Veenendaals dagblad Mao zwicht voor aandrang Stopzetting „culturele revolutie" bevolen Buiten Garrison verricht in zaak-Kennedy een arrestatie Zaterdag eindverslag van prof. Zijlstra HOOFD SCHOTEL VLEES Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Diefstal op hestelling Vaten voor Dodewaard Hanoi zet deur op kiertje Duitsers maakten in film neo-nazi's communisten INBREKER VERLOOR WERKSTAAT Pensioen voor tunnelgek99 Onbestendig O Tuin- en akker plaag Kritiek Boycot Mogelijk bijdrage Nederland aan Brits-Frans vl i egt li igp ro j eet Belgische studente neergeslagen Toch hervatting overleg over bouw-c.a.o. AMBONEZEN WILLEN TERUG Een van vierling overleden „Er volgen er nog meer V.S.-kruiser getroffen door Viëtnamezen Prins Claus legt eerste steen voor jaarbeursgebouw DEN HAAG VERWACHT: Eigen vrije baan bepleit voor openbaar vervoer Jonge Israëliërs in neutrale zone verdwenen Q In Terborg MOORD-PISTOOL GEVONDEN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 2 MAART I967 4le JAARGANG HONGKONG Mao Tse-toeng wil de culturele revolutie stopzetten. Vol gens berichten uit Hongkong zou hij zijn gezwicht voor de aandrang die pre mier Tsjoe En-lai en de minister van Defensie, Lin Piao, op hem hebben uit geoefend. Van vele zijden wordt groeiend verzet gemeld. De economie is door de Rode Gardisten-actie ernstig belemmerd en achteruitgegaan. Mao zou Tsjoe En-lai de bevoegdheid hebben gegeven om: De culturele revolutie stop te zetten. De voorjaarswerkzaamheden op het land en de produktie in de fa brieken weer op gang te brengen. Alle buitenlandse aangelegenheden te behandelen inclusief de betrek kingen met Moskou. Het leger te onttrekken aan de politieke machtsstrijd. Maatregelen te nemen tegen de mishandeling of openbare belediging van leidinggevende functionarissen. De planning van de nationale economie onder zijn toezicht te nemen. BARNEVELD De Barneveld- se kiosk-exploitant A. Smit vond in 't struikgewas echter zijn kran tenstalletje een zakagenda. Hij meldde zijn vondst bij de politie. In het notitieboekje stond de naam van de verliezer, maar tevens was nauwkeurig bijgehouden wanneer en waar die verliezer „in actie" was geweest. Die data klopten precies met de data en plaatsen van vele inbraken, die de laatste weken wa ren gepleegd. De verliezer bleek de lang gezochte 21-jarige Barne velder A. I. te zijn die in zijn agen da tevens een aantekening had ge maakt van een door hem gepleeg de aanranding. De man heeft zo wel de inbraken als de aanranding bekend. De berichten in Hongkong steunden op inlichtingen uit China. Ze versche nen na een bekendmaking van de rege ring van Hongkong, dat de uitvoer van China naar Hongkong in januari met ruim 8,2 miljoen dollar was gedaald. Dit zou te wijten zijn aan de zuiverings- acties in China. Hongkong is China's grootste afzetgebied. Nog steeds volgens de berichten uit I Hongkong zou Lin Piao het met Mao j oneens zijn over verscheidene aspecten I van de zuivering. Mao zou naar de me ning van de minister van Defensie op verscheidene punten te ver zijn gegaan. Zo zou Lin Piao kritiek hebben ge oefend op de arrestatie van Lo Djoei- tsjing, de stafchef van het leger EDE De Edese gemeentepolitie is de laatste dagen druk doende om een 30-tal meisjes te verhoren, die worden verdacht van heling van rokken, truien, make-up artikelen, grammofoonplaten, sieraden, aanstekers, snoep en tal van snuisterijen tot een totaal bedrag van zeker f 1.000. De artikelen zouden zijn ontvreemd door de 13-jarige scholiere