Goed Nederlands s chrij ven wordt wellicht moeilijker Krijgstucht verouderd" zegt mr. J. Schuurmans Ook Eerste Kamer gaf fiat aan Omroepwet «RAIFFEISENBANK Storm weer bron van narigheid Onverwachte ontmoeting Commissie wil spelling drastisch wijzigen Scherpe kritiek van N.Y.V. op beleid V.S. spaarbank en alle bankzaken Dak van school Burgemeester '1 sloegboete van f 100 geeist Acht maanden voor knoeien met loonstaten Uitzondering Geul voor tankers van 200.000 ton in 1969 gereed Bijna 3 ton geboden voor 2 kazernes GEEN WAARBORG ZONDER RAADSMAN Radio Vrij Europa beschuldigd van leugens Koningin opent 15 juni havenmond IJinuiden nieuwe in Friendship stortte bij landing neer Nederlands meisje gewurgd in Australië Bormami was Ecuador in Herindelen gemeenten Zuidhollandse eilanden voorgesteld Minister Brown Vertrek Rijnleger zou ramp zijn N.P.D.-vergadering ging niet verder traar ruim 5 miljard wordt gespaard „Revolverheid" beroofde bank van f135.000: eis vier jaar WOENSDAG I MAART 1967 ROTTERDAM Het noodweer windhozen, hagel, regen dat gisteren de hele dag over ons land heeft geraasd, heeft niet alleen veel materiële schade veroorzaakt maar ook aan enkele men sen het leven gekost. Door een krachtige windstoot verloor 'de 43-jarige vertegenwoordiger F. Zo merhuis uit Deventer in Venray de macht over het stuur. De auto raakte van de weg en botste tegen een boom De heer Zomerhuis was op slag dood. De 43-jarige F. Brugman uit Nijme gen waaide gistermiddag door een har de rukwind in de Waal. Hij was bezig een schip te lossen. Tijdens het trans port naar het ziekenhuis overleed hij. In Laren liep gistermorgen bij het viaduct Vredelaan een gedeelte van rijksweg 1 onder water. De afwatering kan de hevige regenval niet verwerken. Om kwart over zeven sloeg de Naarden- se automobilist S. met zijn auto in dat water over de kop. De bestuurder daar van werd licht gewond. Even later kwa men op dezelfde plaats nog twee auto's met elkaar in botsing. In Schaesberg (Limburg) rukte de wind gistermorgen vroeg het dak van een huis. De brandweer uit Heerlen heeft een plastic nooddak over de wo ning gelegd. Gisteravond ging de storm in Midden-Limburg gepaard met on weer, hevige slagregens en hagelbuien. In Zuid-Oost-Drente rukte een wind hoos een kapschuur van een landbou wer in Nieuw- Dordrecht uit elkaar. Van verscheidene huizen in dat dorp sneu velden dakpannen en ruiten. Enkele bo men werden uit de grond gerukt. In Arnhem werd door de storm het dak van de Prof. dr. Kolinstammschool in het stadsdeel Maldenburg gewaaid. Een kiosk aan de Rijnkade werd om vergeblazen. Enkele bomen kwamen over een druk bereden weg te liggen. Het verkeer werd meer dan een uur ge stremd. Tussen Arnhem en Nijmegen is het treinverkeer enige tijd gestremd ge weest, doordat om vier uur een draad van de bovenleiding door de stroom knapte. De Spoorwegen moesten tijdelijk bussen inleggen. Om half vijf gistermid dag kon weer over één spoor worden gereden. Anderhalf uur later waren bei de sporen weer in gebruik. DEN HAAG Goed Nederlands schrijven zal wellicht nog moeilijker zijn dan nu, indien de adviezen van de Nederlands-Belgische commissie voor de spelling van bastaardwoorden (waarvan we gisteren al melding maakten) wor den opgevolgd. Bijna vier jaar nadat de commisie werd geïnstalleerd, is haar rapport nu gepubliceerd. Er worden nogal ingrijpende en in veler ogen on waarschijnlijk merkwaardige voorstellen in gedaan. De meeste van de geadviseerde regels kunnen volgens de thans geldende Spel lingwet b|j algemene maatregel van bestuur worden ingevoerd. Voor enkele voor stellen zal een wyziging van de wet noodzakelijk zyn. ge- AMSTERDAM „Het is al erg noeg, dat een burgemeester hier moet worden veroordeeld", zei de officier van justitie, mr. H. van Everingen, toen gistermiddag voor de Amsterdam se rechtbank de 54-jarige burgemees