Gebouw aan de Kerke wijk Amerongen in actie voor nieuw kerkelijk centrum Restauratie Bethel veel te kostbaar De mode vierde 'n hele dag hoogtij Home voor gastarbeiders Tiende deel Leersumers is lid van s.v. H.D.S. INTERESSANT BETOOG OVER APARTHEID 3550 4163 Plannen in concreet stadium Officiële opening over ruim twee weken SPAANS PAAR ZWAAIT ER DE SCEPTER MARKTEN Loterij Valleivogels Fraaie creaties op shows in Veenendaal Voor Scherpenzeelse dames Proficiat Wol Hoog peil Schreiend EHBO-wedstrijden Til ma vond van VC.R.V. Rhenen MIST u uw dagblad DE VALLEI? Te ver DONDERDAG 2 MAART 1967 Sportvereniging HDS haar algemene Sportvereniging HDS haar alegemene ledenvergadering in hotel „Het Cen trum. De voorzitter was in zijn ope ningswoord verheugd dat de leden in zo'n groten getale waren opgekomen. Jammer was het dat de dames van de gymnastiek verstek lieten gaan. In de vergadering werd staande een minuut stilte in acht genomen voor het overleden ere-lid van HDS. Co ten Ham. De voorzitter zei dat de Leersumse sportvereniging een grote steun heeft verloren. Hij was altijd de stille wer ker op de achtergrond, hij maakte de ontwerpen voor het bloemencorso. De algemeen secretaris kon in zijn jaarverslag verheugende mededelingen doen. HDS telt nu 350 actieve leden en 100 steunende leden. 10 pet. van de Leersumse bevolking is dus lid van de ze vereniging. De voorzitter maakte zich zorgen dat de gemeente geen rekening houdt met deze grote expansie. Hij zag de accom modatie in Leer sum voor de sport als een zorgenkind. Bij de bestuursverkiezing deden zich enkele veranderingen voor. De voorzit ter en de penningmeester werden her kozen. Cees van de Berg werd gekozen in de vacature Vonk. De voetbalsecre taris legde zijn functie neer. Tot de voetbalvergadering zal de algemeen se^ cretaris, de heer E. N. van Doorn, sa men met de elftalcommissie, deze taak op zich nemen. Met algemene stemmen werd het plan van het bestuur aangenomen om de contributie van de actieve senioren-le den te verhogen. Dit ter compensatie van de hoge bondscontributie aan de KNVB en het KNGV Zolang de ver eniging er zonder kan zal de contribu tie van de jeugd niet verhoogd worden. HDS wil alle Leersumse kinderen de gelegenheid geven om aan sport te doen en dan mag de contributie niet te hoog zijn. Vooral voor gezinnen met veel kinderen kan dit op bezwaar stui ten. De heer Wagens veld zei dat HDS nog steeds groeiende is, en de volgende stap zal zijn: Groei uitbreiden tot 400 actie ve leden. VEENENDAAL Burgemeester Hazenberg zal op 18 maart het nieu we ontmoetingscentrum voor buiten landse arbeiders openen, dat in het voormalige gebouw van de Stichting Vorming Bedrijfsjeugd aan de Kerke- wijk is ondergebracht. Het centrum is tot stand gekomen op initiatief van de Commissie Bijstand Buitenlandse Arbeiders, die het beheer van de „in stuif" heeft overgedragen aan het Spaanse echtpaar Rodriguez. De bovenverdieping van het gebouw is verbouwd tot woonhuis en de heer en mevrouw Rodriguez zullen zich daar binnenkort gaan vestigen. De commissie is er hogal trots op dat men een echtpaar heeft weten te vinden, dat bijzonder enthousiast is en dat zich er volledig voor in wil zetten om het de buitenlandse gasten naar de zin te maken. Mevrouw Rodriguez ver telde ons gisteren: „Mijn man en ik zijn blij met het vertrouwen dat men nu in ons stelt. Trouwens ons hele ver blijf hier in Nederland is prettig, om dat we vooral ook in ons dagelijks werk veel steun hebben gekregen van de Nederlandse collega's. Toen ik uit Spanje wegging had ik dat nooit kun nen denken Manuel Gonzalez Rodriguez en zijn vrouw werken sinds vorig jaar april bij de Ritmeester Sigarenfabrieken. Con- suelo Lourido, zoals zijn vrouw voluit heet, bediende daar met bekwame hand een van de ringmachines. Manuel vond een werkkring op de matteerderij. Voorlopig zal er wat hun werk betreft niet veel