VERSE VIS-VOORRAAD PLAATSGENOTEN Rhevo-heren wonnen matig duel tegen LVV met 1-3 50 Real Madrid kon Inter op eigen veld niet baas Driebanders voor Europese titelstrijd STV-Climax een punt van kampioenschap af Russisch echtpaar won opnieuw titel Belg Lelangue won derde etappe Santana was te moe om verder te spelen REIZEN 900 KM OM AJAX ÉN PRAAG TE ZIEN M' Intertoto indeling Pele uit het veld gestuurd Loting beker voor jaarbeurssteden Linfield-Belfast speelden gelijk Peggy Fleming een klasse apart Warmste winter in tien jaar ^^nkalonl EEN KEIJZER TAPIJT Ronde van Sardinië Sprookjestuin in Friesland Mijnwerkers voorsprong Keukenhof 21e open Toerisme eist „politiek op lange termijn"' Juridisch voorbeeld" Voor tweede maal veroordeeld Algemene staking in Argentinië DONDERDAG 2 MAART 1967 VEENENDAAL Het eerste deel van het voetbalspectakel Ajax-Dukl<i is ach ter de rug. Volgende week volgt het tweede gedeelte. Vele Ajax-supporters zullen waarschijnlijk nu reeds voorbe reidingen aan het treffen zijn voor de reis naar Praag. Die supporters zullen gaan per bus, vliegtuig of op een ande re manier. De heer J. A. Visser en zijn vrouw, vergezeld van twee kennissen uit Wageningen, zullen met een personen auto gaan. Dinsdagnacht rond drie uur zullen zij aan de reis van ruim 900 ki lometer beginnen. De visums en pas- j poorten zijn binnen. De fa. Visser, oor spronkelijk afkomstig uit Amsterdam is niet in de ban van Ajax. Het zijn ge- woon mensen, die belangstelling heb ben voor de verrichtingen van een ploeg uit hun oude stad. Gisteren heb ben zij ook de wedstrijd van Ajax ge zien, maar fervente Ajax-supporters zijn het niet. De heer Visser zegt ook: .,Naar Praag gaan we eigenlijk in j hoofdzaak om de stad te zien, want die moet mooi zijn. Behalve naar het verloop van het duel in Praag, zijn we ook benieuwd naar de stad, de mensen en de toestanden daar." De heer en mevrouw Visser, wonende in de Van Hogendorpstraat, zullen tot zaterdag of zondag na de wedstrijd blijven. Dan zullen zij aan de terugreis beginnen. Wat die reis betreft, mevrouw Visser was wel enigszins geschrokken, toen zij een artikel in Panorama gele zen had, waarin onder meer stond, dat de één of andere rijksweg in Tsjecho- Slowakije niet meer was, dan een pad in Nederland. Maar ook hiermee wil de familie Visser graag geconfronteerd worden. In ieder geval zullen wij de be levenissen van de Veenendaalse en Wa- geningse Praag-reizigers in ons blad weergeven. EDERVEEN In het Spinnenleer werden gistermiddag tientallen kilo's vis gepoot door leden van de Veenendaalse hengelsportvereniging De Riervoorn. De vis is afkomstig uit de Biesbosch, waar beroepsvissers de jonge voorns, baarzen, brasems en nog andere soorten op grote schaal wisten te verschal ken. Als in het nieuwe visseizoen de hengelaars hun snoer weer in het water van het Spinnemeer uitgooien, kan succes haast niet uitblijven dachten we zo. In ieder beval, aan de rietvoorns zal het niet liggen! RHENEN De herenploeg van Rhe- vo, verleden week kampioen geworden van de vierde klas, reisde dinsdagavond j.L naar Lopik om de competitlestrijd te leveren tegen het onder op de standenlijst bungelende L.V.V. 2. Rhevo kon de kam- pioensploeg deze avond niet waar maken en «peelde een matige partQ volleybal. L.V.V. 2, dat het in deze competitie maar zeer matig doet, wist zelfs