ter van Blaricum mr. M. T. terecht stond, omdat hij de veehouder Ph. de Leeuw had geslagen. Een beroep op noodweer accepteerde de officier niet, maar hij meende, dat er zoveel buiten gewoon verzachtende omstandigheden waren, dat met een boete van honderd gulden kon worden volstaan. Het incident speelde zich op 12 sep tember. Een aantal opstallen op het erf van veehouder De Leeuw moest verdwijnen, zoals B. en W. hem jaren lang hadden laten weten. Met twee slo pers en een technisch hoofdambtenaar van de gemeente verscheen de burge meester op het erf om het „vonnis' te voltrekken. Waarom de burgemeester zelf? „Bla ricum zit al slecht in zijn politiemen sen en het was toen nog beroerder, om dat we een paar mensen hadden moe ten afstaan aan de Amsterdamse poli tie. Ik vond het toen niet verantwoord om de ene man, die we op dat mo ment beschikbaar hadden, met de slo pers mee te laten gaan en de telefoon onbezet te laten", aldus de burgemees ter. Op de boerderij pakte de veehouder al spoedig tegen de slopers uit. Tegen de burgemeester was De Leeuw vrij kalm: „Ga nou weg, burgemeester", zei hij, „en kom vanavond maar eens kij ken hoever ik dan al ben" De Leeuw zou het dan zelf wel doen. De burge meester, als lid van B. en W., een van degenen die de opdracht tot afbraak hadden gegeven, bleef. De Leeuw had al meer gezegd, dat hij het zelf zou doen. Toen de vrouw van de boer ver scheen werd het een hevig gescheld en armgezwaai waarbij de veehouder te gen de burgemeester opdrong. Toen vielen de „edelachtbare' klappen. Even later rolden de twee over de grond. Blaricums burgervader, die in zijn vroegere woonplaats Westkapelle ook al eens iemand een opdoffer had gege ven „maar dat was beslist een ge vaarlijk mens: dronkeman nummer één van het dorp' gaf gisteren toe, dat hij misschien beter niet had kun nen slaan. De officier van justitie meende ook, dat de burgemeester anders had moe ten handelen. „Het gaat hier welis waar om een burgemeester die ambts halve optreedt, en om iemand, die het gezag jarenlang heeft geprovoceerd, maar de burgemeester had er bijvoor beeld voor moeten zorgen, dat hij poli tie achter de hand had. Overigens raakte de officier met zijn requisitoir het pleidooi van de verdedi ger, mr. A. van Löben Seis, die van het noodweer een kernpunt maakte. ARNHEM. De Arnhemse recht bank heeft de 27-jarige administrateur A. W. J. uit Arnhem veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waar van zes voorwaardelijk met aftrek. Hij had zich in 1964 als boekhouder bij de Johannastichting grote bedragen toegeëigend door onder meer loonsta ten te vervalsen. Tussen de leden van de Nederlandse en Belgische delegaties heeft volgens de commissie grote eensgezindheid be staan. By beide delegaties bestond de wens tot progressiviteit ook in even grote mate. Gezien de voorstellen be twijfelen wij daaraan geen moment. De commissie moest zo luidde de opdracht van de ministers Klompé en Van Elslande adviseren „op welke wijze, in afwijking van de Woordenlijst, een spelling van bastaardwoorden be reikt, waarby een zo consequent moge lijke opzet in fonologische zin en een zo ver mogelijk gaande vernederlandsing wordt nagestreefd". De commissie heeft het zichzelf niet gemakkelijk gemaakt. Zij heeft niet vol ledig gebroken met de Nederlandse spellingtraditie: niet de spelling van veel voorkomende woorden Incidenteel aangepast, maar regels opgesteld voor categorieën van woorden. Verder heeft zij het beginsel toegepast, dat dubbele spellingen moesten worden vermeden. De regels gaan uit van de bestaande spelling en geven aan, in welke, geval len deze wordt gewijzigd dan wel ge handhaafd. Aldus kunnen de regels in de toekomst dienen als richtlijnen voor het omspellen van nieuw Ingeburgerde bastaardwoorden. Voor de leerlingen, met name voor die van het lager onderwijs, geldt de stelregel, dat