Bachs Matthaeus Passion onderwerp van touwtrekken Songfestival nur die f 1.95 FINANCIËLE NOTITIES V errast Filmfestival Arnhem: accent op de jeugd T IN ROTTERDAM Commentaar RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND MORGEN WISSELMARKT DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS dat is de nieuwe kwaliteit van NUR DIE nylons TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart GROTE ORDER VOOR SCHELDE Goed gespaard in februari Dagbladunie weer 12% Meer Nederlanders naar Engeland Pagina 2 DONDERDAG 2 MAART 1967 JANET Maar zij, zij wilde een echte man hebben, niet zo'n opgeschoten en on beholpen jongen, die nauwelijks een mond open deed en niets beters wist te bedenken dan in haar buurt te dwa len om een zachte blik of een vrien delijk woordje op te vangen. Zo rede neerde Janet toen ze eenmaal de acht tien voorbij was en haar zusjes nog het hoofd vol hadden van de strikken en linten, die zij in het haar droegen, en 's zondags over hun gezangboeken in de kerk naar de jonge mannen za ten te kijken. Voor zoiets had Janet alleen maar verachting, hoewel ze geen haar be ter naar de woorden van de predi kant luisterde. Want haar gedachten doolden weg over zee, waar schepen zeilden naar verre kusten en vreemde landen. Vaak liep zij ook te dwalen beneden bij de scheepswerf, aan de voet van de heuvel van Plyn, bij de havenkant. Het bedrijf was van haar oom en, hoewel nog klein van om vang, won het jaarlijks aan betekenis. Bovendien werd haar oom bijgestaan door zijn ijverige werkzame neef, de jonge Thomas Coombe, een achter neef van Janet. Neef Thopias was een ernstige, de gelijke jongeman, die in Plymouth het vak had geleerd. Hij had een rustige manier van doen, die zijn oom ver trouwen inboezemde en ook indruk maakten op al de luiwammesen, die zo'n beetje op de werf rondhingen. De tijd was wellicht niet .ver meer, dat de firma lastiger opdrachten zou krij gen dan het bouwen van vissersvaar tuigen. De jonge Thomas was bestemd om medefirmant te worden. Bij de dood van zijn oom werd hij eigenaar van de werf. Thomas was een flinke kerel. Hij stond best aan geschreven en zag er knap genoeg uit, als het daarom ging. Hij had nu een maal geen tijd voor vrijages en zon dagswandelingen over de krijtrotsen, maar toch had hij een oogje laten val len op Janet. Wat een pracht van een vrouw zou ze zijn, dacht hij bij zich zelf, een waardige levensgezellin voor iedere man. Zo kwam het, dat Thomas er een gewoonte van maakte, 's avonds bij haar ouders aan te komen voor een praatje met haar vader en moeder en hij dacht dan onder de hand aan haar. Hij stelde zich voor, hoe zij hem in dat met klimop begroeide huis halverwege de heuvel van Plyn, met een fraai uitzicht op de haven, des avonds na volbrachte dagtaak op zou wachten met haar kinderen om zich heen. Hij wachtte een vol jaar eer hij er met Janet over begon. Hij wilde wachten tot hij net zo vertrouwd voor haar was als ieder ander lid van het gezin. Vrij kort na haar negentiende verjaardag vertelde hij aan haar vader en moeder, dat hij Janet graag tot zijn vrouw wilde ma ken. Zij waren er mee ingenomen, want Thomas had in Plyn een goede naam en hij was zo bezadigd en rechtschapen als ieder ouder maar zou kunnen wensen. Op een avond kwam hij en vroeg Janet alleen te spreken. Zij kwam de trap af hollen, keurig en proper, met haar medaillon op haar boezem ge speld en het donkere haar gladjes in het midden gescheiden. „Wel neef Thomas", begroette zij hem, „je bent vroeg vanavond, de ta fel is nog niet eens gedekt. Je treft mij alleen thuis". „Ja, Janet", luidde zijn