Veenendaals dagblad REGERING JOHNSON STEEDS MEER VAN MENING: Oorlog in Vietnam beslist op slagveld DADER MOORD OP TURK GEGREPEN Buiten „W urger van Boston snel weer gepakt Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Februaristaking herdacht Tachtig LJrker schepen op zoek naar wrak „Maartje" weekend-systeem Jongen dood bij gevecht op ijsbaan Amerikaanse aanvallen verscherpt u voor Wilson Twee kinderen verdronken Formatie ligt stil tot woensdag Aanhoudend zacht met regen Arnhemse roofovervallen opgelost Britse Ford hoger in PriJ s jk Winkelier herkende hem Vroegbloeier Felle kou in V.S. Zee geeft geen geheimen prijs Geen defect Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten Met tong aan koelhuis vastgevroren Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Walboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926 Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op dl. do en za 1-10 woorden 1 1,50, leder woord meer 15 cent MAANDAG 27 FEBRUARI I967 4le JAARGANG WASHINGTON De regering- Johnson is van mening, dat de oorlog in Vietnam thans eerder op het slag veld dan aan de conferentietaïel gere geld 7,al worden. Deze mening is een gevolg van de mislukking van de vredespogingen, die in het begin van deze maand ter gele genheid van de wapenstilstand voor het Boeddhistische nieuwe maanjaar zijn gedaan. Amerikaanse functionarissen zeg gen, dat Hanoi op de conferentie te Londen van premier Harold Wilson en zijn Russische ambtgenoot Alexei Kosygin in feite afwijzend hebben ge reageerd. Deze functionarissen zeggen verder, dat Noord-Viëtnam sterke strijdkrach ten in en bij de gedemilitariseerde zone op de 27ste breedtegraad heeft gecon centreerd. i Hanoi heeft niet de verzekering wil len geven, dat deze strijdmacht niet via de gedemilitariseerde zone naar Zuid-Viëtnam zal worden gezonden in dien de Verenigde Staten de bombarde menten op Noord-Viëtnam staken. Zolang zulks het standpunt van Noord-Viëtnam is, zo verklaren de functionarissen te Washington met na druk, zal het conflict eerder op het slagveld dan aan de conferentietafel worden opgelost. De Verenigde Staten hebben onmid- dellijk de daad bij het woord gevoegd Sinds gisteren zijn de aanvallen op Noord-Viëtnam verscherpt. Amerikaan se oorlogsschepen hebben gisteren uit de Golf van Tonkin voor het eerst apoorwegdoelen in Noord-Viëtnam be stookt. De vloot is ingezet ter onder steuning van de luchtaanvallen op mi litaire doelen. De Viët-Cong heeft maandag een Amerikaans verbindingscentrum te Da Nang beschoten en daarbij een deel van een aangrenzende Vietnamese wijk vernield. Volgens de berichten werden 30 Viët- namese burgers gedood. Volgens de ARNHEM De 27-jarige kelner Th. D. K. uit Doetlnchem, die vrijdag in z|jn ouderlijk huis werd gearresteerd, heeft na een verhoor van ruim veertien uur be kend de dader te zyn van de roofovervallen in de nacht van dinsdag op woensdag in Arnhem. Daarby schoot hy de 26-jarige Turk Auca Hayrettin dood. K. heeft verklaard dat de Turk hem had vastgegrepen toen hy de woning van Breggie Darregeest (34) aan de Spykerstraat wilde verlaten. Hij heeft eerst, ver telde hij, een waarschuwingsschot ln de lucht gelost, daarna twee schoten op de benen van de Turk gericht en toen deze nog niet wilde loslaten twee schoten ter hoogte van de borst gelost. Daarvan ls er volgens de ïykschouwlng ten minste ëén dodelijk geweest die moet in de hartstreek terecht zyn gekomen. Amerikanen zijn meer dan 100 Viëtna- vlammen opgegaan. De huisjes beston den voornamelijk uit hout en dun plaat- mese huisjes door de beschieting in ijzer. Twee Amerikaanse kazernegebouwen werden getroffen en beschadigd. Twee materiaalwagens werden vernietigd. De persoonlijke verliezen der Amerikanen bedroegen elf doden. De Amerikaanse luchtmacht in Viet nam heeft opdracht gekreg- n mijnen te leggen in de riviei en in hej .Ai: Sen van Noord-Viëtnam, zo' is vandaag dóór het militair opperbevel in Saigon