V. S. uit Ede. Zij zou die diefstallen hebben ge pleegd „op bestelling" van 30 andere schoolmeisjes, leerlingen van verschil lende scholen voor voortgezet onderwijs in Ede. De „klanten" kregen een deel van de buit gratis van het 15-jarig zus je van V. S., die de plannetjes uit dacht en haar. 13-jarig zusje de dief stallen liet plegen. Een deel van het gestolene hielden de twee zusjes zelf. Enkele meisjes zijn van school ge stuurd. jèc A l leveren de groentezaken de spinazie al lentefris uit de hak, toch kan menige dorpeling er niet van scheiden, om zélf vanouds wat voorjaarsgewas in de hof te hebben. Door het zachte weer en de regen start men al vroeg met dit werk; bed jes worden klaargemaakt voor krop en snijsla, peterselie, radijs en knol selderij; de zwarte, gulle aarde dampt, de haan kraait onder de bottende seringen, het geurt kruidig naar verse mest en bottend groen. De goede tuin vriend is er thans op uit, de bodem zoveel mogelijk schoon te houden, want al ziet men van de onkruiden nog niet veel, ondergronds liggen ver raderlijke wortelstokken op de loer, want de uitlopers van de kweek, die ik op het oog heb, banen zich kris kras wegen door perk en bed. Dit gras wordt terecht boeren- of tuindersver- driet geheten en het ziet er bedenkelijk uit, wanneer een te bewerken terrein er geheel „verkweekt" bij ligt, vaak helaas door eigen schuld. Blijft er ook na zorgvuldig wieden slechts een klein stukje van de wortel achter, dan zet dit de zegetocht van de kweek onver droten voort. Op eei vierkante meter sterk vervuild land werd een totale lengte van de ondergrondse vertak kingen van liefst 459 meter gecon stateerd. Waarlijk, een ondernemend, standvastig gewas, dat al noemt men het akkerpest waard is er morgen een tweede stukje over te schrijven. 2 maart '67 A. B. WIGMAN Radio Moskou heeft in een voor Chi na bestemde uitzending meegedeeld dat in Tibet de tweede secretaris van de communistische partij, Tsjang Kwo- hwa, de bevolking opdracht heeft gege ven het Chinese leger te boycotten en de rode gardisten te arresteren. De aanhangers van Mao Tse-toeng zouden slechts een klein deel van Tibet onder controle hebben. In de uitzending, die in Honkong erd opgevangen, werd voorts melding gemaakt van voortdurende strijd in Sjanghai tussen aanhangers van Mao en „de arbeidersmassa's". LONDEN De Britse minister van Defensie, Denis Healey, heeft woensdag in het Lagerhuis meegedeeld, dat een Brits-Franse missie binnenkort naar West-Duitsland en Nederland gaat om de mogelijkheden van een bijdrage in die landen te bestuderen in verband met het Brits-Franse project voor de vervaardiging van een vliegtuig met ver stelbare vleugels. Healey zei, dat in beginsel Frankrijk en Engeland er voorstanders van waren dat andere Europese landen deelnemen aan de financiering en eventueel de ont wikkeling van de onderhavige toestellen. NEUKIRCHEN (Oostenrijk) Bri gitte Meiser, een Belgische studente die met vakantie in Oostenrijk is, is te Neu- kirchen door een 14-jarige jongen neer geslagen. De jongen heeft tegenover de politie verklaard, dat hij de schoenen van het meisje wilde stelen. De aanval kwam toen het meisje al leen langs een paadje naar haar hotel terugliep. Z(j droeg de skischoenen over de schouder. Nadat de jongen het meisje een stok slag had gegeven, vluchtte hij zonder zich van de schoenen meester gemaakt te hebben. Het meisje werd door een automobilist naar een arts gebracht, die haar (lichte) verwondingen verzorgde. De jongen werd korte tijd later aan