Wilson voldaan over bezoek Den Haag Russisch schip zonk in Skagerrak Kluizenaarster vecht verbeten om erfenis Vragen over film sexuele voorlichting militairen RUSSEN BOREN NAAR KUNSTSCHAT Resultaat misschien stroomversnelling K.L.M. zoekt mee naar luchtbus 57 zeelui verdronken Duits protest tegen vonnis Harster Miljoenen van Tsaar inzet Dwaze rage Allerbelabberdst Joods-katholieke dienst in Spanje Lof Vragen IDENTIFICATIE Bij Beeren besla** gelegd op geleverde goederen Geen vrouwen op de kansel bij Anglicanen Meer aanvallen Ie verwachten van V.S. V rouw van Franse kandidaat ontvoerd Ir*'' '*V S k Kennedy-complot Oswald kende Ferrie Waakhonden Akte Processen Meer steun V.S. aan Indonesië Reagan in kandidaat i%8 Negen doden bij treinbotsing WOENSDAG I MAART 1967 PARIJS De negen grootste West- europese luchtvaartmaatschappijen hebben de koppen bij elkaar gestoken om een „luchtbus" te verwezenlijken. Zij verwachten in de jaren na 1970 een sterke toeneming van het passagiers vervoer over korte afstanden. Om dit zo goedkoop mogelijk te doen, willen zij de beschikking hebben over een speciaal geconstrueerd straalvliegtuig met accommodatie voor ongeveer 250 passagiers. Te Parijs kwamen gisteren de tech nische directeuren bijeen van K.L.M., Air France, British European Airways (BJE.A.), Lufthansa, S.A.S., Sabena en Iberia. Zij spraken over eisen met be trekking tot bereik, exploitatiekosten, motorengeluid en laadvermogen, waar aan een luchtbus moet voldoen. Het toestel zou moeten worden ge bruikt op afstanden tot 1600 kilometer. Over de keu^e van een type motor be staat nog geen eenstemmigheid. De vertegenwoordiger van Air France gaf te kennen dat zij zulk een vliegtuig al in 1972 in gebruik zou willen nemen. De meeste andere luchtvaartmaat schappijen vinden 1975 vroeg genoeg. Sud Aviation-Marcel Dassault in Frankrijk, Hawker-Siddeley in Groot- Britannië en een Duitse combinatie van vliegtuigfabrieken zijn intussen bezig met het ontwerpen van een luchtbus. Met het bouwen van de prototypes waarvoor drie jaar is uitgetrokken, is in totaal ongeveer 1300 miljoen gulden gemoeid. In de Verenigde Staten zijn eveneens plannen voor het bouwen van een korte- afstandsvliegtuig met grote capaciteit. -Deskundigen schatten dat in de komen de tien jaar in de gehele wereld behoef te zal zijn aan zeshonderd tot duizend van dergelijke toestellen. VATICAANSTAD Een gezamenlij ke Joods-Katholieke kerkdienst die in Madrid beraamd wordt, wordt toege juicht als een historische stap om de betrekkingen tussen de geloven te ver beteren. Van de zijde van het Vaticaan ver klaarde men geen precedent hiervan te kennen. LONDEN Het overleg van de Britse premier Wilson in Den Haag kan wel eens een stroomversnelling blijken te zijn voor de nieuwe poging van En geland om het lidmaatschap te verwerven van de Europese Economische Ge meenschap. Er komt een aanvraag voor nieuwe onderhandelingen. ,,De Ne derlanders hebben ons met klem aangeraden om de zaak met spoed verder te behandelen". Dit, zo zegt men in Londen, is het resultaat van onze besprekin gen met premier Zijlstra en minister Luns (Buitenlandse Zaken). Het zonnige optimisme dat de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken zo dikwijls ten toon spreidt, is kennelijk op premier Wilson overgesla gen. De donkere wolken die vorige week nog boven de betrekkingen hingen tus sen Engeland en de EEG, zijn blijkbaar als sneeuw voor de zon verdwenen. Wilson drukte zich gisteren in het La gerhuis zelfs zo uit: „De Nederlanders zijn erop gebrand om het dwaze ver haal te ontzenuwen dat zij zouden heb ben gezegd dat de deur voor een Britse aansluiting was gesloten". In zijn verslag in het Lagerhuis van het overleg