Nieuwe kansen voor land ons in Indonesië Mantanq MAntano, Griekse tankers gaven Rhodesië olie Fokker en Verolme enthousiast teruggekeerd uit Djakarta Schilders toonden werk op Soestdijk (Jjjr ZwKlk Wöcrv 02^ Gewelddaden op Java Nieuwe leiders geven voorkeur aan samenwerking met Holland Poolexpeditie (met pinguïns) terug Elster vierling maakt H best Detective dook onder Familie Beeren verbrak band met fabriek Geruchten over prinses Margaret weerlegd Laatste kans „Moeilijk „Teixeira-eomité" trok klacht tegen Credietbank in RAI trok iets minder publiek Aantal winkels steeds kleiner Inbrekers benutten R'damse metro ZAAK KENNEDY Vc vinJyUMMKte, Ondanks Britse oorlogsschepen Harster en Zöpf niet in hoger beroep Oorzaak ramp met Apollo bleef onbekend Vaardigheidscursus caravanrijders Ijsbergen staan er gekleurd op A. Borst overleden Spanje verleent toch godsdienstvrijheid Karei de Grote-prijs voor minister Luns Meisjes op roof vermoordden boer MAANDAG 27 FEBRUARI 1967 SCHIPHOL Twee Nederlandse industriëlen zijn dit weekeinde uit Indo nesië teruggekeerd vol enthousiasme over de nieuwe mogelijkheden tot econo mische samenwerking met de opvolgers van Soekarno. De scheepsbouwer C. Verolme en de directeur van Fokker, F. Diepen, is aan geboden zelf te Investeren In de projecten, die eerder op stapel werden gezet als volledig Indonesische bedrijven. Krachtens een nieuwe wet op de buitenlandse in vesteringen, kan het Nederlandse bedryfsleven nu zelf gaan deelnemen in bedrij ven in Indonesië en dus ook zeggenschap krijgen in de leiding daarvan. Het komt er op neer dat de Indone sische regering de bestaande contracten met Verolme en Fokker in die zin wil veranderen. Indonesië wil de plannen voor scheepswerven (Verolme) en die voor de levering van twintig Friendshipt en de bouw van een vliegtuigfabriek (Fokker) graag uitvoeren, als de Ne derlanders een deel van de financiering voor hun rekening nemen. De heren Verolme en Diepen vinden dat een ver standige politiek van het nieuwe Indone sische bewind. Omdat het om investeringen van hon derden miljoenen guldens gaat, willen beide heren contact opnemen met de Nederlandse regering, opdat zij ênder andere via de ontwikkelingshulp geza menlijke Nederlands-Indonesische on dernemingen (joint ventures) op poten kunnen zetten. Van Indonesische zijde geeft men de voorkeur aan samenwerking met de Nederlanders. Mocht dat niet lukken, dan liggen bijvoorbeeld Japan en de Verenigde Staten op de loer om de om de plaats van de Nederlanders over to nemen. „Indonesië is financieel aan het eind van zijn Latijn. Het Is onze laatste kans. Ik vind dat een groot deel van de Nederlandse ontwikkelingshulp voor de werf in Tandjong Priok (totale investe ring driehonderd miljoen gulden) moet worden gebruikt. Wij zijn gezien de ge schiedenis ook verplicht te helpen", al dus de heer Verolme. De heer Diepen ziet geweldige moge lijkheden in gemeenschappelijke onder nemingen met Indonesië. „Het is lo gisch dat de regering daarbij wordt be trokken. Voorlopig rekenen de Indone siërs op samenwerking met cms. Als het niet lukt, zal men zeker met andere landen contact opnemen, maar er Is geen sprake van de een uitspelen tegen de ander", aldus de heer Diepen. Het project-Verolme omvat de bouw van een grote werf in Tandjong Priok (de sleephelling is al klaar) en in een later stadium van zeven kleine werven, verspreid over de archipel. Het plan dat met Fokker is uitge werkt, voorziet in de bouw van een vliegtuigfabriek waar om te beginnen