gehouden. Hy was verder van mening dat de culturele revolutie niet uitgebreid had moeten worden tot het leger. Ook zou hij zich hebben verzet tegen de demon straties voor de Russische ambassade in Peking en het molesteren van Rus sische vrouwen en kinderen op het vliegveld van de Chinese hoofdstad. Tenslotte zou Lin Piao kritiek hebben geoefend op het feit dat de culturele revolutie de landbouw in moeilijkheden had gebracht. Lin Pia zou inmiddels naar de pro vincie Sinkiang zijn gereisd om te pro beren de betrekkingen tussen de op standige militaire commandant gene raal Wang En-mao en Peking te her stellen. Het persbureau Nieuw China bericht, dat Mao's aanhangers de macht hebben overgenomen in partij, bestuur, finan ciën en cultuur in de provincie Sjan- toeng. Als gevolg hiervan werd op 3 fe bruari een provinciaal revolutionair co mité van Sjantoeng opgericht. Dit is de vijfde provincie die volgens de propa- gandamedia in Peking in handen is van Mao's aanhangers. De andere gebieden zijn Sjansi, Foekien, Heiloengkiang en Kweitsjow. China telt 21 provincies en vijf gebieden. DEN HAAG De C.A.O.-onderhande- lingen in de bouw zullen vrijdagmor gen 3 maart te Den Haag worden her vat. De besprekingen werden vrijdag 24 februari afgebroken toen het con tact vast liep voornamelijk op het punt van de wachtdag bij ziekte. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft gistermiddag in Den Haag vergaderd en daar bleek dat er toch kansen wer den gezien tot heropening van het overleg met de werknemers. De werkgeversorganisaties hebben hun leden geadviseerd zo lang geen defini tief resultaat is bereikt, de bepalingen van de oude C.A.O. te blijven toepas sen en met name geen wijziging te brengen in de thans betaalde lonen. DJAKARTA Drieduizend Ambo nezen in Nederland hebben de Indone sische ambassade in Den Haag te ken nen gegeven dat zy naar Indonesië willen repatriëren. Dit werd bekendge maakt door de gouverneur van de In donesische provincie de Molukken, ko lonel Latumabina, na terugkeer in Ambon van een bezoek aan Nederland. Vele duizenden Ambonezen verlie ten hun eiland en andere delen van In donesië nadat Nederland in 1949 de Indonesische onafhankelijkheid had erkend. De Gouverneur zei dat de Ambo nezen die terug willen niet ten laste willen komen» van de Indonesische re gering, maar na hun terugkeer voor hun eigen levensonderhoud willen zor gen. Zij zullen kunnen terugkeren naar de plaatsen waar hun gezinnen oor spronkelijk vandaan kwamen. ELST In het St.-EUsabethzieken- huis in Arnhem is vannacht het jongetje Keesje Boterblom, van de vierling uit Eist overleden. Deze baby woog by de geboorte slechts 900 gram. HQ was de lichtste van de vier. Volgens een mede deling van het ziekenhuis, maken de drie andere kindeven het redeiyk goed. SAIGON De Amerikaanse kruiser Canberra, uitgerust met geleide pro jectielen, heeft in de nacht van woens dag op donderdag een voltreffer moe ten incasseren van Noordviëtnamese kustbatterijen. Een tweede artillerie granaat ontplofte vlak boven het schip, aldus een militaire woordvoerder in Washington. De Canberra liep lichte schade aan de opbouw op, maar onder de beman ning werden geen verliezen geleden. Het incident deed zich voor tijdens een 35 minuten durend arlillerieduel tussen drie Amerikaanse schepen de Canberra en de torpedobootjagers Ben- ner en Strauss en Noordviëtnamese kustbatterijen. De kruiser bevond zich dat moment 3 kilometer- .eft noorden van de havenstad Dong &oi in de golf van Tonking. De Amerikaanse