zij in het algemeen een k moeten schrijven waar ze een k zeg gen, en een s waar ze een s uitspre ken. Deze en dergelijke algemene re gels zullen in veel meer gevallen geldig zijn dan nu. Een aantal groepen van woorden wordt van vernederlandsing uitgesloten. Bijvoorbeeld: beginwoorden van Latijn se gebedsteken (credo); Latijnse woor den die uitsluitend een vreemd meer voud hebben (codex-codices)Italiaan se kunsttermen (crampanille) en En gelse woodden (claim). De commissie adviseert, in woorden die op twee of meer wijzen kunnen worden uitgesproken (en wel zo, dat behalve een volkomen vernederlandste een slechts ten dele vernederlandtse uitspraak gangbaar is) de betrokken lettertekens in het algemeen niet te ver anderen (auto, restaurant). Een uitzondering op dit beginsel is gemaakt bij woorden met een y, die als 1 of ie wordt uitgesproken. De com missie stelt voor, daarin een 1 te spel len (hiasint, higiëne, simpatle). Verder heeft de commissie voorge steld de c, uitgesproken als s zowel aan het begin als midden in een woord in s te veranderen (sent, sijfer, offi- sier, publiseren). In haar motivering herinnert de commissie er aan, dat woorden als prinses, sigaret en singel nog niet zo heel lang geleden met een c werden geschreven. Op enkele uitzonderingen na zou de c, uitgesproken als k, ook als k moeten warden gespeld (aktueel, kollege, va kantie): de qu, uitgesproken als k of kwa, als k respectievelijk als kw (an- tikair, kworum); de x, uitgesproken als ks (eksamen, tekstiel). Met de tussenletters n en s is het geen eenvoudige zaak. In het rapport wordt voor de n in samenstelling met een zelfstandig naamwoord als eerste lid, waarvan de laatste lettergreep als e of en wordt uitgesproken, voorgesteld steeds e te schryven, tenzjj het eerste lid in onverbogen vorm uitgaat op n; dus: bijekorf, goederetrein, maar: ha venmeester, zuidenwind. Voor de tussenletter s stelt de com missie voor de s te schrijven in sa menstellingen waarin de s wordt ge hoord, dus: ambtsjubileum, maar: bon netjestelsel. De s blijft gehandhaafd in woorden als bestuurszaken, konings zoon, liedjeszanger. Wetswijziging zal onder andere nodig zyn voor de wyziging van de uitgang -isch in -ies (belgies, prakties) en voor het schrappen van de niet uitgesproken h in woorden als thuis en thans. Voor het gebruik van hoofdletters zijn uitvoe riger regels gegeven dan in de Woor denlijst 1954. De Belgische minister van Nederland se cultuur, de heer Van Elslande, hoopt, dat met het advies van de spellings commissie eindelijk een periode van gpellingsrust in het Nederlandse taalge bied zal aanbreken. „Ik hoop ook, dat het nu werkelijk de laatste keer is geweest, dat de poli tiek zich met spellingskwesties heeft moeten inlaten. Het wordt tijd, dat er een academie voor de Nederlandse taal komt om in deze kwesties te beslissen. Dergelijke, conservatieve instellingen zullen de spellingsrust zeker niet vaak verstoren". ROTTERDAM. De kans bestaat dat de „oliegeul" naar Hoek van Hol- land een jaar eerder gereed zal zijn j dan de regering onlangs beloofde. Te gen het eind van 1969 kan de vaargeul voor tweehonderdduizend tons tankers al de gewenste diepte van 62 voet heb ben bereikt. Het baggerwerk kan worden bespoe digd als volgend jaar 1 april een nieu we sleephopperzuiger van Bos en Kalis ter beschikking komt. Dit werktuig krijgt een laadruim met een inhoud van negenduizend kubieke meter. Het zal dan in Europa de grootste zuiger in zijn soort zijn. Het werk aan de Noordzee aan de eigenlijke vaargeul voor de reuzentan- kers is nu ter hand genomen. De gloed nieuwe sleephopperzuiger Geopotes IX van Adriaan Volker brengt het tracé op een diepte van 57 voet. Later zal dit baggerwerktuig samen met de nieuwe zuiger van Bos en Kalis de geul tot 62 voet verdiepen. DORDRECHT. Tien liefhebbers hebben gisteren by de inspecteur