Veenendaals dagblad Prof. Zijlstra brengt koningin vandaag interimrapport uit Davo failliet verklaard Buiten Nogal koele antwoorden Eerste boek voor prins Suharto duldt geen verzet tegen «f 1 VERWARRING IN CHINESE LEGER overdracht Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Confessionele partijen hinden zich nog niet aan de V. V.D. Vierling in Eist B NUTSSPAARBANK Dolfijn redde zeeman Een zacht weekeind Frankrijk weer zonder treinen Hulpverlening aan Indonesië komt op gang Kabinet-Gandhi staat op vallen Roof uit graf Martine Carol Hoftijzer adjudant van koningin Kli immer K.V.P. A.R.P. V.V.D. r r Nizam van Hvderabad overleden C.H.U. SALARIS of PENSIOEN Fusie strokarton 100 man op straat Koninklijke Shell 60 jaar Kamerlid vraagt over verhoor Twellonaar Auschwitz-Comité ontevreden Akkoord over c.a.o.'s busondernemingen en tabaksindustrie KLM beslist wellicht vóór zomer over kopen „mammoets" Autobanden-Import Bur voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Recl.- b ure au J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ..De Vallei", opge richt in 1926 Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces .Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1.50, leder woord meer 15 cent ZATERDAG 25 FEBRUARI I967 4le JAARGANG (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Informateur Zijlstra zal vanmiddag aan de koningin op paleis Soestdijk een interimrapport uitbrengen. De fractieleiders van de KVP, WD, AR en CHU hebben hem gisteren schriftelijk meegedeeld, akkoord te gaan met zijn conclusie dat moet worden gestreefd naar een kabinet met de libera len nu de PvdA zich in dit stadium buitenspel heeft gezet. Een definitief stand punt willen de drie confessionele fractieleiders pas innemen, nadat meer bekend is over het regeringsprogramma en de zetelverdeling in het nieuwe kabinet. Mr. Toxopeus van de WD maakt dit voorbehoud niet. Drs. Den Uyl van de PvdA heeft ook gereageerd op de conclusies, die de in formateur had getrokken uit de antwoorden van de fracties op zijn memoran dum. De socialist zegt, dat de procedure van prof. Zijlstra eigenlijk niet nodig is geweest. DEVENTER De Zutphense recht bank heeft de NV Davo Haardenfa- briek, de NV Deventer Ijzergieterij en de N.V. Davo Therm te Deventer fail liet verklaard. In oktober werd op verzoek van cu ratoren uitstel van behandeling ver leend van de voorlopige aanvraag van surséance van betaling, om de gelegen heid te geven voor een verkoop van de voorraden in rustige sfeer. Het belang rijkste deel van de voorraad is nu ver kocht. Niettemin is er weinig uitzicht op de mogelijkheid van het aanbieden van een akkoord aan crediteuren. De rechtbank vond geen termen voor defi nitieve surséance en verklaarde de NV's in staat van faillissement. De fabrieks gebouwen in Coevorden werden verkocht die in Deventer zijn nog te koop. De Nederlandse Middenstandsbank ver wierf alle bezittingen van Davo als on derpand voor de verstrekte leningen. PARIJS Vrijdagavond om zes uur heeft het personeel van de Franse Spoorwegen het werk neergelegd ter on dersteuning van eisen voor betere ar beidsvoorwaarden. De staking zal tot zondagochtend acht uur duren. Een woordvoerder van de spoorwegen zei vrijdagavond dat op sommige grote lijnen slechts de helft van de diensten werd onderhouden, waaronder de lijnen naar Zwitserland en Italië. Het trein verkeer dat aansluiting geeft op de veer diensten over het Kanaal ondervond ech ter geen vertraging. DEN HAAG Bij K.B. is met ingang van 1 maart '67 benoemd tot adjudant in gewone dienst van de Koningin luitena- kolonel der artillerie