ROEMENIË GAAT EIGEN WEG IN VERDEELD OOST-EUROPA Pact van Warschau „kraakt" BREDE KLOOF TUSSEN NOORD99 EN ZUID Lekasin Storm eiste in Europa 40 doden SUPARDJO BEKENT LEIDING OPSTAND PRAYDA SCHUIFT BONN SCHULD IN SCHOENEN Slottke toch niet in arrest spaar veilig Postspaarbank Zwaai r President: Ga niet te ver99 Ferrie leed aan hartziekte Paus roept op tot meer geloof Spaans bankier kreeg 10 mil joen boete Verkeerde werd giftigd ver, Diepere oorzaken Polen ontstemd de snelle en zekere pijnverdrijver Sleutelpositie Kritiek op nieuwe verkeersregels Onenigheid in Oost-blok Wurger van Boston ontsnapt Spaar bij de Postspaarbank- de veilige manier van sparen. Uw spaarbankboekje staat op naam: zonder uw handteke ning kan niemand aan uw geld komen. Uw spaargeld is veilig, zelfs bij diefstal of verlies van het boekje. Meer dan 2200 vestigingen in Nederland staan voor u klaar: het post kantoor is altijd in de buurt. Bij de Postspaarbank kunt u de voor u meest geschikte spaarvorm kiezen met een rente variërend van 3,48% tot 5%. En heeft u een girorekening? Dan kuntjggggmu zelfs thuis sparen. Kies de veilige ma nier van sparen 1 ZATERDAG 25 FEBRUARI 1967 *5 (Door Gabriel Lorince) rperwijl Aleksei Kosygin, de Sovjefrussische premier, de gedachtenwisseling tussen Oost en West tijdelijk naar Londen verplaatste, was het andere lid van het tweemanschap in het Kremlin, Breznjef, druk in de weer een dreigende scheur in het pact van Warschau te lijmen. Roemenië heeft, zoals men weet, ronduit geweigerd een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de bij het pact aangesloten landen in Oost-Berlijn bij te wonen nadat Oost-Duitsland zich publiekelijk zo laatdun kend had uitgelaten over de beslissing van Boekarest een gezant naar Bonn te zenden. Voor het eerst was daarmee duidelijk geworden hoe groot de kloof is, hoe hevig de botsing van belangen tussen de drie noordelijke en de drie zuidelijke landen binnen het communistische bondgenootschap. VATICAANSTAD Paus Paulus heeft het jaar, lopend van 29 juni 1967 tot 29 juni 1968 uitgeroepen tot „jaar van het geloof". In dit jaar zal namelijk de marteldood van de apostelen Petrus en Paulus herdacht worden. Ter inleiding van deze herdenking heeft de Paus een document het licht doen zien, waarin hij de bisschoppen en gelovigen aan spoort tot een belijdenis van „echt en oprecht geloof". wij zouden graag zien, aldus paus Paulus, dat deze belijdenis opwelt uit het diepst van uw hart en dat zij in de hele kerk weerklank vindt. De paus spoort dan de bisschoppen aan te spre ken over het credo en speciale gods dienstige plechtigheden te organiseren. Voorts moeten er diverse keren in de loop van dit jaar plechtige geloofsbelij denissen in het openbaar worden afge legd. Daar waar God verdwijnt, aldus paus Paulus, verdwijnt ook de diepste zin van de dingen en het onweerlegbare morele gebod waar de mens niet bui ten kan. De paus waarschuwt dan voor het gevaar op grond van bepaalde „stoutmoedige maar blinde filosofieën" de Bijbel te gaan uitleggen of nieuwe theologische opvattingen te lanceren. MADRID Een Spaanse bankier heeft een boete van ongeveer tien mil joen gulden en drie jaar gevangenis straf gekregen wegens illegale handel in vreemde valuta. De straf is opge legd door een speciale rechter die fi nanciële misdrijven behandelt. Deze rechtzittingen zijn niet openbaar. De boete is berekend naar de totale waarde aan valuta, die de bankier, pre sident van de Banco de Siero, naar het buitenland gesmokkeld