Geref. Kerk (vrijgem.) nog dit jaar in eigen kerkgebouw Predikantsplaats was kort vacant Zware schade aan auto's Gerrit Hardeman zamelde De „pil" in discussie op N.\ .S.H.-avond Bijbels in voor Vlaanderen Trampoline komt er Melden voor dienstplicht MARKTEN Bondsteams van kegelen geformeerd Kind viel door raam AGENDA Synagoge verdwijnt Wijziging telefoonnummers in Veenendaal uitgesteld Een pakje per man 4163 MIST u uw In'3 maanden 130 oude Bijbels Noodzakelijk Evangelist Abonnementen voor Amerongse zwembad Gelegenheid tot inenten kinderen Mevr. Osnabrugge nieuwe presidente van N.C.V.B. Opbrengst collecte t.b.c.-bestrijding Bel: ^550 Weggelopen meisjes werden opgepakt Schade door botsing RensM oudenaar over de kop Knooptechniek op koffiemorgen BETER TE LAAT THUIS DAN TE VROEG IN 'T ZIEKENHUIS Hormonen Zwaarder Oud papier voor Ons Genoegen DINSDAG 28 FEBRUARI 1967 VEENENDAAL Als alles zo vlot verloopt als de kerkeraad van de Ge reformeerde Kerk (vrijgemaakt) hoopt, zal de gemeente aan het einde van dit jaar een eigen kerkgebouw in gebruik kunnen nemen. Deze nieuwe kerk zal worden gebouwd in het complex De Engelenburg op de hoek van het Poort- jesgoed en De Bongerd en biedt in eerste opzet plaats aan 200 personen. Ge hoopt wordt dat in mei een begin met de bouw gemaakt kan worden. Het ontwerp, eenvoudig en doelmatig, is van de architect N. v. d. Stelt te Amersfoort. De kerkzaal die dus ruim te biedt aan 200 personen is met een vouwwand gescheiden van de bijzalen, zodat Indien de gemeente uitbreidt op zondag gemakkelijk gebruik gemaakt kan worden van deze bijzaal waardoor SCHERPEN ZEEL De Scherpen- zeelse gymnastiekvereniging DOTO heeft vrijdag en zaterdag in de ge meentelijke eierhal een bazaar gehou den, waarvan de opbrengst bestemd was voor de aanschaf van een trampo line. Deze bazaar was een zo gran dioos succes dat de verwachtingen die het bestuur koesterde, sterk werden overtroffen. De juiste opbrengst is nog niet bekend maar wel gaf men van DOTO-zijde de verzekering dat de trampoline er komt. Op deze bazaar had men een pop ge plaatst waarvan de naam geraden moest worden. De naam van de pop luidde „Wilma". Deze naam was door twee personen geraden en de winnaar van de beschikbaar gestelde prijs werd door loting bepaald. Ook had men een verloting georganiseerd waarvan zater dag de trekking plaatsvond. Vele prij zen werden niet afgehaald. Daarom volgt hier de trekkingslijst. Er vielen prijzen op lot no. 508, 759, 928, 469, 13, 599, 436, 1208, 617, 202, 203, 373, 1179, 213, 465, 1045, 297, 1476, 1056, 774, 835, 765. De prijzen kunnen afgehaald worden bij C. Veenvliet, Beukenlaan 12 in Scherpenzeel. AMERONGEN Hoewel het weer momenteel de lust tot het zwemmen nog wel wat tegenhoudt worden belangheb benden er toch nu reeds op gewezen, dat vanaf 1 maart 1967 voor het seizoen 1967 aanvraagformulieren voor het ver krijgen van een zwemabonnement voor het Amerongse zwembad „De Blauwe Schuur" ter gemeente-secretarie kunnen worden afgehaald. Volgens de geldende verordening geldt de reductie van 10 procent op de abon nementsprijzen tot één maand voor de opening van het bad. Het bad zal dit jaar vermoedelijk op 16 mei zijn poorten openen. Tot die da tum kan men profiteren van de korting. VEENENDAAL Door de burge meester van Veenendaal zijn aan de in het Jaar 1949 geboren mannelijke perso nen, die op 1 februari 1967 waren opge nomen in het bevolkingsregister van Veenendaal, kennisgevingen van in schrijvingen voor de dienstplicht lich ting 1969 toegezonden, j Een ieder, die, hoewel hij op grond van het vorenstaande wel behoort te zijn ingeschreven, geen kennisgeving van inschrijving heeft ontvangen, wordt aangeraden zich zo spoedig mogelijk te melden bij de afdeling militaire zaken der gemeentesecretarie, Kerkewijk 