H. Hoftijzer (48 jaar). /~kver de kamperfoelie van gisteren ben ik nog niet uitgepraat. Ook al bloeit dit grillig windende, bloemrijk en aromatisch geurende gewas nog niet, toch loont het de moeite er de gedachten eens over te laten gaan. Als ik er thans door de groene, wappe rende blaadjes aan de slingertakken op attent wordt gemaakt, denk ik te rug aan de tijd, toen wij als kinderen in bosranden, hakhout, wallen en heg gen rondom het dorp overal geiteblad wisten te staan en uit de lange kroon- buis van de bloem de nektar zogen. Daar kwamen ook bijen, vlinders en hommels op af, zowel wegens de ho ning als voor het stuifmeel. En hoe vaak sneed zich een buitenman, vee boer, handelaar, bosopzichter of wild schut een mooi stammetje met als een kurketrekker ingedraaid snoer van de boswinde, om als gaanstok te dienen. De in de lengte afschilferende, papier achtige bast diende menige vogel tot bouwsel voor het nest ook de eek hoorn zag ik ermee slepen terwijl zij zich voorts gaarne in de warrig heid-zelve inrichtten. Zo viel er van allerlei bij deze heesters te beleven en wij konden het heus met droge ogen aanzien, indien een stam ten dode door een omhelzing werd af gesnoerd, want sentimenteel waren we niet en haal den zelfs weieens 'n vogelnest uit In de herfst trokken spreeuwen en lijs ters naar de trossen vermiljoen rode kralen en nog altoos weet ik niet of ik het prille ovale lover, de sierlijke, geu rende bloemen of de tooi van de na zomer het mooist van onze vlijtige klimmer vind. Waarom zou ik eigenlijk voorkeur hebben? 25-2-'67 A. B. WIGMAN Hij schrijft: „U beroept zich namelijk op mijn standpunt, dat de (informa teur eerst een keuze dient te doen ten aanzien van de partijen alvorens pro grambesprekingen kunnen worden ge opend; maar dit standpunt was u reeds tevoren bekend." De K.V.P.-fractieleider Schmelzer is 't blijkens zyn brief, evenals de fractie voorzitters van de VVD, AR en CH, eens met de conclusie van de informa teur, dat de PvdA zichzelf in deze fase van de kabinetsformatie heeft uitge schakeld door te stellen, dat eerst moet worden gekozen tussen een kabinet met socialisten of liberalen. Hij legt er verder sterk de nadruk op, dat „naar 't zich laat aanzien" over eenstemming tussen de drie confessio nele partijen en de liberalen mogelijk lijkt. Dat er al een „grondslag" voor de vorming van zo'n kabinet zou zijn, gaat hem iets te ver. „Een nadere programmatische uit werking, het liefst door u als informa teur, zal moeten uitwijzen of tenslotte de gewenste overeenstemming bereik baar is", schrijft hij. In politieke kringen acht men dit een toegefelijkheid aan de voorstanders van een kabinet met de P.v.d.A. Dat zouden er in zijn fractie naar verluidt circa 10 van de 42 leden zijn. De heer Schmelzer erkende in een toelichting op zijn brief, dat er in zijn fractie voorstanders van een regerings coalitie met de socialisten zijn. „Emo tionele of psychologische voorkeuren wijken echter soms op het laatste ogen blik voor het algemeen belang", merkte hij op. De fractie heeft unaniem ingestemd met de tekst van zijn brief aan de infor mateur. De standpunten van de V.V.D. over medezeggenschap en grondspeculatie vond hy een vooruitgang vergeleken bij hetgeen deze partij daarover tot dusver heeft gezegd. De A.R.-fracTieIeider Biesheuvel stelt zich evenmin zonder meer achter de con clusies van zyn partygenoot prof. Zijl stra. Uit het verdere overleg zal moeten blyken „of inderdaad de door u genoem de grondslag voor de vorming van een kabinet aanwezig is." Ook hij behoudt zich een definitief standpunt voor tot meer bekend is over het regeringsprogramma en de zetelver deling. De A.R.