veranderen, hun taak als gast vrouw en gastheer van het nieuwe ont moetingscentrum zal hen vooral des avonds in beslag nemen. Het gebouw aan de Kerkewijk is nog niet helemaal ingericht; aan de verbou wingswerkzaamheden wordt momenteel de laatste hand gelegd. Er zal onder meer een bar worden aangebracht en SCHERPENZEEL De apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. was dinsdag avond het onderwerp dat in de belangstelling stond bij de vergadering van de Nederlandsche Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Scherpenzeel, die in zaal Schimmel werd gehouden. De heer Verhoeven uit Harfsen hield een boekbespre king over „Tranen over Johannesburg", geschreven door Allan Paton, zoon van een groot hereboer, die zich niet interesseerde voor het rassenprobleem, in te genstelling tot zijn zoon, die een van de weinige blanken is, die de kleurling als mens beschouwt. Mevrouw M. Dijkstra-Willems, de presidente, heette allen har telijk welkom, in het bijzonder enkele nieuwe leden die ze aan de dames voor stelde. Vervolgens maakte de presidente en kele bestuurswijzigingen bekend. Het bestuur ziet er nu als volgt uit: presi dente mevrouw M. Dijkstra-Willems; le penningmeesteres mevrouw C. ter Maten-Meerveld; 2e penningmeesteres mevrouw Malta; le secretaresse me vrouw Van Ruler; 2e secretaresse me vrouw Bergström; vice-presidente me vrouw H. Benschop-Van Eek; en alge meen adjuncte mevrouw Hooyer. Hierna kreeg de heer Verhoeven het woord. Alvorens de boekbespreking zelf te beginnen, gaf spreker een korte uiteenzetting over het land om de achtergronden beter te kunnen begrij pen. Zuid-Afrika is 34 maal zo groot als Nederland en de afstand Johannes burg - Kaapstad is 1500 km. Het land is dun bevolkt door ZV2 miljoen blan ken tegen 14 miljoen kleurlingen. De blanken bezitten echter 87 pet. van de grond en hebben alle wapens, fabrieken en dergelijke in handen, waardoor de kleurlingen er nog wel „onder" gehou den kunnen worden. Van oudsher zijn de blanken het eerst in Zuid-Afrika ko men wonen en daarna zijn in de loop der eeuwen de kleurlingen uit het noor den binnengekomen. De toestand is op het ogenblk echter ten hemel schrei end. Overal wordt scheiding gemaakt tussen blank en zwart. Zelfs in de ker ken worden de kleurlingen geweerd. Althans in de kerken waar Hollands wordt gesproken. In de Engelse kerken mogen ze wel komen. Komende op het boek zelf zei de spreker dat het er in het boek niet om gaat om te zeggen: „Blanken, jullie hebben de schuld", maar om de tekst mgm PLUIMVEEMARKT BARNEVELD Aanvoer ongeveer 18.000 stuks; handel kalm. Prijzen (in guldens per kilo) slachtkippen Kchte 1,25—1,35; zwarte 1,451,55; rode 1,601,70. Slachtkuikens 1,55—1,65. uit de Bijbel, uit het boek van Johan nes waar te maken: De volmaakte liefde drijft de vrees uit. Als eenmaal de gekleurde meerderheid van de be volking het niet langer meer neemt en in haar geheel in opstand komt, zijn de gevolgen niet te overzien. Na de ontroerende uiteenzetting van het boek zei de presidente de spreker hartelijk dank voor zijn woorden waar door dit probleem wat dichter op ons is toegekomen, waarna de secretaresse mevrouw Van Ruler, de notulen voor las. De presidente deelde nog mede, dan aanstaande maandag in Boszlcht een demonstratieavond gegeven zal worden van „Soezen-mix". Ook niet le den zijn dan hartelijk welkom. SCHERPENZEEL Door opper wachtmeester van de Rijkspolitie, de heer Hietbrink, is de vijfde trekking ver richt van de grote verloting van Sport vereniging De Valleivogels. De maandprijs van f 50,- viel op lot nr.. 1732. De gelukkige winnaar was de heer B. Jansen, Schuulpskamp 53, Nij- kerk. De volgende trekking is op 24 maart. a.s. OPHEUSDEN De koninklijke ver eniging EHBO, afdeling Opheusden or ganiseert in verband met het onlangs gevierde 25-jarig bestaan, zaterdag middag om 2 uur in de zaal van hotel „de