honderd Friendships zouden moeten worden gemaakt. Voor de fabriek is een investering van 340 miljoen gulden nodig. Voorts zullen in Nederland twin tig Friendships worden gebouwd voor de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda. Voor deze projecten was een finan ciële regeling treffen waarbij Indone sië met cultuurprodukten zou betalen. De handel daarin zou lopen via de N.V. die West-Haghe, behorend tot 't Zwols- man-concern. Die handel is, nadat wat produkten waren afgezet, eind vorig jaar evenals de produktenhandel voor het project-Verolme stopgezet. Zowel Verolme als Fokker hoopt spoedig opnieuw contact te hebben met de Indonesische regering over de voor gestelde wijziging van de contracten. 99 De heer Verolme verklaarde bij te rugkeer op Schiphol dat hij met bijna alle ministers en twee leden van het presidium heeft kennis gemaakt. „We waren er op een moeilijk moment uit de geschiedenis van Indonesië. Ik heb begrepen dat Soekarno staatshoofd blijft en alleen representatief werk zal doen. Het leek mij beter Soekarno en zijn opvolger Suharto niet te ontmoe ten", aldus de heer Verolme. „Men is volledig teruggekomen van het besluit geen buitenlandse investe ringen toe te laten. Men kan nu een ge deelte of desgewenst alles ln een vesti ging investeren. Er is echter voor ons AMSTERDAM Het hulpcomité van gedupeerden in de zaak-Teixeira de Mattos heeft de officier van justitie in Amsterdam meegedeeld dat het comi té zijn klacht tegen de Nederlandsche Crediethank intrekt. Het hulpcomité zegt tot de overtui ging te zijn gekomen, dat het depone ren van een depositorekening van drie miljoen gulden door de Credietbank bij Teixeira de Mattos in de eerste plaats tot doel had Teixeira de Mattos finan cieel tijdelijk te helpen, in de overtui ging dat Teixeira haar moeilijkheden binnen afzienbare tijd zou overwinnen. De Nederlandsche Credietbank was tegenover haar aandeelhouders verplicht hiervoor onderpand te verlangen, daar zij voor het deponeren van drie mil joen gulden geen risico mocht lopen en, evenals bij andere geldleningen, gedekt wilde zijn. De verwijten aan de Credietbank zijn veroorzaakt door de wijze waarop Tei xeira de Mattos meende deze deposito rekening in de maandstaten van de Ne derlandsche Bank te moeten verant woorden. Daardoor kwam de Crediet bank in een dwangpositie. AMSTERDAM De zondag gesloten autotentoonstelling in de Amsterdamse R.A.I. heeft 400.620 bezoekers getrok ken. Dat is een kleine achttienduizend minder dan in 1965. geen kwestie van dat we het alleen aan kunnen". De Indonesische regering wil het transportprobleem het eerst aanpakken. Er zijn onvoldoende transportmogelijk heden binnen de archipel. Op sommige eilanden liggen de cultuurprodukten ge woon te rotten omdat er geen trans port is. Van de beschikbare machines en schepen is vijftig procent waarde loos". De heer Verolme zei dat de order over zijn ontmoeting met de nieuwe machthebbers. Naar zijn mening zul len die voor de nodige discipline zor gen. Volgens hem moet Nederland niet alleen geld beschikbaar stellen, maar moeten jonge Indonesiërs in de gelegen heid worden gesteld in Nederland een opleiding te volgen. D eheer Verolme zei dat de order voor 34 tankers voor de Indonesische staatsoliemaatschappij Permina nog niet geheel van de baan is. Voor de automobielfabriek D.A.F. maakt de nieuwe Indonesische lyn niet zoveel uit, zo zei men ons daar giste ren. D.A.F. heeft wel langdurige be sprekingen gevoerd met Indonesië maar een contract is nooit getekend. Dat kwam omdat Indonesië liever wil de dat D.A.F. de bouw van een vracht wagenfabriek zou financieren, terwijl D.A.F. dat aan Indonesië wilde overla ten. Wij voelen niets voor eigen inves teringen, zei men bij de automobielf briek. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Vorig jaar is het aantal verkoopplaatsen met 3.302 ver minderd. Er verdwenen ruim 3.300 win kels. Ongeveer 270 markthandelaren ko zen zich een andere broodwinning. Daar staat dan tegenover dat er driehonderd filialen van bestaande zaken bykwamen. Het meest opvallende is de teruggang l>y kruideniers, de branstoffenhandela- ren, in de rywielbranche, in de tabaks winkels en de textielzaken. De cijfers van het Centraal Registra tie Kantoor Detailhandel-Ambacht ge ven het volgende beeld: Bedrijfstak 1 jan. 1967 Wijz. (incl. filialen) kruidenierswaren 20.585 —783 melk en zuivel 10.255 —110 aardappelen, groenten, fruit 11.749 —403 brood 10.855 —298 vlees en vleeswaren 9.000 —125 vis 2.690 —110 antiquiteiten 1.027 77 bloemen en pranten 6.282 185 drogisterij 3.891 34 radio en televisie 2.462 20 tabaksartikelen 10.263 —420 brandstoffen 6.073 —239 textielgoederen 21.383 —291 rijwielen 8.145 —325 ijs, kl. eetwaren 1.889 53 huish. artikelen 5.296 —130 meubelen 4.450 87 Nederland telt nu nog 190.697 ver koopplaatsen tegen 193.999 in 1966. Zij zijn in handen van 174.259 ondernemin gen. De neergaande lijn in het aantal winkels zal ook dit jaar voortduren. Vo rig jaar was de daling evenwel minder sterk dan in 1965, toen ongeveer 3.600 winkels verdwenen. BRUSSEL De achttien man ster ke vierde Belgisch-Nederlandse Zuid- poolexpeditie is zaterdagochtend na een reis van veertien maanden teruggekeerd op de militaire vliegbasis Meisbroek bij Brussel. De Koning Boudewijnbasis in het Zuidpoolgebied is ontruimd. Neder land heeft de samenwerking met de Bel gen om financiële redenen voorlopig opgezegd. België probeert het Zuid- poolonderzoek voort te zetten in samen werking met Chili. De expeditie twaalf Belgen en zes Nederlanders werd opgewacht door een qua getal aanzienlijk sterkere groep autoriteiten en tweehonderd familiele den achter dranghekken. De Zuidpoolvorsers werden uit hun militaire DC-6, die ook nog 8 pinguins vervoerde, in het gelid gezet voor een podium met generaals en andere hoge militairen, met hun gezicht naar de smachtende familie. De Belgische ba ron G. de Gerlache de Gomery, voorzit ter van het Belgisch,Nederlands Antarc tische Comité sprak welkomstwoorden in Frans en Nederlands. Van de zes Nederlanders meteoro loog Arend Meerburg, hulpmeteoroloog van Vliet, ozon- en atmosferische elek- triciteitsdeskundige Rob Kraan, iono- sfeerkenner C. Stelling, mecanicien Jan ten Bosch en radio-operateur H. Meijer waren twee bussen familieleden uit Nederland gekomen. De resultaten van hun wetenschappe lijk werk waren de expeditieleden niet erg duidelijk. Eerst moeten de rappor ten worden gecoördineerd, legden zij uit. Het verblijf in het poolgebied was goed bevallen. Commentaar van Rob Kraan uit Amersfoort: „Ik vind het hier veel kou der. Dat jaar vloog om. Ik zou alleen er zijn kerels die graag drie, vier keer er zijn kereld die graag drie, vier keer gaan." (Van onze correspondent) LONDEN Falende voorlichting van het hof over een vreemde gang van zaken is de oorzaak van allerlei geruchten over het huwelijk van de 36-jarige prinses Margaret en haar man, de even oude lord Snowdon. Na dat de buitenlandse bladen daar de wildste dingen over hadden geschre ven en de