-fractie is evenals die van de K.V.P. verdeeld over samenwer king met de V.V.D. Men wil meer vastigheid over hetgeen het regeringsprogramma zal vermelden over de aanpassing van de belasting tarieven aan de inflatie. Bij de V.V.D. en de C.H.U. gaan de gedachten uit naar belastingverlaging. In A.R.-kring wordt er over gedacht, de belastingen niet terug te brengen, maar het geld te besteden voor o.a. ver hoging van de ontwikkelingshulp. De fractie heeft zich na enkele uren discussiëren unaniem achter de brief aan de informateur gesteld. GHU-fractieleider Beernink heeft ge zegd, het nuttig te vinden dat informa teur Zijlstra zoveel mogelijk voorbe reidt voor de formateur. Zijn indruk was, dat de VVD in positieve zin wil praten over de medezeggenschap van de werknemers in de bedrijven en over maatregelen tegen grondspeculatie. Zijn fractie heeft zich beraden over personele bezetting van het kabinet en zal twee ministerszetels eisen. De ande re fracties hebben zich nog niet diep gaand met de zetelverdeling bezig ge houden. VVD-fractielelder Toxopeus heeft het kortste briefje aan de informateur ge zonden. In drie-en-een-halve regel deel de hy mee, de conclusies van prof. Zijl stra te aanvaarden. „Ik maak mijn antwoorden nooit lan ger dan nodig is", zei hy er over. Hij vond het niet nodig, in dit stadium voor behouden te maken. Bij het verdere overleg willen de liberalen vooral con cretere standpunten over de besteding van de overheidsuitgaven en de hoogte van de belastingen. In politieke kringen meent men, dat in formateur Zylstra teleurgesteld zal zyn over de betrekkelijk koele antwoorden van de fractieleiders der drie confes sionele part(jen, inclusief zyn party- genoot Biesheuvel. De bereidheid van prof. Zijlstra om minister-president in het nieuwe kabinet te worden, zal er wellicht door worden verzwakt. Die bereidheid is toch al gering, want hy blijft de voorkeur geven aan het presidentschap van de Nederlandse Bank. In anti-revolutionaire kring heeft men echter de indruk, dat hy zal zwichten als er geen andere uit weg zou zijn en de koningin hem zou verzoeken, de functie op zich te ne men. Vooral de V.V.D. en de K.V.P. zullen hier op aandringen. Intussen verwacht men niet, dat nu een, twee, drie een nieuw kabinet gereed zal zijn. Vooral de besteding van de overheidsuitgaven en de belasting kwesties kunnen nog heel wat hoofd brekens kosten. Het dagelijks bestuur van de ARJOS (anti-revolutionaire jongeren) heeft gisteren een telegram naar de fractie gestuurd, waarin de keuze voor de V.V.D. in de regeringscombinatie voorbarig wordt genoemd. (Zie hier voor elders in dit blad.) Consortium uiteen AMSTERDAM De conferentie van donorlanden die samen het hulpconsor tium voor Indonesië vormen sloot giste ren in optimistische sfeer. Conferentie voorzitter minister Bot (ontwikkelings zaken) toonde zich zeer verheugd over de resultaten van het tweedaags overleg in het Amsterdamse Amstelhotel. Het eerste begin is gemaakt met naar de toekomst te kijken in plaats van naar het verleden", zo zei rij met een verwij zing naar de voorgaande twee conferen ties van Tokio en Parijs, die zich eerst met de afwikkeling van Indonesiës enor me buitenlandse schuld van meer dan 2 miljard dollar hebben beziggehouden. De conferentie schatte, blijkens het of ficiële communique dat na afloop werd uitgegeven, het tekort op de Indonesische betalingsbalans voor 1967 op rond 200 miljoen dollar. Tegelijkertijd betekende, dit, aldus conferentiekringen,, dat dit be drag in aanmerking zou komen om ge dekt te worden door