Kocicpraat in de raad Wethouder: Wij komen bij gemeenschap in diskrediet Gemeente niet overstag met jachthavenplannen Controle wegenbelasting, nu volautomatisch Wethouder explodeerde Pardon Ophalen grof vuil Givenchy: elegant zonder dwaasheid Bouman verdrong Van de Hor YAY-ers namen deel aan strandloop 3550 4163 Laatste show in Parijs Foto nummerbord doorslaand bewijs Schorsing Fijnere was onder „de wringer" Geen genade MIST u uw GLAASJE OP LAAT JE RIJDEN Kinderoperette Prinses Rozelijn t WOENSDAG I MAART 1967 RHENEN Van de twee uur, die de raadsvergade ring gisteravond heeft geduurd, heeft men kans gezien bijna een uur en een kwartier vol te praten over een land bouwer in Eist, die twee koeien minder toegewezen had gekregen op de gemeentelijke uiterwaarden dan vorig jaar. De heer Van Wijk van de SGP stak de lont in het kruit, door een uitgebreid betoog voor te lezen, waar in hij links en rechts beschuldigingen uitdeelde, die ver schillende raadsleden kregen te incasseren, zoals oud-wet houder Van Gesink en de CH-afgevaardigde P. Kerkstra. Ook wethouder Van Lienden kreeg zijn trekken thuis. Het gevolg was, dat verschillende sprekers fel van leer trokken tegen de heer Van Wijk. De heer Van Gesink vroeg tot driemaal toe aan de voorzitter of de heer Van Wijk maar wilde zeggen of hij achter zijn betoog stond, of dat hij alles maar van horen zeggen had. Van Gesink verweet Van Wijk talrijke mensen zwaar te hebben be ledigd. Toen de heer Van Wijk meedeelde, dat hem de gegevens voor zijn betoog waren verstrekt, merkte Van Gesink op, Van Wijk de geuite beschuldigingen nog wel te kunnen vergeven. „Van Wijk is nog maar een „groen tje", aldus Van Gesink. De heer Kerkstra sprak de besehuldi gingen ook tegen. Hij had, evenmin als Van Gesink. ooit iemand weideplaat sen „toegestopt". De heer Griffioen (AR) drong er op aan het verpachtings plan voor de uiterwaarden uit te wer ken. Hij zag dat als van groot belang voor de bedrijfszekerheid in de land bouw. Spreker was van mening, dat de meentcommissie, die B. en W. moet ad viseren, lek is. anders was er nooit zo'n rel van gekomen. De heer Van Donselaar fCHU) drong aan op rechtszekerheid voor de boeren. Wethouder Deen (PvdA) betreurde het. dat de verhoudingen tussen bestuurden en bestuurders hierdoor weer worden vertroebeld. In het vervolg moet de meentcommissie met belanghebbenden om de tafel gaan zitten, zo was zijn mening. Wethouder Van Lienden (CHU) werd liet tenslotte te machtig. Hij hield een uitvoerig betoog om uiteen te zetten dat de zaak eerlijk en zonder aanzien des persoons was bekeken. Hij riep tenslot te uit: „Mijne heren, houdt alstublieft op met dat bakkeleien. Daar zijn we nu al een half jaar mee bezig. Óp die manier komen we als gemeenteraad en meente in diskrediet!" meente in discrediet!" De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) kon zich volledig achter de wethouder plaatsen. „Maar", zo voegde hij eraan toe, „dan moet de meentcommissie niet kletsen." „Met de suggestie van wethouder Deen kan ik mij wel verenigen." zei de heer Jansen (VVD), „alhoewel hij er wel wat laat mee komt." De zaak werd na een uur en een kwartier afgedaan met de brief van de heer W. E. van Laar uit Eist voor ken nisgeving aan te nemen. Men was geen stap verder gekomen. Bij de behandeling van de notulen van de vorige vergadering probeerde de heer Hensen (PvdA) de heer Grif fioen uit de tent te lokken. „Heeft de heer Griffioen soms nog wat te zeggen op het gebeurde in de zitting van de vo rige keer?" De heer Griffioen reageerde niet, de hamer viel en althans één rel bleef achterwege. De heer Jansen merkte nog op nog nooit te hebben meegemaakt, dat ie mand op de raadstribune het woord kreeg. „Ik heb niemand het woord ge geven," was het antwoord van burge meester Bosch. „De vergadering was al gesloten. Alles wat er buiten een raadszitting gebeurt, daarmee heb ik niets