der Domeinen in Dordrecht een bod uitge bracht op twee oude Dordtse kazernes, de Benthienkazerne en de Oude Kazer ne. De aanbiedingen liepen uiteen van 13.340 tot 128.000 gulden voor de klein ste kazerne en van 36.036 tot 250.000 gulden voor de grootste. Binnen een maand zal de minister van Defensie be slissen aaft wie en tegen welke prijs het commando zal worden overgedragen. Twee elektro-technische bedrijven maken de meeste kans. De gemeente Dordrecht wilde niet verder gaan dan 212.000 gulden voor beide complexen. Volkomen onverwacht arriveerden prins Bernhard en oud- bondskanselier dr. Konrad Adenauer gistermiddag bijna gelijktijdig op het vliegveld van München. Het was een hartelijk weer zien. Prins Bernhard kwam om als president van het World Wild Life Fund in München de première van de film Die letzte Paradiese bij te wonen. Dr. Adenauer moest in München zijn voor de uitreiking van de Adenauer- prijzen voor journalistiek, wetenschap en literatuur. UTRECHT „Het reglement voor de krijgstucht is volkomen verouderd. Voor ambtenaren en militairen hoort er geen aparte rechtspraak te zyn. Zy zouden net als ieder ander voor de civiele rechter moeten komen". Dit zegt mr. J. Schuur mans uit Den Haag in een vraaggesprek met Ruim Zicht, het orgaan van het Ne derlands Katholiek Vakverbond. Mr. Schuurmans heeft 25 jaar achter de rug als beroepsmilitair. H(j is van 1951 tot 1963 als luitenant-kolonel verbonden geweest aan de juridische dienst van het hoofdkwartier der Generale Staf van de Konink lijke Landmacht. Hij vestigde zich daarna als advocaat en procureur in Den Haag, maar is nog steeds reserve-officier. „Het leger is een staat in de staat, waarin de bazen oppermachtig zijn, voorzover zij tenminste niet onderge schikt zijn aan hogere bazen. Wie in 't leger boven je staat", aldus mr. Schuur mans. „moet je te vriend houden en een beetje naar de mond praten, want je bent altijd van hem afhankelijk. Voor beroepsmilitairen geldt dit veel sterker dan voor dienstplichtigen, want voor de bevordering heeft de beroepsmilitair een goede beoordeling van zijn baas nodig". Het reglement van de krijgstucht (op gesteld in 1922) gaat vervolgens mr. Schuurmans uit van het. „Bevel is be vel, de meerdere zegt het en daarmee uit". Het gezag duldt nu eenmaal niet dat het ongelijk aan de kant van de meerdere ligt. Een gewoon soldaat ge lijk geven wordt gezien als ondermijning van het gezag". Mr. Schuurmans meent dat er geen enkele bescherming tegen willekeur is en dat er geen enkele waarborg is, dat er recht wordt gedaan. Dat geldt volgens ftem nog veel ster ker voor disciplinaire zaken. ,rMet het disciplinair beklag kan de meerdere doen wat hij wil, in vele gevallen hoort de man die zich beklaagt, nooit meer iets. en beroep is niet mogelijk". Mr. Schuurmans vindt dat het regle ment voor de krijgstucht niet is aan gepast aan de plaats van het leger in de huidige maatschappij. De toon, die eruit spreekt noemt hij van 'n ver voor bije tijd. Vooral in tuchtzaken vindt hij de afhankelijkheid van de minderen zeer sterk. Het kan gebeuren dat soldaten zich voor beklag moeten wenden tot de man over wie zij zich willen beklagen. „De goede meerdere die partij kiest voor minderen, sneuvelt zelf, omdat hij dan geen carrière maakt", aldus mr. Schuur mans. Hij merkt verder op, dat de militair die in beroep gaat tegen een disciplinai re straf, geen bijstand kan krijgen van een raadsman. „Zelfs voor het hoog mi litair gerechtshof", zegt hij, „wordt zijn zaak met gesloten deuren behan deld zonder een raadsman". Mr. Schuurmans zegt dat het begrip „krijgstucht" opnieuw moet worden ge toetst en dat eindelijk eens moet wor den vastgelegd wat eigenlijk „krijgs- tuchteiyke vergrijpen" zyn, omdat er voor militairen onvoldoende rechtswaar borgen bestaan. Mr. Schuurmans zou het liefst zien, dat het ambtenarengerecht