Britse kansen op lidmaatschap EEG nog onzeker Den Haag wil Wilson helpen Wellicht langere leerplicht Boterblommetjes trakteerden Auto-importeurs deden hellins op R.A.I. goed zaken \fieuw M nu zeil iglo loempia's Bij gesprek nog niet alles koek en ei maar ook geen diepgaande problemenzegt Zijlstra Nederlanders zijn maar n zuinig volkje Op TV gezien? Al geprobeerd? 1 paar gratis Dr. ir. Mansholt overleden scheurhoest keelpijn? theelepeltje Nattermann hoestsiroop zie-zo! Opel komt met nieuw type: Commodore ,Een groter huis staat bovenaan op ons lijstje" Amerikaans journalist: STRIPTEASE" GOEDE WOORDEN Dood jongen op ijs door hartafwijking Kardinaal Frings tegen N.P.D. Minder vet gegeten DIRECTEUR-GENERA A L AR BEID S VOORZIENING Schepeling schopt bootsjongen bij ruzie overboord Italiaan in Deventer met mes gestoken AKI in Emmen krimpt in Weer stagnatie bij Manchesters boek Anti-Franse actie in Saigon D '66 verdeelde ons land in districten Geld gezocht voor Kanaal-tunnel mm ONDANKS SOMBERE VERWACHTINGEN Zwakzinnigenzorg Ze zijn er! Iglo loempia's. U haalt ze vers uit de diepvries. U bakt ze zelf knappend vers! Ontdek nü hoe lekker loempia's kunnen zijn. Geniet er dit weekend van! 79 CENT PER STUK Sneller luik voor Apollo AARDBEVING IN MALANG Vraag spaarkaart DINSDAG 28 FEBRUARI 1967 DEN HAAG De leerplicht zal mis schien verlengd worden tot negen jaar. Dat is een van de drie punten waarop het ontwerp-Leerplichtwet 1968, die mi nister Diepenhorst (onderwijs en weten schappen) bij de Tweede Kamer heeft ingediend, verschilt van de huidige leer plichtwet. De nieuwe leerplichtwet zou moeten ingaan op 1 augustus 1968. De twee andere punten zijn: een ge heel nieuw systeem voor toezicht op de naleving van de leerplicht en gelijkstel ling van schippers en andere trekkenden met hen die een vaste verblijfplaats heb ben. Het toezicht op de naleving van de leerplicht zal gaan berusten bij de ge meentebesturen. De rijksinspectie van het onderwijs wordt dus van die taak ontheven. De commissies tot wering van schoolverzuim zullen verdwijnen. De verlenging van de leerplicht tot 9 jaar kan voorlopig nog niet worden in gevoerd. Dat zou de rijkskas te veel gaam kosten omdat tegelijkertijd de Wet op het voortgezet onderwijs van kracht wordt. AMSTERDAM De Nederlanders zijn maar een zuinig volkje, vindt de in Amsterdam wonende Amerikaanse jour nalist Jules B. Farber in zijn pas ver schenen boekje Holland in focus. „Men ziet het in de vorm van het koektrommeltje, dat bij de koffie rond gaat en dan snel wordt gesloten en te ruggezet in de kast. Men ziet het ook aan het speciale rek in het Stedelijk Mu seum in Amsterdam waarop de bezoe kers hun aangestoken sigaren kunnen bewaren en aan de flessenlikkers waar mee de huisvrouw de laatste kloddertjes vla uit de flessen haalt", aldus Farber. Hij wijt deze zuinigheid aan „het cal vinisme en de dreiging van de zee die zo diep in het Nederlandse volkskarak ter zijn geworteld dat kwistigheid wordt beschouwd als een onvergeeflijk kwaad". „Op de stranden kunnen de toeristen zich vermaken met een gematigde vorm van striptease die men overal kan zien opvoeren. Nederlandse badgasten kle den zich achter handdoeken uit en aan en gooien daarbij de traditionele kuis heid overboord om de prijs voor het ge bruik van een badhokje uit te sparen", hekelt de Amerikaanse journalist. Farber heeft ook ontdekt dat de Ne derlanders zo graag verkleinwoorden ge bruiken. De