schepen waren sinds zondag bezig met het systematisch be schieten van militaire doelen in Noord- Viëtnam, in een nieuwe poging tot in damming van de stroom voorraden naar de opstandelingen in Zuid-Viët- nam. O UTRECHT. De afdeling Utrecht van de Nederlandse Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening gaat een proef nemen met een „bur gerraadsvrouw". Het is de bedoeling, dat leden van het korps in een bepaal de wijk trachten de huisvrouw, voor zo ver dat mogelijk of nodig is, wegwijs te maken in het bestuurlijke apparaat. UTRECHT Bij Werkspoor in Utrecht zijn twee drukvereffenings- vaten op transport gezet die bestemd zijn voor de kernenergiecentrale Do dewaard. Twee drijvende bokken plaatsen de vaten, die elk een gewicht van 66 ton hebben (hoogte 11 m, dia meter 7,63 m), voor het vervoer op een ponton. UTRECHT Prins Claus zal woens dagochtend 8 maart de eerste steen leg gen voor het nieuwe expositiegebouw annex vergadercentrum van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs aan de Croeselaan in Utrecht. Zes heistellingen met een dagproduktie van 24. palen zijn inmiddels gereed geko men met het in de grond slaan van ruim 1200 palen, waarop in 1970 400.000 ku bieke meter hypermoderne expositie-, vergader- en restaurantruimte zal rus ten. Het nieuwe jaarbeursgebouw wordt de grootste expositiehal in Europa. Als het gebouw in 1970 in gebruik kan wor den genomen, is de concentratie van de jaarbeurs rondom het Croeselaan-com- plex voltooid. De gebouwen van het Vre- denburg zullen dan verdwijnen. Prins Claus brengt 8 maart een be zoek aan Utrecht in het kader van zijn studies omtrent problemen die verband houden met de ruimtelijke ordening. Het gemeentebestuur van Utrecht zal hem die dag informeren over het sane ringsplan Hoog Catharijne. De eerste steenlegging valt samen met de voor- jaarsbeurs, die maandag door minister Witte wordt geopend. ADVERTENTIE DEN HAAG Het overleg tussen de informateur, prof. dr. J. Zijlstra en de fractieleiders Sehmelzer (KVP), Biesheuvel (ARP), Toxopeus (VVD) en Beernink (CHU) zal vrydag worden voortgezet. Het overleg van gisteren, dat duurde van 's middags vier uur tot ongeveer half twaalf 's avonds, is „vruchtbaar" geweest, zo werd meegedeeld. Na afloop van het overleg, op het departement van Alge mene Zaken, werd het zeer wel mogeiyk geacht, dat informateur Zijlstra zaterdag een eindverslag aan koningin Juliana zal uitbrengen. Het gesprek is gisteren beperkt ge bleven tot de hoofdlijnen van een be knopt regeringsprogram. Er is geen po ging gedaan een gedetailleerd program te ontwerpen. Over de besproken pup- ten beraden de vier fractievoorzitters zich vandaag nader met hun partijge noten. „Hoogstwaarschijnlijk en hopelijk" zullen de fractieleiders in de morgen te houden bespreking het program af sluitend met de informateur kunnen be spreken, zo luidde de verwachting na afloop van het overleg. Aan de orde kwamen niet alleen reeds in het memorandum van prof. Zijlstra genoemde punten van finan- cieel-economische aard, maar ook werd in het overleg gesproken over punten betreffende de buitenlandse politiek, de woningbouw en het economisch struc tuurbeleid. Over en weer werden de formuleringen over deze onderwerpen uitgewisseld en men is tot een zekere eindformulering gekomen. Tijdens het overleg had voorts een globale oriëntatie plaats over de perso nele samenstelling van het te forme ren kabinet. Hierbij, zo mag worden aangenomen, is ook het eventuele pre mierschap van de informateur ter