16. Hiermede wordt voorkomen dat men op een later tijdstip wordt ingeschreven en dientengevolge ook later voor opkomst in militaire dienst wordt opgeroepen. Zij die menen in aanmerking te ko men voor vrijstelling wegens broeder- dienst, wegens het bekleden van een geestelijk ambt of opleiding tot zulk 'n ambt dan wel voor bestemming tot bui tengewoon dienstplichtige wegens het sneuvelen van zijn vader, een wettige broeder of halfbroeder, moeten een aan vraag hiertoe doen bij genoemde secre tarie-afdeling, binnen veertien dagen na de ontvangst van de kennisgeving van inschrijving. Het indienen van het ver zoek op een later tijdstip kan afwijzing van de aanvraag tot gevolg hebben. VEENENDAAL Op de woensdag middagen 1, 8, 15, 22, 29 maart en 5 april a.s. zal in het Groenekruisge- bouw weer gelegenheid worden gege ven tot inenting tegen difterie-tetanus en polio. In de eerste plaats komen in aanmer king voor een herhalingsinjectie de kin deren geboren in 1963, 1957, 1958 en 1959. Kinderen geboren in 1963 moeten minstens twee injecties en mogen niet meer dan vier injecties hebben gehad; die geboren zijn in 1957, 1958, 1959 min stens één injectie en niet meer dan vijf. Bovendien komen in aanmerking de kinderen, geboren in 1952 t/m 1956, die minimaal één en maximaal 3 injecties hebben gehad. Alle genoemde kinderen worden van gemeentewege opgeroepen. Indien men geen oproep ontvangt en toch meent tot één van de groepen te behoren die in aanmerking komen, dan wordt men verzocht contact op te nemen met de gemeentesecretarie, afdeling bevolking, Kerkewijk 16. (Tel. 3190). De inentingen worden verricht door de plaatselijke huisartsen met assisten tie van enkele verpleegsters. De admi nistratie berust bij de afdeling bevol king van de gemeentesecretarie. het aantal zitplaatsen tot 300 kan wor den uitgebreid. In de week kan de bij zaal dan weer voor het verenigingswerk worden gebruikt. Ook deze kerk krijgt, evenals alle ker ken, die de afgelopen jaren ln Veenen daal zijn gebouwd, een los van de kerk staande toren met luiklok. Deze ge meente, waarvan sinds augustus vorig jaar ds. Pool predikan t is, bestaat offi cieel sinds 1951 terwijl vanaf 1948 tot 1951 in Veenendaal diensten werden vei* zorgd vanuit de kerk van Ede. In 1951 telde de gemeente 50 leden en thans telt de gemeente 170 leden. In september 1956 kreeg de gemeente haar eerste predikant in de persoon van do minee Smelik die als kandidaat het be roep naar Veenendaal aannam. Hij bleef tot 1961 in Veenendaal waarna hij het beroep aannam naar de gemeente Bunschoten - Spakenburg. Slechts een half jaar was de gemeente vacant en in 1962 verkoos ds. Wielinga Veenen daal als zijn eerste gemeente. Deze vertrok in januari 1966, maar weer was de gemeente slechts kort vacant en ln augustus deed ds. Pool, gekomen van Avereest, zijn intrede in Veenendaal. De offerzin van de kleine gemeente is bijzonder groot. Naast het feit dat men een eigen predikant heeft, heeft men ook de pastorie voor deze predikant in eigendom, terwijl men dus aan het ein de van dit jaar ook de beschikking hoopt te hebben over een eigen kerkge bouw. SCHERPENZEEL De Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Scherpenzeel hield in gebouw Philaletes haar jaarverga dering. De bijeenkomst werd met ge bed geopend door de presidente mevr. E. M. van Kampen-Bouw. De meditatie die samengesteld was door mevr. Boel houwer werd door enkele dames gele zen. Het geheel werd afgewisseld met samenzang en zang van het koortje. De meditatie had als titel „De Bijbel". Voor de eerste pauze droeg mevr. Van de Pol-Ton een gedicht voor over de ark van Noach en de regenboog. Na het zingen van het bondslied werd het jaarverslag uitgebracht door mevr J. Osnabrugge-Versteeg. Zij belichtte