heeft. Twee fa milieleden van de bankier kregen even eens zware straffen. De bedrijfsleider van de bank werd veroordeeld tot een boete van zeshonderdduizend gulden. NEW ORLEANS (Louisiana) Da vid Ferrie leed aan een hartziekte en was overspannen, heeft dr. Ronald A. Welsh na een lijkschouwing verklaard. Ferrie, een voormalig piloot, werd woensdagochtend dood in bed aangetrof fen. De officier van justitie van New Orleans, Garrison, meent dat Ferrie zelfmoord heeft gepleegd. Garrison is, zoals gemeld, bezig met een onderzoek inzake de moord op Kennedy, die naar hij denkt het gevolg is van een samen zwering. Dr. Welsh zegt dat Ferrie ls owvleden aan een hersenbloeding. Pas over ongeveer een week zullen de resul taten van het toxicologisch onderzoek bekend zijn. Een groep zakenlieden in New Orleans heeft een fonds in het leven geroepen, om officier van justitie Jim Garrison fi nancieel te steunen in zijn onderzoek naar een vermeend komplot tegen het leven van president Kennedy. Volgens een van de zakenlieden, Jo seph Rault, directeur van de Rault olie industrie, zijn zij bereid de kosten van het onderzoek desnoods jarenlang te dragen. Zij zijn tot hun besluit gekomen, omdat zij geloven dat het onderzoek po sitieve resutaten zal opleveren als Gar rison geen financiële moeilijkheden heeft. Het is volgens Rault niet de bedoeling dat de financiers zich met het verloop van het onderzoek zelf bemoeien. Aangenomen wordt dat de zakenlieden vrienden van de officier van justitie zijn. Garrison zelf heeft verklaard dat het on derzoek mogelijk maanden zal vergen voordat het tot arrestaties kan komen en dat hij eventueel bereid was leningen bij banken af te sluiten om het te bekosti gen. MüNCHEN Een 26-jarige auto monteur, Wilhelm Leinauer, heeft vrij dag in München, na dagenlang ontken nen, bekend tezamen met de 24-jarige Christel Müller aan de echtgenoot van deze laatste met blauwzuur vergiftigde jenever gezonden te hebben. Daarvan werd echter niet de echtge noot het slachtoffer, maar de 23-jarige Albert Blumoser, nadat de argeloze Müller een glaasje voor hem had inge schonken. Mevrouw Müller bekende nadat Lein auer zijn verklaring had afgelegd. Zij was met Leinauer op 8 febr. met een vrachtauto van Kempten in Beieren naar Stuttgart gereden, waar Christel Müller t pakket met de vergiftigde jenever op een stationspostkantoor liet verzenden. Leinauer had voor het blauwzuur ge zorgd. De bijeenkomst te Berlijn was een initiatief van Oost-Duitsland, Polen en de Sowjet-Unie, verontwaardigd over het Roemeense optreden, dat zij in flagrante strijd achtten *uet het streven naar een gemeenschappelijk beleid met betrekking tot West-Duits- land. Bovendien waren zij hooglijk verontrust door het Hongaarse en Bulgaarse geflirt met Bonn. Doel van de bijeenkomst was, het verschil van opvatting, dat een bedreiging van het bondgenootschap betekent, uit te pra ten. ,,Neues Deutschland", het orgaan van de Oostduitse communistische partij, voelde zich geroepen de staf te breken over de Roemenen wegens de nieuwe koers bij hun buitenlandse politiek. Het blad knoopte er een les je aan vast over internationale ver plichtingen. Het behoeft geen betoog, dat de Roemenen fel hebben gere ageerd op de Oostduitse beschuldigin gen. „Scanteia", het dagblad van de Roemeense communistische partij, beschuldigde Oost-Duitsland onver bloemd van inmenging in de zaken van een ander socialistisch land en constateerde, dat de zienswijze van Oost-Berlijn inzake de betrekkingen