nog een set te winnen. Niet dat hierdoor de eindzege voor Rhevo in gevaar is geweest, doch Rhevo kon geen kampioensindruk achter laten. Het won de strijd weliswaar ver diend met 13. In de eerste set leek het er op, dat Rhevo LW geheel onder de voet zou lo pen. De Rhenense formatie bleek stuk ken sterker dan die van L.V.V. 2 en het scheen weer een vervelende wedstrijd voor Rhevo te gaan worden. De aanval marcheerde volgens het boekje en L.V.V. had totaal geen verweer. Rhevo won deze set met 115 en stond voor met 01. Maar in de tweede set kwam bij Rhevo de klad er in. Kennelijk een beetje ver veeld en de hele zaak te gemakkelijk op vattend liet het zich geheel de wil opleg gen door dit L.V.V. De wil om te winnen was er een beetje uit, waarvan L.V.V. goed profiteerde en de set won met 158 (11). Rhevo, kennelijk wat geschrok ken van deze setnederlaag, begon er in de derde set harder aan te pakken. Men speelde weer enigszins als vanouds en won deze derde set dan ook weer gemak kelijk met 315 (12). De vierde set kon derhalve de gehele winst naar Rhevo brengen. L.V.V. deed wat het kon om de kampioen van een overwinning af te houden, maar kon de Rhenenaren slechts ten dele bijhouden. Rhevo speelde zonder meer ver beneden de maat, maar kon L.V.V. 2 er toch met 815 onder houden. Het won de wedstrijd daardoor met 13 en nam beide pun.cn mee naar huis. Rhevo heeft als kampioen in Lopik niet de beste indruk achtergelaten. De heren dienen de nog resterende wedstrijden met meer overgave en tot en met de laatste klap op volle toeren uit te spelen, anders zal het komend seizoen in de derde klas nog zwaarder gaan worden als deze ongetwijfeld zal zijn. De reste rende wedstrijden moeten zuiver als oefenpartrjen worden gezien en men dient de tegenpartij goed partij te bie den, ook al is men al kampioen. Door deze overwinning blijft Rhevo ongesla gen en het ziet er naar uit, dat het op deze manier ongeslagen kampioen zal worden. ADVERTENTIE AMSTERDAM Niet minder dan elf driebanders hebben ingeschreven voor het Europees kampioenschap, dat in de Franse stad Angouleme wordt gehouden. Omdat de Fransen besloten hebben een .poule unique" te laten verspelen, zal dit biljarttoernooi nu zes dagen duren: van 28 maart tot 3 april en dan nog zal men in een geforceerd tempo moeten spelen. De deelnemers zijn titelhouder Ceule- mans (België), Scherz (Oostenrijk), De Ruyter (Nederland), Hanoun en Siguret (beiden Frankrijk), Domingo (Spanje), Blanc (Zwitserland), Tiedtke (W.-Dld.), Van Barel (België), Soegaard (Dene marken) en Leal (Portugal). Henny de Ruyter speelt in de eerste ronde tegen Blanc. Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht Gemakke lijk in onderhoud. „Extra ka merbreed" (390 cm) vanaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM Doelman Araquistain ligt verslagen op de grond. Mazzola (rechts), die zelf ook net heeft geschoten, ziet hoe het schot van Cappellini (die half schuil gaat achter Zocco) doel treft. VEENENDAAL Het tot nog toe zonder puntenverlies spelende STV-Cli- max wist ook het soms verrassend goed voor de dag komende TIOS II met dui delijke cijfers terug te wijzen. Vos startte goed met een overwin ning op A. Bouwman, waarna Van Dam al zijn kunnen moest tonen om de sterk verdedigende Kik naar een nederlaag te spelen (21-16, 16-21, 21-23!). Van Wely verraste