in Den Haag waarin Wilson zijn Nederlandse vrienden bij herhaling overlaadde met lof, weigerde hij na tuurlijk te bevestigen of te ontkennen, dat zij hem de raad hebben gegeven om onmiddellijk een aanvraag in te dienen om lid te kunnen worden en om pas daarna de specifiek Britse vraagstukken die daaraan zijn verbonden te gaan be spreken. Hij bleef bij zijn bekende standpunt dat de Britse regering de zaak zal be studeren zodra ook het bezoek aan Lu xemburg achter de rug is. Men heeft in Londen de stellige indruk dat dit niet lang zal behoeven te duren. Er werd in het Lagerhuis het gebrui kelijke spervuur van vragen op de pre mier afgevuurd. Een ervan betrof de Britse aandrang om het verdrag te on dertekenen ter voorkoming van verdere verspreiding van kernwapens. Daar be staan, zoals men weet, met name in Euratom veel bezwaren tegen. Wilson legde er nogmaals de nadruk op dat dit verdrag en de Europese gemeenschap volgens hem twee totaal verschillende dingen zijn. „Wij kunnen als wij eenmaal lid zijn van Euratom veel doen om de bezwaren weg te nemen die men voelt over de gevolgen van het verdrag voor het vreed zaam gebruik van kernenergie", ver klaarde hij. In Londen verluidt al dat Wilson heeft aangeboden om Britse des kundigen op dit gebied naar Euratom te sturen om deze taak te bespreken. Een Deense reddingboot bracht gister ochtend een deel van de slachtoffers van de ramp met de Toekan aan land. Zij waren door Deense vissers in volle zee opgepikt. Geen van hen vertoon de nog tekenen van leven. De meesten maakten de indruk dat zij zo uit hun kooi het water waren ingesprongen. AUe verdronkenen droegen zwemves ten. KOPENHAGEN Zevenenvijftig Rus sische zeelieden zijn gisteren verdron ken toen hun schip, de Toekan, vijftien mijl uit de kust bij Jutland zonk, na een lek in de machinekamer te heb ben opgelopen. Tweeëntwintig bemanningsleden wer den uit zee opgepikt. Zij werden aan boord genomen door het Russische schip Vilis Lacis, dat zich in de huurt van de Toekan bevond. Het gezonken schip, een drijvende visconservenfabrlek, was op weg naar de Russische trawlervloot in de Atlantische Oceaan. De eerste noodseinen van de Toekan werden opgevangen om even over drie uur 's nachts, plaatselijke tijd. Er stond een storm in het Skagerrak. Het SOS werd ontvangen door Radio-Skagen. Met een nadat de telegrafist van de Toe kan de positie van zijn schip had opge geven verdween hij uit de ether. Talrijke schepen in het gebied zetten koers naar de plaats van de ramp. De Vilis Lacis kwam er als eerste aan. Het slaagde erin, tweeëntwintig beman ningsleden van de Toekan aan boord te oemen. Zij waren de enige overleven den. Zevenenvijftig Russen, onder wie de kapitein, vonden de dood in het woeste water van het Skagerrak. Hun lijken, de meeste niet felgekleurde zwemves ten aan, werden opgepikt door vissers vaartuigen die een uur na het eerste noodsein bij de opgegeven plaats aan kwamen. De polshorloges van verscheidene ver dronken Russen stonden stil op 5 uur Russische tijd (drie uur Deense tijd). Dat was een kwartier nadat de Toekan om hulp had gevraagd. Het schip moet dus zeer snel zijn gezonken. Dat bleek ook uit het feit dat ver scheidene Russen onder hun zwemvest hun pyjama nog aan hadden. Ze waren rechtstreeks uit bed in het woeste wa ter gesprongen. Twee Deense vissersvaartuigen brach ten samen zesendertig lijken, waaron der dat van een vrouw, naar de vis sersplaats Hirsthals. De stoffelijke over schotten werden neergelegd in een ijlings Ingericht nood-lijkenhuis. Ambtenaren van de Russische ambas sade in Denemarken zijn naar Noord- Jutland gevlogen voor de identificering van de overledenen. Aangenomen werd dat ook het Russische schip Vilis