Londense society dagenlang had gegonsd van het geroddel is za terdag plotseling bekend gemaakt dat de prinses en haar man volgende maand op vakantie gaan naar de Ba- hama's. De prinses moet naar die eilanden groep om wat op te knappen. Zij heeft onlangs enige tijd in een ziekenhuis gelegen voor wat men „een routine-on derzoek" noemde. Kensington Palace, waar de prinses en haar man met hun twee kinderen wonen, zwijgt over de geruchten, dat er huwelijksmoeilijkheden zijn. Men vindt het daar voldoende wanneer men om de geruchten te ontzenuwen, meldt dat het echtpaar samen op va kantie gaat. Echtscheiding is onaanvaardbaar voor de Engelse staatskerk, waarvan koningin Elizabeth het hoofd is. Dat was de voornaamste reden waarom Margaret indertijd niet is getrouwd met kolonel Peter Townsend, een ge scheiden man, adjudant van haar va der, koning George VI. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Inbrekers hebben de buis van de metro ontdekt ajs irfid- del om een warenhuis binnen te drin gen. Zij hadden echter weinig succes en werden op heterdaad betrapt. In de nacht van vrijdag op zaterdag drongen vijf nieuwelingen in het inbre kersvak (16-21 jaar oud) via de onder grondse gang, die van de metro toe gang geeft tot het kledingmagazijn van C. en A. aan de Coolsingel binnen en stalen er voor ongeveer duizend gulden aan pantalons, jassen en windjacks. Ze werden gesnapt en na een achtervol ging van een van hen door de metro gang, werd de hele bende ingerekend. De buit die in de metro-gang was klaar gelegd, werd door de politie mee genomen. ARNHEM De Elster vierling maakt het nog best. De vrijdagmiddag gebo ren Kees, Adrie, Gertjan en Gerda liggen nog steeds in couveuses in het Elisahethgasthuis in Arnhem. Alleen de zwaarste baby, Kees (1660 gram), heeft wat ademhalingsmoeilijkheden. De Elster huisarts, J. Jaspers en zijn vrouw zijn peter en meter van Kees, die als eerste kwam. Daarna kwa men tot verrassing van de arts en kraamverpleegster A. Lommen, ach tereenvolgens Adrie (1350 gram), Gertjan (900 gram) en Gerda (1550 gram). De moeder, mevrouw G. G. Botter- blom-Voorburg (39), maakt het goed. De 38-jarige vader is „hartstikke blij" met de aanwinst, hoewel zijn gezin dat al zeven kinderen telde, nu in één klap tot elf kinderen is uitge groeid. Daardoor is het boerenwo- ninkje van het gezin Botterblom te klein geworden. De heer Botterblom wil het Ijzer smeden nu het heet is en proberen wat meer woonruimte te krijgen. Hij wil zijn huis uitbreiden. Het zit er wel in, want heel Eist, bur gemeester W. Klijn aan het hoofd, is in feeststemming, hetgeen al heeft geresulteerd in de stichting van een fonds voor de vierling. Het fonds is gesticht door de Elster middenstand. Enkele honderden guldens zijn er al in gestort. Een comité wil het geven van geschenken coördineren zodat het gezin Botterblom met een beetje overleg wordt geholpen. De burgemeester heeft al gezegd, dat hij denkt aan het geven van een ge zinshulp namens de gemeente. De hulp kan dan desnoods enkele jaren lang mevrouw Botterblom helpen bij het grootbrengen van haar vierling. NEW ORLEANS Een detective, wiens naam is genoemd in verband met het nieuwe onderzoek naar de moord op Kennedy, J. S. Martin, is onderge doken. Volgens een van zijn vrienden Is Martin uit het gezicht verdwenen om dat de dood van een kennis van hem, W. Guy Bannister, verdacht veel zou lijken op de plotselinge dood van Da vid W. Ferrie. David kende zowel Ban nister, als Ferrie. Bannister, een detec tive, was