tussen Boekarest en Bonn „in over eenstemming is met de houding van reactionaire kringen, die de koude oorlog in stand willen houden en de relaties tussen de afzonderlijke lan den proberen te vergiftigen." Boekarest bleek in deze situatie niet bereid te zijn een delegatie naar de bijeenkomst in Oost-Berlijn te zenden. Na spoedoverleg op hoog ni veau werd toen besloten, de confe rentie dan maar te Warschau te hou den. Ondertussen bracht Brezjnew, de leider van de Sowjetrussische communistische partij, een verras send bezoek aan Praag om, met bij stand van de Tsjechen, een niet al te schadelijke tussenweg uit te stippe len tussen de noordelijke en zuidelij ke leden van het bondgenootschap. De totstandkoming van diploma tieke betrekkingen tussen West- Duitsland en Roemenië heeft een sluimerende crisis tussen de landen van het pact van Warschau tot een uitbarsting gebracht. De spanning, de botsing van nationale belangen wortelt veel dieper. Reeds vorig jaar zomer bracht de Roemeense partijleider Nicolae Ceausescu, het vraagstuk van de kos ten van de Sowjetrussische troepen die in Oost-Duitsland zijn gestatio neerd ter sprake. Hij gaf voorts de wens te kennen, dat méér niet-Russi- sche generaals op vooraanstaande posten worden geplaatst en hij stelde tenslotte, dat de aangesloten landen een grotere invloed dienden te heb ben bij de spreiding en het eventuele gebruik van kernwapens. Deze „gaul listische" aanspraken stieten op fel verzet van de zijde van de drie noor delijke landen, doch de leden-staten in het zuiden, die niet zo bang zijn voor een Duitse militaire wederge boorte, betuigden voorzichtig adhesie. Ceausescu plaatste tevens de op merking, dat alle militaire machts blokken eigenlijk moesten worden af geschaft. Van haar kant deed de Sow jet-Unie' toen prompt een poging de structuur van het pact van Warschau te versterken door de strijdkrachten hechter samen te bundelen. Niettemin bleven de Roemenen streven naar meer onafhankelijkheid en zij hebben daarmee de stoot gege ven tot een ontbindende tendens bin nen het pact van Warschau, die enigszins doet denken aan de manier waarop De Gaulle de NAVO heeft on dermijnd, zij het dan op andere schaal. Deze tendens heeft er weer toe ge leid dat de Oostduitsers, de Polen en tot op zekere hoogte ook de Tsjechen een onverzoenlijker houding aanne men. Zij zijn immers bevreesd dat zij als gevolg van verzwakking van de militaire kracht van het pact van Warschau het slachtoffer zouden kun nen worden van een „op revanche be lust" Bonn. Het Roemeense streven tot onafhankelijkheid is zo is ge bleken dus duidelijk in strijd met de belangen van verscheidene ande re leden-staten. De Polen zijn in hoge mate ver ontrust over de eenzijdige Roe meense stap met betrekking tot de diplomatieke betrekkingen met Bonn. Zij vrezen dat ook Hongarije en Bulgarije hun eigen economi sche belangen zullen najagen, zon der West-Duitsland te dwingen tot concessies over vitale aspecten, bij voorbeeld erkenning van de Oder- Neisseüjn, erkenning van Oost- Duitsland en het afzien van nucleai re bewapening. Van officiële zijde is te Warschau niet aan de scheldpartij tegen Roe menië meegedaan, maar onders hands werd toch bijzonder duidelijk ADVERTENTIE te kennen gegeven hoe men denkt over „het gebaar van een land dat tot 1944 Hitiers bondgenoot is ge weest". De Poolse dagbladen beperk ten zich tot een oproep voor een ge meenschappelijk Oosteuropees beleid jegens Bonn. De diplomatieke op mars van West-Duitsland