wordt opge heven en dat deze administratieve rechtspraak onder de gewone rechter komt te vallen. Als voor militairen de mogelijkheden om in beroep te gaan dan nog toorden uitgebreid wordt een grote re rechtsbescherming tegen willekeur geboden, aldus deze jurist. Misschien krijgt de minister van De fensie dan wèl voldoende gegadigden voor het beroepsleger". PRAAG Drie Tsjechoslowaken die volgens radio Vrij Europa politiek asiel in Zweden hadden gevraagd, hebben in Praag een persconferentie gegeven om te bewyzen dat het bericht uit de lucht was gegrepen, zo bericht het persbureau CTK vandaag. Het particuliere Amerikaanse station berichtte gisteren volgens CTK dat Petr Kratochvil, Frantisek Taborsky en Kle ment Capliar politiek asiel in Zweden vroegen toen ze daar de wereldkam pioenschappen handbal bywoonden. Kratochvil, een sportverslaggever van een dagblad, zei: „Het was een hele ver rassing te horen, dat ik geëmigreerd was". De twee anderen waren bestuurs- functionari8sen, en geen leden van de handbalploeg zoals RFE had gezegd. Kratoqhvil zei, dat hieruit bleek dat Radio Vry Europa niet eens de moeite had genomen de namen van de ploegle den te controleren. O IJMUIDEN Koningin Juliana zal op 15 juni de nieuwe haventoegang naar IJmuiden in dienst stellen. In 1960 werd begonnen met dit omvangrijke werk. Na voltooiing zal er 215 miljoen gulden aan zijn besteed. De pieren vergden hiervan 150 miljoen gulden. Voortaan zullen afgeladen schepen met een draagvermogen van 80.000 ton en een diepgang van 43 voet (circa 13 meter) naar IJmuiden kunnen opva ren. Met de verruiming van 't Noord zeekanaal, waarmee Rijkswaterstaat vier jaar geleden begon, zal nog twee jaar zijn gemoeid. Deze vaar weg krijgt een bodembreedte van 170 meter en een diepte van vijftien meter. De pieren zijn gekomen in het stadium van afwerken. Gisteren zou het laat- ste materiaal worden gestort, maar wegens de stormwind ging dat niet door. Op de kop van de Zuiderpier die drie ëneenhalve kilometer uit de kust ligt is een bunker gebouwd. Hierin zijn in strumenten voor het registreren van de bewegingen van getij, golven, slib en zand aangebracht. De gegevens worden via kabels naar de wal over gebracht. Halverwege de Zuiderpier is ook een nieuw meetstation voor het KNMI gebouwd. De vaargeul naar de nieuwe havenmond is al op de verlangde diepte van zes tien meter gebracht. De breedte va rieert van honderd tot honderdvijftig meter. Deze geul moet nog tot enkele honderden meters breedte worden uit gebaggerd. De Nederlandse en Belgische spoorwe gen hebben een indrukwekkend aandeel geleverd in de uitvoering van dit kar wei. Zij verzorgden de aanvoer van brokken steen van 1 tot 6 ton zwaar. De stenen werden aangevoerd uit twee Belgische groeven. Van 14 juni 1961 af waren daartoe 750 Belgische platte wa gens in omloop. In totaal werden bijna 100.000 wagens beladen met totaal rond anderhalf miljoen ton steen. De treinen hadden telkens 9 uur nodig voor hun ritten. Zij hebben een afstand afgelegd, ge lijk aan twaalf maal de omtrek van de aarde. De aannemers zijn zeer tevreden over de weinige ongelukken die bij het dik wijls riskante werk zijn gebeurd. Het aantal doden bleef tot één beperkt. MANILLA Een Fokker Friendship van de Philippine Airways is by een lan dingspoging op het vliegveld van Mac- tan in het zuiden van de Filippijnen verongelukt, waarbij 11 van de 19 inzit tenden om het leven zijn gekomen. Dit is meegedeeld door een woordvoerder voor de luchtvaartmaatschappij. De acht andere inzittenden liepen ver wondingen op. Het toestel voerde een vlucht uit van Manilla naar Mactan. Over het ongeluk zyn nog geen nadere details bekend. BRISBANE In een voorstad van de Australische stad Brisbane is de zeven tienjarige Nederlandse Gertruda Joanna Speetgens op haar hotelkamer met een nylonkous gewurgd. Een 28-jarige man ls