Laeis koers zou zetten naar Noord-Jutland óm de geredden in Frederikshaven aan land te brengen. Een grote olievlek en een spoor van hout en wrakstukken markeerden de plaats waar de Toekan was gezonken. De talrijke schepen, waaronder Finse, Noorse, Deense en Russische, die nog zochten naar eventuele overlevenden vonden niemand meer. Gistermiddag werd het zoeken officieel gestaakt. MÜNCHEN De vonnissen in het proces-Harster zijn naar het oordeel van de Westduitse vereniging van door de nazi's vervolgden een „zware bele diging voor de slachtoffers onder het Nederlandse volk". Zoals gemeld zijn vorige week in München wegens medeplichtigheid aan moord in vele duizenden gevallen Har ster tot vijftien, Zöpf tot negen en Ger- trud Slottke tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. In een gisteren uitge geven verklaring zegt de vereniging dat „deze schandalige justitiële mis slag een waardig vervolg betekent op de in de geschiedenis van de Duitse justitie niet zeldzame onjuiste vonnis sen tegen nazi-misdadigers". De ver eniging rekent voor dat de veroordeel den voor elk bewezen geval van mede plichtigheid gemiddeld slechts 76 minu ten in de gevangenis moeten doorbren gen. De vereniging noemt het stuitend dat Harster een in Nederland uitgezeten straf in mindering is gebracht. Schok kend moet het niet alleen voor alle de mocratisch denkende Duitsers, maar vooral voor het Nederlandse volk zijn, dat men de veroordeelden de burger rechten niet heeft ontnomen, zo meent de Duitse vereniging. Zij eist ten slotte dat het Openbaar ministerie revisie aanvraagt. WEERT De moeilijkheden bij de in financiële nood verkerende tricotage- fabrieken Frans Beeren stapelen zich op: 9 De beambten hoorden gisteren dat zij de per 1 januari voorgeschreven loonsverhoging van zeven procent niet krijgen uitbetaald. De bewindvoerders hebben hun geadviseerd dit deel van hun salaris als preferente vordering in het faillissement te deponeren. 9 De N.V. Scholten en Co. uit Ensche de liet bij Beeren in Weert en Ven- ray beslag leggen op in totaal 670 over hemden, waarvan de door Scholten geleverde grondstoffen niet zijn be taald. Dit was mogelijk door een spe ciale clausule in de leveringsvoorwaar den, die zijn gedeponeerd bij de Neder landse textielconventie. Gewoonlijk is beslaglegging tijdens een verleend voor lopig uitstel van betaling niet mogelijk. Gevreesd wordt dat dit voorbeeld na volging zal vinden naar verwacht morgen een feit zal zijn. 9 Het weduwen- en wezenpensioen voor maandloners bij Frans Beeren verkeert in gevaar. Sinds 1 januari blijkt geen premie, meer aan het pen sioenfonds te zijn betaald. De Amro- bank in Weert heeft dit wel gedaan voor de weekloners. De basis voor we duwen- en wezenuitkqeringen voor be ambten is daardoor aanmerkelijk ver smald. Pensioendeskundige G. van Kouwen vindt dat het bestuur van het fonds ver buiten zijn boekje is gegaan door meer dan de toegestane tien procent van de bezittingen in de onderneming te beleg gen. Hij verwijt het bestuur, de accoun tant en de actuaris nalatigheid bij het beheer. Verantwoordelijke bestuurders van het fonds kunnen zich amper herinne ren wanneer voor het laatst werd ver gaderd. Een van hen: „Dat moet an derhalf tot twee jaar geleden zijn bij de behandeling van de jaarstukken over 1964". Er was toen al een achterstand in de premiebetaling door het bedrijf van twee ton. Sindsdien is hij opgelo pen tot 1,3 miljoen gulden. De Tweede Kamerleden Oele (PvdA) en Maenen (KVP) hebben de regering gevraagd het bedrijf in Weert met alle ten dienste staande middelen te steu nen, terwille van de werkgelegenheid en de rechten van de werknemers. LONDEN De anglicaanse aartsbis schop van Canterbury, dr. Michael Ram sey, heeft zich uitgesproken tegen vrou welijke priesters. „Als God had bedoeld, dat zijn kerk vrouwelijke priesters zou hebben, zou Hij dit veel eerder aan de wereld hebben bekendgemaakt dan Hij dit heeft ge daan", zei de Anglicaanse prelaat gister avond te Londen tot katholieke studen ten. „Ik zou werkelijk zeer voorzichtig zijn met het wijden van Anglicaanse vrou wen tot priesters, tenzij ik zou weten, dat de r.k.