vroeger leider van het bu reau van het F.B.I. (de Amerikaanse rijksrecherche) in New Orleans. Na de vrijwillige verdwijning van Martin maakte de Amerikaanse gehei me dienst bekend dat volgens een rap port over een verhoor dat Martin was afgenomen na de moord op Kennedy, zou zijn gebleken dat Martin een fan tast was. Martin zou onwaarheid heb ben gesproken toen hij op 24 november 1963, twee dagen na de moord in Dallas in New Orleans had gezegd dat Ferrie Lee Harvey Oswald had geoefend in het schieten met een geweer met telscoop- vizier. Martins op schrift gestelde bekentenis dat hij zijn vehaal zou hebben ver zonnen, bevindt zich volgens de gehei me dienst met ander documentatiema teriaal van de commissie-Warren in het gebouw van de nationale archieven. De geheime dienst voegde er nog aan toe dat Martin aan de drank verslaafd zou zijn en bij de poliite van New Or leans als niet al te betrouwbaar bekend stond. In Dallas verstrekt de burgerlijke stand geen gegevens meer aan het pu bliek over overleden mensen die op de een of andere wijze in verband zijn ge bracht met de moord op Kennedy. Dit maakte de Dallas Times-Herald het afgelopen weekeinde bekend. Een uitzondering zou alleen nog kun nen worden gemaakt voor bona fide journalisten. Verslaggevers van sensa tiebladen, gelukzoekers en alle andere individuen die hoopten geld aan de dood van Kennedy te kunnen verdienen, wor den afgepoeierd wanneer zij uittreksels uit het bevolkingsregister van Dallas vragen. De officier van justitie van Dallas, die de journalisten op deze wijze in twee categorieën verdeelde, maakte niet duidelijk welke journalisten als bona fide zouden worden beschouwd. De koningin ging voorop. En achter haar volgden de schilders op het gazon van paleis Soestdijk om hun werk te tonen, dat bekroond was door de jury van de Koninklijke subsi die voor de vrije schilderkunst. Het ge beurde zaterdagmiddag, als voortzet ting van een jaarlijkse traditie. De win naars van dit jaar: de heren Th. Schuurman. F. M. Colon, J. H. Wes tern en A.C. Klop. ADVERTENTIE Mogelijk door de meest modeine verwerkir>g ven rijpe tabakken volgens bet A.Cmatuurpfoces. DJAKARTA Sinds de overdracht van bevoegdheden door president Soe karno aan generaal Suharto komen in Djakarta dagelijks berichten binnen over gewelddaden in Midden- en Oost-Java. In Pemalang in Midden-Java vielen te genstanders van Soekarno met mes sen en dolken een politiebureau aan. De politie schoot. Er vielen zes do den en dertien gewonden. In Djokjakarta in Midden-Java vielen aanhangers van Soekarno het regio nale parlement aan, terwijl dat een resolutie behandelde, waarin op het ontslag van president Soekarno werd aangedrongen. Een volksvertegen woordiger kreeg een steen tegen het hoofd. In Surabaja in Oost-Java vernielden aanhangers van Soekarno, gekleed in zwart uniform met rode baret de plaatselijke drukkerij van het dag blad Merdeka (hoofdredacteur: mi nister van voorlichting B. M. Diah). In Djakarta demonstreerden zaterdag 25.000 studenten en scholieren tegen het aanblijven van Soekarno. MÜNCHEN Wilhelm Harster en Wilhelm Zöpf, de Duitse oorlogsmisda digers die vorige week in München werden veroordeeld, zullen niet in ho ger beroep gaan. Gertrud Slottke, de voormalige secre taresse van Zöpf, die eveneens werd veroordeeld, tekent wel beroep aan. Zij was de enige van de drie die tot het einde van het proces heeft volge houden dat zij onschuldig was aan de moord op Joodse Nederlanders. JOHANNESBURG Britse oorlogs schepen