het doel van een jaarverslag omdat zij het gevoel had, dat er vaak met de mening van ,,nu ja dat hoort er nu eenmaal bij" geluisterd werd. Zij vertelde ver der dat mevr. Van Kampen afscheid nam als presidente. Vier jaar lang had zij de leiding gehad van de afdeling en zij was slechts twee maal afwezig ge weest. Het ledental was in het afgelo pen jaar met acht verminderd en be droeg nu 192. Uit het verslag van de penningmeeste res mevr. Ramshorst-Veldhuizen bleek dat er een flink batig ealdo was. Vervol gens vond een bestuurswisseling plaats. Mevr. M. van Ginkel-de Leeuw kwam in de propagandacommissie en mevr. Lan- gevelde kwam in het bestuur. Mevr. Boelhouwer is nu eerste secretaresse ge worden en mevr. Huizing tweede secre taresse. De tweede presidente is mevr. Dijk stra. Het bestuur heeft nu als presiden te gekozen mevr. Osnabrugge die enke le jaren eerste presidente is geweest. Op voorstel van mevr. Osnabrugge zong de afdeling de scheidende presidente het lied „Wat de toekomst brenge moge" toe. Als dank voor de vele diensten die mevr. Van Kampen had verricht als presidente werd haar een NCVB-lepeltje aangeboden, een gouden broche en bloe men. Tot slot van het tweede gedeelte werd door enkele dames een schets opge voerd. Na de tweede pauze werd het stukje „De nieuwe" opgevoerd, waar om dikwijls geschaterd werd. De hoeden- show oogstte ook veel succes. Nadat al le mannequins voor de jury geposeerd hadden werd tenslotte de uitslag bekend gemaakt. De jury, die uit vijf heren bestond, reikte vijf prijzen uit en de overige deelneemsters kregen een trcostprijsje. Het was al laat toen de presidente mevr. Osnabrugge deze gezellig avond sloot. UTRECHT, 27 febr. Paardenmarkt. Aanvoer 385 dieren. De prijzen waren voor: luxe paarden f 1225 tot f 1600; werkpaarden f 1175 tot f 1525; oude paarden f 860 tot f 1525; 3-jarige paar den f 860 tot f 1225; 2-jarige paarden f 740 tot f 975; veulens f 340 tot f 700; hitten f 725 tot f 910; slachtpaarden per kg geslacht gewicht van f 2,80f 3,25, Jonge slachtpaarden per kg geslacht ge wicht van f 3,25 tot f 3,80. Handel vlot. EDE, 27 febr. Coöperatieve Veluw- se Eierveiling. Aanvoer 381.960 stuks. Handel redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van: 52/53 gram 10.1010.41; 56/57 gram 11.17—11.49; 60/61 gram 11.31—12.02; 64/65 gram 11.55—11.95. VEENENDAAL, 28 f bruari 1967 Eiermarkt. Aanvoer ca. 52.000 stuks. Prijzen: Kippeëieren 11,50—12,50; henneëiereii 8,0010,00; alles per 100 stuks. Handel: matig. SCHERPENZEEL Het kegelpro gramma van de West-Gelderse kegel bond was de afgelopen week druk be zet. Zondag waren er grote wedstrij den in Boxmeer, maar enige dagen er voor was er in kegelhuis „De Zwaan" het persoonlek A-kampioenschap dames en heren. Hieruit kwam als beste gooi- eter mevr. Tollenaar van „Dig" Rhenen naar voren met 473 hout. Tweede werd mevr. F. van de Wetering van „Poe delvrees" Scherpenzeel met 456 hout, derde werd mevr. Wely van „Dig" Rhenen met 430 hout. Uit deze kam pioenschappen werd het bondsvijftal samengesteld. Dit vijftal bestaat uit mevr. Tollenaar en mevr. Wely van „Dig" Rhenen, en. mevr. Van der Hoeff, mevr. Dijkstra en mevr. Veld huizen van „Poedelvrees". Reserve staan mevr. Hendriks van het „Gouden Kegeltje" uit Veenendaal en mevr. Weijers van Poedelvrees. Deze dames zullen op twee april a.s. de WGKB ver tegenwoordigen op de bondswedstrijden te Delft. Bij de heren werd de heer H. Veld huizen van Dig-Scherpenzeel kampioen met 484 hout. Tweede werd de heer G. J. Mulder van „de Natte Spons" uit Barneveld en derde de heer H. van de Wetering van „Volle Negen" uit Scher penzeel met 446 hout. Uit deze kampioenschappen werd het herenbondstiental samengesteld. Dit zijn de heren: Wijnands, Veldhuizen en Leenders van „Dig" Scherpenzeel, Kuyt, C. v. Eist van „De Volle Negen" Scherpenzeel, Lewis van het „Touwtje" uit Barneveld, Arissen en Mulder van „de Natte Spons" uit Barneveld en Van de Brink en Derksen van „De Rollers" uit Barneveld. Als reserve zijn opge steld de heren Kok van „Dig"-Rhenen en Klaassen van Voorthuizen. Dit bondstiental gaat op 10 maart naar Amsterdam om daar de WGKB te ver tegenwoordigen. AMERONGEN De t.b.c.