-kerk hetzelfde zou doen", zei hij en hij liet hierop volgen: „Ik wil de hinderpalen voor eenheid van de chris tenheid niet vermeerderen." m ls deze 66-jarige vrouw grootvorstin Anastasia van Rusland of een Poolse landarbeidster? Het Hamburgse ge rechtshof heeft op deze vraag geen antwoord kunnen geven. Het sprak slechts als oordeel uit dat Anna An derson er ook ditmaal niet in was ge slaagd, afdoende te bewijzen dat zij inderdaad de jongste dochter was van de laatste Tsaar aller Russen. Het Hof maakte zijn overwegingen niet bekend en de advocaat van Anna Anderson heeft al laten weten dat hij de strijd voortzet. WASHINGTON De jongste ver scherping van de Amerikaanse aanval len op Noord-Viëtnari is nog maar het begin van een nieuwe poging om Hanoi op de knieën te dwingen. De beschie tingen uit zee en het leggen van mij nen in Noordviëtnamese rivieren zullen zonodig door nog scherpere militaire maatregelen worden gevolgd. Amerikaanse vliegtuigen staan klaar om hun bommen op nieuwe Noordviët- namese doelen te werpen als de tijd er voor rijp is. Dat werd gisteren in Ame rikaanse regeringskringen verteld. Het staat inmiddels nog niet vast of Johnson ook zal besluiten in de haven van Haiphong mijnen te laten leggen. Verscheidene van zijn militaire raadge vers hebben hierop aangedrongen, om dat Noord-Viëtnam voor zijn toe- en af voer uit en naar het buitenland sterk van deze haven afhankelijk is. In Washington was men gisteren ge matigd optimistisch over berichten dat de Sovjet-Unie druk zou oefenen op Ha noi om Johnsons aanbod tot onderhan delingen te aanvaarden. Men hoopte dat het samengaan van de Amerikaanse militaire maatregelen en de bemoeiin gen van de Russen de strijd van het slagveld naar de conferentietafel zouden verplaatsen. De kansen daarop lijken niet groot nu de oorlog in Viëtnam aan beide zijden met toenemend geweld wordt gevoerd. De communisten gebruikten gisteren voor het eerst een nieuw vernietigend wapen. Het was een raket van Russische makelij, die doelen op een afstand van ongeveer acht kilometer aanzienlijk kan beschadigen. NICE De echtgenote van een kan didaat van het democratische centrum voor de komende Franse verkiezingen is dinsdag in Nice ontvoerd, mishandeld en bedreigd, zo heeft de politie bekend gemaakt. De 46-jarige mevrouw Madeleine Bo- sio had de politie verteld, dat toen zij op het punt stond met haar auto weg te rijden, een man was ingestapt en haar onder bedreiging met een mes ge dwongen had, een andere auto te volgen. In een buitenwijk waren meer mannen in de auto gekomen, die haar sloegen, haar jurk openscheurden en haar een mes op de borst zetten. De mannen wil den weten wie de verkiezingsbijeen komst ter ondersteuning van de kandi datuur van haar man zou leiden. Toen zij hen er van kon overtuigen, dat zij de naam niet kende, reden de mannen weg. De heer Bosio diende een klacht bij de politie in. Maandag had hij dat ook gedaan, omdat op een stormachtige ver kiezingsbijeenkomst onbekenden hadden gedreigd zijn 20-jarige zoon Philippe te ontvoeren. UTRECHT De commissaris van de koningin in de provincie Utrecht zal in april de kring Midden-Utrecht instal leren. Op 26 januari besloten Utrecht en acht buurgemeenten het tot op heden in formele overleg over verschillende aan