hebben vorig jaar niet kunnen verhinderen dat twee Griekse tankers, 1 de Joanna V en de Manuela, olie voor Rhodesië losten. De Joanna V., die we ken in de haven van Beira bleef liggen en de Manuela, die werd gedwongen uit te wijken naar Durban, zagen ondanks de waakzaamheid van de Britten kans hun lading olie te lossen. Dat heeft het Zuidafrikaanse rege ringsgezinde weekblad Dagbreek mee gedeeld. Het had zijn inlichtingen van zijn correspondent in Durban. Nadat de tankers hun lading heime lijk hadden gelost, waren de tanks met water gevuld om dezelfde diepgang te krijgen. Het water werd gecamoufleerd met een laagje olie. Toen de Joanna V Beira verliet, had ze geen olie meer aan boord. De Ma nuela had al gelost voor ze Durban aandeed. De olie was ergens aan de Afrikaanse kust gelost en kwam on danks het Engelse embargo in Rhode sië aan. WASHINGTON De apparatuur die astronauten in een Apollo in leven moe ten houden, heeft niet goed gewerkt na het uitbreken van de brand op Cape Kennedy, die onlangs drie astronauten het leven kostte. Dit blijkt uit het derde tussentijds rapport dat de officiële com missie van onderzoek het afgelopen weekeinde heeft gepubliceerd. Overigens bleef de oorzaak van de ramp in het duister. De directeur van de Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimte vaart (NASA), James Webb, merkte in het rapport op: Uit de brand is geble ken dat de ECU zeer nauwkeurig zal moeten worden onderzocht op betrouw baarheid van ontwerp en prestatiever mogen, en wellicht geheel opnieuw ont worpen en beproefd zal moeten wor den. (De ECU is de apparatuur die as tronauten in hun Apollo in leven moet houden). Volgens het derde voorlopige rapport was de brand waarschijnlijk in de Apol lo aangewakkerd doordat extra-zuurstof bleef toegevoerd. De commissie van on derzoek kwam daarom met de aanbeve ling voortaan geen samengeperste zuur stof meer te gebruiken. Een algehele vernieuwing van de ECU zou volgens sommige deskundigen zeker anderhalf jaar vergen. Dat zou kunnen leiden tot een vertraging van twee jaar in de uitvoering van het project-Apollo. HILVERSUM Caravan rijders en zij, die het worden, kunnen in twintig plaatsen van ons land onder deskundige leiding een rijvaardigheidscursus vol- gen. Deelnemers krijgen een certificaat, als ze slagen. De cursus is opgezet in samenwerking met de Nederlandse Ca ravan Club en heeft het fiat van ANWB en KNAC. Automobilisten ondervonden verleden jaar moeilijkheden in het buitenland door onvoldoende ervaring in het rij den met caravans. Dat was voor de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat aanleiding het Verbond voor Veilig Verkeer te vragen een caravan opleiding te ontwerpen. WASHINGTON Ijsbergen die her haaldelijk belangrijke internationale scheepvaartroutes kruisen, zullen door de Amerikaanse kustwacht van opval lende kleuren worden voorzien. De kustwacht heeft vergeefs geprobeerd de ze obstakels jaarlijks ongeveer vier honderd door bombardementen of met chemische middelen te vernietigen. WASSENAAR De heer A. Borst Pzn, erevoorzitter van het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers in Nederland, is zaterdag in Wassenaar overleden. Hij is 79 jaar geworden. Vijfentwintig jaar is de heer Borst voorzitter van het Verbond geweest. In 1962 nam deze oud-directeur van het Rotterdamse bakkersbedrijf N.V. Van der Meer en Schoep afscheid van het Verbond, dat hij in de Stichting van de Arbeid en de Sociaal-Economi sche Raad vertegenwoordigde. Hij heeft het initiatief