Hardnekkige brand bij „de Stoomhamer" Uit de oude doos HEN B OS, „de keueskopergaat nog even door over de oude tijd Rijksweg 12 Veenendaal-Houten krijgt nieuwe asfaltlaag BEHANG W oningtekort nam verder toe In september twee N.C.\ .B.-afdelingen Aankoop van twee auto's Wie wordt voorzitter Weekagenda Utrecht AGENDA HENNYJANSEN Mist u uw dagblad DE VALLEI Denk overal en altijd weer aan het kind in 't verkeer Keu voor koek Redding Welkomstlied Bekende figuur Speenvarken Vacatures in C.P.B.-bestuur Huisvrouwen gaan vergaderen BEL tot 17.30 uur 3550 na 17.30 uur tot 19.30 uur 4163 VEENENDAAL 's Zaterdags 16.30-17.30 uur Telefoon 4163. COLLECTIE 1967 DROGISTERIJ Collecte voor Groesbeekse Tehuizen Nieuw lid commissie wering schoolverzuim Ook heren zijn bij Plattelandsvrouwen Opgetekend door Rik Valkenburg Causerie met dia's over de nieuwe verkeersregels ZATERDAG 25 FEBRUARI 1967 RHENEN Huize Heimerstein 15 uur: uitvoering Boerenkapel. SCHERPENZEEL Philaletes 19.30 uur: winteruitvoering Caecilia en optreden cabaret Animoso. Gemeentelijke Eierhal: bazaar gym nastiekvereniging DOTO. LEERSUM Geref. Kerk Lomboklaan/hoek Juliana- laan 15 uur: officiële ingebruikneming. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „De slag aan de Bloedkust". TENTOONSTELLINGEN Streekmuseum Rhenen t.m. 4 maart: ex positie beeldhouwwerk van Stephan Berkhemer. Dagelijks geopend van 11- 12 en 14-17 uur. Woensdag en zondag gesloten. BIOSCOOP, ZONDAG Luxortheater Veenendaal 15 uur: „De slag aan de Bloedkust"; 19.30 uur: „Hercules contra de Vampiers". OVERBERG Op maandag 27 fe bruari komt de CPB-afdeling bijeen tn het Schoolgebouw. Op de agenda staat een inleiding van mej. Leeuwenberg over „was en wasapparaten" en een bestuursverkiezing. De huidige bestuurs leden, de dames Regeling en Doornen bal zijn aftredend en stellen zich niet herkiesbaar. Het bestuur stelt in deze vacatures de volgende kandidaten: J. van Barneveld-Henken, N. Dek-Visser, G. Hek-Donselaar en A. Henken-Blaau- wendraad. RHENEN Vrijdagmorgen Is brand uitgebroken by de timmerfabriek „De Stoomhamer". In de ruimte waar de centrale verwarming is aangebracht ontstond oververhitting In de buizen die door het plafond lopen. Personeel van het bedrijf ontdekte In de lial rookontwikkeline en men trachtte met eigen blusmiddelen de brand te bedwingen. Het vuur breidde zich desondanks uit zodat de brandweer te hulp werd geroepen. De brand werd uiteindelijk met nevelstralen bedwongen. De schade is nog niet vast te stellen maar loopt in de duizenden guldens. De fa briekshal zal onder meer moeten worden voorzien van een nieuw dak. Ook ls een deel van de apparatuur verloren gegaan. Het bedrtff is tegen brand ver zekerd. RHENEN De afdeling Rhenen van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen komt woensdagmiddag 1 mrt. in hotel-paviljoen „De Grebbeberg" in jaarvergadering bijeen. Op de agenda komen de gebruikelijke punten voor, be halve bestuursverkiezing. Kennelijk zijn er geen periodiek aftredenden. Dr. H. P. Deys, apotheker in Rhenen, heeft zich bereid verklaard na afloop van de vergadering een causerie te houden over „het gebruik en misbruik van ge neesmiddelen". Hieraan kan nog worden toegevoegd dat op 2 en 9 maart de tweede en derde les van de cursus „gast en gastvrouw" wordt gegeven Ir» d« iandbouwhuishoud- schooL In het oude Veenendaal had bijna elke inwoner een bijnaam. Vele mensen kende men alleen maar bij die bijnaam, „uitschei" geheten. Het gaf soms heel wat verwikkelingen, al die toenamen. Vaak wist men niet wat nu de eigenlijke naam van een persoon was. Kwam men iemand tegen