Nederlander zet overal „tje" achter, terwijl de Amerikaan alles lie ver op „king size-formaat" zegt. Merkwaardig vindt Farber het dat in Nederland „niemand te oud of te cy nisch is om op zijn verjaardag ware hor den van gelukwensers te ontvangen die deze gelegenheid van de allergrootste betekenis vinden". Hij schrijft dat hij en zijn vrouw er veel plezier in hadden gehad toen ze voor het eerst hun namen hadden ontdekt op een verjaardagska lender in een toilet. Farber heeft in zijn boekje ook veel goede woorden over voor Nederland. Hij roemt de welvaart, het ontbreken van armoede, het Noordzeekanaal („Het diepste, breedste en dus grootste ka- naai in de wereld voor zeeschepen, zelfs groter dan het Suez- en het Panama kanaal"), de sluizen, de industrialisatie, de Nederlandse efficienty, ondernemings lust en vlijt. Jules B. Farber is in 1965 voor zijn opbouwende publikaties over Nederland in de Amerikaanse pers onderscheiden met de Willem de Zwijger-prijs. AMSTERDAM Sectie* heeft uitge wezen, dat de vijftienjarige Ronnie Stern, die zaterdag tydens een vechtpartijtje op de Jaap Eden-IJsbaan in Amsterdam stierf, een ernstige afwijking van het hart had. Sporen van geweld zijn op het lichaam niet gevonden. Daarom heeft de officier van justitie, Mr. J. E. Vriesema, afgezien van ver volging van de jongen met wie Ronnie op de ijsbaan heeft gevochten. KEULEN „Wij moeten waakzaam zijn als wij niet willen dat de onmen selijkheid van de nationaal-socialistische dictatuur eens weer de kop opsteekt", zo zegt kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, in een herderlijk schrijven, gepubliceerd ter gelegenheid van de „week van de broederschap", die van 5 tot 12 maart wordt gehouden. Kardi naal Frings, die kortgeleden door het weekblad van de Joodse gemeenschap van Duitsland beschuldigd is van uit latingen in anti-semitische zin, zegt in dit herderlijke schrijven, dat de Duitse Joden „op de vreselijkste manier" van deze dictatuur te lijden hebben ge had. Minstens 6 miljoen Joden waren door de nazi's vermoord. Dat er duizen den medeplichtigen gevonden zijn om Hitiers demonische plannen uit te voe ren, zou de onuitwisbare schande blij ven voor het Duitse volk. DEN HAAG De Nederlander was het afgelopen jaar meer bedacht op zijn postuur. Zijn verbruik aan vet was al thans geringer dan het jaar daarvoor en bedroeg gemiddeld 80,12 (in 1965: DEN HAAG De Britse premier heeft gisteren ervaren dat Nederland het streven van Engeland naar toelating tot de Europese Economische Gemeen schap ondersteunt. Tijdens de besprekingen die Wilson in Den Haag heeft gevoerd met premier Zijlstra en minister Luns (Buitenlandse Zaken) zijn geen problemen van diep gaande aard gerezen, „Al is nog niet alles koek en ei", zo zei minister-president Zijlstra. Ook gisteren weigerde premier Wilson een uitspraak te doen over de Britse 30,66) kilo, zo blijkt uit gegevens van kansen op een lidmaatschap en over het tijdstip waarop een verzoek officieel j tRohap voor mar*arine' vet" Het verbruik van boter liep terug van 4.28 naar 4,01 kilo per Nederlander, maar dat van margarine steeg van 19,34 naar 19,57 kilo. Het na-öorlogse hoogte- Een actie van Duitsland, Italië en Be- j punt bereikte ons land in 1963, toen per nelux terwille van Engeland zag minis- j inwoner 31,46 kilo vet werd verbruikt, ter Luns niet in het verschiet. Hij heeft z(jn Britse gasten ook terloops verteld, zal worden ingediend. Minister Luns