te maken." Nadat de heer Van de Spoel (WD) had aangedrongen haast te maken met drinkwater, waarover de meningen nog al verdeeld zijn, kwam de jachthaven aan bod. Dat de rijkswaterstaat plotseling heeft geschreven dat geen toestemming kan worden gegeven voor nieuwe uit mondingen in de Rijn, waardoor de jachthavenplannen op losse schroeven zijn komen te staan, noemde burgemees ter Bosch een enorme tegenslag en een grote teleurstelling. De redenen kon hij in het algemeen wel begrijpen. De stuwen zullen straks een enorme toene ming veroorzaken van het goederenver voer over de rivier. „We leggen echter het hoofd niet in de schoot. Er zijn nog bestaan de uitmondingen en dan moeten we daarvan maar gaan profiteren. Ik ge loof echter dat de waterstaat te zwaar beurt aan ons jachthavenplan. Het is mijn plan om de hele zaak opnieuw ter sprake te brengen. Gedeputeerde staten stellen niet voor niets een com missie in voor een te ontwerpen ha ven." De heer De Jong (PvdA) verklaarde met zijn fractie altijd voor honderd pro cent achter het plan te hebben gestaan. Ook deze spreker betreurde het ten zeerste dat deze ontwikkelingen zich voordoen. Hij drong er met klem op aan een oplossing te zoeken. De voorzit- E. P. VAN DIJK (Vrije Partij) niet kletsen ter antwoordde in Den Haag en in Utrecht te zullen gaan praten. De heer De Jong was van mening, dat men re creatieplannen voor Rhenen niet kan en mag afwijzen. Overigens vond hij het maar een rare zaak. „Aan de overkant van de Rijn mag wél een uitmonding worden gemaakt voor een betonfabriek." De heer Van Donselaar (CHU) vroeg zich af wat er nu toch eigenlijk van Rhenen terecht moet komen. „We hou den alleen nog maar een bejaardencen trum en een woonwagenkamp over," zo riep hij uit. Nadat de voorzitter de raadsleden dringend had verzocht ook hun invloed aan te wenden, door politieke vrienden in hogere colleges te benaderen, werd de mededeling van de rijkswaterstaat voorlopig voor kennisgeving aangeno men. Het voorstel om een planologische commissie in het leven te roepen, door vijf raadsleden aan te wijzen van de grootste fracties, vond in de ogen van van den Berg ook te benoemen in de genade. „De grootste fracties hebben al twee wethouders. Het is beter, die er in elk geval buiten te houden en juist de kleinste fracties een kans te geven." „De raad is vrij te kiezen wie zij wil," was het commentaar van de voorzitter. De heer Jansen (WD) kon het stand punt van de heer Van Dijk delen. Het voorstel van B. en W. noemde de libe raal discriminerend. Voorts was hij van mening, dat de burgemeester het voor zitterschap van de commissie zal moe ten bekleden en niet mr. Deen als wet houder van openbare werken. Hierna werd de raadsvergadering geschorst om de leden gelegenheid te geven tot na der beraad. Na heropening verklaarde de heer De Jong (PvdA), dat men was overeen ge komen de kleine fracties te zullen stem men, wanneer de wethouders de verga deringen van de planologische com missie zouden mogen bijwonen. B. en W. hadden geen bezwaar en na de ge houden stemming bleken de volgende raadsleden in de commissie te zijn ge kozen: Jansen (WD), Verwoert (SGP), Griffioen (ARP), Lodder (BP) en Van J. VAN DONSELAAR (C.H.) bejaardencentrum Dijk (Vrije Partij). De heer Jansen maakte aanvankelijk bezwaar, omdat hij eerst wel eens wilde weten hoe de plannen lagen. „Die kunt u het beste te weten komen," aldus de voorzitter, „wanneer u de benoeming tot lid van de commissie aanvaardt. Bevalt het u niet dan kunt u altijd nog bedanken." De heer Jansen stemde toen toe in zijn benoeming. De heer Van Wijk werd gekozen in de onderwijscommissie, en de heer Van OVERBERG Onder presidentschap van mevr. HoogendoornVan Ingen uit Amerongen kregen de dames van de CPB afdeling Overberg in de school aan de Haarweg een duidelijke uiteenzet ting van mej. A. L. J. van Leeuwen burg, huishoudelijk voorlichtingsconsu- lente