en men groette per ongeluk bij de „uitschei" dan vloei de daar nog wel eens ruzie uit voort. Onze zegsman, Hen Bos kan er ook over meepraten. VEENENDAAL. Volgende week donderdag krijgt de raad twee voorstel len te behandelen over de aanschaf van een auto. De eerste wagen, die aangeschaft zal moeten worden, is een straatveegma chine aan te schaffen, ook al doordat acht jaar oud en geheel afgeschreven. Hoewel deze nog tot medio 1969 dienst zal kunnen doen, acht het college het noodzakelijk nu reeds een tweede ma chine aan te schaffen, ook al omdat het wegennet in de loop van de jaren sterk is uitgebreid. Overigens vormen de kosten een „meevallertje", want op de begroting was een bedrag van f 90.000,- geraamd. Dit bedrag was ech ter gebaseerd op de kosten van een veeg-zuigmachine, maar een dergelijk apparaat blijkt voor Veenendaal te duur in het gebruik te worden, vandaar dat men nu een „gewone" veegmachine aanschaft, die f 62.000,- kost. De andere auto is bestemd voor de Dienst Gemeentewerken. Ook hier een meevallertje want men was eerst van plan een grote vrachtauto te kopen, waarvoor reeds f 35.000,- uitgetrokken was, maar nu is gebleken, dat men het ook goed met een Volkswagen bestel auto af kan. Dit vervoermiddel kost inclusief enkele extra voorzieningen f 6.500,-. Indien deze wagen goed bevalt in het gebruik, wordt misschien in de loop van het jaar nog zo'n wagen aan geschaft. VEENENDAAL Dezer dagen is een begin gemaakt met de algehele reconstructie van het traject Veenendaal-Houten van Rijksweg 12. Dit mil joenenproject zal ruim twee jaar in beslag nemen. De werkzaamheden bestaan in hoofdzaak uit het aanbrengen van een dikke laag warm asfalt. Het hui dige wegdek, dat bestaat uit betonnen platen, zal verbrijzeld worden om als fundering te dienen voor de nieuwe asfaltlaag. Het verkeer zal uiteraard van dit werk stagnatie ondervinden. Straks zal het verkeer over één rijbaan moe ten worden geleid en zal ook door verkeerslichten vertraging ondervinden. Met de voorbereidende werkzaamheden is de wegen bouwmaatschappij Van der Meer uit Hoofddorp al begonnen; een deel van de middenbermbeveiliging is weggebroken om vervoer van de ene naar de andere rijbaan mogelijk te maken (zie foto). De directie van de afdeling Rijkswaterstaat, onder wiens supervisie het pro ject wordt uitgevoerd, zei ons gisteren, dat door de toestand van het wegdek de reconstructie niet langer kon worden uitgesteld. „De betonnen platen zijn aan het verzakken, wij hebben geprobeerd dit met koud asfalt nog enigszins op te lappen. Nu willen we de zaak afdoende gaan aanpakken", aldus luidde het commentaar vanuit Utrecht. ADVERTENTIE Vraag ons gratis behangboekje ZANDSTR. 7 - VEENENDAAL VEENENDAAL De gemeenteraad krijgt donderdag 2 maart een nota voorgelegd over de stand van de woningbouw in de gemeente. Een der op vallendste cijfers die in deze nota genoemd worden is de ten opzichte van 1 september vorig jaar opgetreden stijging van het aantal woningzoekenden. Dit aantal bedraagt thans 1269, waarvan 373 ongehuwden, 339 gehuwden men 1 kind en 29 gehuwden met meer dan 1 kind. Een grote groep wordt ook gevormd door gegadigden die van woning willen veranderen. In totaal zijn dit 289 personen. Het restant is onder meer verdeeld over woningzoe kenden van buiten Veenendaal, die hier willen of moeten wonen, gezinnen, die in onbewoonbaarverklaarde woningen huizen. Dan is er nog een kleine categorie woningzoekenden, die een pand bewonen dat afgebroken moet wor den in verband met de geldende bestemmingsplannen. Andere cijfers die genoemd worden slaan op te bouwen, of