-collecte die van 13-18 februari in Amerongen werd gehouden heeft opgebracht een bedrag van f 444.42. Het comité zegt collectanten en gevers heel hartelijk dank voor hun bijdrage in dit prachtige resultaat. dagblad DE VALLEI? tot 1T.30 u. 2 van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur VEENENDAAL In het Schrijvers park viel de driejarige Jeanette van de B. door een ruit in het trappenhuis in een flatgebouw. Doordat zij in het zand terecht kwam liep het nog vrij goed af. Zij was volledig bij kennis, maar voor alle zekerheid liet de gewaarschuwde arts haar naar het Julianaziekenhuis overbrengen. VEENENDAAL De politie heeft twee meisjes aangehouden die ontsnapt waren uit „de Haven" in Utrecht. Het waren de 15-jarige M. W. uit Naarden en de 13-jarige A. v. A. uit Rotterdam. m Heden, dinsdag VEENENDAAL OCB-gebouw 14.30 uur: Damesmiddag. LEERSUM Centrum 20 uur: Jaarvergadering H.D. S. Dam lust 20 uur: Jaarvergadering Plat telandsvrouwenbond. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, geen voorstel ling. Morgen, woensdag VEENENDAAL Hotel De Korenbeurs 10.15 uur: Koffie- morgen NVVH, mevr. De Graaf over „Kooptech-Rya-tapijten". Hotel La Montagne 15 uur: Modeshow Arnold Diepeveen. RHENEN Paviljoen Grebbe berg 19.30 uur: Jaar vergadering NWH. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Hercu'es cor*-> de vampiers." TENTOONSTELLINGEN Streekmuseum Rhenen t.m. 4 maart:ex positie beeldhouwwerk van Stephan Berkhemer. Dagelijks geopend van 11- 12 en 14-17 uur. Woensdag en zondag gesloten. VEENENDAAL De heer C. ten H. uit Amsterdam wilde vanuit de richting Utrecht van de Rijksweg 12 de Nieuwe- weg oprijden, richting Veenendaal. Hij stopte voor het rijwielpad, maar draaide daarna zonder voldoende op te let ten de Nieuweweg op. Vanuit de richting De Klomp naderde een personenauto, bestuurd door de heer B. Z. uit Veenendaal. Een botsing bleek onvermijdelijk. Beide wagens werden beschadigd. VEENENDAAL Het is nog niet bekend wanneer de telefoonnummers in Veenendaal zullen worden gewijzigd. Aanvankelijk streefde de PTT ernaar met ingang van het tweede kwartaal van dit jaar technisch zo ver gevorderd te zijn, dat men de nummers in Veenendaal zou kunnen veranderen van vier in vijf cijfers. Deze wijziging is door de snelle uitbreiding van het telefoonnet noodzakelijk geworden. Naar de PTT meedeelde, is de benodigde technische apparatuur nog niet gearriveerd en daarom ziet het er niet naar uit, dat de nummers met ingang van het tweede kwartaal zullen worden gewijzigd. „Mis schien lukt het 't derde kwartaal, maar het kan ook best nog langer duren", zo luidde het commentaar van de technische dienst. Voorlopig zal er dus, wat de Veenendaalse telefoonnummers betreft, nog niets veranderen. AMERONGEN In de nacht van zaterdag op zondag vond in Amerongen een aanrijding plaats, die grote mate riële schade tot gevolg had. Vanuit de richting Leersum naderde een perso nenauto bestuurd door De V. uit Doorn. Ter hoogte van de kruising met de Im- minkstraat zag hij plotseling vanuit de ze straat een andere personenauto, be stuurd door A. uit Ermelo, de weg op komen. Hoewel De V. nog trachtte de ze auto, welke geen voorrang verleen de te ontwijken, redde hij dit niet. Met een daverende klap raakten beide wagens elkaar. De materiële schade was zeer groot. Beide wagens moes ten worden weggesleept. Wonder