Geestelijk gehandicapten krijgen eigen dagverblijf Verlengstuk van gezin maar geen vervanging BEHANG Ds. Langerak viert koperen jubileum Spraakzame Veenendaler ergerde kantonrechter Vrouw van verdachte kwam man te hulp Stichting al geformeerd Philadelphia nam het initiatief Eiermarkt onder druk Voetbalfans stalen bal Veron en transistor Met een rol instuderen is men er niet bij TIP. HENNYJANSEN Nogmaals ds. Kok en ds. Mallan AAN U HET WOORD COLLECTIE 1967 DROGISTERIJ Politie bemiddelde bij twee ruzies Bakkie Niet gezien Zware schade na botsing op Parallelweg Volkswagen gezocht Politie zoekt getuige ongeluk Stationsstraat Noodgang t WOENSDAG I MAART 1967 VEENENDAAL Vorige week is opgericht een „Stichting Dagverblijf voor Gehandicapten in Z.O.-Utrecht", die tot doel heeft de geestelijk gehan dicapten, die niet in staat zijn om de BLO-school te bezoeken, of een werk kring te vinden, in de Streek werk plaats onderdak te geven. Als voorzitter van het bestuur van deze stichting treedt op ds. C. Langbroek, terwijl mevr. E. Bakker-Grosmann het secretariaat waarneemt. Maandagavond kwam het be stuur voor het eerst bijeen. Aan de vorming van deze stichting ging een on derzoekcommissie, ingesteld door Philadelphia vooraf; een commissie die be stond uit vrijwel dezelfden, als thans het bestuur uitmaken. Om een inzicht te verkrijgen heeft deze oriënteringscommissie reeds bezoeken gebracht aan der gelijke dagverblijven in Didam, Breda, Venlo en Amersfoort. De bedoeling is in Veenendaal op zo kort mogelijke termijn een dergelijk dagverblijf in te richten. Het is de bedoeling, dat er inrichting ontstaat, waar alle geestelijk gehandi capten zonder dat op een kerkgenoot schap gelet zal worden in een dag verblijf opgevangen kunnen worden. De pretentie van een dergelijk dagverblijf is, een verlengstuk van het gezin, waar uit de gehandicapte voorkomt te zijn. Het is niet de bedoeling et gezinsmi lieu van deze mensen te vervangen, zo als dat met de verpleeg-inrichtingen voor deze categorie personen wel het ge val is. Men moet deze dagverblijven dus niet verwarren met de inrichtingen waarvoor de „Laat Ons Niet Alleen staan" (LONAS)-acties gevoerd worden. De inrichtingen, die onder de LONAS vallen, bedoelen een vervanging van het gezin voor de gehandicapte te zijn, iets wat nimmer de bedoeling van een dag verblijf ia. De commissie ziet haar taak vol gens een der bestuursleden als volgt, „De zorg voor de geestelijk gehandi capten is een activiteit, die te bestem pelen is als een vorm van maatschap pelijk werk. Elk mens heeft recht op een voor hem geëigende plaats in de samenleving, een gedachte die al heel lang leeft. Denk hierbij aan een ziek kind: dat al zoveel mogelijk thuis ver zorgd worden, en slechts als dat neit meer mogelijk is, zal men het naar een ziekenhuis brengen. Zo ziet men ook voor de geestelijk gehandicapte in, dat het indien mogelijk, zaak is dit kind thuise t verzorgen. Een deel van deze verzorging wordt overgenomen door het dagverblijf. In het dagverblijf wordt onder toezicht van psychiaters bij deze gehandicapten een therapie toege past, die mogelijkheden van deze pa tiënten zoveel mogelijk uitbuit. Men tracht op allerlei manieren de stoornis sen van deze kinderen zoveel mogelijk op te heffen. Zo zal men de grote groep motorisch gehandicapten (dit is de groep, die allerlei „ongecontroleerde" bewegingen maakt) een oefentherapie geven, waarbij men hen zo goed moge lijk leert de spieren te beheersen. Het is de bedoeling, dat in het dagverblijf een wetenschappelijke benadering van elk kind plaats vindt. Dat hiervoor een grote staf van deskundig personeel nodig is, spreekt vanzelf. Men moet af van de mening, dat geestelijk gehandi- De eiermarkt blijft onder druk, als gevolg