Zwaan" jubileumwedstrijden. Aan deze wedstrijden wordt deelgenomen door de landelijke kampioensploegen van de afgelopen jaren, waartoe onder andere ook de afdeling Opheusden be hoort. De ploegen komen uit Den Haag, Voorburg, Aalsmeer, Alblasserdam, Dordrecht, Giessendam, Haarlem en Velp, terwijl de afd. Opheusden buiten meedinging aan de w edstrijden mee doet. Een deskundige jury, bestaande uit dokter S. Zandstra uit Wageningen, J. van de Hoorn uit Arnhem en A. J. Schoo uit Nijmegen, is belast met de moeilijke taak aan het eind van de mid dag de prijswinnaars bekend te maken. Naar, men ons verzekerde beloven het spannende wedstrijden te worden, waar bij het aan belangstelling stellig niet zal ontbreken. s Manuel Gonzalez Rodriguez zal even als zij vrouw het nieuwe centrum gaan beheren. verder zal het interieur zo worden sa mengesteld, dat de toekomstige gasten zich er thuis zullen voelen. Het Spaanse echtpaar staat niet ge heel vreemd tegenover de nieuwe func tie. Via de Spaanse tolk A. Fidal-Tur- ro, die al zes jaar in ons land verblijft, vertelde mevrouw Rodriguez, dat zij de kneepjes van het vak wel kende. „We hebben in het noordwesten van Gali- cië, de streek waar ik ben geboren, een bar gehad. Bij ons is een bar eigenlijk een soort lunchroom, je kunt er dus ook ruimschoots eten. In Spanje hebben we een bijzonder druk leven achter de rug. Je sliep wanneer je werk dat toe liet. Hier in Nederland zijn we eigenlijk een beetje tot rust gekomen..." En haar man vult aan: „Ik ben hier tenminste verschillende ponden aange komen..." De rappe tolk Fidal-Turro („zet alsje blieft geen Fidel in de krant") weet nog te vertellen dat het echtpaar al veel van de toekomstige bezoekers van het centrum kent. „Zij zijn gewend met hun landgenoten en met andere buiten landers hier in Veenendaal om te gaan, wat dit betreft staat hun dus niets in de weg..." In vele grote steden hebben centra, zoals Veenendaal er nu ook een heeft, bewezen een duidelijke functie te heb ben in het dagelijks leven van de bui tenlandse arbeiders. Er zijn zelfs fa brieken, die zelf een dergelijk initiatief hebben genomen. In Ede bijvoorbeeld heeft AKU een „casa" ingericht, waar de buitenlanders ontspanning kunnen vinden. Het ontmoetingscentrum in Veenen daal staat open voor alle gastarbeiders, die in deze plaats werken. Volgens een opgave van de gemeente waren er dat per 1 januari van dit jaar 310. Inmid dels zijn er ongeveer vijfenzeventig weer naar hun geboorteland of naar an dere industriecentra vertrokken. Er is dus nog een ruime „klandizie" over ge bleven. Zoals gezegd, houdt het beheer van het Veenendaalse centrum voor het echtpaar Rodriguez onder meer een verhuizing in. Het pension aan de Nieu- wetveg, waar nog tien andere landgeno ten zijn gehuisvest, wordt binnenkort I vaarwel gezegd. De nieuwe bovenwo- ning aan de Kerkewijk wacht Alle reden voor Consuelo Perez Lou rido, een charmante Spaanse vrouw, om tenslotte glimlachend te zeggen: „We krijgen nu de kans ons een zelf standig gezin te voelen, al blijven we altijd nog in onze gedachten bij Spanje, waar onze familieleden wonen..." VEENENDAAL Dezer dagen be- I haalde mevr. Vergeijlen het diploma voor schoonheidsspecialiste. Haar oplei ding ontving zij bij mevr. Van Wanroy in Oosterbeek. RHENEN .De Nederlandse Christe lijke Reis Vereniging gaat op donder- I dag 16 maart in gebouw „Irene" een filmavond geven onder de titel „Van Rijnvaart tot Kromzwaard". Dit kleu- renfilmprogramma brengt talrijke toe ristische bijzonderheden over Duitsland (bootreizen langs de Rijn), Oostenrijk (Innsbruck en Tirol), Zwitserland (Vier- woudstedenmeer en Thünersee), Frank rijk (Parijs) en Turkije. Ook niet-leden zijn op deze avond van harte welkom. Er wordt een gratis reisplan 1967 uitge reikt. Bel: tot 17.30 u. SRg van 17.30 ft tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur AMERONGEN/OVERBERG Al verscheidene