Veenendaals - dagblad Voor 13 maart akkoord anders worden acht miljoen fondspatiënten „particulieren" Huisartsen stellen fondsen ultimatum Conflict nu „met mes op Buiten iët-Cong gebruikte traangas tafel KANS OP ONLUSTEN IN INDONESIË Grote schade in Achterhoek door windhoos Een krant die bij en boeiend is STORM RAASDE DOOR WEST-EUROPA ZEVEN DODEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Uftt'ih' Prettig om te dragen mooi om te zien Vraag naar de Libelle-spaar- kaart: 13" paar gratis! Echtgenote Soekarno op Schiphol Wisselend bewolkt Johnson vraagt meer geld voor ruimtevaart Bevrijdingscomité Nieuw-Guinea doet beroep op V.N. Monteur onder aanhangwagen Lentemaand NYLONS Deining in Engeland in r.-k. kerk Arabieren vermoord in Aden Als Volkscongres bijeen is Neerslaan Bur. voor redactie en administrate: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. WOENSDAG I MAART I967 4le JAARGANG WASHINGTON President Johnson heeft aan het congres om aanvullende gelden verzocht voor het ontwikkelen van een door kernenergie aangedreven raketmotor voor bemande ruimtevaart. Voor het komende begrotingsjaar is daarvoor 91 miljoen dollar nodig, de motor zal Rover worden genoemd en moet de V.S., tevens op atoomgebied nieuwe mogelijkheden opleveren. De NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, tekent hierbij aan dat een atoomraket niet zal wor den gebruikt voor lanceringen vanaf de aardoppervlakte, maar in een later sta dium tijdens ruimtevluchten zal worden ingezet. NEW YORK Het „Comité voor de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea" heeft dinsdag in de perskamers van het hoofdkwartier der Verenigde Naties een „zeer dringend beroep" verspreid, waarin gewag wordt gemaakt van ver volgingen door de Indonesische autori teiten in het voormalige Nederlandse gebiedsdeel, thans YVest-Irian. Het comité, gevestigd in Delft, roept de VN-leden op stappen te ondernemen bij de Indonesische autoriteiten om de „onmiddelijke vrijlating van de politie ke leiders van de negroïde volken van Westelijk Nieuw-Guinea, die zich thans in de gevangenis bevinden", te bewerk stelligen. Ook moeten de VN-leden volgens de oproep van het comité, bij de Indonesi sche autoriteiten aandringen op toela ting tot West-Irian van de in balling schap levende politieke leiders opdat deze in vrijheid „bij kunnen dragen tot de meningsvorming van hun landgeno ten." Tenslotte wordt geëist, dat Indonesië nog dit jaar bekendgemaakt hoe het de uitvoering van het recht van zelfbe schikking van het volk van voormalig Westelijk Nieuw-Guinea wil verwezen lijken, zoals het verplicht is krachtens het overdrachtsakkoord van 15 augus tus 1962. Dit akkoord voorziet in een volksstemming in 1969 over de toekom stige status van het gebied. UTRECHT. De 20-jarige verwar mingsmonteur J. M. van Genderen uit Vlanen is in het Diaconessenziekenhuis in Utrecht overleden aan de verwondin gen, die hij had opgelopen bij een on geluk, dat dinsdagochtend op de Gam- hiadreef plaatshad. Hij trok daar met enkele mede-arbei ders een aanhangwagentje, dat om sloeg, toen het over een even boven het wegdek uitstekend riooldeksel reed. De heer Van Genderen kwam onder de aanhangwagen terecht. ADVERTENTIE 'Telden zien wij ons optimisme en vertrouwen in Lentemaand door de daad bevestigd; zij kan voor ons integendeel nog heel wat kou en zelfs sneeuw in petto houden en we zien helaas maar dl te vaak, dat maart zijn staart roert. Vriendelijk kwispelen is er eigenlijk slechts zelden bij, ook al begint naar almanak en kalender op de 21e officieel het voorjaar. Toch ruiken we haar zo te zeggen in de vers omgelegde akker en aan de mest op het land en we bemerken haar komst vooral in de met liefst twee uren lengende dagen. Langs de sloot raakten de katjes der elzen uitge bloeid en in de hof die van de hazels, terwijl de vrouw van de buitenman de inhoud van kleerkast en kist uit de rnufheid in de frisse lucht brengt. De boer hoopt op droog weer, dat het overtollige nat uit de grond haalt, we kijken uit naar