meege deeld. De maatregel is bedoeld om de aan voer van het materieel van het noor den naar Zuid-Viëtnam te belemmeren. Enorme B-52 bommenwerpers heb ben heden vijandelijke stellingen dicht bij Saigon aangevallen. De hoofdaanval gold een hoofdkwartier van een batal jon en een basiskamp op 5 km ten zuidoosten van Saigon. LONDEN De Britse Ford heeft prijsverhogingen bekendgemaakt voor de meest populaire personenauto's van 10 tot 25 pond, ingaande 1 maart. Het duurdere Corsair-model gaat het minst omhoog in prijs en grotere ver hoging geldt voor de Anglia's en de Cortina's. De maatschappij zei van de regering hiervoor goedkeuring verkregen te heb ben. AMSTERDAM Met een twee uur durend défilé langs het monu ment ,,De Dokwerker" op het Jonas Daniël Meijerplein heeft de hoofd stad zaterdagmiddag herdacht hoe 26 jaar geleden de bevolking zich met de februaristaking verzette te gen de wegvoering van Joodse stad- en landgenoten. In de loop van de middag werden vele tien tallen bloemstukken bij het monu ment neergelegd. O KERKRADE In de nacht van vrij dag op zaterdag is ingebroken in de stations van Kerkrade en Chèvremont. De politie ontdekte dit vroeg in de mor gen. In beide gevallen werd een grote ravage aangericht. Het meubilair werd kort en klein geslagen, maar in beide gevallen wordt geen geld vermist. NEW YORK „Sla hem dood", klonk het zaterdag uit duizenden kelen toen bekend was geworden dat Albert Desalvo, de „wurger van Boston'was gear resteerd. Een grote menigte belegerde het politiebureau van de stad Lynn, zes tien kilometer ten noorden van Boston, waar Desalvo was opgesloten. Nauweiyks zesendertig uur na zyn ontvluchting uit een psychiatrische inrich ting te Bridgewater, Massachusetts, gaf hy zich in een kledingzaak in Lynn ge willig aan vier politie-agenten over. Met de arrestatie van Desalvo kwam een einde aan een grootscheepse klop jacht, waaraan honderden gewapende politiemensen en agenten van de Ame rikaanse federale recherche deelna men. Verscheidene politiemannen droe gen traangaspistolen. Zij waren op al les voorbereid omdat geruchten wilden dat de ontsnapte Desalvo gewapend zou T angs wegen, stortplaatsen, vuilnis- belten, ruigten en dergelijke on aanzienlijke plaatsen vinden we alweer het Klein Hoefblad, bloeiend met le vendig gele bloemhoofdjes aari bruin- schubbige, rose getinte stengels. Ieder een rekent het tot de hinderlijke on kruiden, dat het in de tuin doordringt en ook „vuil" in de slecht onderhouden akker van de slordige boer brengt. Het kruipt door de lange uitlopers en stevige wortelmassa's snel en gestaag voorwaarts, maar ook verbreidt zich dit lentekruid door zaden, die de wind her en der blaast. Wijlen Thijsse heeft eens gezegd, dat, wanneer we eens een lijstje zouden opmaken van het dozijn meest geduchte onkruiden, het klein hoefblad daar ongetwijfeld in zou moeten voorkomen. Tegelijk erkent hij gelukkig, dat het een van onze mooiste lentebloemen is en dat het in maart er niet weinig toe bijdraagt om vreug de en kleur te geven. Prof. dr. A. van Veldhuizen waarschuwt er in zijn ty pische boek „Op en om „Adderhorst" voor, de mooie bloempjes in de tuin te halen, want het zijn Trojaanse paar den, die u groot verdriet opleveren. Ze nemen door zaad, uitlopers en wat niet al, geleidelijk alles in beslag. Pas later verschijnen de grote, hoefvormige bladeren, die witviltig aan de onder kant zijn; de wetenschappelijke naam Tussilago farfara werd ervan afgeleid want het latijnse far meel. Overi gens betekent fussilago: hoestverdrij- vend, want het afkooksel der bloem korfjes helpt vanouds tegen catarrhale ademhalingsmoeilijkheden. Daarom heet de plant in de volksmond „hoest- blad". 