boven wonder was er geen persoonlijk letsel. VEENENDAAL Maandagavond bereikte de politie een telefonische mel ding, dat op de Stationsstraat een per sonenauto over de kop was geslagen. Toen de politie op de plaats van het on geval arriveerde was de bestuurder in geen velden of wegen meer te zien. Het kenteken bleek te zijn afgegeven aan L. H. P. te Renswoude. De eigenaar werd ook niet thuis aangetroffen. Het 1 onderzoek duurt voort. VEENENDAAL De oude sy nagoge aan het Zwaai plein zal ge heel worden gesloopt en daardoor zal Veenendaal een karakteristiek plekje in de dorpskern verloren zien gaan. Op de plaats waar vroeger de Joodse erediensten werden gehou den zal binnenkort gesleuteld wor den aan auto's, want de N.V. Jan de Ruiter bouwt aan het Zwaai plein een garagebedrijf annex pompsta tion. De synagoge is tot de laatste oorlog in gebruik geweest. De Duit sers vernielden in de bezettingsja ren het interieur zo grondig, dat men er na de bevrijding bijna niets meer van terug vond. Het gebouw is daarna verkocht en heeft jaren lang dienst gedaan als pakhuis en kantoorruimte. Slechts enkele Da vidsterren die in de ramen zijn aangebracht herinneren nog aan vroeger dagen. VEENENDAAL De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt op woensdagmorgen 1 maart de maande lijkse koffiemorgen in hotel „de Koren beurs". Tijdens de bijeenkomst zal me vrouw De Graaf een uiteenzetting ge ven over de knooptechniek van Rya- tapijten en over kruissteekwerk. VEENENDAAL Tijdens het week end werden uit een sigarettenautomaat van een supermarkt in het Schrijvers park 6 pakjes sigaretten gestolen. De daders bleken de Gorkummers H. v. S., A. .v.d. A. en A. D. M. te zijn. Zij werden in hun euvele daad bij gestaan door de Veenendalers D. de G., H. B. en K. H. De oplossing vftn deze zaak was een samenspel tussen de poli tiekorpsen te Gorinchem en Veenendaal. f' WMMMMMMMMMt VEENENDAAL „Ik weet, dat het goed is, dat alle dingen die op de pil betrekking hebben zoveel mogelijk bekend worden", zo begon dr. Aafjes maan dagavond zijn inleiding over „de pil", tijdens een bijeenkomst die georgani seerd werd door de afdeling Rhenen van de NVSH in gebouw Spaan. Een vrij groot aantal meest vrouwelijke belangstellenden hebben het zeer leerza me betoog van de medicus aangehoord. In een ongeveer een uur durend refe raat besprak de arts achtereenvolgens het gebruik, de werking en de bijver schijnselen van „de pil". Na een pauze gaf hij de aanwezigen gelegenheid tot het stellen van vragen over z'n onderwerp en eventuele andere aspecten der geboorteregeling, 'n gele genheid, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Een enigszins buiten het kader van zijn inleiding vallende, maar daarom niet minder belangrijke stelling van de arts was, dat „geboorteregeling niet hetzelfde is, als geboorte beperking. De NVSH wil alleen hulp bieden bij een verantwoorde bepaling van de gezinsgrootte". In zijn betoog stelde dr. Aafjes on der meer: „Te veel mensen menen nog, dat het niet juist is om over deze din gen te spreken en hierdoor blijft er een angst, die een verantwoorde beslissing in de weg staat." Over het gebruik van de pil zei hij: „De meestgebruikte pil tegenwoordig in Nederland is Lindiol 2,5 mg van Organon. Dat 2,5 mg slaat op de werk zame stof, die een gewicht heeft van 2,5 milligram. De oude pil, uitsluitend Lindiol genaamd had een werkzame stof van 5 mg." Om te illustreren hoe veel of liever hoe weinig 2,5 mg is, had de inleider een klein glazen buisje meegebracht, waarin van een wit poe der, dat gewicht aanwezig was. Het waren slechts enkele korrels alleen bij goed opletten waarneembaar. Het gebruik was volgens dr. Aafjes zeer eenvoudig. Hij raadde aan de pillen er gens te bewaren, waar men ze niet missen kan: bij de wekker of tanden borstel. Voor de heer Aafjes overging op de werking van de pil noemde hij enkele cijfers over het gebruik van dit middel in de USA. Hieruit bleek, dat waar er in 1961 nog slechts 500 duizend vrou wen dit middel gebruikten, dit in 1965 reeds uitgegroeid was tot het tienvou dige, of 5 miljoen. Om de werking van de pil te verkla ren gaf de inleider eerst een beschrij ving van de baarmoeder en de orga nen, die daarmee in verband staan. Daarna vertelde hij een en ander over de werking van deze organen. Hieruit bleek, dat de werking van deze orga nen voornamelijk geregeld wordt door een aantal hormonen die in een wisselwerking ontstaan door een prik kel vanuit de hypofyse, een orgaan 'on der de hersenen, maar zelf weer een prikkel aan de hypofyse geven om een ander hormoon te vormen, dat anders gericht is. In totaal worden 4 hormo nen gevormd. Van deze zijn er voor de pil twee be langrijk, nl. het oestrogeen en het progrestron. Omdat het onmogelijk is deze hormonen door de mond in te ne men, zou men eigenlijk via injecties moeten werken. Men is er echter in geslaagd de langs chemische weg pro gesteron- en oestrogeenachtige stoffen te bereiden, die dezelfde gewenste uit werking hebben. De pil verhindert de ontwikkeling van de aanwezige eicellen en voorkomt tevens, dat de eierstokken zich bewe gen, zodat er geen ontwikkelde eicellen in kunnen komen. Aan het slot van zijn betoog behan- de de spreker de waargenomen bij verschijnselen. Soms treedt hoofdpijn op, of mis selijkheid. Ook deze verschijnselen ver dwijnen vaak na enige maanden. In dien niet,dan is ook hier weer een an der merk te proberen, of men moet de ze (veelal lichte) nevenverschijnselen afwegen tegen de voordelen van de on mogelijkheid om zwanger te worden. Veel komt voor, dat men in gewicht toeneemt. In het begin is dit een gevolg van het feit, dat het lichaam meer vocht vast houdt en blijft men dus na enige ge- wichtstoeneming op hetzelfde peil, vaak ook komt het voor, dat de eetlust be vorderd wordt. Deze oorzaak is moeilij ker te verhelpen. Veel zal van de ge- bruikster afhangen, of ze de zelfbeheer sing op kan brengen niet meer te eten, dan noodzakelijk is. De toegeschreven bijwerkingen van de pil, als trombose en kanker, werden wat de eerste betreft volledig van de hand gewezen en wat de tweede betreft merkte dr. Aafjes op, dat daarvan niets bewezen is, noch bij de vrouwen, die de pil gebruiken, noch bij de dier proeven, waarbij reeds verscheidene ge neraties met de pil behandeld zijn. Trombose komt bij vrouwen die de pil gebruiken even vaak voor als bij de niet-gebruikers. AMERONGEN Zaterdagmiddag zal door de leden van de muziekvereni ging „Ons Genoegen" ten behoeve van het uniformfonds weer oude kranten, tijdschriften e.d. worden opgehaald. Men wordt verzocht de pakken vanaf 14.00 uur gebundeld aan de weg te zet ten. VEENENDAAL Na twee jaar Mulo, twee jaar HBS en drie jaar kweekschool z.it Gerrit Harde man uit Veenendaal nu bij de ge neeskundige troepen als dienstplich tig soldaat. Toch is het niet deze loopbaan, waardoor hij bekendheid geniet, maar wel het feit, dat Gerrit de man is, die in Veenendaal de ac tie Bijbels voor Vlaanderen geleid heeft. In totaal zijn er in Veenen daal 130 bijbels ingezameld voor deze actie, die begin deze maand eindigde. Een opbrengst, waarmee Gerrit wel tevreden, maar niet vol daan is. Naar zijn mening hadden het er heel wat meer kunnen zijn. Met zijn 20 jaar heeft Gerrit (be lijdend lid van de christelijke ge reformeerde Bet hel kerk) al een ze kere evangelisatieloopbaan" ach ter de rug. Tweemaal nam hij deel aan een zogenaamde kruistocht in België, de eerste maal in het Zuid- vlaamse plaatsje Barichem en vorig jaar tijdens de paasvakantie in de omgeving van Brussel. Die kruis tochten deden bij hem het plan rij pen om deze actie van de grond te helpen en gaven hem waarschijnlijk ook de moed om dit vol te houden. Oerrit Hardeman kwam met het evangelisatiewerk in Vlaanderen in aanraking, toen hij ongeveer twee jaar geleden een I.C.C.C.