandeerde hypotheekleningen van de constitutionele beleggers over neemt. Op 6 maart krijft de Heerlense raad een voorstel van B. en W. te behande len, om alvast ruim 22 miljoen gulden aan leningen k 4y2 procent over te ne men. De gemeente tracht datzelfde be drag van een van die beleggers (levens verzekeringen en pensioenfondsen) te gen dezelfde rente te lenen. Voor de bui ten de centrale financiering af te slui ten leningen zal de gemeente Heerlen bij de rijksoverheid wel haar beste beentje voor moeten zetten. „Ik ben wel vreselijk geschrokken van die dertig miljoen gulden voor de schuldeisers", zei mr. Sasse v. IJsselt. „Dat zou betekenen dat er met de Zwitserse hulp nog niet meer dan tien procent kan worden uitgekeerd." De gegevens over de Zwitserse be langstelling wettigen geen wijziging van ons standpunt, aldus de bewindvoer ders. Zij stemden echter toe in de schorsing van de vergadering om de laatste, strohalm, waaraan de talrijke en vaak zelf al in moeilijkheden ge raakte schuldeisers zich vastgrijpen, niet bruusk af te breken. AMSTERDAM De Amsterdamse bouwvakarbeiders zijn zich weer gaan roeren. Ruim duizend man trokken giste ren de straat op, een geweldige rij vor mend, om uiting te geven aan hun wen sen over loon en werktijd, zoals ze die willen zien vastgelegd in 'n nieuwe c.a.o., die voor de 1 maart aflopende oude c.a.o. in de plaats moet komen. De start van de demonstratieve optocht, de eerste sinds het oproer van juni vorig jaar, lag in de Oranje-Nassaulaan in Am sterdam-Zuid, waar het kantoor van de samenwerkende patroonsverenigingen is gevestigd. Spreekkoren als „vier procent- ha, ha, ha", verluchtten de mars door de stad naar Krasnapolsky. In de grote zaal van het Krasnapolsky lichtte Harry Koopman namens het (com munistische) Amsterdams Bouwvak comité het doel van de demonstratie toe: ten minste zeven procent loonsverhoging, een verkorting van de werkweek tot 42 Vz uur, verhoging van de werkloosheidsuit kering, volledige werkgelegenheid, krot opruiming en woningbouw. BRUSSEL België heeft de import van vlees uit Nederland ten dele weer toegestaan. Een zegsman van het Belgi sche ministerie van landbouw zei giste ren, dat er weer uit sommige delen van ons land vlees kan worden ingevoerd. De provincies waaruit weer vlees naar België geïmporteerd kan worden zijn: Noord-Holland, Friesland, Groningen, Noord-Brabant en Zeeland, die vrij zijn van mond- en klauwzeer. Het invoerver bod is dinsdag al opgeheven. ADVERTENTIE DEN HAAG De kans bestaat dat een aantal burgemeesters de verzegel de pakketten met de stembiljetten van de jongste verkiezingen al heeft ver brand. Dat mochten zij volgens de wet na gistermiddag drie uur vrijelyk doen. Mr. Koot, die namens de Partij voor Ongehuwden heeft geprotesteerd tegen de uitslag, heeft dan het nakij ken in plaats van het natellen. Wel besloot de Kamer gistermiddag de minister van Binnenlandse Zaken te hulp te roepen om het niet zover te la ten komen. Zij vroeg de minister er bij de burgemeesters op aan te dringen de biljetten nog een poosje te bewaren. De Kieswet schrijft voor dat de bur gemeesters de verzegelde stembiljetten in bewaring krijgen na afloop van de zit ting van het hoofdstembureau in hun gemeente. Heeft het Centraal Stembu reau alle cijfers nageteld, de landelijke uitslag officieel vastgesteld en tenslotte definitief beslist over de toelating van de nieuwe Kamerleden, dan kunnen de burgemeesters de pakken met biljetten vernietigen. De praktijk is dat de pakketten voor lopig worden opgeborgen in een stoffig hoekje op de zolders van de gemeente huizen. Bij de eerste de beste grote schoonmaakbeurten gaan ze dan pas aan de kant. Het blijft mogelijk dat er al biljetten zijn vernietigd. Mr. F. J. F. M. van Thiel zal weer voorzitter van de Tweede Kamer wor den. Met 144 tegen twee (blanco) stem men heeft de Kamer hem gisteren als eerste op de voordracht geplaatst. De socialist drs. G. M. Nederhorst wordt, als de Koningin tenminste de voor dracht volgt, eerste plaatsvervangend voorzitter. Hij kreeg 135 stemmen. De liberaal R. Zegering Hadders volgt als derde voorzitter zijn oud-fractiegenote mevrouw mr. J. M. Stoffels-van Haaf- ten op. Hij kreeg 119 stemmen. Drie keer achtereen hebben 114 ge achte afgevaardigden gisteren de eed, en 34 niet minder geachte afgevaardig den de belofte afgelegd. Na ruim een half uur waren er zo 148 Kamerleden. Mr. Van Thief had de eden al eerder afgelegd in handen van de koningin; hij was de 149ste. De laatste ontbrak: ir. H. van Rossum (S.G.P.). De demissionaire ministers die gister middag ook zijn beëdigd als Kamerlid, krijgen voorlopig een dubbel salaris, Zij incasseren per maand een zesduizend gulden uit hoofde van hun minister schap en ruim zestienhonderd gulden schadeloosstelling voor het Kamerlid maatschap. Die profijtelijke situatie kan ten hoog ste drie maanden duren. Dan moeten de bewindslieden volgens de wet kiezen tussen hun excellente portefeuille en hun krap bemeten Kamerzetel. Er zijn talloze Kamerleden die een openbare nevenfunctie vervullen en daarvoor met publiek geld worden be taald. Burgemeesters en gedeputeerden bijvoorbeeld. Overigens wordt er in Den Haag al hard gestudeerd op de vraag hoe men aan dergelijke dubbel-betalingen een eind kan maken. De commissie-Götzen neemt de schadeloosstelling van de Tweede-Kamerleden onder de loep en zal onder meer bekijken of de samen stelling van dit inkomen niet moet wor den veranderd.

De Vallei | 1967 | | pagina 9