Besseling met goed geplaatste ballen, waardoor laatsgenoemde nog al eens de verkeerde hoek in moest lopen (0-3). Het niet goed draaiende dubbelduo Vos en Van Dam kreeg klop in 3 ga mes, waarna Kik de STV-Cllmax-spe- ler Vos de laatste tijd niet zo best op dreef in twee games terug wees (2-3) Daarna was 't met TIOS II gedaan. Van Wely en Van Dam bleven ongesla gen, terwijl Vos nog een nederlaag te slikken kreeg van Besseling, zodat de stand 3-7 in het voordeel van STV-Cli max eindigde. Door dit resultaat is STV-Climax nog 1 punt van het kampioenschap van de le klasse af, terwijl nog 2 wedstrijden te spelen zijn. We kunnen dan ook ver wachten, dat STV-Climax a.s. maandag avond in de thuiswedstrijd tegen Panter het kampioenschap zal behalen. Met spe lers als Van Wely de meest constan te STV-Climax-speler Van Dam, na een wat aarzelend begin sterk terugge komen, wat zondag j.I. nog bleek, toen hij zich als tweede klasseerde in de tien kamp van de le klasse en Vos, moet dat mogelijk zijn. WENEN Gisteren is in Wenen de indeling gemaakt van de groepen voor de intertoto-competitie 1966-1967. De Nederlandse clubs zullen spelen tegen clubs uit Frankrijk, Be'gië, Zwitserland n West-Duitsland. De indeling van de groepen, waarin de Nederlandse verte genwoordigers zullen uitkomen is: groe pen 1, 2 en 3: Frankrijk, Zwitserland, België, Nederland; groep 4: Frankrijk, West-Duitsland, België, Nederland. Met een paar schaatssterren uit het buitenland kwamen gisteren Ans Schut, Kees Verkerk en Ard Schenk op Schiphol aan. Verkerk en Schenk gaan morgen weer op tournee naar Noorwegen. Hier demonstreren Schenk en de Noor Willy Guttormsen hoe de felle wind zelfs deze twee spe cialisten in het houden van het even wicht uit balans kan brengen. SANTIAGO Pele, de grote Brazi liaanse spelverdeler werd woensdag uit het veld gestuurd tijdens een wedstrijd tussen zijn vereniging Santos en de Chileense club Colo Colo. Na een inci dent, waarbij Pele en de Chileense half- speler Cruz waren betrokken, raakten verschillende spelers met elkaar slaags. Toen de orde was hersteld, zond de scheidsrechter Pele en Cruz van het veld. Het was de tweede keer in drie maanden, dat Pele op deze wijze voor tijdig in de kleedkamers terug keerde. De eerste maal gebeurde het in Belo Horizonte tijdens de wedstrijd tegen Cruzeiro. Santos versloeg Colo Colo met 2-1 en veroverde daarmee de tweede plaats in het toernooi van de zes clubs. De Hongaarse kampioen Vasas won deze competitie door een beter doelge- middelde. Beide teams eindigden met acht punten. LEIPZIG Gistermiddag heeft Sir Stanley Rous in Leipzig de loting ver richt van de kwartfinales voor de Euro pese beker voor jaarbeurssteden. Het re sultaat daarvan was: Winnaar Lokomotiva Leipzig/Benfica Kilmarnock. Winnaar Juventus/Dundee United Dynamo Zagreb. Winnaar Bologna/West Bromwich Al bionLeeds. Eintracht FrankfurtBurnley. BELFAST Het Ierse Linfield Bel fast heeft woensdagavond met 2-2 ge lijkgespeeld tegen de Bulgaafse kam pioen CSKA Sofia. In de eerste helft van deze wedstrijd de eerste voor de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen namen de Ieren een 2-0 voorsprong door doelpunten van Hamilton en Shields. Nog voor de rust verkleinde Romanoff de achterstand echter tot 2-1 en in de tweede helft bracht dezelf de Bulgaar tot grote teleurstelling van de 