is echter in eerste aanleg dermate gemakkelijk verlopen, dat zich van Warschau een ontmoedigend gevoel van isolement heeft meester gemaakt. Poolse politieke topmensen hadden, naar verluidt, ingestemd met een ini tiatief van de Sowjet-Unie voor een tegen China gerichte internationale communistische conferentie, in ruil voor een onverzettelijke Sowjet russische houding tegen erkenning van Bonn door Oosteuropese mo gendheden. Het behoeft geen betoog, dat zij nu teleurgesteld zijn over de aarzelende, slappe houding met be trekking tot een zaak die Polen zo zeer ter harte gaat. De Sowjet-Unie kan echter moeilijk een concreet standpunt innemen ten aanzien van relaties met de regering te Bonn omdat zij immers zelf zowel Oost-Berlijn als Bonn heeft erkend en bezwaarlijk de Roemenen of de Hon garen hetzelfde recht kan betwisten. Zodoende moet de Sowjet-Unie zich beperken tot de vraagstukken van de veiligheid in Europa en de problema tiek van de eenheid binnen het socia listische kamp nu er zo'n spanning is ontstaan met Boekarest, Sofia en Boedapest. Dat Moskou zich op een afstand heeft gehouden toen de West duitsers hun diplomatieke offensief ontketenden, kan ook heel goed een gevolg zijn van de vrees te Moskou, nieuwe spanningen op te roepen met de Europese bondgenoten, juist nu de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en China op een dieptepunt zijn geko men. Het Roemeense streven tot onaf hankelijkheid en de verwarring die daardoor tussen de landen van het pact van Warschau is ontstaan, hebben Oost-Duitsland, dat zo'n vi taal belang heeft bij het behoud van de status quo, in een griezelig isolement en in een gevaarlijke stemming gebracht. Tsjechoslowa- kije daarentegen is plotseling in een sleutelpositie gekomen, zowel voor de Russen als voor de noor delijke en de zuidelijke pact-lan den. De Tsjechen hebben tijdens de oor log zulke bittere ervaringen met de Duitsers opgedaan, dat zij waar schijnlijk het voorbeeld van Boeka rest niet zullen volgen en met Bonn diplomatieke betrekkingen aanknopen zonder de Westduitsers een paar ge duchte politieke concessies af te dwingen, zoals erkenning van de Oder-Neissegrens en een bepaalde modus vivendi met Oost-Duitsland. Na de recente oriënterende bespre kingen tussen Praag en Bonn gaven Tsjechoslowaakse zegslieden te ken nen, dat West-Duitsland, ondanks de overijlde stap van Boekarest, bij voorbaat bepaalde eisen zal moeten inwilligen. Pas daarna zou er sprake kunnen zijn van overleg met betrek king tot diplomatieke banden. De opvallende loyaliteitsbetuiging van Praag werd evenwel al aange tast door de bekentenis, dat inder daad is gereageerd op het aanbod van Bonn de mogelijkheden na te gaan tot het herstel van normale be trekkingen tussen beide landen. Uit eindelijk zullen ook te Praag eigen economische overwegingen de door slag geven, desnoods ten koste van de broederlijke verplichtingen jegens communistische bondgenoten. Dit im mers is de feitelijke achtergrond van de breuk in het communistische kamp. Zo is een diepe kloof ontstaan tus sen de noordelijke landen met hun onverbiddelijke koers langs de as van Oost-Berlijn naar Warschau, en de „soepele" staten in het zuiden, waar bij de Roemenen bij voortduring het bondgenootschap aantasten. De Roe menen stellen, dat de Russen niet het alleenrecht behoren te hebben bij het opruimen van de erfenis van de Tweede wereldoorlog, het tot stand brengen van betere betrekkingen, overleg en handelscontacten tussen landen met