rustig ant woord, „ik kom ook met een bepaald doel bij je. Ik wou je wat vragen". Janet bloosde en keek naar het venster. Hadden haar zusjes een paar avonden geleden hierover al niet on der elkaar gefluisterd? Ze had ze uit gelachen en zich niets van hen aan getrokken. „Wat heb je op je hart, neef Tho mas? Misschien is het niet moeilijk je te antwoorden". Toen had hij haar bij de hand ge nomen en meegetrokken naar een stoel bij de haard. „Twaalf maanden kom ik hier nu al geregeld, Janet, en ik heb m'n ogen niet in m'n zak gehad en geluis terd naar al wat je zei. Wat ik nu zeggen ga is dus niet zo maar een beetje malligheid. Twaalf maanden ken ik je nu al en ik ben van je gaan houden, omdat je zo'n goed hart hebt en zo eenvoudig bent. Mijn gevoelens zijn nu zó sterk geworden, dat ik ze onmogelijk meer vóór me kan houden. Ik wil niets lie ver, dan dat je mijn vrouw wordt, Janet. Wil je mijn hart en mijn huis met me delen? Mijn leven lang zal ik voor je werken, Janet, om jou ge lukkig en tevreden te zien". Ze liet haar hand in de zijne en dacht een tijdje na. Het kwam haar voor alsof ze nog maar pas van kind tot meisje was geWbrden. Maar het was haar bestemming vrouw te wor den voor altijd. Nooit zou ze haar rokken meer kunnen opbinden om over de rotsen te springen of tussen de schapen over de heuvels te zwerven. ROTTERDAM George Stam, de directeur van het Rotterdams Conser vatorium, heeft nu ook het zijne gezegd over de artistieke controverse tussen hem en de dirigent Franz-Paul Decker, betreffende de uitvoering op 7 maart van Bachs Matthiias Passion in de Doelen. Nu kreeg ze een huis om voor te zor gen en een man, en later kinderen, als God het wilde. Bij die gedachte was er iets, dat haar ziel ontroerde, iets vaags in haar geheugen, als de herinnering aan een droom. Een licht straal van iets, dat men zich in het gewone doen niet meer bewust is, maar dat ons op een onverwacht mo ment kan treffen. Op dit ogenblik kwam het over Janet, zwakker dan een roep, zachtjes als een fluistering. Ze keek Thomas aan en een glim lach verscheen op haar lippen. „Ik ben trots, dat je me deze eer aandoet, maar ik voel me niet waar dig en verstandig genoeg voor een man als jij bent, Thomas. Maar het is verschrikkelijk prettig voor een meisje, met eigen oren te horen, dat er iemand is, die zoveel om haar geeft en voor haar zorgen wil. Maar als jij het verlangt, Tho mas, en je mijn kuren wilt verdra gen want bij tijden kan ik verba- zeld wild zijn, dan zal het ook mijn geluk zijn jouw huis met je te delen en voor jou te mogen zorgen". „Janet, liefste, vandaag bestaat er in heel Plyn geen trotser en gelukki ger man dan ik en dat zal ook zo zijn, als we samen voor de eerste keer in ons eigen huis zitten". Toen stond hij op en sloot haar in zjin armen. „Nu het een uitgemaak te zaak is, dat wij samen trouwen en ik je ouders gisteravond om hun toe stemming heb gevraagd en zij het goed vinden, houd ik het er voor, dat het niet meer dan passend is en geen kwaad kan als ik je een zoen geef, Janet". Even voelde zij zich erg benieuwd, want zij had nog nooit een man ge kust, behalve haar vader. Ze legde haar beide handen op zijn schouders en hield haar gezicht naast het zijne. (Wordt vervolgd) üiiiiiiiiiiiuii uiiiiiiuuiiiiiiiin iiiiiiiiiMiimiuiiiiiiiiiiiiiiii 3443. Als Piloot Storm nog enig bewijs nodig had van de sinistere voornemens van de onzichtbare Vijand, dan waren die laatste telepathische bevelen voldoende. „Vervolg je weg naar de Aarde. Wij blijven in de buurt!" Dat toonde overduidelijk aan, dat zij de Zeepbel alleen maar spaarden om daar