12.000 toeschouwers, de stand weer in evenwicht: 2-2. Opstellingen: Linfield: Moffat, Patterson en White, Andrews, Hatton en Leishman, Fergu son, Hamilton, Thomas, Scott en Shields. CSKA: Pipipov, Vasilev en Gagane- lov, Marinshev, Stankov en Peneve, Raikov, Canev, Romanoff, Yakimov en Nikodimov. WENEN Woensdagavond won in Wenen voor de derde en wellicht voor de laatste maal het Russische echtpaar Ludmilla Belousova/Oleg Protopopov de wereldtitel in het paarrijden. Over de kür van de bonkige Oleg en de frê le Ludmilla lag niet meer de glans van de voorgaande jaren. Evenals bij het Europees kampioen schap in Ljubljana werd hun rijden ontsierd door enkele fouten. Derhalve werd geen enkele maal het cijfer zes ten teken van maximale waardering geheven. En slechts twee juryleden ga ven hun voor inhoud en uitwerking een 5,9. Hun voorsprong na de verplichte figuren was echter zo groot, dat zij bij het vrij rijden eenvoudig niet in gevaar konden komen. De Westduitsers Margot Glockshuber/Wolfgang Danne eindigden op de tweede plaats en de Amerikaan se broer en zus Ronald en Cynthia Kauffmann werden derde. MADRID Real Madrid is gister avond in het Bernabeustadion in Madrid uitgeschakeld voor het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Op eigen veld moesten de wanhopig aan vallenden Madrilenen 'n nederlaag van 2-0 incasseren tegen Inter uit Mil- laan, dat ook de eerste wedstrijd tussen beide topploegen al had gewonnen (1-0). Vrijwel de gehele wedstrijd flitsten Amancio Grosso en Velasquez langs Italiaanse armen, benen en lichamen, maar altijd was er wel ergens een voet, die de Spaanse acties afbrak. In de twintigste minuut mocht Corso de eerste hoekschop van Inter nemen. Domenghini knalde op doel en doelman Araquistain kreeg de bal niet onder con trole. Als hongerige roofvogels vlogen speerpunten Mazzola en Cappellini naar voren. Inters koningsschutter Mazzola schoot eerst, toen Herrera's jongste ont dekking Renato Capellini. Het schot van de begaafde middenvoor was raak, 0-1. In de tweede helft velden de Italianen hun tegenstander definitief. Tien minu ten na rust snelde de uit Spanje afkom stige Suarez plotseling de vrije ruimte in en hij sloot zijn briljante rush af met een onhoudbaar schot van twee meter afstand, 0-2. De tactiek van de Argen tijnse trainer Hellenio Herrera koel bloedig verdedigen, afgewisseld met vlijmscherpe uitvallen had opnieuw zijn waarde bewezen. WENEN Tijdens de wereldkam pioenschappen kunstrijden in Wenen heeft de Amerikaanse Peggy Fleming haar voorsprong vergroot. Na vier ver plichte figuren heeft zij vijftig punten voorsprong op de Canadese Valerie Jo nes. De Europese kampioene Gabrielle Seyfert staat met bijna zestig punten achterstand derde. Bij de heren ging de Oostenrijker Schwarz in de algemene rangschikking titelhouder Danzer voorbij. Na vier verplichte figuren is de stand: Dames: 1. Peggy Fleming (USA) 741,6 pnt.; 2. Valerie Jones (Canada) 691,6 pnt.; 3. Gabrielle Seyfert (O-Dld) 682,6 pnt.; 4. Sally-Ann Stapleford (Eng.) 676,0 pnt.; 5. Hana Maskova (Tsj.