spra ke gekomen. Daarover werden evenwel geen mededelingen verstrekt. Het werk aan de kabinetsvorming heeft gisteravond in leder geval niet geleden onder „de" voetbalwedstrijd. De anti-revolutionaire fractievoorzitter mr. B. W. Biesheuvel, die als voetbal liefhebber van plan was geweest er heen te gaan, gaf gistermiddag zijn kaarten weg. Zijn partijgenoot drs. J. A. Bakker en het christelijk-historische Tweede- gamerlid J. Mellema waren er goed mee. Zij zaten op zijn plaatsen in het Ajax-stadion, terwijl aan het Plein 1813 hard werd gewerkt aan de belangrijk ste punten van het ontwerp-regerings- program. UTRECHT Wil het openbaar ver voer in de grote steden zijn functie kun nen blijven vervullen, dan zal het nood zakelijk zijn eigen vrije banen te heb ben, waarover het publiek snel kan wor den vervoerd. Velen zullen dan het open baar vervoer verkiezen boven hun eigen vervoermiddel. Dit zei de heer H. VV. Koppen, waar nemend voorzitter van de bedrijfsgroep Beroepsvervoer over de Weg van de Nederlandse Bond van Vervoerperso neel (N.B.V.), vandaag in Utrecht op de algemene vergadering van deze bedrijfs groep, die eens in de drie jaar wordt gehouden. Naar de mening van de heer Koppen zal men op deze wijze de verkeers opstoppingen in de grote steden kunnen verminderen, al zullen natuurlijk ook nomeu. Het taxigebruik bijvoorbeeld moet, naar zijn oordeel, worden gepopu lariseerd. JERUZALEM Vier jonge Israëli's zijn verdwenen sinds zij zich woensdag middag in de gedemilitariseerde zone tussen Israël en Jordanië hadden be geven om naar schroot uit de Arabisch- Israëlische oorlog te zoeken. Waar nemers van de Verenigde Naties hebben zonder resultaat de zone afgezocht. Maak er eens een pot(je) van, hutspot met klapstuk bijvoorbeeld. Neem voor 4 personen 600 gram klapstuk en kook het ca. 2 uur in ruim water met zout. Dan aard appelen, wortelen en uien gaar koken. Vocht'afgieten en alles door elkaar stampen. Doe er 190 gram gesmolten rundvet bij. Stamppot even doorwarmen en daarna opdienen met het in plak ken gesneden klapstuk. Kostelijk...! WASHINGTON. Mevr. Johnson, echtgenote van de Amerikaanse presi dent, heeft bevestigd, dat haar dochter Luci, gehuwd met de heer Nugent, in mei of juni een baby verwacht. Hier over deden al enige tijd geruchten de ronde. Luci Nugent-Johnson is 19 jaar. Zowel zij als haar echtgenoot woont in Texas, waar zij aan de universiteit van Austin studeren. NEW ORLEANS De officier van justitie van New Orleans, Jim Garrison, heeft een zekere Clay Shaw laten arresteren. Clay Shaw is direc teur geweest van de Kamer van Koop handel in New Orleans. Hij is gearres teerd wegens „deelneming aan een komplot om president Kennedy te ver moorden". De arrestatie werd bekendgemaakt door een der ondervragers, William Gurvich, vijf uur nadat Shaw het bu reau van Garrison had betreden om on- dervraagd te worden. Shaw is in een cel van het gerechts hof opgesloten en op zijn hoofd is een borgsom van 10.000 dollar gesteld. Later werd hij naar de gevangenis gebracht. Garrison verklaarde tegenover de pers, dat Shaw geen bekentenis heeft afge legd en dat zijn rechten als arrestant geëerbiedigd worden. Ook zei hij dat men er verzekerd van kan zijn dat nog meer arrestaties in de zaak zullen vol gen. Gurvich voegde aan zijn verklaring toe, dat het niet in de aard van de zaak ligt, dat er nu een serie aanhoudingen zal worden verricht, maar dat op later datum zeker arrestaties zullen worden verricht. De 54-jarige Shaw, in de tweede we reldoorlog majoor