onderling uiteenlopend so ciaal bestel. Kortom: het gaat om het vreedzaam naast elkander leven. Maar dit is een zienswijze die nog niet tot Warschau is doorgedrongen. (Copyright ABC-Press New Statesman). DEN HAAG Mr. Th. L. van der Veen uit Delft heeft in bet Nederlands Juristenblad een aantal kanttekeningen geplaatst bij het op I januari in werking getreden nieuwe Reglement Verkeers regels en -tekens. „Waarom ontbreken bepalingen, die voorschrijven: een valhelm voor alle motor- en scooterrijders met passagiers; veiligheidsgordels in alle nieuw af geleverde personenauto's; rode scotchlite-strippen op de achter zijde van alle vrachtwagens en perso nenauto's; van scotchlite voorziene reflecterende kentekenplaten en N.L.-platen; een speciaal kenteken op alle vracht wagens, die een aanhangwagen voort trekken, dat het volgen van een aan hangwagen aanduidt; een verbod voor alle wielen of wiel doppen, die messen of gevaarlijke uit steeksels bezitten; een stuurslot voor alle personen auto's en een hoofdschakelaar die de elektrische installatie stroomloos maakt; een verbod om autopapieren in een onbeheerde auto achter te laten; verklikkerlampjes in elke auto, wel ke het uitgaan van een koplamp of ach terlicht aanduiden; en gescheiden remcilinders voor voor- en achterwielremsystemen op alle nieu we wagens", aldus mr. Van der Veen. DEN HAAG In Den Haag kwam gisteren om kwart over elf de 57-jarige J. W. Kuiper uit Utrecht met zijn per sonenauto in botsing met een vrachtauto, bestuurd door de 27-jarige G.P.G. uit Den Haag. De heer Kuiper, die geen voorrang had verleend, overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. HAMBURG De storm die op de Noordzee heeft gewoed, heeft waar schijnlijk aan 19 zeelieden het leven ge kost. Donderdag tegen middernacht zonk op de Buitenwezer de Westduitse kustvaarder „Ruhr" die zes man aan boord had. Het bijna .300 ton metende Deense schip „Else Preiess", dat zes bemanningsleden heeft wordt sinds don derdagavond op de Noordzee vermist. De Westduitse reddingboot „Adolph Bermpohl" met aan boord drie Neder landers van de gezonken viskotter „Burgemeester van Kampen" en een bemanning van vier koppen, zou veron gelukt zijn. Vermoedelijk heeft de orkaan in Eu ropa minstens 40 mensenlevens geëist. De omvang van de schade laat zich nog niet bepalen. Voor zover tot nu toe bekend zijn er in Beieren zeven mensen om het leven gekomen. In München werden 30 men sen gewond, voor een deel zwaar. In de stad Bamberg werd aan gebouwen een schade aangericht van naar schat ting 1 miljoen mark. In Baden-Würt- temberg kwamen vijf mensen om. In Zwitserland heeft de storm aan acht mensen het leven gekost. Twee hout hakkers werden verpletterd door een ontwortelde boom, een bouwvakker on der een instortende steiger. Een auto mobilist kwam om het leven toen zijn auto door een vallende boom werd ge troffen, welk lot ook een boer trof. Twee Italiaanse bouwvakkers kwa men op bouwwerken om het leven, een boer werd door zijn met aarde gevulde vrachtauto bedolven. De orkaanachtige wind heeft ook Hongarije geteisterd. Telefoonpalen werden uit de grond gerukt. In Boeda pest viel de stroom uit. DJAKARTA De Indonesische ex-generaal Supardjo heeft bekend, een van de leiders geweest te zjjn van de staatsgreep van 1 oktober 1965. De voormalige militaire commandant van Borneo, die terecht staat voor het byzondere militaire tribunaal in Djakarta zei, dat de operatie in drie fasen moest geschieden: arresta tie van generaals, bezetting van