mee een rijke buit te veroveren. Arend kon en mocht zich op dat moment niet voorstellen, wat er gebeuren zou, als deze geduchte tegenstanders met hun superi eure wapens op zijn planeet neerstreken. Hij wist, dat er voortdurend op hem gelet werd en zon der aarzeling verrichtte hij alle bewegingen, die voor het starten van zijn schip noodzakelijk waren, echter zonder handles of knoppen volledig door te drukken. Er gebeurde niets! Zonder blikken of blozen, meldde hij zijn Overwinnaars, dat het voortstuwingsmechanisme van de Zeepbel weigerde. Hij adviseerde, dat zij weer op sleeptouw genomen zouden worden. Het antwoord kwam prompt: „Het zal gebeuren, zoals je zegt. Geef ons de juiste koers. Wij passeren jullie direct. Bereid je voor op plotselinge acceleratie!" Dit was precies datgene waarop Arend gewacht had. Zoals wij gisteren in een deel van onze edities hebben gemeld, legde Geor ge Stam zijn Conservatoriumkoor een verbod op aan de uitvoering mee te werken. De vele coupures, die Franz- Paul Decker in deze uitvoering wilde aanbrengen, gingen George Stam te ver. Naar zijn mening was er hier spra ke van een ontoelaatbare artistieke ver minking van Bach's meesterwerk. Coupures. Van de drie en een half uur muziek wil de Franz-Paul Decker een uur en twin tig minuten couperen. Het zou dan een uitvoering zonder pauze zijn geworden die iets meer dan twee uur duurde. „Formeel gesproken", aldus George Stam, „wist ik gisteren niet eens dat de beslissing was gevallen dat Kees Stolwijk de plaats van Decker achter de dirigentenlessenaar gaat innemen en dat de Rotterdamse uitvoering toch in onverkorte vorm wordt gegeven. Dat moest ik gisteren uit het Algemeen Dagblad vernemen". Protest. „In feite geloof ik dat de hele contro verse op een gebrek aan contact tus sen het Philharmonisch koor Toonkunst en mij berust. Hoewel er al met Decker was gerepeteerd, was ik niet op de hoogte van de coupures. Ik werd me daarvan pas in een later stadium be wust. Toen namelijk protesteerden een aantal Conservatoriumleerlingen die als versterking in het Philharmonisch koor Toonkunst meezongen tegen Decker's coupures. Ik liet me de lijst van de coupures toesturen en kon niet anders dan het eens met ze zijn. Ik verbood hun toen aan de uitvoering mee te wer ken". Betreurd. „Nooit heb ik echter kunnen denken dat dit kleine aantal leerlingen zo be langrijk voor het koor was, dat zonder hun medewerking de uitvoering niet zou kunnen doorgaan. Dat is een vergissing, die ik betreur. De oorzaak van de hele affaire ligt misschien aan het tekort aan informatie tussen koordirigent Kees Stolwijk en mij. Als ik vroeger had ge weten wat er zou gaan gebeuren, was alles misschien minder vervelend ge weest..." ARNHEM Het jeugdige gezicht van de film zal getoond worden op de Internationale Filmweek Arnhem die van 12 tot 17 juni gehouden wordt. De filmkunst van Agnès Varda, Mai Zetter- ling, Frangois Truffaut, Jean-Luc Go- dard, Pasolini en de jonge filmkunst uit Polen en Japan, zal aan de komen de filmweek in de Gelderse hoofdstad het artistieke gezicht geven. Als tegenstelling zullen gelijktijdig oude vooroorlogse Nederlandse films worden getoond als Bleke Bet, De Jan tjes, De big van het regiment en ande re. Omdat vooral de jongeren zich vol gens een recent onderzoek voor de hui dige filmkunst interesseren zullen deze in overwegende mate betrokken wor den bij het gebeuren gedurende de filmweek. VOORAAN Scholieren krijgen eigen manifesta ties en eigen voorstellingen. Zij zullen voor het bespreken van plaatsen voor aan in de rij kunnen staan. Het cen trum van het filmfeest