gearresteerd. Het meisje had haar ouders verteld dat zij een vriendin zou gaan bezoeken. Niet ver van haar woonplaats had ze echter een hotelkamer genomen. UTRECHT „De bed rijf sschool van de Nederlandse Spoorwegen moet de deur sluiten voor mensen die van bul ten het bedrijf komen. Het is ook waan zin, dat de N.S. zoveel academici in dienst hebben", zo meent de heer W. A. Kieboom, secretaris van de Nederland se Bond van Vervoerspersoneel (aange sloten bij het N.V.V.). Op een vergadering van zijn bond in Utrecht zei hij gisteren: „Als een ge routineerd ambtenaar van N.S. met een goede basisopleiding voldoende capaci teiten heeft, moet hij in staat worden gesteld leiding te geven op hoog niveau. Daarvoor zijn geen figuren uit Delft of Leiden nodig". Ook de heer G. J. H. Alink, voorzitter van de bedrijfsgroep spoorwegen van de NBV, uitte felle kritiek op het perso neelsbeleid bij het spoorwegbedrijf: Voor een groot deel van de afgestudeer den aan de driejarige bedrijfsschool van N.S. --- mensen met middelbare op leiding kan geen passende baan wor den gevonden, dit als gevolg van con centratie en automatisering. Zij komen terecht in lagere rangen, waardoor N.S.'ers met mulo en lagere schoolopleiding ook geen mogelijkheid tot promotie meer hebben. De N.B.V. zal niet rusten voordat een redelijke op lossing is gevonden, aldus de heer Alink. De bond zal ook gaan streven naar een veertigurige werkweek voor de spoor- mensen, om daarmee het daggemiddel de weer op acht uur te brengen. QUITO In de volksvertegenwoordi ging van de Zuidamerikaanse staat Ecuador heeft een afgevaardigde, Vin- cente Levi, verklaard, dat Hitiers plaatsvervanger Martin Bormann van 1963 tot eind 1965 onder de naam Her mann Blix in Ecuador heeft gewoond. Levi zei dat Bormann uit Paraguay was gekomen en dat hij met medewe ten van de toenmalige militaire junta in Ecuador had gewoond, eerst op een boerderij bij Santo Domingo de Los Colorados, op 135 km van de hoofdstad Quito, en later in de havenstad San Lo renzo. nabij de grens met Columbia. Op 20 december 1965 zou Bormann met onbekende bestemming Ecuador heb ben verlaten. Volgens de afgevaardig de. zou de voormalige secretaris-gene raal van de militaire junta, Hernan Do- noso, Bormann hebben beschermd. Een andere beruchte nazi, dr. Josef Mengele, die naar schatting 60.000 Jo den heeft laten vergassen, zou onlangs in Denemarken zijn gesignaleerd. Hij zou zijn dochter in het dorpje Skael- skör hebben bezocht. Een woordvoerder van de Deense vreemdelingenpolitie deelde in antwoord op een vraag mee, dat inderdaad nasporingen zijn verricht op verzoek van de Duitse autoriteiten, maar dat totdusver geen positieve re sultaten zijn bereikt. Het onderzoek duurt nog voort. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren de veelbesproken Omroep wet met veertig tegen 26 stemmen aangenomen. Tegen stemden de fracties van de VVD. de CHU. de PSP, de CPN. de Boerenpartij, mr. J. L. M. Niers, prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp en Chr. Matser van de KVP en prof. mr. W. F. de Gaay Fortman en prof. dr. W. Albeda van de ARP. ROTTERDAM Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben een voorstel gedaan tot herindeling van de gemeen ten op de eilanden Voorne, rutten en Rozenburg. Van de dertien gemeenten zouden er zeven overblijven: Rozenburg (dat zijn haven- en industrieterreinen zou moeten afstaan aan Rotterdam). Spijkenisse, (dat kleine grenswijzigingen zou onder gaan), Hellevoetsluis (uit te breiden met Oudenhoorn), Brielle (waaraan Zwarte- waal en Vierpolders zouden worden toe gevoegd), Oost voorne (dat jjitgebreid zou worden met Rockanje, Zuidland en een nieuwe gemeente die moet worden gevormd uit Heenvliet, Geervliet en Ab- benbroek Verzet tegen deze plannen valt in de eerste plaats te verwachten van de twee kleine agrarische gemeenten Oudenhoorn