27-2-'67 A. B. WIGMAN zijn en bovendien onder invloed van verdovende middelen verkeerde. Van Lynn werd Desalvo overgebracht naar het ziekenhuis van de Walpole- staatsgevangenis in Boston, waar hij nu streng wordt bewaakt. In tegenstelling tot de jacht die op hem was gemaakt was zijn arrestatie van de politie een gemakkelijk karwei. Desalvo, die onge wapend was, verzette zich niet. Geen verzet Van agressiviteit was helemaal geen sprake. Kort voor de politie arriveerde om hem te arresteren zat hij koffie te drinken met de winkelier in wiens zaak in Lynn hij een telefoongesprek wilde voeren. De winkelier, James Trelegan, herkende hem en waarschuwde de poli tie. „Die komt me bekend voor", dacht Trlegan, toen Desalvo zijn winkel bin nenstapte. „Hij vroeg of hij mocht op bellen", vervolgde de winkeliers zijn re laas na afloop van alle opwinding. „Ik bekeek hem nog eens en wist toen ze ker wie hij was. Ik ging naar achteren en belde de politie. „Desalvo scheen te weten dat ik hem had herkend. Desondanks vroeg hij om een kop koffie. Ik nam hem mee naar de achterkamer. Maar tevoren fouil leerde ik hem. Hij verzette zich niet." Desalvo vertelde de winkelier dat hij moe was en dat de toestand in de in richting waaruit hij was ontsnapt hope loos was. „Dit is de enige manier om daartegen te protesteren". Even later kwam de politie. De vijfendertigjarige Desalvo beweert evenals zijn advocaat, F. Lee Bailey, dat hij de gezochte „wurger van Bos ton" is, maar de politie gelooft hem niet. Volgens haar heeft een ander tus sen 1962 en 1964 in Boston en directe omgeving dertien vrouwen aangerand en vermoord. Levenslang Desalvo werd een maand geleden tot levenslang plus tien jaar veroordeeld wegens aanranding en beroving van vier vrouwen. Volgens zijn advocaat is Alber Desalvo, die zich de wurger van Boston noemt, en na veroordeling wegens hij geestesziek en moet hij worden op- andere feiten ontsnapte. Hij werd spoedig weer gegrepen hoewel hij zich om genomen in een psychiatrische inrich- herkenning te voorkomen in marine-uniform had gestokt ting en niet in een gevangenis. In een onvervalste Nederlandse re genbui kwamen gisteravond op het vliegveld Ypenburg de Britse premier Wilson (midden) en de minister van buitenlandse zaken Brown (links ach ter) aan. Hun collega's Zijlstra en Luns haalden de zoekers naar aan sluiting bij de Europese gemeenschap pen af om samen op de Britse am bassade te eten. Wilson en Brown zyn in Nederland om na te gaan hoe de weg van Enge land naar de E.E.G. kan worden vrij gemaakt en onder welke voorwaarden „die aanvaardbaar zyn, zbwel voor onze vrienden als voor ons", zei Wil son. Nog voor Wilson vanmiddag door de Koningin zal worden ontvangen, vertrekt Brown alweer naar Londen, waar hij in het Lagerhuis moet zijn. Wilson blijft de hele dag. Hij en mi nister Luns hebben een telegram ge kregen van de Europese beweging in Nederland waarin de ministers succes wordt gewenst en de hoop op een spoedige toetreding wordt uitgespro ken. Nederland is het vijfde land van de E.E.G. dat wordt bezocht. Op 8 maart gaan Wilson en Brown nog naar Lu xemburg. HILVERSUM Bij een loskade aan de Nieuwe Haven in Hilversum is za terdagavond het negenjarige jongetje R. C. verdronken. Zijn achtjarige vriendje kwam ook in het water te recht, maar kon door een voorbijgan ger worden gered. Een politieagent, die gekleed in het water sprong, werd door de koude bevangen. Collega's brachten hem op het droge. K. is daarna naar Zevenaar gelopen waar hij in de vroege ochtend van woens dag de trein naar Winterswijk nam. Vandaar is hij met de bus teruggere den naar zijn ouders in Doetinchem, waar hij onder het eten werd gearres teerd. „Hij bood geen enkele tegenstand en ging rustig mee", aldus de politie. „Toen hij zaterdagochtend had bekend, zei hij opgelucht te zijn". K. heeft verteld dat hij dinsdagmid dag naar Arnhem was gegaan om zijn pistool te verkopen. Hij had geen geld meer. De verkoop lukte niet. Hij kwam toen op het idee ergens een roofoverval te plegen. Hij kocht in een Arnhems warenhuis een paar nylons en liep naar de Paul Krugerstraat waar hij uit een geopende achterdeur licht zag schijnen. Hij glipte naar binnen en dook een zijkamertje