van een geringe belangstelling voor import in Duitsland. De eigen pro- duktie is daar zeer hoog, en dekt goed deels de consumptie. Bij een zich in het algemeen op goed peil handhavend binnenlands verbruik is het export-sur plus niet al te grdot. Exportmogelijk heden naar andere landen zijn er slechts in zeer geringe mate. De extra heffing (sluisprijsheffing is met in gang van begin deze week weer ver laagd, doch men verwacht dat dit nau welijks tot een ruimere import in der de landen zal leiden. De produktenindustrie koopt wel, doch men heeft ook een zeer goedkoop aanbod aan jongehenneëieren in Bel gië, waar het prijsverschil met de nor male grootte-klassen steeds nog wat groter is dan in Nederland. In handels kringen heeft men ten aanzien van de Paashandel weinig verwachtingen, al thans ten aanzien van de buitenlandse handel. De meest betaalde aanbiedingsprijzen waren de afgelopen week als volgt (voor 3tjes, franco-grens, incl. verpak king): 22 febr. f 12.50; 24 febr. f 12.25; 27 febr. f 12.25, doch er is ook tegen la ge prijzen afgegeven. Pluimveemarkt beter De exportprijzen voor braadkuikens beginnen iets aan te trekken. Bij de af laders schijnt men het in zoverre eens dat men vrij algemeen niet meer bene den een vastgestelde hogere prijs of freert. Uiteraard leidde dat aanvankelijk tot verkleining van de disposities van de Duitse importhandel, doch men is van mening dat dit slechts een tijdelijk ver schijnsel zal zijn. De voorraadpositiie van een aantal importhuizen in Duitsland wijst in die richting. Waar te nemen is dat Belgische ex porteurs alsook Duitse slachterijen hun prijzen optrekken aan de verhoogde Ne derlandse offerteprijzen. De franco-grensprijzen zijn nog voor een aanmerkelijke verbetering vat baar, omdat ze altijd nog verliesgevend zijn. Indien men gezamenlijk bij het stand punt blijft niet tot prijsconcessies over te gaan, lijkt een voortgaande verbete ring van de prijzen alleszins waar schijnlijk. Met de mogelijkheid dat de produktie al te sterk zal zijn ingekrompen dient men eveneens rekening te houden. Dit zou tot een prijsuitslag naar de andere kant leiden, die men ook niet gewenst acht. Het verbruik, dat aanmerkelijk ge stegen is, door de lage prijzen, dient men met alle mogelijke middelen op peil te houden. Dat is een eerste voorwaarde voor een gezond houden van de pluimvee- markt. capten mensen zijn, waarmee nooit iets te bereiken zal zijn. Er zijn methoden om de mogelijkheden, die al deze kinde ren bezitten, te ontwikkelen." Behalve Philadelfia zijn in dit comité ook de ouders van dergelijke kinderen en commissie van Nazorg van BLO-leer- lingen vertegenwoordigd. Een behoefte peiling heeft uitgewezen, dat er momen teel voor opname in een dagverblijf 14 kleuters, 16 schoolkinderen en 18 vol wassenen in aanmeerking komn. Indien het dagverblijf eenmaal gerealiseerd is, verwacht men, dat de aanvraag voor plaatsing sterk zal toenemen. Dat is na melijk de ervaring ...bij andere inrich tingen. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Geachte Redactie, Gaarne zag ik het volgende in uw dagblad „de Vallei" opgenomen. In het laatste verslag van de raadsvergadering van Renswoude werd onder het op schrift „pachtgeschil in Renswoude" geschreven, dat ik het wel eens was met de schadeloosstelling maar niet met het feit, dat de pachtovereenkomst ontbonden zou worden. Dit is een on juiste voorstelling van zaken aangezien het niet gaat om de overeenkomst, maar juist om de schadeloosstelling. Ik heb namelijk angst, dat deze aangele genheid een herhaling zal worden van hetgeen in de vijftiger jaren gebeurd is. Toen de Taets van Amerongenweg moest worden aangelegd moest ik ook grond en kippenhokken afstaan en een hooiberg afbreken. Bovendien werd