gelegenheden betreffende de werkgele genheid en de ruimtelijke ordening te institutionaliseren in de kring Midden- Utrecht. NEW ORLEANS Lee Harvey Os wald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, kende David Ferrie wel degelijk, heeft dinsdag het blad „States Item" in New Orleans ge schreven In een verslag over het onder zoek van de procureur van New Or leans, Garrison. De officier van justi tie meent, dat Ferrie een der medewer kers was aan een komplot tegen presi dent John Kennedy. Ferrie overleed vo rige week woensdag aan een beroerte, Garrison is van mening dat hij zelf moord pleegde. Ferrie had steeds ont kend dat hij Lee Harvey Oswald ge kend had. „States Item" schrijft nu dat de me dewerkers van Garrison van een politie man uit New Orleans vernomen heb ben dat deze in de herfst van 1963 Os wald en Ferrie had aangehouden toen zij samen in een auto zaten aan de oever van het Ponchartrain-meer. Os wald identificeerde zich, Ferrie werd la ter geïdentificeerd. De politieman had beide mannen naar het politiebureau gebracht. Wat later werden zij vrijgela ten, omdat geen juist omschreven be schuldiging tegen hen werd uitgevaar digd. Ferrie stond bekend om zijn af wijkende neigingen. Na de moord op Kennedy in Dallas had de politieman Oswald op kranten foto's herkend. De politieman, wiens naam niet wordt genoemd, vond het; niet nodig om over het incident bij het Pontchartrain-meer, dat vlakbij New Orleans ligt, te spreken, omdat de on derzoekers wisten dat Oswald in deze stad was geweest. Toen hij echter ver nam dat Ferrie waarschijnlijk aan een komplot had meegewerkt ging de poli tieman vorige week de officier van jus titie op de hoogte stellen. BONN Voor de derde maal heeft een Duitse rechtbank de aanspraken afgewezen van de 66-jarige Anna Anderson, die van zichzelf zegt dat zij de jongste dochter is van de laatste Russische tsaar. Het gerechtshof in Ham burg bevestigde daarmee in hoogste instantie de uitspraak die een Hamburgse rechtbank al in 1961 had gedaan. De reeks processen in het drama- Anastasia met op de achtergrond de miljoenenerfenis van tsaar Nicolaas II' duurt al 34 jaar en is ook nu nog niet ten einde. De raadsman van Anna Anderson, dr. Karl August Wollmann, zal revisie aanvragen voor het hoogste Duitse rechtscollege, het Federale hof te Karlsruhe. Anna Anderson werd in 1920 na een zelfmoordpoging gered uit een kanaal in Berlijn. Zij beweerde een tsarendochter te zijn en zou als enige ongedeerd zijn ontkomen, toen in de nacht van 17 juli 1918 de tsarenfamilie werd neergescho ten in Jekaterinenburg, het huidige Swerdlofsk. Anna Anderson zelf leeft nu als een kluizenaarster in het dorpje Unterlen- genhart in het Zwartewoud. De ziekelij ke oude vrouw, die haar huisje door et telijke kwaadaardige honden laat bewa ken, laat bijna nooit bezoekers toe. Haar aanspraak, dat zij de dochter is van de tsaar, wordt gesteund door een deel van' de leden van het tsarenge- slacht, het huis Romanoff. Tegenspeelster van Anna Anderson werd de Pruisische prinses Barbara, hertoging van Mecklenburg, die verwant is aan de tsarenfamilie, en beschikt over een vergeelde akte van erfrecht, waarop haar vele jaren geleden eens een bedrag van tweeduizend mark is uitbetaald uit de bankrekening in Ber lijn van wijlen tsaar Nicolaas II. De eigenlijke financiële inzet van de rechtsstrijd is echter het vermogen dat de tsaar in 1912 in Londen zou hebben gedeponeerd bij de Bank .van Enge land en dat toen vijf miljoen goedroe- bel zou hebben bedragen. Anna Anderson eist, dat de akte waarover hertoging Barbara beschikt, wordt ingetrokken. Daarvoor moet zij echter bewijzen dat zij inderdaad de eigenlijke erfgename, de jongste doch ter van