in aanbouw zijn de woningen. Zo blijken in De Punt nog slechts vier woningen onbewoond te zijn..Deze vier zijn aangepast voor de huisvesting van gehandicapten. Men hoopt ze begin maart op te kunnen leveren. In „de Engelenburg" worden door Eurowoningen N.V. 216 woningen ge bouwd. Deze woningen zijn vrijwel gelijk aan die van Patrimonium in De Engelen burg, maar hebben enkele kleine voorde len. Hierdoor was een huurverschil van 4,aanvaardbaar. Door de nieuwe pre mievoorschriften van het ministerie zou den deze huizen echter ongeveer 10, duurder worden. Nu worden deze huizen „teruggeno men" door de gemeente en onder beheer van Patrimonium gesteld. Deze „premie- VEENENDAAL De Nederlandse Centrale voor Praktische Hulpverlening organiseert in Veenendaal in de week van 27 februari tot en met 4 maart de jaarlijkse collecte voor de Groesbeekse Tehuizen. In deze protestantse instel ling wordt in 14 apart staande tehuizen en gezinspaviljoentjes een vierhondertal kinderen en volwassenen verzorgd. De meeste kinderen, die in deze in richtingen zijn opgenomen moeten het ouderlijk huis missen (heel vaak zijn het voogdijkinderen), terwijl de volwas senen behoren tot de groep die zich in de huidige harde maatschappij niet kun nen handhaven. Voor alle arbeid op het gebied van opvang, werkverschaffing, therapeutische begeleiding enz. is jaar lijks een enorm bedrag nodig. De op brengst van de (gesubsidieerde) ver pleeghuizen is bij lange niet toereikend voor de noodzakelijke extra voorzienin gen en nieuwbouw. Vandaar dat men genoodzaakt is jaarlijks een beroep op de liefdadigheid te doen. De collectes voor de Groesbeekse Te huizen hebben altijd een goede ont vangst gehad in de Veenendaalse sa menleving en elk jaar stijgt de op brengst. Indien men om een of andere reden niet door een collectant bezocht wordt, kan men een bijdrage storten op gi ro 88 27 88, ten name van De Ned. Centr. P. H. te Groesbeek. woningen" worden hierdoor „woningwet woning", zodat de huur vrijwel gelijk aan de andere flats in „de Engelenburg" zal zijn. Hiervoor in de plaats zal Eurowoningen de helft van „de Molenbrug" vol gaan bouwen, in totaal 288 woningen. Deze worden uitgevoerd volgens de zogenaam de „ontwikkelingscyclus". De andere 288 woningen in dat plan komen onder beheer van Patrimonium en zullen in gewone woningwetbouw uitgevoerd worden. Dit laatste mede op verzoek van Eurowonin gen, die niet het risico wil lopen, dat la ter zou blijken, dat er weer een groot huurverschil tussen gelijkwaardige wo ningen zou zijn. Een andere reden hiervoor vormen de nieuwste voorschriften van de minister, die voorschrijven, dat de prijs van wo ningwetwoningen zo laag mogelijk moet blijven. Sinds 1964 is een premie toegkend voor de bouw van 117 premiewoningen, waarvan er thans 99 gerealiseerd zijn. Voor 152 woningen in de vrije sector werd sinds 1964 rijksgoedkeuring verleend. Hiervan zijn er nu 107 gereed. Andere cijfers zijn: 62 onbewoonbaar verklaarde woningen, waarvan er nog 33 bewoond worden, 19 woningen die afge broken moeten worden, of niet langer als woonruimte gebruikt kunnen worden, ter wijl twee percelen, die niet als woning dienden, daarvoor ingericht zullen wor den.. VEENENDAAL In de eerstvolgen de raadsvergadering komt het college van B. en W. met een voorstel een op volger te benoemen voor de heer C. van Amerongen, die verklaard heeft zich te willen terugtrekken als lid van de commissie tot wering van schoolver zuim. Op advies van de commissie heeft het college een voordracht opge steld bestaande uit de heren J. van Hardeveld en G. van Beek. LEERSUM Donderdag 2 