van de streekverbetering „Heili- gerbergerbeek". Speciale aandacht werd geschonken aan aanschaf van wasmid delen en wasapparatuur. Meer uitvoe rig ging zij in op de behandeling van wasgoed, waarmee voorzichtig omge sprongen moet worden, daar de praktijk heeft uitgewezen, dat dit nog wel eens op een teleurstelling uitloopt. Door tijd nood moest zij helaas het onderwerp etikettering laten vervallen. In het kader van de interne zaken vond de bestuursverkiezing plaats. Voor de aftredende dames Regeling en Door nenbal werden de dames J. v. Barneveld Henken en G. HekDonselaar geko zen. De eerstvolgende avond op 16 maart a.s. zal verzorgd worden door het Pro- duktschap Pluimvee en Eieren, waarbij de „kip" en het „ei" een bijzondere be langstelling zullen genieten. De datum, warop ds. Langbroek over het reeds eerder aangekondigde onderwerp zal spreken, is thans vastgesteld op 20 april. J. LODDER (B.P.) commissielid den Berg (Vrije Partij) in de commissie voor georganiseerd overleg. Tenslotte lag er nog een voorstel om de 'heer Van den Berg ook te benomen in de commissie openbare werken. Kennelijk waren er op dit punt nieuwe ontwikke lingen, want op voorstel van de heer De Jong (PvdA) werd dit punt tot de volgende vergadering aangehouden. Het voorstel om de landbouwer G. H. van Doorn ca 2275 m2 grond te verkopen aan de Schoutensteeg voor f 1,70 per m2, vond in de ogen van de raad in zo verre geen genade, dat men de prijs veel te laag vond. Bovendien waren de meeste raadsleden nog verbolgen over het feit, dat Van Doorn de gemeente zolang op sleeptouw had gehouden met zijn eigendommen in het plan „Domi- neesberg", die moesten worden ontei gend, hetgeen de gemeente op f 30.000,- extra lasten had gebracht. „Maak er maar f 2,50 per m2 van," riep de heer van Dijk. Daar voelde de raad meer voor en dienovereenkomstig werd na een gehouden stemming besloten. In verband met het faillissement van de CV Kosters te Eist, werd besloten de aanleg van de Papaverstraat af te laten maken door het aannemingsbe drijf Schoemaker te Rhenen voor de prijs van f 28.700., Er was een inschrij ving gehouden tussen de firma Schoe maker en Hensen (Eist). Schoemaker was het laagst. De overige punten die aan de orde kwamen waren alle van technische aard en hadden voornamelijk betrekking op verrekeningen op onderwijsgebied. Er waren geen vragen binnen gekomen, zodat de voorzitter tegen tienen de ver gadering kon sluiten. RHENEN. In het heetst van de strijd ging het er gisteravond in de raadsvergadering soms „ongeschoren" naar toe. Burgemeester Bosch, ridder van Rosenthal, zou geen ridder zijn, wanneer hij niet de vinger legde op minder parlementaire uitlatingen en soms op schuttingwoorden. Daar hij dat al een paar maal had moeten doen, was hij extra op zijn hoede voor herha lingen. Toen de heer Kerkstra, zich kwaad makende naar aanleiding van het „koei en-betoog" van de SGP'er Van Wijk, heethoofdig het woord kreeg, stak hij van wal met de uitroep: „Pardon, me neer de voorzitter!" „Foei, wat zegt U daar meneer Kerk stra", riep de voorzitter uit. „Ik zeg, pardon meneer de voorzit ter", herhaalde de heer Kerkstra met nóg luider stem. „Oh, pardon, meneer Kerkstra", ex cuseerde zich de voorzitter, „ga Uw gang. „Pardon" was in eerste instantie ver keerd overgewaaid. De heer Kerkstra was netjes gebleven, tot grote opluch ting van burgemeester Bosch. dagblad DE VALLEI Bel: tot 1T.