zal het Rem- brandttheater zijn, waar dag en nacht filmmanifestaties zullen plaatshebben. In het Saskiatheater, op enkele tiental len meters van het Rembrandttheater, zullen de oude Nederlandse films wor den vertoond, iedere dag van de week een andere die tijdens een middag- en een avondvoorstelling gedraaid wordt. PRIJZEN De minister van c., r. en m. heeft goedgevonden dat in het kader van de filmweek de Staatsprijs Filmkunst 1967 zal worden uitgereikt. Hij bestaat uit een medaille en een geldprijs. De Nederlandse Bioscoopbond zal in Arn hem bovendien de Zilveren Roos uitrei ken aan degene die zich het meest voor de film in het algemeen ver dienstelijk heeft gemaakt. 2. Als Rechter Tie's assistent Tsjiao Tai de volgende ochtend na het ontbijt de rechter's studeerkamer bin nenkomt, vindt hij hem achter zijn schrijftafel zitten met een dik dossier voor zich. Tsjiao Tai zegt be zorgd: „Ik heb gisteravond laat hier nog licht zien bran den, edelachtbare! Heeft er zich een nieuwe zaak voor gedaan?" „Nee, Tsjiao Tai, het is tegenworrdig erg rus tig hier in Lan-fang. Maar toen ik gisteravond wat oude dossiers aan het doorkijken was, heb ik de stukken over die geruchtmakende diefstal van het goud van de keizer lijke Schatmeester gevonden." „Maar die zaak dateert van verleden jaar, edelachtbare! Het is gebeurd voordat u uw ambt hier hebt aanvaard!" „Onopgehelderde za ken interesseren me altijd, Tsjiao Tai, ongeacht of ze oud of nieuw zijn! Je weet dat de Schatmeester maar één nacht in Lan-fang is gebleven, tijdens zijn reis over de grens naar de Khan der Tartaren, in de steppen. De Keizer had hem opgedragen een dozijn raspaarden van de Khan te kopen. Niemand hier wist dat hij vijftig goudstaven bij zich had... Zulke goudtransporten worden uiteraard strikt geheim gehouden. Toen hij zich 's och tends gereed maakte om te vertrekken en zijn koffer met goud controleerde, ontdekte hij dat het goud door stukken lood vervangen was..." NED. HERV. KERK. Beroepen: te Hendrik-Ido- Ambacht vac. M. J. Kalvenhaar toez. R. Holwerda te 's-Heerenhoek (c.a.); te Schoonhoven vac. H. Jongerden J. Vroegindewey te Goudswaard; te Rid derkerk vac. wijkgem. "Den Donk" toez. dr. C. Bezemer te Hattem. Beroepen: door de generale synode, als zendingspredikant: dr. L. A. Hoedema- ker, woonachtig te Oegstgeest. Aamgenomen: naar Eindhoven, als predikant met bepaalde opdracht: K. A. Deurloo, kand. te Amsterdam. Aangenomen: de benoeming tot pre dikant voor vormingswerk in de Classes Zutphen en Doetinchem: G. D. J. Dinge- mans te Deventer. Aangenomen: de benoeming tot bij stand in het pastor, xt te Amerongen: J. van Noort, eni. pred. te Vlaardingen. GEREF. KERKEN Beroepen: te Hemelum en te Korn- horn: J. W. Post, kand. te Leeuwarden; te Schiermonnikoog: J. van der Molen, kand. te Zwolle. Aangenomen naar Tienhoven Utr. G. Burger, kand. te Rotterdam. CHR. GEREF. KERKEN: Beroepen: te Kornhorn: A. Broers- ma, kand. te Leeuwarden. ONJUIST Gebrek aan voldoende communicatie en informatie is zonder twijfel de oor zaak geweest van de kortsluiting bij de voorbereiding van deze eerste uitvoe ring van de Matthaus Passion in de Rotterdamse Doelen. Niettemin blijven we het een vreemde gang van zaken vinden dat een aantal Conservatorium leerlingen de kat de bel heeft aange bonden en de directeur van deze in stelling daarop inhaakte. Met alle respect voor het artistieke verantwoordelijkheidsgevoel van Geor ge Stam achten wij het onjuist dat in dit geval zij het min of meer on gewild de positie van de dirigent Franz-Paul Decker is ondermijnd. In deze uitvoering onder auspiciën