en Vierpolders, die liever zouden op gaan in één grotere agrarische gemeen te. In Rockanje is men weliswaar niet ge lukkig met de plannen, maar verzetten zal men zich niet. De burgemeesters van Spijkenisse en van Hellevoetsluis hadden een geringer aantal overblijvende gemeenten ver wacht. „Ik heb de indruk, dat men de kool en de geit heeft willen sparen", zegt burgemeester P. Bliek van Spijke nisse. Met name is hem de positie van Zuidland in het nieuwe Voorne-Putten niet duidelijk. Hij had liever één sterke centrale agrarische gemeente gezien door samenvoeging van enkele typisch agra rische gemeenten. LONDEN Minister van Buitenland se Zaken, George Brown heeft ver klaard dat overijld terugtrekken van Britse troepen uit Europa rampzalige gevolgen zal hebben. „Zolang wij en de Verenigde Staten daar krachtige troe pen handhaven, zullen bepaalde dingen die wij allen gevaarlijk, ja rampzalig vinden, niet gebeuren", zei hij in het Lagerhuis Brown verdedigde de defensiebegro ting van de Labourregering van 22 mil jard gulden voor het 1967-68 belasting jaar. Hij zei: „Onze troepen liggen niet op het vasteland van Europa en in Azië, omdat we aan grootheidswaanzin lijden en niet omdat we 'de een of andere staatsman willen intimideren, maar om dat wij gebaat zijn bij de aanwezigheid van deze troepen, ongeacht wie er ver der nog gebaat bij zijn." Deze politiek heeft Engeland meer dan twee decennia vrede gebracht, zei Brown. Ik beweer niet dat we in de toe komst 20 miljaru per jaar moeten blij ven uil geven of dat we ons dat kunnen veroorloven, voegde hij er echter aan toe. Als kosten van de Britse troepen in Duitsland niet op bevredigende wijze gedekt kunnen worden, zal overwogen moeten worden een aanzienlijk aantal manschappen naar Engeland over te brengen om deviezen te sparen. Giste ren waarschuwde de Britse regering Kiesinger, dat het Rijnleger zal worden ingekrompen, als de Duitse regering niet bijdraagt in de kosten. FREIBURG Een vergadering van aanhangers van de uiterst rechtse NPD in het Duitse Freiburg moest gister avond worden afgelast, omdat tegen standers zo'n tumult maakten, dat geen spreker zich verstaanbaar kon maken. De voorzitter van de partij Von Thadden, slaagde er zelfs niet in de zaal binnen te komen. ADVERTENTIE IN HOUND aura aus Ruim 5 miljard gulden, gespaard bij de Raiffeisenbank door meer dan 2 miljoen spaarders. De stemming werd nog even opge houden, omdat de heer J. B. Broeksz (soc.) in derde aanleg nog een vraag aan minister Klompé (c.r. en m.) stel de. De voorzitter van de VARA wilde weten of toekomstige regeringen maatre gelen zullen nemen als de grondslagen van de wet onverhoopt mochten worden aangetast. Hij doelde daarmee op verschijnselen als samengaan van omroeporganisaties of adspirant-omroeporganisaties met dagbladen of tijdschriften, waarvan de abonnees daarvoor geen extra offer brengen. De VVD'er mr. J. de Wilde kwam onmiddellijk naar voren met de vraag of minister Klompé, nu zij de missionair was, toekomstige regeringen op dat punt wilde binden. Minister Klompé hield haar antwoord kort. Zij zei, dat de Omroepwet bepa lingen bevat die het de regering moge lijk maken tegen eventuele malafide constructies op te treden. Mocht ach teraf blijken dat het open karakter van het bestel, zoals dat uit de Omroepwet blijkt, wordt misbruikt, «dan zullen vol gens haar toekomstige regeringen door wetswijzigingen zeker proberen de grondslagen van de Omroepwet te hand haven. De heer H. Algra (a.r.) legde nog een stemverklaring af. De grote meerder heid van zijn fractie zou voor het wets ontwerp stemmen, zei hij. Een minder heid zou dat niet doen, omdat zij zich niet kon verenigen met de inhoud van de artikelen 22 en 23 waarin de zogehe ten omgekeerde bewijslast zit verpakt. ROTTERDAM De president van de Rotterdamse rechtbank hield gistermid dag een foto