in het Amerikaanse leger, had niet met de pers willen spre ken toen hij voor het verhoor arriveer de. Dinsdag waren nog twee andere ge tuigen op Garrisons bureau verschenen om een verklaring af te leggen de 38-jarige James Lewallen, voormalig piloot en thans technicus van de ruim tevaartorganisatie NASA in de staat Mississippi, en de 25-jarige Perry Ros so. Lewallen was door Garrison gedag vaard, Rnsso was uit eigen beweging op het bureau verschenen om naar zijn zeg gen inlichtingen over de moord op Ken nedy te verschaffen. Shaw verklaarde vorige week in een vraaggesprek dat hij Lee Harvey Os wald als enige moordenaar van Ken nedy genoemd door de commissie-War ren nooit had gekend, maar dat hij hem eens in New Orleans, pamfletten had zien uitdelen waarifl steun werd be tuigd aan het regime van de Cubaanse premier Fidel Castro. Hij beweerde toen niet met Oswald te hebben gesproken. DEN HAAG „De Tunnelgek", de man die al een Deltaplan voor ogen had in de crisisjaren, de planoloog ir. G. C. Lange, heeft woensdag afscheid genomen van de Zuidhollandse Pro vinciale Planologische Dienst, waar van hij de laatste jaren directeur was. Vorig jaar was ir. Lange al 65 jaar geworden, maar door omstandig heden bleef hij nog in functie. Hij heeft bijna 40 jaar in dienst van de provinciale overheid gewerkt, maar zijn eerste baan was secretaris van de commissie van advies voor de uit breidingsplannen in Zuid-Holland. Hij is een man met een vooruitziende blik geweest. Toen hem in de crisisjaren gevraagd werd projecten voor uitbrei ding van de werkgelegenheid aan te wijzen, bleek, dat hij de zeearmen in het zuidwesten van het land wilde laten afsluiten. Het gevolg van zijn ideeën is, dat er in het Waterweggebied nu, in 1967, nog ruimte is voor een tiental tunnels. Het plan voor die tunnels, na de twee de wereldoorlog gelanceerd, bezorgde hem de bijnaam „De Tunnelgek". De tunnels kwamen voor in zijn plan om de Randstad Holland door te verbin den via Zeeland naar België en Zuid- Europa. Ir. Lange heeft ook vele ideeën voor de hoofdstad van zijn provincie geopperd, waarvan de juistheid niet tijdig werd onderkend. Zo wees hij ruim twintig jaar geleden op de komende noodzaak belangrijke verkeersaders elkaar on gelijkvloers te laten kruisen. Dit soort kruispunten had Den Haag kun nen hebben, als naar ir. Lange was geluisterd, terwijl de realisering er van thans dringend is om uit de ver- keersnood te geraken. Zijn werk maakte ir. Lange tot over de grenzen bekend, zodat hem ook in 't buitenland gevraagd werd zijn inzich ten kenbaar te maken. Hij zal dit na zijn pensionering ook blijven doen in de organisatie, die zich bezig houdt met de verstedelijking van Europa. A Clay Shaw, na zijn arrestatie op weg naar de gevangenis. TOKIO. Noord-Vietnam scheen vanmorgen de deur voor vredesonder handelingen weer op een kier gezet te hebben niettegenstaande of mis schien ten gevolge van de zwaardere Amerikaanse bombardementen op Noord-Viëtnam. Het Noordviëtnamese persagentschap zond de tekst uit van een vraaggesprek dat premier Pham Van-dong kort gele den heeft gehad met een correspondent van AFP in Hanoi. Daarin verklaarde hij, dat het „wer kelijke leven" niet alleen bevestigd maar ook bewezen heeft, hoe goed ge fundeerd de vier punten zijn die Noord- Viëtnam in april 1965 bekend gemaakt heeft, voor de oplossing van de Vietna mese kwestie. Daarna voegde hij eraan toe: „Men moet volstrekt van deze vier punten uitgaan als men werkelijk een oplossing wenst die beantwoordt aan