van het Rotterdams Philharmonisch Orkest ligt de artistieke verantwoordelijkheid uitsluitend bij hem. Dat geldt ook voor de coupures, die hij wilde aanbrengen. Als muzikale chef van het orkest had Franz-Paul Decker wellicht het risico gelopen van boze reacties uit het pu bliek, maar die waren dan volledig op zijn hoofd neergekomen. Overigens hoeft het publiek zich van de gang van zaken weinig aan te trek ken. De Bachliefhebbers krijgen niet alleen hun Matthaus Passion, zij het nu onder Kees Stolwijk, maar ze krij gen hem voor hetzelfde geld onverkort. En zoals gezegd: dat betekent een uur en twintig minuten meer muziek dan in de versie Decker was voorzien. Het liedje „Ringedingding" van Ger- rit den Braber en Johnny Holshuysen is door tv-kijkend Nederland uitgekozen als het beste van de zes wijsjes, die tot de finale van het Nederlandse songfesti val de nationale voorronde voor het Eurovisie-songfestival, dat op zaterdag acht april in Wenen wordt gehouden) waren doorgedrongen. „Ringedingding" is een vrolijk liedje, een aardige tekst op een vrij gemakke lijk gehoor liggend wijsje, maar toch wagen we het te betwijfelen of het in Wenen erg hoge ogen zal gooien. Dit geldt trouwens voor alle gisteravond in de Apeldoornse schouwburg „Orpheus" ten gehore gebrachte liedjes, met uit zondering misschien van ,Waar ben je?' dat qua melodie wel in de (vorig jaar succesvolle) Udo Jürgens-categorie kan worden geplaatst. Toch waren het stuk voor stuk weer echte songfestival-lied jes, niet uitgespoken slecht, maar zeker niet origineel. „Wenen" zal moeten uit wijzen, of Nederland er in het vervolg niet beter aan zal doen, zangers of zan geressen met goeddeels eigen (en dus meer persoonlijk, meer origineel) werk af te vaardigen (Ramses Shaffy, Bou- dewijn de Groot, Martine Bijl of voor mijn part een uitstekende beatgroep als De Maskers of The Golden Earrings). Hoe pessimistisch onze verwachtingen ten aanzien van „Ringedingding" ook zijn: aan de uitvoerenden zal het niet liggen en lag het ook gisteravond niet. Thérèse Steinmetz is niet alleen mooi om te zien, maar ook mooi om te horen en in alle zes liedjes legde zij zo veel mogelijk van haar rijke talent. Instrumentaal zat de zaak natuurlijk ook weer prima in elkaar, met Dolf v. d. Linden en zijn orkest. Veel bewondering verdienden verder de fluitist Ko Ikelaar en het violistenduo Sem Nijveen en Benny Behr voor hun briljante inter mezzi. Ook de vele bloemen en de Weense potpourri droegen veel tot de sfeer van het geheel bij. J. v. d. K. ADVERTENTIE 2 ladderstoppen modieuze tinten ingewerkte hiel, versterkte zool en teen een boord, dat aan alle eisen voldoet de juiste lengte en pasvorm Uw kruidenier heeft ze voor u iiiiiimiMimiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiMmiiiiiiiiinimiiimimiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiitimiiiiiiiiiM HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Gesproken brief. 19.00 Voc*r de kinderen. 19.05 Ste reo: Klass. kamermuz. IKOR: 19.30 dichtbij. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Ste reo: Solomon, oratorium (dl. III). 21.15 Yamamba, hoorsp. 22.00 Eurolight: li. orkestmuz. uit Duitsl. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Discotaria: nieuwe gr. pl. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.10 Sportrubr. 18.30 Voor de twinti gers. 19.00 Nws. en weerpr. 19.10 Radio- krant. 19.30 Klass. gr. muz. 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 Stereo: Lichte muz. (gr). 20.10 De fam. Leenhouts, seriehoorsp. (dl. 21). 20.35 Samen uit samen thuis, gev. pr. 22.00 Lichte tern, oriëntatie in kerk. zending en oecumene. 