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur AMERONGEN Het is de laatste maanden veel voorgekomen, dat het zo genaamde grof vuil naast de vuilnisem mers bleef staan omdat er in de wagen van de vuilnisophaaldienst geen ruimte meer was. Aan dit probleem is thans een einde gekomen. Met ingang van za terdag aanstaande zal van gemeentewe ge worden gezorgd, dat ook het grof vuil wordt opgehaald. Met ingang van zaterdag a.s. wordt n.l. vanaf half acht met een vrachtwa gen door het dorp gereden en daar, waar grof vuil aan de weg gereed is gezet wordt het meegenomen. Het is de bedoeling, dat elke eerste zaterdag van de maand deze ophaaldienst zal draai en. Men dient het grof vuil dus te ver zamelen en te zorgen, dat dit elke eer ste zaterdag van de maand vanaf half acht 's morgens aan de weg gereed staat. PARIJS Givenchy heeft een schitte rende en hoogst elegante lente- en zomer collectie gepresenteerd die zonder een overmaat aan gekke snufjes grote indruk maakte. Givenchy en Balenciaga sluiten het sei zoen af. Beiden laten op hun openings show slechts inkopers toe, en gunnen de pers pas een maand later een kijkje. Gi venchy opende zijn deuren voor de pers, Balenciaga volgde zijn voorbeeld. Zoals de inkopers vorige maand al vertelden, munten Givenchy's creaties uit door élé- gance zonder buitenissigheden. Givenchy's coupe is simpel. Zijn sport- kleding jeugdig en sportief. Er zijn speel- pakjes met wijde bermudashorts die een scherpe vouw hebben. Daarbij worden losse, polslange jasjes met splitten ge dragen op een kort marineblauw mouw loos tuniekje met een heupceintuur. Deze sportpakjes zijn meestal wit op een marineblauwe tuniek. De zakken heb ben een omslag, gouden knopen worden toegepast in enkele of dubbele rijen aan de voorkant van jasjes, wijde plooirokken en robe-man teaux. Givenchy maakt ook graag gebruik van een jurk met wit ivenstuk, waarop een bijpassend jasje met heupceintuur wordt gedragen. Zijn kleuren zijn mosterd, bei ge en verschillende tinten blauw, steeds gegarneerd met wit. Handschoenen, hoed je, soms capuchon, en brede shawl zijn wit De rok blijft twee en een halve cm bo ven de knie. Er zijn veel geruite stoffen, toegepast in tentmantels met raglan mou wen. Andere mantels hebben zakken met omslagen, schouder stukjes met knopen, ingezette stukken en horzontale naden. Bij mantelpakjes worden strakke rok ken gedragen. Witte blouses sluiten soms met een rondgeknipte band om de heupen, de halslijn is vaak in een band uitgesne den. Behalve marineblauw en wit is er ook veel Oostindische kers met wit en Given chy's geliefde bruin en wit. Voor overdag zijn er chique bedrukte stoffen met mo derne maar nooit erg grote motieven. Hoeden zijn groot en rond of bolvormig, vaak breedgerand, met een kleurige toets gegarneerd. Bij geklede zomermodellen worden hoe den van geborduurde lagen Zwitserse or gandie gedragen. Bij jeugdiger creaties wordt een zijden shawl gedragen die op bijzondere manier wordt geknoopt en om geslagen. Bij tailleurs horen kleine hoedjes die doen denken aan de hoofddeksels van Spaanse politiemannen en priesters. Er zijn ook hoeden in de vorm van molenwie ken. Sinds 1 oktober van het vorige jaar rijden er op alle wegen in Nederland de kleine even goed als de grote lichtgekleurde personenauto's, op 't dak voorzien van de aanduiding „Controle motorrijtuigenbelasting". De bestuurder en zijn bijzitter dragen nieuwe douane uniformen en verrichten meestal zwij gend hun werk. Slechts zelden zullen ze een op de openbare weg rijdend mo torrijtuig laten stoppen. Er is trouwens toch geen enkele automobilist meer, die nu nog een wegenbelastingkaart heeft en door het tonen daarvan kan bewij zen, dat hij aan zijn verplichtingen vol daan heeft. De controleurs kunnen nu volstaan met een druk op de knop, zo dra ze een op de weg rijdende auto op twintig meter zijn genaderd. Met een belichtingstijd van 0,0001 sec. na zonsondergang gepaard gaande met 'n naar beneden uitstralend onschuldig flits licht worden de kentekens van alle rijdende auto's en motorfietsen gefoto grafeerd. De controle-ambtenaar naast de bestuurder klikt bij grote verkeers drukte in één uur alle 750 filmpjes van één rol af en zet dan onverstoorbaar een nieuwe rol van 750 filmpjes in zijn camera. Tegelijk met de auto en het nummerbord worden op de film de da tum en de tijd vastgelegd, alsmede