de gewettigde verlangens van ons volk: onafhankelijkheid, soevereiniteit, een heid en territoriale integriteit". De betekenis van deze verklaring zou kunnen zijn dat de vier punten meer een uitgangspunt zijn dan dat er aan vastgehouden wordt dat zij eerst, zon der wijziging, ten uitvoer gebracht wor den. Amerika heeft in het verleden bezwa ren gemaakt tegen het feit dat de Noord-Viëtnamezen willen dat aan be sprekingen een feitelijke overgave voor afgaat. In de vier punten wordt geëist: terug trekking van de Amerikaanse en Geal lieerde troepen, stopzetting van de aan vallen op Noord-Viëtnam, eerbied voor de overeenkomsten van Genève van 1954 en erkenning van de Viët-Cong als de enige vertegenwoordiger van het Zuidviëtnamese volk. ARNHEM Het pistool, een 7.65 millimeter Beretta, waarmee de Doe- tinchemse kelner T. D. K. (27) vorige week de 27-jarige Turk Avcu Hayrettin te Arnhem doodschoot, is thans met behulp van een mijndetector gevonden in Terborg in de Gelderse Achterhoek. De kelner had het wapen daar in een sloot gegooid. K. is inmiddels voor de officier van justitie te Arnhem geleid. Het stoffelijk overschot van de Turk is per vliegtuig overgebracht naar zijn geboorteland. LONDEN The Times schrijft vandaag dat een Britse film over een samenzwe ring van de neo-nazi's in Berlijn, voor de distributie in de Duitse bondsrepubliek dusdanig is gewijzigd, dat de communisten thans de booswichten lijken te zijn. De film liep in Groot-Brittannië onde de titel „The Guiller memorandum". De hoofdrol werd geespeeld door de Amerikaanse acteur George Segal. Het scenario is van Harold Pinter. „Het Duitse publiek wordt elke herinnering aan het verleden bespaard", aldus de Times, „Te zijnen behoeve hebben de samenzweerders de kleur van hun hemden gewijzigd van bruin in iets dat op rood lijkt. Harold Pinters schaarse dialogen zijn nog schaarser geworden door het weglaten van alle passages, die een aanwijzing mochten geven voor de politieke sympathieën van de booswichten of de bedoelingen van de schrijver. Sinds het stuk in de huidige tijd en in Berlijn speelt, wordt het publiek aangemoedigd de blanke ruimte rood te kleuren. Volgens de Times heeft de filmmaatschappij erkend dat de wijzigingen zijn aange bracht om alle zinspelingen op de opleving van het neo-nazisme weg te nemen. „Aangezien de Duitse pers thans vrijwel dagelijks over het probleem spreekt, lijkt de bezorgdheid misplaatst". Op het noordelijk deel van de At lantische Oceaan staat een zeer ster ke westelijke stroming, die zich tot ver in Europa voortzet, zo meldt het K.N.M.I. De stroming wordt in stand gehouden door een diepe depressie tussen IJsland en Scandinavië en een gordel van hoge luchtdruk boven Spanje en 't Middellandse Zeegebied. In deze stroming trokken kleine trogvormige storingen mee, die ver gezeld gingen van veel bewolking, een toeneming van de wind en plaat selijk ook buien. Het komende etmaal evenwel passeert met deze stroming een rug van hoge luchtdruk, die in de nacht en ochtend voor een geringe weersverbetering zorgt. De rug wordt gevolgd door een frontenstelsel van een nieuwe om vangrijke stormdepressie, waarvan de kern boven het zeegebied tussen IJsland en Groenland wordt ver wacht. Op de nadering van dit fron tenstelsel wordt morgen in de loop van de dag een weersverslechtering verwacht, bestaande uit een naar zuidwest krimpende en opnieuw aan wakkerende wind, vergezeld van een toenemende bewolking en een groter L ordende kans op regen. j

De Vallei | 1967 | | pagina 1