de tsaar is. Hertogin Barbara daarentegen houdt staande, dat Anna Anderson in werke lijkheid een Poolse landarbeidster is, de 71-jarige Francisca Schanzkofsky. Dit is het eigenlijke geschilpunt waarom het gaat bij de processen die al sinds 1933 duren. Alleen al na de oorlog zijn er drie processen geweest. In 1956 wees een Berlijnse rechtbank zowel de aanspra ken van Anna Anderson van de hand, als de bewering van hertogin Barbara, dat „Anastasia" in werkelijkheid een Poolse landarbeidster is. Na een proces van vier jaren kwam een Hamburgse rechtbank in 1961 tot diezelfde conclu sie. Het nu afgesloten rechtsgeding heeft drie jaar geduurd. Eer is onder meer een hoogleraar in de moderne geschie denis gehoord en een 68-jarlge getuige kwam verklaren, dat hij in 1920 in de wachtkamer van het centraal station van Dantzig de landarbeidster Schan zkofsky zou hebben ontmoet. Het resul taat van dat alles was, dat het gerechts hof weer tot dezelfde vage slotsom kwam als de rechtbank zes jaar gele den. schatten van de zogenaamde Barn stenen Zaal terug te vinden, zullen de Russen grondboringen doen in de Oostpruisische stad Königsbergen, die n.a de oorlog als Kaliningrad by Rusland werd Ingelijfd. De vroegere nazi-gouwleider van Oost-Pruisen, Koch, had verklaard dat deze kunst verzameling ter waarde van tweehon derdmiljoen gulden verborgen moet liggen in twee ondergrondse bunkers b(j een kerk in het stadsdeel Ponarth. Volgens Koch zou de ex-burge- meeater van Königsbergen, Will, de juiste plaats nog weten. Will, die nu in Dü8seldorf woont, heeft intussen gezegd dat hij de plek niet kent en hij heeft tevens Kochs aanduiding van de plaats in twijfel getrokken. In de wijk Ponarth staat nog maar één kerk, en die voldoet niet aan Kochs beschrijving. Een andere kerk werd in de oorlog beschadigd en later afgebroken. Op die plaats ligt nu een tuin. Daar willen de Russen boren naar eventuele bunkers. Nadat de Duitsers tijdens de Rus sische veldtocht de „Barnstenen Zaal" hadden weggehaald uit het tsarenpa- leis bij Leningrad, werd de collectie in het kasteel van Königsbergen opengesteld voor het publiek. Toen de stad in 1944 het doelwit van Rus sische luchtaanvallen werd, werd de verzameling opgeborgen in de bom vrije kelders van het slot. Leden van het toenmalige museumpersoneel her inneren zich nog dat de kunstschat ten, goed verpakt in kisten gereed stonden op de binnenplaats van het kasteel. Dit is de laatste maal, dat de collectie door thans nog levende getuigen is gezien. DEN HAAG „Kan de minister ons in kuise u-oorden iets meer ver tellen over de blote meisjes en de af keurenswaardige vieze termen, die naar verluidt in Kees Brusses film „Sex is overal" voorkomen f" Deze vraag stelde dr. J. W. Beere- kamp (CH) gisteren in de Eerste Ka mer aan minister De Jong (Defen sie). Hij vroeg het met name omdat deze film is bestemd voor het geven van sexuele voorlichting in het leger. De heer H. Algra (AR) kwam met een andere vraag: „Is de film. het aange wezen voorlichtingsmedium voor sexuele voorlichting voor een zo grote en heterogene groep als de soldaten- samenleving?" De senatoren Beerekamp, C. S. IJin kers (Comm.) en A. Snoek (BP) vroe gen opnieuw aandacht voor de kwes- tie-Von Kielmansegg. Vooral dr. Bee rekamp was niet tevreden met het antwoord van minister De Jong op schriftelijke vragen. Hij wilde meer^ weten over inhoud en juistheid van de* publikaties over de generaal in Polen tijdens de Tweede Wereldoorlog Hij had de indruk dat de minister niets had ondernomen om achter de ware toedracht te komen. WASHINGTON De Verenigde Sta ten hebben zicli bereid verklaard Indo nesië in 1967 66 miljoen dollar ter be schikking te stellen voor het economi