jaren is de jeugdcommis sie van de Ned. Hervormde gemeente van Amerongen bezig geld in te zame len voor de bouw van een nieuw kerke lijk centrum, dat vooral bedoeld is om er het jeugdwerk In onder te brengen. De plannen voor dit nieuwe gebouw da teren al van 1962 en het ziet er naar uit, dat er binnenkort een concreet ont werp uit de bus komt. Mejuffrouw C. A. Dommerholt, onderwijzeres aan de Chr. lagere school in Overberg is in feite de geestelijke moeder van het he le project, in die zin dat vele acties die er gevoerd zijn aan haar brein zijn ont sproten. Wafels, oliebollen en een jeugd- markt hebben ongeveer drieduizend gul den in het laatje gebracht, een bedrag dat zaterdag zal worden aangevuld met de opbrengst van een nieuwe olieboUen- verkoop-actie die in Amerongen zal worden gehouden. Juffrouw Dommerholt vertelde dat er dringend behoefte aan bestaat om het kerkelijk jeugdwerk, waar in Ameron gen veel belangsteUing voor bestaat, in een passend gebouw onder te brengen. Tot nu toe heeft men zich wat de huis vesting betreft moeten behelpen; ook het gebouwtje Bethel in Amerongen dat destijds door de kerk werd aange kocht bood geen onmiddellijke oplos sing, want restauratie zou zo kostbaar zijn, dat nieuwbouw eerder aan te be velen was. Jeugdouderling A. Bos fungeert als contact-persoon tussen jeugd en kerk. Samen met de presidente van de jeugd commissie en nog enkele andere en thousiaste jonge leden van de kerk be ijvert hij zich om het kerkelijk cen trum zo spoedig mogelijk te realiseren. Er zijn om tot dit doel te komen al ve le besprekingen geweest, onder andere met een architect. Er zijn ook enkele ontwerp-tekeningen gemaakt, die een indruk moeten geven van het gebouw als zodanig. De jeugdcommissie heeft zich aan de hand van die tekeningen al een bepaald idee gevormd van hoe het straks zal worden. „Er komt een grote zaal met een to neel en daarnaast noodzakelijke voor zieningen als een garderobe en toilet ten. Voorts willen we onder het geheel een grote kelder aanleggen. Het is ook de bedoeling dat het gebouw als onder dak gaat fungeren voor ons kerkkoor". Het kerkelijk jeugdwerk in Amerongen en Overberg bereikt wekelijks honderd jongens en meisjes, die onder meer verenigd zijn in twee jongens- en drie meisjesverenigingen. Handenarbeid en sport nemen in de activiteiten die er wekelijks plaatsvinden een grote plaats in. Zo lang het nieuwe gebouw er nog niet staat, zal men noodgedwongen ge bruik moeten maken van „van alles en nog wat" zoals mejuffrouw Dommer holt het uitdrukte. Die laatste woorden slaan op het feit, dat het jeugdwerk tot op heden onder dak vindt in verschillende lokaliteiten als het gebouwtje Kerkheem, school klassen, het Dorpshuis en zelfs wel bij de leden thuis. De heer Bos vertelde dat de restau ratie-plannen van Bethel nu voUedig van de baan zijn. Het gebouwtje ver keert in een slechte staat en zal wor den gesloopt. Op het terrein (hoek Zandvoort-Nederstraat) dat daardoor vrij komt, zal het nieuwe kerkelijk cen trum verrijzen. „Lekker dicht bij de kerk", haakt mejuffrouw Dommerholt in. „Dat wil len we graag. Graag zo dicht mogelijk bij de kerk. We hebben bijvoorbeeld plannen met een kindercrèche te gaan beginnen. Als de mensen naar de kerk gaan, kunnen onze jeugdleden op de kinderen passen. Vandaar dat we het Dorpshuis niet zo erg geschikt achten voor onze activiteiten; het ligt te ver van de kerk vandaan..." Voorlopig is de aandacht van de heer Bos en van onderwijzeres gericht op de oliebollenactie die zaterdag wordt ge houden. „Het wordt vast weer een suc ces", voorspellen ze beiden. „We weten uit ervaring dat de Amerongers fan tastisch meewerken als er bij hen wordt aangeklopt „Nee' krijg je praktisch nooit..." VEENENDAAL In Veenendaal werden gisteren twee modeshows ge houden. In hotel De Korenbeurs toonden mannequins van de Scheep- jeswolfabrieken vele voorbeelden van