meent dat het huidige tempo van bespre kingen en aftasten van posities moet worden gehandhaafd. „Er mag geen tijd onnodig verloren gaan". DEN HAAG In de nacht van zon dag op maandag is plotseling in Davos overleden dr. ir. D. R. Mansholt, direc teur-generaal voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. De heer Mansholt is ruim zestig Jaar oud in zijn slaap gestorven. Na zijn studie landbouwkunde trad de heer Mansholt neef van de landbouw kundige van de Europese Economische Gemeenschap in dienst van het mi nisterie van landbouw en visserij. Na de oorlog werkte hij bij de Rijks dienst voor uitvoering van werken (Duw), waarvan hij ln 1951 directeur werd. Bij de komst van minister Suur- hoff verhuisde hij met de Duw naar het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid. In 1954 vorige maand 121,4 jaar geleden kreeg dr. Mansholt de leiding van het nieuwe directoraat voor de arbeidsvoorziening. Gedurende de bezettingstijd maakte hij zich verdienstelijk in provinciale ver zetsgroepen, later gebundeld in het „Na tionaal comité" en het „Nationaal steun fonds". In 1944 verbleef hij enige maan den als gijzelaar in het kamp Vught. Dr. Mansholt was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. TIEL De rijkspolitie te water heeft gistermiddag de achttienjarige A. B. uit Zoutelande gearresteerd. Hij wordt ver dacht van poging tot doodslag. B. had tydens een vechtparty aan boord van de op de Waal varende tanker Druventia de zeventienjarige bootsjongen J. Porte- grijs uit Haarlem overboord geschopt. Toen de schipper na de vechtparty vroeg waar de bootsjongen was, ant woordde B.: „Die heb ik overboord ge schopt". De schipper vatte dit aanvan kelijk op als een grap, maar toen hij de bootsjongen nergens kon vinden, be greep hy dat het ernst was. De schipper meerde af om de boots jongen te zoeken. Portegrijs had echter ondanks zyn verwondingen kans gezien bij de Bisonbaai, enkele kilometers stroomopwaarts van Nijmegen, de oever te bereiken. Daar vond men hem uitge put. Hij werd onmiddeliyk naar het St.- Canisiusziekenhuis in Nijmegen ge bracht. ADVERTENTIE voor volwassenen Bronchlcum Elixir, voor kinderen Melroeum Forte. DEVENTER Een dertigjarige Ita liaan is gisternacht in Deventer ernstig gewond geraakt toen hij op straat werd aangevallen door een met een mes ge wapende man. De Italiaan wist het politiebureau te bereiken en vertelde daar wat hem was overkomen. Hij miste zijn gouden horlo ge De politie vond op de plaats waar de twee samen hadden gevochten een hou der voor een dolkmes en een stuk van de jas van de vermoedelijke aanvaller. EMMEN De A.K.U. In Emmen gaat het personeel inkrimpen. Aan 75 werk nemers is geadviseerd naar ander werk uit te zien en het bedryf per 1 juli aan staande te verlaten. Het betreft hier overwegend jeugdige personeelsleden van de technische dienst. Er wordt geen ontslag aangezegd. Het bedryf heeft toegezegd alle moge- lqke hulp te bieden by het vinden van een nieuwe baan. De oorzaak van de maatregel is het sterk verminderde werk in de sector nieuwbouw. dat Nederland niet bereid Is terwille van Engeland de gemeenschap te veria- ten. Engelands toetreding moet een onder werp van gesprek zyn van alle landen van de EEG. „Ik ben geen profeet", zei minister Luns en hy weigerde een ter- myn te noemen, waarbinnen hy veron derstelde dat de kwestie zou zyn opge lost. „Ik denk niet in termynen van maanden en jaren", zei de minister. Premier