sche herstel van het land. Het Ameri kaanse besluit is een rechtstreeks ge volg van de conferentie over hulpver lening aan Indonesië, die vorige week in Amsterdam ls gehouden. De Amerikaanse toezegging maakt tweederde deel uit van de tweehonderd miljoen dollar die Indonesië dit jaar no dig heeft. De Verenigde Staten zijn het eerste land dat zich over de steunver lening uitspreekt. Verwacht wordt dat de niet-Europese deelnemers aan de Amsterdamse conferentie (Canada, Ja pan, Australië en Nieuw-Zeeland) even eens eenderde deel van het benodigde geld zullen toezeggen. Het laatste derde deel zou dan moe ten komen van de Europese deelne mers, waaronder zich Nederland be vindt. SACRAMENTO, neuwe gouverneur (Calif ornië) De van Californië, ex- filmster Ronald Reagan, heeft verklaard dat hij zich in 1968 kandidaat zal stel len voor de Amerikaanse presidentsver kiezingen. Hij wil hiermee volgens zijn eigen zeg gen slechts bereiken dat de als liberaal beschouwde gouverneur van Michigan, George Romney geen republikeins presi dentskandidaat wordt. Zelf slaat hij zjjn kansen om in het Witte Huis te komen op dit moment niet hoog aan. Reagan, een oer-conservatief, werd vorig jaar met grote meerderheid tot gouverneur van Californië gekozen. Hjj zal aan de voorverkiezingen ter vast stelling van de populariteit van de par tijkandidaten meedoen als „favorite son" van zijn eigen staat. Er ls een nieuwe rage ontstaan: al- lerlel instanties en organisaties vinden het plotseling nuttig hun visie ter kennis te brengen van de kabinetsinfor mateur. De drie vakcentrales die zelfs met een gedrukt boekwerkje zijn gekomen de drie centrale werkgevers organisaties, de middenstandsorganisa ties, maar ook de onderwijzers en de bosbouwers, ze hebben allemaal al hun bijdrage geleverd. De „Handels- en Transport Courant" (lib.) vindt al dat geschrijf en al dat gelobby bijzonder dwaas. „Natuurlijk kan men redeneren dat van bepaalde verlangens, als die maar vaak en luid genoeg worden verkon digd in ieder geval het nodige zal blijven hangen bij de publieke opinie en dat daarvan ook een zekere in vloed zal uitgaan op standpunt en hou ding van de politieke partijen van de fracties van die partijen in de volks vertegenwoordiging. Via deze weg komt men dan toch terecht bij de re gering, en in het huidige stadium bij de kabinetsformateur, resp. kabinets informateur. Het tragische is evenwel dat een regering, kabinetsformateur en kabinetsinformateur die zich langs deze weg laten beïnvloeden hun werk per definitie slecht doen. Bij al deze pogingen om de regering via allerlei detailkwesties en eenzij dige wensen te beïnvloeden verliest men uit het oog dat regeren een vak is, een zeer moeilijk en zeer verant woordelijk vak. Iedereen roept nu om een krachtige regering en om een ka binetsformatie, die een redelijke mate van zekerheid biedt, dat we nu eens een regering zullen krijgen, die het de normale periode van vier jaren uit houdt. Maar intussen ontwikkelen al lerlei organisaties en groeperingen naarstig activiteiten, die de vorming van een werkelijke goede regering alleen maar bemoeilijken. Er wordt wel eens geklaagd over ge brek aan 'politieke belangstelling in ons land. We geloven echter, dat er op het ogenblik dienaangaande eerder sprake is van een teveel. Of eigenlijk van een teveel van wat ten onrechte voor politieke belangstelling wordt versleten en wat tot uiting komt in politieke activiteiten van niet-politieke en ook niet-politiek geschollde instan ties, hetgeen de kwaliteit van het échte politieke gebeuren niet ten goe de komt. Men moet belangstelling voor politiek niet verwarren met meedoen aan po litiek. De centrale werkgevers- en werknemersorganisaties, middenstand