gehaakte en gebreide kleding stukken. De show was georganiseerd op initiatief van de afdeling Veenen daal van de Ned. Ver. van Huis vrouwen. In hotel La Montague showden beroepsmannequins de nieuwste collectie van de Amster damse couturier Arnould G. Diepe- veen. De aanwezige dames konden kennis nemen van exclusieve crea ties, zoals die in de beste modehui zen worden verkocht foto boven). Charmante mannequins toonden in hotel ,,De Korenbeurs" voor de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Veenendaal vele voorbeelden van gehaakte en ge breide kledingstukken. De aanwezige huisvrouwen kregen een duidelijk in zicht van wat men allemaal met wol kan doen. Een gehaakte jumper met dito pet voor de tieners viel bijzonder in de smaak, vooral de kleurencom binatie wit met oranje was beeldig. Ook de antieke breisteek, kennelijk aan het terugkomen, was vertegenwoor digd in een prachtige beige trui. Veel bewondering oogstte ook de gehaakte mantel, grijs gemêleèrd met een zeer mooie kraag. Simpel, doch zeer smaakvol, was een lurex japon in een zachte lilakleur. Ook avondjaponnen kunnen, zoals de aanwezige dames zich hebben kunnen overtuigen, zelfs van wol vervaardigd worden. Nadat nog vele modellen getoond waren, werd ook nog aandacht geschonken aan met wol geborduurde handwerken - Smyr na- en soedankleden. Ook werd de techniek getoond van het knopen van de in de belangstelling staande Rya-tapijten. Vol interesse volgden de dames de bewegingen van de instructrice en zij waren verbaasd over de eenvoudige wijze waarop zulke fraaie resultaten verkregen kunnen worden. Hier en daar hoorden we fluisteren: „Daar kunnen we manlief ook wel aanzetten." Alle modellen werden in een vlot tempo getoond en om ongeveer 11.15 uur was de show ten einde. Ongetwijfeld zien we de Veenendaalse huisvrouwen de volgende keer in fraaie eigen ge breide jurken, jumpers, mantels, enz. Onder grote belangstelling toonde de heer Arnould G. Diepeveen zijn eigen collectie. Het was voor de eerste keer dat Boutique Diepeveen dit initiatief nam in Veenendaal. De col lectie stond op zeer hoog peil. De kap sels waren verzorgd door Loek Lim burg, terwijl de hoedjes ook creaties waren van Arnould Diepeveen. De show werd geopend met een katoe nen strandjurkje met bijpassende bad tas van hetzelfde materiaal vervaar digd, een beeldige combinatie. Bijzon der smaakvol was een donkerblauw jurkje met rode noppen met bijbeho rende pet voor jonge meisjes. Een ensemble van lang jasje en een lage ceintuur, de zgn. safarilook, viel bijzonder in de smaak. Voor de zomer werd een bijzonder mooie zuiver zijden tailleur getoond van Italiaans mate riaal. Vele chique namiddagjaponnen werden getoond. Praktisch alle modellen werden met kor te rokken, mini, getoond. De speaker merkte echter op dat alle rokken in de gewenste lengte konden worden ge maakt. Veel modellen waren gemaakt van fraai geborduurde stoffen, speciaal voor boutique Diepeveen in Parijs ver vaardigd. Bijzonder mooi was een japon en jasje van gele matting-stof, waarbij de schoentjes en hoed in dezelfde kleur waren uitgevoerd. Zeer exclusief was een japon waaronder een pofbroekje van organza gedragen werd. Of dit echter draagbaar is in het Hollandse klimaat valt te betwij felen. Heel chic was een manteljapon van zuiver zijde met een afknoopbaar voorpand. Al met al een zeer geslaagde show, waarbij de Veenendaalse dames met genoegen kennis genomen hebben van de haute couture. De vele modellen werden door de mannequins op char mante wijze getoond. Bijzonder fraai waren ook de bijouterieën van Ludolph Kotting die door de mannequins ge dragen werden. In de pauze werd nog een demonstratie gegeven van cosmetica van de firma Juvena. Een der aanwezige dames stelde zich bij deze demonstratie als proefpersoon beschikbaar. Het resul taat was een applaus dubbel en dwars waard.

De Vallei | 1967 | | pagina 3