Wilson meent dat het ont- werp-verdrag tegen de verspreiding van kernwapens en Engelands toetreding tot de EEG twee afzonderlijke zaken zyn. Ondanks de bezwaren die er hier en daar bestaan met name tegen de inter nationale controle ziet de Britse rege ring dit verdrag niet als een mogelqk struikelblok. Vergeét niet, zei Wilson, dat Enge land een belangrijke bijdrage kan leve ren op het gebied van de technologie en zeker ook op het terrein van de kern energie voor vreedzaam gebruik. „Natuurlijk moeten we nagaan of er andere mogelijkheden voor Engeland zyn, indien het streven naar een lid maatschap van de EEG zou mislukken. Voorop staat echter dat het voor Euro pa en voor Engeland het beste is indien myn land toetreedt", zei Wilson voor zijn terugreis naar Londen. NEW YORK Bij het drukken van het omstreden boek „Dood van een pre sident" van William Manchester heeft zich weer een moeilijkheid voorgedaan, ditmaal betreft het een hooggeplaatste generaal. Volgens de uitgeverij Harper and Row had Manchester oorspronkelijk geschre ven, dat generaal Chester Clifton, mili tair adjudant van president Kennedy, na de moord op de president eerst zijn vrouw en de echtgenote van een ande re adjudant telefonisch had laten weten dat zij beiden ongedeerd waren en dat hij daarna pas met Washington de mi litaire en veiligheidsaspecten van het gebeurde had besproken. De generaal had echter verzekerd, dat hy eerst Washington had opgebeld. Daarop was de betrokken passage dienovereenkom stig gewijzigd, waarmee enkele dagen vertraging en extra kosten van 5.000 tot 25.000 dollar waren gemoeid, aldus de uitgeverij. SAIGON Ongeveer 500 Zuidviëtna- mese jongelui hebben het terrein van het Franse consulaat-generaal in Saigon waar voor het verbreken van de be trekking in 1965 de Franse ambassade was gevestigd bestormd en daar gro te schade aangerióht uit protest tegen de Franse houding inzake Viëtnam en de berichten over oprichting van een Zuidviëtnamese regering in balling schap in Parijs. geirenkorps" noemen staken alles in brand wat zij tegenkwamen en gooiden ruiten in met brokken steen ter grootte van voetballen. De twee-en-een-halve meter hoge hekken voor het terrein werden onder de voet gelopen. Vijf auto's moesten het ontgelden. Zij gin gen in vlammen op. De betogers slaag den er niet in in het zeven verdiepingen tellende gebouw door te dringen. DEN HAAG Democraten '66 heeft in een bijeenkomst van afdelingsvoorzit ters besloten het land in zes gebieden te verdelen. In elk van deze districten zul len regionale commissies tot taak krij gen nieuwe afdelingen op te richten. Via landelijke werkgroepen zullen de leden van D'66 bij het politieke beleid worden betrokken. Het bestuur hoopt op deze manier een uitwisseling van ideeën te krijgen tussen de fractieleden in de Tweede Kamer en de leden van D'66. In de eerste helft van september zal D'66 een groot congres houden. LONDEN Engeland en Frankrijk hebben besloten contact op te nemen met particuliere ondernemingen die be langstelling hebben voor deelneming in de financiering van een spoorwegtunnel onder het kanaal. Dit heeft het Britse ministerie van Verkeer gisteren be kendgemaakt. Eventuele gegadigden wordt verzocht zich voor 15 april bekend te maken. De kosten voor het project worden op 155 tot 170 miljoen Pond Sterling (1,55 tot 1,7 miljard gulden) geraamd. De bouw zal ongeveer vijf tot zes jaar in beslag nemen. Men hoopt de tunnel