maart houdt de Oranjevereniging zyn jaarver gadering in Hotel Vogelesang. Het voor naamste punt van de agenda is de be stuursverkiezing. De voorzitter, de heer W. van Amerongen en de secretaris, de heer Jac. van Amerongen, hebben voor hun functies bedankt. Het bestuur hoopt, dat vele leden aanwezig zullen zijn en dat er zich gegadigden zullen melden voor een bestuursfunctie. STADSSCHOUWBURG Stadsschouwburg: Tot 10 maart iedere avond 20 uur: René Sleeswijks revue: „Dit is theater". Tivoli, Lepelenburg, woensdag 1 maart 20.15 uur: Concert door het USO o.l.v. Paul Hupperts, m.m.v. Janine Dacosta. Werken van Ligeti, Bach, Strawinsky en Mozart.. Donderdag 2 maart 20 uur: Boekenfeest in het kader van de boekenweek. Nicolaikerk: Iedere zaterdag 19.30 uur: Orgelvesper. Cine Cave, Oude Gracht 156, woensdag 1 maart 21 uur: Café Chantant en caba ret Domei, Domca. Werfkelder, Oude Gracht 135, vrijdag t.e.m. maandag 20.30 uur (zaterdag ook 23.30 uur): Muzevalcabaret o.l.v. Hennie Oliemuller met „Dat kan je in je zak steken". La Grotta, Oude Gracht 92, iedere zater dag en zondag 20 uur: A go go. LEERSUM Dinsdag 28 februari houdt de Bond van Plattelandsvrouwen haar jaarvergadering in hotel „Damlust". De ze avond zal verzorgd worden door eigen leden. Ook de echtgenoten van de leden zijn uitgenodigd. VEENENDAAL Mr. dr. C. Ver planken, burgemeester van 's Graven deel, sprak dezer dagen voor de N.C.V.B. afdeling Veenendaal. over het onderwerp: „taak en plaats van de ko ningin in ons staatsbestel". Spreker verstond de kunst om dit on derwerp op een boeiende en vaak hu moristische wijze te brengen. In een aaneengesloten geheel behandelde hij achtereenvolgens De monarchieën in Europa 30 jaar geleden en nu; monarchie of Repu bliek; het Oranjehuis waarmee we al 400 jaar zijn verbonden; het symbool van onze nationale vrijheid; hoe zou Nederland, met al z'n partijen, een president kiezen?; heeft het vorstenhuis nog waarde? Wat is onze regering? hoe komt een wet tot stand, en wie is ver antwoordelijk De vragen die naar aanleiding van dit onderwerp werden gesteld, werden uitvoerig en bevredigend beantwoord. Het was een leerzame avond en de presidente hoopte, dat er in de toe komst meer van deze staatkundige on derwerpen aan de orde zouden komen. Op de ledenvergadering in januari werd besloten de grote afdeling in tweeën te splitsen, afdeling noord en afdeling zuid (de Vaart vormt de grens). Tot en met mei blijft echter alles nog bij het oude, maar daarna zal men er toe overgaan met twee afde lingen te vergaderen. Op 21 maart .\\\\\\\\\\\\\\V\\\\\\\\\\\\V\\\\\\\Y«XV\TO»W*VWW\Vk»V«\\\\\\V\\\\\\\\\\\V\\\\\\VWWV\\V ,J2r was iemand en die heette Ab de Kievit. Op een keer kwam ik hem langs de weg tegen. We pas seerden elkaar en ik riep: Hallo, Kievit! Komt me die vent op me af en begint me daar te foeteren van wat heb ik jou daar. Hij bracht me aan het verstand, datt hij er niet van hield uitgescholden te worden. Ik antwoordde dat het in het ge heel mijn bedoeling niet was. Moest hij maar eens bewijzen, dat ik hem uitschold. Enfin, toen kwam het er dan uit, dat hij geen Kievit heette, maar Van de Meyden. Ik maakte hem duidelijk, dat ik dat niet had geweten. Ik zei: Dag Van de Mey den, en ging toen weer verder Een minuut of tien later kom ik een oude man tegen en die noemde men ook De Kievit. Ik dacht bij mezelf, laat ik nou maar voorzichtig zijn en die man groeten met Van de Meyden, anders krijg ik weer geza nik. Het moment naderde dat we elkaar passeerden. Ik groette breed uit: Ha, die Van de Meyden! En vin nig kijken, dat die vent deed: Dat had ik niet