speenkruid, dotters, klein hoefblad, taxus, wilg en paarse dovenetel, luisteren naar de aan groeiende vogelzang en kijken na, of het eerste kievitsei in de krant staat. Soms is dit tegen het midden der maand reeds het geval, maar gemeen lijk duurt het tot de lentedag. Tevoren valt er allerhande aardig ceremonieel op te merken onder die kieften. In de loop van maart begint het edelhert 't gewei te verliezen: van de kapitale stukken het eerst. Wat zijn de dor pelingen plots druk in groente- en bloementuin. Als ge zulke voorberei dingen ziet, begrijpt ge de betekenis van de biddag voor het gewas, op welke in menige Gelderse kerk de zegen wordt gevraagd voor wasdom en goede oogst. 1. Lentemaand A. B. WIGMAN SAIGON In oorlog.w.on« C in Viet nam zijn hevige gevechten uitgebro ken, waarbij een Amerikaanse infan- teriecompagnie zware verliezen leed. Tegen een andere eenheid werd traan gas gebruikt. Toen operatie Junction City oplaaide, werden Amerikaanse troepen ge dwongen gasmaskers te dragen. Deze eenheid leed echter geen verliezen. Een compagnie van 178 man leed zwa re verliezen bij gevechten 32 km ten noordoosten van de stad Tay Ninh bij de Cambodjaanse grens, die bijna 12 uur duurden. In de Senaat is het tot urenlange ver hitte debatten gekomen over de aan pak van de Vietnamese oorlog. Senator J. W. Fulbright (democraat-Ar kansas) voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen en voorman van de zogenaamde „dui ven", pleitte dringend voor stopzetting van de bombardementen op Noord- Viëtnam, vermindering van de troe pensterkte en een eerzame schikking door onderhandelingen. Senator Richard B. Russell (democraat- Georgia) voorzitter van de commis sie voor strijdkrachten en woordvoer der van de „haviken" drong aan op de bombardementen met inbegrip van beschietingen door de marine, en militaire druk om beëindiging van de vijandelijkheden af te dwingen. LONDEN Een Britse pater Je zuïet, die een aartsbisschop van kette rij had beschuldigd, heeft deze be schuldiging ingetrokken. De 73-jarige mgr. Thomas Roberts S. J., die aartsbisschop van Bombay is geweest, opperde zondagavond in een toespraak aan de universiteit van Cam bridge het denkbeeld, dat het geweten het standpunt van de rooms-katholie- ken moet bepalen met betrekking tot de geboortenbeperking, het gemengde huwelijk en abortus. De 55-jarige pater Jezuïet Joseph Christie, die in de zaal zat, stond hier op op en zei, dat hij niet lijdelijk kon toezien dat een aartsbisschop een kette rij verkondigde. Aan de bijeenkomst werd toen een einde gemaakt. In een andere kwestie, die de gemoe deren van de Britse katholieken in be roering houdt, is een wending geko men. Het gaat hier om het optreden van de generaal van de orde der Do minicanen tegen pater McCabe, die hoofdredacteur was van het blad van de Engelse Dominicanen „New Black Friars". Pater McCabe had in het blad de r.-k. kerk „corrupt" genoemd. Daar op kwam Rome tussenbeide waarna de pater als hoofdredacteur werd ontsla gen. Dit heeft een storm van protest in Engeland ontketend. ADEN Bij de begrafenis van zes mensen, die bij een ontploffing om het leven kwamen, heeft een woedende me nigte dinsdag in Aden twee Arabieren doodgeranseld. De explosie deed zich maandagavond voor in de woning van Abdoel Ka wee Mackawee, die premier van Aden is ge weest. Drie zoons van de voormalige premier, twee politiemannen en een nachtwaker kwamen hierbij om. Macka wee zelf was niet thuis. De beide ver moorde Arabieren zouden lid zijn ge weest van het in oppositie zijnde Zuid- arabische Verbond. UTRECHT Het geduld van de huisartsen is uitgeput \Is op maan dag 13 maart nog geen overeenkomst met de ziekenfondsen tot sfand zal zijn gekomen, zullen de artsen van die och tend acht uur af hun miljoen zieken fondspatiënten als particulieren be schouwen. Zij zullen dan gaan wer ken volgens het verrichtingssysteem. Dat betekent dat de fondsverzeker den hun huisartsen zelf moeten beta len. Het zag er gisteravond laat naar uit dat het inderdaad zover komt. Dr. H. Festen