organisaties, landbouworganisaties, enz. zouden er goed aan doen zich tot him eigen, waarlijk toch wel veelomvattende taken te beperken en met het bepleiten van hun belangen die toch altijd slechts onderdelen zijn van het grote geheel te wach ten tot er weer een regering is. Ten zij zij van mening zijn, dat een rege ring, die bereid is te dansen naar de pijpen van hen, die het hardst schreeuwen een goede regering kan zijn". TAe PSP heeft sinds vorig jaar een forse teruggang te zien gegeven. De ideeën van de PSP hebben niet aangesproken, ze zijn onvoldoende ver taald, aldus „Radikaal" (PSP) welk blad onomwonden vaststelt, dat de stijl waarin de PSP dit keer de verkiezings propaganda heeft gevat, allerbelab berdst was. „De onoriginele, zich tegen een PvdA- minderheidsgroep afzettende kreet „Tien keer zo rood" heeft niet ten on rechte ironische commentaren opge roepen. Wie op zijn brugborden (le lijke krengen) schrijft „Studeren is kreperen" probeert op een wat flui- merige manier, door mee te kanke ren, zieltjes van ontevreden studenten te winnen. En wat te zeggen van de advertentie-kop „Laten we mekaar geen Mietje noemen?" Overtuigde PSP-ers die dit lazen, hebben „me kaar" aangekeken, zorgelijk het hoofd geschud en zich afgevraagd: is dit nu het taalgebruik, waarmee wij onze ideeën aan de man brengen? Maar ook bij het bona-fide taalgebruik is het oppassen geblazen. Men moet heel goed beseffen, dat buiten partij kringen bepaalde woorden een andere betekenis kunnen hebben dan daar binnen. Voor Telegraaflezers betekent socialisme betutteling, en pacifisme „weg met ons". Dat is onjuist natuur- lijk, maar het is goed en reëel om e rekening mee te houden, dat dez woorden die bepaalde bijbelteksten ii de geesten van sommige (vele?) men sen oproepen Op het punt van het aan de man bren gen van eigen ideeën heeft de PSI zich dus een en ander te verwijten Maar daarmee is alles niet gezegd De lijsttrekkers Lankhorst, die eei nette vent is, Van der Spek, die een felle debater is hebben zich in d< verkiezingsstrijd goed geweerd. De PSP ligt op het ogenblik gewoon niet goed in de politieke markt. De crite ria, die de Nederlandse kiezer aan legt bij het bepalen van zijn stem, zijn totaal andere dan die welke de PSP in Nederland zo'n aparte plaats geven. De Nederlandse kiezer heeft in grote meederheid lak aan Viëtnam en totaal geen belangstelling voor maatschappelijke hervormingen in socialistische zin. Dat is het grote min punt van de verkiezingen. Dat is wat tot grote teleurstelling stemt. En dat is iets wat men de PSP zelf onmo gelijk verwijten kan. Wat moet de PSP nu doen, wetend dat de punten, die voor haar zwaartepun ten in haar programma zijn, het volk in meerderheid onverschillig laten? Zichzelf, ontmoedigd, opdoeken Ik geloof van niet. Men zal met deze werkelijkheid rekening moeten hou den, dat wil zeggen zich niet overge ven aan de verstaanbaarheid bij het talen van eigen ideeën voor een pu- publiek, dat matig geïnteresseerd is, in ieder geval doof voor 'n bepaalde, geijkte retoriek, en afkerig van stijl loze reclamekreten. Het is in ieder geval nodig om er bij te blijven in een land dat Koekoeks boeren met 7 zetels in de Kamer brengt". LONDEN Met een snelheid van honderd kilometer per uur is gister middag een elektrische pa&sagierstrein van vier rijtuigen Ingereden op een goe derentrein bij een voorstad van Bir mingham. Er zijn negen doden en acht zwaargewonden. Alle vier rijtuigen van de trein, die van Manchester op weg was naar Coventry, werden uit de rails gewor pen. Het ongeluk gebeurde niet ver van een ziekenhuis, zodat er spoedig medi sche hulp aanwezig was. Twaalf mensen werden licht gewond.

De Vallei | 1967 | | pagina 6