van jou gedacht Bos, dat je mij er tussen zou ne men Ik vroeg hem wat ik dan voor ver keerds gedaan had. „Van de Meyden vertelde mij, dat hij De Kievit heet te en niet wenste uitgescholden te worden voor Van de Meyden. Ik ant woordde: Nou, da's ook wat!.... Nou is het weer niet goed. Ik vertelde hem wat me zojuist overkomen was. Een beetje wantrouwend keek de man mij aan. Ik betwijfelde of hij me wél geloofde. Maar toen ik: Dag, De Kievit zei mompelde hij toch ook een soort groet. Ik nam mij vast voor om in het vervolg te groeten, zonder de naam te noemen, als ik het niet driedubbel zeker wist! ,Jn diezelfde tijd gaat Bos ver der kwam er een periode dat de keuen bar goedkoop werden. Ik kocht een keer honderd keutjes voor f 97,-. Het is bijna niet te geloven, maar het is waar! Ik ging er mee naar de markt. Er was echter wei nig handel. Ik weet nog, dat er een juffrouw stond met een grote koek- jeskraam. Een klein keutje ontsnap te en liep haar voor de voeten. Ver tederd aaide ze het beestje over zijn schone rug. Ze vrowg mij wat zo'n beestje kostte. Ik denk, dat ze het varkentje voor één of ander huisdier aanzag. We gingen aan het hande len. Tenslotte bood ze er een half pond koekjes voor. Ik zeg: Geluk, meid! Zij had het keu en ik de koek jes. Wat ze ermee gedaan heeft, is mij niet bekend, de koekjes smaak ten echter best".... Eens liep ik als jongen door de oude Hoofdstraat, die er heel, heel anders uitzag dan tegenwoordig. Nu is het mooier, toen was het gezelli ger. Ik liep in de buurt bij Stoffers de zadelmaker. Bij de oude Veenen dalers welbekend. Vanaf de Kerke- toijk zie ik een koets aankomen met paarden ervoor. Het is De Greef, de koetsier van burgemeester Van Asch van Wijck. Bij de zadelmaker stopt hij en gaat dan voor een boodschap naar binnen. Ik benut de gelegenheid om de mooie paarden te bekijken. Vervolg L. Muntenaar Het koetsje was leeg, dus de bur gemeester zal wel thuis geweest zijn. Hoe het kwam weet ik niet meer, maar toen ik een eindje uit de buurt was, gingen de paarden er plotseling vandoor. Ik bedacht me geen mo ment en greep naar de loshangende teugels. Op deze wijze liet ik me een eind meesleuren, maar had tenslot te toch succes. De paarden kwamen tot stilstand. De Greef kwam naar buiten rennen en keek paniekerig naar de paarden. Verwonderd kwam hij op mij af en feliciteerde mij met de afloop. Hij gaf me heel wat pluimpjes en stopte iets in mijn hand Ik durfde het nauwelijks geloven, O Een zeer oude foto van de Markt, waar in de loop der jaren heel wat keutjes van eigenaar verwisselden. maar er zat een echte gulden in. Een formidabel bedrag voor een jon gen, in die oude tijdJTe voélde me rijk en begon te prakkiseren, hoe ik dit bedrag zou gaan besteden. Ach teraf snap ik, dat de koetsier zich nog rijker gevoeld zal hebben dan ik, met deze voor hem zo gunstige af loop"-. „Korte tijd hierna kwam er een nieuwe burgemeester naar Veenen daal. Het was de heer H. Av. d. Westeringh die Veenendaal bestuur de van 1902 tot 1925. Dat was me 'n feest! De heel schooljeugd werd in geschakeld bij het inhalen van de nieuwe burgemeester. Wij moesten hem het welkomstlied toezingen, waarvan ik me de tekst nog zo onge veer kan herinneren. Welkom nieuwe burgemeester welkom hier in Veenendaal. Ouderen roepen U het welkom tegen, Kinderen zingen het altemaal Met Uw eega aan Uw zijde Zingen wij met allen mee Blijf ons vele jaren ten zegen Dat is onze innige wens en bee. Of ik die laatste vier regels hele maal goed opzeg, durf ik niet pre cies te zeggen, twijfelt de heer Bos. Het is allemaal zolang geleden. Maar het zal er