de naam van de plaats, waar men zich bevindt. De plaatsnaam is met wit krijt op een zwart plaatje geschreven en wordt uitgewist en door een ander ver vangen, zodra men een gemeentegrens is gepasseerd. Ook vermeldt de ambte naar zijn initialen op dat plaatje. Door middel van een grote viewer wor den de filmpjes met datum, tijd, plaats naam en initialen goed zichtbaar ge maakt, zodat enkele dames deze gege vens op een ponskaart kunnen verwer ken. De ponskaarten gan vervolgens in een computer nu nog in die van de Centrale Girodienst in Den Haag, maar te zijner tijd in een eigen computer van het Centraal Bureau Motorrijtuigen belasting te Apeldoorn en voor die computer is het dan nog maar een peu leschilletje om even vast te stellen of voor de gefotografeerde motorrijtuigen al dan niet belasting is betaald. In de computer zitten namelijk alleen de ken tekens van de auto's en motoren, waar van de belasting op tijd is betaald. Ken tekens, die niet in de computer zitten, worden apart gelegd. Het is zo goed als zeker, dat voor de auto's met deze ken tekens geen belasting is betaald. Voor alle zekerheid worden ze echter nog eens gecontroleerd met de films om te zien of er geen fouten gemaakt zijn bij het ponsen. Het is daarna een koud kunstje om de bij deze kentekens beho rende autobezitters bij het CBR op te sporen. De niet of te weinig betaalde „nttttt 1111mitt MMIIM Voor ieder duidelijk zichtbaar rijden de fotograferende controleurs over alle Nederlandse wegen. RHENEN Op 10 maart wordt door het jeugd- en kinderkoor ,,De Roodborst jes" de kinderoperette „Prinses Roze lijn" opgevoerd. De operette bestaat uit twee bedrijven naar bekende melodieën van Schubert, Mozart en Joh. Strauss. Een en ander is samengesteld door Ben Bunders en Jan van Rieschoten. De muzikale bege leiding wordt verzorgd door de heer C. Huydig, de regie, door mevr. Otting v. Mastrigt. Na de pauze wordt het pro gramma gevuld door het teenagerkoor tje. De kindermatinee wordt gegeven op woensdagmiddag 8 maart. VEENENDAAL Maandagavond verdrong Bouman in de voortgezette onderlinge VDC-competitie v. d. Hor van de leidersplaats. In een enerverend eindspel van 5 schijven tegen een dam wist v. d. Hor slechts één schijf te win nen en verloor door overmacht. W. de Kleuver en Verhoef verloren door een combinatie van resp. v. d. Brandhof en H. van Beek. C. Vermeer blunderde tegen de jeugdige Renswou- denaar van 't Gont, die nu zijn eerste winstpartij boekte. Tenslotte eindigden de partijen tussen Kalter en De Roder en tussen N. Val kenburg en Keijman in remise. IJMUIDEN Zondag j.l. hbben en kele atleten van de Veenendaalse Atle tiekvereniging deelgenomen aan de strandloop IJmuiden-Bloemendaal en terug. In een deelnemersveld van 5000 atleten liep Herman van Alfen van VAV de 11 kilometer in 49 minuten, ter wijl Bram Oostendijk, Jan Zuidema en Jan van Campen er resp. 54, 57 en 58 minuten voor nodig hadden. Zo dwaas als hier doet De Givenchy niet. Het is een mode-gril uit Kopen hagen. Zeer modest(y). Dit kostuum is wel bijzonder geïnspireerd op de film Modesty Blaise, bovendien lijkt het ons bijzonder effectief voor regenachtige dagen. (Een waarschuwing aan alle spionnen mag niet overbodig zijn belasting wordt ingevorderd bij aan slag, verhoogd met 50 pet., doch ten minste f 25,- en ten hoogste f 500,-. Niet alleen het controlesysteem en de naverdering van de wegenbelasting zijn sterk vereenvoudigd en veel doeltreffen der geworden, maar ook de voldoening van deze belasting. Men hoeft hiervoor namelijk niet meer naar een ontvang kantoor te gaan, maar ontvangt twee tot vier weken van tevoren een vervolgaan- gifte als herinnering, dat het tijdvak, waarover belasting is betaald, binnen kort is verstreken. Deze aangiftekaart doet tevens dienst als girokaart voor storting of overschrijving van het ver schuldigde bedrag. Het nieuwe controlesysteem is uniek