22.80 Nws. 22.40 Boekbespr. 22.45 Kerkorgelconcert (opn). 13.15 He dendaagse muz. (opn). 23.45 Stereo: Li. gr. muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Jour naal. STER: 18.56 Reel. NTS: 19.00 De Verrekijker, internat, jeugdjourn. 19.10 Van gewest tot gewest. Eurovisie: 19.30 Wereldkamp. kunstrijden voor paren te Wenen. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. VARA 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Daar, waar het verschil begint, TV-spel. NTS: 22.45- 22.50 Journ. 23.00-23.30 Teleac: Automa tisering (4). NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reel. NCRV: Geen beter leven dan buitenleven, TV-film. 20.30 Internat. Rendez-vous. 21.45 Attentie. STER: 22.10 Reel. NTS: 22.15 Journ. KRO/RKK: 22.30-23.00 Gespr. met de Duitse theo loog Karl Rahner. HILVERSUM I. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gr.muz. (7.30-7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muziek. 9.00 Stereo: Blaas- kwintet (gr): mod. muziek. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Stereo: Mod. gr. muz. AVRO 10.00 Schoolradio. VARA 10.20 Lichte gr. muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. AVRO: 11.30 Operamuziek (gr). (Stereo). 12.00 Lichte orkestmuz. en fluitsolist. 12.25 Beursber. 12.27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.10 Journ. en beursber. 13.30 Stereo: Pianorec.: klassieke en moderne muziek. 14.00 Bij de tijd en bij de thee: gev. programma. VPRO: 15.30 Thuis: progr. voor thuiszittenden. 16.00 Nieuws. 16.02 Concert: A. Om roeporkest en solist: mod. en klassieke muïtfek; b. Radiokoor: klassieke liede- ren..jl7.00 Voor-de jeugd. 17.25 Stereo: Muzikale aanwinsten. 17.45 Act. HILVERSUM II. NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Lichte gr. muz. 7.30 Nws. 7.32 Lichte gr. muz. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.10 Gew. muziek (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Stereo: Lichte gr. muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 stereo: Operettemelodieën (gr.). 10.00 Stereo: Balletmuz. (gr). 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte gr. muziek. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Variant: act., rep. en lichte muziek. 13."30 Licht instrumen taal trio. 14.05 Schoolradio. 14.25 Klas sieke balletmuz. (gr). 15.15 Voordracht van gedichten. 15.30 Voor oudere luiste raars. 16.30 Pianotrio: moderne muziek. 17.00 Stereo: Lichte gr. muziek. 17.30 Kerkorgel concert (opn). HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Plaat maar raak! 10.00 Nws. 10.02 Arb. vit.: VPRO: 12.00 Nws ^2 Uit de buitenl. pers. 12.05 Een ui 'rans. 13.00 Nws. 13.02 Uit de buit >rs. 13.05 El peé. 14.00 Nws. 14.02 Uu de buitenl. pers. 14.05 2 x Top 10. AVRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Lichte muz. 16.00 Nws. 16.20 Oude gr. pl. 16.30 Sorbet. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05—18.00 Pop-Party. DONDERDAG 2 MAART 1967. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teravond). 10.20 Sportspiegel. 10.50 Con cert. 11.35 Act. en muz. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Kinderprogr. 17.00 Sprookje voor kinderen. 17.45 Kin derprogr. 18.00-18.05 Nws. (Reg. progr.: NDR: 18.05 Act. 18.16 Cultuurspiegel. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 Licht muz. progr. 19.59 Progr. overzicht WDR: 18.05 Reg. nieuws. 18.10 Progr. overz. 18.12 Filmrep. 18.25 Journ. 18.50 Goedenavond. 19.10 TV-film. 19.40 Film- rep.). 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Lichtschacht, TV-spel. 21.35 Filmrepor tage. 22.20 Journ. en weeroverz. Aansl.: commentaar. 