omhoog waarop een hele collectie geweren en pistolen naast el kaar lagen. Met een onverschillig ge baar, één hand achteloos op de rug, wees René J. A. V. (19) er twee aan: „Die had ik in een schouderholster en die in mijn jaszak'. De president, mr. A. R. Jolles, zette netjes kruisjes bij de twee pistolen, die René 13 juni had uitgekozen uit de ver zameling die hij thuis bij zijn ouders in Rotterdam had. Met die twee was hij in de bus naar de Alexanderpolder ge stapt voor de beroving van het bijkan toor van de Nederlandse Middenstands- bank. Met de kreet „Poen wil ik zien" had hij een papieren tasje over de balie ge worpen nadat hij met een schot in het plafond de ernst van zijn optreden dui delijk had gemaakt. Toen de kassier er te weinig naar zijn zin had ingedaan, had hij met een dreigend gebaar naar de chauffeur van de taxi die hij onder een valse naam naar de bank had laten komen, bevolen: „Meer geld. anders schiet ik die vent kapot". Met de tas met 135.000 gulden erin was hij in de taxi gestapt. Hij had de chauffeur naar de Laan van Woudesteijn laten rijden. Onderweg had hij per on geluk zijn pistool afgevuurd, waarbij de kogel door de rugleuning van de voor bank van de taxi was gegaan zonder de chauffeur te raken. Op een vraag van zijn raadsman ant woordde René gisteren dat hij niet met vuurwapens kon omgaan. „Ik kan wel schieten, maar niet gericht". ..Dat is des te gevaarlijker dus", viel de presi dent fel uit. Toch was slechts één voorbijganger in een been gewond geraakt toen René drie autoruiten kapot had geschoten, na dat hij de taxichauffeur had bevolen een auto voor hem aan te houden. De offi cier van justitie had geen pogingen tot doodslag of tot toebrengen van zwaar lichamelijk letsel te last gelegd, hoewel die er volgens hem eigenlijk wel in had den gezeten. Het was Renés bedoeling geweest naar Zuid-Amerika te gaan. Zijn koffer tje stond thuis al gep tkt klaar. Hij werd echter door burgers overmeesterd. De tenlastelegging begon ook met de afdreiging van 135.000 gulden aan de kassier van de bank. Bovendien stond er nog de bedreiging van de taxichauf feur en in de derde plaats de verval sing van de boekjes van de Rijkspost spaarbank, die bij huiszoeking waren gevonden. Daar was René mee begonnen toen hij begin vorig jaar werkloos was ge worden. Door berichten over een andere fraude met boekjes van het Rijkspostspaarbank was hij op het idee gekomen valse boek jes te laten drukken. Daarvoor had hij een adres in Antwerpen gevonden )De officier: „Daar kan de Belgische Justi tie zich nu mee vermaken"), waar hij ook stempels en andere benodigdheden vandaan had gehaald, plus nog een goed geslaagde vervalsing van een rijksdaal derbiljet. In een paar steden tegelijk had hij geld opgenomen van de boekjes waar hij eerst zelf stortingen op had aangetekend. Met dat geld had hij reizen gemaakt naar Kaïro en de Verenigde Staten, waarvan hij met vuurwapens en met verdovende en opwekkende middelen was teruggekeerd. De reclassering had gerapporteerd, dat het gezinsmilieu geenszins ideaal was geweest. Mr. Van Leeuwen hield zich liever aan het rapport dat was uitgebracht door de Psychiatrische Observatiekliniek in Utrecht. - De conclusie van het rapport was dat René sterk verminderd toerekeningsvat baar was. De officier eiste daarom niet alleen 4 jaar gevangenisstraf met aftrek maar daarna ook terbeschikkingstelling van de regering. Volgens de raadsman berustte de con clusie van de psychiaters op een mis verstand omdat Rer.é zich daar bewust anders zou hebben voorgedaan dan hij werkelijk was. Mr. Blok herinnerde er aan dat René had verteld voor de over val opwekkende middelen te hebben ge bruikt. „Hij heeft dus domweg in trance gehandeld en als de professor in Utrecht meer op die verslaving had gelet, was er een heel andere conclusie uit geko men".

De Vallei | 1967 | | pagina 7