buitenlandse hulp op krediet. Belangrijk was de toezegging van ver schillende deelnemers, waaronder de Verenigde Staten, Nederland en Duits land, in de komende maanden met con crete toezeggingen te komen. Een twee de conferentie is gepland nog voor de zomer om opnieuw inventaris op te ma ken en mogelijk nieuwe toezeggingen van hulp aan Indonesië te registreren. De conferentie was het er over eens dat spoed bij de hulpverlening geboden was. Op verzoek van de Indonesische de legatie zal ook de volgende conferentie in Nederland gehouden worden en zal ons land opnieuw als voorzitter optreden. f, NIEUW DELHI. Premier Indira Gandhi staat aan de rand van een ka binetscrisis, na de r -derlaag van zeven ministers en pr»„,centen uit de rege rende congresparty "bij de verkiezingen. Minister van Voedselvoorziening Chi- dambarsm Subramaniam, die de leiding had by de grootscheepse hulpacties in het hongerende India, en minister van Spoorwegen S. K. Patil, hebben hun ont slag al aangeboden. De andere ministers die hun zetels zijn kwijt geraakt, zullen hun voorbeeld waarschijnlijk volgen. Het staat nog niet vast of mevr. Gandhi hun ontslag zal aanvaarden of hun zal ver zoeken aan te blijven tot er een nieuwe regering is samengesteld. Zelfs Gandhi's eigen politieke toe komst is in de lucht komen te hangen. Zij heeft haar eigen zetel weliswaar met een ruime meerderheid behouden, maar de meerderheid van 117 zetels van haar partij is bezig als sneeuw voor de zon te verdwynen. Nu 180 van de 520 zetels bekend zijn, bezet Congres er 92, de Hindoe Jan Sangh gemeenschapspartij 22, de recht se Swantantra 14, de Peking-gezinde communisten 10, de socialisten 10, de Moskou-gezinde communisten 4 en de onafhankelijke en andere 28. HYDERABAD De Nizam van Hy derabad, een van de rijkste mannen ter wereld, is op tachtigjarige leeftijd overleden. De Nizam, die over het vorstendom Hy derabad regeerde, tot dit in drie taalge bieden werd verdeeld, was al enkele we ken ziek na een aanval van griep. Hij genoot tot voor enkele jaren 'n inkomen van 25 miljoen gulden per jaar. Dit be drag was de laatste tijd gedaald tot miljoengulden. De aan .slechts" 2,4 miljoen gulden. De aan opium verslaafde heerser bracht de laatste jaren van zijn leven door in zijn paleis in de stad Hydera bad, waar 42 bijvrouwen en tweehon derd kinderen hem gezelschap hielden. Op het toppunt van zijn macht be schikte hij over leven en dood van zijn 18 miljoen onderdanen. Hij gebruikte een diamant zo groot als een duivenei als pressepapier. TOKIO Uit een nieuwe hervor ming in het Chinese leger en de op dracht aan de Rode Garde in eigen ge lederen een re-organisatie door te voe ren blijkt, dat IVIao minder vast in het zadel zit dan wel eens wordt aangeno men. In Peking zijn nieuwe muurkranten ADVERTENTIE via Bondsspaarbank) verschenen waardoor de toekomst van de naar schatting 20 miljoen Rode Gar disten op losse schroeven komt te staan en Mao's kroonprins, minister van De fensie Lin Piao, die sinds november niet in het openbaar is gezien, met nog meer raadselen wordt omgeven. In het 2,5 miljoen man sterke leger, vroeger Mao's steunpilaar, zou grote verwarring heersen doordat de onder geschikten de zuivering tegen hun offi cieren uitspelen. Troepen, die in verzet zijn gekomen tegen Mao hebben de macht volledig in handen gekregen in Lojang en Tsjeng- tsjau, de twee grootste steden in de provincie Honan. Zij arresteren op gro te schaal volgelingen van Mao, zo meldt het officiële nationalistisch Chi nese persbureau vrijdag. Verscheidene Japanse corresponden ten in Peking hebben gemeld dat pre mier Tsjoe En-lai