omstreeks 1975 in gebruik te kunnen nemen. AMSTERDAM De autofabrikanten komen nu met het nieuws dat zij de RAI onthielden. Zij laten hun nieuwe auto's liever hun debuut maken op de autotentoonstelling van Genève, die de volgende week wordt geopend en die door de internationale autowereld als hét voorjaarsevenement wordt be schouwd. Nu al laten de fabrieken de foto's zien van de auto's die zy straks in Genève uit zullen brengen. Opel komt met een heel nieuw type voor den dag, een auto tussen de Re- kordserie en de serie grote Opeis in. Voor de nieuwe Opel Commodore wordt het koetswerk van de Rekord gebruikt, maar de wagen heeft een eigen zescilin der motor, een aangepast onderstel en hy is zeer luxueus aangekleed. Prijzen in de orde van twaalf tot veer tienduizend gulden liggen in de ver wachting. De nieuwe 2,5 liter zescilinder motor ontwikkelt 131 SAE-pk., genoeg voor een acceleratietyd van dertien seconden voor 0-100 km/u en een topsnelheid van 175 km/u. De Commodore wordt als twee- en vierdeurs sedan en als hard-top coupé geleverd. Fiat komt ook met groot nieuws naar Genève: twee prachtige coupés op basis van de Flat 124 en de Flat Dino, met Ferrarimotor. Daimler-Benz komt naar Genève met een sterkere motor in de sportieve twee persoons 230SL. Deze heeft de motor van de 250SE gekregen en heet nu voor taan 250S1. ELST Terwijl in het St.-Elisa- beth-gasthuis in Arnhem de vierling Botterblom uit Eist gistermorgen in de couveuse een vloeibaar ontbijt kreeg,, trok vader Botterblom (34) in zijn eenvoudige woning zijn stropdas recht voordat hij de kindertjes bij de burgerlijke stand ging aangeven en stapten Frits (10), Sjakie (9) en Ge rard (7) op hun fiets om naar school te gaan. Op de bagagedragertjes van hun fietsen lag, voor alle drie, een kilo toffees, want er moest op school wor den getrakteerd. „Het kan er moei lijk af", vertelde gistermiddag vader Botterblom, nog nauwelijks bekomen van de emoties, „want met mijn weekgeldje kom ik er niet." „Vooral in deze dagen moet er dik geld bij", zegt hij, terwijl zijn hand wat onzeker een kistje sigaren laat rondgaan onder de vele belangstel lenden die uit zijn mond willen ho ren hoe nu die vier kindertjes ter wc - reld zijn gekomen. „Neen", zegt vader Botterblom, „breed hebben wë het niet. We kun nen van alles gebruiken, maar bo venaan de lijst staat een nieuw en groter huis. Maar die worden bijna niet meer gebouwd en dan komt er nog bij dat ik er ook beslist een stuk je land bij wil hebben. Ik heb zestig varkens en alleen daardoor komt het dat we met zijn allen aan het eten kunnen blijven." Op hetzelfde moment vergadert op zo'n 10 kilometer afstand het ge meentebestuur van Eist, dat de kop pen bij elkaar heeft gestoken om te zien hoe het gezin het best kan wor den geholpen. Veel geschenken zijn er nog niet binnengekomen. Een enkele fruit mand geeft het zolderkamertje waar mevrouw Botterblom (39) ligt bij te komen van de bevalling, wat fleur. De 19-jarige leerling-kraamver zorgster Truus Tljssen uit Andelst, zwaait ondanks haar jeugd en oner varenheid met charme en bekwaam de scepter in het gezin Botterblom. Van de zeven andere kinderen zitten er nog maar drie op school. De jongste is precies 13 maanden. „Het valt niet mee", zegt Truus Tijssen, „want ik doe het werk nog maar heel kort. Dit is pas het zes tiende gezin waarin ik help, maar ik had het voor geen goud willen mis sen. Het is een geweldige ervaring voor zeven