in ieder geval niet ver naast zijn, dat weet ik zeker. Als 'n lezer het zich nog wat beter kan her inneren, zullen we dat best van hem horen..." ,JIandelde U ook wel eens met mensen, die ook nu nog in de hele omtrek bekend zijn?" vragen wij Hen Bos. De keueskoper prakkizeert even. ,Ja, daar schiet me iets te bin nen. Op een dinsdagmiddag ging ik per fiets de boer op. Opeens hoorde ik iemand roepen: „Bos, kom eens hier, ik heb wat voor je te verdie nen". Het was in de oorlog van 191// -1918. Het was dus geen beste tijd om keuen groot te brengen. Ik ging naar de boer toe en toen bleek het een zekere Van Zetten te zijn"... ,JZr zijn zoveel Van Zetten's. Dat is toch geen figuur die grote bekend heid geniet?" De heer Bos begint triomfantelijk te glimlachen en antwoordt dan: Een tiental jaren geleden werd Hen Bos gehuldigd op de Markt. Van links naar rechts op de voorgrond: wethouder Joh. van Hardeveld, burgemeester A. Bakker, wethou der C. N. van Kuyk, Hen Bos O ,fieze Van Zetten was de schoon vader van de alombekende boer Koekoek! Nou dan, is-t-ie bekend of niet?" Wij kunnen niet anders dan dit be amen en vragen verder of het nog tot een transactie gekomen is. Nu dat was het, want Bos gaat verder: „Het bleek dat Van Zetten er negen flinke keuen had zitten. En wat denk je dat ik ervoor betalen moest Na een poosje handelen gaf ik hem geluk op f 5,25. Nog geen zestig cent per stuk dus" We vragen Hen Bos of hij ook wel eens geslachte varkens verkocht heeft. Ook hier heeft de wakkere varkenshandelaar een antwoord op. Het blijkt, dat hij ook dit varkentje gewassen heeft. Maar dan letterlijk: varkentje. Want Hen Bos handelde in geslachte speenvarkens. Nog niet zo lang geleden trouwens. ,Jk heb er heel wat geleverd aan de Witte-Holevoet in Scherpenzeel. Maar ook aan een bekende figuur in Veenendaal. Er werd ergens een di ner gegeven en daarvoor werd mij gevraagd een speenvarken te leve ren van zes weken oud. Ik liet het beestje helemaal klaarmaken bij de slager en leverde hem toen af"... „Wie was die bekende Veenenda ler?" vroegen wij. ,J)at was dr. Rodenburg, van het Julianaziekenhuis..." Het blijkt duidelijk, dat de heer Bos trots is de geneesheer-directeur tot zijn klantenkring te mogen reke nen. ..„Jjater heeft hij me nog bedankt voor de goede leverantie..." besluit Hen Bos. We nemen afscheid van deze wel bij uitstek bekende Veenendaalse fi guur, die tot aan de deur toe, met een niet te stuiten woordenstroom, ons blijft vergezellen. Ons bedankje aan de „keueskoper" is oprecht en hartelijk gemeend. hoopt de N.C.V.B. haar jaarvergadering, die in het teken zal staan van „af scheid en Pasen", in het „Trefpunt" te houden. De presidente, mevr. I. Bos-Dekker, zal na acht jaar de hamer neerleggen en de twee nieuwe presidentes, mevr. Visscher-Plaatzer en mevr. G. Hooi- broek-Geerts, installeren, alsmede het voltallige bestuur van de afdeling „noord". RHENEN De afdeling Rhenen van het Verbond voor Veilig Verkeer komt donderdagavond 2 maart in hotel „Het Wapen van Rhenenin jaarvergade ring bijeen. Op de convocatie deelt het afdelingsbestuur mee, dat gebleken is, dat er grote belangstelling bestaat voor de nieuwe verkeersproblematiek. Onder de deskundige leiding van de heer P. A. van Duivenbode uit Zeist zal het nieuwe verkeersreglement nader wor den toegelicht met behulp van de nieuw uigekomen dia-serie „verkeerscode". Deze causerie wordt gehouden na de pauze. Op de agenda komen de gebrui kelijke punten voor. De bestuursleden J. Verwoert, Th. Vermeulen en H. Rijk- se zijn aftredend. Ze zijn wel herkies baar.

De Vallei | 1967 | | pagina 3