-Sl.668,8 pnt. Heren: 1. Schwarz (Oost.) 733,9 pnt.; 2. Danzer (Oost.) 730,1 pnt.; 3. Allen (U.S.A.) 717,4 pnt.; 4. Knight (Can.) 714,6 pnt.; 5. Visconti (USA) 709,4 pnt.; 6. Pera (Fr.) 682, 2 pnt. NEW YORK De Spaanse Wimble- donkampioen 1966, Santana, verliet tij dens een tennisontmoeting tussen een team van Europese spelers en Amerika voortijdig van de baan. Hij stond op dat moment in zijn partij tegen Mc Kinley met 6-1, 1-6, 1-0 voor. Santana gaf als reden op dat hij nog vermoeid zou zijn van de vliegreis naar Amerika. De Roemeen Tiriac won met 2-6, 6-4, 6-2 van Scott en de Hongaarse veteraan Gulyas versloeg Fröling met 6-4, 5-7 en 6-1. LEEUWARDEN De recreatieonder neming „Friese Glorie" gaat in Fries land een sprookjestuin in waterland een soort „Efteling" van het noorden, maar dan anders van opzet stichten. Het plan zal nog ten dele vóór de zomer worden verwezenlijkt. De sprookjestuin zal worden ingericht in het vijf hectare omvattende park van „Rinsma State" te Driesum en op om liggende gronden met een oppervlakte van twintig ha. Hierop zullen bewegende figuren sprookjes uitbeelden. Er zal een diepzeehuis worden gebouwd en een groot transportvliegtuig zal als restau rant gaan dienen. Een deel van het sprookjespark, dat de naam „Saskia" zal krijgen, wordt op 1 juli geopend. De mid delbare kunstnijverheidsschool in Leeu warden zal medewerken aan de uitvoe ring van een deel van de plannen. Jos van de Vleuten was gisteren heel ongelukkig. In gewonnen positie kwam hij te vallen en lopend kwam hij even later over de eindstreep met een ge kreukeld voorwiel. CAGLIARI De Belg Lelangue heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Sardinië van Oristano naar Cagliari gewonnen. De Italiaan Armani behield de leiding in het algemeen klassement. Zilverberg was met een vijfde plaats in dezelfde tijd als de winnaar de beste Nederlanders. Deze derde etappe zal de geschiede nis ingaan als de etappe van de inciden ten. Eén daarvan had verstrekkende ge volgen voor de Nederlander Van der Meuten. Op ongeveer honderd meter voor de eindstreep kwam hij, terwijl hij op kop lag en zeker was van de etappe overwinning in aanraking met een orde bewaarder waardoor hij ten val kwam. De Belg Lelangue, die in tweede positie lag, had toen de overwinning voor het grijpen. Direct bij de start deed zich reeds een incident voor toen mijnwerkers een ki lometer of vier buiten Oristano de weg dreigden te versperren met het doel de aandacht op hun sociale problemen te vestigen. De organisatoren besloten toen de renners een andere route te laten volgen, waardoor de etappe met ruim 8 kilometer moest worden ingekort. Van de 106,9 km bleven 98 km over. Een tweede, spectaculairder incident deed zich voor na 25 km tussen Terral- ba en San Nicolo d'Arcidano toen vijf tien renners in volle vaart op twee cou reurs inreden, die even tevoren met hun sturen in elkaar geraakt waren en op de weg lagen. De Italiaan Andreoli werd het slachtoffer van deze grootscheepse valpartij. Met een gebroken sleutelbeen moest dc onfortuinlijke coureur in een ziekenhuis worden opgenomen. Na dertig kilometer maakte zich een groep van 24 renners los, onder wie de Italianen Adorni, Motta, Preziosi en Ar mani, de Fransman Anquetil, de Belgen Bracks en Planckaert en de Nederlan ders De Roo en Van der Vleuten. Met nog 28 km voor de boeg had deze kop groep een voorsprong van bijna vier minuten opgebouwd. Zes kilometer voor de finish ontsnapten achtereenvolgens de Brit Simpson en de Belgen Van Looy en Bracke. Drie kilometer verder voeg de zich een groepje van acht man bij de vluchters, van wie ten slotte in