de Rode Garde op 17 februari ernstig heeft berispt wegens excessen en ongerechtvaardigd optre den tegen enige ministers. De in Amsterdam wonende Ameri kaanse schrijver Jules G. Farber heeft gisteren prins Bernhard op het paleis Huis ten Bosch het eerste exemplaar aangeboden van zijn boek „Holland in focus". Dit boek heeft een persoon lijk voorwoord van de prins mee gekregen. WINSCHOTEN Zeker 100 van de 365 werknemers van de Coöperatieve stro kartonfabrieken „Reiderland" te Win schoten en „De Toekomst" te Scheemda zullen op korte termijn worden ontslagen. De ledenvergaderingen van beide fabrie ken hebben vrijdag besloten een fusie aan te gaan. Dinsdag zal met de vakbonden overleg worden gepleegd over een afvloei ingsregeling. De leden van beide coöperatieve ver enigingen achtten fusie de enige weg om liquidatie van de fabrieken te voorkomen en namen hun besluit met vrijwel alge mene stemmen op afzonderlijke vergade ringen. P. H. Vloemans Schoenfabriek N.V. te Kaatsheuvel heeft besloten vrijwillig tot liquidatie over te gaan. Reden hiervoor is dat bij vrijwillige liquidatie de belangen van alle betrok kenen minder gevaar lopen dan bij door werken zonder vooruitzicht op verbete ring. Over de belangen van de medewer kers heeft de directie contact opgenomen zowel met de bestuurders van de vak bonden als met het gewestelijk arbeids bureau. Men heeft, gezien de gemiddelde leef tijd van 33 jaar en de vakkennis van het personeel (65 personen) goede hoop dat het overgrote deel binnen zeer afzienbare tijd elders in het produktieproces zal kunnen worden opgenomen. De N.V. Enschedese Spinnerij „Tuban- tia" heeft besloten een vergunning tot werktijdverkorting aan te vragen. Voor ongeveer 325 van de 450 personeelsleden zal gedurende negen weken de werktijd met ruim 25 procent worden verkort. Twijnerij N.V. J. Wellink en Zoon te Oldenzaal, waar in loonopdracht op deze spinnerij wordt gewerkt, wil acht weken lang de werktijd met veertig procent ver korten. ROTTERDAM Zondag 26 februari 1967 zal het precies zestig jaar geleden zijn dat het samengaan tot stand is ge komen tussen de KoninkUjke Neder- landsche Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Nederlandsch Indië te Den Haag en The Shell Trans port and Trading Company in Londen. Heden ten dage, nu bijna de helft van de verbruikte warmte en kracht door olie wordt geleverd, hebben de maat schappijen van de Koninklijke/Shell- groep afzetgebieden in bijna elk land ter wereld en zij leveren bijna een zevende van de wereldopbrengst aan oliepro- dukten. Bovendien produceren zij on geveer 4 miljoen barrels olie per dag in 20 landen, hebben zij ongeveer 450 tankers in de vaart, hebben zij 70 raf finaderijen in bedrijf, verschaffen zij werk aan ongeveer 185.000 mannen en vrouwen van meer dan 100 nationalitei ten. SINGAPORE Radio-Djakarta heeft vrijdag een verklaring van generaal Su harto voorgelezen, waarin deze waarschuwt dat streng zal worden opgetreden te gen degenen die de machtsoverdracht willen negeren. De verklaring, die mede ls ondertekend door de bevelhebbers van de drie strydmachtonderdelen en het hoofd van politie, zegt met nadruk dat de overdracht „alle gezag en verantwoordelyk- heid" inhoudt. De strydkrachten zullen ervoor zorgen dat de komende vergadering van het raadgevende congres „ter wille van de democratie" een succes wordt. (Van een onzer verslaggevers) ELST In het Betuwse Eist is vrijdagmiddag een vierling geboren. De drie jongens en een meisje, die allen minder dan twee pond wegen, waren 's avonds nog allen in leven. Hoewel ze veel te vroeg zijn geboren, worden de