de inrit naar mijn garage afgesloten, waar door ik bij de uitoefening van mijn be drijf veel schade heb ondervonden. Hiervoor is mij, ondanks alle aanvra gen, nooit iets uitbetaald. Hopende, dat ditmaal de angst ongegrond mag blij ken, en u dankend voor de plaatsruim te, verblijf ik, T. Meter, Oude Holleweg 22 i Renswoude. Mijne heren, Naar aanleiding van uw rubriek „Kijk op de Kerk" wilde ik graag een stukje schrijven. Ik vind dit namelijk interessant en ik heb verleden jaar dat stuk van ds. Kok ook gelezen. Ik was het met ds. Kok helemaal eens. Nu heb ik het stuk weer gelezen, betreffende het verweer van ds. Mal lan tegen ds. Kok. Ek herinner mij het desbetreffende stuk van verleden jaar nog heel goed. Ds. Mallan zegt dat ds. Kok louter uit berekening uit Veenendaal is weg gegaan, omdat de groeiende gemeente te zwaar voor hem werd. En dan zegt ds. Mallan, het is voor het vlees wel gemakkelijk als men met een God te doen heeft die zich schikt naar onze be rekeningen. Wij vinden het echter toch veiliger, als wij achter de Heere mogen aanko men, in plaats dat HQ achter ons aan komt. Als ds. Kok niets anders had gezegd dan dat, dan was ik het met ds. Mal lan wel eens geweest. Maar ds. Kok zei er nog iets heel belangrijks bij, name lijk dat hij die berekening aan de Hee re had voorgelegd. En ik vind als je van iemand iets wil zeggen, dan moet je wel goed weten hoe het zit. Want anders stel je iemand onnodig in een kwaad daglicht. En dan dit er nog bij. Ds. Kok ging toch naar een andere gemeente, daar diende hij toch ook God. En aansluitend hierop zou ik nog iets willen zeggen. Elke dominee zal toch wel een berekening maken voordat hij naar een andere gemeente gaat? Ook ds. Mallan? (uitzonderingen zijn er ge loof ik wel). Maar als zij die berekeningen maar aan de Heere voorleggen, dan is het goed. Dan gaat men de Heere niet voor, maar dan gaat men Hem ook achter aan. En dan dit nog. Dr. Mallan kan het niet erg verwerken dat ds. Kok het al tijd naar zijn zin heeft gehad op deze wereld. Ds. Mallan zegt wel eerst, dat hij het zo moet opvatten, dat hij altijd een gewillig kruisdrager geweest moet zijn. Maar gelijk daar achteraan zegt hij: Of weet ds. Kok niets van een gees telijk vreemdelingschap Ik zou willen zeggen: Het staat voor mij wel vast dat ds. Kok hier wel van af weet, maar nochtans kan hij schik op deze wereld hebben, omdat hij weet, dat Christus ook voor hem gestorven is. En dan hoeft men niet met een dood graversgezicht rond te lopen op deze wereld. Maar dan ben je in deze wereld het zout der aarde. J. v. d. M. (naam en adses bij de redactie bekend) De stichting zou graag zo spoedig mo gelijk gaan bouwen, maar men ziet daarvoor binnen afzienebar tijd nog niet de mogelijkheden voor, vandaar dat men eerst op zoek gaat naai- rium- te, waarin men voorlopig kan werken. Overigens heeft dat het voordeel, dat men lering kan trekken uit de erva ringen, die in deze „noodruimte" opgee- daan worden, bij een eventuele nieuw bouw. Ovr de finaniiële consequenties hoeft het bestuur van de stichting zich niet veel zorgen te maken, want indien de gemeente bereid is 40 pet. bij te dragen, dan vergoedt het Rijk de rest van de exploitatielasten. Wel zal er een beginkapitaal voor de stichting nodig zijn, om de voorberei dende werkzaamheden te kunnen uitvoe ren. Hiervoor hoopt men het bedrijfsle ven en enkele „kapitaalkrachtige" par ticulieren te interesseren. Voorlopig zijn alle noodzakelijke kosten nog gedragen door Philadelfia. Indien men geheel op orde is, kan men voor een eventuele aanbouw van een dergelijk verblijf pro beren bankkrediet te krijgen. Het is van belang, dat indien men er toe aangezocht wordt, dat men de schou ders onder dit voor onze gehandicapte medemens zo belangrijke initiatief zet. Ook le geestelijk gehandicapte heeft het recht op een menswaardig bestaan en als zijn handicap zo groot is, dat hij e.v. na BLO-tijd niet op de Streek- werkplaats terecht kan, dan is een ver blijf de enige oplossing. Het is namelijk voor de ouders van dergelijke patiënten onmogelijk om thuis de geëigende oe feningen te doen, aldus een der be stuursleden. ADVERTENTIE Vraag ons gratis behangboekje ZANDSTR. 