Djakarta en het In veiligheid brengen van pre sident Soekarno. Supardjo zei evenwel, dat hy slechts aan de derde fase recht streeks deelgenomen had. Toen hy vertelde van de aankomst van de president op het hoofdkwartier van de opstandelingen, op de luchtbasis Halim, by Djakairta, op 1 oktober 1965 en kort na de moord op de zes generaals, zei Supardjo, dat hij onmiddellijk het staats hoofd ervan op de hoogte had gesteld, dat generaal Nasution, toentertijd minis ter van Defensie en thans voorzitter van het Volkscongres, erin was geslaagd aan de slachting te ontkomen. De president had hem toen verzocht ,,de operatie" te staken en een eind te maken aan het bloedvergieten. Wat de moord op de zes generaals aangaat, herinnerde de verdachte aan een uitspraak van president Soekarno, dat het hier een normale zaak betrof in een revolutie. „Ik weet niet of dat bete kende, dat de president de moorden goed- of afkeurde", aldus Supardjo. Geëmotioneerd riep Supardjo op een gegeven moment uit,, Ik zal Soekarno tot mijn dood verdedigen". De ex-generaal, die donderdag door zijn zelfbewuste en vrijmoedige manier van optreden waarbij vrees voor de waarschynlijke doodstraf niet te bespeu ren viel, enige sympathie op de publieke tribune had gewonnen (er klonk zelfs af en toe enig applaus op), werd nu echter uitgejouwd toen hij verklaarde: „De raad van generaals is nu in Indonesië aan de macht, terwyi de wettige ministers in de gevangenis zitten". Wit van woede beet de voorzitter van het tribunaal, luitenant-kolonel Suglri, hem toe ,»ga niet te ver". O VATICAANSTAD De R.-K. prelaten van de nationale bisschopconferenties van 11 Europese landen zullen van 11 tot 13 juli in het seminarie bij Rotterdam vergaderen. De afgevaardigden van de bisschops conferentie, die voor het eerst in de ge schiedenis bijeenkomen, zullen de dio cesane opbouw, de oprichting van pas torale commissies en concilies, en kwes ties over het gezag en de gehoorzaam heid onder de geestelijken bespreken. MOSKOU De Sovjet-communistische partij heeft Bonn beschuldigd te streven naar diplomatieke betrekkingen met Oost-Europa om de solidariteit in het Oostelijk blok te ondermijnen. Zij geeft dus Bonn de schuld voor de meningsver schillen in Oost-Europa over het aangaan van diplomatieke betrekkingen met West- Duitsland. De ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van het Pact van War schau is het kennelijk eerder deze maand op hun vergadering in Warschau niet gelukt overeenstemming te bereiken over een gemeenschappelijk beleid om con cessies van Bonn te verkrijgen in ruil voor diplomatieke betrekkingen. De Pravda, het orgaan van de Sovjet communistische partij, schreef dat het voornaamste doel van de nieuwe Oost europese politiek van Bonn is „het ge meenschappelijke front van de socialis tische landen te ondermijnen en Oost- Duitsland te isoleren". De leiders in Bonn worden beschuldigd tot deze politiek be sloten te hebben niet om de spanningen in Europa te verminderen, maar als „dekmantel van hun op revanche be luste, militaristische beleid". Het Roemeense besluit om diploma tieke betrekkingen met West-Duitsland aan te gaan leidde er toe dat haastig de conferentie in Warschau werd bijeen geroepen. MÜNCHEN In tegenstelling tot hetgeen eerder werd gemeld blijkt te gen Gertrud Slottke, die vrijdagmorgen door het Schwurgerieht tot rijf jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld, geen onmiddellijke gevangenneming te zijn gelast. Het Schwurgerieht heeft name