-weekend in Driebergen bijwoonde. Tijdens dit weekend werd door des coördinator van het evangelisatiewerk in België, ds. Gravendeel, een referaat over dit werk gehouden. Spontaan stond Gerrit toen een deel van zijn zomervakantie af. „Hef is mooi werk in België" vindt hij, „heel anders, dan in Nederland. Op Nederland is van toepassing wat een Belgische vrouw eens tegen me zei: Jn Nederland wonen li miljoen theologen". In België is het besef ran de godsdienst en ook de eigen mening daarover veel kleiner, dan hier. Men laat het vaak aan „me neer pastoor" over, om uit te ma ken, wat goed en kwaad is. Overi gens, België gaat door voor een Rooms-Katholiek land, ongeveer 90 pet. staat-als RK ingeschreven, maar van die groep heeft volgens mij zeker 90 pet. geen binding meer met de kerk'. De Bijbel vindt hij voor België noodzakelijk. In de meeste gezinnen is er geen enkel exemplaar aanwe zig ,Ja, je bent zelfs al blij als er een vergeeld exemplaar van het Jo- hannesevangelie in huis is, dan heb je tenminste een aanknopingspunt". De ingezamelde Bijbels gevraagd waren er 10.000, de opbrengst was ruim het dubbele zullen zeker hun weg vinden meent Gerrit. Het is echter de vraag ook voor hem of al deze bijbels werkelijk gelezen zullen worden. „Maar een deel van de uitgereikte bijbels zal zeker aan het doel beantwoorden. Och, het moet zo zijn, dat iedereen, die een bijbel heeft afgestaan, deze bege leidt met gebed. Alleen, als er een dergelijke begeleiding is, kan het werk slagen". Was het niet meer dan behoorlijk geweest om tevoren met de RK-kerk overleg te plegen en eventueel deze bijbelactie ook de verspreiding gezamenlijk te doen. ,Jk geloof niet, dat dit mogelijk geweest was. Dat ligt in België al lemaal nogal moeilijk. Ik denk, dat de Roomse kerk daar gezegd zou hebben: België is een katholiek land en daar moeten jullie je niet mee bemoeien". Volgens Gerrit Harde man is het werken in België moei lijk, omdat vélen wat wantrouwend tegenover de evangelisatie staan. „We hebben ons eigen geloof', wordt er volgens hem nogal eens gezegd Ook heeft de actie van de Jehovas Getuigen, die enkele jaren geleden daar op zeer grote schaal werd ge voerd, de mensen wat „kopschuw' gemaakt. Toch komen er vaak mooie contacten. Ook worden er kerken opgericht in de plaatsen, waar we een dergelijke kruistocht gehouden hebben. In Barichem bij voorbeeld is sinds onze kruistocht van bijna twee jaar geleden een groepje gevormd van ongeveer £5 mensen, dat heel enthousiast en trouw is. Uit zo'n kern kun je voort bouwen", verklaarde Gerrit. In november komt Gerrit Harde man uit dienst. Zijn plannen voor na die tijd zijn nog zeer vaag. Eén ding is zeker: niet meer terug naar de kweekschool. Die school heeft veel vakken, waar Gerrit weinig voor voelt. Hij noemde muziek, handen arbeid en gymnastiek. ,J)at is op de kweekschool natuurlijk erg be langrijk, maar ik voel daar niet zo voor. Andere vakken vind ik wel in teressant. Ik ben nu bijvoorbeeld be zig met een cursus toegepaste psy chologie". Hij hoopt iets te kunnen gaan doen in de evangelisatie of zending. De mogelijkheden daarvoor heeft hij nog niet allemaal bezien, daarvoor denkt hij trouwens nog de tijd te hebben. Of het in zijn kerk mogelijk is om dergelijk werk als „full-timer" te gaan doen weet hij niet. ,J)at is ook niet zo erg, je moet je niet te veel gebonden voelen door de kerkmuren. Die zouden er eigenlijk helemaal niet moeten zijn. Ik zal wel zien wat er van komt".

De Vallei | 1967 | | pagina 3