7 - VEENENDAAL VEENENDAAL De kleedkamer van de voetbalvereniging Veenendaal, op het Veenendaal-terrein aan de Bergweg, werd vereerd met een bezoek van waarschijnlijk een aantal jongens. Er werden tal van vernielingen aange richt, terwijl ook een bal gestolen werd. VEENENDAAL. Het Kostverloren was dinsdag een zeer onrustige, en waarschijnlijk ook gevaarlijke buurt. Tweemaal moest de politie optreden, omdat er een vechtpartij gemeld werd. De eerste maal werd daarvoor de heer Van A. ingesloten, omdat hij was gaan slaan, toen buurtbewoners hem voor oplichter uitmaakten. Enkele uren later kwam de politie weer naar Kostverloren, nu om de heer M. te ontzetten, die belaagd werd door zijn echtgenote, waarmee hij niet meer samenwoont. Mevrouw M. scheen haar man een klap met een klomp gegeven te hebben, terwijl de heer M. daarop heeft teruggeslagen. Na het verschijnen van de politie beloofde mevr. M. terug te komen. WAGENINGEN „Laat mij ook eens wat zeggen", explodeerde de kantonrechter, mr. A. C. v.d. Brand, bij een extra ziting van het Wagenings kantongerecht. Deze woorden waren gericht tot de Veenendaler J. L., die vorig jaar juli was geverbaliseerd voor het onvoldoende functioneren van zijn rem. Verdachte toonde zich een man die steeds opnieuw 'n woordenvloed voorradig heeft, waarmee hij de kantonrechter meer dan eens tot ergernis bracht. De zaak was al eens eerder voor geweest, maar toen bleek het noodzakelijk verbalisant te horen. Deze was nu aanwezig als getuige in de gestalte van hoofd agent S. uit Veenendaal. De hoofdagent vertelde zijn ver haaltje en een tweede getuige het zijne. Het ging over ko kertjes, dwarsbalken en treksteunen, maar de tegenstrij digheid en onduidelijkheid was zo groot, dat de officier van justitie, mr. R. A. Th. Gevers Deynoot, de verkla ringen „zeer onbevredigend" noemde. De getuigen spraken door elkaar heen en de verdachte interrumpeerde door lopend de kantonrechter. De officier van justitie kwam tot de conclusie, dat een nieuwe controle door de tegen spraak van verbalisant en de nerveuze, met een sleutel bos achter zijn rug spelende, getuige noodzakelijk was. „Misschien", zo meende hij, „is verbalisant wat al te pes simistisch geweest". Hij stelde een technisch onderzoek ter plaatse voor. De kantonrechter leek dat ook noodza kelijk. Een nieuwe woordenvloed van verdachte bezwoer hij met: „Al die verhalen, ik heb nog meer zaken te be handelen vandaag. Ik zal een nader onderzoek laten in stellen, maar voor vandaag weet ik genoeg. Volgende zaak!" Die volgende zaak was tegen de heer A. R. uit Rhenen, die te ver van de rechterkant van de weg was gekomen, toen hij voorsorteerde om een aan de linkerkant van de rijweg gelegen inrit in te rijden. Verbalisant, die niet bij het ongeluk, waarbij een wielrijdster werd aangereden, aanwezig was ge weest, verklaarde, dat het niet nodig was geweest, dat R. zo ver naar links ging. Verdachte was het hier mee eens: „Inderdaad, niet helemaal nodig, maar de weg was op dat ogenblik vrij, zodat ik een ongeluk niet voorzien had". Kantonrechter: „De aanrijding is U ook niet ten laste gelegd, wel dat U te veel naar links bent gegaan". Verdachte: „Inderdaad". „Wat hebt U daarop te zeggen?" „Weinig". „Hoe snel reed U?" „Ik stond praktisch stil". Verbalisant bevestigde dit laatste met: „Ja, want