in de gehele wereld en biedt vele voor delen. Het verkeer wordt niet meer ge hinderd, niemand verliest kostbare tijd en ook in de centra van de steden is nu op alle tijden van de dag een doel treffende controle mogelijk. Het percen tage ontdekte nalatige betalers van we genbelasting bedroeg circa vier maar is nu aanmerkelijk hoger geworden. Men mag echter verwachten, dat van 't nieuwe systeem een zodanige preventie ve werking zal uitgaan, dat het aantal belastingontduikers tot een minimum be perkt zal worden. Het gebeurt nu in de praktijk al dikwijls, dat automobilisten die bewust of onbewust geen wegenbe lasting hebben betaald, onmiddellijk na dat de controle-ambtenaren hun wagen met kenteken hebben gefotografeerd nog gauw even hun belasting gireren en dan nog vaak juist een navordering van 50 pet. kunnen voorkomen. Lukt dit, dan hebben ze geluk gehad. Maar het kan evengoed al te laat zijn en dan zullen ze de 50 pet. verhoging onherroe pelijk moeten betalen. Zodra de controlewagen een tegenlig ger tot op 20 meter is genaderd, wordt deze gefilmd, natuurlijk met het num merbord erbij. Twee vliegen in één klap. Ook de tijd, datum en uur en de plaatsnaam ko men voor de lens en dus op het filmpje. Knolbegonia's als kamerplant: Knol begonia's zijn bijzonder dankbare blöei- sters, in de volle grond van de tuin bloei en zij dat het een lust is. Ook binnens huis kan men er heel veel plezier van beleven. In het najaar heeft men de knollen uit de grond gehaald en binnen gebracht. Om zeer langdurig van haar schone bloei te kunnen genieten in de kamer moet men als volgt te werk gaan: we potten één of meer knollen op in ruime potten, gevuld met goede bloemistengrond. We zetten het geval dan in de verwarmde kamer, in de vol le zon voor *t raam. Na half april moet men de aan de groei zijnde knolbegonia wel minder zonnig zetten, het beste is dan voor een raam op het oosten, in elk geval niet meer een raam op het zuiden, zij kan niet tegen felle zon. De bladeren vertonen dan al spoedig brand- vlekken en tevens schaadt het de bloei. In de kamer geven bloeiende knolbego nia's evenals de struikbegonia's een fleu rig en kleurig aanzien. De tijd van op potten voor kamerbloei is nu aangebro ken. Men kan er veel plezier van bele ven. Neem de proef op de som! De Passiebloem (passiflora) heeft haar rusttijd er op zitten en kan nu worden ingesnoeid. Deze plant is oor spronkelijk afkomstig uit Zuid-Azië en is hier goed ingeburgerd. Zij wordt bij vele planten- en bloemenliefhebbers aan getroffen. De bloemen zijn dan ook zeer bijzonder mooi. Geef haar verse bloe mistengrond en vergeet niet om pot scherven op de bodem van de pot te leggen. Breng haar op een warme en lichte plaats aan de groei, geef haar tijdig water en om de 14 dagen bemes ting. Overgehouden Gloxiniaknollen moeten thans worden opgepot, dit geldt ook voor Gesneria's en Achimenis. Geef goe de potgrond! Ook kan men genoemde knollen (tjes) op een schoteltje met vochtige turfmolm aan de groei bren gen. Zijn er jonge spruiten gevormd ,dan oppotten en in den beginne goed warm zetten. Ik wil u aanraden om de bloeiende Azalea Indica (Kamer-azalea) eenmaal per week een bad te geven in lauw water, tot even boven de potrand. Neem uitgebloeide bloemen direct weg tot en met het vruchtbeginsel. Is de plant uitgebloeid dan wordt haar een koelere plaats gegeven, in het licht en wat minder water. Let er wel op, dat de potkluit nimmer uitdroogt. Geef dan voorlopig geen bemesting. Ik kom op de verdere behandeling te zijner tijd nog wel terug, wanneer het tijd is haar bui ten te brengen. Houd u zich voorlopig aan bovenstaande raad. Ook de Hibiscus zien wij bij vele plan tenliefhebbers in de huiskamer. Oor spronkelijk is zij een heester, doch men kweekte kleine planten van stekken, die reeds vroeg bloeien. Zij verlangt een zonnige plaats en veel bemesting. Het is nu de tijd om uw jonge