22.35 Eurovisie: Wereld kamp. Kunstrijden. 23.20 Nws. DUITSLAND II 18.05 Wintersp.weerber. 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. Aansl.: Mi- nitou. 18.55 Einmal jenseits und zurück, TV-spel. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema van de dag. 20.00 Amusem.progr. Aansl.: Nws. 21.30 Filmrep. 22.15 Nws., weerber., thema van de dag en winter- sportber. Sllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiii liiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 2. Tekko haalde de grashajrk uit de schuur en kuierde opgewekt de tuin in terwijl hij een vrolijk lied floot. Hij harkte dat 't een lust was en liep bedrijvig van voor naar achter en van achter naar voor. ,Hè, dat werk doet me goed. Een uitstekend middel tegen stijve botten", redeneerde Tekko bij zichzelf. „Het was anders wel nodig ook. Verschrikkelijk zoals die tuin er uit ziet. Ik kan merken dat ik lang van huis geweest ben. Maar over een paar dagen zijn alle sporen van verwaarlozing en zo uitgewist, dat beloof ik je. Een tuin behoort er nu eenmaal goed onderhouden uit te zien, vind ik. Ja, ik ga weer eens lekker tuinieren. Er moest veel meer getuinierd worden. Goed voor de geest, goed voor de knekels en goed voor de tuin!" Druk in zich zelf pratend harkte Tekko verder zich ach terwaarts begevend naar 't einde van de tuin. „Pinda pinda, lekka lekka!" hoorde hij opeens een stem ach ter zich en verschrikt draaide onze vriend zich om. „Hè, wat? Oh eh... n-n-n-nee, dank je wel, ik h-h-heb niets n-n-nodig. Ik b-b-ben aan 't werk, stotterde Tek ko, die er op eens helemaal uit was en zich geen hou ding wist te geven. De Chinees die vriendelijk grijn zend bij 't tuinhek stond liet zich echter zo maar niet afschepen en kwam met zijn koopwaar naar voren. HEB JE QAT CADEAUTJE \00R WIMPIE NOU GEKOCHT? imniimtiiiiimiimii imiiiiiimtiiiiMimiiMiiiim AMSTERDAM (1 maart) Het re sultaat van Unilever over 1966 heeft de Amsterdamse effectenbeurs vrij onaan genaam verrast. Het was overigens goed geheim gehouden, want uit het koersverloop op vorige dagen kon een dergelijke ontwikkeling niet worden af geleid. De openingskoers lag ruim f 4,50 beneden het vorige slot en tijdens de beurshandel kwam daarin weinig ver andering. Philips hield rich veel beter en wist het verlies tot 50 cent beperkt te hou den. Koninklijke Olie wist zelfs ruim een gulden te herstellen. AKU bleef on geveer gelijk, maar de Hoogovens ver loren 5 punten. De handel bleef kalm; alleen in Unilever ging in het begin nogal wat om. De lokale markt was uiteraard weer verdeeld met weinig lijn. Incidentele vraag of enig aanbod in een dunne markt hebben vaak nogal ingrijpende koersgevolgen. Zo waren Oranjeboom en Van der Grinten weer goed in herstel. Key en Kramer reageerde vast op het divi- dendvoorstel. In herstel waren de meel- aandelen, Brocades, de kininewaarden, Walvisvaart, Bols en Van Gelder. Nu- tricia zette de opmars voort. Scholten- Honig heeft de crisis blijkbaar weer overleefd en kon zich nu opnieuw op een hoger koersndveau werken. In reactie waren Zwanenberg. Gist, ASW, Synres en Utrechtse Asfalt, Smit Transformatoren, Gelderland-Tielens en Scholten Carton. Aandelen Schut tersveld waren lager onverkoopbaar, Beeren was een puntje in reactie. Billi- ton bleek de Indonesische plannen het tin zelf weer te smelten maar moeilijk te kunnen verteren. De scheepvaartsector was verdeeld met over het algemeen iets lagere koersen. De Japanlijnen echter konden zich goed herstellen. KLM was f 9 hoger. De obligatie- markt