levenskansen van drie van de vier rede lijk geacht. De vierling is opgenomen in couveuses in het Sint-Elisabeth-gast- huis in Arnhem. Binnen een kwartier na de geboorte van het eerste kind kwamen de andere drie baby's ter we reld. De moeder, de 39-jarige mevrouw Botterblom maakt het uitstekend. Zij heeft al zeven kinderen in de leeftyd tot twaalf jaar. De bevalling is nor maal thuis verlopen. Dokter J. C. W. Jaspars „Ik ben nu al 36 jaar arts in Eist. Maar ik heb nog nooit geholpen bij de geboorte van een drieling, laat staan een vier ling. Ik heb mevrouw Botterblom we kenlang geobserveerd en merkte ook wel dat er iets bijzonders aan de hand was. Ik vermoedde wel een tweeling, maar een vierlingdat had ik niet gedacht. Toen de derde was geboren, liet ik een taxi bellen. De kraam verzorgster is toen met de vader en de vierling bliksemsnel naar het zie kenhuis in Arnhem gereden. De moe der was helemaal niet opgewonden. Ze vatte alles heel laconiek op". WENEN. Een matroos die van de Bul gaarse vrachtboot „Phoenix" was ge vallen heeft zijn leven te danken aan een dolfijn, zo meldt het Bulgaarse persbureau B.T.A. Terwijl de man zich boven water hield en op hulp van zijn kameraden wacht te, dook aan zijn zijde een dolfijn op die met een bijna menselijk geluid zijn soortgenoten riep. De dieren vormden een kring rond de drenkeling en weer den de haaien af die hem wilden aan vallen. Zij verdwenen pas toen de matroos aan boord van een reddingsboot gehesen was. „Flipper" is dus niet alleen fantasie, maar ook werkelijkheid. DEN HAAG Mevrouw Singer-Dek- ker, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, heeft in schriftelijke vragen aan de minister van Justitie geïnformeerd naar de gang van zaken bij het verhoor van een inwoner van Twello door de rechter-commissaris te Zutphen. Zij wil weten of de betrokkene, nadat de politie de ruiten van zijn huis had ingeslagen en de slaapkamer was binnengedrongen, om zeven uur van zijn bed is gelicht tenein de om tien uur te worden gehoord in een beledigingszaak. Zaak-Harster AMSTERDAM Het Nederlands Auschwitz-comité heeft het volgende te legram aan de Duitse minister van Justitie, dr. Gustaf Heinemann in Bonn gezonden: „De Nederlandse openbare mening protesteert met de overleven den van Auschwitz tegen de milde von nissen tegen de bureaumoordenaars in München, in het bijzonder tegen de „heks van Westerbork", Slottke, zonder dat getuigen, die voorhanden zijn wer den gehoord. Dergelijke vonnissen moe digen het neo-nazisme aan". CANNES Onverlaten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag in Can nes het graf van de filmactrice Marti ne Carol opengebroken en zich meester gemaakt van juwelen ter waarde van enige tienduizenden guldens, aldus de politie. Volgens de politie staat nog niet pre cies vast welke juwelen werden gestolen, maar vermoed wordt dat hieronder een diamanten collier, een diamanten broche en een gouden ring waren. Martine Carol overleed drie weken geleden in Monte Carlo aan een hartaan val. De voorzitter van het parlement, Achmad Sjaihu, heeft gezegd, dat de machtsoverdracht betekent dat Soekar- no's ambt van president niet langer be staat, aldus radio-Djakarta. De eens zo machtige nationalistische partij van Soekarno, P.N.I., is ln het gehele land uiteengevallen waardoor de snel slinkende macht van Soekarno nog verder ondergraven werd. De leden van de partij in het parle ment sloten zich by de anderen aan bij het unaniem goedkeuren van de reso lutie waarin aangedrongen wordt op het ontslag van Soekarno. Van de zijde van het Congres werd gezegd, dat men niet de indruk had dat