Hibiscus- plant te snoeien, snij dus de takken een eind terug. De jonge scheuten groeien dik uit en op het hout dat zich na het snoeien vormt, kan men een rijke bloei verwachten. Neem bij de Hi biscus het volgende in acht: zij moet beslist een zeer voedzame potgrond heb ben en bovendien tijdens de groei Iede re week bemesting. Daarbij iedere dag de plant met lauw water besproeien want zij vraagt een vochtige lucht. Heeft de plant een lichte en warme standplaats en een vochtige lucht (sproeien!) dan kan men op een rijke bloei rekenen. Mocht het zijn, dat deze plant bij u slecht wil bloeien, of zoals ik wel eens I moest horen, helemaal niet, dan is hier aan de te schrale grond schuldig. De. Hibiscus behoort tot de familie van het Kaasjeskruid (Malvacea) en wordt in de volksmond in sommige streken wel „Schoensmeerplant" genoemd. Vol gens het verhaaltje zou zij deze typische naam te danken hebben aan het land van herkomst (Zuid-Azië). De bloemen van de „Hibiscus rosa Sinensis", aldus haar Latijnse benaming, zouden daar gebruikt worden om de schoenen er mee op te wrijven en deze zouden er dan prachtig van gaan glimmen en glan zen! Zou dat inderdaad zo zijn? Weet u het, geachte lezer (es) Ik niet! Mevrouw J. C. van H.-K. té Scher pe nzeel: Het doet ons veel genoegen, dat u „Ons Tuinbouwhoekje" zo onder houdend en leerzaam vindt, dat er velen zijn die het met graagte lezen en de raadgevingen met succes opvolgden, dat geeft de burger moed. Het geeft sti- mulns om op dezelfde weg voort te gaan. Wat de door u gestelde vragen be treft, het volgende: Chrysanten, (tuin- asters( door u genoemd, kunt u in maart scheuren. Neem de pollen uit de grond en snij stukken van de buitenste delen van de plant. Deze worden dun uitge- plant, het middengedeelte van de plant is uitgegroeid en wordt opgeruimd. Geef de Chrysanten eind april een ex tra bemesting. Geef Asef-korrelmest. Strooi de korrels tussen de planten en werk deze door de bovengrond met schoffel of schrepel. Peperomia's zijn toch over het algemeen wel vrij gemak kelijk in een kamer te houden. Ik ver moed dat het grondmengsel te zwaar is. De Peperomia's behoeven een zeer voedzame grond, doch het grondmeng sel moet absoluut luchtig en losjes zijn. Meng een flinke hoeveelheid turfmolm door bloemistengrond. Geef de plant dus heel spoedig het voor haar groei juist zijnde grondmeng sel. De plant is bestand tegen droge kamerlucht, stelt zelfs droge lucht op prijs. U kunt haar door stekken verme nigvuldigen. Het vaderland van de Pe peromia's in Brazilië, er komen meer soorten in voor. De Peperomia glabella heeft mooie bonte bladeren; grote bon te bladeren heeft de Peperomia arifolia. De heer G. de B. te Veenendaal: Of u zelf wel berekend bent om de vrucht bomen te snoeien, is voor mij een vraag. Dat er zoveel loten groeien is te wij ten aan het te zwaar snoeien. De vorige zomer waren er een groot aantal nieuwe loten, waterloten, die zeer snel groeien doch nimmer vruchten zullen geven. Ik moet u de raad geven: laat uw bomen snoeien door een tuinman die het onderdeel Snoeien niet alleen theo retisch doch ook door de praktijk goed onder de knie heeft. Lukraak snoeien is onverantwoorde lijk, beste vriend. Zwakke, dunne twij gen moeten op vier a vijf ogen worden teruggesnoeid. Takken worden op een knop teruggenomen, die naar buiten Is gericht en daarbij moet men er terdege op zien dat het een bladknop is en geen bloemknop. Bladknoppen zijn spits van vorm. Onder andere worden topscheu- ten tot op tweederde van de lengte in gesnoeid. Zoals u ziet: het snoeien van vruchtboompjes of -struiken kan men niet van een papiertje aanleren. Daar komt heel wat bij om de hoek kijken. Ik wil, neen ik móét er nogmaals in het algemeen op wijzen: laat dit snoei en in handen van de vakman-snoeier! Het geld hieraan besteed levert zeer ho ge rente. RHENEN E. J. GRLJSEN

De Vallei | 1967 | | pagina 5