genomen tot oprichting van het convent van Protes tants Christelijke sociale organisaties, waarin de verbonden van werkgevers, boeren, werknemers en middenstanders samenwerkten. WEERT Een borstbeeld van de voormalige directeur van Frans Beeren tricotagefabrieken in Weert, de in 1963 overleden Guillaume Beeren (zoon van de oprichter; is door de familie Beeren uit de hal van de fabriek weggehaald. Het beeld is naar het huis van de we duwe van Guillaume Beeren in Neder- weert verplaatst. De familie maakte daarmee voorgoed een einde aan de banden met de tot de ondergang gedoemde fabriek. Het veeld was een geschenk van het personeel aan directeur Guillaume toen hij veer tig jaar aan de onderneming verbon den was. Zoon Frans (adjunct-directeur) en be drijfsleider Ruhaak, getrouwd met een dochter van ex-directeur Guillaume, dreigen nu letterlijk en figuurlijk op straat te komen staan. Ze moeten beiden met hun gezinnen op last van de be windvoerders de woningen naast de fa briek zo spoedig mogelijk ontruimen. De huizben zijn eigendom van de N.V. De werknemers hebben zaterdag hun hart kunnen luchten bij de vakbondbe stuurders. Daarbij bleek vooral ook de bezorgdheid voor het pensioenfonds van het bedrijf. Van de totale bezittingen van dat fonds (3.700.000 gulden) gaat vermoede lijk een kapitaal van bijna 1.600.000 gul den in het faillissement van de onder neming verloren. Het fonds bezit 220 aandelen van Beeren en heeft nog ruim 1.00.000 gulden van het bedrijf te vor deren. MADRID De Spaanse regering heeft een wetsontwerp over godsdienst vrijheid over niet-katholieken aangeno men. Het ontwerp zal nu door een com missie van de Cortés, het Spaanse par lement, bestudeerd moeten worden voor het in een voltallige zitting in behande ling wordt genomen. Vorige week was er in de regering nog ernstige oppositie tegen het ont werp. Er zal een regeringscommissie wor den ingesteld die moet waken over de godsdienstvrijheid. Propaganda van niet-katholieken zal „binnen de grenzen van de wet" worden toegestaan. Als de wet wordt aangenomen zullen niet-katholieken voortaan onder andere een eigen huwelijksceremonie, burger lijke huwelijkssluiting en aparte ge deelten op gemeentelijke begraafplaat sen mogen hebben. Ze zullen tevens verkiesbaar zijn in alle openbare amb ten behalve dat van staatshoofd. AKEN Minister Luns is door de stad Aken onderscheiden met de Karei de Grote-prijs. De gouden medaille en een bedrag van vijfduizend mark wor den jaarlijks toegekend aan een man of vrouw, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor de eenwording van Europa. Op 4 mei wordt de prijs uit gereikt. Tot degenen aan wie de Karei de Grote-prijs is uitgereikt, behoren Win ston Churchill, Konrad Adenauer, Jean Monnet (de vader van de Europese eenheid), Hallstein, Spaak en vorig jaar de Deense premier Krag. De prijs is in 1950 ingesteld. MONTPELLIER Twee zeventien jarige Francaises hebben bekend dat zij een 68-jarige boer hebben doodge schoten met zijn eigen revolver en zijn lijk in een kelder hebben gegooid. De meisjes hadden onderdak gekre gen bij de boer nadat zij van huis in Sauve waren weggelopen. Na de moord had het tweetal een bedrag van duizend francs (zevenhonderd gulden) gestolen uit de boerderij. O UTRECHT Zaterdagmiddag heeft in een huis aan de Kanonstraat in Utrecht een korte, maar felle brand ge woed. De huiskamer, serre en keuken brandden geheel uit. Oorzaak van de brand was een lek in de gasleiding in de keuken.

De Vallei | 1967 | | pagina 11