kon in het algemeen opnieuw iets aantrekken. De leningen Bank Ne- derlandsche Gemeenten daarentegen bleven ongeveer op het oude niveau. VLISSINGEN De Koninklijke Maatschappij De Schelde, die deel uit maakt van de Rijn-Schelde Machinefa brieken en Scheepswerven, heeft van Fluor Nederland in Haarlem opdracht gekregen voor de levering van twee stoomketel installaties. De waarde van deze order is ongeveer een miljoen gul den. De installatie® zijn bestemd voor de kunstmestfabriek van Esso Chemie, die op Rozenburg in aanbouw is. Wanneer deze opdracht eind 1967 is uitgevoerd, heeft De Schelde binnen een jaar in het Europoortgebied acht stoomketels voor chemische fabrieken geleverd, twee voor Konam, drie voor Continental Columbian Carbon, een voor de Albatros Superfosfaatfabrieken en twee dus voor Esso Chemie. De to tale waarde van al deze opdrachten is ruim vier miljoen gulden. DEN HAAG De grote spaarbanken in ons land hebben een goede spaar- maand achter de rug. Zowel in Den Haag als in Rotterdam en Amsterdam werden grotere bedragen opzij gelegd dan in januari. De Nutsspaarbank te s-Gravenhage boekte en spaaroverschot van f 10,56 miljoen tegen vorig jaar f 8,41 miljoen en tegen januari f 4,68 miljoen. Het korps van spaarders steeg met 2 075 tot 407.797. Samen hadden rij eind februa ri een tegoed van f 580,69 miljoen. De Spaarbank te Rotterdam schreef in februari per saldo 2.350 nieuwe spaarders in waardoor hun aantal steeg tot 571.366. In februari werd hier f 6,76 miljoen gespaard tegen f 5,80 mil joen in januari. Vorig jaar februari evenwel werd meer gespaard f 7,8 miljoen. Het tegoed van spaarders be droeg eind februari f 548,47 miljoen, de spaarbewijzen niet meegerekend. De Spaarbank voor de Stad Amster dam laat een soortgelijk beeld zien. Hier werd in februari f 7,50 miljoen ge spaard tegen f 5,28 miljoen in januari maar f 9,34 miljoen in februari vorig jaar. Het aantal spaarders klom hier in februari met 1.787 tot 500.850. Deze hadden samen f 548,29 miljoen op hun boekjes staan. Ook hier zijn de spaar bewijzen niet meegerekend. ROTTERDAM Aan de jaarverga dering op 28 april van de Nederlandse Dagbladunie wordt over 1966 een on veranderd dividend met 12 pet. voor gesteld over het met f 1.127.000 tot f 6.237.500 verhoogde aandelenkapitaal. De omzet is met 17 pet. gestegen tot ruim f 80 miljoen. De winst zal onge veer f 300.000 lager zijn dan in 1965, toen een incidentele bate van f 220.000 werd verkregen. Voorts zijn ontwikke lingskosten gemaakt voor twee bedrij ven, die vorig jaar in de N.D.U. zijn opgenomen. LONDEN De British Travel Asso ciation heeft bekendgemaakt, dat Enge land het vorig jaar is bezocht door een trecord aantal van drie miljoen toeristen. Dat was 15 procent meer dan in 1965, toen het ook al het hoogst tot dan toe bereikte was. Uit de Verenigde Staten kwamen er meer dan uit welk ander land ook. nl. 754.000 of 12 procent meer dan in 1965. Uit Europa kwamen 1.512.000 bezoe kers. De meesten 417.000 (15 procent meer dan in 1965) kwamen uit Frank rijk. Dit land werd gevolgd door West- Duitsland met 288.000 (een stijging van 11 procent) en Nederland met 190.000 (12 procent meer dan in 1965). Het aan tal bezoekers uit België en Luxemburg bedroeg 111.000. AMSTERDAM, 1 maart Londen 10.08%—10.09%; New York 3.601 g— 3.61-A; Montreal 3.33A3.3313Parijs 72.94%—72.99%; Brussel 7.25%—7.26% Frankfort 90.86 90.91; Stockholm 69.85%—69.90%; Zürich 83.27—83.32; Milaan 57.74%—57.79%Kopenhagen 52.16%—52.21%; Wenen 13 96%— 13.97%; Oslo 50.46%—50.51%Lissabon 12.57%—12.59%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2