de eind spurt de Belg Lelangue op verrassen de wijze de etappe-overwinning behaal de. De uitslag: 1. Lelangue (Belg.) 98 km in 1 uur 56 min. 28 sec., 2. Guerra (It.), 3. De Wolf (Belg.), 4. De Boeve- re (Belg.), 5. Zilverberg (Ned.), 6. Bracke (Belg.), 7. Fezzardi (It.), 8. Rit- ter (Den.), allen z. tijd, 9. Bitossi (It.) op 35 sec., 10. Van Looy (Belg.) op 36 sec., 11. Karstens (Ned.) op 38 sec. 12. Dolman (Ned.) z.t. 23. De Roo (Ned.) z.t. 24. Van der Vleuten (Ned.) op 1.25, 28. Lute (Ned.) op 6.50, 38. Den Har- tog (Ned.) z.t. 47. Nijdam (Ned.) z.t. en 52. Zoet (Ned.) z.t. Stand in het algemeen klassement na drie etappes: 1. Armani (It.) 10.01.48, 2. Guerra (It.) op 1.04, 3. Van der Vleuten (Ned.) op 2.18, 4. Karstens (Ned.) op 2.45, 5. Motta (It.) z.t. 8. Der- boven (Belg.) z.t. 9. Dencelli (It.) op 9.07, 10. Benfatto (It.) z.t. 13. Den Har- tog (Ned.) z.t., 14. Zoet (Ned.) z.t., 26. Zilverberg (Ned.) op 13.42, 28. Dolman (Ned.) op 14.20, 29. De Roo (Ned.) z.t., 59. Nijdam (Ned.) op 32.14 en 60. Lute (Ned.) op 34.43. LISSE De voorzitter van De Keu kenhof, mr. Th. M. J. de Graaf heeft gisteren kritiek geleverd op de wijze, waarop Nederland zijn toeristische ac tiviteiten coördineert. Volgens de heer De Graaf kan in de veelheid van goed bedoelde activiteiten slechts wijziging komen, wanneer er een politiek op lan ge termijn wordt gevoerd. Daarvoor zal het systeem in de ANW moeten worden gewijzigd in die vorm, dat een staf van wetenschappe lijke medewerkers op toeristisch, eco nomisch en sociologisch gebied de lei ding zal kunnen gaan steunen. Er die nen duidelijke directieven aan ANW- bureaus in binnen- en buitenland en aan de WVs te worden gegeven. Het mag niet meer voorkomen, dat men langs elkaar heen werkt en dat b.v. een paniekeling de kostbare propa ganda voor de voorjaarsevenementen in Nederland teniet doet door een onjuist telegram naar het buitenland te zenden, waarin wordt gezegd dat Nederland vol is. De tijd van het amateurisme in het toerisme is nu voorbij. Nederland zal gebruik moeten maken van het feit, dat in ons land na de win ter toeristische attracties in de. vorm van kleurige bloembollenvelden en een tentoonstelling als de Keukenhof aan wezig zijn. Dit zijn de voortrekkers van het zomertoerisme, zodat Neder land door het verhogen van zijn ima ge als bloemenland ook voordelen kan trekken uit de later te verwachten be zoekers. Het toeristische seizoen is met enkele maanden vervroegd en dit feit zal veel beter moeten worden uitgebuit, aldus mr. De Graaf. De Keukenhoftentoonstelling zal op 21 maart worden geopend zonder offi cieel vertoon. (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen winter heeft voor de ijssport uitermate weinig te betekenen gehad. Alleen van 5 tot 10 januari bloeide in het noorden de schaatssport even op, maar de lage stralingstempe ratuur (—12 tot —15) daar waren on voldoende om het seizoen als geheel een winterse stempel te geven. Het verwondert dan ook niet, wan neer de Biltse cijfers uitwijzen, dat de afgelopen meteorologische winter (de cember, januari, februari) de warmste in zijn soort was van de laatste tien tien jaar. De gemiddelde etmaaltemperatuur te De Bilt kan worden gepeild op 4.2 gr. C., wat twee graden boven normaal is. Hiermee behoorde de winter van 1966- 1967 met die van 1956-1957 (4.7 gr.), 1934-1935 (4.8), 1919-1920 (4.4) en 1915- 1916 (4.7) tot de vijf warmste van deze eeuw. Heel bijzonder is ook het uiter mate kleine aantal vorstdagen (min. temperatuur onder nul) van De Bilt t.w. 19 tegen 41 normaal. Sedert het begin van de waarnemin gen in Utrecht in 1848 is slechts in twee winters een nog kleiner aantal vorst dagen gemeten en wel in 1876-1877 (14) en 1862-1863 (16). Het aantal ijs dagen (max. temp. onder nul) was 2 tegen 11 normaal. Het was mét dat van de winter van 1960-1961 het ge ringste aantal sinds de winter van 1951-1952 toen er geen enkele voor kwam. Van de 90 dagen, die de winter telt, zijn er ditmaal niet minder dan 70 warmer dan normaal geweest. De zon scheen met ongeveer 147 uren 15 tot 20 uur te weinig, maar de neerslag over schreed dank zij het abnormale gedrag van december (232 mm te Eersel, Wit- rijt) de normale limiet met 80-100 mm. PHOENIX Een man die jaren ge leden met succes in beroep ging tegen een veroordeling wegens ontvoering en verkrachting van een 18-jarig meisje, en daarmee belangrijke wijzigingen in de Amerikaanse strafvorderingsprocedure teweegbracht, Is na een nieuw proces op dezelfde aanklachten, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig tot der tig jaar, evenals in het eerste proces. De man, Ernest Miranda (26), zat al een straf uit voor een roofoverval. Hij was in juni 1963 Iri verband met de ontvoeringszaak voor de eerste maal ver oordeeld, maar het Hooggerechtshof ver nietigde het vonnis, omdat hij voor zijn verhoor door de politie niet op de hoogte was gesteld van zijn grondwettelijke rechten. De bekentenis die Miranda tegenover de politie zou hebben afgelegd, werd tfl- dens het tweede proces niet in aanmer king genomen, maar niettemin werd hij schuldig bevonden. De uitspraak van het Hooggerechtshof in de zaak, een precedent vormend, maakte alle bekentenissen ingeval de verdachte niet tevoren op zijn rechten was gewezen, waardeloos. Voor verschei dene personen die in deze gevallen waren veroordeeld zwaaide de gevangenispoort open. De politie en gerechtelijke instan ties hebben de uitspraak fel gekritiseerd. BUENOS AIRES In Argentinië is woensdag om middernacht een algemene staking van 24 uur begonnen uit protest tegen de economische en sociale politiek van de regering welke tegen de vakbon den zou zijn gericht. In Buenos Aires zijn militairen gepos teerd bij gas- en elektriciteitsbedrijven, de spoorwegstations en de waterleidings installaties. Kort na middernacht had een reeks kleine explosies plaats, die slechts mate riële schade aanrichtten. Het personeel van staatsbedrijven is gewaarschuwd dat het ontslag kan krijgen of kan worden geschorst voor een maand als men aan de staking deelneemt. De marine-officier Carlos Ibarra, pre sident van de nationale radio- en televi- sieraad zei in een dialoog in het rechtse blad La Prensa, dat radio en televisie was verzocht geen nieuws over de sta king te geven in het belang van de „openbare veiligheid en orde". La Prensa had zondag gemeld geen nieuwsbulletins te verzorgen voor Buenos Aires-radio, omdat de uitzendin gen zouden worden gecensureerd. O MOSKOU Kanselier Josef Klaus van Oostenrijk wordt op 14 maart met z(jn minister van Buitenlandse Zaken, Toncic-Sorinj, in Moskou verwacht voor een officieel bezoek van een week aan de Sovjet-Unie.

De Vallei | 1967 | | pagina 13