kinderen te mogen zor gen, terwijl er nog vier in de couveu se liggen." Dit is het dan, het gezin Botter blom uit Eist, dat vrijdag werd verblijd met de vierling. Links op het bed Gerard (7), Johan (13 maanden), op de arm van zijn va der, de heer Botterblom, Margriet (3), tussen haar vader en moeder, rechts op het bed Henk (4), Sjakie (9), Frits (10) en op de voorgrond Jos (5). Leerling-kraamverzorgster Truus Tijssen uit Andelst, die met charme in het gezin de scepter zwaait. dr. AMSTERDAM Tegen alle verwachtingen in zyn er op de RAI goede zaken gedaan. Er werden meer auto's verkocht dan op vorige tentoonstellingen, hoewel er minder pubUek kwam. De RAI is kenneiyk meer een koopbeurs aan het wor den, minder een kijkspel. De autohandel maakte zich voor 1967 niet veel Illusies. Eind januari nam men met enige verbazing een opleving van de markt waar. die ln februari doorzette, geholpen door de RAI-tentoonstelling. Voorzichtig wordt nu hier en daar al ge zegd dat 1967 toch weieens mee zou kunnen vallen, als tenminste de goede ver kopen niet voor een te groot deel aan het zachte weer zijn te danken. De nieuwe Opel Commodore, waarmee Opel de concurrentiestrijd gaat aanbinden in de klasse van de vrij zware Europeanen. Dat laatste zou betekenen dat mensen die in april-mei een auto hadden willen kopen, dat nu al hebben gedaan, wat een te vroege inzet van de slappe zo mertijd tot gevolg zou kunnen hebben. Gisteren werden de resultaten van de Rai overal bij de importeursbedrijven besproken. De bedrijven die de num mers één tot en met tien bezetten op het ranglijstje op basis van omzet in eenheden, waren stuk voor stuk dubbel en dwars tevreden. General Motors (Opel, Vauxhall, Ca dillac, Buick, Pontiac, Oldsmobile): „De Rai is voor ons bijzonder bevredigend geweest. Er was veel serieuze belang stelling, bij ons gold die relatief in het bijzonder de Rekords, de grote Opeis en de Amerikanen. Van de verkopen had bijvoorbeeld 25 procent betrekking op Amerikanen. Dat vonden we nogal ver bazingwekkend." PON'S AUTOMOBIELHANDEL (Volkswagen): „Deze Rai is een goede Rai geweest. De meeste belangstelling van het zeer prijsbewuste publiek ging uit naar de kever-serie. Speciaal het model onder de vijf mille trok enorm de aandacht." Zeer tevreden FORD NEDERLAND„We zijn zeer tevreden. Onze verwachtingen zijn ver overtroffen. De meeste belangstelling genoten bij ons de Cortina 1200 en Cor tina GT. Ook de hele Taunus-serie is trouwens goed verkocht." LEONARD LANG (Fiat): „In januari hebben we ook al goed verkocht. We j hollen gewoon door. De Rai was stuk ken beter dan vorige keren. Speciaal de 124 is erg veel verkocht. Ook was er duidelijke invloed van de prijsverlaging van de 850 Coupé en Spider." ADVERTENTIE RENAULT NEDERLAND: „We heb ben twee tot drie keer zoveel verkocht als op vorige Rai tentoonstellingen. Het publiek was veel serieuzer. Onze stout ste verwachtingen zijn overtroffen. In het bijzonder de Renault 8 is, ook al door de recente prijsverlaging verkocht, ook aan mensen die hun eerste auto kochten." AUTOMOBILES CITROëN: „De koop lust van de privérijder is niet gedaald, eerder het tegendeel. Wel was er opval lend veel belangstelling voor de Deux Chevaux en de AMI-6. Misschien dat het publiek wel meer op zuinig rijden uit is. Prettig was dat er vooral werke lijk geïnteresseerden naar de Rai kwa men." DAF: „Wij vonden het fijn aan het publiek te merken dat onze auto's niet langer worden