de auto stond bij onze komst nog op de plaats waar het onge luk gebeurd was." De officier van justi tie vatte het hele geval samen: „een misverstandsituatie, maar meneer had dit moeten voorzien." Hij had niet enkel langzaam moeten rijden, maar volkomen moeten stoppen. Behalve het ten laste gelegde mag me neer verweten worden, dat hij zich niet voldoende aan de situatie heeft aange past". Hij eiste een geldboete van f 75,- of zeven dagen hechtenis, waarna de kantonrechter overeenkomstig de eis vonniste. Omdat hij de maximum snelheid op de Arnhemseweg te Ede had overschre den stond de Edenaar E. L. van E. te recht. Tijdens het verhoor ontstond ver schil van mening over een tweede wa gen waarvan E. zei, dat die dan ook te hard had gereden maar niet bekeurd was. Verbalisant herinnerde zich hier niets van. Verdachte probeerde het an ders met: „Ik heb nog nooit een bakkie gehad zolang ik op de weg zit". Kantonrechter, met stemverheffing, „Nee U vergeet dat U in 1965 een proces-verbaal hebt gehad voor te hard rijden". Verdachte legde uit waarom dat toen zo was geweest, waarop de kantonrechter zijn zin kreeg door deze dialoog te besluiten met: „U hebt in ieder geval een proces-verbaal gehad, dus moet U niet zeggen van niet". De officier van justitie achtte geen enkele twijfel aanwezig. Hij eiste een geldboete van f 75,- of zeven dagen, waarmee de kantonrechter zich kon verenigen. Na het uitspreken van het vonnis stond de echtgenote Van E. op van haar bank in de publieke tribune en vroeg of ze ook wat mocht zeggen. Kan tonrechter: „Nee, mevrouw, U mag niets zeggen". De echtgenote wilde toch wel wat kwijt en stak van wal, waar na ze wegens ordeverstoring door de parketwacht uit de zaal verwijderd werd. De taxi-chauffeuse C. S. v. D. had geen voorrang gegeven op een kruising in Veenendaal. Verdachte verklaarde het gewoon niet gezien te hebben, dat er iemand aankwam. De officier vroeg: „Hebt u zich mis schien vergist in de snelheid?" VEENENDAAL. Op de hoek van de Parallelweg - Ambachtstraat kwam gisteren een aanrijding voor, waarbij een auto zwaar beschadigd werd. De politie nam het kenteken in, om te voor komen dat'er verder nog met het vehi kel gereden zou worden, voordat her stelling plaatsgevonden had. Het gebeurde toen de heer I. J. A. de K. uit Rhenen over de Parallelweg de Ambachtstraat naderde. Vanuit de Ambachtstraat kwam op datzelfde mo ment de heer I. G. A. v. B. uit Nijme gen. Bij de botsing werd de auto van de heer Van B. zwaar beschadigd. RHENEN. Woensdagavond 1 maart houdt de afdeling Wageningen en om streken van de Vereniging voor Experi menteel Radio Onderzoek Nederland afgekort Veron, haar driewekelijkse bij eenkomst in de restauratie van de NBM te Wageningen aan de Stadsbrink. Het onderwerp is een inleiding tot de halfgeleiderelektronica, waartoe onder andere dat wonderlijke elementje in de transistor behoort, dat men tegenwoor dig niet alleen maar in transistorra dio's vindt. Belangstellenden zijn van harte welkom. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van de afdeling, Akeleiplantsoen 18 in Rhe nen, tel. 2896 of rechtstreeks bij het centraal bureau van de Veron, Postbus 9, Amsterdam. VEENENDAAL Morgen, donderdag, viert ds. A. Langerak zijn zilveren bruiloft, over enkele weken, op le Paasdag, hoopt hij te herdenken, dat het \iy2 jaar geleden is, dat hij bevestigd werd als predikant in de Nederlandse Hervormde Kerken. Na een ongeveer een half jaar durend vicariaat in de ge meente Den Ham (Ov.) werd hij bevestigd in Vinkeveen (classis Breukelen) op zondag 26 september 1954. De „carrière" van ds. Langerak is min of meer merkwaardig. Oorspronkelijk was zijn onderwijs meer gericht op de handel, dan op het predikambt. Ook zijn werkkring wees