in waar hij een nylonkous over zijn gezicht trok. Daarna stapte hij de kamer van de bewoner, de heer Hali binnen en beroofde hem van een porte feuille met een rijksdaalder erin. Toen hij het huis wilde verlaten kwam juist de 21-jarige Els Neger binnen. Hij nam haar mee naar de kamer van de heer Hali en beroofde haar van een porte monnee met veertien gulden erin. Uit het kastje van de afwezige mevrouw Hali stal hij nog 25 gulden. Met de waarschuwing dat de twee slachtoffers zich vijf minuten rustig moesten houden verdween K. Hij raak te tenslotte verzeild in de Spijkerstraat waar de deur van Breggies woning openstond. Zijn geroofde geld was inmiddels op. Hij glipte naar binnen en liep het toi let in. Breggie, die even later met een klant in de gang stond te praten, zag een schoen uit het tpilet steken, deed de deur open en werd door K., die in tussen een andere kous over zijn gezicht had getrokken, bedreigd. Zij gilde en sloeg de deur achter zich dicht, waarop K. in paniek het huis uit de voorkamer «ie Turk aanatormfen. Nog in de gang ontstond een fikse ru zie die op straat werd uitgevochten. De Turk werd daar dodelijk getroffen. Hoewel K. al enkele keren, o.a. wegens inbraken is veroordeeld, is hij volgens de politie geen beruchte onderwereld figuur. ATLANTA (Georgia) Tengevolge van felle kou in het oosten van de Ver enigde Staten zijn zondag op zijn minst zeven mensen overleden. Florida meldt grote schade voor de aardappelen, me loenen, tere groenten en sierplanten, maar de grote citrusoogst is gespaard gebleven. In de stad Nicholasville in Kentucky is een jongetje van twee jaar aan de kou overleden. In Lexington (Kentucky) gebeurde dit met een 63- jarige vrouw. In Jacksonville (Florida) werden de lijken van twee mannen ge vonden. Ook zij waren door de kou ge storven. Bij Leon in West-Virginia kreeg een man een hartaanval. Hij ging op het veld zitten en is daarna door de kou overleden. Ook werden twee bevroren lijken van mannen in Detroit gevonden. Leeuwentemmer Pat Anthony be vond zich tijdens een circusvoor stelling in een kooi met 17 leeuwen, toen een van de dieren op hem sprong den onmiddellijk verwijderd en Anthony en hem beet. BREMEN Waarschijnlijk zal nooit meer duidelijk worden hoe zich het drama heeft voltrokken dat donderdag het leven heeft gekost van de drie op varenden van de garnalenkotter Bur gemeester Van Kampen uit Termunten en aande vier bemanningsleden van de reddingboot Adolph Bermpohl van het Westduitse eiland Helgoland. Zaterdag is de hulpboot van de Adolph Berm pohl, de Vegesack, ondersteboven dry- vende gevonden door twee Nederlandse vissersschepen. De reddingboot H. H. Maier uit Bre merhaven sleepte haar naar Helgoland, maar later bracht de grote reddingboot Arweg Emminghaus uit Cuxhaven de boot naar de werf van het Duitse red dingwezen in Bremen, waar ook de vrijdag al gevonden Adolph Bermpohl inmiddels naar toe was gebracht. Van beide boten waren de ruiten van de stuurhut kapot en hingen deuren en luiken los, maar aangenomen wordt dat die vernielingen zijn aangericht door de golven nadat de beide boten hun op varenden hadden verloren. Er werd geen mankement gevonden dat een aanwijzing zou kunnen geven voor de oorzaak van de ramp. De krachtige motor van de Adolph Bermpohl was zelfs nog zo goed in or de dat hij bij de eerste startpoging weer liep. Op de plaats waar zaterdagochtend de twee viskotters de Vegesack zagen drijven was vrijdagavond al het in een zwemvest drijvende lijk van de 26-jari- ge Scheldo Westerhuis uit Bierum ge vonden, een van de drie opvarenden van de vergane Termunter kotter. Zeventig tot tachtig L'rker schepen zijn vannacht opgestoomd naar het be ruchte Molengat bij Texel, de plaats waar de kotter Maartje vorige week donderdag met man en muLs is ver gaan. Zy zullen proberen alsnog het wrak te vinden. De schepen zijn vertrokken uit Urk en uit de havens van Scheveningen, Delfzijl en IJmuiden. Het besluit tot