Soekarno ontslagen zal worden. Er waren aanwijzingen dat Suharto beloofd zou hebben dat dit niet gebeuren zou als Soekarno de macht overdroeg. De Indonesische staatsoliemaatschap pij „Permina" heeft besloten dat de in 1964 door de regering overgenomen „Shell"-onderneming in Indonesië niet aan de vorige eigenaars zal worden te ruggegeven, zo heeft het persbureau Antara vrijdag gemeld. UTRECHT De bij de busdienston dernemingen betrokken werknemers en werkgevers hebben overeenstemming be reikt over de herziening van deze c.a.o. per 1 januari 1967. Ook is een akkoord bereikt tussen werkgevers en werkne mers in de sigarenindustrie over de cjuo.-1967 voor het produktiepersoneel (in totaal ongeveer 9.000 werknemers). De lonen by de busondernemingen zul len in de eerste plaats met 15 of 13 gul den per maand worden verhoogd in be- dryven die niet, respectievelijk wel by het algemeen burgerlijk pensioenfonds zyn aangesloten. Deze bedragen vormen de tweede fase van het inhalen van de achterstand die vorig jaar voor de lonen in de autobusdienstondernemingen ls geconstateerd. Hier bovenop komt over het totaalbedrag een loonsverhoging van vier procent per 1 januari en van nog eens 1,5 procent per 1 juli. Alle be staande toelagen (onregelmatigheids-, gebroken diensten- en diplomatoeslagen alsmede de pensioenpremiecompensatie) worden eveneens met deze percentages verhoogd. Bij de c.a.o.-sigarenindustrie hebben beide partijen een concessie moeten doen op punten waarop het overleg eerder was vastgelopen. De werknemers lieten hun eis vallen, dat de loonsverhoging in een voor iedere werknemer geiyk bedrag aan centen moest worden uitgedrukt, teneinde voor de laagstbetaalden tot een relatief grotere loonsverhoging te komen dan voor hun meer verdienende collega's. De werkgevers hebben afgezien van hun voornemen, de bestaande uitkeringen by arbeidsongeschiktheid te verlagen tot de in de nieuwe wet op de arbeidsonge schiktheid vastgestelde uitkeringsbedra gen. De bovenwettelijke uitkeringen mo gen echter niet hoger zyn dan 0,2 pro cent van de loonsom. In de nieuwe c.a.o. wordt een loons verhoging opgenomen van vier procent per 1 januari en van nogmaals 1,5 pro cent per 1 juli. De gemeenteklassever- schillen worden ingekrompen, terwyi ook de minimumloonbepalingen zullen wor den aangepast. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De KLM zal weUicht nog vóór deze zomer een beslissing ne men over de aankoop van reuzenpassa- gierstoestellen met plaats voor meer dan 450 passagiers. Het betreft de Boe- ing-747 Jumbo. Hoeveel toestellen er zullen worden besteld is thans nog niet te zeggen, zo vernemen wij van de woordvoerder van de KLM. De president-directeur van de KLM, dr G. van der Wal en technisch direc teur ir. F. Besangon, hebben deze maand een oriënterend bezoek aan de Boeing-fabriek in de V.S. gebracht. Boeing is de enige fabriek die mam- I moet-vliegtuigen in aanbouw heeft. De prijs van een toestel ligt rond de zeven tig miljoen gulden. ADVERTENTIE «ji Ons* NSl 'PRVICE Fluiterkiraat 78 Tel 0OT88-4MB Veenendaal (Van onze weerkundige medewerker) tl et komende weekeinde zit het goed met de temperatuur. Gelderland mag rekenen op maxima van 911° C. De kans op vorst is in de resteren de dagen van februari te verwaar lozen. Pas bij Moskou vinden wij strenge vorst (-20°). De z.- tot z.w.- stroming in W.-Europa is niet geheel stabiel en een beetje regen of een bui blijft mogelijk. Voor het overige mogen wij rekenen op droge perioden met vermoedelijk een zondags zonnetje. In de Middellandse-Zeegebieden is het 15—20° C.

De Vallei | 1967 | | pagina 1