zei namens de ziekenfond sen dat er op basis van het ultimatieve voorstel van de artsen geen schijn van kans is op een akkoord. Hij wilde er zelfs niet met de artsen over praten. Stemt de ledenvergadering van de Landelijke Huisartsenvereniging met het advies van het bestuur in (en dat is te verwachten) dan is de breuk vol gens dr. Festen definitief. De kans dat de normale verhoudingen tussen huis artsen en ziekenfondsen zullen terugke ren, is dan verkeken. Wordt de breuk tussen artsen en fondsen niet geheeld, dan zullen de zie kenfondspatiënten acht gulden voor een bezoek aan de dokter moeten neertel len. Een visite aan huis komt op twaalf gulden. Applaus. Het doktersultimatum sloeg gister avond als een bom Ui tijdens de eerste openbare vergadering van de Lande lijke Huisartsenvereniging. Het werd met daverend applaus ontvangen. Nie mand was er tegen. „Wij hebben nu", zei de vice-voor- zitter dokter A. E. G. M. Weijenborg, „ons uiterste tolerantiepunt bereikt. Wij vinden het niet langer verantwoord de Nederlandse huisartsen nog langer hulp te laten verlenen zonder enige rechtszekerheid over de betaling. De art sen behandelen hun ziekenfondspatiënten nu al ruim 8 weken alleen op basis van goed vertrouwen". De LHV zal vandaag alle zes zieken fondsorganisaties een concept-contract sturen, „vrijwel conform het concept- Festen van de grootste twee fondsor- organisaties." Vrijdag zal de in de RAI te Amster dam te houden ledenvergadering haar besluit moeten nemen. Zegt zij „ja" te gen de gisteravond bekendgemaakte voorstellen van het centraal bestuur, dan zullen op 13 maart de „Richtlijnen betreffende een contractloze periode per 1 januari 1967" in werking treden. Minister Veldkamp en de ziekenfond sen zullen op de hoogte worden ge bracht van de voorwaarden waaronder de LHV alsnog bereid is tot een honore ringsregeling voor de gebruikelijke huis artsenhulp in abonnement. Zij behel zen: Totstandkoming van een regeling vóór 1 maart, geldend voor alle zieken fondsverzekerden, en ingaande op 1 ja nuari. mmmmrnmmm Mevr. Fatmawati Soekarno, die in Londen een medische behandeling heeft onder gaan, was gistermiddag op doorreis naar Parijs even op Schiphol. DJAKARTA In Indonesië wordt gevreesd dat er onlusten zullen uitbreken als het Volkscongres Soekarno afzet als president. Dat hl(jkt uit de Igende punten: Generaal SnV*.vt6 hcefv de justitie laten wefen dat de regering beschikt over bewijzen, waaruit blykt dat nog in vrijheid zynde communisten een nieuwe staatsgreep beramen; 0 In Djakarta zijn geweren en machinegeweren uitgereikt aan leden van het anti-communistische front van studenten. Al eerder werden in Ban doeng wapens aan studenten gegeven; 9 Een gevangen zittende communist heeft gedreigd dat zijn circa tweehon derdduizend communistische medegevangenen zullen uitbreken, wan neer de positie van president Soekarno in gevaar komt. De gewapende studenten, samenge-de-generaal Supardjo, die wordt gezien bracht in een bataljon „gele baretten hebben tot taak infiltratie van commu nisten in Djakarta te voorkomen als 7 maart het Volkscongres bijeenkomt. Het Volkscongres moet zich uitspre ken over resoluties van het parlement, waarin de afzetting en de berechting van Soekarno worden geëist. In een bijeenkomst met juristen zei Suharto: „Wij moeten niet aarzelen el ke poging van de communisten om „te rug te komen" neer te slaan. Wij moe ten krachtig optreden tegen communis tische resten". Het dreigement over het uitbreken van tweehonderdduizend gevangen com munisten werd uitgesproken tijdens de behandeling van de zaak tegen briga- als de militaire leider van de staats greep van oktober 1965. Een van de ge tuigen, Sudibjo, zei: „De gevangen communisten hebben een geheime code, waardoor zij op de hoogte blijven van de politieke ontwikkelingen. De code valt af te lezen uit het voed sel dat de gevangenen van hun familie krijgen. „Rijst, vermengd met pinda's betekent dat de situatie ernstig wordt Ik heb dat mengsel in de gevangenis ontvangen toen de studenten