aanvankelijk in die richting: de effectenafdeling van een bank in Utrecht, zijn geboorteplaats. Zijn oplei? ding bestond uit HBS en tijdens zijn tijd op die bank behaalde hij het staats- dipïoma gymnasium, na een studie aan het avondlyceum in zijn toenmalige woonplaats. Zijn universitaire opleiding ontving ds. Langerak aan de Rijks universiteit van Utrecht „niet omdat ik lid van de gereformeerde bond was, maar omdat ig de gereformeeerde prediking in de hervormde kerk voorsta". Overigens is de jubilaris thans wel lid van de „Bond". Ds. Langerak is, zoals hij verklaarde „na een innerlijke beleving, die diep ingrijpend was", tot de keuze van het ambt van predikant gekomen. Voordien bestond zijn godsdienst uit „we gingen naar de kerk, levend in het Utrechtse klimaat, dat in de huidige terminologie het beste als „midden orthodox" aange duid kan worden. Daarna ben ik de oude schrijvers gaan lezen. Dezen heb ben een grote invloed op me gehad, vooral Van der Groe, al heb ik ook van vrijwel al de anderen gelezen. Sterk heb ik onder invloed gestaan van ds. Paauwe doordat ik met die kringen in aan raking kwam. Met de theologische lijn van ds. Paauwe kan ik me wel verenigen, al ben ik geen „Paauwiaan", zodra er er gens „iaan" of iets dergelijks achter komt, dan is het fout. Iedereen heeft natuurlijk iets eenzijdigs; maar het gaat om de hoofdlijn. Ook veel in vloed heb ik ondervonden van de ge schriften van Kohlbrugge en natuurlijk kan ook Barth niet vergeten worden, omdat die op Kohlbrugge heeft voort gebouwd." Volgens ds. Langerak moet je de pre diking los maken van de persoon. Iede re predikant moet trachten zich onder het gezag van de schrift te stellen, ook wat betreft zijn prediking. Zo kan het gebeuren dat hij bij Calvijn die ge bruik ik veel bij mijn preekvoorberei- ding" dingen tegenkomt, waarmee hij het na zelfstandig onderzoek niet ge heel eens is. Het bevalt ds. Langerak goed in Vee nendaal, hoewel de overgang wel groot voor hem was. Ten eerste de omge ving, „Ik houd van water, al is het in het bos in de herfst en winter eigenlijk mooier", en ten tweede de grootte van de gemeente. De gemeente Vinkeveen telde ongeveer 325 gezinnen, terwijl de Oostwijk ongeveer 1000 pastorale eenhe den heeft. Ook het karakter van de plaats is geheel anders. Naast de her vormden is de meerderheid van Vinke veen rooms-katholiek, en dat is dus een geheel andere situatie dan hier, maar „de laatste jaren veranderde daar de import ook veel. Toen ik er pas kwam, bestond de raad voor de helft uit protestants-chris telijke afgevaardigden en de andere helft uit rooms-katholieken. Nu zijn er ook leden van de Boeren Partij en de VVD vertegenwoordigd." Ds. Langerak vertelde, dat hij in Vinkeveen wel eens contact met de roomse kerk gehad had, al was dat dan niet uitgelopen tot het beleggen van speciale gemeenschappelijke diensten. Wel heeft er bijvoorbeeld samenwer king bestaan in de actie voor Honga rije". Verdachte: „Nee, gewoon niet ge zien". De officier vond de zaak duidelijk en zei omdat mevrouw afhankelijk was van het gebruik van de auto ditmaal nog niet onvoorwaardelijk te willen ver oordelen. „Daarom een voorwaardelij ke straf als waarschuwing". Hij eiste f 80,- of acht dagen hechtenis en voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van vier maan den met een proeftijd van twee jaar. In zijn pleidooi zei de door de chauf- feuse meegebrachte raadsman: „Onge twijfeld zult U straks veroordelen, maar U zult begrijpen dat ik niet hier heen ben gekomen om dat te zeggen". Hij vestigde er de aandacht op, dat de andere auto veel te hard had gereden en noemde een voorwaardelijke ontzeg ging een griezelig ding. Hij vergeleek het met het zwaard van Damocles en was van mening dat een dergelijke