beschouwd als vooral ge schikt voor mensen die in geen andere auto kunnen leren rijden. De instelling ten opzichte van de Dafs is veel posi tiever. Er is uitstekend verkocht ook, zowel Daffodils als 44's. Het gebeurde nogal eens dat mensen die een 44 wil den kopen, op grond van de prijs toch maar liever tot een Daffodil besloten." SIMCA NEDERLAND: „Wij hebben nog nooit zo'n Rai meegemaakt. De be langstelling van serieuze bezoekers was geweldig. Speciaal op de 1000-serie en op de 1501 GLS hebben we veel orders geboekt." AGAM (Mercedes): „Er kwam behal ve de weekeinden, een zeer serieus pu bliek. Wij zijn zeer tevreden over de resultaten en verwachten nog veel van op de Rai gemaakte afspraken voor de monstraties aan huis." GEBR. NEEFKENS (Peugeot): Het gaat goed met de verkoop, maar het is natuurlijk moeilijk om te beoordelen wat de invloed van de Rai is. De prijs verlaging van de 204 had onmiddellijk speciale belangstelling tot gevolg." WASHINGTON Amerikaanse ruim tevaartdeskundigen zijn een verbeterd, sneller te openen luik voor de Apollo- cabine aan het ontwerpen. De astronau ten Grissom, White en Chaffee kwamen op 27 januari om het leven bij een brand In hun cabine, doordat ze blijk baar niet in staat waren hun luik te openen. Het kostte ongeveer 90 seconden om het oude, dubbele luik te openen. Ge werkt wordt aan een naar buiten schar nierend luik, dat in twee seconden open gaat. In de cabine bevond zich een han del om de druk te verminderen en de deur te kunnen openen, maar niets wijst er op dat de omgekomen astronau ten hier gebruik van hebben gemaakt. Uit medische rapporten blijkt dat de astronauten om zijn gekomen door ver stikking als een gevolg van het inade men van koolmonoxyde. De astronau ten ademden ook rook in en liepen tweede- en derdegraads brandwonden op, die echter op zichzelf niet dodelijk waren. HAAG Staatssecretaris Bartels laat onderzoeken waar en hoe vaak zwakzinnigheid in ons land voorkomt. In Nederland worden alleen al jaarlijks meer dan achtduizend zwak zinnigen geboren. Het totale aantal zwakzinnigen wordt geschat op drie honderdduizend. Voor slechts een klei ne groep is plaats in inrichtingen. Dit blijkt uit een vraaggesprek dat Ruim Zicht, het blad van het NKV, met dr. Bartels heeft gehad. Dr. Bartels wil via de Wet op de zwa re geneeskundige risico's en de Zieken- huiswet de patiënten beter opvangen. Volgens hem moeten er observatiekli nieken komen van waaruit adviezen kunnen worden gegeven over de plaats van de zwakzinnigen in de maatschap pij. In de bestaande inrichtingen zijn op het ogenblik 25.600 psychiatrische en 23.000 zwakzinnige patiënten opgeno men. Van de ruim twaalfduizend psy chisch gestoorde bejaarden in ons land worden er 8600 in psychiatrische inrich tingen verpleegd. DJAKARTA Op 20 februari zijn bij een aardbeving te Malang 51 perso nen om het leven gekomen, zo meldt Antara. Bovendien werden 370 personen gewond, terwijl ruim 2.000 huizen ver woest en 3.000 huizen beschadigd wer den. Tenminste 78 moskeëen en kerken zijn onherstelbaar beschadigd, aldus Antara. Het reddingswerk is nog in volle gang. Het leger assisteert daarbij. In de puin hopen wordt nog steeds naar doden en gewonden gezocht. Het feit, dat het neuws over de ramp eerst nu in Djakarta is ontvangen, wordt toegeschreven aan de slechte verbindingen in Indonesië. De laatste weken werken op Java verscheidene vulkanen. ADVERTENT1F

De Vallei | 1967 | | pagina 7