tegen Soe karno demonstreerden", aldus Sudibjo. Soekarno-gezinde jongeren hebben kort geleden een aanval gedaan op het gebouw van de plaatselijke wetgevende vergadering in Djokjakarta en verschil lende leden ervan afgeranseld, aldus delen diplomaten mee. In het proces tegen ex-generaal Su pardjo, die door het bijzondere militai re tribunaal wordt berecht wegens deel neming aan de staatsgreep, is de naam van Soekarno verscheidene malen ge vallen. Enkele getuigen vertelden dat zij Supardjo verborgen hadden gehou den, omdat zij geloofden dat hij onder speciale bescherming van de president stond. Een voormalige marine-officier, kapitein-ter-zee Suhardi, verklaarde dat Supardjo hem een door de president geschreven brief had getoond, waarin gevraagd werd de houder ervan alle hulp te geven. VARSSEVELD Een windhoos heeft gistermiddag omstreeks vier uur in en om Varsseveld in de Gelderse Achter hoek zeer zware schade aangericht. Ver gezeld van onweer en bijna volslagen duisternis, trok de bui over het centrum en het noordelijk deel van het dorp. Honderden televisiemasten sneuvelden. Schoorstenen werden vernield en talrij ke daken van woningen werden zwaar beschadigd. Het dak van een fabrieks gebouw werd ontzet. Sommige woningen moesten wegens gevaar voor instorting worden ontruimd. Dakpannen werden bij tienduizenden vernield. Ook vele fraaie bomen vielen aan de windhoos ten offer. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Tijdens een hevig onweer met zware windstoten is gistermiddag ook de nieuwe sporthal in Ulft in elkaar ge waaid. De sporthal zou vandaag geopend worden en heeft f 250.000,- gekost. Slechts een man was in het gebouw aanwezig; hij wist te ontkomen. Deze krant is dikker dan gewoonlijk en dat niet alleen om dat meer advertenties u vertellen dat het voorjaar wordt en dat Pasen in zicht komt u vindt er ook meer redactionele pagina's in dan u gewend bent geweest. Als oplettende lezer zult u trouwens in de afgelopen weken al meer veranderingen in ons blad hebben opge merkt en zult u ook vandaag enkele nieuwe dingen aan treffen nieuwe rubrieken, nieuwe medewerkers, een wat veranderde vormgeving ook. Dit alles is het resultaat van ons streven naar „meer en dieper" twee woorden die wel enige toelichting be hoeven. Meer wil niét zeggen dat wij ons zullen gaan uitputten in het geven van steeds meer grotere en kleine berichten die even snel gelezen als vergeten zijn „meer" betekent dat wij ernaar streven meer lezens waardige artikelen te geven en daarbij meer aandacht te besteden aan terreinen die we tot nu toe enigermate braak moesten laten liggen. We denken daarbij aan financiën en economie, aan kunst en aan wetenschap, maar niet minder aan al datgene wat het gewone leven van iedere dag raakt en waarin ieder zich zal willen verdiepen, die geïnteresseerd is in wat om hem of haar heen gebeurt. Dat „zich verdiepen" betekent ook dat wij willen trachten wat dieper te graven. Toegegeven, te constateren dat onze samenleving zo ingewikkeld is geworden is een versleten uitdrukking maar daarom niet minder waar. Het zoeken naar de „hoe's en waarom's" is niet een voudig en vereist deskundigheid. Daarvoor hebben wij contact gezocht met nieuwe medewerkers die onmid dellijk kunnen reageren met „nieuws achter het nieuws", hetzij door interviews of reportages of door het schrij ven van beschouwingen en commentaren. U hebt om één voorbeeld te noemen al enkele malen een be schouwing aangetroffen van onze militaire medewerker. Daarnaast b I ij v e n wij een regionale krant zoals u dat van ons gewend bent geweest het nieuws uit stad en dorp zal de aandacht blijven krijgen die het verdient en door reportages en beschouwingen zullen wij de functie die een streekblad waardevol en onontbeerlijk maakt b I ij v e n vervullen. Evenmin zullen wij het derde facet van een krant het geven van óntspanning, verwaarlozen. Vandaag begin- fien wij een nieuw feuilleton, de veel geprezen fa milieroman „Janet" van Daphne du Maurier wij zijn ervan overtuigd dat velen