straf vaak een bepaald gevoel van on zekerheid geeft aan iemand die zo vaak achter het stuur zit. De officier van justitie antwoordde, „wel wat te kunnen voelen voor het argument van de geachte raadsman", en begreep de gedachte, dat het psy chologisch gezien misschien minder VEENENDAAL. De heer L. P. uit Renswoude heeft verklaard, dat hij de auto bestuurde, die maandagavond op de Stationsstraat tegen een lichtmast reed en daarna over de kop sloeg. Omdat hij geen oorzaak voor het ge beurde kon opgeven verzoekt de politie de bestuurder van een zwarte Volkswa gen personenauto die op de bewuste maandag, 27 februari, getuige was van dit ongeval, dat omstreeks 20.10 uur plaatsvond, zich met haar in verbinding te stellen. Het telefoonnummer van de Veenendaalse politie is (08385)-3636. juist is om zich op deze wijze vier maanden door het verkeer te bewegen. Hij wijzigde zijn eis in een maand onvoorwaardelijk. De raadsman kreeg hierna opnieuw het woord en zei: „Nu zijn we van de wal in de sloot geraakt." Hij zei het al ternatief van de officier niet acceptabel te vinden omdat zijn cliënte samen met haar man het dagelijks brood ver dient. „Daarom liever een hogere geld boete zonder voorwaardelijke of on voorwaardelijke ontzegging". De kantonrechter bracht in het mid den dat de persoon van verdachte hem toch wel enig vertrouwen gaf en vonnis te met f 150 of vijftien dagen zonder bijkomende straf. De Arnhemmer J. A. H. was voor een te hoge snelheid in Oosterbeek aan gehouden. De verbalisant en de ver dachte waren het niet helemaal eens met elkaar over de plaats waar de overtreding gemaakt zou zijn. De offi cier van justitie ging zich zelfs afvra gen of verbalisant niet was opgetreden op terrein waar hij niet bevoegd was. Om de zaak te illustreren diepte H. een paar kaarten en tekeningen uit zijn ak tetas waar de magistraten, verdachte en verbalisant zich overheen bogen. Verdachte zei absoluut niet zo hard te hebben gereden als verbalisant zei en vond het vreemd, dat deze verklaar de met een „noodgang" achter hem aan te zijn gegaan. Kantonrechter: „Zo vreemd is dat niet want U bent al vijf maal gever baliseerd. De officier vond in zijn re quisitoir het wel bewezen dat verdach te meer dan zeventig kilometer had ge reden. Hij zei dit zonder meer toch een wat al te gemakkelijke aanpak van de zaak te vinden en vond een weg als waar de overtreding was gemaakt een zekere souplesse vragen. Ondanks „de schrikbarende straflijst" meende dat een veroordeling licht de hij conse quentie zou hebben van een voorwaar delijke ontzegging die niet in verhou ding ligt tot het feit. „Daarom meneer de kantonrechter verzoek ik U de twij- felpunten te bezien en vraag ik vrij spraak". De kantonrechter achtte in tegenstel ling tot de officier het feit wel bewe zen. „Het is de vijfde maal en het moet nu maar eens uit zijn". Hij von niste met een geldboete van f 100,- of tien dagen en een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden. RENSWOUDE De toneelvereniging T.l.P. geeft zaterdagavond een jubi leumuitvoering in gebouw Rehoboth. Het drama ,,De Zondaar' zal dan voor het voetlicht worden gebracht. De leden hebben de afgelopen maanden vele vrije avonden besteed om het stuk ,,erin" te krijgen. Nu dat eenmaal zo ver is, staan er andere zorgen voor de deur, waaronder het bouwen van de decors. Er komen in Renswoude geen speciale decorbouwers aan te pas om dit moei lijke karwei te klaren; de leden doen het zelf. Op de foto zien we de voorzitster van de toneelvereniging, mevrouw T. van de Kaade Leeuw bezig de decors op het toneel aan te brengen. Zij wordt geassisteerd door haar man. In Rens woude betekent toneelspelen meer dan alleen het uit het hoofd leren van een rol

De Vallei | 1967 | | pagina 3