de massale speurtocht werd gister avond genomen tijdens een vergadering van Noordzeevissers in de Urker Petra- kerk. Zaterdag hebben vier kotters van Urk in de buurt van Den Helder naar het wrak van de Maartje gezocht. Zij hadden hulp van drie Amsterdamse kikvorsmannen, die naar de zeebodem afdaalden. Zij vonden alleen een oud scheepswrak. Vandaag zullen de dui kers opnieuw de zeebodem afzoeken. Het zoeken naar opvarenden en wrakstukken van de kotter Burgemees ter Van Kampen uit Termunten is door de Duitsers gestaakt. ADVERTENTIE AMSTERDAM De vijftienjarige hulpmonteur Ronnie Stern Ls zaterdag avond tijdens een vechtpartijtje op de Jaap Eden-Ijsbaan in Amsterdam dood gebleven. Na wat geplaag was hij slaags ge raakt met de vijftienjarige scholier E. D. B. Daarbij was Ronnie onder komen te liggen. Hij kreeg enkele stompen en bleef levenloos op het ijs liggen. Van daag zal sectie worden verricht om de doodsoorzaak vast te stellen. De scholier B. mag thuis slapen, maar hij moet zich ter beschikking van de kinderpolitie houden. DEN HAAG De kabinetsformatie ligt etikele dagen stil. Woensdag wil de informateur prof. Zijlstra met de fractievoorzitters van de KVP, VVD, AR en CHU praten over de hoofdlij nen van het regeringsprogramma en over de „globale personele bezet ting". Dit laatste betekent, dat zowel over de zetelverdeling als over de kandidaten voor de ministersposten zal worden gesproken. Informateur Zijlstra heeft zaterdagmid dag een tussenrapport aan de Konin gin uitgebracht. Hij bleef ruim een uur op paleis Soestdijk. Daarna zet te hij de kabinetsformatie voorlopig uit zijn hoofd. Gisteravond en van daag heeft hij het druk met het be zoek van de Engelse minister-presi dent Wilson en diens minister van buitenlandse zaken Brown. Dinsdag moet prof. Zijlstra zich op het minis terie van Financiën met enkele be langrijke financiële zaken bezighou den. Ois. W. K. N. Schmelzer, fractievoor zitter van de KVP, wordt overigens wel op zijn wenken bediend. Hij zei vrijdag dat de informateur veel te haastig werkt. De informatie kan be ter wat geleidelijker gaan, vond de heer Schmelzer. Dat gebeurt dan nu. De politici hebben niet alleen een vrij weekeind gehad maar ze kunnen ook maandag e' dinsdag wat op adem komen. ALPHEN AAN DE RIJN De 19-ja rige J. Loman uit Hazerswoude heeft vrijdag angstige ogenblikken doorge maakt. Om zijn dorst te lessen had hij in de koelkanier van de chocola defabriek „De Baronie", waar hij werkzaam ls, aan een van de buizen van de koelinstallatie gelikt, die ge woonlijk met een laag tot ijs gewor den condenswater zijn bedekt. Tot zijn schrik moest hij even later be merken, dat zijn tong aan de buis was vastgevroren. Op dat moment was er verder niemand in de koelkamer aanwezig. Gelukkig kwam na niet al te lange tijd hulp op dagen in de vorm van een monteur, die met een lasbrander de koelhuis in de omgeving van de tong van de jongen ontdooide, waarna een dokter nog constateerde, dat er niets be schadigd was. (Van onze weerkundige medewerker) Tijdens het weekeinde is de tempe ratuur in Gelderland tot circa 12 gra den C. gestegen. Van verschillende kanten ontvingen we rapporten over de eerste kieviten en grutto's Het ziet er naar uit dat de laatste dagen van de warmste meteorologische win ter van de laatste tien jaar eveneens zacht weer zullen geven. De wind blijft zuid tot zuidwest onder invloed van sterk toenemende depressie-activi teit ten zuidwesten van IJsland en bo ven de Britse eilanden. Na vandaag zal de krachtige oj stormachtige wind worden begeleid door regenval (komende nacht en mor genochtend), later gevolgd door op klaringen. Ook op wat langere termijn bezien zal het periodiek onbestendige en onrustige weertype aanhouden met de mogelijkheid van hernieuwd storm gevaar tijdens de passage van een of andere randstoring. De straalstrom is namelijk nog steeds aanwezig in hogere luchtlagen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1