hieraan plezier zullen beleven. Vandaag ook beginnen wij met een nieuwe strip „Oerm", een primitief woord dat herinneringen op roept aan primitieve tijden. Afijn dat zult u zelf wel merken en met genoegen hopen wij. Meer pagina's, meer interessante leesstof, dieper graven, onze regionale functie vervullen, ontspanning bieden het is en blijft ons streven een krant te maken die bij en boeiend is. Waar ieder iets aan heeft LONDEN Stormen en slagregens hebben Groot-Brittannië geteisterd. De Kanaalboten tussen Dover en Duinkerken waren tot vier uur vertraagd. Aan de noordwestelijke kust van Engeland werd een djjk weggeslagen en de weg tussen Burgh en Port Carlisle spoelde wég. In Cambridge werd een man gedood door een klok welke van het dak van een benzinestation woei. Te Upminster, ten noorden van Londen, kwam een jongen van tien jaar om het leven, toen de voetbalkeet waarin hij schuilde, instortte. Een huis in Zuid-Engeland stortte in. De bewoner kwam om het leven. Britain-Radio, dat uitzendt vanaf een schip dat voor het oosten van Engeland voor anker ligt, ging uit de lucht nadat de zendmast geknapt was door de wind stoten welke snelheden van 100 km/u bereikten. Een groot gedeelte van het noorden van Engeland en Wales wordt geplaagd door overstromingen. Langs de rivieren Theems en Severn is in verband met het hoge water de alarmtoestand afge kondigd. Voor de noordoostelijke kust van En geland zijn zeven sleepboten twee uur in de weer geweest om een booreiland (kosten 2,5 miljoen pond) in bedwang te krijgen dat losgeslagen was in de rivier de Tees. Het geweldige bouwsel, dat bijna ge reed is, dreef een halve mijl de rivier af nadat de trossen gebroken waren. Er bevonden zich geen mensen aan boord. Voor de tweede maal binnen een week werd Duitsland geteisterd door een he vige storm. Op de Zugspitze, de hoog ste berg van W.-Duitsland, bereikte de storm snelheden van 150 km per uur. Het Oostduitse persbureau ADN meld de, dat op de Brockenberg in de Harz windsnelheden van 216 km per uur wer den gemeten. Bomen werden ontworteld, straten lie pen onder water, de stroom viel op ve le plaatsen uit en het verkeer liep gro te vertraging op. Op de autoweg bij Pforzheim in de Duitse deelstaat Baden-Württemberg zijn twee broers van 18 en 23 jaar voor de ogen van hun ouders verongelukt. Als gevolg van een krachtige windstoot begon hun auto te slingeren en reed door de middenberm. Een tegemoet komende vrachtwagen verpletterde de auto. De ouders van de verongelukte broers reden in een andere auto en za gen het ongeluk gebeuren. In Bedburg in het Rijnland stortte d« 30 meter hoge toren van de St.-Lam- bertuskerk in. Onder het puin kwam een 55-jarige vader van zeven kinderen om het leven. De man was juist terug gekeerd bij zijn op het kerkplein ge parkeerde auto na een bezoek aan zijn vrouw in het ziekenhuis. In Noord-België is maandagavond 'n 24-jarige student verongelukt, doordat hij door de storm met zijn scooter van de weg werd geblazen. Bij een derge lijk ongeluk liep een automobilist ern stige verwondingen op. In Frankrijk had de storm windsto ten van 150 km/u, maar er is geen melding gemaakt van persoonlijke on gelukken of zware schade. - Het K.N.M.I. deelt een gordel van lage DE BILT S mede: tussen S druk, die zich uitstrekt van de zuid- punt van Groenland tot boven Scan- dinavië, en een gebied van hoge luchtdruk boven de Azoren en Spanje wordt een brede westelijke stroming in stand gehouden. Met deze stroming is de storing die j J dinsdag nog boven de Noordzee en ong land storm bracht, naar Midden- Zweden getrokken waar zij op ver- j scheiden plaatsen langdurige sneeuw- 5 val veroorzaakte. Op de Noordzee is intussen de storm ook geluwd. In de westelijke j stroming komen opklaringsgebieden, maar ook kleine storingen voor die van de oceaan in de richting van j Europa trekken. Tijdelijk kunnen j deze de bewolking doen toenemen en plaatselijk enkele buien veroorzaken. ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••e*

De Vallei | 1967 | | pagina 1