lijk bepaald dat Slottke, ondanks de haar opgelegde zware vrijheidsstraf, op vrije voeten kan blijven, tot de ter mijn voor rerisieaanvrage verstreken is. Inmiddels heeft Slottke's verdedi ger, dr. Aschenauer, een revisie van het vonnis aangevraagd. Dit betekent dat Slottke In ieder ge val buiten de gevangenis blijft. Totdat in Karlsruhe dr. Aschenauer's aan vraag zal zijn behandeld. Zoals bekend werd Getrud Slottke vo rig jaar tijdens het vooronderzoek in haar zaak op borgtocht vrijgelaten, met de verplichting rich iedere dag te melden bij de politie in haar woon plaats Suttgart. De bepalingen, verbonden aan haar voorlopige vrijlating, blijven van kracht. Over een eventuele gevangenneming van Gertrud Slottke ontstond vrijdag morgen, onmiddellijk na de uitspraak, al de nodige verwarring in de zaal van het Schwurgerieht, omdat niemand kon meedelen of Gertrud Slottke moest wor den overgebracht naar de gevangenis van München. Later bleek dat dit niet nodig was. T.OCH MOESTEN BE WA WEL INGESCHAKELD WORDEN BI TREK VAN Slottke uit de zittingszaa om haar te beschermen tegen een woe dend publiek, dat met een „moordena res ga weg" op haar probeerde in te dringen. BRIDGEWATER. Albert Desaivo, die zelf zegt de „wurger van Boston" te zijn, is naar vrijdag werd meege deeld, uit de psychiatrische inrichting ontsnapt, waar hij sinds zijn arrestatie in 1964 werd verpleegd. Met hem vluchtten twee anderen. Desaivo heeft steeds gezegd, dat hij het was die in een periode van ander half jaar in Boston dertién vrouwen aanrandde en vervolgens met nylon kousen wurgde. In januari is hij tot le venslang veroordeeld, echter voor een reeks gewapende overvallen en kleinere misdrijven. De politie heeft geen bewijzen kunnen vinden dat hij de vrouwenmoordenaar was en de autoriteiten staan sceptisch tegenover zijn beweringen. In afwach ting van een uitspraak in hoger beroep was Desaivo, die volgens zyn advocaat en ook enkele tijdens het proces ge hoorde psychiaters in ernstige mate geestelijk gestoord is, is naar de psychia trische kliniek teruggezonden. ADVERTENTIE Uet apparaat van de communistische partij in de Sowjet-Unie voor bin nenlandse propaganda probeert de aandacht van het Sovjetpubliek van China af te leiden naar Viëtnam. Na een hoogst emotionele periode, die haar hoogtepunt bereikte in half-open- lijke waarschuwingen tegen een gevaar van oorlog met China, zeggen de stem men van de door de partij gecontro leerde meningsuiting thans niet zo veel meer over China. Alleen bij recht streekse aanvallen pareert men. Zij hervatten de schimpscheuten op de Amerikaanse politiek in Viëtnam. Ja men stelt het wel voor of China en de V.S. in Viëtnam koehandeldrijven, een door Peking met geiyke munt be taalde zet. Het orgaan van de communistische partij in de Sovjet-Unie, de Prava, pu bliceert aanvallen van vakverenigin gen, jeugdorganisaties en de minister van Landsverdediging. De oorlog in Viëtnam heeft nooit zo de intense belangstelling gewekt, die bleek uit Russische commentaren be treffende China. China grenst aan de Sovjet-Unie met honderden miljoenen inwoners, Viëtnam is klein en ver weg. Het was gemakkelijk het Sovjet-volk in opwinding te brengen over China, maar het staat te bezien of de gevoe lens van haat en vrees kunnen worder gekalmeerd door in de gecontroleerd' pers het Chinese vraagstuk te bagate' liseren. TAe koers van de communistische pa tij van de vijftiger jaren, toe broederschap met het Chinese volk wei gepreekt is jaren geleden onopvaller verlaten. Met het begin van de „grol culturele revolutie" in China, ontstor een nieuwe koers van aanvallen op d leiding van Mao Tse-toeng. Een botsing tussen de Chinezen en d< Sovjets op het Rode Plein op 25 januar was het begin van een emotionele pe riode te Moskou. De Russen zeggen, dat de Chinezen de botsing hadden uitgelokt om een ex cuus te hebben voor een campagne te gen de Sovjets binnen China, die de aandacht van de problemen van Mao zou afleiden. De Chinese campagne, waarbij de monstranten voor de belegerde Sovjet ambassade te Peking afbeeldingen van Sovjet-leiders verbrandden, was het sig naal voor een anti-Chinese campagne te Moskou. MAO TSE TOENG voor of tegen Alle middelen van een propaganda campagne van een communistische par tij werden gebruikt: bijeenkomsten, waar fabrieksarbeiders: „schande over Mao tse-toeng" schreeuwden, petities, overhandigd op de Chinese ambassade, waarin de campagne in China aan de kaak werd gesteld, belerende artikelen en tv-discussies over de dwaalwegen van China. Het waren dezelfde middelen, die in 1965 en 1966 zijn gebruikt bij de monde linge aanvallen op het optreden van de V.S. in Viëtnam. Het hoogtepunt werd bereikt, toen op 6 februari te Moskou Russische vrou wen en kinderen aankwamen na tijdens demonstraties van de Rode Garde op het vliegveld van Peking vernederingen te hebben ondergaan. Een van de vrouwen gaf op 7 febru ari in het centrum van Moskou onder tranen een verslag op een half-openba- re bijeenkomst. Daar (en naar het schijnt op overeenkomstige bijeenkom sten in het gehele land) zei een pro pagandist dat er gevaar dreigde voor oorlog met China. Twee dagen later werd dit in een an dere bijeenkomst volgens een Rus, die beide bijeenkomsten had bijgewoond, tegengesproken en dit was een aandui ding, dat het gevaar bezig was voorby te gaan. Weer enkele dagen later, op 11 febru ari, zagen de Chinezen af van hun maatregelen om de Sovjet-diplomaten binnen hun ambassade te Peking te houden en op 13 februari braken de de monstranten van de Rode Garde hun beleg van de ambassade op. Diezelfde dag hervatten de Verenigde Staten na afloop van het bestand ter gelegenheid van het Vietnamese nieuw jaar hun bombardementen op Noord- Viëtnam. Dit bestand was verlengd met het oog op een (mislukte) vredespoging van Sovjet-premier Alexei M. Kosygin en Harold Wilson van Engeland. Cindsdlen is de fase van de binnen landse propaganda geëindigd met een op 17 februari in alle Sovjet-kran ten verschenen artikel van de partij, waarin aan het Sovjet-volk werd uitge legd, hoe het precies was gekomen dat de betrekkingen met China zo slecht waren geworden. Nu worden alleen nog maar korte berichten over nieuwe ge beurtenissen in China gepubliceerd. Het samenvallen van het terugkrab belen van de Chinezen en de hervatting van de bombardementen maakte het voor de communistische partij gemak kelijk, het propaganda-roer om te gooi en, maar uit opmerkingen van verschil lende Russen te Moskou blijkt, dat de ze meer bezorgdheid blijven koesteren over China dan ten aanzien van Viet nam. LANGHARIGEN De Libanese am bassades en consulaten hebben uit Bei roet opdracht gekregen, geen visum meer te verstrekken aan „langharige, have loze jongelui", zo heeft een woordvoer der in de Libanese hoofdstad bekend gemaakt. De laatste tijd zwerven er steeds meer buitenlandse beatniks door Beiroet, die als straatmuzikanten, stoeptekenaars of als bedelaars hun kost trachten te ver dienen.

De Vallei | 1967 | | pagina 6